Všechno, co vám vojenští experti a novináři neřekli o taktice, geostrategii a zajímavých bojových akcích na Ukrajině - zpět na článek

Počet komentářů: 1 157

Přidat komentář
 1. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ruske-invazi-na-ukrajine-bude-velet-novy-general-dvornikov-ma-zkusenosti-uz-ze-syrie-40393573

  A doprdele.
  Šedesátník se zkušenostmi ze Sýrie. To nevypadá vůbec dobře, teda jak pro koho.

  1. Jo, taky jsem na to koukal. To neni dobry, ten se nezakeca.

   1. Jo, on zvlada tu technologii odladenou v Syrii na pripady, ked sa teroristi/mierotvorci/mierne svastikou pokresleiy skryvaju za ludske stity.

    1. Nojo, jenze to odserou ti civilove. Ukri reknou, ze se jinak proti te presile branit nemuzou a Rusaci reknou, ze je to porusovani Zenevskych konvenci a tim padem to budou bombardovat an bloc. Ten reznik se s tim srat nebude.

     1. A to je jadro pudla. VZDY si to odserou lidi. Ne ideologisti, nie PR, nie generali (okrem RUS tych uz zarvalo zevraj 42 len 1vy tejden SMO). Je to hnus

  1. Spíše naprosto vyšinutě. Ukrajinci, běžní Ukrajinci v TerObr a armádě, bojují za to, aby jejich stát nebyl okraden o své území, každodenně bombardován a poroben stalinským čistkám.

   Za „jaderné zbraně“ tam nebojoval nikdo a nikdy, a za „vyčištění území od rusky mluvícího obyvatelstva“ také nikdo. To jsou naprosto smyšlené chiméry přesně vycházející z ruské agitky shrnuté v tom nacistickém článku Sergesjeva na RIANu – o kterém Praetorian tvrdí, že vůbec nic nereprezentuje a je to jen úlet.

   1. Ukrajince už není o co okrást. Tam už bylo vše ukradeno a rozkradeno. Konkrétně třeba v roce 2014 americké letadla odvezly neznámo kam kompletní zlaté rezervy Ukrajiny.
    Jen jaksi už nestihli rozbrodat tuto obilnici evropy, respektive její černozem, amíkům a číňanům.

    Taky proto z toho ráje za posledních 10 let uteklo 10 milionů ukrajinců.
    To je jako dřevostavba, která zvenčí stále vypadá jako dům, ale zevitř je komplet vyžraná termity, takže se stačí o ni opřít rukou a sesype se.

    1. A pritom sa ruskí okupanti divili, že sú v nejakej ukrajinskej dedine samé murované domy, v každom dome notebook a Ukrajinci žerú Nutellu®.:-)

     1. sračkelu? tu z palmovýho tuka a sójovýho kakaja? tak jooo

 2. Vynikající článek (ostatně jako předešlý), děkujeme.
  1. Koukat na toho Mavica, kterého startují ti Ukrajinští speciálové s minometama, je zábavný, čínské spotřební zboží uber specializované drony… :).
  2. Dík za vysvětlení fungování Bayraktarů. Já nad tím přemýšlel, jak takový velký a pomalý stroj funguje nad územím s PVO. A vida, to, že „podlézá“ radar, mě nenapadlo….
  3. Kdysi jsem měl něco do činění s vývojem dronů pro vojenský „startup“ v Ivano-Frankivsku. Vyvíjeli průzkumácké drony (bez výzbroje) zajímavých parametrů, bych rád věděl, jestli s tím kucí prorazili a je pro ně dnes užití….
  4. Dotaz pro znalé: jak je to s kadencí toho 30mm kanonu na BTR 4? Překvapilo mně, jak je nízká – je to záměr kvůli co já vím přehřátí hlavně? Protože mechanické omezení rychlosti závěru to nemůže být.

  1. Znalý nejsem, ale co sem našel tak má 330 ran za minutu. takže těžko říct, proč tam tak pomalu střílej..

   https://www.valka.cz/UKR-ZTM-1-30mm-automaticky-kanon-t180795

  2. U toho kanonu. Pokud to vychází konstrukčně ze šipunova, tak kadenci si může střelec zvolit 200-300 ran za minutu a nebo až 800 ran. Při rychlé střelbě je značně snížena přesnost. A také jsou tam dopady na hlaveň.

   1. Jo, velká kadence vs. přesnost – v každým americkým akčním filmu někdo střílí z automatu s nekonečným zásobníkem a ještě to drží jednou rukou nataženou před sebe… je pak spíš dílo náhody, když v tom dešti kulek aspoň některá najde cíl. Přitom i každému nevojákovi je jasné, že jednotlivé výstřely nebo krátké dávky jsou přesnější.

    1. dávka = 2 – 3 rány. Míříme na spodní část figury, protože druhá rána jde na střed a třetí obvykle nad figuru. Cokoliv navíc je plýtvání náboji, což je pro obyčejného bigoše alfa a omega.

  3. Tipnul bych si, že 30mm kanón má tak nízkou kadenci proto, aby nevystříleli veškerou munici během prvních 10 sekund. Navíc u 30mm kanónu stačí jenom pár zásahů na to, aby i ze slušně pancéřovaného cíle zbyla jenom hromádka šrotu.

   Důvodů bude ale dozajista více, např.
   – aby uvezli dostatečné množství munice pro misi, jeden nábou váží skoro kilo
   – aby se při střelbě dávkou kanón neutrhnul, projektil váží 400g, úsťová rychlost je kolem 1km/s

   1. To si myslím, že ne. V tom případě by i ty letecké 30mm Mk 108, půlstoletí starší, které „poslechem“ jeli 10x rychlejc, měli motivaci střílet pomalejc. Vysoká kadence má obecně výhodu, že se vystavujete kratší čas protipalbě – na těch videích je vidět, jak rychle po střelbě ten BTR zajíždí za překážky (budovy).
    BTR 4 je velký transportér, uveze munice habakůk, to by taky nemělo hrát roli. Spíš si myslím, že to odpovídá argumentům předřečníků (přesnost, abraze hlavně).
    Že tam Ukrajinci nenainstalili rotační GAU 8/A, to by byla jízda….

    1. Vyšší kadence u leteckého kanonu bude spíš v zájmu za letu něco vůbec trefit. Krátká, ale rychlá dávka, kdy z těch třiceti projektilů během tří vteřin trefí pohybující se cíl aspoň jeden.

  4. Podle mě to prostě je nastavené na střelbu v samonabíjecím režimu – jeden stisk tlačítka, jeden výstřel. Právě proto, aby velmi omezenou munici neprošustrovali. Ostatně na tom druhém videu je vidět, jak střelec zahajuje palbu a míří přitom úplně mimo cíl, až během palby to srovná na cíl. KDyby střílel dávkou, tak to vykropí do prázdna než se stihne opravit.

   1. to Mr Jan

    kadet Mrcasík pozor!… kontrolní otázka… jaká je kadence kanonu našich ukrajinských soudruhů zapůjčených našimi britskými soudruhy?… ratatatatata… opět nevíte… nýdr a dvacet… a jedu jedu jedu Mrcasík nebo budeš šůrovat fyjalový záchody do bezvědomí

  5. K té PVO a nastavení filtrů radarů by určitě uměl něco říci Corona, kdyby chtěl jednou napsat i nějaký konstruktivní debatní přispěvek. Ten se tu pořád chlubí, jak sloužil u PVO a jezdil i na ostré střelby.

   1. Jan Mrcasik
    13.4.2022 v 18:43

    K té PVO a nastavení filtrů radarů by určitě uměl něco říci Corona, kdyby chtěl jednou napsat i nějaký konstruktivní debatní přispěvek. Ten se tu pořád chlubí, jak sloužil u PVO a jezdil i na ostré střelby.

    – – –

    …???

    1. to corona

     entita mrcasík je v servisním módu… vnější komunikátor přepnul operátor na náhodnou generaci znaků

    2. Corona:

     doplnění znalce, jak to je s tím nastavováním filtrů a režimů radaru konkrétně v praxi, ohledně odstavců

     Jak je ale možné, že Bayraktary beztrestně létaly nad ruskými kolonami techniky a ničily i systémy PVO jako BUK? Je snad ruská protivzdušná technika úplně bezcenná? Nikoli – jen špatně nastavená. Každý radar PVO musí mít nastavitelné filtry, jak rychlé objekty má ignorovat aby nebyl zahlcen. Jenže Bayraktar létá strašně pomalu – cestovní rychlost je pouhých 130 km/h (maximální přes 200, ale ta nás nezajímá).

     Přímým důsledkem je, že pokud je radar PVO nastaven pro vyhledávání rychle letících bojových letounů – pomalý Bayraktar se mu prostě „schová ve filtru.“ Jenže protože zároveň nebylo zničeno ukrajinské letectvo, ale ukrajinské „hrábě“ Su-25 pořád létaly protipozemní mise a občas na ruské pozemní cíle útočily i ukrajinské MiG-29, ruská PVO musela být nastavena na vyhledávání rychlých cílů. Údajně by pomohlo, kdyby posádky pravidelně přepínaly módy radaru, ale to se očividně nedělo.

     KUB jako BUK, takový skokový rozdíl v operátorské konzoli, aby tvé zkušenosti byly nepřenositelné, snad nebude.

     1. Rusové tam nepoužívají vůbec žádné prostředky REB? Fakt žádné?

      1. Ne, rusáci sice umí kontejnerem pod letadlem, pod které nejde ten kontejner připevnit, vypnout americký torpédoborec, ale protože Ukrajina žádné americké torpédoborce nemá, nemají co vypínat.

      2. Přečti si článek, pod kterým debatuješ – používají. Ale ne na zarušení satelitního spojení, protože ta pásma sami potřebují.

      3. to mrcasík, servisdok

       podle některých zdrojů používá RA i REB rušení satelitů NATO… jak to souvisí s Bajraktary a jestli je navádí na cíl satelit nevím… pokud ano tak nevim proč by radary pozemní PVOS RA měly přepínat do pomaluletícího modu… když to zvládne zarušit REB… no von nám to mrcasík asi vysvětlí

       1. Máte jedinou jistotu…JM nic nevysvětlí.

     2. Hele Corono, proč k tomu nic nenapíšeš? Že jsi byl u raketové PVO jsi se tu sám chlubil opakovaně, že jsi u toho nenakládal rakety ale obsluhoval elektroniku nejspíše radarů z toho plynulo implicitně.

      Tak proč nenapíšeš něco zajímavého k věci, když je to jednou k tématu, znáš to a máš tu možnost?

      Snad jsi nekecal, že jsi byl u PVO a účastnil se střeleb? :o)

 3. Možná je to k něčemu dobré, na jedné straně rozhazovat a na druhé jak pejsci na vodítku ohlodávat do morku kosti témat, která nám nastoluje MSM propaganda….a ono to funguje. Ovčánci řeší cizí války a šestikolka je veze na plný plyn do gulagu. Jen tento rozhodně bude pod jinou správou, než byl originál.

 4. tak co je to tady za bordel vojáci… chvíli jste bez mýho dozoru a kázeň a morálka mužstva je v píči… nejvyšší hodnost nahlaste stavy na ubikaci

 5. Popisky na střelách Su-34 určených pro údery na Ukrajinu.
  https://twitter.com/MrFrantarelli/status/1513403643457855489/photo/4

  „Tambojská brigáda GRU“ asi na Ukrajině nedopadla úplně dobře, když ji VKS mají potřebu pomstít.

  Mimo to je zajímavé, že personál VKS má zřejmě podrobné informace o destrukci některých jednotek specnaz a VDV.

  1. Tam je spíše zajímavé, co by chtěli Rusáci s těmi Kh-35 ničit. Tak možná, že jsou díky pasivnímu radaru využitelné i proti prostředkům PVO, ale jinak Ukrajina nemá takové lodě, aby na ně museli plýtvat střely s hodnotou hodně přes 10 mil. Kč.

   1. Když už nemáš nic jiného…

 6. Jan Mrcasik 11.4.2022 v 19:31
  „Mě je to to také k nevíře, ale na severu Ukrajiny podle všeho bylo hodně východoasijských jednotek…“

  Mně to přijde docela logické: není úplně triviální přimět svoje vojska k nesmiřitelnému boji proti někomu, koho považují víceméně za „našince“ sobě rovného, blízce příbuzného (pro mnoho z nich doslova), který má shodné nebo hodně podobné náboženství, kuchyň, zvyky, historii, mýty a dětské pohádky, s kým je prostě lepší se společně ožrat než si rozbíjet hlavy…
  Zatímco pokud v první fázi nasadím nájezdníky z dalekých východních stepí, jejichž folklórem je zabíjet, znásilňovat, rabovat a odvlékat do otroctví Slovany jako takové, aniž by mezi nimi rozlišovali, to se mi ta speciální operace hezky rozjede…
  A jaxe jednou začne, tak už to jede samospádem…

  1. Klasika. Jde o osvědčenou dehumanizaci nepřítele. A ta funguje lépe, když je mezi bojovníkem a nepřítelem nějaký rozdíl. Mimochodem i UK složky ji využívají. Označují Rusy jak o skřety a trolly.

  2. Tak spíš než logické, je to nevyhnutelné. V každé větší armádě jsou kanonenfutr barevní a když ne barevní tak ti úplně blbí. V americké nebo čínské armádě je to stejné. A ti co nejsou úplně blbí a musí něco umět nešli do armády filosofovat, ale poslouchat rozkazy a jsou dostatečně zpracovaní. To by armáda daleko nedošla, kdyby se takhle dojímala nad našincema a rozkvetlýma pampeliškama. A kdokoliv kdo může tak se živí jinak než tím, že zabíjí nebo se nechá zabít pro pár korun.
   Taky nevím, kde se tu přišlo na to, že Ukrajinci a Rusové jsou „našinci“. Lze nalézt něco jako vztah mezi Rusy na Ukrajině a Rusy v Rusku, ale tím to končí.
   Zkus třeba Slovákovi tady sáhnout na je slovenství a uvidíš, jestli pro něj budeš pořád „našinec“.

   1. Tyhle tvé cynické příspěvky jsou někdy docela osvěžující.

   2. Neračte se vyrušovat pane starter, zastřelím ho sám

  3. jízlivec: Co vím, tak to prostě odpovídá složení profesionální ruské armády. Bohatí Rusové z měst nemají potřebu za peníze vstupovat do armády. Naopak ve vzdálených chudých oblastech na Sibiři, u hranic s Čínou, tam je žold řešením. Ta čísla o katastrofálním ruském HDP ve srovnání s civilizací, nízká průměrná mzda, obrovský rozdíl mezi nejbohatšími a nejchudšími na úrovni nějakého afrického státu, nejsou úplně vycucaná z prstu.

 7. Zaujímavý článok bývalého amerického dôstojníka, ktorý mal možnosť nahliadnuť do ruskej aj ukrajinskej armády.
  https://www.thebulwark.com/i-commanded-u-s-army-europe-heres-what-i-saw-in-the-russian-and-ukrainian-armies/

  1. Tohodle už pracně přeložil Nobody a má ho na stránkách. Je to buď ignorant, nebo lhář, protože tvrdí že Rusko nebylo součástí konfliktu na Donbase – ačkoli Rusové a separatisté sami přiznali a natočili na video nezpochybnitelně tanky ruské armády T-72B3 u Ilovajsku a Debalceva.

   1. Já nikde netvrdím, že Rusové jsou svatí, ale snad nechceš říct, že jsou v tom jen samé lži..

    1. Dezinformácia je postavená na tom, že umne zmiešava pravdu s lžou. Keby to boli len samé lži, tak by sa to dalo veľmi ľahko rozbiť…

     1. A volně z diskuse k článku:

      Why has no Western politician reacted to the strikes against the civilian populations of Donbass for eight years?

      It increasingly looks as though the West has been behind the strikes. A French journalist working for Le Figaro and embedded with International Volunteers was surprised to find that the Americans are running the Ukrainian military effort, and I gather British SAS troops have been involved there too. If NATO can’t officially expand eastwards, it appears to expand eastwards clandestinely. It doesn’t feel very good to be on the side of the baddies.

    2. Pokud je výchozí premisa celé úvahy a argumentace prokazatelně a trapně lživá, potom je tím zneplatněn i celý zbytek, který na té lži staví.

   2. You’re a FUCKING IDIOT. You call a person ignorant or liar because of a single piece of info that might or might not be true? And discount a shitload of other facts that certainly are worth checking out? Did I say that you’re a FUCKING IDIOT?

Napsat komentář

D-FENS © 2017