Recenze ne úplně známé zbraně na skryté nošení: Astra A-75 L

Featured Image

Cca před třemi roky jsem sem dával článek o tom, jak jsem se, stejně jako tehdy řada ostatních, rozhodl udělat si zbrojní průkaz. Z různých důvodů jsem si ale od té doby nepořídil žádnou zbraň, i když na střelnici jsem občas byl. V podstatě jsem se k tomu odhodlal až teď, a to ne úplně proto, že bych ji chtěl nosit neustále při pohybu ve městě, ale spíš ze zájmu o střílení a občasné nošení, pokud se na to budu cítit.

Mám docela rád americké weby a youtube kanály o zbraních. Na základě tam získaných informací jsem se rozhodl, že si pořídím něco jednořadého v ráži 9mm, a to browning, luger nebo makarov. S tím také souvisí moje používání některých anglických slov v článku, jejichž český ekvivalent někdy ani neznám, a jsem líný jej dohledávat (o zbraních se v češtině s nikým moc nebavím), za což se omlouvám.

Zvažoval jsem různé varianty. Nakonec jsem si koupil bazarovou Astru A75L. Je to dost neznámá zbraň, která leží dost často v nějaké komisi nepovšimnuta, ačkoli se jedná o údajně (i podle mě) poměrně solidně vyrobený klon SIGa P229. Dle veřejně dostupných informací se výrobce, španělská zbrojovka Astra, dostala na přelomu tisíciletí do finančních problémů a v roce 2008 byla převzata novým švýcarským vlastníkem, který ve výrobě pistolí nepokračoval – dělá však pušky a podobné věci. Dostupnost náhradních dílů a servis nemusí být úplně dobré, ale za tu cenu (viz níže) jsem to neřešil.

Jaké alternativy jsem zvažoval a zkoušel:

  1. Walther PPK

Jako první mě napadl Walther PPK. Solidní kousky se dají pořídit kolem 10 tis a výše, nicméně ráže je většinou 7,65. Verze v 9mm browning nejsou moc obvyklé. Stav zbraní a cena se různí podle stáří, výrobce a sériového čísla. Obecně jsou ale spíše staré a starší (pominu-li nový PPK/S). Jeden pražský prodejce mě od této pistole zrazoval, že nemá pádovou pojistku a údajně se 9mm browning pořád zasekává ve výhozním okénku. Nebyl jsem schopen tato tvrzení verifikovat, spíš to na mě působilo tak, že mi chtěl prodat zbraně z nové produkce, na které má větší marži. To chápu, ale pro mě to neznamená asi moc ideální řešení. Co se týče úchopu, tak verze s botkou je pro mě držitelná a byla by asi i střílitelná – mám velkou ruku a jsem vyšší a těžší postavy. Verze bez botky už by taková hitparáda asi nebyla. Walthera jsem tedy měl v hledáčku, ale chtěl jsem si srovnat i jiné zbraně.

  1. Kevin

Opravdu prťavá, dá se snad nosit i v kapsičce u košile. Mně se ale nevešla do ruky, měl bych strach, že vystřelím a netrefím. Je to pistole konstruovaná evidentně na very close encounter, pro někoho ideální, ale já jsem chtěl o něco větší kus železa a lepší sights. Má taky jenom DAO. 7-8 tis.

  1. Makarov PM

Tohle by asi řešení bylo, ale zdála se mi dost těžká v té velikosti. A neměl jsem k ní nějak důvěru. Těžko říct proč. Cena cca 7 tis.

  1. MP Shield 2.0

Nová kolem 16 tis, dobré recenze, celkově na mě působila solidně. Dobrá ráže. Odrazovala mě cena, říkal jsem si, že ideálně bych chtěl něco staršího a levnějšího.

  1. Glock 43X

Zajímavý kousek, který za mě má větší smysl než Glock 43, a to díky delšímu úchopu. G43 se mi prostě nevejde do ruky (možná s nějakým větším zásobníkem, ten jsem ale nezkoušel) a neměl bych z něho dobrý pocit, beru ale zase že má větší concealibility. Naproti tomu 43X je takový kompromis, velikostně OK, i když to asi nebude na pocket carry, kterou jsem chtěl. Zbraň je ale placatá, takže za opaskem to bude v pohodě. Cena cca 17 tis.

  1. Bersa Thunder 380

Za mě zajímavá volba za dobrou cenu (8 tis?). Jako negativum hodnotím, že oproti PPK je větší (asi jako PP), že rám je z hliníku a údajně praská (who knows). Říkal jsem si, že to pořád není ono, úchop na mě působil o něco hůř než u paradoxně menšího Waltera, nicméně overall hezká zbraň.

  1. CZ 75 D Compact

Asi klasika, spíš jsem chtěl vidět, jak na mě bude působit, i když je to double stack. Tu jsem si šel prohlédnout do takového toho obchodu v Praze, kde nemají rádi zákazníky, nikdo tam proto nechce chodit, ale stejně tam zase jdete z nějakého důvodu znova. Tam mi pan prodavač zbraň na místní poměry mile ukázal, při té příležitosti jsem si osahal i 07 Duty, která je ale celkem široká (stejně jako 75 D) a není to, co bych úplně chtěl. 75 D se pohybuje zase od 10tis výše, ale verze kterou tam zrovna měli ve frcu, byla už dost ošoupaná.

Proč ASTRA?

Ve výše uvedeném obchodě jsem si po vyzkoušení čezet ve vitríně všiml i nějaké pistole, která by se mi velikostně i ráží hodně líbila, ale nevěděl jsem, co to je. Po odchodu z krámu jsem zabrousil na netu a zjistil jsem, že je to ASTRA A-75 L. Podle recenzí je to klon SIGa P229 a zbrojovka ji vypustila v roce 1993 a vyráběla právě do (prvního?) bankrotu v roce 1998. Nevím, proč se tehdy nechytla – předpokládám, že špatný timing, marketing, kdo ví.

Velikost za mě na CC úplně ideální, dá se nosit i ve větší kapse. Je o něco malinko menší než MP Shield 2 bych řekl. Na verzi zásobníku s botkou mám všechny prsty, 8 nábojů + „one in the chamber“, pokud se nebojíte, že si ustřelíte p**dí*a, 9mm luger. Cena v komisi byla něco málo přes 5tis. Dle recenzí spolehlivá, žere všechno, s rámem nejsou problémy, i když je to nějaká „alloy“. To pak činí zbraň i celkem lehkou. Tak jsem si říkal, že za tu cenu to nebudu řešit a vybral jsem jeden z lépe vypadajících kousků. V rámci registrace zbraně mi policisté sdělili, že zbraň něco přes 6 let asi ležela na prodejně (nemohli k ní původně najít fajl) a že tam spadla z dědictví po zemřelém.

Zbraň jsem doma rozebral, vyčistil technickým lihem a trochu namazal mogulem z bauhausu, co jsem zrovna měl doma. Co se týče zpracování, je solidní. Nijak si nezadá s výše uváděnou konkurencí. Po vyčištění a promazání vše jezdilo jak má, téměř bez vůlí. Po vyčištění hlavně zůstal na štětečku mírně rezavý poprašek, ale byl skoro neznatelný – po střelnici zmizel. Přičítám to skladování a možná nošení (caused by the condensation of the body moisture? Kdo ví). Jinak na mě zbraň působila spíše jako nestřílená, málo nebo vůbec nenošená a neošoupaná.

Zbraň je recoil operated locked breach design (překvapivě stejný jako u SIG p229), nemá pojistku, ale jenom decocker. Pistole je hammer fired a má režim DA/SA. DA trigger pull je hodně těžký (asi kvůli absenci pojistky) a v zásadě se s ním nedá střílet…:) Na druhou stranu pak nemáte obavu, že by vám to vystřelilo v kapse nebo že vám to natáhne některé z dětí. SA trigger pull je za mě skvělý – čtenáři a odborná a vůbec celá veřejnost promine, ale já jako nezkušený střelec jsem ho nerozeznal od triggeru na P10 C….tak:)!! Samozřejmě to nemá tak dobrý a krátký „trigger reset“, ale chod je hladký. Kliknutí je „crisp“, nikde nic nedrhne. Náboje jdou do zásobníku velmi lehce, až jsem se trochu bál, jestli to bude podávat, ale bez problémů. Sights jsou „three dot“ bílé, spíše menší, ale naprosto adekvátní a dobře čitelné. Závěr se natahuje celkem snadno, má to zdrsnění. Úchop je velmi dobrý, střenky jsou snad pryžové. Na krytu spouště je zvenku zdrsnění pro prst.

Rozebírá se snadno, závěr se stáhne do střední polohy a vytlačí se čep z pravé strany – ten jde také velmi lehce, není třeba ho vyrážet zásobníkem, jde to jenom prstem. Závěr se pak posune úplně dopředu a vytáhne. Ze zbraně se pak dá vyjmout hlaveň, pružina a vodítko pružiny. Zbraň není ambi, pokud vím, tak se dělala jenom verze pro praváky. Palec ovládá záchyt závěru, který je komfortně velký. Vypouštění zásobníku je bezchybné, vyskočí hladce, stejně tak jako jeho vracení do zbraně.

Chování při střelbě na to, jak je malá a lehká, za mě překvapivě dobré. Ono hodně dělá i to, že to můžu držet všemi prsty. Zdála se mi taky v mezích možností dobře vyvážená. Spoušť má rozumný tvar a nečiní problém ani pro větší prsty. Soustřely na 15m všechny v černém – tedy při střelbě ala Hickok 45, pravá ruka natažena, aby šel recoil do ramene, a za spoušť aby se tahalo přesně vůči té natažené ruce. Sice z toho pak trochu bolí rameno, ale je to přesné. Na 25m už to taková sláva nebyla, ale na to, jak je zbraň malá, tak výsledek dobrý. Nepřesnost lze pak spíš přičítat střelci. Nicméně terč jsem trefoval i na tuto vzdálenost. Na 100 levných nábojů „Limit“, co jsem zatím střílel, 0 závad. Občas nezůstal závěr vzadu po vyprázdnění zásobníku, ale to mi bůh ví proč dělala i „highly acclaimed“ P10C. Možná to nějak blbě držím.

Těžko říct, jak to bude v budoucnu s dlouhodobější spolehlivostí a dílama, ale za tu cenu. Zbraň se mi zdá opravdu velmi solidně zpracovaná. Mám dobrý pocit, že mám relativně moderní zbraň v dobré ráži a dobré velkosti. Tak snad mi vydrží. Mějte se fajn.


06.10.2019 AV


Související články:


12345 (160x známkováno, průměr: 1,80 z 5)
16 238x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017