Alfy se serou II

Featured Image

Dnes bych chtěl sepsat moje zkušenosti s provozováním dvou starších povozů, které jsme měli pár let doma. Trochu tím navážu na jeden starý článek a ukážu, že to s náklady na provoz Alfy může být i trochu jinak. Šlo o Alfu 147 a Alfu 159, které jsme pořídili a vypustili do světa v režimu LIFO. Tj. 147 první vešla a poslední nás opustila.

Alfu 147 jsme koupili v roce 2017 na konci jara a plnila roli druhého jezdítka. Šlo o motorizaci TS 1.6 77kw v nepříliš rozšířené výbavě Shape. Opustila nás letos taktéž na konci jara, kdy jsme ji prodali dál pro nadbytečnost, protože se z ní stalo vlastně třetí až čtvrté auto v rodině a přestali jsme s ní úplně jezdit. S autem jsme za 5 let najezdili 30tkm a za tu dobu nepotřebovalo prakticky žádnou extra péči. Nechal jsem na něm po pořízení vyměnit rozvodový řemen s vodní pumpou a měnil jsem olej a filtry. Vzhledem k nájezdu jsem olej vypouštěl jak nový.

Ze závad jsem řešil po koupi opravu vyhřívání sedadel, která moc nehřála. Tlačítko na bočnici sedačky spíná přímo obvod do deček, takže se na té Alfě mají tendenci vypálit, až se plastový vnitřek tlačítka může i natavit. Tlačítka se nedají sehnat v druhovýrobě a cena originálů odpovídá poptávce způsobenou jejich spotřebou. Nic co by tam pasovalo a vypadalo dobře jsem nenašel, tak jsem to vyřešil tak, že jsem koupil z číny za jednotky dolarů relátko s nastavitelným elektronickým časovačem. Z tlačítek jsem vykuchal aretaci a vlepil do nich mikrospínače, které ovládaly časovač relátka. Obvod jsem přepojil tak, že zátěž spínalo relátko a ne tlačítko. Tlačítko pak již nemělo pozice ON/OFF, ale fungovalo na kliknutí, kdy pak dečka topila po nastavenou dobu a např. spolujezdec po vystoupení nemohl nechat trvale zapnutou dečku. Přitom zůstal zachovaný původní vzhled ovládání, indikační podsvit a možnost dalším klikem výhřev vypnout. Dále jsem řešil nefunkční klakson. Postupně jsem došel až k tomu, že problém je ve spínači ve volantu. Tam se vyskytuje spínač a PCB, kde cestička vedoucí od konektoru spínače klaksonu ke konektoru (a dál na relé v motorovém prostoru, které spíná klakson) vede trochu zbytečně přes celé PCB a zhruba uprostřed kříží jiné cesty. Přemostění je řešené součástkou, která vypadá jak SMD rezistor, ale zřejmě je to jen klema s nulovým odporem. A právě tahle klema byla spálená. Stačilo to přemostit kusem drátku a klakson klaksonoval. Je to typická a společná závada pro Alfu 147/GT/156, které mají všechny stejnou desku plošňáku ve volantu. Další závada, který se projevila krátce po nákupu bylo nelidské vrzání stěračů v jejich kluzném uložení. Stačilo celý mechanismus vymontovat, pročistit a namazat.

První zimu se projevil typický neduh, kdy při nízkých teplotách neukazoval správně sedmisegmentový LCD digitální klimatizace nastavenou teplotu, protože vypadávají jednotlivé segmenty. Závada spočívá v degradaci spoje mezi dvěma PCB moduly klimatizace, kde je použitý takový ten plastový plochý propojovací kablík, který je lepený k PCB (18s zde). Stačí to rozebrat a spoj prohřát. Asi rok před prodejem začalo zlobit levé zadní světlo. Příčina byla v konektoru, kde bylo pár pinů mírně opálených. Stačilo očistit a prostříknout a dále se uvolnil jeden z hliníkových plechů, které slouží jako tepelný štít nad středovou částí výfuku, takže auto za jízdy vydávalo zvuk, asi jako dva kostlivci co šukaj na plechový střeše. Stačilo v plechu provrtat díry kousek vedle těch uhnilých a chytit zpátky. Poslední zimu bylo znát, že termostat už není v dobré kondici a potřeboval by vyměnit, protože když byla venku zima a auto náhodou vyjelo mimo město, tak teplota motoru o něco spadla.

Na autě už byla taky koroze. Povrchová koroze na podvozku a prahy vzadu před zadními koly už byly děravé. Za to může nejspíš hromadění bordelu v kapse před zadním kolem, za kobercem nadkolí. Drží se tam pak vlhkost, až prorezne přepážka do prahu a jde tam voda.

Auto nás nikdy nikde nenechalo, motor běžel pravidelně. Olej vyžadoval dolívat asi jako každý TwinSpark, ale zespodu byl suchý. Podvozek nikde nemlátil, nevrzal. Auto jezdilo skvěle. Všechny opravy šlo udělat doma a nevyžadovaly prakticky žádnou investici. Zpětně to hodnotím jako jako dobrý nákup. Auto jsme koupili za tuším 57 tisíc a prodali za 13 tisíc (na prodejní ceně se dost projevil vzhled levého boku auta, který poznamenal jeden polibek drahé polovičky se svodidly). Za pět let provozu byly náklady na servis jen výměna rozvodů, oleje a filtrů, takže určitě do 10 tisíc. Soupis závad zní možná dlouhý, ale jsou to banality a jde o staré auto za pár korun.

Alfu 159 jsem kupoval v létě 2018. Pětiválcová naftová 2.4l čtyřkolka z roku 2007. Výbava exclusive. Prodal jsem ji dál v létě 2021. Za ty tři roky jsem s ní najezdil 54tkm, kdy posledních několik měsíců už nejezdila vůbec a jen stála v garáži. Při koupi jsem objevil jen nefunkční stahování levého zadního okna. Stahovačka samotná byla v pořádku, ale byl ulomený plastový čep, který drží dole sklo za díru v něm, takže stahovačka jezdila dolů bez skla. Dostal jsem na to slevu ve výši ceny nové stahovačky a doma to opravil s nějako tou improvizací a spojovacím materiálem. Vydrželo to celou dobu co jsem to měl. Po koupi jsem nechal udělat rozvody včetně pumpy a pomocných řemenů, které tam jsou dva. Olej jsem měnil 2x do roka. Pár měsíců po koupi jsem preventivně vyměnil i ostatní oleje (servo, transfer, převodovka a zadní diferenciál), které mají sice údajně doživotní náplň, ale třeba olej v servu byl už vysloveně hnus a ten v transferu taky nevypadal nejlíp. K oleji v servu se váže zajímavost, kdy do řízení v továrně sama Alfa plnila olej nižší specifikace, než jaký psala do manuálu, což se časem neblaze projevovalo na stavu a chodu řízení, především u Alf ze začátku výroby. Má tam být zelená Tutela GI-R, ale v továrně plnili levnější červenou GI-E. Pokud tedy v olejové nádobce serva vidíte jakési hnědé bláto, je na čase vyměnit olej a ideálně nějaký obětovat na proplach.

První závada se projevila asi měsíc po rozvodech. Hnací kolo hlavního pomocného řemenu je ze dvou kusů spojených gumou. Ta rupla a řemenice se odložila vedle bloku motoru. Žádné škody nenastaly a ani řemen se nepoškodil. Doporučuji při výměně rozvodů měnit i tuto hnací řemenici. Z drobnějších úkonů můžu jmenovat dešťový senzor, který jsem musel kvůli degradaci té silikonové podložky na sklo znovu přilepit, výměnu nádobky chladící kapaliny z které pomalu utíkala voda okolo naprasklého zobáčku na přívodní hadici a výměnu relé žhavení. Tam si nejsem jistý, zda tam nějak agresivně nezapůsobilo nateklé paraflu z té nádobky, protože relé odešlo asi 14 dní po výměně nádoby. Při té příležitosti, když už jsem tam běhal okolo s měřákem jsem zjistil jednu vadnou žhavící svíčku. Auto nicméně startovalo bez problémů i s tím vadným relé.

Hlavní práce se na Alfe odehrávaly okolo podvozku. První jsem měnil vpředu horní ramena, protože začaly vrzat. Na Alfe vrzání není běžnou vlastností, na rozdíl od vozů jako například Škoda Rapid, takže ho lze odstranit výměnou vadné komponenty. Alfa 159 má vpředu jako asi všechny alfy z té doby lichoběžníkovou nápravu, takže těhlici drží horní a dolní ramena na rozdíl od nejrozšířenějšího Mc Pherson. Horní ramena tak lze vyměnit s minimem náčiní a bez nutnosti dělat geometrii. Dával jsem Meyle HD ramena, která mají klasický navulkanizovaný silentblok (na rozdíl od originálu). Cena cca 1500/ks, Rozebírat nebudu. O ramenech na Alfy tady napsal dost už D-FENS. Později jsem měnil i spodní ramena, kde to měl už za sebou velký zadní silentblok. To je otázka cca 3500 Kč za značkové rameno. Při té příležitosti jsem měnil tyčku řízení, protože s ní nemohli na geometrii hnout. Spodní ramena se taky dají vyměnit doma, ale bez zvednutí auta, nebo jámy bych to už podruhé nedělal. Měnil jsem obě ložiska na levé straně i s nábojem. Jako celek originál od SKF stojí asi 1600 a výměna není nijak složitá. Vadná ložiska se dost hlukově projevovala a ještě víc o sobě dávají vědět vibrováním, kdy dokáží rozklepat celé auto. Pokud se nemění rovnou všechny čtyř, doporučuji přizvat si na jízdu do auta někoho dalšího. Hluk se autem či pod autem blbě nese a z pozice řidiče jsem to vždycky slyšel odjinud, než odkud to opravdu šlo. Jednou jsem si k určení správného ložiska pomohl tak, že jsem přivázal zapnutý diktafon postupně k podezřelým kolům během zkušební jízdy a z poslechu záznamu pak nebylo pochyb, kde je ten hluk víc slyšet.

To je ze závad na podvozku asi tak všechno. Později jsem ještě měnil zadní tlumiče a pera, protože auto bylo na zadku asi o necelé 2 cm sesedlé. Díly jsem totiž sehnal skoro zadarmo originál ze salonu, tak proč ne. Nutno poznamenat, že povozek byl originál. Ložiska a horní ramena jsem měnil někde okolo 150tkm, spodní ramena okolo 160tkm. Pravděpodobně už to podruhé na autě nikdo nikdy dělat nebude.

Druhá věc s kterou jsem na autě bojoval byl nepravidelný chod motoru na volnoběh. Objevilo se to asi a po roce co jsem to měl. Postupně jsem vyčistil EGR, škrtící klapku, vyměnil váhu vzduchu, čistil několikrát čidlo tlaku v sání (ono to brzo zase zaroste) za aretoval vířivé klapky v sání, ale nikdy se mě to úplně nepodařilo vyřešit. Každá z těch věcí co jsem psal nějakým způsobem změnila či zmírnila projev, ale nikdy to úplně nezmizelo. Po všech těch zásazích houpaly otáčky jen v úzkém teplotním rozpění okolo 70°C během ohřívání motoru a to jen řádově o několik desítek rpm. Přičítal jsem co celkovému zakarbonování sání, které jsem měl již připravené nové s vyndanýma výřivejma klapkama a zavařenýma dírama po nich, ale nikdy jsem se k tomu nedostal, protože to obnáší sundání rozvodů.

Když jsem Alfu 159 prodával, věděl jsem o nějakých dalších neduzích, které jsem byl ale líný řešit, protože jsem s ní už několik měsíců nejezdil a bylo jasné, že půjde z domu pro nadbytečnost. Primární auto jsme měli už jiné, jako fun car se nehodí a jako druhé auto na pojížďky taky ne. Vibrace při jízdě (asi další ložisko, nebo za to mohla vůle na kloubu jedné poloosy co jsem našel), občasné zapískání studeného turba, snížená kapacita DPF atd. Do inzerátu na prodej jsem napsal vše co jsem o autě věděl. I to co by nový majitel nejspíš zjistil až po měsících, nebo nikdy. Vypadalo trochu jako kdybych to auto snad ani nechtěl prodat (což jsem moc nechtěl) a měl jsem pochyby, zda o auto s takovým výčtem vad bude někdo stát. Nicméně zájem o auto ukázal, že lidi radši koupí auto se seznamem vypsaných nedostatků, než naleštěného zajíce v pytli.

Na Alfách je úžasná ta komunita okolo nich. Na foru se dozvíte všechno. Lidi poradí, pomůžou. Na forech jiných automobilek se řeší takový věci, jako jak si přidat obrázek k MP3 na kartě, nebo do kterého servisu si smí zákazník přinést vlastní olej, ale na foru alfistů můžete napsat dotaz, jak nejlíp vyměnit ramena a dostanete odpověd. Řeší se tam třeba i společné nákupy dílů a vždycky se našel někdo ochotný, kdo objednávku vyřídil, zaplatil, vyzvedl a uschoval dokud si pro to lidi nepřijeli. Jen tak mimochodem šlo o výprodeje originálních dílů přímo Alfou, kdy sleva na díly šla daleko přes 90%. Já takto pořídil například originální nové tlumiče za stovku, nebo zrenovoval část interiéru v ceně desítek tisíc za pakatel.

Zda je tento můj článek potvrzením, nebo vyvrácením tvrzení, že se Alfy děsně serou nechám na každém. Ani jedna Alfa nás nikdy nikde nenechala a investice do servisu byly u té menší téměř nulové a u té větší pro mě přijatelné. Jediná imobilizující závada byla řemenice na 159 a i tak se dalo s autem bez posilovače jet dál až do vybití akumulátoru.

 


26.12.2022 x-f


Související články:


12345 (76x známkováno, průměr: 1,38 z 5)
7 555x přečteno
D-FENS © 2017