A zase za to můžou Němci a hlavně Merkelová

Featured Image

Na facebooku se člověk dočte spoustu věcí. Aktuálně hodně trendujícím tématem je podcenění situace v Německu potřeba se od Němců úplně odříznout. Merkelová to zase po… Nejlepší by bylo zestátnit Škoda auto, co nám ti skopčáci ukradli, a zavést tam českou výrobu pro lidi (sic!). Internetem kolují zkazky o nezodpovědných němcích, co se v počtu milionů pohybují po ulicích, chodí do plných hospod a vůbec se nestarají o to, jestli se někdo nakazí.

To samozřejmě není pravda, jako není pravda 90% toho, co se o Německu v ČR traduje. Zkušenost s Německem je poměrně redukovaná, německy většina lidí nerozumí, německé zprávy si nepřečte a jejich informace pocházejí od souseda Franty, co tam jezdí dvakrát tejdně dodávkou a ví přesně, jak to tam funguje.

Na rozdíl od slovenského premiéra ČR, který se každý druhý den promenuje na tiskovkách a informuje o počtu nemocných se Merkelová opravdu ukazuje málo, ale nějaký projev k národu taky pronesla. Důležité je, že většina opatření není v kompetenci federální vlády, ale jednotlivých zemí. Takže např. NRW a Bavorsko mají při svém aktuálním počtu nakažených zákaz vycházení, Durynsko při počtu 200 nakažených ještě ne. Už předtím byla omezení zavedená selektivně tam, kde se virus nejvíc šířil. Proto jsou zkazky o tom, že “v Německu jsou otevřené hospody” mimo realitu. Ve městě, ve kterém byl jeden prokázaný nakažený asi není potřeba zavírat hospody a brát tím lidem zbytečně další peníze, hlavně když víme, že na to zavření i na finanční ztráty nakonec dojde.

Hlavní rozdíl mezi přístupem ČR a Německa (+ dalších zemí) je ale cíl všech těch opatření a jejich smysluplnost. Němci počítají s tím, že se při epidemii nakazí velká část populace, dokud se šíření nezastaví přirozenou cestou. Proto se soustředí se na to, aby mohli nemocné léčit, ne zcela zabránit jejich nakažení (tenhle cíl považují za nerealistický). Tenhle program má dvě složky: 1. zvýšit kapacitu zdravotního systému pro léčbu infekce a 2. zpomalit epidemii tak, aby ji zdravotní systém zvládal.

Pokud jde o první bod, když člověk dospěje do fáze ARDS, pak mu nepomůže nic jiného než umělá plicní ventilace. Většina lidí se pak zotaví. Německá federální vláda zadala zakázku na 10 tisíc dýchacích přístrojů. Samozřejmě německému výrobci. V práci máme roušky od německého výrobce, dezinfekci nám míchá vlastní lékárna. U nás v DDR nemocnici zatím všechno funguje, roušky máme zcela normálně (tj. když jdu k infekčnímu pacientovi na pokoj – nemyslím tím COVID infikovaného – tak si jí vezmu, pak si jí zase sundám), ne jednu na 4 dny proti podpisu jako je to v některých nemocnicích v ČR. Zákaz návštěv máme taky, kantýna je zavřená, ale materiál nám zatím nechybí. Pokud vím, posiluje se domácí výroba, nezaznamenal jsem, že by kancléřka v médiích diskutovala to, jaké letadlo poletí do číny pro nekvalitní roušky. Na parkovištích vznikají mobilní testovací stanice, stejně jako to udělali v jižní Koreji. To, že má Německo na rozdíl od okolních zemí nízkou smrtnost v řádu jednotek promile je zčásti také důsledkem toho, že se hodně testuje, takže ten tzv. tmavý počet nakažených s asymptomatickou nebo mírnou infekcí bude poměrně nižší.

Pokud jde o druhý bod, jakékoliv omezování pohybu lidí a poskytování služeb vede k významným ekonomickým ztrátám. Protože cílem německých opatření není naprosto zabránit šíření viru, jenom ho zpomalit, dává smysl i to, že karanténní opatření nejsou nebo nebyla tak přísná resp. tak plošná jako u nás. Je těžké lidem vysvětlit, že většina z nich holt nezaplatí hypotéku, protože se vláda rozhodla při počtu nakažených 200 ze 3 milionů zavřít ulice a zakázat lidem chodit do práce. Tohle projde jenom v Čechách, kde máme rádi na lidi přísnost. Pokud v Německu podobné opatření přijde, tak až ve chvíli, kdy to bude úplně nutné. Aktuálně ale intenzivní lůžka rezervovaná pro pacienty infikované COVID-19 ve většině země zejí prázdnotou.

Pokud jsem dobře rozuměl vyjádřením českých epidemiologů, jejich cílem je epidemii v Čechách úplně zastavit. Bohužel se jim to může i povést, pokud budou dostatečně vytrvale stupňovat zákazy a omezení. Na základě politické zakázky od Babiše se rozhodli poručit větru a dešti a odhodlali se nepřipustit více jak 10-15 tisíc pozitivně testovaných v celé populaci, což by zřejmě znamenalo 30-40 tisíc reálně nakažených. Nikde jsem se ale nedočetl, co bude potom. U nás COVID-19 úplně zmizí, ale za hranicemi se bude dál šířit – zřejmě navždycky, protože imunita po nějaké době odezní a reinfekce budou možné (nejspíš po letech). Co bude pak? Pokud se v Čechách nevytvoří dostatečná imunita a epidemii se povede zastavit, nemůže dojít k otevření hranic, jinak by všechny aktuálně provedená opatření nedávaly smysl. Jsme smíření s tím, že epidemie se k nám bude neustále vracet? Hranice zůstanou zavřené? Pendlerství se zakáže (přes hranice jezdí denně nebo skoro denně zhruba 60 tisíc lidí), turisté přestanou jezdit do ČR i z ČR (další statisíce nezaměstnaných) řidiči kamionů budou v permanentní karanténě? Jaký je plán? Češi dál nebudou smět jezdit za hranice? Co když jsi si za hranicemi koupil nemovitost, kterou pronajímáš a potřeboval bys třeba jet podepsat nájemní smlouvu, budeš se domlouvat s nějakou modrou opicí na hranici, jestli je to dostatečný důvod? Nebo budeš předem muset žádat nějakou úřednickou opici, pro které bude ochrana zdraví lidu důležitější než zájmy nějakého zbohatlíka s bytem v Německu nebo chatou v Rakousku? Celkově mi aktuální přístup české vlády připadá tak, že nepovede k 10-15% poklesu ekonomiky, ale spíš k 30% poklesu, inflaci a velkým společenským otřesům. Ale lidi tuhle nesmyslnou politiku podporují, protože je naprosto v souladu s naším národním myšlenkovým systémem. Primárně se nehledá rozumné řešení, ale viník k potrestání – přitom tu žádný není, že jednou podobná pandemie přijde bylo jasné už v době kdy se objevil první SARS. A viníci jsou jasní – jsou to lidé, lyžaři, pendleři, cizinci co to “svinstvo k nám tahají zvenku”. Jako by to sem nedošlo stejně. Takže si myslím že podpora populace pro nějaké významné omezení cestování se najde.

Nakonec se není čemu divit, že české epidemiologické špičky přemýšlí systémem všechno zavřít a hotovo, v té situaci kdy se nikam nejezdí a nikam nesmí vyrostli a nepřijde jim nenormální. To, že kolaterální škody, která svými opatřeními způsobují, budou nedozírně větší, a že mnohem víc lidí umře v důsledku nečinnosti zdravotního systému obecně je jim jedno. Zdravotní systém se zároveň snaží šetřit. Lidem, kterým byl před nedávnem diagnostikován nádor a kteří čekají na operace se to může dotknout nejvíc, protože tzv. elektivní operace se teď nebudou provádět, většina věcí se odloží a kdo nemá známé, aby ho přece jen operovali a třeba mu zachránili život, má smůlu. Epidemiologové se pak nad tu hromadu předčasně a zbytečně zemřelých postaví a začnou se chlubit, kolik lidí zachránili.

Celkově dává postup českých úřadů smysl pouze v případě, že počítáme s tím, že se do dvou tří měsíců povede vyvinout, vyrobit a distribuovat účinnou očkovací látku a / nebo antivirální léčbu, aby se pokryl opětovný nástup infekce někdy od října. Pokud pokládáme nějakou takovouhle příznivou událost spíše za nereálnou (sami si odpovězte), tak má smysl zavádět jenom opatření, která vedou ke zpomalení šíření viru v populaci a ne k zastavení šíření obecně. Druhý způsob, jak to může fungovat je to, co se právě rýsuje – zakázat jezdit přes hranice úplně, a to na dlouhé měsíce až roky. Jak to bude vypadat v Čechách potom, to uvidíme.


23.03.2020 Anonymous


Související články:


12345 (229x známkováno, průměr: 1,97 z 5)
12 162x přečteno
Updatováno: 23.3.2020 — 23:00
D-FENS © 2017