Zbrojní průkaz

Featured Image

Jednoho dne jsem se rozhodl, že by bylo dobré udělat si „zbroják“. V době psaní článku mám úspěšně složenou zkoušku z odborné způsobilosti, podanou žádost a čekám na jeho vydání, což trvá měsíc. Na mnoha místech (skrytenoseni.blosgspot.cz, zbranekvalitne.cz, mujglock.com atd…) se lze dočíst, jak to cca vypadá, takže zdánlivě nosím dříví do lesa, ale od doby kdy vzniklo výše zmíněné se třeba pár věcí změnilo.

Dříve platilo (podle toho co jsem se dočetl), že je třeba trénovat, vyřídit potvrzení od doktora, dát si přihlášku a za dva týdny byla zkouška a tak jsem i postupoval. Svědomitě jsem trénoval, učil se na testy, vyřídil si doktora a šel jsem si dát přihlášku ke zkoušce. Tady pozor, je třeba fotka a kolek za 100kč, který na místě neprodávají, musí se na poštu, což je ve špičce ekvivalent psychotestů. První zjištění bylo, že nejbližší termín je za dva měsíce a potvrzení od doktora platí tři, takže pozor, doktora řešit až po zkoušce, nebo těsně před – ke zkoušce ani k přihlášce potřeba není. Taky mě zarazilo, jak moc bylo uvnitř narváno. Pracovaly tři okénka ze tří, ale čekárna narvanou lidma zpracovávali jen velmi pozvolně. Drtivá většina lidí přišla registrovat dlouhé zbraně. Čekal jsem tam asi dvě hodiny.

Dva měsíce byly pryč, co jsem se naučil, jsem zapomněl, tak ještě jednou proletět testy, na to je asi nejlepší mujglock.com, tamtéž pročíst něco o bezpečné manipulaci a domluvit si přípravný kurz tam, kde budete dělat zkoušku. Cena kurzů je různá, od stokorun do tisíců. Můj kurz stál cca 400 Kč a trval tak hodinu a půl, ale zas je tu problém s volným termínem, takže nenechávat na poslední chvíli. Kurz obsahoval předvedení a vyzkoušení manipulace se zbraněmi přítomnými u zkoušky, upozornění na časté chyby a chytáky, nějaké střílení, povídání atd. Šlo mi hlavně o manipulaci a tak jsem to opakoval, dokud to nešlo hladce a bez chyb. Tohle se později ukázalo jako kruciální a peníze investované do přípravného kurzu jsou velmi dobrou investicí, i kdyby to mělo být 5 000kč.

O pár dní později byl den zkoušky. Sešlo se tam skoro dvacet lidí a před střelnicí se utvářely hloučky, co vedly živou debatu na téma jestli „to dají“ nebo ne. Ironií bylo, že uspěli jen ti, co se diskuzních hloučků moc neúčastnili.

Zkoušek se účastní správce střelnice, komisař a dva příslušníci PČR. Nejprve proběhlo ztotožnění všech zúčastněných, poté rozdání přihlášek s formulářem pro odpovědi na druhé straně. Testy probíhají na papír a je to o naučení se nejen otázek, ale také alespoň jednou proletět zákon, nařízení vlády atd… Pozor, nepodcenit, vypadlo na tom cca 10% a obzvlášť smrtící byly pro žadatele o kategorii D, kde byla úmrtnost cca 90%.

Po testech přeživší chodí jednotlivě a na vyzvání „na manipulaci“. Zde se zase navýší počet lidí, protože se dostaví ti, co minule vypadli a opakují. Manipulace je již natáčena. Záznam pořizují příslušníci PČR – prý novinka. Bylo nám sděleno, že se záznam používá v případě, že někdo rozporuje průběh/výsledek zkoušky. Komisař vydává pokyny a klade otázky. Je to velmi individuální a záleží na komisaři, jestli dá pokyn k rozborce, nebo zahlásí slabou ránu a je na vás aby vám došlo, že máte rozebrat zbraň a zkontrolovat hlaveň. Na manipulaci se tedy nelze naučit přesný postup a ten opakovat, musíte to prostě umět a dát si pozor abyste při závadě nezapomněli počkat 30 vteřin, nepoložili nataženou zbraň, stále mířili tam kam máte a u brokovnice si zkontrolovali prostor za sebou kam při zalomení poletí patrony. Byly diskuze okolo rány jistoty – „cvaknutí naprázdno“ poškozuje zbraň a tak se někdy dělá s vloženým cvičným nábojem (hlavně u brokovnice) – jak s ránou jistoty jsme se s komisařem dohodli předem. Manipulace značně pročistila naše řady. Odpadli skoro všichni a z původní dvacítky nás nezbylo ani 5. Jak odpadávali další a další tak se venku stmelil kolektiv, napětí rostlo a i přes předávání informací na co kdo vypadl se úspěšnost nezvedla. Nervozita tu dělá hodně a sedět venku a poslouchat jak ostatní vypadli na klidu nepřidá. Je důležité zachovat klid a nezmatkovat – manipulace není časově nijak omezená a je dobré si každý pohyb nejprve rozmyslet.

Při čekání na střelby, které se také natáčí, se vedla živá diskuze, jestli využít tři nástřelné rány, nebo ne. Myšlenka byla, že nástřelná série zdvojnásobí riziko chyby při manipulaci, protože tam s tím prostě manipulujete déle a všechny úkony se dělají dvakrát. Na výsledky to ale nemělo vliv, protože to už jsme prošli všichni. Nastříleli jsme na nováčky obstojně a bez vážných chyb při manipulaci. Terče si lepíte sami, krom toho pro brokovnici, ten se samozřejmě nelepí.

Po střelbách už obdržíte papír, kde se píše, že jste to zvládli a tou dobou jste už lehčí o poplatek za střelnici a odměnu komisaři. V mém případě 2300 Kč, takže nezvládnutí se může prodražit – proto nepodcenit přípravu.

V tuto chvíli už můžete podat žádost o vydání ZP. K žádosti se připojuje lékařský posudek, fotka (na starších formulářích jsou uvedeny dvě, ale stačí jedna) a 700Kč v kolcích za skupinu. Čeká se měsíc a pak snad, pokud do té dobry nepřijdete o spolehlivost/bezúhonnost…

Po úspěšném složení zkoušky přijde radost a úleva, ale popravdě je to jako v autoškole – zkoušky z vás řidiče také neudělají a bude to chtít ještě spoustu tréningu a praxe…

 


17.07.2016 Drobek


Související články:


12345 (197x známkováno, průměr: 1,11 z 5)
20 546x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017