Cena života

Featured Image

Dnes se vyjadřuje k situaci okolo korony každý kdo má do prdele díru, takže se cítím povolaný také. Téma se probírá ze všech možných stran. Občas se vyskytují i názory, že zachraňujeme důchodce co to mají stejně za pár. Na opačné straně stojí názory, které ani v nejmenším nepřipouštějí úvahy nad přijatelností ztrát.

Bojovat se prý má za každou cenu a jakkoliv drastická a represivní opatření jsou v tomto světle akceptovatelná. O tom jak rychle jsme ochotní vzdát se svých svobod už také psali jiní. Naši předci umírali po milionech, aby uchránili základní svobody. My jsme ochotní se jich vzdát, než umře prvních pár tisíc.

Kolik nás celý ten boj bude stát není doposud jasné. Stát zpočátku hovořil o 200 miliardách na boj proti koroně. Aktuálně naši představitelé hovoří o tom, že investují do opatření na eliminaci důsledků stávajících opatření bilion. Předpokládám, že tou investicí jsou myšlené dotace z půjčených peněz. Peněž, které představují částku, kterou by si ČR jinak půjčila za asi tak 20 let dohromady. A to jsou jen budoucí investice státu. Kolik stojí stát boj samotný je další věc a také je jasné, že ekonomické škody způsobené stávající situací budou ještě vyšší. Stát nebude kompenzovat zdaleka vše.

Zkusili jste se někdy zamyslet, jakou cenu má lidský život? První co vás asi napadne bude subjektivní pohled. To je velmi ošemetné. Vlastní život či život našich blízkých pro nás má nevyčíslitelnou cenu. Život někoho jiného pro nás může být bezcenný. Jiní na to jsou například přes vyjádření ceny lidského života skrze HDP, které jedinec vygeneruje mínus cena jeho vzdělání, atd. Jistě, nelze srovnávat bezdomovce co nikdy žádné hodnoty nevygeneroval a různě produktivní jedince, ale už se lze dopracovat k nějaké průměrné ekonomické hodnotě jedince. Například vědátoři z Univerzity Karlovy pro Nejvyšší soud došli prý k částce 10 milionů.

Párkrát jsem zkusil začít diskusi na toto téma a zatím snad všichni reagovali tak, že jim připadá nemístné bavit se o ceně života a dávat to do souvislosti s náklady vynaloženými na boj s koronou. Padají argumenty, jako: „kdyby šlo o tvé rodiče, mluvil bys jinak“ atd. Jenže stát toto dělá. Tedy dělal to běžně, když tu nebyla korona. Peněz totiž není nekonečné množství. Peněz na léčbu je naopak naprosto přesně definované množství a je třeba se rozmyslet co za ně „nakoupíme“. Například zachránit někomu život před mrtvicí stojí desítky tisíc. Zachránit někomu život před infarktem stojí asi 120 tisíc atd. Jenže pak můžete mít třeba nějaké onemocněné, které je léčitelné jen nějakou extrémně drahou metodou. Ceny jsou do desítek milionů. A tady si můžete být jistí, že pokud vás dělí od smrti například dvacet, nebo padesát milionů, tak už vás v tom stát nechá. Takové částky se už na léčbu jednoho jedince nevynakládají. Takoví jedinci se už nechávají umřít. Kdyby bylo peněz neomezené množství, tak můžeme vynaložit jakkoli velké náklady na záchranu každého života, ale taková situace tu není. Vzpomeňte si na ty sbírky. Já si vybavuju tu mladou paní od rodiny co někdy loni sháněla dvacet milionů na léčbu svého onkologického problému. Stát to do ní neinvestoval a těch dvacet bylo to co ji dělilo od smrti. Její život měl cenu dvacet milionů, protože za takovou částku se dal zachránit. Nebo ten Maxík se svalovou atrofií. Na něj se teď lidi skládali 50 milionů (+ DPH 10%), aby mohl podstoupit genovou terapii. Hodnota jeho života byla v tu ránu zcela jasně vyčíslená. Existuje dokonce státem (Státní úřad pro kontrolu léčiv) určená cenovka. Náklady na léčbu jedince jsou zastropovány na 1.2 milionu ročně. Když stojí vaše léčba víc, tak máte právo leda tak umřít.

Asi už je jasné, kam směruji. Pojďme si alespoň rámcově odhadnout, kolik nás každý zachráněný život před koronou stál. Nejkomplikovanější bude samozřejmě odhadnout, kolik by u nás bývalo na koronu umřelo lidí, kdyby se žádní opatření nedělala. Budu to počítat k dnešnímu datu. Dnes (16.4.) máme 166 mrtvých. Třebas takoví Švédové, kterých je stejně jak nás a opatření vesměs nemají mají 1200 mrtvých. Když vezmeme země jako UK či Itálie, kde údajně situaci nezvládli, nezavedli dostatečně restriktivní opatření včas a nastala jatka, podíváme se na jejich oběti na životech a přepočteme na náš počet obyvatel, tak dojdeme k cca 3500 mrtvých ala Itálie či cca 2200 mrtvých ala UK atd. Ať se na to koukám odkudkoliv, tak odhaduji, že bychom dnes měli řekněme 1-5 tisíc obětí. A záchrana těchto životů nás bude stát nejméně bilion. To dělá náklady na jeden zachráněný život někde v rozmezí od dvě stě milionů po jednu miliardu.

Když si to přirovnáte, tak začne vyplívat ta ohromná diskrepance mezi tím, jaké náklady teď stát vynakládá a jaké náklady odmítá vynakládat běžně jindy. Za cenu jakou nyní vynakládáme na záchranu jednoho lidského života před koronou by stát mohl zachránit 4 až 20 Maxíků před svalovou atrofií, nebo 10 až 50 matek od rodiny před rakovinou.

Už vidím tu diskusi pod článkem. Spousta lidí bude ta čísla všelijak zpochybňovat. A máte pravdu. Poslední dva odstavce jsou vycucané z prstu. Jenže ono nezáleží na tom, zda by tady umřelo tisíc, nebo deset tisíc lidí. Ta čísla jsou tak ohromná, že i tak bude výsledek, tedy ta částka co nás to stojí na hlavu o řády jinde, než kvůli jakým částkám tady běžně lidi necháváme umírat. Pokud nezačne někdo tvrdit, že by nás korona sejmula sto tisíc, nebo milion, tak ta čísla prostě hrát nebudou a nebudou. A já taky netvrdím, že se proti ní nemělo dělat nic. Jenže je to o ceně těch opatření a o jejich adekvátnosti. Například povinné nošení fetiš handry na veřejnosti nestojí prakticky nic (a nebudu se pouštět do hodnocení efektu), zavření obchodů, restaurací a provozů má ten nejdrtivější dopad atd.

Další věc je, že ty peníze budou chybět. Budou chybět v rozpočtu zdravotnictví. Bude se muset šetřit. Třeba tak, že se nově posune cenový strop na léčbu jednoho jedince z 1.2 milionu ročně na třeba 1 milion. Holt třebas pár desítek lidí ročně bude nově přes limit a systém je v tom už nechá. Jako paní, jako Maxíka. Peníze budou chybět třebas i v rozpočtu dopravy. Něco se seškrtá, nepostaví se kus dálnice. Lidi budou muset dál jezdit po nevyhovujícím úseku silnice, kde zařve každý rok pár kusů navíc. Seškrtá se třebas i rozpočet pomahačů a chráničů. Zavřou nějaký služebny a až je budete potřebovat, tak… No dobře, tohle je už sci-fi.

Jde o to, že zatímco v běžném stavu existují celkem jasně definované limity ceny, kde už budete mít problém aby vám pojišťovna plnila, tak nyní se utrácí v rámci masové hysterie naprosto nekontrolovaně. A škody na rozpočtu a ekonomice jdou do tak ohromných čísel, že mě ani nepřekvapí, pokud to v budoucnu bude stát více lidských životů, než kolik jsme jich nyní zachránili.

 


18.04.2020 x-f


Související články:


12345 (263x známkováno, průměr: 1,45 z 5)
12 517x přečteno
D-FENS © 2017