Je možný soustavný růst bohatství 2 ?

Featured Image

Když FED v prosinci 2015 zvýšil po sedmi letech úrokové sazby z nuly na 0,25%, měla to být definitivní tečka za globální recesí 2007-2008. Údajně nejhorší recesí od roku 1930. Omezím se na konstatování, že šlo podstatně o víc, než „jen“ o bublinu na trhu s nemovitostmi a o selhání velkých bank.

Klíčem k pochopení je hospodářská stagnace v rozmezí let 2001-2002. Tehdy FED postupně snižoval jedenáctkrát úrokové sazby, z počátečních 6,5% až na 2%, tedy na nejnižší úroveň od roku 1961. Když světová ekonomika konečně začala růst a ve FEDu začali vracet úrokové sazby do normálu, přišel volný pád trhů a krize 2007. Od té doby jsme zažili už jen 0% sazby, platné až do prosince 2015.

Nulové úroky a kvantitativní uvolňování znamenají masivní finanční nástroj na pumpování levných peněz do bank, na trh s cennými papíry a skrze banky do developerských projektů a tím do celé ekonomiky. Záchranné balíčky na oddlužení velkých bank, jako např. J P Morgan, aplikované v průběhu krize 2008, znamenaly další zdroje pumpování peněz do ekonomiky a zároveň obrovskou zátěž pro státní rozpočty. Reálné ozdravení ekonomiky po roce 2008 se ale nedostavilo, peníze jen protekly a vypařily se, bez jakéhokoliv dlouhodobého účinku a krize z roku 2008 se nám vrací jako bumerang.

Podle analýz FEDu je aktuální nezaměstnanost v USA 4,9%, inflace 0,1%, hraničící s deflací, oficiální růst HDP kolem 2% a státní dluh 18.96 biliónů dolarů. Podle kritických studií je v USA >15% nezaměstnaných, inflace spotřebitelských cen kolem 3%, a dluh po započtení dluhu ze zdravotního pojištění kolem 100 biliónů dolarů, tedy nikoliv cca jedno roční HDP, ale pětinásobek ročního HDP USA. Kvůli snižování nákladů a zvyšování zisku byla v minulých dekádách průmyslová výroba USA přesunuta do levnější Asie a zejména Číny a produkce byla nahrazena sektorem služeb. Nyní neexistuje žádný daňový model, který by dokázal vyřešit problém rostoucího amerického vnitřního a vnějšího zadlužení, aniž by se všichni američtí občané nedostali do horší pozice, než středověcí nádeníci. Střední třída v USA už létá vymírá, výroba se přesunula do zahraničí, hrstka nejbohatších se zdanit nesmí, protože je nedotknutelná a nikdo jiný zdanit nejde. Přesto ratingové agentury arogantně hodnotí americkou ekonomiku ratingem AA+.

Pokud by byly analýzy FEDu správné a kritici se mýlili, proč FED čekal celých sedm let se zvednutím úrokové sazby? V říjnu 2015 se ještě naposledy vymluvili, tentokrát na Čínu, devalvaci Juanu a nutnost chránit dolar před prudkým nárůstem ceny a s tím souvisejícím ohrožením amerického exportu. Trh přijal říjnové výmluvy FEDu velmi rozpačitě, dolar se propadl a objevila se volatilita na trzích. Pohádka o plánovaném zvyšování úrokových sazeb se investorům po sedmi letech odkládání opravdu oposlouchala.

Po vynuceném prosincovém zvednutí o mizerných 0,25% se ve světové ekonomice pokazilo vše, co se pokazit mohlo. Oficiální růst HDP v USA klesl v lednu pod jedno procento. Akcie velkých bank propadly na dvacetiletá minima, hluboko pod ceny z let 2008, v průměru klesly o 20-35%. Na trhu s komoditami panuje dlouhodobě napjatá atmosféra, kterou leden 2016 ještě prudce zhoršil. První mrtvoly v podobě zkrachovalých těžařských koncernů a bank můžeme čekat letos v květnu, pokud se nestane zázrak a nezačne signifikantní nárůst globální poptávky. Nejedná se totiž jen o ropu, ale to samé se děje s ocelí, mědí, surovinami stavebního průmyslu a také s transportem surovin po moři. Současný masakr komodit znamená, že trh dlouhodobě nepoptává suroviny napříč všemi výrobními sektory, což je neblahá známka blížící se recese. Bankroty těžařů a na ně navázaných bank mohou strhnout stejnou lavinu nevídaných rozměrů na trhu s deriváty, jako špatné hypotéky v roce 2007. A začíná to být viditelné už teď, podívejte se na akcie Glancore a Deutsche Bank (která drží v derivátech 55 biliónů Euro – pětinásobek HDP celé Eurozóny, 18ti násobek HDP Německa, které se deflačním tlakem nemilosrdně odpařují). Jako Enron přes kopírák. Co budou asi tak Němci dělat, pokud se Deutsche položí a občané budou nuceni převzít závazek 55 biliónů Euro, to si dost dobře nedovedu představit. Požádají své sousedy, aby převzali část závazku, jako je nutí přijímat imigranty ? Požádají chudé Slovensko, aby uspořádalo celonárodní sbírku na chudé Německo, jako už museli doplácet na Řecko ? Tak to Němcům pomáhej Pámbu, až je Slováci začnou nahánět s valaškama po Jánošíkovsku. Druhé varování je cena zlata a stříbra, které jsou z nejnižších cen v prosinci na dvouletých maximech a na to vše jim stačil masivní růst v průběhu ledna a února. Proč zlato, které principiálně nenese žádné úroky, roste o 20% více, než dolar, na kterém se v prosinci zvýšily úrokové sazby? Zlato bylo v dobách nejistoty vždy východiskem z pasti blížící se finanční katastrofy. A vždycky je lepší utéct o pár měsíců dříve, než o den pozdě…

Ale opusťme USA a pojďme se věnovat Číně – hlavnímu exportéru a motoru celosvětové ekonomiky. Čína byla nucena přehodnotit své strategické ekonomické cíle pro rok 2016. Čína totiž očekává výpadek až 25% zahraničního exportu, převážně kvůli slabé globální poptávce. Výpadek exportu má místo toho plně nahradit domácí spotřeba, což má Číně přinést solidní růst HDP o 7%. Zdá se, že Číňané po letech pochopili, že pro spotřebu svého zboží nepotřebují americkou konzumní společnost a že nechtějí být doživotně druhořadá montovna Západu (že, Česká republiko…). Potvrzení můžete hledat i v Jihočínském moři, kde už podle jeho geografického názvu (Jihočínské, nikoliv Západoamerické moře), dává Čína jasně najevo, kdo zde určuje pravidla hry. A pokud se to USA nelíbí, tak jednoho krásného dne mohou mít problém s přepočítáváním svých válečných lodí.

Smíšené signály přicházejí krom Číny také z Ruska. Rusku se sice propadlo HDP loni o 4,5%, spíše kvůli cen ropy, než kvůli sankcím, ale Putinova popularita se stabilně drží nad 80%. Rusko přitom nedělá žádné populistické kroky, neintervenuje ze Rubl, nevyprodává bezhlavě státní majetek, nepůjčuje si u MMF a plní svoje finanční závazky. Co se týče Ukrajiny, Rusko plní dohody Minsk 2, překážka je (překvapivě?) na ukrajinské straně. Evropa se zdráhá ukončit protiruské sankce, v bláhové naději, že by Euromajdan přece jen mohl zvítězit. Prostí Rusové velmi dobře chápou, že Západ se snaží udržovat protiruské sankce jen tak, ad hoc, bez reálného důvodu, (pokud pominu primitivní rusofobii, že pane Schwarzenbergu). Čímž Západ škodí především sám sobě a pomáhá Putinovi. Klid na domácí scéně a Putinova drtivá podpora pomohla Rusku využít sankce a rok 2015 jako příležitost pro transformaci ekonomiky a ukončit závislost na vývozu ropy do EU. Hlavním odběratelem ruské ropy je pro letošek Čína. A Rusko překvapivým hladkým vítězstvím v Sýrii a následným bleskovým stažením vojsk jasně ukázalo celému světu, kdo je vojenská supervelmoc a kdo je jen zbabělý agresor a okupant. Zatímco Západ nezvládl vybojovat válku proti islamistům v Sýrii ani za dva roky a v Afghanistanu sedí NATO bez jasného vítězství proti teroristům už celých 15 let, Rusku stačilo v Sýrii 5 měsíců. Opravdu nevím, jak to hodlají západní presstitutky okomentovat západní ovci, zejména po nekonečné kampani, že NATO is the best, Rusko hospodářsky zkolabuje, Ruská armáda je papírová a bezzubá a Putin je novodobý Hitler, který chce dobývat svět a obsazovat cizí území.

Co se týče EU, ta do toho jde rovnou kamikadze. Nejenže jsme se vrhli naplno do studené války s Ruskem, ze které teď nemáme jak vycouvat. Ještě jsme zavedli ekonomickou zbraň nejtěžšího kalibru – záporné úrokové sazby – abychom ještě více stimulovali vlastní spotřebu a bojovali proti tak zvané „deflaci“, viz mé poznámky k Deutsche Bank výše. Mimo Eurozónu se k tomu odhodlalo už jen Japonsko a Švýcarsko. Zatím opatření platí jen pro komerční banky a velké klienty, ale je jen otázkou času, kdy to pocítí i ovčan.
Aby se ještě více omezilo riziko deflace, bylo do Německa přijato (zásluhou Merkelové a spol.) za loňský rok přes milión ekonomických imigrantů a prolomeny jakékoliv „stropy“ pro další migraci, takže letos mohou přijít klidně dva nebo tři milióny dalších. Oficiálně je to z důvodu, aby imigranti obsadili dlouhodobě volná místa na trhu práce a pomohli vydělávat německým seniorům na důchody, neoficiálně, aby se zvýšila poptávka na německém vnitřním trhu a nastartovala se skomírající ekonomika. Německá vláda plánuje přispět na ekonomické běžence částkou 17 miliard euro jen v roce 2016, další miliardy výpalného posílají Erdoganovi do Turecka, v naději, že si 70 miliónů Turků za ty peníze nakoupí nějaké německé zboží, případně, že je rovnou vezmeme do EU. Podle mého soukromého názoru se jedná o měkčí alternativu Bernankeho teze „shazování peněz z vrtulníku pro boj s deflací“. Možná se i dočkáme opatření, že evropské vlády začnou plošně připisovat nemajetným peníze na účet, tedy obdobu amerických Food Stamps. Ale spíše budou tyto peníze vypláceny jen muslimům. Vznikne tím mladá, silná, zdravá, perspektivní, miliónová, polovojenská komunita, sjednocená štvavým islámem – ideální pro boj s vnitřním nepřítelem – tj. evropskými starousedlíky, kteří by chtěli dělat novému evropskému establishmentu problémy, poukazovat na porušování Schengenu, ohánět se lidskými právy a tak podobně.

Dají se vůbec tato fakta a vize vůbec nějak shrnout ?

Podle mého názoru byl rok 2001 posledním varováním Západu, že Čína a Rusko přebírají pozice supervelmocí a pokud s tím chtěly EU a USA něco udělat, tak to prošvihly. Největší banky byly prostě„příliš velké, než aby v roce 2008 zkrachovaly“ (až na výjimky, jako Lehman Brothers). Banksteři+politici+vojenskoprůmyslový komplex+mediální propaganda byla příliš prorostlá celým systémem západní „demokracie“, než aby se sama mohla demokraticky zreformovat. Ovčan byl příliš naivní, než aby byl schopen vstřebat reálný stav věcí, takže se najalo ještě více presstituek, kteří denodenně masírují ovčana vybájenou realitou, naprosto odtrženou od skutečnosti a občan chodí k volbám a háže to všem, kteří strkají hlavu do písku a nemají ošklivé konspirační vize. Místo demokracie je Západ řízen mediokracií a stal se tou nejobludnější plutokratickou totalitou, která kdy v historii lidstva existovala. Díky katastrofálnímu stavu ekonomiky nás zaskočí nadcházející krize s nahým zadkem. Tentokrát už nebudou žádné záchranné balíčky, žádné oddlužování, přebírání záruk, ani nic podobného, tentokrát to schytá západní ovčan na plné kule, protože kde nic není, tam ani čert nebere. Až vám bude televizní hlasatelka zase tvrdit ve večerních zprávách, že máme rekordně nízkou nezaměstnanost, rekordní nárůst HDP a že nás čeká rok plný hospodářského růstu a ekonomického boomu na všech frontách, tak si to pro jistotu zapište. Protože za pár měsíců, přinejlepším za pár let, se objeví „nenadálá hospodářské recese“, to vše s milióny Allahu Akbaru imigranty na krku, kteří pokud nedostanou tady a teď svoje sociální dávky, vytáhnou okamžitě mačety a půjdou do ulic sekat všem nemuslimům hlavy. A samozřejmě, všecko to bude Putinova vina, jak jinak (že, G. Sorosi a spol.)

Osobně přeji všem do následujících let hodně štěstí. Budeme ho bohužel asi potřebovat.

 


 

20.3.2016 ZRG1


Související články:


12345 (169x známkováno, průměr: 2,04 z 5)
13 284x přečteno
D-FENS © 2017