Daně z těžby bitcoinu, daň z obchodování kryptoměn - zpět na článek

Počet komentářů: 23

  1. Prečo sa zrg1 nepodpíše pod ten článok, ale nechá tam autora Anonymous?

    1. protoze zrg1 je ke kryptomenam naprosto skepticky.
      aneb investovat do tulipanovych cibulek mi prijde jako rozumnejsi napad, ty se daji aspon zasadit a pestovat.

      Mimochodem, po nedavne cene bitcounu 20.000 USD spadl nejdriv na 9.200, aby se ted dlouhodobe potacel kolem 10.000 a tohle mu asi taky neprida:

      110 mil usd in #Ripple (XRP) were sent from the Japanese cryptocurrency exchange Coincheck to an unknown address. Hacking

      suspected.

      P.S: Az nekdo ukrade v bitcoinu miliardu dolaru, bude hodnota bitcoinu konecne nula a bude po ptakach.
      Ale holt nekteri se spalit musi.

  2. Autor se na jedné straně dlouze rozčiluje, že nikdo neví, jak výnos z BTC danit, takže po tom musí sám aktivně pátrat. Na druhé straně ale předkládá hrůzostrašné teorie o tom, jak ho bude zlý stát vydírat, mučit, jak mu bude vyhrožovat, aby z něj ty daně dostal. Tak co vlastně chce?

    Jeden by řekl, že je to snadné – dokud vám nepřistanou peněžní prostředky na účtě, nelze nic danit, protože nikdo neprokáže, že jakékoli BTC máte – pokud tedy nejste úplný debil. No a ve chvíli, kdy ČR začne kryptoměny danit, už bude stejně BTC pro reálné transakce mrtvé (což už je v podstatě dnes), takže tou dobou už budete řešit zcela jiné třídy problémů.

  3. Bože bože, jak hluboko jsem klesla, se slovy klasika.

    Již, již se dalo soudit, že se zastánci perpetua mobileho nenajdou, a ejhle, zase jeden vykuk, který jej propaguje.
    Vsázím hodně vysoko, že se autor bitcionu nenají, neumyje se s ním a bude smrdět jak smrdí jeho teorie všehomíra.
    .
    Ale jo, i dnes věří lidé v Boha, takže vzniká novodobá církev?
    .
    K zdaňování: stačí se podívat do zákona o daních z příjmů a tam se praví „Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména………“

  4. Nevím proč by se výnos z kryptoměn měl danit, když se nedaní výnos z obchodování se zlatem. § 92 235/2004 Sb.

    1. Uživatel „opruz“

      ty se koukáš na danění DPH, myslím, že koukáme na zdanění příjmu.

      1. NE, né. Jde vskutku daň z příjmů §10. DPH nic takového neřeší!

  5. Chudák autor článku – nějak se nedokáže orientovat v prostředí, ve kterém se nachází. Nějak té „zeměkouli“ nerozumí. Moc jsem se toho nedozvěděl …

  6. Kryproměny se nedaní, nejedná se o měnu a ani o reálný zisk. Z pohledu zákona jsou to jen čísla. Daní se až v okamžiku, kdy se čísla smění za oficielní platidlo, nebo za zboží.
    Ono, když je něco extrémně volatilní a je v tom údajně uložen nějaký majetek, tak ve 14:33 mám danit $100 00 a ve 12:34 u6 jen $10 000, které ještě ke všemu ani nemám to by nedávalo žádný smysl. Navíc povinnost odvést daň například 300 000CZK pro někoho, kdo v té samé chvíli už ten majetek nemá ani teoreticky je směšná. V čem by se ta daň odvedla? Jako, koupíš třeba „Newbium“ za 0.00000001 BTC a prodám obratem za 0.00000002 realizuješ 100% UP, ale ne zisk přece :D
    Koupim za to okamžitě PAC, ten padne o 80 procent a jakej sem byl.
    Ach patrdon, tvrdíte, že sem vydělal 8 000 000 PAC? tak tady je máte strčte si je do p*dele nemaj žádnou hodnotu, ale proč po mě chcete EUR? ty jsem nikdy neměl
    Jako od někoho kdo o tom píše článek bych čekal alespoň základní znalost toho, jak je to teď.

  7. To bude legrace na starém bělidle, až ta virtuální bublina s kryptonesmysly praskne.
    http://www.investicniweb.cz/10-nejbizarnejsich-kryptomen/
    To už je lepší sbírat cenné známky. A ještě lepší samozřejmě investiční zlato, zásoby jídla a munice, pokud nemáme na půdu a nemovitosti.
    Stříbro je trochu problematičtější, protože ná velkou volatilitu, vole.

    Stejně si myslím, že kryptonesmysly jsou jen podvod na vohnouty, jako mrkvička na špagátu pro osla, aby se nestahovali z akciových trhů a podobných virtuálních kasín. A tak se podařilo oddalovat ekonomický kolaps, run na banky a podobně.
    Protože kdyby vohnout přemýšlel, tak začne investovat do nemovitostí (půdy) nebo do zlata. A to by tak zahýbalo s kurzem, že by se všichni vrhli na investice do zlata, což by způsobilo takovou paniku, že by to soudruzi z vólstrýtu už nezvládli zaflikovat tisknutím směnek (nebo jak se ten cár papíru jmenuje) na neexistující virtuální zlato, tak jak před pár lety, aby srazili jeho cenu a zabránili panice.

  8. „hodinové vystoupení [najatých daňových poradců] přibližně za 9000Kč vypadalo jako vystoupení 15 letého děcka u maturity…“

    I největší daňové firmy v této zemi (tzv. Big 4) fakturují za daňové poradenství 3-4 tis. Kč/hod, běžné nebo rozsáhlé projekty spíše levněji. Menší daňový poradce bere tak 1000-2000 Kč/hod., víc jen esa ve svém oboru (ti se dokážou dostat i nad sazby Big 4). Je samozřejmě otázkou, kolik času věnovali přípravě a na co všechno jste se ptal. Funguje to tak, že dokud se ptáte, taxametr běží :-)

    Zdanění není zase tak složité. I když s Neburešem u kormidla a jeho crew na GFŘ se nemůžeme divit vůbec ničemu. Poslední canc GFŘ na téma AirBNB/Booking mi vyrazil dech, úplně z toho čiší, jak zahodili i poslední zbytky rozumu a snažili se v daňových zákonech najít co možná nejpřísnější zdanění – DPH, socko, zdrávko, daň z příjmů, prostě mazec.

    Takže jak by to mělo být? Jak píše Vector nahoře – vyjdeme-li z předpokladu, že kryptoměna není měnou, ale jde o nějaké nehmotné aktivum, zdaňuje se dosažený zisk. Tj. v zásadě jak píšete v článku v bodu 1. – koupím BTC, následně prodám se ziskem za standardní měnu, zjistím, jestli jsem dosáhl zisku a pokud ano, mám platit 15% daň (dle § 10 ZDP) ze zisku (rozdíl prodejní a nákupní ceny v Kč).

    U transakce v bodě 2. je to podobné. Musím si evidovat nákupy a prodeje kryptoměn za/na normální měny a u každé transakce zjišťovat zisk/ztrátu. Převody mezi kryptoměnami není třeba řešit, snad jen za účelem toho, abych věděl, kolik mě nová kryptoměna stála v Kč. Cizí standardní měny (např. EUR, USD) přepočítávám na Kč, na konci roku to vše podtrhnu a sečtu a celkový zisk zdaním sazbou 15 %.

    U transakce 3. je to trochu složitější. Dar charitě není pro vás zdanitelným příjmem (pokud jej poskytnete přímo v BTC a nebude si hodnotu chtít odečíst od daňového základu). Při nákupu jiného zboží pro soukromou spotřebu to ze zákona není úplně zřejmé. Jeden úhel pohledu je, že nemusím zdanit nic, protože jde o váš soukromý výdaj – před nějakou dobou jste za Kč pořídil něco, s čím české zákony neumí pracovat, a za to něco jste teď pořídil něco jiného (je to v zásadě stejné, jako byste dostal velkou slevu díky tomu, že jste si něco zaplatil mnohem dřív – ta se taky nezdaňuje).

    Druhý úhel pohledu je, že jste realizoval barter a měl byste zdanit rozdíl mezi (a) aktuální hodnotou toho, co dostáváte (např. hodnota té střechy), a (b) pořizovací cenou BTC. Jak to obejít? Darovat BTC někomu v rodině, dary v rodině se nezdaňují a příjemce si je „nacení“ v tržní hodnotě.

    Výše uvedené je mým názorem. GFŘ může v extrémním případě přijít s něčím následujícím (jen doufám, že se toho ti [censored] nechytnou):

    – Prodej kryptoměn je dle zákona o DPH poskytnutím služby (ZDPH, § 14 (1) Poskytnutím služby se pro účely tohoto zákona rozumí všechny činnosti, které nejsou dodáním zboží. Poskytnutím služby se pro účely tohoto zákona rozumí také pozbytí nehmotné věci.) Z prodeje by tedy plátci měly odvádět DPH. Plátcem se stanete po dosažení obratu 1 mil. Kč za posledních 12 měsíců. Zdůrazňuji obratu, tj. sumy všech prodejů, ne zisku.
    – Pokud obchodujete aktivně, nejde o ostatní příjmů dle § 10 ZDP, ale jste OSVČ (volná živnost) a ze zisků (postup viz výše s tím, že každý nákup věci nebo služby za BTC = barter) musíte platit sociální a zdravotní pojištění a DPFO podle § 7 ZDP.
    – A pokud jste se včas nenahlásil jako živnostník a/nebo plátce DPH, tak samozřejmě pokutičky, penále, úroky z prodlení. Pokud nemáte evidenci, tak stanovení daně podle pomůcek, možná nějaký zajišťovací příkaz, aspoň na ty standardní měny, atd. Daňový fašismus je nesmírně propracovaný, kam se ti žabaři z přestupků v silničním provozu hrabou….

    Chápu, že jste chtěl slyšet, že není potřeba nic ohledně BTC zdaňovat. Pochybuju ale, že Vám to nějaký rozumný daňový poradce kdy dá písemně, to by se to muselo objevit jednoznačně v zákonech.

    1. Jedna možnost jak legálně nedanit tu právě zazněla (přes dar v rodině).

      Těžko říct jak to skončí, ale je pravděpodobné, že časem se k tomu stát bude nucen postavil čelem a bitcoin nějak zaškatulkuje. Může to být daňové výhodnější zaškatulkování než dnes (pokud se to prohlásí za komoditu nebo měnu), může to dopadnou i hůře – zakáže se i držení a vlastnění a bitcoin se tak postaví na roveň vlastnění výbušnin, dětského porna, nebo drog. Jako ve Vietnamu.

      Pokud ne, tak je možné, že se časem najde způsob jak danit legálně méně než současnými 15 procenty

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017