Navazuji na článek Bitcoin, banky, ekonomika a proč přichází doba kamenná a totální anarchie vydaný před několika týdny. Jelikož nejsem ekonom ani nejsem vzdělán v podobné pseudovědě, zaplatil jsem nemalou sumu, abych se setkal s expertními daňovými poradci, kteří by mi měli teoreticky poradit, jak postupovat při podání daňového přiznání.
Jejich hodinové vystoupení přibližně za 9000Kč vypadalo jako vystoupení 15 letého děcka u maturity, které si vytáhlo špatnou otázku. V podstatě tušili, co je bitcoin, ale netušili, co s ním vše dá dělat. Tak mi poradili, abych danil všechny transakce, u kterých jsem realizoval zisk, ať už proběhli kdekoli, i virtuálně na burze. Při vzrůstající cenně kryptoměn to prakticky znamená zdanit všechny transakce, protože u všech generuji zisk, prakticky se nedá prodělat.
Zdanitelnou transakcí by podle nich měl být například zisk z transakcí mezi burzou kryptoměn a bankovním účtem, všechny zisky z virtuálních směn mezi EUR a BTC na kryptoburze, všechny zisky z výměnného obchodu mezi jednotlivými kryptoměnami (ETH<->BTC, BTC<->LTC …) a následně musím zdanit všechny platby které provedu bitcoinem například za zboží v alze, nebo případně i dobíjení eur na debetní karty Mastercard/VISA. Přišlo mi to jako totální nesmysl, tak jsem se pustil do zkoumání všech dostupných informací.
ČNB se tváří neutrálně a stále se nechce vymáčknout, co jsou kryptoměny, jestli jsou měnou, cenným papírem, spekulativním nástrojem, čistě éterickou nemateriální věcí na úrovni skinů zbraní pro CSGO, „sběratelsky zajímavá virtuální data“ nebo totální zkáza finančního sektoru, od všeho dává ruce pryč a prohlašuje, že tyto měny nebude nijak regulovat a následně nebude nikoho zachraňovat při ztrátě. Tento pohled se mi zdá rozumný. Avšak daňová správa a zejména politici budou chtít bitcoin zdanit. Podíváme se na to jak.
Podle definice v aktuálních zákonech není žádným existujícím finančním nástrojem/závazkem… a každý soud tak musí rozhodnout o neoprávněném zdanění, které není v souladu se zákonem. Finanční správa bude velmi těžko u soudu prokazovat, že jsem obchodoval s cennými papíry, když virtuální měna nesplňuje zákonné požadavky na cenný papír a podobně. Dnes se chci zaměřit hlavně na to, jak finančák bude pohlížet na zdanění obchodování s bitcoiny a 2000 dalšími měnami, jejichž množství roste exponenciálním tempem, stejně jako zisky v nich a nedovedu si představit, jak to chce ministerstvo uhlídat, když ani sami uživatelé kryptosměnáren neví, co dělají J Uvedu několik extrémních případů, aby bylo jasně vidět, jak jsou varianty zdanění naprosto nesmyslné.
1. Pošlu si koruny na burzu, pouze nakoupím v čase A a prodám v čase B a přitom dosáhnu zisku při výběru na účet. Tento případ bude pro daňovou kriminálku nejjednodušší pochopit a uhlídat. Poslal jsem si na burzu milion, vytáhl ven tři miliony, zisk 2 miliony a z toho odvedu daň. Tuto variantu zdanění by teoreticky přijal každej Lojza, protože tím pádem manipuluju s národní měnou a tudíž je zdanění v rámci mezí jakž takž obhajitelné a 15% by mě ani tak moc neštvalo. Mám přece své peníze zpět a něco navíc.
2. Na burze nakoupím BTC a následně je prodám za Eura, dosáhnu zisku, ale pouze ve virtuálním prostoru, na účet v bance jsem si nic neposlal. Pravděpodobně díky základním znalostem programování a použití API na burze jsem si zvládl napsat jednoduchého obchodovacího bota, který provedl 1 000 transakcí za týden a vždy manipuloval s celým tím milionem. Obratově jsem tedy v řádu miliard. A po 1000 transakcích díky volatilitě skončím s koncovým zůstatkem 200 milionů Kč. Nikdy si však nenechám vyplatit ani korunu, vše nechám ve virtuálním prostoru na bitcoinové peněžence. Budu danit zisk celkový, nebo dokonce podle FIFO metody každou ziskovou transakci? 200 milionů – 1 milion, tedy 199 milionů je základ daně. Zhruba 15% z toho je 30 milionů a to mám odvést na dani. Mám tedy hromadu bitcoinů a jelikož jsem veškeré své dědictví po babičce nacpal na burzu, nemám na účtu ani korunu, bydlím na ubytovně a jsem zaměstnaný jako uklízeč v továrně, ale baví mě to. Co si na mě vezmete? Vy mi chcete zabavit ty bitcoiny? Jak? Mám je chráněné 12-24 slovným seedem, který jsem pro jistotu zahrabal na druhé straně rebupbliky. 2000^12 až 2000^24 kombinací na uhádnutí. Good luck. Až vylezu z vězení, najdu si na githubu jednoduchý prográmek a mám bitcoiny zpět ve své moci, popřípadě vím, jak takový program napsat.
3. Někomu zaplatím přímo v bitcoinech. Jak to zdaníme? No přece vyčíslíme hodnotu bitcoinu v době vytěžení/nalezení a porovnáme s hodnotou v době použití. Co když jsem je ale získal těžbou v roce 2010, kdy byla cena 5$ a dnes je 17 000$ ??? Dám třeba 5000 BTC charitě. Viz https://pineapplefund.org/. To máme 5000*(17000-5)*20=169 milionů Kč základ daně. Opět jsem chudý popelář na ubytovně, co náhodou našel starý HDD v popelnici a kamaráda ajťáka to hrozně zajímalo a dokázal obnovit data. Svůj způsob života nechci měnit, mě vyhovuje, raději někomu těmi penězmi pomůžu. Podobně můžu dát všechny své bitcoiny jako důchodce mladému sousedovi, který mi opraví střechu. Z peněz co mi dává stát bych mladýmu opravu nezaplatil, ale on je z nějakého důvodu chce. Je mi jedno jestli ty bitcoiny mají hodnotu milionů, chci prostě opravit střechu a to je pro mě mnohem víc než bezcenné jedničky a nuly.
Můžete vymyslet desítky příkladů, přitažených do absolutního extrému, ale neexistuje žádný způsob jak manipulaci s kryptoměnami rozumně zdanit, či si peníze přímo jinak vymoci. Hlavním důvodem je, že bitcoin vám nikdo nesebere, neexistuje na vás páka, armáda vám ho při krizi neukradne z kapsy pomocí násilí, banka vám nepozastaví platbu, dokud neprokážete zdroj. Nezavoláte do „banky bitcoin“ a neřeknete, že tahle peněženka patří nepříteli státu. Nejde to. I kdyby byl globální zásah na těžební farmy, vždy bude někdo potvrzovat transakce nějakým počítačem, třeba jediný člověk na světě na nejpodřadnějším telefonu s přístupem k internetu. A každých 10 minut proběhnou všechny transakce globálně bez jakéhokoli omezení ať už pro dobré účely, nebo špatné.
Jediná šance jak získat daň z bitcoinu je dostatečně zatlačit. Vyhrožovat, manipulovat pomocí médií, použít oblíbenou represi… Pouze tomu komu budete vyhrožovat dostatečně, určitě řekne: „OK, tak já díky své blbosti a poslanému milionu na burzu budu mít životní minimum a budu otročit dalších 30 let, abych vše splatil“ Já to však neudělám. U soudu prohlásím, že jsem Satoshi Nakamoto a mám přes 100 000 Bitcoinů, realizoval jsem nezdaněné platby v řádech miliard korun (Docela typické přesuny pro první těžaře). Chci změnit svět k lepšímu, dát něco na charitu, koupit si za to dům a malou farmičku, kde nikomu nebudu škodit. Vy mi chcete sebrat mou svobodu? Mě je to u prdele, klidně mě zavřete. Zaplaťte mi ubytování a stravu do konce života, nebo mě rovnou popravte. Mohl jsem být společensky užitečný, jako inženýr, OSVČ a farmář, můžu založit rodinu a do vašeho penzijního/daňového letadlového systému přivést dalšího otroka. Já podle vašich pravidel však už dávno nehraju. Jen klidně zakažte bitcoin, blokujte přístupy k internetu, zakažte bankám realizovat převody peněz směrem k burzám. Jen kryptoměnám zvýšíte hodnotu. Vždy se najde někdo, kdo je bude chtít. 1% obyvatel planety už o nich ví. Udělejte čistku, zbytečnou válku proti terorismu. Při příští návštěvě ve vězení řeknu seed kamarádovi, ať těmi bitcoiny váš systém poškodí ještě více, stačí o tom říct dalšímu člověku, nebo provést platbu kryptoměnou s tím, kdo ji přijímá. Až nás bude ve vězení 1000-100000 v celé ČR, asi vám dojde, že to není ta správná cesta. Stejně jako s konopím a dalšími nesmyslnými zákazy.
Paradigma se změnilo. Systém peněz zastarával tak dlouho, až se hříčka programátora a matematika, kterému se všichni vysmívaly, změnila v obří monstrum, které najednou ohrožuje globální ekonomiku, banky, státy a to ho reálně používá pouze cca 1% lidí na planetě. V Japonsku je legální měnou, v Německu a USA je penetrace v populaci v řádu procent. Jsou snahy zavést Venezuelskou/Ruskou/Britskou virtuální měnu… Systém financí je špatný a virtuální měny ho rozcupují v řádů měsíců až jednotek let. Je pozdě. Svět se změnil doslova přes noc. Finanční systém se obrací na ruby, z technicky znalých chudáků se díky kryptoměnám stávájí milionáři až miliardáři a ze stávajících miliardářů budou brzy chudáci. Bitcoin nic neřeší, není to reálně použitelná měna, stejně jako ostatní kryptoměny. Slouží k jedinému účelu. Zničit veškerý finanční systém a naučit lidi pracovat na bázi dobrovolnosti. Bitcoin umožní spekulovat každému, kdo je ochoten věnovat 14 dní času samostudia a je středně technicky vzdělaný. Ne pouze bankéřům s licencí. Denně vznikají desítky burz s kryptoměnami. Kryptoměny se dají koupit za cash, až zakážete cash, budete mít na rohu vexláka s telefonem, co vám za poslané peníze na účet pošle bitcoin. Kryptoměny zastaví pouze zničení počítačů a internetu. Chci vidět, jak to během několika let prosadíte :)
Vše se decentralizuje a státy budou opět střílet do vlastních lidí ve velkém. Kryptoměny berou možnost státům a bankám ovládat peníze. Peníze přestanou existovat a bude to velmi brzy. Vše bude v rámci dobrovolnosti a represe ztratí jakýkoli vliv pro lidi jako jsem já. Budoucnost je tak sladká. Svět shoří v globální hyperinflaci, dokud lidi opět nepochopí, že peníze jsou jen nástroj pro zotročování. Kdo to i v té chvíli nepochopí, bude navždy otrokem :)
Pokud vás na škole neučili, jak funguje ekonomika, tak dopručuju následující video, které můžete ukázat i svým dětem: https://www.youtube.com/watch?v=Awa0FQi3l3Y
07.01.2018 Anonymous
Související články:
- Slon v místnosti – racionální důvody proti E-governmentu, Digitálu a Cashless, o kterých nikdo nemluví (19.7.2023), Jan Mrcasik
- Ekonomie, peníze a Bitcoin (1.6.2021), Urza
- Jiří Vokeil Čmolík aneb kdo z nás se víc ožral a vážně se tohle stalo?! (30.8.2020), Anonymní autor
13 323x přečteno