Blázni se radují

Featured Image

„My slavíme. Porazili jsme ho!“ Takto mi v sms zprávě zhodnotila kamarádka výsledek parlamentních voleb 2021. Ach bože. Pomyslel jsem si. Komentovat nyní výsledek voleb se může zdát poněkud zpožděné. Článek se však týká se především doby současné a budoucí.

Nejprve malá rekapitulace. Zajímá nás zejména procento hlasů z celkového počtu potenciálních voličů. Volební účast byla 65,43%. SPOLU volilo 27,79% voličů (tj. 18,2% z obyvatel nad 18 let), ANO 27,12% (tj. 17,7% z obyvatel nad 18 let) a 15,6% hlasů připadlo PirStan (tj. 10,2% z populace nad 18 let). O důvodech, proč 34,57% potenciálních voličů nešlo volit, se můžeme jen dohadovat. Možná je politika vůbec nezajímá. Možná se nenašel nikdo, kdo by zastupoval jejich zájmy a zároveň měl šanci dostat se do parlamentu. A možná přestali věřit, že volby něco změní. Stejně tak, nevíme, proč lidé volili tu, či onu stranu.

Ale co víme jistě je to, že nevyhrála opozice. Nemyslím médii označovanou opozici, ale skutečnou opozici. Opozice, alespoň podle mého, se vyznačuje tím, že v klíčových zákonech hlasuje jinak, než vládní strana. Bohužel, většina obyvatel vnímá spíše to, co politici říkají a jak to říkají. Vnímají to, jak hezky se politici usmívají do kamery a co jim naslibují. Vnímají jejich mediální obraz.

Na náš život, má však primární dopad hlasování politiků. Jeden příklad za všechny: Hlasování o pandemickém zákonu. Kdo je tedy opozice? Troufám si tvrdit, že pandemický zákon bude v následujících měsících a letech ovlivňovat náš život dost zásadním způsobem.

Když skončily volby, řekl jsem si, že to je jeden z nejhorších výsledků voleb, za celou novodobou historii naší republiky. Zhruba 48%* procent obyvatel starších 18ti let (všichni ti, co volili SPOLU, ANO, ČSSD a Pirstan) vědomě odsouhlasilo současný diskurs. Odsouhlasilo politiku lockdownů, bezhlavého vítání běženců**, cenzury, vnucování jediného názoru a přitvrzování v totalitním způsobu vedení společnosti. A to přes všechno, co nyní děje, a jak moc už je to očividné.

Není to však nic, co bych nečekal. V tomto svém článku jsem předvídal vítězství levicových, pro-globalistických a ve své podstatě pro-totalitních stran. Před napsáním tohoto článku jsem si však uvědomil, že výsledek voleb, je vlastně lepší, než jsem čekal. Ale ne proto, že by se do parlamentu nedostali ČSSD, nebo Komunisti. Ale proto, že vyhrály strany, které jsou lidmi vnímány jako ty rozumné, nebo dokonce pravicové. Proč? Protože si troufám tvrdit, že tyto volby nezměnily vůbec nic. Prasata si pouze vyměnila role. A možná se trochu změní množství pomejí v jejich korytech. Běžnému občanovi však může být úplně jedno, jestli jeho peníze odchází Babišovi, nebo nějaké zahraniční korporaci. Tak, jako tak, občané tratí a zájmové skupiny získávají. Lidé si musí uvědomit, že tito politici nezastupují jejich zájmy.

A co víc, před námi se rýsují sociální a ekonomické problémy gigantických rozměrů. Jak je bude „opozice“ řešit? Úplně stejně jako Babiš. Další teror určitých skupin obyvatel, další kompenzace pro ty šťastnější a další zákony a nařízení ve prospěch zájmových skupin. Potenciální premiér Fiala se už ani netají tím, jak hluboko hodlá skočit do bruselské řiti. Že by hájil naši svobodu a nezávislost, to už snad nenapadne ani ty největší optimisty. Trend je daný a tyto volby ho potvrdily.

Podle mého názoru, přichází období, kterým musíme nutně projít. Aby významnější část obyvatel pochopila, že takto už to dál nejde. Aby pochopila, že musíme změnit naše hodnoty. Že se musíme začít bavit o tom, jak chceme, aby vypadala naše země, náš svět. A že pro změnu musíme také něco udělat. Protože skutečná změna přichází odspoda, nikoliv odshora.

Pozn. aut.

* Zhruba proto, že KSČM, Šlachtu a případně některé další strany nelze přiřadit ani na jednu či druhou stranu. Např. Šlachta se jako mnoho politiků před ním, se omezil na obecné líbivé fráze, bez konkrétních řešení.

** Rétorika se možná změnila, hlasování však nikoliv.

Dále si lze všimnout toho, že koalice Spolu a PirStan má fakticky podporu „pouze“ 28,4 % obyvatel starších 18ti let.

 


21.11.2021 Petr Podobský


Související články:


12345 (156x známkováno, průměr: 1,97 z 5)
12 078x přečteno
Updatováno: 21.11.2021 — 21:29

Reklama

D-FENS © 2017