FIAT 500 impatto frontale

Featured Image

V tomto článku je zachycena reálná autonehoda. O čtenost se neobávám.

FIAT 500 se nachází v našem držení již třetí rok a pravda je taková, že toto autíčko překvapilo. Původně jsem pětistovku pokládal za neužitečné stylové vozidlo, které hezky vypadá, ale jinak k ničemu není. Praxe ukázala pravý opak. Vozítko je velmi užitečné zejména po městě, kdy jsou výhodné jeho rozměry a dobrá manévrovatelnost, zejména pak malý poloměr otáčení. Má taky malou spotřebu a je technicky jednoduché, takže snadno servisovatelné. Ostatně nebudu jediný, koho tento ocucaný bonbón zaujal, k pozornosti čtenářů doporučuji tento rozhovor Martina Vaculíka s panem Vítem Pěkným, kterému pětibába zjevně také učarovala.

Ačkoli vozítko je „naladěné“ na městský provoz, překvapila jeho schopnost zdolávat i delší trasy. Vpředu je stejně místa jako ve fobii, sedačky jsou pohodlné a miniaturní dvanáctistovka s oldschool projevem je velmi pružná. Začal jsem to testovat v létě, například cestou na i-quest 2023, víceméně jako trénink na zamýšlenou misi, totiž vydat se s pětikilem do Turína, jmenovitě k továrně Lingotto, kde celá story začala.

Pětikilo se povedlo za dobu našeho užívání třikrát nabourat. Obě první poškození se týkala pravého a levého lemu zadního blatníku. Do jednoho naboural nezjištěný řidič, do druhého moje manželka. Pardon, tchyně. Mám zcela zdarma jeden hint pro jednání s pojišťovnou v případě, že vám do auta nacouvá rodinný příslušník. V tom případě musíte uvést, že vozidlo řídila osoba, se kterou nežijete ve společné domácnosti, tedy třeba tchyně nebo strejda, ale ne manželka nebo registrant nebo jakákoli jiná osoba bydlící na téže adrese. Je to jedna z mnoha vychytávek, kterou si vylobbovaly pojišťovny, aby nás mohly okrádat.

Třetí nehoda byla větší.

Chování pětikila při nehodě bylo konstantně předmětem mého zájmu. Pořád se objevoval někdo, kdo pokládal autíčko za nebezpečné, protože není dost velké. Ono se tedy pravidelně děje, že si pětibábu někdo půjčuje, staticky, nebo si s ní sjede, nebo si ji ponechá třeba celý den, protože uvažuje o její koupi jako druhého nebo třetího auta do rodiny, a já vždy těmto požadavkům rád vyhovím. Nestává se, že by někdo byl s autíčkem nespokojený, ale skoro vždy zmiňují bezpečnost. Tomu se nedivím a sám fiátek tento pocit umocňuje, protože je takový nějaký tenkostěnný. Všechno kolem něho jen v něm slyšet. Když za vámi stojí Speerova nýtovačka neboli VW 1.9 TDI, slyšíte, jak ten její agregát mlátí. Vzhledem ke kolmým bočním stěnám a velké prosklené ploše jste jakoby všemu blízko a na ráně. Takže ať je bezpečný jak chce, bezpečně rozhodně nepůsobí.

O pasivní bezpečnosti malého brouka si lze udělat představu už jen pohledem na něj, aniž by bylo nutné sledovat videa z crash testů, která stejně většina lidí není s to správně vyhodnotit včetně mne. Většina lidí si myslí, že čím větší auto, tím je pevnější, a to je pěkná kravina. Za předpokladu stejné hmotnosti materiálu a přibližně stejného poměru hlavních rozměrů je menší konstrukce vždy pevnější než větší. Na to asi přišel každý, kdo se pokusil stavět kurník, skleník nebo železniční most ve Studénce. FIATí brouk je plný různých výztuh, čímž jeho hmotnost narostla. Pasivní bezpečnosti tak byla obětována bezpečnost aktivní, zejména sériové brzdy to krutě nedávají. Na konci tohoto procesu, se kterým nejsem technicky zajedno, vzniklo velmi pevné vozidlo. Pětistovky střecha unese více než šestinásobek hmotnosti auta, zatímco norma vyžaduje čtyřnásobek a většina SUV ji neplní. Řidič sedí relativně vzadu a tuhá skořápka bude skvěle odolávat převrácení a nárazu zpředu či zezadu, ale z boku to bude průser, protože posádka je vystrčena hodně směrem ke dveřím. Automobil ustál U.S. crash testy, jak NHTSA, tak IIHS, a v obou měl docela dobrá hodnocení. U.S. crash testům se dá věřit, protože při nich rozhoduje chování vozidel při nárazu a nikoli přítomnost softwarových asistentů, ohleduplnost k chodcům a přihrádky na uložení koránu, jako u některých metodik jiných. Nicméně po silnici se nepohybují standardizované pevné překážky, ale jiná auta a v tomto ohledu je zapotřebí zmínit kolizi FIATu 500 s mastodontním Audi Q7, kterou naaranžoval ADAC a při kterém německé SUV sešláplo fiátka k zemi, aby no následně propíchlo podélným nosníkem. Předimenzované výztuhy v přední části, sestávající z dvou podélných nosníků, čtyřech podélných výztuh, dvou příčných nosníků a jedné příčné výztuhy nebyly přitom pětibábě nic platné. Pokud se tedy chystáte pětikilem někam napálit, tak si vyberte nějaké chatrné SUV z Koreje nebo z Číny.

 

My však nyní napálíme pětibábou, přesně FIATem 500 S z roku 2015, do nějakého křápu od Fordu řízeného totálním debilem. Uděláme to rychlostí 38 km/h a trefíme ho z boku. Podle některých hospodských věrozvěstů pasivní bezpečnosti by taková srážka měla být fatální. Byla? Nebyla? Uvidíme.


Bylo to letos právě na fuhrerovy narozeniny na křižovatce ulic Lidická a Mánesova v Českých Budějovicích.

Blížící se Ford jsem zaznamenal ze vzdálenosti asi 30 m a popravdě řečeno jsem nechápal, co tam dělá, protože jsem měl zelenou. Spolehlivě jsem však věděl, že nezastavím a ani se mu nevyhnu, pokud on sám nezastaví. Začal jsem uhýbat do prostoru před ním a současně brzdit. Okolnosti mi však nebyly nakloněny. Řidič, kterého následně jedna kolegyně překřtila na Ultradebila, brzdit rozhodně nezamýšlel a naopak zrychlil v naději, že to stihne. Situaci zhoršilo, že fiátek měl úplně nové pneumatiky, ujeto všeho všudy 3 km, a silnice byla mokrá. Fiátkem jsem jel po poprvé po několikaměsíční pauze, během které byl nainstalován nerezový výfuk a lepší brzdy, které ale v tomto případě ničemu nepomohly.

Náraz byl poměrně nevýrazný, protože jsem ten zkurvený krám trefil do zadních dveří, kde je struktura překážky poměrně měkká a pohlcuje dobře energii. Pytle nevyletěly. Celého fiátka to stočilo doprava a v této pozici se zastavil. Z pozice diváka jsem sledoval, jak ta sračka od Fordu pokračuje v jízdě a přemýšlel jsem, zda ten kripl zastaví. Jak jsem zjistil o něco později, poněkud zpožděné zastavení Fordu nebylo způsobeno nějakými nekalými úmysly pana řidiče, ale tím, že byl naprosto, totálně a neopravitelně blbej a měl dlouhé vedení.

Motor FIATu se po nárazu vypnul, na displeji se objevila hláška „emergency fuel cutoff“ a že si mám přečíst handbook. Rozsvítila se varovná světla a osvětlení interiéru a vozidlo nebylo možné znovu nastartovat. To mi přišlo pěkně debilní. Jak jsem se dozvěděl později, reset tohoto systému je poměrně snadný a dá se provést na místě bez nějaké dodatečné elektroniky.

Jediný zásah do mé osobní sféry byl ten, že jsem se udeřil ze strany do hlavy o rám dveří. Auto tedy zafungovalo přesně v duchu toho, co jsem popsal shora. Dveře šly otevřít. Vystoupil jsem ven, obhlédl jsem škody a vytočil 158. Jsem sice zastáncem toho, že po nehodě by se protistrany měly nějak domluvit bez policie, protože přítomnost policie obvykle ničemu a nikomu nepomůže, nicméně odpojený FIAT znamenal zcela jednoznačně překážku na druhé nejfrekventovanější křižovatce v Budějovicích a škoda byla na první pohled větší než 100 litrů. Za druhé jsem neměl ani trochu chuť se s takovým kriplem o něčem bavit. Taky mě napadlo, že by mu měli udělat test na chlast a na drogy, protože můj vrozený optimismus bránil vzít jako fakt, že by někdo mohl být takhle blbej.

Policajtovi na tísňové lince jsem popsal, co se stalo a že pomalu vzniká největší zácpa ve střední Evropě, protože se blíží ranní špička. Policajt řekl, že to je tedy problém a že tam rychle někoho pošle.

Po nějaké době se dostavil Ultradebil, něco plácal, tak jsem mu řekl, aby někam zmizel a čekal na policii. Během několika minut se dostavila hlídka z obvodu, tedy policajti, co vypadali jako státní zaměstnanci a ne ty pohlavní údi v čerňákách, co vypadají jako ochranka nějakého drogového bosse z Jižní Ameriky. Vzápětí za nimi nehodovka. S pomocí dvou policajtů se podařilo FIATa trochu popostrčit, takže byl zablokovaný jen bypass křižovatky směrem do centra a tím byl obnoven provoz oběma pruhy.

Policajt byl poměrně dlouho toho názoru, že mi zavolá sanitku, protože jsem se udeřil do hlavy a měli by mi v nemocnici udělat CT. Já nikam vozit nechtěl, protože mě nic nebolelo, žádné problémy jsem neměl a připadalo mi to zbytečné. Policajtovi se to nelíbilo a prohlásil něco v tom smyslu, že s tímhle není sranda a že by se mi taky mohlo stát, že bych se probudil jako Schumacher. ale že jsem už velkej a jistě vím, co je správně.

Pak jsem policajtovi popsal, co se dělo. Mezitím jsem stáhnul video z kamery, které jsem mu přehrál a později nasdílel, a od té doby nás s policisty spojovalo něco jako soucit. Ani ono nevěřili, že někdo může být takhle ukrutně blbej. Řidič S-Maxu totiž vyjel z Lidické z pravého pruhu, ale pak si vzpomněl, že by rád jel rovně, a pokusil se křižovatku projet jakoby z druhé strany ostrůvků. Těžko říci, co se musí člověku odehrát v hlavě, aby dostal takový nápad.

Policajt se zeptal, co s ním chci udělat. Jako s Ultradebilem. Popravdě řečeno nevěděl jsem, co chci dělat s Ultradebilem. „Podívejte, tady jde o tohle. Když nepojedete do špitálu, bude to malá dopravní nehoda a dáme mu tady na místě pokutu na horní hranici. Když se necháte odvézt do špitálu, bude to nehoda se zraněním a předáme to správnímu orgánu. Tak řekněte a my to zúřadujeme“.

Neprošel můj alternativní návrh, aby mi policajt půjčil pistoli a koukal se chvíli jinam. Udělali jsme to tedy podle věty první. Po nějaké době se policajt vrátil s úředním záznamem a od Ultradebila vypsaným formulářem, což jim muselo dát hodně práce. Ultradebil dostal pokutu 2500 Kč a byl volný. Já mohl zůstat na místě zmrzlý jak drozd a s rozmláceným FIATem. Škody zahrnovaly levý blatník, kapotu, nárazník, světla, mlhovky a v podstatně všechno, co bylo vpředu. Nosné části ani chladiče poškozené nebyly. Vozítko každopádně bylo nepojízdné, jednak kvůli aktivovanému nouzovému vypnutí, ale také proto, že každé přední kolo bylo jiným směrem.

Pětistovka byla odtažena do servisu JF Autocentrum v Písku, kde ho paní Katka Vyskočilová-Fajtlová ubytovala. Ukázalo se, že Ultradebil nehodu neoznámil své pojišťovně, tak jsem to musel udělat sám. Po nějaké době se ozvala osoba, která se představila jako likvidátor a sdělila mi, že má pro mě dobrou zprávu, protože si budu moci koupit nové auto. Podle jeho odhadu se prý bude jednat o totální škodu, protože náklady na opravu jistě přesáhnou sto tisíc. Řekl jsem mu, že mě jeho odhady nezajímají, aby písemně dodal úplnou kalkulaci s vyčíslenou cenou opravy tak, abych ji mohl podrobit nezávislému přezkumu odhadcem a do té doby aby mě neotravoval, nehledě na to, že pořizovací cena vozidla byla dvojnásobná a jeho současná tržní hodnota je taky taková, takže to byl hezký pokus a příště ať si najde jiného hejla. Nechápal jsem, co to mělo jako být. Už jsem o něm neslyšel, zato za tři dny zavolala paní Katka, že je možné začít opravovat.

Brouk byl následně opraven do stavu, že na něm není nic poznat. Kromě toho, co bylo v původním odhadu, bylo nutno vyměnit ještě celé řízení a jeden 16“ desetišpršlový disk, protože absorboval část nárazu a servis ho na vozidle nechtěl ponechat přesto, že nevykazoval extrémní nevývažek. V důsledku nárazu mohly vzniknout v odlitku trhliny a také byl podřený. Řízení zase bylo nutné měnit proto, že byla ohnutá jedna řídící tyč a FIAT ji nedodává samostatně. Pan likvidátor tedy musel do servisu znovu, což mu jistě udělalo radost, a jeho prognóza ceny opravy blízké hodnotě vozidla se naplnila. Celkově jsem s tímto servisem byl velmi spokojený.

Spokojený jsem byl rovněž s úrovní bezpečnosti, kterou mi ten italský knedlík zajistil. Fungovalo to totiž úplně přesně podle předpokladů. „Měkké“ struktury v deformační zóně pohltily energii nárazu a kompaktní skelet vozu se ani nepohnul. Člověka potěší, když vidí, že inženýři odvedli dobrou práci, jak ostatně lze očekávat u FIATu, firmy, která se tak výrazně zapsala do automobilové historie.

Proč se Ultradebil rozhodl projíždět křižovatkou tímto způsobem? Nejsnazší a pravděpodobně validní vysvětlení je, že je prostě dement. Nicméně existují i vysvětlení jiná. Jednalo se křižovatku, která je zcela nesmyslně navržena a pro řidiče je těžko uchopitelná, a v nenormálním prostředí se dějí nenormální věci. Je to ta samá křižovatka, o které jsem psal v roce 2018 zde, a od té doby je pořád tak špatná, nepřehledná a protiřidičská, jak nám ji Hnutí Občané pro Budějovice a jeho retardovaní dopravní experti zlepšili. V roce 2022 si zjevné nebezpečnosti tohoto dopravního uzlu povšimla i investigativní esa z Budějovické drbny, která je jinak k magistrátu a lokálním politikům servilní. Lidé si myslí, když čtou tyto zprávy o donebevolajícím diletantství různých dopravních expertů, že to je sice smutné, ale jich se to vlastně netýká, protože není moc pravděpodobné, že by se kácelo i v jejich lese. Jak vidíte, není to zase tak nepravděpodobné.

Bourat je v Čechách celkem vo pohodě. Někomu rozbijete auto, zbavíte ho mobility, okradete ho o mnoho hodin času a to všechno za dva a půl litru. Je to praktický důsledek činnosti zase jiných „dopravních expertů“, kteří přišli s tím, že se policie a úřady mají věnovat „prevenci“, tedy plošnému buzerování účastníků silničního provozu, aby si vynutili jejich kázeň a konfomitu.  Zjevné projevy nekázně nebo mentální nedostatečnosti ovládat vozidlo je nezajímají. Z jejich hlediska je důležitější šikanovat nějakého dědka, co jel po městě 54 km/h a čert vem nějaké nehody. Můžete tedy být okolí nebezpečný, ale to nevadí, hlavně že jste ukázněný a jezdíte pomalu.

Jedno mi na tom přišlo líto. Že jsem Ultradebilův fordí krám nezřídil víc. Mohl jsem ho třeba trefit na B-sloupek.

 


17.12.2023 D-FENS


Související články:


12345 (270x známkováno, průměr: 1,28 z 5)
26 167x přečteno
Updatováno: 17.12.2023 — 21:49
D-FENS © 2017