Další případ policejní buzerace

Featured Image

Právě jsem se od svého známého, libertariána, dozvěděl o případu ženy, na kterou se jeden z příslušníků našich silových složek rozhodl pouštět hrůzu a vynutit si od ní pro své kamarády bydlení zdarma. Rozhodl jsem se jí pomoci, leč veškerá má znalost práva pochází z článků a zejména diskusí na tomto webu, proto bych rád požádal zdejší osazenstvo o radu, případně konzultaci dalšího postupu.

Sám dotyčnou ani neznám, nikdy jsem ji neviděl, pouze jsme asi půl hodiny telefonovali, aby mi podrobně popsala, co se vlastně stalo, a já jí dal nějaké rady do začátku. Nakolik mohu z jediného telefonního hovoru soudit, jedná se o ženu spíše plachou a nejistou, což z ní dělá v očích policejních hovad poměrně snadný cíl; nemluvě o tom, že nemá žádné znalosti práva, takže ji už v minulosti policie přesvědčila o tom, že jednání s nimi nesmí nahrávat, čemuž ona uvěřila (oni to přece musejí vědět lépe, když jsou to muži zákona) a přijala to, takže byla poměrně překvapena, když jsem jí vysvětlil, jak to s tím nahráváním vlastně je (tímto děkuji Smrtihlavovi, jeho článek jsem jí též poslal).

Samotný případ začal tím, že dotyčná (bez kauce) pronajala byt nějakým výtečníkům. Když jim před více než čtvrt rokem řekla, že bude byt potřebovat pro sebe a požádala je o vystěhování, poslali ji do háje a jako bonus přestali platit nájem, byt však opustit odmítají. Veškeré pokusy se s nimi domluvit ztroskotaly na tom, že se prostě stěhovat nehodlají a nájem platit též nebudou. Po nějaké době jim tedy nechala odpojit elektřinu (kterou též odmítali platit), což je přimělo komunikovat: začali jí vyhrožovat příbuzným u policie a že jestli nechce opletačky, ať jim elektřinu zase zapojí, což se nestalo.

Po nějaké době se jí ozval orgán Tuček, který si ji po telefonu (že prý ji „nechce otravovat“ úředním předvoláním) pozval k výslechu na pátek 21.11.; tento termín jí nevyhovoval, neboť neměla hlídání pro děti, což orgánovi řekla a nabídla, že přijde další týden. Opičák v uniformě opáčil, že to by nešlo, protože nemá čas; nakázal, ať přijde v neděli ve 20 hodin (zvláštní čas) k němu na služebnu. To mu odsouhlasila a orgán zavěsil; jenže zavěsil špatně, takže si dotyčná mohla ještě vyslechnout, jak se o ní muž zákona baví se svým kolegou (přibližná citace): „Ta píča se vymlouvala na děti, tak jsem tu kundu pozval na neděli večer, haha.“

Osobně se domnívám, že zde existuje poměrně vysoká pravděpodobnost toho, že se vůbec nejedná o „oficiální případ“ (a proto ji také „nechtěli otravovat“ úředním předvoláním) a příslušník chce prostě jen pouštět hrůzu „mimo protokol“ a doufá, že na základě toho dosáhne zapojení elektřiny pro své příbuzné. V takovém (a vlastně i v libovolném jiném) případě by dle mého názoru bylo lepší, aby se s uniformovanými opičáky vůbec nevybavovala, dokud ji nepředvolají standardní cestou.

Něco takového by bylo rozhodně snadné v případě, že by to orgánovi řekla rovnou do telefonu (netuším, zda je vůbec možné někoho po telefonu předvolat, avšak odpověď, že nemůže vědět, s kým vlastně mluví, takže jej nebude brát vážně, je dle mého názoru naprosto korektní). Otázka zní, zda když mu na to už jednou kývla do telefonu (což mohou mít nahrané), je to nějakým způsobem závazné? Pokud ano, pak si myslím, že by měla zavolat a oznámit, že nepřijde (mimo jiné už proto, že neví, s kým vlastně mluví, protože představit se jako esenbák může kdokoliv); v opačném případě prostě jen nepřijít. Jaké jsou vaše názory, vážení čtenáři?

V případě, že by si ji pak skutečně předvolali (což se možná ani nemusí stát), ví někdo, co na její jednání říká náš právní řád? Zdravý rozum říká, že když mi někdo tři měsíce neplatí nájem, mohu mu rozhodně minimálně vypnout elektřinu (a i to ještě považuji za poměrně mírumilovné řešení). Je zde české právo v souladu se zdravým rozumem? Nebo z toho pro ni mohou plynout nějaké problémy?

Tímto prosím o radu všechny čtenáře, kteří se vyznají v právu více než já (a těch bude určitě dost), pošlete mi do komentářů (či na mail, chcete-li) cokoliv, co by mi mohlo pomoci. Bude-li dotyčná předvolána, určitě tam s ní půjdu buď já, nebo můj známý, který mi o celém případu řekl (případně kdyby se tu našel nějaký bijec policajtů s dobrým právním povědomím a ochotou pomoci, bude rozhodně vítán). O případu nic víc nevím, všechny informace mám z druhé ruky, nikoho z aktérů ani neznám, nemohu tedy zaručit, že zde předkládám informace skutečně úplné a pravdivé; přesto však budu rád za každý případ zmařené policejní buzerace.


Dodatečné informace: Byt je její vlastní, s nájemníky měla smlouvu na dobu určitou, která vypršela; už když se tam stěhovali, věděli o tom, že po vypršení smlouvy budou vyhozeni. Když smlouva skončila, oni přestali platit nájem, ale odmítli se vystěhovat.


Související články:


12345 (5x známkováno, průměr: 1,60 z 5)
1 485x přečteno
Updatováno: 13.12.2015 — 22:08
D-FENS © 2017