Zkušenosti: BMW X5 M50D

Featured Image

S ohledem na výzvu pana domácího k petrolhead edition (a jako poděkování za jeho práci a pomoc řidičům v boji s úřední hydrou stejně jako komunitě tradičních přispěvovatelů) napíšu rychlou recenzi mého aktuálního, docela exotického auta, které by mohlo být vlhkým snem leckterého petrolheada a možná i nějakého dosud politicky nezkaženého puberťáka.

Ušetřím čtenáře detaily, chystal jsem výměnu auta a klikatou cestou jsem se dostal ke služebáku klienta, který má vkus na lehce perverzní vozy. Předesílám, že nejsem zarytý fanoušek BMW, sáhl bych po něčem jiném, ale některé nabídky se prostě neodmítají a toto není zrovna nejhorší situace. Převzal jsem to jako lehce přes 2 roky staré auto s cca 50tkm. Nyní mohu po necelém roce a cca 30tkm napsat první zkušenosti. Přesné parametry nechť si zájemci nalistují někde na autoserverech, věnuji se raději praxi.

BMW si hraje na sportovnost a potěšení z jízdy. To se týká všech modelů, i když z okolí slyším, že třeba řada 5 je údajně čím dál tím pohodlnější. Nicméně automobilka sportovnost propaguje, ať se mi to líbí či ne. Zákazníci to kupují, tedy to má svůj důvod. Image značky mi však moc nevoní (a v praxi se o tom občas přesvědčím, že negativních reakcí je více, než s japoncem), ale nabídku jsem přijal čistě pragmaticky. Musím přiznat, že do té doby bych si i já velmi rychle udělal na řidiče takového auta nevalný názor. No a teď jsem v něm skončil sám. Auto má asi tak nějak vše, co lze objednat. Skoro 400 koníků, elektroniku na vše, alcantaru a hlavně je to leštidlo na ego. Na denní používání to jde, byť sportovním ražením je to tvrdší, než jiná báva a jiné X5ky, ale není to úplně nepohodlné ani na 20″ kolech (bohužel v runflatu, což na komfortu také nepřidá, čekal jsem to hůře). Zpracování je super, nic jiného bych ani nečekal (zejména ne za ty prachy). Jeden z detailů, kterým se toto auto projevuje více, než ostatní, je cvakání po odstavení (a tím nemyslím přeběh ventilátoru, který také občas pořádně hučí). Zejména v garáži, když je jinak ticho, je slyšet, jak různé materiály pracují, když se auto odstaví a chladne. Samozřejmě to bude tím, že se používají různé lehčí materiály a dochází k pnutí. Popravdě ani nevím, z čeho jednotlivé části karoserie jsou, možná je něco karbon.

Na silnici je to auto těžce dominantní a člověku ani nepřipadá, že jede 180. Vyzkoušel jsem to v Německu na 220, dalo by opravdu 250, ale pro to fakt důvod nemám a ani přes 200 obvykle nejdu. Automat je neskutečně pohodlný a téměř neznatelný, takže mně moc nelákají ani pádla nebo ruční řazení. S ohledem na výkon po startu přepínám téměř vždy na eko režim (ten má dokonce jakési počítání úspor, ale netuším, jak to funguje, čistě na spotřebě to asi nezáleží-údaj je pokaždé jiný, i když mi zbývá v nádrži skoro stejně). Tento režim mi plně stačí a ostatní (comfort, sport a sport+) nechávám na rychlé odpíchnutí z vedlejší silnice, když není jiná cesta a výjimečně na předjetí. I při docela svižné jízdě to jezdí za slušných cca 10l nafty, což je na skoro 400 koní a 3 turba skvělý výkon. Při delších rychlejších dálničních přesunech to pak je o 1-2l více. Samozřejmě řeším i spotřebu, uvítal bych o 2 litry méně, ale vzhledem k výkonu to prostě nejde a mám to vykompenzované pořízením. Kamarád má ve firmě 2 klasické X5 třílitry a tam prý spotřeba někam k 8 litrům je naprosto reálná při běžném použití. Pro ekofašisty to splňuje euro 6, ale popravdě to moc neřeším, celá aféra s diesely je jen hon na čarodějnice. Až se dostatečně skřípnou diesely, přijdou na řadu benzíny a následně milovaná elektroauta (ještě že tam je těžba surovin a výroba baterií tak strašně ekologická). Prostě jde jen o boj proti individuální mobilitě, forma je nepodstatná.

Pár háčků to má. Jízdní vlastnosti vyžadují pevnou ruku a zejména pevnou vůli. S tím problém nemám, najezdil jsem stovky tisíc jinými auty, nepotřebuji si leštit ego. Nechci závodit a navíc vím, že když netrefím zrovna nějaký supersport, tak to auto má navrch. Vždy, tečka. Cenově se to většinou (naštěstí) distancuje od mladých blázínků (ale běda, až to bude v bazarech dostupné za 250 pro holé lebky), protože bez zkušeností a pevné vůle to je fakt o zabití. K tomu je třeba si uvědomit, že to auto má 2 tuny a je nadstandardně výkonné, nicméně jen výkon z té krabice sporťáka neudělá. Fyzika funguje a elektronika má své hranice. Terén kromě zasněžených cest jsem nezkoušel, na to toto auto fakt není, limitují ho logicky i pneu (vzadu 315, vpředu 275). Kromě toho to není stavěné na tahání jako klasické offroady (něco jako uzávěrky diferenciálu či redukce se tu pro jistotu ani nenabízí za příplatek). Slyšel jsem historky o odstavených X5kách v Německu po lidech, co s tím tahají vleky s koňma. V zimě mně dovezlo, kam jsem potřeboval, ale ten jejich xdrive bych označil za ostudu tak drahého auta. Krom toho na sněhu či břečce stačí trochu šlápnout na plyn a už se chytá kontrola trakce a kdoví co ještě (samozřejmě opět i díky pneumatikám). A to si myslím, že bude u všech xdrive modelů (osobně se mi líbí třeba design klasické nové řady 5, ale už samotný xdrive by mi vadil). Tyto udělátka lze vypnout, zázrak to stejně není, viz Youtube. Samozřejmě jejich reklamní demo videa ukazují zázraky, ale to je většinou auto v pohybu a ještě někde na severu na zamrzlém jezeře řízené závodníkem. Ale rozjezd na zasněženém kopci to moc nedává.

Pohodlí se dá snést zejména na západních dálnicích, kde jsem zatím dal nejvíce asi 1000km v kuse a přežil použitelný. V CZ to jde, ale od ideálu to má daleko a od vzduchových podvozků mercedesů rovnou na míle. Kromě nastavení podvozku to má tvrdost danou rozměrem pneu a také runflatem. Ten rozměr je navíc pěkně na pytel ve městě, kde dostávají krásné designové ráfky zabrat. Pneu jsou drahé a výběr malý. Bohužel, nenašel jsem cestu, jak disky chránit a to mám pneu s ochranným lemem. Do města tohle prostě není, ráfky jsou hned odřené. Tím samozřejmě padá jeden z argumentů pro ježdění SUV po městě (v tomto případě to díky značné šířce není žádný med). S ohledem na kola a šířku auta nejsou podzemní garáže a parking v nákupácích žádný med (třeba OC Chodov a výjezd na D1). Na druhou stranu je auto docela nízké (proti jiným SUV a offroadům) a člověk bez rizika vjede i do nižších garáží. Logicky je třeba dávat pozor na aquaplaning, u tohoto rozměru pneu je to zcela běžná situace. Pneu mají ještě jinou anomálii. Zadní vydrží prý cca 10-15tkm. Přesně to nevím, nějaké obutí tam bylo a už jsem zadní jednou přezouval. Při té ceně docela nesmysl. Je to konstrukční jev a sjíždí se uprostřed. To jsem nikdy a nikde neviděl a nezažil, tady ano. U podobných aut se většinou sjíždí přední pneu a zejména na vnější straně. Prý je to tady stabilizací přes zadní nápravu (do boků a při odpichu), kde to nejvíce pracuje a vždy se naklání přes prostředek. Tak mi to vysvětlil servis na západě a znělo to docela logicky-ověřil jsem si to i v diskuzích na netu (ne ten důvod, ale to, že to dělají všechny kusy). U servisu jsem tápal a po pár historkách o českých autorizácích BMW jsem raději zamířil do země, kde se auto zrodilo. Servis mimochodem není dle mého dražší, než v CZ-sice nemám srovnání s bávem v CZ, ale garančka do 1t EUR mi připadá při té ceně auta OK-navíc to má flexipočítání intervalu, tedy při mém stylu spíše 25-30tkm. Servis mne také upozornil, že auto si vše pamatuje a ukládá, což oni přečtou. To je pak podklad pro uznání či neuznání záruky. Tu jsem mimochodem raději prodloužil. Těch kurvítek je tam přece jen nadstandardně více, než si troufnu risknout. Prý to ale není nijak poruchové, protože s ohledem na cenu a výkon to mají spíše předimenzované. Ptal jsem se např. na turba a tam prý bez problému, protože mají svá pásma a nejedou stále naplno, narozdíl od 1-turbových modelů. Z více stran jsem však slyšel, že tento naftový třílitr (ano, je to třílitr, ač se to jmenuje M50d) je bez ohledu na modifikaci a počet turb nejlepším aktuálním motorem tohoto výrobce. Do jaké míry tomu věřit nevím, radši nezkoumám. Věci typu DPF a vstřikování močoviny moc důvěry ve spolehlivost nedává. A neopomněl bych ani místní řepkonaftu, která motorům nepřidává.

Samostatnou kapitolou je elektronika. Ta je tak nějak na vše. Tažné zařízení vyjede na knoflík stejně jako vše ostatní. Mají to vychytané do takových detailů, že lze nastavit výšku otevírání zadních dveří (kufru) kvůli nižším garážím (a ano, pak si člověk občas klepne hlavou). Hodně je dělané na efekt, takže osvětlení interiéru má skryté ledkové pásky a ty umí měnit barvu v nastavení, takže z ledovce lze udělat šmajchl kabinet. Až na detaily vše docela funguje. Navigace je dobrá s velkým displejem, v té třídě asi normál. Radši tedy napíšu pár mimořádných fíčur. Tím je např. noční vidění Nightvision. To funguje promítáním černobílého obrazu na displej navigace. Když se zjeví osoba či zvíře, je to tam viděl žlutě. Nevím, jak moc to má smysl, raději čučím na silnici než na minitelevizi. Skvělá je detekce překážek, která funguje, i když je noční vidění vypnuté. Detekce překážek je doplněná o malé boční světlomety, které rychle osvětlí překážku (třeba zajíce). Poprvé jsem se lekl, netušil jsem o této funkci. V noci ale je to dobré a hlavně funguje, zejména jelikož bydlím na vesnici s přírodou okolo a vracím se často pozdě. K tomu to má super světla, asi nejlepší, co jsem doposud viděl. Navíc to má automatické přepínání a odklánění dálkovek, rovněž funkční-s ohledem na reakci protijedoucích to asi fakt funguje spolehlivě, nikdo na mně nebliká. Nouzové brždění funguje na můj vkus až moc, někdy mi to přibrzdí, kdy není důvod. Sice bezpečně, ale nepříjemně. Dle servisu to udělá v (předpokládané) nouzi i na dálnici. Pro řidiče BMW ok, pro následující motivace držet odstupy a používat pemprsky. Obecně je třeba počítat s tím, že to auto brzdí skvěle a téměř jistě lépe, než tomu, co jede za Vámi. Nechcete-li návštěvu v kufru, je dobré to nezapomenout.

Headup displej rovněž šlape, je ale hůře čitelný např. v koloně proti zadním světlům aut vpředu. To bude normální jev všech head-upů (technicky mi to přijde logické, ale je to můj první head-up-možná má konkurence v místě promítání nějakou special reflexní vrstvu na skle, nevím, nemohu srovnat). Head-up je jinak sympatická funkce, ale nic, bez čeho se člověk neobejde. Rádio hraje, ale nutno dodat, že nejsem zrovna virtuóz, abych poznal zásadní rozdíl. Spíše mně štve, že to má jen 1 USB port v loketní přihrádce, kam si dávám USB s MP3 a pak nemám kde nabíjet mobil nebo naopak. To je docela nepříjemný detail. Detekce značek také celkem funguje, ale má to mezery, občas zapomene zvýšit rychlost a třeba na magistrále směr Brno mi to nabízí stále 50, zatímco je legálně možné více. U aktuálních Mercedesů je už detekce značek lepší, ale nejspíše to bude lepší už i u aktuálních modelů BMW. Prostě toto je 3 roky staré auto a je to znát hlavně na elektronice (což je bohužel cesta, kam dnes jdou všechna auta). Auto má i jakýsi pokus o autonomní řízení, který funguje jen na dálnici a jen do 60km/h. Tedy když stojíte v zácpě, řídí za Vás-stejně ale otravuje s nutností dát ruce na volant (má na to detekci). Tedy nic, bez čeho bych se neobešel. Tam, kde bych to nejvíce uvítal, tedy v zácpě ve městě, to zapnout nejde. Adaptivní tempomat také funguje, jen reakce jsou možná zbytečně prudké. Stejně leze na nervy i detekce jízdního pruhu. Další nepříjemný detail je nemožnost ztlumení zvukové signalizace (parkovací senzory apod). Ztlumit pípáky jdou, ale jen do určité míry a ta je na můj vkus velmi hlasitá.

Pár detailů pokulhává-zrovna u těch parkovacích senzorů mně štve, že to začne řvát i za jízdy, když se úmyslně blížím ke svodidlům (např. pouštím sanitku) nebo ve frontě k autu vpředu (nebo když se někdo blíží ke mně vzadu). Pak mu při dalším popojíždění docela dlouho trvá, než se sám vypne (např. když je další auto kolem vás stále docela blízko). Příčka panoramatického střešního okna klapala, tak to servis zafixoval-prý známý problém. Stejně tak jsem po jízdě ve vánici na D1, která mi umrzla na masce, někde ztratil víčko na vyprošťovací hák do nárazníku-drahý špás, bohužel to víčko nemá nějakou pojistnou pásku, což prý jiné modely mají. Parkovací kamera má dobrý obraz, ale fofrem se zasírá, takže je třeba jí čistit, stejně jako přední kameru pro noční vidění (tam mi to ale tak nevadí). Pro srovnání, MB má většinou kameru vyjížděcí a tedy stále docela čistou. Stejně tak na nervy leze start-stop, který se musí vypnout při každém startu ručně a navíc i při každém zapnutí eco režimu. Bezpečnostní systémy (detekce kolizí, jízdní pruhy atd) jdou vypnout i jednotlivě, ale musel bych si s tím asi více hrát, tak to raději ignoruji a nechávám vše zaplé. Také jsem nikde nenašel vypnutí odemykání dotykem s klíčem v kapse. To mi s ohledem na krádeže připadá jako docela riskantní. Stejně tak nemohu použít držák na sako za hlavovou opěrku, kterou mám z minulého auta, neboť u tohoto opěrka nejde vytáhnout. Musí se tedy použít jiný typ, který se mezi tyče opěrky jen rozpřáhne a ne provlékne. V dnešní době asi normální je, že k autu je možné stáhnout a aktivovat nějakou aplikaci do mobilu, která nabízí kupu nějakých funkcí (nejspíše stav paliva, poloha auta atd). To je možné, ale nejsem moc fanoušek „chytrých“ telefonů a appek na vše, takže jsem to ani nezkusil. Pro praxi jsem uskladnil nesmyslné koberečky a dal gumové, stejně jako rohož do kufru. Za sadu gumové koberečky+guma do kufru chtějí v CZ u dealera snad 7t, čili jsem využil noname dodavatele autodílů, kde to bylo komplet za snad cca 1500.

S autem nechci jít ani do rakve, ani do důchodu, po dobu prodloužené záruky pojezdím, pak jde do světa. Asi směr východ, kde se M-modely těší značné oblibě. Bávo má určitě výhody. Je brutálně rychlé na takovou skříň, elektronika fakt funguje (až na detaily). Nicméně je to pro fandy, určitě to není nic, z čeho bych nemohl spát. Jsem rád, že jsem si to mohl vyzkoušet, bude to asi podobné u ostatních SUV jako Audi SQ7 a MB AMG. Pro mé použití to má konstrukčně více nevýhod než výhod, ale to je věc každého si to posoudit. Dle mého to je bezesporu kvalitní auto (lze-li to o něčem dnes vůbec říci), Němci to umí vyladit do extrému (viz spotřeba), jako nové je také extrémně předražené, ale nejspíše nic, o čem by bylo třeba snít. Své kupce si to určitě najde, vídám jich i v CZ překvapivě dost. O něco nevkusnější je pak verze X6, která moc rozdílů nemá. Pokud vám to auto nedá spát, mohu vás uklidnit, klidně spěte, jsou lepší auta. V případě jiných značek určitě, v případě BMW bych čistě opticky preferoval třeba řadu 6 nebo 6 Gran Coupé, případně klasickou řadu 5 nebo chystanou obnovenou řadu 8. Řady X se sice prodávají celosvětově dobře, ale krásné zrovna moc nejsou a ty peníze se dají investovat lépe (zejména u nového auta je to šílené). Kdybych se k tomuto auto nedostal až směšně dobře, lovil bych jiná, výrazně komfortnější auta a klidně bych oželil těch skoro 400 koní. Ale je to trochu skuhrání na vysoké úrovni. Prostě to beru jako skvělý dopravní prostředek, ale asi jsme si navzájem moc nesedli, protože moje očekávání na „ideální“ auto jsou jiná.

 


13.05.2018 lc81


Související články:


12345 (112x známkováno, průměr: 1,71 z 5)
10 926x přečteno
Updatováno: 13.5.2018 — 22:30
D-FENS © 2017