Procvičme si přísloví aneb co na srdci to na jazyku

Featured Image

Motto: Každý chvilku tahá pilku.

Zákon stanovuje, že jakýkoliv výnos se za účelem stanovení daně zaokrouhluje na celé koruny dolů! Pro zajímavost: Tento zákon je z počátku devadesátých let minulého století! Chytrému napověz, hloupého trkni.

To, že společnost vydá korunové cenné papíry, z nichž jeden každý za rok vynese (třeba při výplatě dividendy na úrovni 20 %) celkem dvacet haléřů, ze kterých ovšem po zaokrouhlení dolů majitel nezaplatí žádnou daň, je zákonné (respektive zákon to umožňuje). Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale malé ryby – taky ryby.

Účel vydání korunových cenných papírů ovšem v zákoně definován je; zákon stanovuje podmínky, za kterých lze tuto možnost využít!!! Zakázané ovoce ovšem chutná nejlépe.

To, že společnost vydá korunové dluhopisy za 1 a půl miliardy korun, které si její podílník koupí, tedy z hlediska výše uvedeného vypadá zákonně. Ovšem jen na první pohled, respektive bez toho, že bychom znali poslední souvětí předchozího odstavce. Že by je ten podílník neznal? Drzé čelo lepší než poplužní dvůr nebo nahoře huj a vespod fuj.

Podmínkou pro vydání v zákoně uvedenou je, že:

  1. Nesmí jít o daňovou optimalizaci. Tím se rozumí, že společnost vydává cenné papíry za účelem skutečné potřeby prostředků. Co je v domě, není pro mě.
  2. Nákup cenných papírů musí nejen skutečně proběhnout, ale musí být i transparentní, přes bankovní účty! I mistr tesař se někdy utne.

Obojí je, v případě dnes již bývalého pana ministra, minimálně sporné protože:

ad a)   Skutečně akciová společnost potřebovala prostředky? Nevíme!

Konspirační spekulace: Podle investigativních novinářů měla plno peněz na účtu, takže nepotřebovala.

ad b)  Skutečně mohla mít nejmenovaná fyzická osoba takové prostředky a zaplatit? Nevíme!

Konspirační spekulace: Podle investigativních novinářů měla málo peněz na účtu, navíc její předchozí daňová přiznání vlastnictví této sumy vylučují, takže nemohla.

Moje spekulace (nikoliv už konspirační): Kdyby vše proběhlo v pořádku, určitě bych se z pozice šéfa úřadu, který to má na starosti, zasadil o co nejrychlejší zahájení vyšetřování a zabránil tak vzniku přiblblých konspiračních spekulací. Na každém šprochu pravdy trochu.

Skutečný stav věcí: Nikdo dosud nic neprověřoval a ani nebude. Dokonce šéf finanční správy veřejně v tisku prohlásil, že nic se vyšetřovat nebude! Kdopak mu asi tento postup doporučil? Vrána vráně oči nevyklove nebo koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Další možný kandidát na osvětlení záhady korunových cenných papírů pana ministra, tedy státní zastupitelství, dozorující práci policie, která v této věci již obdržela trestní oznámení, vedené jindy tak aktivní státní zástupkyní, zatím mlčí. Policie tak nikoho nezatýká, ani v hnízdě ani v kanceláři. Možná tuší, že na rozdíl od jedné nebohé náměstkyně, které prý jeden bafunář občas něco nakukával, by to u budoucího vítěze voleb a poslance parlamentu nebylo zas až tak jednoduché. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá, avšak s čím kdo zachází, tím také schází.

Ale co. Oni sice Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a žádný strom do nebe neroste.

 

P.S. Holt nemůžeš kázat vodu a pít víno, protože tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

 


28.05.2017 P.N.


Související články:


12345 (125x známkováno, průměr: 1,43 z 5)
11 409x přečteno
Updatováno: 28.5.2017 — 21:52
D-FENS © 2017