Autonomní řízení 7: Majitelé bublifuku

Featured Image

Je tady špatná zpráva pro digitální komouše zprava i zleva. Autonomní řízení je ztracený případ.

Jistě to máme v živé paměti z let 2016 až 2019. Totální hype. Jasně. Řízení aut se ve jménu pokroku odlidští, protože řídící elektronika bude bezchybná a nebude tedy důvod, aby auto řídil problémový a chybující homo sapiens. To nám přinese celou řadu výhod. Nebudeme muset operovat s kulatou lopatou, protože budeme jen sedět, popíjet mandlové latté a číst skvělé novinky z pokrokového světa na Seznam Zprávách. Obrovské flotily autonomně řízených taxíků nás odvezou kam potřebujeme, taxík se pak se vrátí prázdný pro dalšího hipsterského trotla, čímž se zvýší vytížení aut a bude jich třeba o hodně méně. Bylo tam všechno, co antidopravní zelení komouši milují. Sdílení. Zrušení vlastnictví. Elektromobilita. Omezování dopravy. Transhumanismus. Mandlové latté. Levičácký orgasmus.

Pro oživení paměti nějaké ty pokrokové vize růžové budoucnosti z roku 2017, kdy hype startovala. Třeba takový Intel se tehdy rozhodl investovat 250 miliónů dolarů ročně do nové generace procesorů optimalizovaných pro potřeby autonomního řízení vozidel, protože v tom viděl obrovskou tržní příležitost. Intel spočítal, že zákazníci získají 250 miliónů hodin času pro své potřeby, během kterých by jinak řídili. Autonomní řízení také mělo zachránit 585 000 životů. Jak to spočítali? To je přece jedno. Hlavně že se bublina začala nafukovat.

Jak to vypadá nyní, v roce 2023? No, řekneme to rovnou, pořádnej provar z toho zbyl.

Automatizovaným řízením (AŘ) motivované startupy buď skončily, nebo jim docházejí peníze právě teď. Zoox převzal Amazon. Uber se zbavil své AŘ divize v podstatě zadarmo a prodal ji společnosti Aurora, což je opět jiný startup, který založili inženýři od Google. Tím skončil pošahaný sen Uberu o náhradě člověkem řízených „taxi“ levnými automaty. Pro Uber možná byla fatální nehoda, při které automatem a tlustým transvestitou „řízené“ Volvo přejelo bábu na kole, ale možná tomu napomohlo, že hvězdná personální akvizice Uberu, inženýr Lewandovski z Google, dostal 18 měsíců natvrdo, protože si údajně z bývalé práce něco odnesl. Toyota koupila autonomní divizi Lyftu za 550 milionů USD. Ano, to je ten samý Lyft, co se v roce 2017 nechal slyšet, že většina jízd v její síti bude do roku 2021 autonomních. Startup Drive.ai koupil Apple asi dva dny předtím, než by zbankrotoval. Skupování AŘ startupů byl donedávna jednoznačně trend: Delphi požralo nuTonomy, dalšího minoritního hráče, a pak se ho radši zbavilo a prodalo ho Hyundai. Další startup Voyage požral v roce 2021 Cruise, autonomní divize GM, a to jsou zhruba poslední zprávy odtud.

U Cruise se zastavíme. Cruise a Waymo (ex Google, nyní Alphabet) jsou totiž jediné dvě firmy, které dotáhly v nějakém omezeném rozsahu AŘ do fáze, kdy je mohou vypustit do veřejného prostoru a za jejich provoz mohou chtít peníze. Z testování jeho produktu je nejvíce patrné, co si investoři za své peníze vlastně koupili a jakou zrůdnost za ty jejich peníze technokrati vyvinuli. Cruise sliboval stát se konkurencí Uberu a Lyftu (o kterých jsme psali shora, že se autonomního řízení zřekly) a autonomně vedené taxíky Cruise měly vyjet v roce 2019. Od samotného počátku vývoje však vývoj zaostával. Optimistické výkřiky CEO Vogta, že „we are on track“ nepomohly, miliardový provar už byl za dveřmi. V roce 2018 došlo na testování. Software nerozeznával chodce a naopak viděl jízdní kola i tam, kde žádná nebyla, což muselo být obzvláště depresivní. Nedokázal rozeznat vozidla s právem přednostní jízdy. Na to inženýři našli workaround – chtěli se domluvit s hasiči, aby jejich vozidla dostala transpondér stejně jako mají letadla, který by autonomním křápům dodával informace, že jede hasičská stříkačka. Celý systém, tedy počítačový mozek auta a robotika zajišťující jeho ovládání nebyly s to spolupracovat v reálném čase, což vedlo k nutnosti omezit rychlost při testování na 25 mph. Údajně to pořeší nějaká nová generace hardware, která je na tom ovšem stejně jako jitrnice z pohádky Obušku, z pytle ven.

Příklad neúspěšných testů Cruise také ukázal že autonomní řízení nebude nejspíš možné bez toho, aby se autonomním vozidlům přizpůsobilo okolí. To negativně dopadlo na veřejnou akceptaci tohoto konceptu. I česká média před časem informovala o rebelii v San Francisku, kdy se aktivisté rozhodli znehybňovat robotické taxíky pomocí dopravního kuželu. Jejich hlavním argumentem není, že by měli něco proti autům nebo dopravě obecně, jako pošukové u nás, ale nelíbí se jim, že by se jejich město mělo přizpůsobovat autonomním vozidlům, ačkoli by to raději měli naopak.

Jedním z mála přeživších startupů inženýrů z Google je Aurora. Ta požrala AV divizi Uberu. Spoluzaložil ji „Henry Ford autonomního řízení“ Chris Urmson. Ten svého času tvrdil, že jeho děti už nebudou potřebovat řidičský průkaz. Aurora svého času vstoupila na burzu, čímž se stala veřejnou a okamžitě ztratila asi 80% své hodnoty, nicméně s Aurorou je spojen jeden počin, který by mohl reálně přispět ke skutečném rozvoji automatické asistence a autonomie v procesu, který popíšu později. Zveřejnila formou open source dataset metadat z lidaru a dalších sezorů sebraný v Pittsburghu v letech 2017 a 2018 vozidly Uberu. Až se tedy bublina úplně vyfoukne a nastane nějaký realistický vývojový proces, můžete s na základě toho začít třeba vy.

V poslední době už to začali balit i velcí hráči. Na podzim 2022 skončil projekt Argo AI, do kterého nasypaly peníze VW a Ford. Obě firmy v tom celém utopily necelé 4 miliardy USD na investicích. Ford a VW je vůbec hvězdná aliance, pravděpodobně nejhůř řízené firmy v celém automotive sektoru, a dopadlo to podle toho. Část ze zhruba 2000 zaměstnanců si rozebraly jednotlivé automobilky. Za koncem Argo AI stálo strategické rozhodnutí soustředit se spíše na systémy asistence pro lidského řidiče (SAE level 2 nebo 3) a nepokračovat dále s vývojem plné autonomie v lvl 4 nebo 5. Ani Argo nesplnilo, co mělo za cíl, tím byl prakticky použitelný systém v roce 2021. Klíčovým momentem pro tento strategický obrat bylo údajně zjištění, že k napájení systému AŘ, tedy počítače, senzorů, kamer, servopohonů a dalších komponent by spotřebovalo něco mezi třetinou a polovinou kapacity baterie elektromobilu, kterou by proměnilo v teplo a nuly a jedničky, aniž by z toho měl někdo nějaký benefit. Rozhodnutí zrušit Argo AI dopadne i na druhého partnera, tedy na VW, který prý bude do budoucna vyvíjet AŘ společně s firmou Bosch a čínskými partnery. Hodně štěstí.

Další průkopník autonomního řízení je Volvo. Automobilka poháněná západním progresivismem a čínským komunistickým kapitálem před pár lety konečně dokázala vylepšit svá auta tak, aby po přidání plynu jela rovně, a dostala zálusk na něco většího. První pokusy o autonomní řízení vypadaly slibně, tedy zejména pro příznivce depopulace. Po létech vyvolávání očekávání, že „už to bude, jen nám chybí taková jedna maličkost“ museli hodit ručník do ringu a přiznat, že na AŘ si zákazníci ještě počkají.

Úspěch se tedy nedostavil a pravděpodobně nedostaví. Budeme si muset počkat, a vypadá to, že ještě hodně dlouho. Zaplaťbůh.

Co je podle mého názoru příčinou tohoto selhání? Předně nejde tak docela o technické selhání, ale o rozpor mezi médii vysoce vyhnaným očekáváním a reálnými technickými možnostmi. Nic neselhalo, jen to prostě je složitější, než si ta první vlna nadšených svazáků myslela. Nyní bude muset přijít jiná parta, která sice nebude disponovat zajímavě pojmenovanými startupy, neshrábne tak báječné prachy a nepoveze se na marketingové hype, ale zase to dokončí. Možná, někdy, pokud bude mít o jejich práci ještě někdo zájem.

Celý model, jakým se AŘ dosud vyvíjelo, pokládám za systémově vadný, protože začal odněkud zprostředka bez základního výzkumu. Každý automatizační projekt až doposud, ve kterém došlo k náhradě člověka strojem, začínal rozborem toho, co ten člověk vlastně dělá. A co vlastně víme o tom, jak funguje lidský mozek při řízení auta, jaké úlohy přitom vznikají a jakými algoritmy je řeší? Jaký je přesah k našim smyslům, motorice, psychice? Může absenci toto poznání kompenzovat svazácké nadšení nerdů, fachidiotů a technokratů, kteří se rozhodli, že to prostě nějak udělají, hlavně aby „to chodilo“? Projevuje se zde to, že jsme všichni myšlenkově uvízli v pošahaném světě našich dopravních expertů, jinak zbytečných lidí bez odborného a morálního kreditu. Bezdůvodně jsme se spokojili s jejich výkladem světa, kdy se nehody dějí proto, že lidský řidič udělal chybu a za tu chybu je třeba ho nějak potrestat, ale nikdo si už nepoloží otázku, proč tu chybu vlastně udělal a jak uvažoval, když se jí dopustil. To, co se osvědčilo v dopravě letecké, v dopravě pozemní dosud nenastalo.

Celá hype také velmi těžila z toho, že veřejnost nerozlišovala mezi asistenčním a autonomním systémem. Jistě, každého z nás řízení občas nebaví a rád by nějaký systém, který mu jej ulehčí. Čímž nemyslím zrovna ten zoufalý asistent pro jízdu v pruzích, který k smrti otravuje majitele moderních škodovek, když se s nimi handrkuje o volant. Ale jsme skutečně připraveni se řízení zcela vzdát ve prospěch automatu, možná ještě horšího šrotu než ten ignorantský systém od Škody? Já osobně nemám nic takového v plánu.

Autonomní řízení dobře pasuje do tzv. bublinové ekonomiky, kdy zpolitizovaná média rychle eskalují tržní hodnotu nějakého pochybného statku a vyvolávají euforii mezi blbými nebo špatně informovanými masami, aby byly obratem zkasírovány. Ještě dříve, než bublina praskne a propadne se do paniky, si minorita „majitelů bublifuku“ nahrabe a na jejich profit se složí běžní zákazníci, a je to i jejich chyba, protože řada z nich na hype naskočila a pomáhala v roli užitečných idiotů bublinu přifukovat. Nyní jsme ve fázi, kdy euforie z autonomního řízení pominula, „majitelé bublifuku“ sklidili své zisky a v pozadí probíhá decentní panika, kdy si automobilky uvědomují, že ten slibovaný nový trh o velikosti triliard dolarů pravděpodobně nebude v reálné době dosažitelný. To samé bude platit i pro současný boom „umělé inteligence“, který se odvíjí podle úplně stejného schématu. I tam bublina brzy praskne a nerdi budou muset pochopit, že generovat eseje sice je strojově možné, ale zato není možné pomocí nul a jedniček vyvézt jejich hovna z žumpy.

 


13.08.2023 D-FENS


Související články:


12345 (375x známkováno, průměr: 1,19 z 5)
22 939x přečteno
D-FENS © 2017