Jak jsem koupil Alfu 159

Featured Image

Vyvstala potřeba koupit do rodiny nějaký větší vé hykl, neb dosavadní primární rodinné přibližovadlo VW Golf 7 Caravan šel pryč, respektive jsem vrátil klíčky nyní již bývalému zaměstnavateli a sekundární vozítko Alfa 147 je na dlouhodobé užívání s dvouma prckama malé.

Od začátku bylo jasné, že to musí být něco co bych měl rád, chtěl se o to starat a splňovalo to základní požadavky. Za ty roky co jsem jezdil firemními povozy se mě několik aut líbilo, ale jaksi nedávalo smysl si je pořizovat. Oprášil jsem tedy některé staré myšlenky a začal koukat po Jaguáru x-type. Chtěl jsem něco motoricky zajímavějšího než ta konfekce, kterou jsem dosud jezdil. A ty auta brzo nebudou. Ani by mě nevadilo, že to bude něco na dojetí. Z jeho vrstevníků se mě dnes už nic nelíbí. Ten design má něco do sebe stále i dnes.

Ideální by bylo sehnat 2.5 V6, ale když bych narazil na kus, tak bych mohl jít i do 3.0 V6 či 2.0 V6 (respektive 2.1 V6 ZDE). Ty dvě vetší motorizace jsou vždy stálé AWD. 2.0 naopak vždy FWD. Brzo se bohužel ukázalo, že nabídka x-typů v ČR je velice malá a prakticky se nemění. Když pominu nafty a automaty, tak jde řádově o jednotky kusů. A většina toho stojí v bazarech a to se mě nechtělo.

Zde bych se chtěl pozastavit a vyslovit svůj obdiv ke komunitě jaguaristů na jejich foru. Až na několik výjimek (kterým za poskytnuté informace děkuji) stojí všichni svorně při sobě jako jeden muž a z každého zájemce o x-type udělají idiota. Nejčastější rada jakou dostanete je, že si to nemáte kupovat. Pokud jste někdy slyšeli o nevraživosti zastánců této značky vůči modelu x-type, tak je to pravda. Přesto že jsem o tom taky slyšel, tak mě to překvapilo, protože ta nevraživost je namířena i vůči případným zájemcům. Dodnes nerozdýchali, že jim jejich oblíbená automobilka zahnula s Fordem a zplodila x-type. Tento levoboček jim to stále připomíná. Jejich modus operandi je zhruba takový, že začnete dostávat se stupňující se vtíravostí rady, že si máte přidat jedenkrát tolik a dovézt si z německa nějaký retro jako Jaguar XJR, pak ho za ještě jednou takovou částku zrenovovat a pak teprve budete mít ten pravý Jaguár. Když tyto prý „dobře myšlené rady“ slušně odmítnete, tak už se dozvíte jen že jste blbec a že si máte pořídit Fabii na operák. Několikrát jsem se snažil vysvětlit, že je mě ta značka ukradená, ale je to jako házet perly sviním. Oni zkrátka obdivují „pravé jaguáry“ a jinou motivaci k nákupu této značky si neumí představit. Proto nedokáží pochopit, proč by někdo měl chtít X-type.

V zoufalosti jsem oprášil ještě jednu myšlenku a začal koukat i po Alfě 159. To je auto z jiného pytle a minimálně o půl generace novější, ale taky mě vždycky lákala. Nabídka benzín/nafta je v poměru asi tak 1:10. Navíc ty benzíny jsou obvykle poněkud holobyty. Nezbývalo než koukat po spolehlivé naftové 1.9, což je Fiat/GM motor, který už znám, nebo pětiválcové 2.4. Zde se ukázalo, že značná část nabídky soukromých majitelů vykazuje klasickou trojkombinaci zaslepeného EGR, vykuchaného DPF a odstavených vířivých klapek sání.

Po pár dnech jsem objevil první kus 159 na který jsem po komunikaci s majitelem byl ochotný jet se podívat. Bohužel to nedopadlo příliš dobře. Jednak mě 2.4 v automatu moc nenadchla a ani jsem po automatu neprahl, ale pán měl především jinou představu, co je to vůz v dobrém stavu. Motor a převodovka zřejmě v cajku, ale přední náprava velké vůle, kola sjetá na výměnu, destičky vpředu, kotouče vzadu, nefunkční klima, třáslo se to fest při vyšších rychlostech. Diagnostika ukázala nízký tlak v A/C a pravděpodobné stočení tachometru o cca 70tkm. Vůz by spolkl ihned minimálně 30 tisíc v investicích a do zimy tak dalších 20. Cena byla dle mě právě o tyto částky přemrštěná.

Na další výjezd jsem si domluvil hned tři prohlídky, jelikož to bylo zas půl čech daleko a jezdit takovou dálku kvůli jednomu kusu je plýtvání časem. Jeden kus x-type 2.5 V6 v manuálu a další dvě AR159 2.4 JTD.

X-type vypadal už podle fotek zachovale. Modrá metalíza a světlý interiér jim sluší nejvíce. Majitel tvrdil, že nemá žádné závady. Údajně najeto 160tkm. Trochu jsem se bál domluvy. Pán působil takovým jednodušším dojmem. Hrubky v komunikaci, diakritika žádná, text celého emailu v předmětu atd. Těsně před prohlídkou z něj vypadlo, že auto vlastní asi 3 měsíce a ještě si ho na sebe nepřevedl. Vůz na místě působil opravdu zachovale. Koroze žádná. Když ho pán odemykal, tak dálka nefungovala. Ujelo mu z pusy cosi jako „to je klasika, když nechcete aby se to stalo…“.  Klíč vem čert. Dají se sehnat a nakódovat, ale cosi to vypovídalo o jeho serióznosti. Jízdně to bylo OK. Celkově to na mě působilo dobře. Ale při opětovném startu se objevila na LCD hláška DSC Systém Fault. Pán se mě pokusil přesvědčit, že to je hláška kvůli otevřené kapotě. Samozřejmě jde o zkratku Dynamic Stability Control. Prý se to tam semtam objevuje. Pán sebou přinesl i plnou moc od předchozího majitele s ověřeným podpisem, kde zabílil své jméno a adresu s tím, že pokud se dohodneme, tak tam napíšeme moje jméno a já si to tak přihlásím. Tím se finálně potvrdilo podezření, že když mu pán bůh nalíval lžičkou rozum, tak mu někdo drknul do ruky. Domluvil jsem se, že mu dám vědět a pokračoval jsem na další auto. Vůz byl zakoupený v ČR, historie km dohledatelná z českých STK do roku 2008. Za tu dobu to najezdilo jen cca 36tkm, takže údaj 160tkm byl uvěřitelný. 13 let to měl jeden majitel a pak se tam za necelý rok vystřídali další 3. To auto mě bavilo. Později jsem učinil pánovi o něco nižší nabídku, ale jako podmínku jsem si dal, že si to na sebe musí nejdřív přepsat. Působil, že je ve finanční tísni (dálnička na 10 dní, prázdná nádrž, nemá na přepis vozu), tak jsem si drze řekl o slevu (za ty závady co zatajil). Tak nějak si říkám, že když někdo inzeruje něco za nějakou cenu a tvrdí, že to nemá žádné vady, ale ono je to ve stavu jiném, tak na to mám nárok. Pán mě slušně a s chybama odepsal, že je to staré auto a pokud má vady, tak budiž, ale s cenou hýbat nebude.

Další vůz byla AR159. Za stejnou cenu jako ta první, méně jetá (200tkm), nestočená a bez zjevných nutných investic a s druhou sadou kol. Jenže se mě tak nějak nelíbila. Působila moc opoužívaně. Tuhle rozbité sklíčko na vnitřním osvětlení, tady proražená mřížka na repráku, tady poškrábaný hliník v interiéru, otlučený lak od kamínků na blatnících a prahu atd. Musel jsem vidět víc kusů. Pokud je tohle běžný stav takto starých aut v této cenové relaci, tak tato by technicky šla.

Třetí kus toho dne byl taky technicky v pořádku a nejméně ojetý (180tkm). Byl o cca 10 tisíc levnější a ještě ošklivější. Na autě nebyl snad jediný nepoškrábaný a neotlučený kus plechu. Bohužel na fotkách to nebylo vidět. Naopak vypadala hezky. Proto jsem se na ní chtěl podívat i přesto, že jsem věděl o vykuchaném DPF, zaslepeném EGR. To vyndávání DPF musel bejt vůbec skvělej kšeft. Ptal jsem se pána, proč to vyndal. Jestli s tím měl problémy. A on na to, že ne. Že pochopil, že je to tam zbytečný a že to vyndání stálo pár korun, tak proč ne. Tak jsem se ho tedy zeptal, zda ten vyndaný DPF filtr tedy má a on na to, že ne, že si ho nechali. Bomba. Přijede k vám člověk, nechá si od vás vyndat z auta díl v hodnotě desítek tisíc, nechá vám ho zadarmo a ještě vám za to vyndání zaplatí. Hned jsem si vzpomněl na několik inzerátů, kde někdo nabízel použité DPF na tyhle auta. Už vím, jak k nim přišel.

Po několika týdnech sledování inzerátů už nebylo komu se ozvat. Snad na každý kloudný inzerát jsem odepsal. Nabídka x-typu se prakticky nehýbe a žádná další Alfa v hledáčku taky nebyla. Až jsem zahlédl jeden nový inzerát na 159 v až v jihovýchodním koutu a vydal sem se proti svému předsevzetí na obhlídku do bazaru. Času nebylo nazbyt, protože při několika hodinách cesty tam a zpět jsem měl jen tak hodinku a půl na místě. Tak nějak jsem si říkal, že po několika prohlédnutých kusech už se snad nenechám v bazaru napálit. Alfa byla jen o 10k dražší, než předchozí kusy, zato hezky vybavená. 2.4 JTD Q4, navi, xenony, šíbr, sklápěná zkrkadla, dešťák, elektrochromatické zpětné, interiér v poněkud nezvyklém provedení světlé kávové kůže a hnědé palubky, výroba na konci 2007 a najeto prý 140tkm po prvním majiteli v IT. Na místě jsem se dal hned do práce. Pána z bazaru jsem poslal vypsat si papíry na jízdu a zatím překontroloval výbavu. Objevil jsem jen nefunkční stahování jednoho okénka. Jízda v pořádku. Možná počínající ložisko vpředu vlevo, ale těžko říct. Exteriér výjimečně zachovalý. Přitom bez známek lakování. Snad jen jeden přední blatník vykazoval o trochu větší vrstvu laku. Interiér taky zachovalý. Kilometry v ECU sedí. Ty kilometry jsou vůbec na autě vidět.  Po třech kusech s nájezdy 180-280tkm vidím poprvé nevybydlený kus. Dveře u řidiče jsem si musel otevřít a zabouchnout několikrát, protože ten rozdíl ve zvuku jaký to vydávalo proti těm předchozím byl zjevný. Ještě na rampu a kouknout zespodu, ale není co vytknout. Snad jen povrchová koroze na zadním dílu výfuku. Ještě chvíli jsem to obcházel a snažil se najít důvod proč to nevzít, ale nic mě nenapadlo. Dohodnuta sleva za okénko a vrhnout se na papíry. Složena záloha a odjíždím včas.

Že nakonec skončím v bazaru jsem původně vůbec nečekal. Měl jsem jiné představy o nabídce na trhu. Bohužel vidět auto s první registrací v ČR je velká vzácnost. Vše obvykle stejně bazarem prošlo. Většina auta pak stihla v ČR vystřídat více majitelů. Servisní historii není obvykle schopen doložit nikdo. Že to má zrovna nedávno dělané rozvody se dozvíte skoro od každého, ale nikdo nikdy nemá fakturu. Vždy to dělal známej bez papíru. Velká část aut je po trojboji DPF/EGR/swirl. Probojovat se tímto výběrem k něčemu kloudnému není zjevně snadné a lidi mají někdy dost nerealistické představy o ceně.

Příště vám povím, jak se takové auto přihlašuje u nás do registru, aby jste si nemysleli, že jsem to měl moc snadné.

 


14.10.2018 x-f


Související články:


12345 (86x známkováno, průměr: 1,47 z 5)
12 279x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017