Rameno z Alfy

Featured Image

Tímto článkem se vrátím ještě do dob Alfy 147. Nějakou dobu mi nešlo do hlavy, proč odcházejí horní přední ramena a nešlo mi do hlavy, jak je možné, že ze dvou nastejně namontovaných ramen od stejného výrobce jedno fatálně selže a druhé je bez závady. Měl jsem doma ještě dva kousky, které jsem vymontoval a nahradil loni na jaře krátce předtím, než jsem 147 prodal.

Proč měním ramena před prodejem auta? Já jsem prostě takový. Nemám geny Josefa Švejka. Sere mě až do pekla ten debilní zvyk (nejen) v této zemi auto před prodejem vrakovat. Připomíná mi to zvyk cikánské menšiny upravovat si svoje okolí do podoby Chánova a jiných podobných slumů. To paradoxně každému vadí. Ale nevyměnit olej na autě, které už je jedním kolem cizí, a jezdit s černou kaší v motoru, to je jakoby v pořádku, protože „to stejně budu prodávat“. Někdy si říkám, co by se asi stalo, kdyby věci získaly přes noc duši, co by asi udělaly nebo řekly.

Proč chci zjistit něco, co mi k ničemu nebude, protože jsem to auto stejně prodal? Protože nechci zůstat na povrchu věci konstatováním „furt se to sere“. Jak ukážu, furt se to nesere. Rád mythbustuji a pitvám, co se rozbilo, abych věděl, proč se to rozbilo.

Proč má Alfa 147 komplikovanou rovnoběžníkovou přední nápravu? To je proto, aby bylo celé auto nižší a mělo lepší jízdní vlastnosti. MacPherson má bod otáčení nad tlumičem, lichoběžníková náprava vedle tlumiče, takže je o to nižší. Zaručuje více volnosti pro návrh odklonu kol a bodů otáčení ramen a těhlic. Svislý pohyb kola není spojen se změnou odklonu, což je fajn. 147 tak v zatáčkách překonává modernější Julču. Horní příčka paralelogramu je krátké poměrně masivní rameno, které má na jednom konci kulový čep a na druhém konci dvojici bohatě dimenzovaných silentbloků. Čep je vetknutý do těhlice a musí přenášet veškeré rázy, které se do těhlice dostanou, a pozor, tady jsme ještě v neodpružené oblasti, protože pružina s tlumičem je k ramenu připojena paralelně. Rameno proto musí být lehké a čep taky. Čep je nerozebiratelně vetknutý v rameni a nelze jej měnit samostatně, což je k zlosti, ale vzhledem k požadavku na hmotnost, velikost a tuhost ramene by to stejně jinak nešlo. Originální ramena jsou vyrobená firmou TRW.

Problém je ten, že horní ramena přežijí české silnice jen nějakých 50 – 70 tis. km. Moje auto mělo najeto 52 000 km, když se ocitlo v autobazaru, kde také neměli geny Josefa Švejka. S vozidlem absolvovali STK a vyhodili je pro vůli v jednom horním rameni. To nechali na vlastní náklady vyměnit, ale protože je limitoval budget, použili rameno z druhovýroby. Verbálně mi sdělili, že se jedná o Starline a tím pádem abych to chápal spíše jako dočasnou opravu. Na levém kole zůstalo rameno z prvovýroby.

Přirozená smrt čepu nastane tím, že hlavice kloubu vydře plastovou klec. Tomu často napomůže poškození gumové prachovky, kterým se do prostoru hlavice dostanou nečistoty a současně jí unikne mazivo. Je pak jen otázkou času, kdy brusná pasta vzniklá smísením zbytků maziva s nečistotami způsobí opotřebení klece i hlavice čepu. Někdy rameno zničí ráz při najetí na nerovnost, protože se čep zdeformuje nebo se poškodí klec a pak už to jde rychle.

Při stavu tachometru 70.000 jsem vyměnil obě ramena. Levé proto, že mělo vůli, která se projevovala rázy do volantu, a pravé proto, že jsem to měl stejně rozebrané a očekával jsem, že to stejně sbalí. Místo nich jsem namontoval nová ramena TRW. Mně zbyla dvě ramena k osvěžující pitvě, do které jsem se minulý víkend pustil.

Předně, nemám nic proti značce Starline od AutoKelly. Někteří moji známí to nazývají Strachlajn, zejména pokud jde o brzdy. Sice bych si to nekoupil, protože nemám rád výrobky, na kterých není uvedeno, kdo je vytvořil, ale sortiment Starline je dejme tomu proměnlivé kvality. Někdy se tam dá najít kvalitní součástka za dobrou cenu. Oni nakonec sami žádné výrobní závody nemají a musejí si vystačit s tím, co pro ně vyrobí jiní značkoví aftermarket výrobci, byť nejspíš za změněných podmínek a s nějakými low cost opatřeními. Například řemeny se mi jevily OK, zatímco brzdové komponenty byly šrot. Rameno, jak ukážu dále, na tom bylo tak nějak mezi.

Inu tedy. Originální rameno TRW, rok výroby odlitku 2006, namontováno v autě z roku 2008 (just-in-time jak prase), najeto 72 000 km, bez vůlí, zvenčí bez poškození či koroze

rameno_r_complete

 

Neznačkové rameno, o kterém řekli, že je to Starline, ale není to na něm napsáno, takže mu budeme říkat Noname, rok výroby odlitku 2009, vyměněno 2012, najeto 22 000 km, axiální vůle v čepu asi 2mm rozpoznatelná pouhou rukou, nepoškozené, plechová krytka čepu je zrezlá.

rameno_l_complete

Čep byl v obou případech zapertlovaný v rameni stejným způsobem. Mimochodem, neznám český ekvivalent pro pertl. Začal jsem tedy tím, že jsem odbrousil pertl a kladivem vyrazil klec s hlavicí kloubu ven.

Příčina selhání ramene Starline byla celkem snadno zjistitelná. Do čepu natekla voda a čep vyreznul. Voda se tam dostala právě pertlem a to proto, že plechové víko čepu nemělo dostatečnou antikorozní úpravu. Zrezlo, čímž se současně znetěsnil pertl a do vnitřního prostoru čepu začala pronikat voda. Celému procesu nepochybně napomohlo, že čep nebyl dostatečně naplněn mazivem, nebo dostatečně naplněn byl, ale to mazivo stálo za prd, protože jej voda z čepu vypláchla. Bylo to v rozporu s mým prvotním očekáváním. Myslel jsem, že příčinou selhání čepu je, že plastová klec nebo hlavice kloubu jsou z podřadného matroše, což se nepotvrdilo. Podle mě jasná ukázka šetření na nepravém místě. Kvůli úspoře pár korun za povrchovku na plechovém víčku a pár haléřů za vazelínu můžete zahodit celé rameno a ještě se v tom půl dne vrtat, plus pětikilo za kontrolu geometrie. Taky klasická ukázka úspory na nesprávném místě z hlediska koncového uživatele. Mimoto, rameno Noname u AutoKelly stojí asi 1500 Kč, rameno TRW u Mroauto 1370 Kč.
rameno_nok

Originál rameno bylo po rozebrání OK. Jednotlivé díly nevykazovaly žádné viditelné opotřebení. Kdybych ho nerozebral, bylo by možné ho namontovat do auta a zase by frčelo.

rameno_ok

Tedy – sere se to, ale jinak, než byste čekali, a ze skutečně triviální příčiny.

Takhle to tedy nějak je, když si někdo koupí ojetou alfu a ona se mu „sere“. Nemůže jinak. Někdo tam nacpal tam před prodejem součástky od Pšonků a ony stojí za prd. To je ale překvápko.

Koupili jste pochybná ramena nebo máte nepochybná a chcete, aby vydržela déle? Snadná pomoc. Potřebujete tyto věci: Injekční stříkačku, nějaké plastické mazivo, co nepoškozuje plast, barvu a dál manželku, přítelkyni nebo registranta, co má sporák. Sundejte opatrně z menšího konce prachovky pružinku. Naplňte stříkačku vazelínou, prostrčte její zakončení kolem spodního okraje prachovky a naserte to tam. Pak počkejte, až registrant odtáhne (alternativní využití kuchyňských nástrojů většinou těžko snášejí), zapněte sporák a rameno na něm ohřejte v pozici prachovkou nahoru, až bude teplé jako prasátko z Medvídka Pú. Mazivo hezky změkne a zateče do klece. Vraťte tam pružinku.  Pak to nechte vychladnout, otočte to pertlem vzhůru a horní stranu čepu pořádně natřete barvou. Tím se vyplní mezery mezi pertlem a krycím plechem a nebude to tak náchylné na vyreznutí.

 


06.11.2015 D-FENS
 


Související články:


12345 (14x známkováno, průměr: 2,07 z 5)
3 502x přečteno
D-FENS © 2017