Landa zahltil hygieny!

Featured Image

Je lepší jednou vidět, než desetkrát slyšet. Tak jsem si mnohokrát poslechl, že Landův Zlatý špendlík zahltili hygienické stanice tím, že doporučil příznivcům, aby využili svého práva na informace. Tak jsem se šel podívat, jak jsou hygieny hrozně zahlcené.

„Nám to nesmírně přidělává práci, protože nyní veškerý čas věnujeme epidemii koronaviru, kdy se v Jihočeském kraji dostáváme k tisícovce nových případů za den. A jen samotný proces trasování nakažených je velice náročný,“ řekla vůdkyně krajské hygieny Kotrbová. Přívlastky jsem zvýraznil sám, abych slova soudružky hygieničky podtrhl.

Shledávám pozoruhodné, že všichni novináři začali (jako) na povel psát, že hygieny jsou zahlcené a jak hrozně asociální je, když občan využije svého práva na informace, ale nikdo se tam nedojde podívat ani se nezabývá tím, že hygienici najednou ze dne na den najdou významnou personální kapacitu na to, aby kontrolovali hosty v hospodách.

K sídlu Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích, v ulici Na sadech jsem dorazil dnes v pátek 19.11. v 17.20 středoevropského času. Moje očekávání byla značná. Představoval jsem si přepracované hygieniky, jak v přesčase bojují silou svého profesionálně vedeného životně důležitého úřadu se smrtícím virem a přitom zcela zahlceni prací, usilovným trasováním kontaktů nakažených a z posledních sil ještě navíc odpovídají na žádosti toho zlotřilého Landy. Pokud jsou výrazy jako „přepracovaný hygienik“ mimo pracovní rozsah vaší fantazie, vězte, že jsem nebyl překvapený. V budově byla tma jak v pytli, všude zhasnuto, jen v posledním patře se svítilo. Dvě okna zářila jako maják ukazující cestu k budoucímu skvělému bezinfekčnímu světu. Tam, v posledním patře s dobrým výhledem na ten strašný zamořený svět, sídlí pracoviště po zdraví a zdravotní politiku.

Zdraví a zdravotní politiku potřebujeme všichni jako prase drbání. Jenže asi po jedné minutě se na chodbě objevila nějaká paní, asi uklízečka a poslední dvě okna do viruprostého světa zhasla stejně jako naděje na vymazání viru ze společnosti podle hesla zero-covid šarlatánství a posvátné deklarace Johna Snowa. Uklízečka tak byla jediná, kdo se v pátek v půl šesté večer v budově hygieny staral o hygienu.

Mou duši zachvátil smutek. Kdo nás teď takhle v pátek v podvečer bude chránit před exponenciálním nárůstem počtu nakažených? Co udělá s reprodukčním číslem, když krajská pevnost bojovníků s covidem potemněla? Naštěstí ještě existovala naděje. Druhé pracoviště hygieny se nachází u nemocnice, v ulici Jánošikově. Vydal jsem se tam ihned, třeba je hygiena zahlcená tam. Dorazil jsem tam v 17:57. Nicméně i zde bylo liduprázdno a temno.

Boj s virem se asi odehrával za podmínek IFR. Ve dvou oknech svítila modrá záře nevypnutého monitoru, asi superpočítače analyzují genom nových supermutací hrozivého koronaviru. Lidé žádní. Pravděpodobně všichni padli vyčerpáním na podlahu na hubu a předtím stačili zhasnout.

Tolik tedy na téma enormního pracovního vytížení pracovníků hygieny. Pravděpodobně někdo spáchal ještě efektivnější sabotáž než Landa a vyhnal hygieniky z práce. Proč si myslím, že měli být v práci? Protože ze všech stran slyšíme, jak jsou hrozně vytížení, jak potí krev, jak je zatěžuje to „trasování“, jak padají na hubu a tak dále. Já také poslední dobou pracuji deset dvanáct hodin denně, stejně tak mnozí z mých spolupracovníků. Scházejí mi lidé, kteří musí být v karanténě, protože jim zavolali z hygieny, že „měli rizikový kontakt“ nebo jim zavřeli děti doma, chybí mi dodavatelé, kteří mají stejný problém a materiál, který není na trhu, protože lidstvo usoudilo, že si bude hrát na pandemii. Nevidím na tom nic nenormálního, vlastně něco takového očekávám od hygieny stejnou měrou, jako to jiní očekávají ode mne a jak to já zase očekávám od jiných. Hygienici, zdravotníci, policisté a další jsou naši zaměstnanci, jsou tady kvůli nám a ne naopak, a když po nich něco chceme, byť třeba informaci, jsou povinností nám ji bez píčování a moralizování poskytnout.

Ministr Vojtěch prohlásil, že „(t)i, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí“. Hodnocení akce Zlatého špendlíku nejširší veřejností je bezdůvodně ovlivněno tím, že si lidé myslí, že hygiena je tady proto, aby bojovala s tou hroznou epidemií čínské chřipky a tím zachraňovala životy. To je ovšem velký omyl. Posláním pracovníků hygienických stanic není chránit ani zachraňovat něčí životy, ale vymáhat dodržování ustanovení různých zákonů a vyhlášek a vykonávat moc nad neustále něčím infikovanými špinavci z řad lidu. Postupně se proměňuje v další policejní sbor, a právě nedávné kontroly v restauracích jsou toho jasným projevem.

Pokud se někomu podaří činnost hygien sabotovat, jak to právně kvalifikoval právně nadaný zpěvák ze Včelné, může to mít celou řadu efektů sahajících od negativních přes neutrální až po pozitivní. Tak se například stalo, že koncem října loňského roku, za situace, kdy trasování kontaktů nakažených bylo už mnoho dní nefunkční v důsledku ubohého řízení této instituce, se dostavily dvě dámy z ostravské hygieny na covidovou jednotku nemocnice v Bohumíně, aby s arogancí této instituci vlastní zkontrolovaly dodržování protiepidemických opatření a správné vedení dokumentace. Vedoucí ostravské hygieny byla tehdy jistá Svrčinová alias Mastná Pavla. Tu za zásluhy při boji se zabijáckým virem následně potkalo povýšení na hygieničku hlavní. Je pravda. že ani pod vedením poněkud extrémní Mastné Pavly nedosáhla dosud česká hygiena kvalit obdobného orgánu ze Slovenska, který neváhá do boje s virem zapojit ani dosud pasivní osoby zemřelé, jejichž disciplína ohledně používání ochrany dýchacích cest nebývá právě vzorná, aby také převzaly svůj díl odpovědnosti za boj s virem.

Co si myslím o aktivitě špendlíkové iniciativy? Já sám jsem členem Zlatého špendlíku a doporučuji všem, aby se přidali, nicméně k tomuto způsobu odboje jsem byl skeptický, takže jsem se nepřidal. Celý plán na zablokování instituce legální cestou měl totiž celou řadu slabin.

Předně povinný subjekt, totiž hygiena, má na odpověď až 25 dnů. Pokud lhůtu nedodrží nebo neodpoví vůbec, nehrozí jí žádná bezprostřední sankce. Teoreticky si žadatel může stěžovat nebo se svých práv domáhat žalobou, což je všechno na dlouhé lokte. Jakkoli to někoho může překvapit, zákon na poskytnou informaci neklade požadavek, že musí být pravdivá. Hygiena tak může odpovědět, co chce a nikdo jí to neprokáže, a pokud ano, opět ji za fiktivní nebo nepravdivou informaci nehrozí žádná sankce. Jinak řečeno, sestaví fiktivní odpověď, že 7. listopadu byli na kontrole v putyce u Aurory a použijí CTRL+C, CTRL+V.

Kromě toho, a to pokládám za hlavní problém, celá akce mohla ohrozit právo veřejnosti na informace a institut svobodného přístupu k informacím, a nejspíš se tak stane. Úřednictvo usiluje soustavně o jeho eradikování a nyní dostali do ruky parádní argument. Ve vládě pravděpodobně usedne coby ministr spravedlnosti Blažek, a ten se už v minulosti velmi zasazoval o významné osekání tohoto institutu tak, aby se stal v podstatě bezzubým a toliko formálním. Současně je tento institut jedním z mála prostředků, který mají občané a nezávislá média v rukou a který umožňuje alespoň nějakou veřejnou kontrolu nad úředníky a fízly. Jakékoli „přeslimitní“ použití tohoto institutu shledávám velmi riskantní akci, protože toho ty kurvy nepochybě využijí k likvidaci tohoto pro stát krajně nepohodlného práva, který je beztak čím dál více úředníky vnímáno jako relikt minulosti z dob otevřené demokracie, který beztak skončí.

Jsou i jiné efektivnější metody, které by umožnily vznik zdravotně-policejního sboru přibrzdit, a doufám, že Zlatý špendlík tímto neskončí. Vláda už je zase v tom módu, kdy rozhoduje v rozporu se zákony a pracuje s tím, že soudy jsou pomalejší než vyhlášky. Taktika stavění výkonné a soudní moci proti sobě se v minulosti ukázala nosná. Celý útok bych navíc rozšířil i o kárná obvinění na jednotlivé úředníky připravující jednotlivá opatření, jednají totiž protizákonně a navíc úmyslně.

 


20.11.2021 D-FENS


Související články:


12345 (482x známkováno, průměr: 1,40 z 5)
31 368x přečteno
D-FENS © 2017