Alfy se serou…

Featured Image

Dnes jsem narazil na článek „Jak se žije s ojetou Alfou Romeo? Za půl roku stály opravy víc než celé auto“ na Autoforu, které jinak považuji za celkem seriózní web. No a nestačil jsem se divit. Pan Brokeš zde rozpitvává své zkušenosti se servisováním dvanáct let staré Alfy 156 s 200tkm na tachometru a dochází k závěru, že ho servis stál už 86 500,-. A to prosím při pořizovací ceně 59 000,-. Vtipné konstatování, že to auto vlastně ani nechtěl a nepotřeboval je úvod jak z příběhu „jak jsem se nechal napálit v AAA“.

Pojďme to vzít nejdříve chronologicky dle původního článku. Položka první je 6500,- Vzhledem k tomu, co vše autor později přičítá na vrub nespolehlivosti Alf, tak by mě nepřekvapilo, kdyby tato částka zahrnovala i poplatek za přihlášení vozu. Určitě ale zahrnuje poplatek za STK a započítal zde i cenu dvou lambdasond, které nechal naprosto zbytečně vyměnit, i když jim nic nebylo, protože k takovému závěru přišel u procházení internetů.

Další odstavec nazvaný Utrpení č. 2 obsahuje částku 35 000,- za výměnu všech náplní, rozvodů, filtrů. Hmm. Ty Alfy se fakt děsně serou, když je třeba měnit na nich rozvody a filtry. Autor zde také popisuje, kterak si uvolněným krytem motoru hodil velký šutr do vlnovce výfuku. Jak sám napsal, tak o šutru věděl, ale nevěnoval mu příliš pozornosti, když ho přejížděl a také nevěnoval příliš pozornosti faktu, že při propružení kol cosi škrtalo o silnici. Náklady na opravu jeho nedbalosti samozřejmě započítal na vrub nespolehlivosti vozu. Cena zahrnuje i výměnu brzd. Také zde uvádí, že chtěl opravit rozbité zapínání jednoho pásu a stahování jednoho okénka. To jsou asi tak jediné dvě závady, které z toho všeho považuji za závady. Také mu prý odešla baterie. Zda byla značky Alfa Romeo nepíše.

Utrpení č. 3 ho stálo 21 000,- což je částka za opravu okénka, pásu, jedné brzdové hadičky a nové pneumatiky. Kolik z této částky dělají ty gumy bohužel nepíše. Každopádně jsem si z toho odnesl, že na Alfách se serou i gumy. Dále je zde platba 10 500,- za výměnu jednoho předního ramene.

Utrpení č. 4 14 000,- za zřejmě vyrezlý vlnovec chladiče.

 

Sečteno suma sumárum 86 500,- Co k tomu říct. Pobavil mě autorův popis, že se předchozí majitel o vůz staral a dopřával mu. Ten byl přitom zjevně zanedbaný. Vůle v podvozku, sjeté brzdy, uvolněný kryt motoru, nefunkční stahování okénka atd. To jsou věci o kterých majitel musel vědět a kterých by si kupující všiml, pokud by se o to jen trochu zajímal. Fascinuje mě snaha započítat do nákladů na servis vozu absolutně vše okolo, včetně poplatků za STK a nové gumy a vlastní blbost. Vsadím se, že tam jsou připočítané i účtenky z MC Drive, které našel ve dveřích a dálniční známka.

Nutno poznamenat, že ty ceny které autor uvádí jsou šílené. Je to moc snad i na autorizák. Výměna jednoho ramene na přední nápravě s prací za 10 500,-. Sada všech 4 ramen s čepy a stabilizátory stojí od firmy Lemforder (prvovýroba) okolo 7-8 tisíc a to je to nejkvalitnější, co se tam dá dát. To jedno rameno co měnil stojí tak 2 000,- Podobně by se dala rozebrat cena rozvodů co uváděl atd. Přitom jak sám uváděl, tak měl připravenou na opravy částku rovnající se polovině kupní ceny. Tedy okolo 30 000,-. Nechápu to. Někdo si pořídí 12 let staré auto s 200tkm na tachometru za asi tak 5 až 10% původní pořizovací ceny. Auto si ani neprohlídne, protože si nevšiml ani upadlého krytu pod motorem. Rovnou počítá s preventivní výměnou rozvodů, filtrů, náplní včetně brzdovky, brzd, nákupem nových gum a na to vše včetně poplatků za přihlášení si připraví 30 tisíc. A pak to všechno nechá udělat v tom nejdražším servisu široko daleko a teď se děsně diví, že mu ty čísla nehrajou.

Já to vidím tak, že ze všech těch věcí co tam píše, když vyloučíme jeho blbost a výměny spotřebních komponent, které zanedbal předchozí majitel, tak zbylo tak možná tři věci co jsou závady a většina jsou drobnosti. Nechci se tady zastávat té značky, protože osobně toto nedokážu posoudit. Ale mám jasno v tom, že takovýto soupis nákladů je směšný už jen proto, co tam autor všechno započítal. Článek takovéto kvality bych rozhodně nečekal od redaktora Autofóra a pokud je pravda co tam píše, tak bych nečekal ani takový přístup k nákupu a servisování vozu.

 


30.12.2017 x-f


Související články:


12345 (133x známkováno, průměr: 1,45 z 5)
14 156x přečteno
D-FENS © 2017