Usmíření kritických národněbezpečnostních zájmů všech stran – reálný kompromis pro Ukrajinu - zpět na článek

Počet komentářů: 1 132

 1. Tohle je asi můj masterpiece. Sice je to dlouhé jak týden (a to jsem krátil), ale obsahuje to úplně všechno, co jsem chtěl aby zaznělo k Ukrajině a bohužel se toho nikdo jiný nechopil. (To dnes diplomaté nestudují historii diplomacie 20. století a zejména 90. let, nebo co?)

  Také je to názorná ukázka východisek a stylu Extrémního Středu (pro funkčně negramotné – to neznamená nemít žádné sympatie a antipatie, nýbrž nenechat se jimi ovládat a klást je jako druhořadé oproti dlouhodobým strategickým zájmům… Jako je nadvláda práva, kterému tedy musí podléhat stejně kmán i pán a kde účel nemůže světit prostředky, jinak se celý systém zhroutí.)

  Navíc jsem to pro zvýšení čtivosti navzdory délce doplnil ilustracemi, na které jsem někdy docela hrdý. Zejména ta koláž Kaddáfí-Rakušan-Putin-MBŘS vypráví úplně sama o sobě totéž poselství, jako tři odstavce textu okolo ní.

  1. Buď pozdraven, Jene.

   Domnívám se, že tato válka do značné míry opakuje některé charakteristické rysy první světové, případně bosenské nebo irácko-íránské války, zejména vysokou úmrtnost nedostatečně vycvičených branců. Proto bude mít jiný průběh než západní konflikty vedené převážně profesionály.

   Velké ztráty mezi branci vedou národy k hluboké vzájemné nenávisti a k neochotě vyjednávat vůbec, nebo minimálně mnohem déle, než by ze zpětného pohledu bylo nutné. V případě mnohonárodnostních impérií, kterým RF je, se po určité době také nedá vyloučit scénář „revolta periferií“ (zde např. Dagestán, který má jen necelá 4 procenta ruského obyvatelstva), kterou po dostatečném vyčerpání ozbrojených sil nebude mít kdo potlačit.

   Podle mě budou obě strany pokračovat v konfliktu až do chvíle, než se jedna z nich zhroutí, spíš asi logisticky než personálně. Ukrajinci mají zásobování materiálem víceméně zajištěno (teď už se USA/GB/PL z tak velké investice nestáhnou), Rusové se budou snažit kompenzovat situaci intenzivní improvizací, ve které bývali historicky docela dobří (dovozy z Íránu a kdovíodkud ještě, vývoj vlastních levných sebevražedných dronů jako Lancet).

   Tohle jen tak neskončí.

   1. můžeš rozepsat zcela konkrétně, zásobování čím, od koho, za kolik a v jakejch objemech mají ukroši zařízený, dyž už zvládli (nečekaně) roztřískat i 60 let starý, ehm, trasportéry, PVO (s doletem 20 km) apod., kterýhož šrotu se západní země rády zbavujou, no a jaksi, ehm, nic jinýho nemají co tam poslat?

    stále větší část ukravíny nesvítí, netopí a stojí, tak jenom bych rád konečně černý na bílým viděl, co teda eště všecko dostanou (ale klidně i co už dostali, kdo tam posílá ty vlaky s potravinama, PHM a dalšíma věcma, a kdo to platí)

    1. Docela slušný tracker udržuje IFW Kiel.

     Jistě, že ve válce dochází ke ztrátám na materiálu. Nehážou tam po sobě hliněnými kuličkami. Otázka je, komu ten materiál dojde dřív. K posouzení této otázky nemáme ani jeden dostatečnou expertizu, protože z veřejných zdrojů nelze vyčíst takové detaily, jako kolik tanků v kterém skladu je v jakém stavu. Pouhý celkový počet nestačí.

     Ukrajinská energetická soustava bude možná kompletně roztřískána na cucky, to je možné. Už jen proto, že je nepohyblivá. Zda to nějak omezí bojovou kapacitu ukrajinské armády…? No, zkušenosti z Třetí říše nebo z vietnamské války naznačují, že zas tak moc ne.

     Daleko větší problém mají Ukrajinci s tím, že musejí provozovat neskutečnou směsici zbraní různého původu, je v tom ještě větší maglajz, než jaký mají České dráhy ve vozovém parku. Udržovat, servisovat a opravovat po 20-30 kusech toho a onoho je i v míru noční můra.

     1. To si ostatně Třetí říše vyzkoušela taky. Skupina armád Střed údajně vyrážela v červnu 1941 s milionem druhů náhradních dílů. V době předcomputerové věc velmi nelehká.

      1. A zejména v době nezpevněných silnic. Zkuste to všechno provézt klasickým východním podzimním bahnem, i kdyby vás neostřelovali partyzáni.

       Ideální válečný materiál by fungoval jako IBM PC – jednotné interfejsy a široká možnost vzájemné výměny dílů.

       1. právě toho asi rusáci využili v tom skvěle takticky zvládnutým ústupu za dněprd – mimo silnice už se prakticky nedá moc dostat, už je tam zase bahno, kór ta západní technika tím vůbec neprojede, a na cesty bylo naváděný dělostřelectvo hned v závěsu za ustupující obrněnou pěchotou, co kryla jednotky před sebou

     2. Co jsem tak cetl, tak dochazi technika, se kterou umeli Ukri delat. A pokud se jim posle neco fakt dobryho, tak na to nejsou vyskoleni. A pokud se to doda se zahranicnimi ‚instruktory‘, tak je zase problem na strane zapadu, ze se do toho nikdo moc nehrne. Takze ono to v realu dochazi tem Ukrum taky. Muj osobni dojem je, ze stran lepsi techniky je to plichta. A stran bezny munice maji (zatim) Rusove navrch. Takze co Rusaci resi qantitou, dohaneji Ukri qalitou.

      Je to hodne neodhadnutelny, co bude dal. Politicky uz Ukrajina, a zejmena prolhanej fetak v Kijeve, leze zapadu krkem. Ale zatim ji potrebuje pro zadrzovani Ruska v Evrope.

      1. Dejme tomu, že západní státy jsou ochotny a kapacitně prohnat výcvikem cca 40 tisíc UA vojáků ročně. Na obranu to stačí, na nějaké velké útočení nikoliv. Zdá se mi, že situace na frontách je s tímto odhadem konzistentní – UA moc nerozjíží nějaké útočné operace, spíš rozhlodává RU pozice na dálku (ostřelování silnic, skladů).

       U poměru kvality a kvantity se asi shodneme. UA má přesnější munici, RU více munice. Zajímavé je ale podle mého názoru opotřebování zbraní. Při intenzivním použití potřebuje každá zbraň servis a výměnu namáhaných dílů, v případě dělostřelectva zejména hlavně. To je přesně ten detail, který se při povrchním pohledu vůbec nejeví důležitý, ale který může být docela kruciální. Jeden z mnoha důvodů, proč německé pozice roku 1918 zkolabovaly, byly tak vykotlané hlavně, že už se německá artilerie nedokázala strefovat do nepřítele a čím dál častěji zasahovala vlastní zákopy. Bylo to silně demoralizující.

       Co se „krkem lezení týče“, Američani mají celkem unikátní příležitost vykrvit Rusy, aniž by přitom krváceli sami. Pochybuju, že ji nevyužijí až do konce, ať už jsou osobní vztahy v zákulisí jakékoliv.

       1. to myslíš třeba ty pšonkovský houfnice, co po výstřelu asi 150 granátů jsou na výměnu hlavně, ale na papíře sou kompaktabilní s NATO municou, jo? :D

        jako nevim no, jak v počtech, tak v dostřelu, se nemůžou ruskýmu dělostřelectvu ukroši rovnat (což samozřejmě neznamená, že ruský síly mají jenom všecko nejnovější houfnice a nejnovější granáty, ale že mají obojí a dokážou to nasadit podle situace) a zatím se nezdá, že by RF v dělostřelectvu docházel dech; si uvědom, že na výrobu granátů a hlavní nepotřebuješ nic extra speciálního, co by neměli (mají na to ty potřebný kovy i to strojírenství), a Rusko, i bývalej Svaz, prostě MILUJE dělostřelectvo a nikdo nedokáže říct, kolik toho mají za 60 let nasyslenýho (plus zněkolikanásobená výroba za poslední dekádu)

        dál už ukroši mají jenom malý zbytky letectva a prakticky žádný rakety, ani naváděný, ani nenaváděný, mimo těch pár HIMARsů už všecko vystříleli a rusáci jim to rozbili, a vo těch slavnejch HIMARSech taky není už moc slyšet, anžto zase, něco jim rusáci rozbili a většina raket je vystřílená, to samý to starý dodaný tažený dělostřelectvo, po té době, co to mají, už to je nepoužitelný (pokud vůbec eště něco zbylo)

        mimochodem nejde jenom o HW, rusáci na potlačení dělostřelectva používají hlavně trhavý, kazetový, termobarický a další hlavice na likvidaci živé síly – pže nějaký další 50 let starý houfnice dycky eště dovezeš, ale na dělostřelce se dřív studovaly vojenský akademie celý roky ;-)

      2. jak sem uváděl, západ už ukrošům nemá absolutně co z východní provinience poslat, praticky všechno už dostali a rozbili; samozřejmě eště zvládnou nějakou dobu z více hromádek „soubor náhradních dílů“ poskládat jeden jako-tako funkční komplet, ale to budou počty, který vždycky tak jako že, zkusí to mrsknout na jeden protiútok, a pak zas dlouho nic

       proto dostávají už tak starej západní šrot, jako M113ky, MIM-23 Hawk, starý Crotale a další, všecko z 50.-60. let, jedinej trochu modernější HW je ten říšskej IRIS-T (a to nejspíš taky dostali nejstarší kusy z 90. let, nikdo soudnej jim nedá ty nový)

       1. Zrovna dneska dostali Brimstone 2 (v UK nasazeno od roku 2005) a třicet německých MRAP DINGO s vyhlídkou na dvacet dalších (v DE nasazeno od roku 2000).

        To nejsou zas tak zastaralé zbraně, tam nedochází k tak rychlému střídání generací jako u PC.

        1. jaká je bojová hodnota pár kusů něčeho, co ukrošskej strejda, kterýho někde násilně zverbovali a posadí k tomu, v životě neviděl ani v televizi a neumí ani přečíst, co pod těma knoflíkama píšou? :)

        2. každopádně musí byt docela prdel pak sedět v Ka-52 a vidět na zemi tu přehlídku, co vypadá jak dyž středoafričtí diktátoři nakupujou ve výprodejích tvl – každejch 200 metrů jede něco jinýho :D

         naposled když se pokoušeli kolem 12. srpna ukroši o průlomy fronty od Suchanového ke Kostromce, tak přesně takle to bylo – poslali tam tady ty velice lehce obrněný (proti ručním zbraním, tak do 7,62) ofrouty s kulometama, asi jako to dělají hadráci na středním východě, ty stačilo rozstřílet těžšíma kulometama a rychlopalnejma kanónama, zatímco se na ně začalo navádět dělostřelectvo a na místo letěly vrtulníky a stíhačky

         půlka, co přežila, se eště před dosažením fronty otočila a zdrhala nazpátek, moc jich nedojelo, pže tou dobou už na ně to dělostřelectvo pálilo a vrtulníky už byly na dostřel

         v další vlně vyrazily obrněný pěchotní vozidla a tanky, ty rozstřílelo to dělostřelectvo, Ka-52ky a zbytek dočistily stíhačky; pěchota, co vyrazila hned za nima, se stáhla hned, pže to byl naprostej provar, ale větší desítky vojaků to dělostřelectvo rozstřílelo, a rusáci eště, pro zvýšení ztrát, za nima poslali svoji motorizovanou pěchotu, aby dorazila, co se eště hejbalo, než se zase obrátila před dosažením druhé strany fronty nazpátek

         takhle to tam trvalo asi dva tejdny, ukroši se prakticky nikam nepohli, měli ztráti zhruba v poměru 7:1, rusáci během toho připravili stažení 20000 vojáků a vyšších stovek kusů techniky a prakticky beze ztrát se za jednu noc stáhli přes dost širokou řeku nazpátek, čehož ukroši nedokázali vůbec využít (měli skvělou příležitost rusáky nahnat do řeky a zmasakrovat, zvládli akorát vítězoslavně, asi s denním zpožděním, rozvěšet vlaječky na území, kde skoro nikdo nezůstal, a začít lynčovat vlastní ovčany a vraždit těch pár ruskejch chudáků, co tam někde zůstalo a vzdalo se jim)

         1. Jojo. Rusové se vítězně stáhli :D

          Podařilo se vám jeden z největších provarů rusů odprezentovat, jako jejich vítězství :D

          1. Zato Česká republika vítězně doráží Rusko protiruskými sankcemi. To už Rusko nerozdejchá.

           Moji čeští známí mi hlásí čím dál větší počet bezdomovců v ulicích a čím dál větší počet lidí v zoufalých situacích.

           Ale hlavně že bojujeme proti Rusku. A milujeme Ukrajince vřelou láskou.

           A hlavně že obnovujeme nacismus a podporujeme ho.

          2. Běž do zadele s nacismem. To je 70 let mrtvé téma. To žije už jenom v ruské propagandě.

          3. „v ruské propagandě.“

           Ruska propaganda je vsechno co neprohlasil ridici dustojnik mrdky promenujici se po monikerem x-f.

           Vyliz si prdel pico.

          4. No vidíš že umíš psát. Jen tak dál. ;)

          5. A na rozdíl od x-f umí i myslet! Nedostižný sen pro x-f!

          6. Myslet? K čemu by to bylo rusofilovi dobrý? Lidi jako vy musí umět hlavně dobře poslouchat ne?

          7. Kremrole myslet nepotřebuje, stačí jen opakovat propagandu. Tuhle demenci fakt nechápu. Jen bezmezná víra v Russkou propagandu a stálé opakování těch hoven co hlásá….

          8. Jirko, nechceš ubrat na temperamentu? Ten tvůj postoj je takovej drobátko křečovitě angažovanej a jak nemám ráda Vladimírka, tak když tě čtu, napadá mě, že v porovnání s jistou fetnou ,je to vlastně zajímavej charismatickej záporák :-)

          9. Slecna Ling22.11.2022 v 19:20

           Dej si mě do ignore a jen si tu chrochtej s Kremrolema, ať ti tu neruším ty jejich zvratky.

          10. To nepůjde :-) .Pač nejsem fanda útoku na Ukrajinu. Ale ani takovejch emocionálních postpubertálních blitíček, jaký tu předvádíš ty…úplná Sofiina volba :-)

          11. To poslední, co by mělo vliv na zvýšení počtu bezďáků nebo zoufalých lidí, je podpora Ukrajiny.

          12. @ koste

           prý teď fasují ukrajinské útočné koště

           konečně má ukrwehrmacht nové wundervaffe

           sláma u kravína… heroinu salva

          13. Klokan – tak ses tady vyzvracel, je ti líp? Už ti došlo, že prznění nicku je jedna z největších stupidit? Nedošlo, vidím.

          14. nove.kostatko
           22.11.2022 v 20:45

           samozřejmě, ty kréťo, sice pětidemolica ovčanům pomáhá z celé uhnije nejmíň (i kdejaký východní zkrachovalý čvargistány zvládají dávat víc) a zvládla vyšroubovat ceny energií nejvýš ve vesmíru, při současně jedné z nejnižších výrobních cen minimálně v Evropě, lidi akorát vodírá a všechny prachy posílá ukrošské svoloči, navíc eště těm nejmíň příjmovějším dovezla pracovní invazní konkurencu, ale pyčo vóbec nikdo nezkrachuje a nepude na ulicu…

           jenom osobně vím vo několika lidech, co už v té drahotě jsou na prahu ulice, případně přímo přešli do režimu nějakýho squattování bůhví kde, ženský se musely dát na šlapání, aby nějak přežily, ale furt tady nějaká taková sviňa bude plantat tydle lži

           snad aspoň něco mele a i s tou vládní sebrankou tě za todle rakovina zežere

          15. Petidemolice se nechala slyset, ze par desitek tisic Ukru by se k nam jeste napechovat dalo. Mozna jim prideli ty opustene ceske byty a zadotuji energie.

          16. Sysop
           25.11.2022 v 8:01

           opuštěný po těch, co z tama majiteli vyhodili ovčany tohodle banánistánu, protože neměli na nájmy a nemohli dosáhnout na příspěvky, dyž tam nemohli napsat trvalej pobyt?

           zatímco ukrošskejm přivandrovalcům dá pětidemolica všecko, i když si tady pobyt ani zapsat nemůžou? tak to pak joo…

          17. Války se nevyhrávají evakuacemi.

          18. taktickej ústup bez valnejch ztrát je jedna z nejtěžších vojenskejch operací a zvládli do výborně

           Cherson nemá ani takticky, ani strategicky nejsmenší smysl držet, kdybys aspoň povrchně znal historii, např. 2. světovou, tak bys tady nemlel sračky a nevypadal jak píča, ale cajk, bav nás dál, šašku :o)

          19. Jo tak oni se takticky stáhli z města, který prohlásili za svoje :-)))) ty jsi vůůůůůůůl

         2. Behemot21.11.2022 v 22:22

          Vítězné stažení od Chersonu se podařilo na jedničku. Teď se ještě pěkně vítězně stáhnout ze zbytku Ukrajiny a je vyhráno.

          Kremrolím se nakuká, že to byl od začátku plán speciální operace. Kdo by pochyboval o velkém vítěství :D Komici.

          1. A těch skladů se zbraněma a municí, co tam u Chersonu Ukrajincům Rusáci nechali. Asi měli starost, kdyby jim náhodou munice došla, tak aby po nich během „taktického ústupu“ měli čím střílet, jsou na to zvyklí. :-)

          2. jestli to bylo na mě, tak třeba https://www.youtube.com/watch?v=flxrJfRHCn0

          3. nove.kostatko
           22.11.2022 v 22:00

           NOTYPÍČO, PŮL PALETY MATRIJÁLU, TO UKROŠŮM VYSTAČÍ ASI NA 10 MINUT, TO UŽ VYHRÁLI TY VOLE!!

          4. Kdyz uz nemas vubec nic, tak pul palety potesi :-)

       2. Keď sú na tom Ukrajinci už tak zle, kedy podľa teba padne Kramatorsk?

       3. Ukrajinci nejenomže vše, co se dalo rozbili. Ale drtivou většinu okamžitě převedli na černý trh a zašmelili.

        Stejně ta láska k Ukrajincům smrdí na sto honů pokrytectvím. Na Ukrajincích a Ukrajině nikomu nezáleží. Je to jen prekabátěna a na růžovo natřená nenávist k Rusům a Rusku. Pod nátěrem smrdící sírou, kopyty, dvojím metrem, a poslední dekadencí Západu. Je to Potěmkinův nátěr.

        1. O to víc je Putin blbec, že si tohle neuvědomil

         1. Putin si to asi uvědomil. Ale je tu spousta Čechů a Evropanů, kteří jsou hlupáci, že si to neuvědomili. Jana Mrcasíka v to počítaje.

          1. Jo no, chudáček Putin podnikl invazi do sousedního státu (již po 3. Za posledních 14 let) ale ta nenávist vůči rusům je úplně iracionální.

           Číst příspěvky od ještěrky je jako číst vzkazy co načmáral hovnem nějakej bezďák po ztrátě poloviny mozku na zeď veřejnýho hajzlu

          2. No, jo chudáček USA / NATO podnikl za nedávno historii desítky invazí do sousedních států. A komu to trhá žíly, že jo?

           Dokonce i Česká armádě se zdatně podílela na okupaci Afghánistánu nebo Mali a dalších států. A komu to rve svetr, že jo?

           Malach je prostě jen pokrytec s dvojím metrem, co se cítí vóóóhromně morální, když mu Česká televize zavelí do jeho vypumpovaného mozku.

          3. Jojo. To je to „a vy zase bijete černochy“.

           Už si uvědomte, že zločiny někoho nejdou omluvit poukázáním na zločiny někoho jiného.

           Co kde vyváděj USA je mě úplně ukradený, respektive nestojí mě za to analyzovat, zda byli v právu či ne.
           Proč? protože nám USA nikdy nic špatnýho neprovedlo.

           Zato rus je zmrd a snad žádný jiný národ se za posledních 100 let na našem národu nedopustil větších svinstev. Dost pravděpodobně tu rus natropil větší zločiny, než nacistické německo.

           Takže pokud si mám vybrat, jestli budu kamarád radši s USA, nebo s rusem, tak mám jasno okamžitě.

          4. „vy zase bijete černochy“

           FYI, the aforementioned is referred to by people educated in logical thinking, the exact opposite of fuckhead of your ilk, as the „tu quoque“ fallacy (it means „you too“).

           That notwithstanding, „protože nám USA nikdy nic špatnýho neprovedlo“? Kdo ti zmrdal mozek vole? Ty sis nevsiml ze US pred par tejdnama odpalilo Nord Stream, effectively cutting of the whole of fucking Europe from energy supplies? That’s „they’ve never done nothing reprehensible“? Are you outta your fucking mind? If that’s not an overt act of war, I don’t know what is.

           Your cognitive dissonance is fucking endless ….

           Rus se dopustil vetsich svinstev nez Nazi Germany? Co kdybys drzel tu svoji zasranou hubu? Mozna ze nazisticke nemecko se nedopustilo niceho na tvejch predcich protoze ti jim poslusne zalezli do prdele, ale treba na mejch ktery se okupaci branili teda jo ty skurvena pico.

           „Takže pokud si mám vybrat, jestli budu kamarád radši s USA, nebo s rusem, tak mám jasno okamžitě“
           Urcite. Problem je ty nekonecny idiot ze zatimco ty se chces kamaradit s USA, tak voni na tebe ty blbce serou. Pro ne jses votrok, cannon fodder. I kdyz tvoje debilni ja to nechape. They’ll push you under the bus without so much as blinking a fucking eye if they deem it beneficial to them. On the other hand, I’d wager to say that the Russians would be more inclined to be friends with you.

           Suma sumarum. Jses examplar par excellence generickeho kretena s totalne vymrdanym mozkem vole.

          5. x-f
           22.11.2022 v 15:46

           neprovedli? fak? aha, tak te trubke vonehdá se vyhodily do vody samy, aby mohl dál nerušeně produit 5× předraženej podřadnej zkapalněnej shit jak ze stádů, tak aktuálně z Mozambiku

           vlastizrádný vládní kurvy, co likvidujou a rozprodávají tendle stád, si tady taky za celou dobu asi vodí na vodítku marťani, a ne UŠÁci, to vóbec

          6. Hele vypadli to germánští ubermenši ty kokotí hlavo.

          7. Re: x-f22.11.2022 v 15:46

           Ono vubec nejde o to, nekoho omlouvat, ale poukazat na to brutalni pokrytectvi. A to se onim ‚vy zase bijete cernochy‘ neokeca. Merme vsem stejne a pak ma debata smysl.

           Dalsi zajimavy primer – Nemec za posledni valky nas vyvrazdil tusim 300000, to se u nas podarilo Rusovi kdy presne? Nebo je cena zivota ceskeho cloveka tak nizka, ze v pohode vyvazime statisice mrtvych nekolika desitkami vystehovanych v ramci Asanace?

           U tebe je to typicka vira. Kdyz veris, netreba argumentu. Jen te upoornuju, ze az budes platit ucet za energie, tak si vzpomen na pratele z USA. Minoritni akcionari CEZu jsou totiz prevazne z USA, akce na NSx s nejvyssi pravdepodobnosti byla akce Americanu a LPG, ktery se do Evropy zacne vozit (po vycerpani ruskeho plynu od Cinanu) bude z USA-IT-CN konsorcia. To te urcite zahreje.

          8. Jesterka
           22.11.2022 v 15:09

           poté, jak byli žabožrouti vypráskaní z Mali a Wágnerovci tam se slimákistama zatočili raz dva, tak se bude s pravděpodobností hraničící s jistotou tento scénář opakovat v Burkině Faso, ke komu tíhne obyvatelstvo je na protestech jasně vidět

          9. Klasika- znáš to o tom bití černochů?

          10. Dejme tomu ze Putler podnikl invazi do sousedniho statu. Nechutny. The world, however, is a bad bad fucking place and shit like that goes down pretty much all the time. Na druhou stranu, vzhledem k tomu co ukronazisti v Banderastanu provadej, z jistyho pohledu se neni co divit. One might easily considered the „invasion“ a preemptive strike (look up what it means), self-defense of sorts. And it’s not like the collective West hasn’t been stoking all the nazism and military buildup and aggression against Russians in the Ukraine.

           Be it as it may, why the fuck should people in Western Europe self-destruct because of all this shit? What kinda fucking logic is that?

           Oh wait! Isn’t destroying Western way of life, industry, pretty much everything the real fucking objective?

           And useful idiots like Malach are yapping about the RED HERRING OF RUSSIA/UKRAINE while the big red, white, and blue dick is being jammed deeped and deeper in their assholes.

          11. Už si vyber jeden jazyk a v něm piš kokote. Je mě jedno kterej. Ty tvý sračky se nedaj číst a říkám ti už po miliontý, že tím fakt nejseš zajímavej.

          12. My usual reaction when someone approaches me using the imperative is telling the motherfucker to go fuck himself. Nejinak to je v tvem pripade pico.

          13. Co říkáš?

          14. Je dis va chier calice de tabarnak.

          15. Já jak vidím text od tebe, tak to nečtu. Ty sračky se nedaj číst.

           Buď se nauč psát pořádně v jednom jazyce, nebo si mě hoď do ignore listu a nepiš vůbec, páč já to ani nečtu.

          16. C’est evident que tu le lis pas … :-D … Pourquoi tu reponds donc? You can’t help your fucked up self ou quoi?

           Nicmene bude pro tebe skutecne lepsi ignorovat vsechno co neni certifikovane tvym ridicim dustojnikam jako ideologicke nezavadne vole pico vole. Jeste by to mohlo kurva do pici narusit tvoji hlubokou indoktrinaci vole pico vole.

           Soustred se na studium stranickeho tisku!

        2. To je nějaké tajemství?

         Myslím, že tak to má většina a nikdo se tím netají, takže ten váš objev zas takový objev není.

         Žádnou lásku k ukrajincům nechovám. Jsou mě ukradení. Vydobyli si u mě jen určitý respekt za to, že se rusovi postavili. My češi bychom pokorně stáhli kalhoty a nechali si vyjebat řitě.

         Ale ve většina životních situací si dokážu vybrat menší zlo a v tomto případě mám rovna rusy za ty větší zmrdy, takže čím víc jich tam pochcípá a čím víc dostanou na prdel a čím víc půjde ten stát do prdele, tím větší budu mít radost. A k tomu aby to šlo s rusem z kopce nemusí ani ukrajina vyhrát.

         Takže jo, fandím ukrajincům a může za to moje nenávist k rusům. Na nenávisti k rusům nevidím nic špatného. V tomto státě nenávidí rusy spousta lidí a není se čemu divit. Je to národ zmrdů. Měli lví podíl na rozpoutání druhé světové, spáchali v ní sami spousty zvěrstev a to i během „osvobozování“ na osvobozovaných, měli lví podíl na instalaci a udržení komunismu v československu a docel dlouho nás okupovali. Mám je za to mít snad v oblibě?

         1. Nenavid si koho chces magore, si hair est ta raison d’etre … Treba se udus tou nenavisti – zbytku sveta je to u pici. Klidne sam sebe destruuj in an effort to redeem yourself from some historical hangups. Your fucking prerogative.

          LASKAVE DO TOHO NETAHEJ ZBYTEK SVETA TY CURAKU. JA TI NA TU TVOJI NENAVIST SERU. PODOBNE SERU NA RUSKO, PODOBNE SERU NA UKRAINU.

          Compris?

          1. Bla bla bla. Co jsi říkal?

          2. Je dis vas chier

         2. Zadus se svou nenávistí!

          1. Naopak. Mě to dělá radost. Každej chcíplej rus a každej vytočenej ruskej šváb jako jsi ty mě zahřeje na srdíčku.

           Pro mě je to win-win situace. Když ukrajina prohraje, tak OK, protože už dostal rus na prdel, že se z toho desítky let nevzpamatuje a celej svět vidí, jaký jsou to slabí sráči.

           A když ukrajna vyhraje, tak taky dobře, protože rus dostane na prdel ještě víc.

          2. Při vašem škodolibém majestátu jste asi přehlédl, že Rusko jede nahoru, zatímco ten kdo se nevzpamatuje bude Evropa, potažmo i Česká republika.

           Ono je dobré nebýt hlupák takového formátu, že máte radost z vlastního podřezávání větve na které sedíte. Takové hlupáky časem prý zlikviduje jakási Darwinova teorie. Prostě neprošli sítem životaschopnosti.

          3. Jesterka 22.11.2022 v 18:26

           Drahá ještěrko.

           Nějaký data o tom, jak jde rus nahoru nemáš?

           Já jen že vojensky je jejich armáda v troskách. Elity národa hromadně emigrují. HDP, které bylo bídné (asi tak na úrovni menšího evropského státu, nebo jednoho státu USA) padá dolů. Měna se drží jen kvůli uměle udržovanému kursu.
           Jediné co rus kdy dokázal je, že jim tam teče ze země ropa, ale to jaksi není jejich zasloužením.

           A oni že jsou nahoru? V čem jako? Vždycky to byla díra, kde byla jen bída s svrab a bude jim tam jenom hůř.

          4. x-f: „Nějaký data o tom, jak jde rus nahoru nemáš? Já jen že vojensky je jejich armáda v troskách. Elity národa hromadně emigrují. HDP, které bylo bídné (asi tak na úrovni menšího evropského státu, nebo jednoho státu USA) padá dolů. Měna se drží jen kvůli uměle udržovanému kursu.“

           Když máš informace z Rudého práva nebo Bruselské pravdy nebo Rakušanova týdeníku – tak se nediv. Určitě tam ještě píší, jak České republice hrozí deflace, jak vzkvétá český průmysl, česká ekonomika. Nemluvě o barvitě popsaných raketových vzestup českých technologických firem na světových trzích. A o vzkvétajícím českém zemědělství a dostatku levných hnojiv, nafty a dalšího se tam asi také píše na každé druhé straně.

           Jen mi je líto Rusů. Ukrajinci tak úspěšně vzdorují útokům na ukrajinskou infrastrukturu, že Zelenskij vyzval Ukrajince, aby na zimu odtáhli parazitovat na Evropě, protože na Ukrajině bude zle.

           Kam ovšem mami odtáhnout Češi, to už Zelenskij nezmiňoval. Ostatně na Češích nezáleží, máme ukrajinskou vládu starající se o Ukrajince. A Češi ať si někde chcípnou v křoví. Ten český ksindl tu ostatně nemá co pohledávat, jak se zmiňoval už Němec Heydrich.

          5. Chlapecku, nadavani na Internetu stranou, jestli ty hovna co seres myslis je napul vazne, tak jses jako clovek skrznaskrz kus zasranyho hovna. Jsi prolezlej nenavisti, jses zlucovita nenavistna mrdka. To neni nici problem akorat tvuj.

           Vono se ne nadarmo rika „zadus se tou nenavisti“. Ty se ji ty kundo skutecne zadusis. Tvoje telo je plny hnusu, to co se deje v tvoji psyche se driv nebo pozdejc reflectuje v nejaky nemoci. Pravdepodobne rakovine. Nebo nejaky cardiovascular prihode.

           Anyway, did I tell you that you’re no good piece of shit?

          6. No nevím kdo z nás dvou předvedl nenávistnou žlučovitou mrdku :D

           Ale dej si bacha, ať ti nerupne žilka z toho rozčilování. Bys mě udělal nechtěně radost ;)
           Zjevně jsi větší adept na nějakou příhodu ty.

          7. You’ve been warned, asshole. You’re a bad person, a veritable piece of shit. Nobody’s problem but yours. It will catch up with you, don’t worry.

           It’s not that you hate Russians – you hate yourself. And as to the collective guilt you foist on Russians, were it some 40 years ago and were some conflict akin to what’s transpiring in Ukraine happened, YOU, you motherfucker, YOU WOULD BE IN EXACTLY THE SAME SITUATION as the boys who serve in the Russian Army. You would have invaded whoever the apparatchiks pointed their finger at. And you’d have done absolutely nothing to oppose it and you’d have obediently done as you were told.

           So shut you stupid mouth already and go and do something about your hangups you cunt you! As far as your fucked up self is concerned, none of the stuff at hand is about Russia, Ukraine, or anything of that nature. It’s about you. Your out-and-out evil psyche.

           A ted stahni wocas mezi nohy a tahni do prdele ty svinko.

          8. Ale no tak. Už jsi byl na dobrý cestě s tím psaním a najedou zase krok dozadu a zase se ti to jako motá.

           Snaž se víc ty ruskej noku. Tohle číst nebudu.

          9. @ x-f

           ale pošim tebe… buď činanej chlapeček… nebo ti maminka nabacá… a už to nečti Milášku, nedělá ti to dobře… a ty ruský noky ti taky vařit nebudu… zase by si se poblinkalo ty moje nadělení nešťastný

         3. Ale jo, mas Recht. Chtelo by to, aby se Rusko rozpadlo. Aby se ty jejich jaderny sklady rozkradly, ruske mafie se rozlezly po Evrope a rozdelily si teritoria, aby ten ruskej bordel prisel sem za nama. Asi tak podobne, jako nasi pratele v USA rozesrali Blizkej vychod a najednou vime, co je to terorismus i tady u nas.

          Mas pravdu, vysvetlovat decku, ze kamna jsou horky, nema smysl. Necht se spali.

          1. No, otázka je jak a na co by Rusko rozpadlo. Konečně rozpad SSSR proběhl až překvapivě klidně.

           Rozlezení Ruských mafií po Evropě asi nebrání to, že je Rusko pohromadě, venku si asi můžou dělat, co jim projde už teď.

           Mě by se Rusko líbilo jako mocenská protiváha Číny, ale zatím se zdá, že půjde spíše o spojenectví, takže tento důvod k jeho zachování spíše nepředpokládám.

           Faktem je, že dobyvačná válka (a toto je dobyvačná válka, Rusko se svými cíli v průběhu konfliktu přestalo tajit) by měla být potrestána a to tvrdě. Je pravda, že to pak může vést zase k následným konfliktům, ale kdyby po první válce rozparcelovali Německé (tehdy stát s kraťoučkou historií) na místo Rakouska – Uherska, možná by to bylo k dobrému.

     3. říšský houfnice už sou kompletně všecky mimo provoz https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/ukraine-krieg-einsatzfaehigkeit-deutscher-panzer-in-der-ukraine-gefaehrdet-81992856.bild.html

      nebo Bild je taky russssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssská propagandá?

      1. Tak si to ujasníme. Jen pitomec bere jako relevantní informace z bulváru, což je Bild a Spiegel (něco jako u nás Blesk). A pitomec na druhou ani není schopnej pochopit obsah sdělení. Píšou většina (což je ze 14 třeba 8) a nejsou mimo provoz, ale potřebujou servis kvůli velkýmu namáhání (protože střílej na rusáky 300 nábojů za den).

       1. aha aha, hm, a kdo bude v ukrošskejch močálech dělat servis na něco, k čemu nemá nic, vod dokundamentace (v jazyce, kterýmu rozumí) přes ND až po nářadí? :D ty seš šašek

        mezitím ruský síly dále posílají přes frontu pár desítek tisíc granátů denně…checht :D

        1. Pokud vím, tak na vážnější servis a opravy se technika stahuje do zahraniční (Pobaltí, Polsko, ČR). Pochopitelně každý bojový systém má nějakou životnost a je problém, pokud jej není čím nahradit a nejsou díly. Myslím, že druhá strana řeší také servis, výměny hlavní, narazování, atd. Ani Rusové nebudou střílet tisíce nábojů za den z jedné nebo několika málo hlavní, to prostě nejde.

         Prostě veškeré systémy, které dorazí na bojiště budou v nějaké době buď zničeny, nebo budou vyžadovat opravy, raketomety na to budou lépe, hlavňové dělostřelectvo je na materiál náročnější, protože jeho opotřebení je logicky větší.

         1. jistě, že ne, ale nemají problém to rotovat tak, že todle množství granátů tam proudí prakticky nepřetržitě

          kšunt, kterej vystřelí 300 granátů a pak se bude muset na několik tejdnů dopravovat 1000 kilometrů do prdele a zase zpátky, je naprosto k ničemu, resp., je to super kudla do zad ukrošům, protože tadle logistika je dojebe víc, než zvládnou rusáci na frontě X-D

  2. Pěkné, ale s teroristy se nevyjednává. Pak také proč by měl někdo s někým jednat, když si obě strany myslí, že mohou vyhrát. Vzdát to mohou vždy. Proto to bude ještě dlouhá a velice krvavá válka.

   1. Samozřejmě, že se s teroristy vyjednává, už kvůli tomu vědět, co jsou zač, kolik jich je a o co jim jde, než nějaká URNA zaútočí.
    A i z teroristy se může stát vážený politik, Michael Collins, Menachem Begin či Jásir Arafat pozdravují.

   2. Jasně, s Talibanem přece také vůbec nikdo nevyjednával…

   3. A proto tvrdě jednáme s radikálním islámem.

    Tvrdě zacházíme s Tureckem a Ergodanem – s teroristy se nevyjednává.

    Proto tvrdě zacházíme se Saudskou Arábií.

    A tak dále.

    Aneb pokrytectví lidí je na zvracení a zblytí.

    1. Ale gdyž ty nemáš tentonoc, no…, „správný úhel pohledu, daný z hlediska tradic EUropského hnusmanismu a (ne)kritického (ne)myšlení“.

     1. Igor Stříž, Vít Rakušan a další mají před sebou ještě hodně pendrekové politické práce pro natlučení pravdy do lidí.

      1. Jesterka22.11.2022 v 16:26
       Filcko ty jsi tady toho zase nablila. Podporovat terorismus je stůj smysl tady… To je vážně hnus co píšeš stále do kola.

       1. Ctenar Jirka: Cítíš se jako morálně nadřazený? Už máš pocit moudrého ředitele zeměkoule? Co na nás moudře tatíčkovsky kyne a opravuje nás pomýlené?

       2. Ctenar Jirka 22.11.2022 v 17:57. Můžeš tu druhou větu přeložit do čestiny, ty pýýčo?

   4. Jediny akt terorismu ktery byl doposud spachan ktery by mel nekoho srat byl Ukrainsky teroristicky utok na Polsko, pri kterem ukromrdi zavrazdili dva polske traktoristy a zpusobili skodu velkeho rozsahu. To byl zjevny valecny akt a bylo by namiste okamzite invokovat Article 5 NATO Treaty a retaliovat proti Ukrainskym teroristum.

    Kunda Jirka muze jit do prvni linie pri obrane uzemi NATO.

    1. No a protože článek 5 aktivován nebyl, znamená to co? že plácáš kraviny.

     1. Nové košťátko zase není ve formě. Protože Jacq má naprostou pravdu. Někdy si říkám, že doufám, že za své neuvěřitelně pitomé příspěvky aspoň berete peníze. Je to lepší varianta, než že jste hlupák.

      Ukrajinský teroristický útok na Polsko byl teroristických pokusem Zelenského zatáhnout Polsko, potažmo Evropu / NATO do přímého střetu s Ruskem. Naštěstí není USA takový kretén, protože být to jen na Polsku nebo Evropě – už jsme ve třetí světové válce.

      1. Zelenský moc dobře ví, narozdíl od tebe, že NATO monitoruje všechno ve vzduchu v dané oblasti. Tudíž ví, že NATO a Poláci se okamžitě domáknou , odkud to přiletělo. A narozdíl od tebe není blbej, aby udělal něco, co by vymyslelo tax maximálně 10 letý dítě a Ještěrka.

      2. A když už jsme u toho, tak ukrajinskej dron už letěl i do Chorvatska a jiná ukrajinská PVO střela dokonce sundala rumunskou stíhačku a vrtulník (a bylo víc mtvých než v Polsku). A stalo se co? Leda hovno. Mají totiž víc rozumu než ty. Což má v podstatě kdokoliv :-)

       1. jj, prostě je terorismus a terorismus, rozumíš, soudruhu!

 2. Jak jsem ale avizoval, bohužel se dá čekat, že z debaty bude totální žumpa Pohoršených Myticky Vnímajících, takže ji nebudu raději ani číst, aby mi nebylo nevolno.

  Kdo mi chce k článku říci něco konstruktivního nebo argumentovat k věci, nikoli výkřiky a z prstu vycucanou dojmologií – můj mail tu všichni znají. Jmeno.Prijmeni zavinac Protonmail.com.

  1. @ mrcas

   můžu ti mailem poslat pozornost tvého malého fanouška x-f… je to můj Milášek a jsi jeho otcovský vzor od narození, otce nemá, při úklidu na veterině jsem si gecla do rozlitýho sajrajtu v oddělení embryotransferů… pěkně papá ruský noky a poblije se jen občas… tak jsem mu slíbila, že za odměnu z něho hodný pan doktor udělá hodnou holčičku… jdeme tam v pondělí… tak do úterka ti pošlu jeho pindíka… a už se s těma idiotama tady nebav… je to pod tvou úroveň

   1. Poznal ses, děláš pokroky.

 3. A ještě do třetice k tomu chci podotknout – všimněte si, že všechno, co člověk potřebuje vědět, aby se vypořádal s budoucností, najde při studiu historie. Historie a geografie determinují naši přítomnost a ovlivňují budoucnost tak strašně silně a téměř deterministicky, až je to neskutečné.

  Jsou to neskutečně důležité obory, a je strašně smutné, jak málo se lidé o historii (zejména nedávnou) zajímají.

  1. Vážený pane autore,
   výborný článek, opět jste strhal klasifikační stupnici v dobrém slova smyslu.

   Nicméně paranoidní otázka. Když chcete porazit nějakého nepřítele, je dobré mu říct, že je vaším nepřítelem? V politice se to má tak, že když se o něčem hodně žvaní, tak s tím není chuť nic dělat. Je to podobné jako nazírání na marxismus – Marx byl revolucionář a je opravdu dobré nepříteli prozradit, co uděláte pro své vítězství a jak ho chcete porazit? Nelze proto marxismus brát doslova, protože je záměrně chybný?

   Co soudíte o myšlence, že reálným globálním nepřítelem USA je právě kontinentální Evropa? Evropský průmysl spojený s ruskými surovinami sám o sobě způsobí prakticky nepotřebnost námořního obchodu a z USA učiní periferii světa. Stačí z dějepravy připomenout panickou reakci anglosaských mocností na Pakt Ribbentrop–Molotov, či uspořádání po Tylžském míru nebo relativně malý význam USA do první světové války. Když k tomu připočtete možnost Evropany vedeného afrického zemědělství, viz například Zimbabwe bývalá obilnice Afriky, tak dostávám trochu jinou rovnici zájmů.

   Zdá se mi, že špatně hodnotíte ruské státnické umění, ale podívejte se na skutečnost. Ruská říše existuje tisíc let, nebo pokud to počítáte od převzetí dědictví Byzance a dobytí Kazaně, tak cca 500 let, což je pořád značně déle než například britská říše. Rusko je poměrně stabilní stát navzdory krizím. Nebo mohu připomenout čečenskou krizi v devadesátých letech a dnes je Čečna oporou ruského režimu.

   Je potřeba podotknout, že uzel světových zájmů je natolik složitý, že ho nelze dobře postihnout i v tak obsáhlém článku a už vůbec ne v diskusním příspěvku.

   Děkuji a těším se na Vaše další články.

   1. „reálným globálním nepřítelem USA“

    Realnym nepritelem USA je kazdy kdo se nepodvoli pokud od nej USA neco chteji ukrast. A je to asi podobne s jinymi velmocemi. Pohadky o bratrstvi na vecne casy a nikdy jinak jsou pro naivni dementu.

    1. USA je s každým přítel, dokud poslouchá příkazy USA. Neposlechnutí příkazu je konec přátelství a důvod k zavedení demokracie do neposlušné země.

     1. Rusko a Čína to maj jinak, viď?

      1. shifty 22.11.2022 v 15:28

       Jistěže mají, nicméně v příspěvku, který komentujete, jsem žádná slova jako „Rusko“ nebo „Čína“ nepostřehl.
       Navíc jsem se dosud nikde nedočetl, že by Rusko nebo Čína považovaly neuposlechnutí příkazu za důvod k zavedení demokracie.

       1. To bude asi tím, že nemůžou zavádět něco, co jim nic neříká.

        1. Ono je v zásadě jedno, jestli mají diktaturu nikým nevoleného Bruselu říznutou USA zájmy v Evropě, nebo jestli mají čínský systém nebo ruský systém.

         Je jedno, jestli máte Hamáčkovu „předsudečnou nenávist“ říznutou vystoupením bolševického prokouše Igora Stříže a následně politické soudy za šíření „dezinformací“ o koronaviru nebo proruský narativ. Spojený s hajlováním Ukrajinců v českých ulicích a podporou nacismu. A nebo jestli máte čínský nebo ruský systém.

         Demokracie není snad nikde na světě. V Evropě a USA rozhodně demokracie není. Bez zfixlovaných voleb už se neobejdou ani v USA, ani v Rakousku, a bůhvíkde jinde.

         1. Naopak. Bohužel si myslím, že jsme demokracie. Protože demokracie není nic jiného, než řízení státu prostřednictvím volených zástupců. že voliči volí píčuse, kteří mají nejlepší marketing (jeno pro info, volit chodím a někoho, kdo se potom dostal do sněmovny jsem volil tak přes 20 lety)a že si píčusové potom dělají co chtějí, není v rozporu s pravidly demokracie. teda aspoň myslím že ne, nejsem politolog nebo něco podobnýho.

          1. @ koste

           demokracie je vláda lidu… pokud zvolení zástupci neplní vůli lidu a dělají si co chtějí… musí opět nastoupit vláda lidu… že tomu nerozumíš mě nepřekvapuje… tím ovšem neříkám že demokracii považuji za to nej a top… důležitější je svoboda… a svoboda není synonumum demokracie… jinak se nepodceňuj, jako politolog by ses na obrazovce ČT hnoje fakt vyjímal… a raději nemysli… jako dementovi ti to moc nejde

 4. Jen jsem to prošel a nutně narážím na místa složená z propagandy. A je jedno z které strany. Nejvíc mě zaráží to nepochopení problémů v ruské armádě a politice, které vůbec neplynou z nějakých HIMARSů, ale z přetahování mocenských struktur o směřování země a způsobů dosažení cílů, což sabotuje veškeré vojenské výkony. Když pejsek s kočičkou vaří dort, vždycky z toho bude jen břichabol.

  1. neda se to. Typickej blabol. Prani otcem myslenky. Neco propaganda, neco mrcasova jedovata slina, infantilni obrazky, citovani nejakejch clanku, na ktery v realite sere pes a zaver takovej, ze rusko smi jen to, co mu mrcas dovoli. Prijde mi, ze ta psychicka choroba se zhorsuje, driv to aspon melo hlavu a patu.

   1. Snaha se mu upřít nedá, ale nedokáže odstranit ze zdrojů ani ten základní balast propagandy. A to se týká obou stran. Má smysl třeba něco vyvozovat z projevů Medvěděva, Jermana, když ti dva se přes frontu trumfujou, kdo koho líp setře? Balast. Propaganda se Zelenským v Chersonu – totální balast. Rusové ničí dvacet děl dodaných Ukrajině z EU (ve skutečnosti jedno video z 20 úhlů) – balast na dvacátou. Atd. Atd.

    Řešení situace na Ukrajině? V současné době nemožné, pokud by obě strany sejmuly své warlordy, pak by nějaká dohoda mohla přijít, ale stejně se obávám, že to bude jen poločas před druhou, ještě zuřivější válkou.

    1. Pelíšky (1999):
     Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?

    2. Ani ten nejlepší myslitel není schopen racionálně přemýšlet, když se setká s vlastním ideologickým přesvědčením. To platí o Janu Mrcasíkovi, o Petru Fialovi, o Petru Kolářovi, o Vítu Rakušanovi, apod.

     Někdy je docela úleva, když člověk zjistí o některých osobách, že nemají vypláchnutý mozek silnými emocemi a hysterií. Ale jsou prostě jen vypočítaví a dělají to jen z pouhého prospěchu. I to je úleva. I to je krok vpřed.

     1. Ale tak to platí všeobecně, i pro mě, i pro Ještěrku :-)

 5. tldr :-(
  Mozna si to prectu, az budu mit nekolik hodin casu, ale to se mi moc casto nestava posledni dobou:-(
  Ale co jsem to prolitnul, chapu z toho spravne, ze proste sice Rusko pachalo nejhorsi mozna zverstva na civilnim obyvatelsvtu, jaka si jen jde predstavit, atd atd, ale proste by Ukrajinci (a vsichni dalsi) meli jako ze zavrit oci a rict si „a co no, holt je to Rusko, ma na to taky trosku pravo, tak na to serem, udelame status quo a budem delat, ze se to nestalo“?
  Imho Rusko prekrocilo veskere mozne cervene i jinak barevne cary, jake vubec prekrocit sly (teda pardon, zbyva jeste jedna, posledni, a to poslat na cely svet atomovky a papa lala) a samo se dostalo do situace, kdy jakekoliv rozumne jednani s nima je imho mozne pouze za situace, kdy by se tam komplet zmenilo vedeni, nove si posypalo popel na hlavu a melo snahu resit odskodneni.
  Coz se imho nestane, takze Rusko se samo sebe dostalo do uplne izolace a i kdyby nakrasne na Ukrajine vyhralo a podarilo se jim zabit uplne vsechny Ukrajince, bude jim to uplne k hovnu, protoze DOUFAM, ze s nima nikdo normalni nebude uz v zivote jednat / obchodovat.
  Jo aha, autor koukam provedl uzasny ukrok stranou, kdy pro jistotu nebude reagovat v diskuzi.
  Takze si tu placam jatra uplne zbytecne. Super.

  1. O tom, kdo co napáchal nebo nenapáchal, bych rozhodně nedělal nějaké zásadní odsudky teď. Tyhle věci budou chtít čas, než pravda vyplave a zbaví se balastu propagandy. Také jsme tu měli kolik let tu propagandu o zlých Srbech a hodných Albáncích, až z toho možná bude soud v Haagu i pro UČK a Thačiho.

   1. je dulezity, ze Lojza doufa, kdezto s Ruskem vesele ochodujou dve tretiny sveta a nijak to nevypada, ze by to chtely menit. Takze netusim, o jake izolaci lojzicek mluvi.

    1. Třetí země jedou čistě na svůj zisk. Na propagandu sere pes. Tohle chování je naprosto signifikantní pro Čínu a její politiku. Klidně budou „komunisti“ obchodovat i s největším kapitalistou světa, když to přinese zisk. Moment, není tohle průvodní znak kapitalismu?;-)

     1. tak hlavne Rusko dodava zdroje a cina je potrebuje. Navic Cina vi, ze kdyz se vzda, tak bude dalsi na rade a to proste nedovoli, i kdyby se mela zase na 50 let izolovat od zbytku sveta. Nicmene ani to se nestane, protoze zbytek sveta si od tech dvou rad koupi, co potrebuje a to vsechno bez politickeho a kulturniho balastu zapadniho sveta. Nemyslim si, ze cokoli se ted stane na UA to muze zmenit. Zapad svou nesmyslnou politikou nastartoval zmeny, ktere uz nejdou zastavit.

     2. Predevsim je to pruvodni znak dobreho obchodnika. Politika do obchodu nepatri. Politika ma dobry obchod chranit.

      1. To se v České republice přeci děje!

       Vláda Petra Fialy chrání dobré obchody USA a Německa!

    2. netlife 21.11.2022 v 19:57

     Inu, Lojza doufá přesvědčen, že s nima nikdo normalni nebude uz v zivote jednat/obchodovat a v reakci na to dnes Ukrajina oznámila, že Maďarsku a Slovensku zvýší poplatky za tranzit ropy z RF.

     1. v pohode, rusko to utne a bude dodavat pres turecko. UA ostrouha, Erdogan si prijde na svy a vsichni budou spokojeni.

      1. Myslíš přes to Turecko, které chce zaútočit na Sýrii a Irák? Neměli bychom na Turecko uvalit sankce spíš? Nevím, jen se ptám.

       1. turecko se hlavne nemelo prijimat vubec nikam, ale takovejch kdyby, na ktery uz je stejne pozde, bylo. Treba recko v EU, nebo EU vubec. Sankce, volby atd, ani nevim, co driv.

        1. Turecko je v NATO jen a pouze proto, aby byl pod kontrolou jeho zbrojni prumysl. Prave diky bordelu, kterej tam ma, neni (a zrejme dlouho nebude) v EU.

         1. Turecko je v NATO primárně kvůli kontrole Bosporu a Dardanel. Sekundárně kvůli obří základně v Incirliku. Turecký zbrojní průmysl je „nice to have“, ale zároveň i konkurence.

          1. Od 60. let je Turek drzen za koule, aby si neporidil jaderne hracky. Sni o nich od druhe valky.

           Samozrejme, ze pruplav je klicovej, o tom nedejcham.

          2. Ano, také čekám, kdy si Turecko, Německo, Japonsko, Austrálie a Irán opatří atomovky. Případně Saudská Arábie, ale tam se šušká o variantě, že už je mají (pár kousků koupených z Pákistánu). Myslím si, že Budapešťské dohody visí na nástěnce jako vzor špatného nápadu.

       2. My prece podporujeme protivnika Turecka. Pokud nam jeste zbyly nejaky utocny pusky a naboje, muzeme je Kurdum zase poslat. A Erdovi posleme pres fondy EU nejaky drzhubny, aby ty Syranu doma jeste chvili drzel za vratama.

        1. Aby Turci v Německu neudělali z Neměcka kůlničku na dříve hned, ale pomalu a postupně.

   2. to řekni třeba bukanýrskejm pravdoláskám, tam dyž nejseš na té správné straně, protože přece z nejakýho VIDEJA NĚKOLIK TEJDNŮ POTOM je to jasný, tak seš na té špatné straně, a je žádoucí ti začít brát ovčanský práva, protože špatný tady nechcem, národní bezpiečnosť a vóbec

  2. Přesně tak, teď už Russko musí jen vykrvácet v dlouhé válce. Jde o jen to nějak efektivně likvidovat jejich brance na frontě a z ten jejich šrot. Měli bychom vyrábět a dodávat víc efektivních zbraní.

   1. Buď hate free.

   2. Jo? A z čeho? A kde? Máme přece ekonomii služeb, páč těžkej průmysl moc kouří a smrdí.

    1. Můžeme Ukrajině dodávat genderové odborníky nebo politology – v tom jsme na světové špičce.

     1. Já myslel, že jim chceme pomoct, ne uškodit!? Leda že by jim na pracáku povolili rakvalifikační kurs na střelce z kalacha nebo RPG.

      1. Nic nepomůže každému státu více, než LGBTQ agenda a pyšné pochody ve velkých městech. Úchylní chlapi s podprsenkami, barevným peřím a zastrčeným dildem do análu jsou největší evropskou i jinou hodnotou. Nic většího a morálnějšího, a přitom silnějšího nelze Ukrajině ani jiným státům na podporu poskytnout. To je nepřemožitelná zbraň!

       1. Promiňte, já nějak nejsem LGBTQ aktivistka, bo nemám ráda žádné hlasité prosazování čehokoliv, ale jejich pochody mi nechávají plus minus lhostejnými. Proč je považujete za takové ohrožení? Vidím, že už to tu píšete nejednou a myslela jsem, že jako doktorka jste trénovaná na práci s onačejšími odlišnostmi? Nebo vám vadí ta křiklavost, či co za tím je?

        1. Slecna Ling: Já jsem někde psala o ohrožení skrze LGBTQ? Kde prosím?

         Já jsem naopak vyzdvihovala LGBTQ jako skvělé hodnoty Západu, které jsou nejsilnější zbraní za demokracii a proti okupaci.

         Kde vidíte nějaké ohrožení?

         1. Šmarja, nedělejte ze mě blbce a z vás pitomou… Ta hra je nedůstojná nás obou.

          1. Vidíte v mém příspěvku něco co není.

           Můj skutečný příspěvek byl o tom, že vrchol technologie a průmyslu České republiky, to nejvyšší čeho je Česká republika schopna a je na špici – jsou genderové vědy.

           Nepsala jsem tedy o žádném ohrožení ze strany LGBTQ. Ale o povzdechnutí, že je to nejvíc co máme a můžeme světu nebídnout. Nemůžeme už světu nebídnout žádné technologie, seriózní vědu, výzkum – to všechno už dávno dávníčko frčí jinde.

           Doufám, že teď už je jasné, co bylo smyslem příspěvku. Není ohrožením LGBTQ, je ohrožením, že už nic jiného moc není co nabídnout.

          2. Ještěrka – hele ještěrko, minule jsi tu psala v mužském rodě. To máte rozpis služeb?

          3. Jinak, když se vrátím k mé lékařské praxi. Tak ano, LGBTQ je ohrožením – zejména pro mladé lidi. Nevidím přínos v tom, aby dětem už od školek někdo vymýval mozky a zpochybňoval jejich pohlaví. Jaký to má, ksakru, pro ty pětileté nebo desetileté děti, reálný přínos?

           Mnohokrát jsem už musela peberťáckým holkám vysvětlovat, že silný cit není nutně sexuální orientací. Že když cítí velké pouto s kamarádkou, a se vším se jí svěřuje, že to neznamená, že je lesba. Že je to kamarádství, ale ne sex.

           A nedovedete si představit, v jak hlubokých depresích a zkaženém životě je holka, která se pod manipulašním vlivem LGBTQ agitek a propagand nechala zviklat, že je transexuál a přešít se na kluka. Užila si následně půl rok slávy – prošla se v médiích, ve školách coby pozitivní příklad. A pak si začala uvědomovat, že udělala obrovskou chybu a zničila sama sebe, svůj život, své tělo, svou budoucnost.

           LGBTQ je svinstvo velkého formátu. To vám řeknu rovnou. A kdybych napsala knihu, s čím se v lékařské praxi jako důsledek tohoto svinstva setkávám, tak na mě Prague pride udělá fatwu.

          4. Možná byste měla. Teď doufám,že se vás nedotknu,ale když hovoříte o chemii, fyzice, medicíně, tak to stojí za to…leč v jiných tématech se s vámi želbohu míjím. Doufám, že jsem to napsala decentně, nikdy mi nedělalo dobře, psát někomu něco nepříjemného, a právem si ze mě můžete houby dělat.
           Ad ta LGBT móda…Já myslím, že každá éra má něco…Jednou sexuální revoluce a hippies, teď zas tohle…Myslím, že trendy přichází a odchází a jen novináři z toho dělají velké téma. Za rok to bude zas jinak.

          5. Jestli to ovšem poznamenává děti, tak je mi to líto. Na druhou stranu?Co rodiče? Není to drobet taky jejich vizitka?

          6. Slecna Ling
           22.11.2022 v 18:55

           tak pokud puberťákům vyřezávají orgány a přešívají je na nějaký obskurnosti, máš pocit, že ta jejich neplodnost jako nemá vliv na děti? fak? :D

           s pár těmadle sem se pokoušel vést konverzaci, do jednoho jsou to časovaný bomby, s mozečkma naprosto vymletejma tou chemií, co do sebe píchají, startovací jak čert v krabičce na pružince…skutečně od tohodle to všecko pramení, protože takovej pošuk hned vybuchuje, jakmile se na něj někdo křivě podívá, takže tady tydlety legislativní úchylárny, kriminalizace projevování svobodnýho názoru vůči nim atd., skutečně jedou ruku v ruce s celou toudle úchylnou agitkou

          7. Slecna Ling: Děkuji za takto upřímný příspěvek. Je v pořádku, že se někde shodneme a někde ne. Nemám problémy slyšet kritiku, pokud je to kritika. Ne politicky kádrovací příspěvek. A to vy prakticky neděláte, takže ok.

           Každá doba má něco, to je naprostá pravda. Některé věci vznikly přirozeně, některé byly uměle dány do oběhu – jako to LGBTQ. Jsou tlačeny doslova buldozerem z nějakého politbyra – a netroufám si říci jakého. Když už WHO napíše příručku doporučené sexuální výchovy, ve které doporučuji učit batolata masturbovat, tak to muselo přijít z hodně vysokých pater.

           U nás v USA je specialita vysvětlování bělochům, že jsou špatní. Jsou nemorální, protože jsou běloši. Mohou za všechno utrpení barevných ras. Co se dělo v době recidivisty George Floyda, který zfetovaný fentanylem zemřel na předávkování – tomu prostě Evropan neuvěří. Dny bez bělochů na univerzitách. A když je na školách nějaká aktivnější soudružka, tak to hustí i do bělošských amerických dětí, že je podčlověk.

           Děti v USA (nevím jak v Evropě, neznám to tam) jsou čím dál více v psychických problémech a často berou i různé léky. Není v zásadě divu, když kromě rozkolísání jejich osobnosti – je podčlověk běloch, má pochybovat o tom jakého pohlaví je, a další progresivní věci. Rodiče samozřejmě nejsou odborníci, a leccos nezachytí. Občas mi chodí děti v šílených nejistotách. Svět dospělých děti nechrání, namísto se k dětem chová jako ke škodné, kterou je potřeba zničit.

           To je právě to nejhorší. Kde je láska (USA, Evropy, západní civilizace, etc.) k dětem? K dětem! My je ničíme, jako by to nebyla naše budoucnost.

          8. Nojo válka je prohraná, tak budeme prudit s migranty :)

          9. „Nojo válka je prohraná, tak budeme prudit s migranty :)“

           Kundo Jirko vyrid veliteli at te posle delat rajony. Na tuhle praci nestacis. A at nasadi toho druhyho curaka, kokota vaska. Pokud to teda nejsi ty kdyz si das dva rumy na kuraz nebo co to tam vy mrdky fetujete.

          10. Curak Jirka, uz je tu zas. Woke ksindlu pripada, ze masova migrace zrejme probiha jeste malo. Pac na kafi v Karline zatim moc migracku nepotkali. Jenze nas ochranila nase chudoba a dosud celkem sebeobranna xenofobie alias pud sebezachovy. Ale to s novou generaci konci. Tyhle tupany uz podchytili. Takze mame jen maly zkluz za Nemci, Frantiky atd. No a pak zacne melting pot. Prvni na rane budou holky, jj vcetne feministek. Pak soyboys, to jsou obecne sraci, tam bych migrace i celkem chapal, pak ruzni dalsi slabsi kusy, deti, matky s detmi, hubenouri, seniori, a nakonec v oresile pujdou i vsichni ostatni. Bude to smutny pohled.
           Ale vymena je zadouci, stalo a stoji to puppetmastery rance, tak aby to bylo nekde taky videt, holoto. Takze zadnej dalsi Salvini, jasna? A volit slepenec, Surikaty,Purpleslizaka a dalsi loozry, co nemaj vlastni nazor.
           V soucadnu je v CR idealni vlada plna NPC minionu. Ted jeste poresit prezidenta, co bude mit jasno v tom, ze tato zeme neni nase.

          11. Normálně na neziskovky bleješ, ale když se ti nějaký jejich data hoděj, tak najednou to je ten správnej zdroj.

          12. 2 nove.kokotko 22.11.2022 v 21:32. Normálně bleje kdekdo na kdeco a když se to hodí, tak je to správně. Viz slámauKravína a stád na pokraji krachu prolezlý korupcí a obdivem k Banderovi v letech 1992-2012 vs 2015 vs 2022. Tak nebul a přijmy to jako fakt. Takhle to chodí.

          13. Já jsem to přijal jako fakt a nebulim u toho. A mimochodem, prznění nicku je ubohý.

          14. „Některé věci vznikly přirozeně, některé byly uměle dány do oběhu“

           Tak to je dobra otazka – teh extent to which things are instigated artificially and to which they occur naturally, as a result of general decadence, corruption of la raison d’etre.

           For instance, CONVID, regardless of which theory of the origin thereof one subscribes to, has all the marks of a hoax intentionally foisted on humanity, and obviously that’s what did happen, but it spread like a wildfire and people who couldn’t have been under the control of the entity that originated the circus (mostly the WHO and its puppeteers). People left and right behaved like dicks and cunts entirely spontaneously. And I’m afraid that it’s not much different in regard to other issues, including faggots and the present-day variants of faggotism.

           The problem is that everybody’s worrying about this, that, the otherfucking thing. Russia, Ukraine, virus, some politician fuck, etc. But that’s not where the problem is. The problem is that people themselves are fucked up in the head. Comprehensively. They’re totally lost control of themselves, their own head. Their mind has been hijacked through applied psychology during the last circa 50 years. Just about nobody is okay with oneself. And just nobody is working on being so. And if they are, they do it through EXTERNAL means, not through introspection. Hence, they take pills, have their dick/tits chopped off, have fake tits installed, whatever. You name it.

           The path to redemption from the current despicable state of affairs, the out-and-out materialistic corrupt world is through finding a meaningful raison d’etre, mastering oneself mentally and physically.

           Our fucked up civilization has everything upside down.

          15. -> Jesterka 22.11.2022 v 20:21
           Je-li tomu tak („Děti v USA … jsou čím dál více v psychických problémech a často berou i různé léky … Svět dospělých děti nechrání, namísto se k dětem chová jako ke škodné, kterou je potřeba zničit.“), pak by reakcí rozumné_společnosti za mořem mělo být poděkování přírodě, že mezi ní a těmi pomatenci je louže a odeslání depeše o námořní sebeblokádě do té doby, než tam na druhém břehu lidé kompletně nevyhynou. A skutečně, co by se přiblížilo na dostřel, bylo by posláno ke dnu.

           Všichni tvorové i netvorové se v přírodě brání, to je přirozená vlastnost. Jen tady a teď to je zpochybněno. Ale netřeba_napravovat ty euroatlantické hodnoty. Stačí zavřít závoru. Jak prosté. Kdo neměl zájem o nepoučitelného debilního souseda Vrzku, Mrzku, Trsku nebo jak se jmenoval, roznášejícího svou nečistotu po cizím zboží, zavřel vrata, případně sdělil, že odváže psa – a bylo po ptákách.

           V Čechách je dost vlastních 33letých problémů, natož se zabývat pojebaností USA.
           Kdysi, ještě za železné opony, měl mladý člověk sice ne růžové, ale přeci jen jiné představy. Ty, jak později zjistil, odpovídaly situaci USA předválečných.

           -> Behemot 22.11.2022 v 20:37
           Že tyhle starosti o Evropu chodí zpoza oceánu. Komu je tady co do situace v Nebrasce? Severní Dakotě? (Ta připomíná, že USA je zemí Indiánů, ne Negroidů – liberální demokraté by měli ten stát přejmenovat.) Jednoduché a bezkonkurenční řešení, odstřihnout se od euroatlantických názorů, natož operací, je lákavé čím dál tím víc.

       2. Koženými náhubky a peřím fprdeli proti tankům! Že mě to nenapadlo hned. A ještě ušetříme náklady na rekvalifikaci absolventů genderových studií. Tohle musí umět ze školy.

        1. Malinko hysterie v opačným gardu. Ale ono Freude, Freude…vždycky na tě dojde.

         1. Šmarjá. Až mi zaskočil rohlík s vlašákem. Na svojí obhajobu uvádím, že jsem to nezačal.

          1. Ne, vy ne. Ale Ještěrka perlí a vyjste si jen tak ležérně přicmrndnul.

          2. Čím spáchal horší zločin než masový vrah Breivik. Je lépe masově vraždit než si udělat legraci z LGBTQ.

       3. Vzpomněl jsem si na kreslený vtip, kde si americký voják balí kufry a mudžáhid v sandálech s placatou čepicí a kalašnikovem mu podává duhovou vlajku a říká: „Něco jsi tu zapomněl..“

   3. Russko nebude poraženo, dokud budou Ctenáři Jirkové krafat kecy na webu! Russko musí být poraženo hrdinstvím Čtěnářů Jirků, Janů Mrcasíků, Martinů Kechlibarů, a dalších nejmorálnějších a nejlepšejších lidí! Kteří se přihlásí přímo do první linie bojů! Kdo nenastoupí do ukrajinské armády, je proruský trol, dezolát a agent placený Putinem!

 6. Je to vynikajici článek, má výbornou odezvu od lidí, kterým jsem ho doporučil.
  Díky moc za práci, kterou jste si s tím dal.

  Jestli je pravda že
  „je nadosah výrazně levnější plyn – který je bojkotován vysloveně z ideologických důvodů. USA, stejně jako Katar, jsou totiž ochotny prodávat nám plyn násobně levněji na dlouhodobý kontrakt.“

  tak vidím určitou naději, že se to podaří lidem odprezentovat a zelená ideologie to prozreni neustojí.

  1. každej prodá cokoli výrazně levnějš na dlouhodobej kontrakt

   to nemá problém pochopit kdokoli, kdo se aspoň mihnul kolem soukromýho sektoru, nejlíp kolem výroby, že kurva je rozdíl mít něco nasmlouvanýho na 30 let dopředu, případně se třepat, esli seženu zákazníka, nebo se ve výrobě poseru, pže nemůžu furt produkcu zastavovat a rozjíždět co tejden jinak…

  2. O plynu je zbytecne spekulovat. Kdyz se spoji Amik, Cinan a Ital a sedi na kurvavelkym zdroji, tak se hodne veci najednou zacne hybat a treba i trubka hluboko pod vodou se najednou proderavi.

   https://www.eni.com/en-IT/media/press-release/2022/11/eni-coral-first-cargo.html

   Jde jen o prachy.

  3. Je potreba „odprezentovat“ the allegation that „USA, stejně jako Katar, jsou totiž ochotny prodávat nám plyn násobně levněji“

   Zas se tady nekdo posral. „Odprezentovat“ – sileny slovo a jeste silenejsi predstava co se za tim skryva. Asi nejaka pica nekde v boardroom verbalne masturbujici ohledne nejakejch sracek v PowerPointu.

   Za prvy, z inherentnich duvodu nebude plyn z USA levnejsi protoze musi bejt prepravovanej naprosto fantasmagorickym zpusobem – lodma. Z Qatar by snad sla postavit nejaka pipeline pripadne napojit na stavajici grid, ale ze rozhodne to nebudel levnejsi nez transmission z Ruska.

   Proc by jako kurva nekdo prodaval neco levnejc kdyz nemusi? Pokud bude Evropa odrizla od Ruska (co uz je) a stane se captive market, tak si s ni muze kazdej vytrit prdel a tak vytre. A bude uctovat takovy ceny jaky budou snesitelny aby lidi nepochcipali. To jsou jednoduchy economicky zakonitosti.

 7. No ja nevim, nejake dohody probehly, konkretne v Minsku, ucastnili se Nemci, Frantici, Rusove, Amici beztak poskytli konzultace a ve finale se na plneni Ukrajinci vysrali. Prej to nebylo v jejich zajmu. Takze kdyz jde o hen ty zajmy vic, nez o nejake smlouvy, jake zajmy jsou na te Ukrajine? Jake tam maji mistni oligarchove, jake tam maji synove americkych prezidentu a jinych potentatu, jake tam maji Turci, jake tam maji… sakrys… to uz je docela slusna fronta lidi. A ti se fakt maji domluvit na nejake smlouve? To jako opravdu?

  Ja uz jsem z obdobi, kdy jsem veril pohadkam, tak nejak vyrostl. Dnes vim, ze jde jen a pouze o zajmy mocnych. A tech nesmi byt moc, jinak se nedomluvi.

  1. počké ale to nebyla tamta, mezinárodní smlouva? to jako takle nende, že se na to ukroši vysrali! to se musí vokamžitě řešit, co nějaký sankce, zabavení ukrošskýho majetku, a tak?

   1. No ono se to prece resilo, za neplneni smlouvy Ukrajinou se vyhlasily sankce na Rusko, ktere neni stranou te smlouvy.

    1. makes sense, russssssssssssssssssssssssssssko může za všecko, říkaly to vdelevyzy

   2. Jenda říkal, že je stačí dát k soudu.

    1. Je potreba se podivat na dolozku te smlouvy, kterej ze soud je ten rozhodci… :-)

  2. Na Minsk se vysrali hlavne rusaci.
   Zakladem minsku bylo, ze ukrajina vojensky obsadi hranice s ruskem, to nikdy nenastalo ani omylem.
   Pak uz je.xokoliv dalsiho bezpredmetne.
   Apropos, Umrajina nekolikrat zadala o Modre prilby oro Donbas, vetovany russackymi zmrdy

   1. Modré přilby ze zemí NATO, to by byl dobrej vlastňák:-))

   2. Hm, no, asi jsme kazdej cetl jiny dohody z Minsku, ze?

    http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/jak-je-s-plnenim-minskych-dohod

    1. @Sysop
     Tak začneme bodem č. 1 a okolím Debalceve 15.2.2015
     Další body zatím nechme být.

     1. tak tak, proto následoval MINSK II, když ukrošská srandármáda dostala na budku

      co z toho implementovali ukroči do února letošního roku? budovali linii opevnění kolem Doněcka a jinde, nechali se cvičit zeměma NATO a zbrojili, od listopadu 2021 shromaždovali u Donbasu těký zbraně i pěchotu…to ale v těch dohodách nebylo…o-ou…:D

      1. Ty blaho. No to si dovolili cvicit a zbrojit a presouvat techniku na hranice, kdyz videli, ze rusove za tou hranici maji uz pripravene invazni vojsko.

       To je bizarek tady.

       1. nějak sis to popletl, ale v pohodě, všichni už víme, že to máš v makovici takový domotaný

 8. Celá tahle západní „Ostpolitik“ byla špatně, úvahami o člensví UA a Gruzie v NATO, přes asociační dohodu s EU, přes Majdan až do současného průšvihu.

  Jak integrace se Západem prospívá chudším zemím:
  https://zpravy.tiscali.cz/korupce-a-neradostne-vyhlidky-zenou-mlade-lidi-ze-zeme-bulharsko-starne-a-vymira-546142

  Proč chcete tu nešťastnou zemi zničit?

  1. Vždyť na práci chudších stojí bohatství a blahobyt západu!:-)

   1. Blahobyt zapadu Evropy stoji na levnych ruskych zdrojich. Zbytek jsou jen vycuchle sny dvou panu z Nemecka…

    1. Ty myticke levne ruske zdroje stoji stejne, jako koupene libovolne jinde.
     Rusak tady ropu levne pro krasne evropske oci nikdy neprodaval, vzdy to byla cena trzni.

     1. Ovšem byly blízko a byly vybudované produktovody.

     2. zatímco amerikánci a další, co sem prodájavou plyn pětkrát dráž, vlastně dávají supr slevu, joo!

      tpč zalez zpátky do léčebny…

      1. Je to vul. Bych si rad poslechl jeho verzi, proc se Amikum vyplatilo dokurvit NSx, kdyz je pritom cena ruskeho plynu stejna, jako cena jakehokoliv jineho plynu.

     3. Jo, ale diky produktovodum byla ta trzni cena tak nejak nekde jinde, coz? A pro frajery, co si mohli dovolit dlouhodobe smlouvy s Gazpromem, byla i kurva jinde, nez trzni.

      Rikej to tak, jak to je, prosim, kdyz uz tady chces poucovat.

      Ono „libovolne jinde“ mas na mysli treba Katar, kterej nam na spotovky sere? Nebo myslis Cinu, ktera nam draze prodava prebytky prevazne ruskeho plynu?

      Kecy v kleci, vid?

     4. vašek má ale pravdu, že rusák prodává plyn a ropu stejně draze jako ostatní. Ceny plynu vzrostly i v Maďarsku, pouze s určitým zpožděním oproti tržním cenám, protože tak to mají s rusama smluvně dojednáno. A to i přesto, že Maďarsko stále odebírá plyn trubkou.

      To znamená, že pokud chcete někomu nadávat, tak nadávejte těm dementům v bruselu, kteří odřízli Evropu od cca 50% zdrojů plynu a ropy a vůbec je nenapadlo, že by bylo vhodné se nejdřív postarat o náhradu. Všechny ekonomické škody způsobené zvýšenými cenami energií je třeba vyúčtovat a poslat do Bruselu k proplacení.

      1. Ne, nema pravdu. Rusaci (Gazprom) prodava podle toho, jak je nastavena smlouva. Pokud je dlouhodoba smlouva nastavena za nizkou cenu, tak si soudruzi na burze muzou vysrat voko. Pokud si Madari udelali sice dlouhodobou smlouvu, ale za spot, no, tak holt vydela Rus a ne Madar.

       Cela ta debata je o uplne jednoduche veci – EU nechce dlouhodobe smlouvy, protoze EU pacha zelenou autodestrukci a nejpozdjei v roce 30 nechce zadny plyn ani videt. Takze 15lete smlouvy s kymkoli (Rusko, Katar,…) proste EU N E D O V O L I.

       Nadavat a rozumovat muzeme, jak chceme. Chyba je v Bruseli.

       1. Sysop 7:52
        za mě jedině dobře, celý proces se jen urychlí. Už tak tyhle sračky trvaj moc dlouho. Bez energií (průmyslu) ten EU projekt spadne jak domeček z karet, už teď začínaj Němci srát i svoje dlouholetý přikuřovače.
        Německo začíná připomínat tlustýho Fritze v hospodě, kterej s mastnou hubou káže ostatním o morálce a pod stolem mrdá svojí sestřenici.

        1. +1 trefne…

        2. Naivná predstava – tešiť sa na to, že horšie bude lepšie a veriť pritom tomu, že zrovna ja na to nedoplatím.

        1. nove.kostatko: mě se líbí, jak článek neopomene zmínit, že je to „ruská energetická válka proti Evropě“, ale nikde tam nepíše o tom, že to je reakce na naši otevřenou podporu Ukrajiny. Beneš pochopitelně tohle ví, ale radši bude cintat blbosti o arbitráži, protože to tam samozřejmě „bude vymáhat“. Možná něco vymůže, ale určitě nic nedostanem. Fialový hnus říkal, že prý jsme ve válce, tak nějak nechápu, proč má problém přiznat, že v té se obvykle mimo vítězství dají taky utrpět ztráty.

         Bohužel, máme, co jsme…eeee….naše vláda chtěla.

         1. No, on porad rika, ze jsme ve valce, ale jeste jsem se nedozvedel, podle jakeho bodu nasi Ustavy. Ta tento stav dostatecne jasne definuje.

          1. Sysop: jaká ústava člověče? V týhle době? Kdo by se s tím zabýval. Čínský mor jasně ukázal, co si můžeš jako politik dovolit, když je „krize“. Prostě to soudruh řekl a tak to tak bude! Případný proces podle ústavy by mohl být zbytečné mrzení, někteří nedostatečně progresivní poslanci by nemuseli zvedat proevropsky ruce a co pak s tím? Zbytečná práce s argumentací.

          2. Se omlouvam, no… ja, starej blbec, co si pro ovcanku sel v pyjonyrskym a co mu u toho rikali, jak je Ustava uzasna vec a jak nas chrani, se jeste porad nepreorientoval na henty novy poradky.

          3. Sysop: no já myslím, že právě nebyl důvod se na nic přeorientovávat, protože tehdá byl ústava stejný cár papíru jako dnes. Když už ses nestihl adaptovat v mezidobí, tak teď už nemusíš a stačí, když oprášíš návyky. Starýho Sysopa beztak novým kouskům nenaučíš a tady jako bonus nemusíš, staré kousky se vrátily samy…

          4. Informace že jsem ve válce (ono jich může bejt víc, třeba obchodní nebo informační, běžně používané termíny) a že jsme ve válečném stavu je docela rozdíl. A nevím, jestli to řekl, nesleduju to.

          5. Ja ty jeho zvasty uz taky nesleduju, ale obcas v nejakym clanku se na to autor odvolava, ze podle Fialy jsme ve valce. Clovek by proste necekal, ze vzdelanej clovek, co dokonce sefoval unoverzite, je takovej kreten, ze ani nezna Ustavu.

          6. Tak znova – jsme ve válce/ve válečném stavu. Kde je v ústavě termín jsme ve válce?

          7. Tak muzeme zacit treba definici – jsme stranou ozbrojeneho konfliktu? Pokud reknes, ze ano, v tom pripade ale jsme pro Rusko legitimni cil, zaaano? Pokud reknes, ze ano, co na to §357 TrZ?

          8. Nejsme.

         2. Pisou tam, ze 90 % narustu ceny zpusobili Rusove. Takze se musime uplne od ruskeho plynu odstrihnout, aby ceny plynu spadly na tech zbylych 10 %. Jsem rad, ze to konecne vysvetlil nejakej odbornik.

         3. Ano, to je taky jeden z důsledků podpory Ukrajiny (a dopadů Vrbětic). Já jsem ale rozporoval to, že Gazprom dodávky plní. Neplní. A Fialový hnus s tím počítal, tak podporoval/dojednával plnění zásobníků a dodávky LNG. Fakt nejsem v jeho fanklubu, ani jsem ho nevolil (ani nikoho z pětikolky), ale objektivně mě nenapadá, co mohl udělat jinak.

          1. nove.kostatko: jako vážně „počítal“, že nepřítel toho, komu posílá zbraně, si toho nevšimne?

           Udělat jinak mohl třeba naši podporu Ukrajině. Není nutné hned vykřikovat, že je to naše válka ani dávat pytle na barák.

          2. To plně souhlasím. Ale já myslel to, co mohl udělat ohledně plynu.

          3. fatdwi: co na tom nechápete? Nebo nesouhlasíte, že za to může naše otevřená podpora Ukrajiny? Pokud za b), co tedy vidíte jako důvod?

          4. Bylo samozřejmě pro nove.kostatko, zkopíroval jsem omylem jméno ze svého příspěvku:-)

          5. No nechápu, protože problémy byly už před napadením Ukrajiny

          6. nove.kostatko 22.11.2022 v 21:02
           O jake problemy stran plneni dlouhodobych smluv ze strany Gazpromu z doby pred 2/2022 se ma jednat?

          7. nove.kostatko: dal jste odkaz na článek z 23.10.2022 jako „důkaz, že Gazprom neplní dle smluv“. A teď najednou, že „problémy byly už před Ukrajinou“ – tím myslíte co? Se mi zdá, že ač jste s tématem přišel sám, nyní mluvíte o něčem jiném, o čem a proč?

          8. Nove koste mele kraviny, asi mladej nevybourenej. Chtel jsem ho dat do ignore, ale nebylo by to fer hodit ho do te zumpy debilu. On neni nijak extremne sprostej, jen proste placa paty pres patnacty, argumentace miziva, no uvidime, dam mu jeste cas.

          9. Ano, informace o neplnění dodávek plynu od Gazpromu byly už před únorem. Zkusím to dohledat.

          10. Jojo, to byl ten starej vtip s vedcem a mouchou, jak ji urval kridla a pak si poznamenal, ze moucha ignoruje jeho prikazy ke vzletu. A mel pravdu. Vzlitla? No nevzlitla!

        2. A o kterych vypadcich tam byla rec? Ten clanek pusobi tak nejak senzacechtive, ale fakta nikde. Ma snad autor na mysli ty tanecky okolo sankci na navrat repasovanych turbin? Tak to se muze CEZ rovnou zahojit u Siemense a nebo, jeste lip, v Bruseli, ne? Aspon nemusi mit obavy, ze by slo o nevymozitelnou pohledavku.

         1. Co je CEZu do Siemense? když ty si objednáš a zaplatíš auto, dealer ti ho nedodá, protože nedorazily čipy z taiwanu, tak se na dealera jenom usměješ a jdeš prudit rákosky? Asi ne, že jo. Možná tě to překvapí, ale smlouva je z Gazpromem a jak ten si to zařídí, je Čezu šumák.

          1. No jasne, ale ja jen, ze pokud chce CEZ teda videt nejake penize, mel by treba zkusit brecet na tom spravnem hrobe. Jinak si umim celkem predstavit, ze se Gazprom CEZu vysmeje. Myslim, ze nejsi hloupy a tak vis, jak to bylo a kdo hlavne za ty sankce muze. Ostatne prvni o nich mluvili ti, kdo vubec v Evrope nejsou… kupodivu ale ty sankce, ktere „nejsou v zajmu USA“ vubec nebyly uvrzeny. Prekvapive…

          2. O tom, že o žádné Ukrajince ani morálku nejde je jasné. Vždyť se stačí podívat, jaká témata s v době rusko-ukrajinského Západu řeší v Evropě a USA. Green deal, přijímání dalších migrantů, import zboží z USA, stěhování průmyslu do USA, policejní stíhání mírových štváčů nechtějících válku na Ukrajině.

          3. Já to sice vím, ale ty píšeš spoustu blbostí, tak tě opravuju, nebo se slušně ptám, jestli ty blbosti myslíš vážně. odpově´d jsem dostal, myslíš je vážně.

          4. nove.kostatko
           22.11.2022 v 21:04

           a co jako čekáš, že Gazprom udělá arbitráž na símens?

          5. Behemot – ne, proč? Ale Sysop čeká, že ČEZ udělá arbitráž na Siemens.

          6. Mylis se, ja neceka vubec nic. Ale kdyz soudruh generalni reditel cinta neco o arbitrazi, tak si rikam, ze v polostadnim podniku by bylo vhodne, aby nerozhazoval zbytecne penize danovych poplatniku. Chapu, CEZ ma rekordni zisky, takze chce pustit zilou, ale ono to spis bude tak, ze zilou jako vzdy pustime my vsichni, zato soudruh reditel si nazobe osobnich odmen za hovno. Byt to ryze soukroma firma, neni to muj problem. Jenze ono to tak neni a tak u CEZu dochazi k takovemu zajimavemu ukazu kapitalizace zisku a socializace ztrat.

          7. Cili ty to vis, ale blbosti pises dal. Tak jo, aspon vim, do jakeho supliku s tebou.

           Umim pochopit, kdyz tady nekdo napise picovinu a pak to sam uzna. Taky se mi to stava. Ale neumim pochopit, kdyz nekdo tvrdi, ze vi, ze pise picovinu, je mu to oponentem dostatecne vysvetleno a on si stale mele svoje. Sorry, tohle nedela ani moje pubertalni potomstvo.

          8. Přečti si to vlákno, možná pochopíš. Jestli ne, požádej svoje pubertální potomstvo, ať ti s tím chápáním pomůže.

          9. No ja jsem si ho precetl, placas tam desny kraviny. Hele, ja chapu, ze jsi clenem bruselskeho fanclubu, proc ne, tvuj boj. Ale je fakt blby, kdyz si argumenty namichas s hovadinama. Clovek tveho formatu pak prestava rozpoznavat, co je co. Nakonec se dopracujes do stadia, kdy uz budes psat jen kraviny. A to by byla skoda, ne?

          10. Šmarjá, nekrmte ho. Košťátko sem chodí vysírat. Nikdo nemůže být takhle blbej.

          11. Divil by ses, do Bruselu kopu kde můžu.

        3. hm, no, jo, a proti uhniji, co zakazuje produktovody používat, někdo arbitráže povede?

         co proti UŠAndům, co zničili potrubí?

         a zaplatit náhodou nezapomněli? :D

         1. Uhnije zakazuje produktovod, kterým šel plyn pro ČEZ? Až to někdo ušandům dokáže, můžeme se o tom bavit. Zaplatit nezapomněli, bohužel neměli za co.

          1. Uhnije si odhlasovala, že zbytek funkčního NS /1+2/ nechá shnít. Tendle senyla to tomu německému podržtaškovi řekl do očí /eh pardon stál vedle a do očí to nebylo/ zcela jasně. https://www.youtube.com/watch?v=OS4O8rGRLf8

          2. Já o tomhle vím. A právě tohle prohlášení mohla bejt dokonalá nahrávka na smeč.

          3. Uhnije si nic neodhlasovala. Dostala notičky příkazem od führerů z politbyra.

      2. PrincJason: jak, že brusel nenapadlo obstarat náhradu? Vždyť o svetru soudružka Pekarová mluvila už v době, kdy bylo venku 20 stupňů.

       Náhradou bude chudoba a zima. O žádnou skutečnou náhradu nejde, stejně jako nejde o náhradu spalovacích motorů elektrodebily. Čím dřív tohle lidi pochopí, tím větší šance, že do toho půjdou hodit vidle.

       1. Presne.

       2. Tak v tom ze jde o neco uplne jineho mas malomestane naprostou pravdu. Ted je jeste potreba determinovat o co jako kurva do pici presne jde. Nasledne to nejak vyhodnotit a nasledne se k tomu nejak postavit.

        Teda aby clovek tak nejak jako kurva do pici vedel DO CEHO ma hazet ty zasrany vidle … ak.a. what fucking works one should toss the fucking spanner into …

       3. fatdwi 9:15
        Lidi do toho zatím vidle rozhodně hodit nepůjdou – maj všeho hojnost. Navzdory účtům za energie se pořád ještě jede dál, hospody praskaj ve švech a tolik Čechů jako teď v sobotu lyžovat na Kaprunu snad nikdy nebylo. Už pět let se jen vedou řeči o potápějícím se Titanicu, ale furt se nic neděje.
        Zkrátka,
        je třeba stávající stav vnímat jako očistný proces. Východní Evropa musela projít sebedestrukční komunistickou vlnou, aby se poněkud poučila z nesmyslnosti centrálního plánování a nebezpečí ideologické propagandy. Západní Evropu to ještě čeká. A proto, že Západ má životní úroveň takovou jakou má, dopadnou příšerně tvrdě, ze své perspektivy do středověku (třeba na úroveň stávájící České republiky). A pak se teprve začnou dít věci.

        1. Childeater: to podceňujete setrvačnost společenských jevů a schopnost lidí se přizpůsobit. Propaganda pojede pořád naplno a tedy až přijde na skutečné chudnutí a ztrátu mobility, mnoho lidí bude připravených a ještě se na to bude těšit – doporučuji si v okolí najít elektrodebila a vegana, abyste si poslechl, jak ti lidi uvažují.

         Takže jediná šance je v tom, že věrchuška přetáhne strunu a změny budou příliš rychlé a tedy vyvolají masovou nespokojenost. K tomu ale není potřeba ty změny udělat, stačí, když se jich lidi začnou bát.

         Zkusme si zafantazírovat: od zítřka začne hlupce ve všech médiích platit někdo, kdo bude hlásat ohrožení svobodné mobility, individální vlastnictví jako právo každého, nárok na kus masa denně a vyhrožovat, že soudruzi v bruseli chtějí tohle lidem sebrat. Co si myslíte, že se stane? Pojede brusel dál svou? Osobně si myslím, že přesně to by zkusil a o to dříve by bylo po něm. Ale pokud by tam měl někdo mozek, rozhodně v rámci udržení se u koryta budou muset otočit kormidlem aspoň o něco.

         Jenže tady není nikdo takový, kdo by to platil, protože všichni oligarchové mají na EU zájem, neb ji využívají k dojení. Od toho to taky bylo zřízeno, aby se gubernie daly snadno ovládat ekonomicky přes úplatky zvané „dotace“. To, co dělají USA už 60 let všude po světě (uplatí pár lidí ve vedení země a poskytnou jim pomoc proti vlastním lidem, když se jim to nelíbí) dělá EU taky, akorát v soft formě a dá se říct „průmyslově“. Peníze tečou automaticky ke kolaborantům.

         Ale to nutně neznamená, že se nedá aspoň trochu využít (zatím ještě ne tak moc cenzurovaných) médií k šíření reality, o co tady jde a tím lidi aktivizovat. Vyvolání obavy o budoucnost by mohlo zafungovat stejně, jako když ti stejní blbci běželi na tečku. Až bude full cenzura, bude to prakticky nemožné.

         1. fatdwi 9:52
          jen si počkejme. Takový lakmusový papírek jsou volby – třeba italské… (ano, vím že prostřednictvím voleb se nerealizuje budoucí směřování národa).
          Ale Itálie? Francie? Španělsko? Polsko?
          Tam všude začíná německo – bruselská zelená kolektivistická ideologie kurevsky skřípat. Tyhle státy nelze posuzovat prizmatem umírněné ČR. Maj horko u prdele a žlutý vesty budou v ulicích, jakmile kotel trochu vybublá. I ten Rutte musel bejt slušně vyjevenej když zavrčely traktory.

          1. Oni si zase na druhou stranu kapři nevyputí rybník. A to by se reálně taky mohlo stát… přeci jen v evropě je hodně národů, co stávkovat docela uměj. Ne všichni jsou hospodský bojovníci jako my(vzhledem k naší historii to ani čechům nemám za zlé).

           Bude rozhodně zajímavé to pozorovat. To ostatně bude asi tak celý, co se s tím dá dělat, samozřejmě kromě nějakých forem občanských práv..

           https://echo24.cz/a/SVYxP/zpravy-domaci-zakaz-prodeje-aut-se-spalovacim-motorem-2035-green-deal-evropska-unie-emise-eurokomisar-breton-vondra

          2. Childeater: však to je to přetažení struny, o kterém píšu. Italské volby už přinesly docela slušné vystřízlivěný, ne? Tam to dopadlo jak u nás, zvolila se „změna“ a ukázalo se, že k ještě horšímu. Jestli to bude stačit na žluté vesty – uvidíme. Záleží, jak to vidí soudruzi, protože je to pochoopitelně boj o čas a kdo (si myslí, že ho) má víc. Je klidně možné, že budou stupňovat tlak a pak to může bouchnout. Nebo se můžou poučit, ubrat plyn a nejdřív dodělat digikoncentrák a pak už bude grýndýl v pohodě.

           Snaha udělat obojí a hlavně tlačit na zelený fašismus jim může zlomit vaz, což by bylo fajn. Ale tak je to nastavené, digikoncentrák zas tak netáhne, zatímco „boj proti klimatické změně“ vynesl nahoru zelené fašisty a to jsou témata, která rezonují u plebsu a užitečných idiotů. A ti tlačí na pilu, aby se jejich pošahaná agenda protlačila, protože už se vidí v roli zachránců planety. Jenže když má opozice stále možnost existovat a veřejně se projevovat – byť omezeně – může přesně tohle být tím, co nás zachrání. Výhodou je také fanatismus, protože ten budí odpor.

           Nicméně na jejich straně jsou aktuálně peníze a mediální prostor plus je vytvořena obava v lidech o to, že už zítra nebude co dýchat, která je větší, než že dnes nebude co žrát. Otázkou je, jestli si můžou dovolit ztratit momentum se zelenými sračkami, aby se stihl vybudovat digikoncentrák, protože je možné, že takové „zaškobrtnutí“ by pohřbilo jak tohle, tak grýndýl. Těžko říct, nemám na to jednoznačný názor. Historie ukazuje, že jakmile se dá lůza do pohybu, nemůže si nikdo být jistý ničím. Takže lze očekávat, že budou tlačit (s fanatiky, které to vyneslo k moci to ani jinak nejde, ty by bylo nutné odstranit) a to může vést k tomu, co píšete, tedy žlutým vestám v ulicích.

           Pak je otázka, jak na to soudruzi zareagují. Začnou do vlastních lidí demokraticky střílet jak Macron? Tomu to nakonec nijak neuškodilo, takže proč ne. Uvidíme. Nemám z toho, že „jsme u toho, když se dělají dějiny“ radost, ale když už to tak dopadlo, bude aspoň zajímavé to pozorovat.

          3. Hezka byla ta debata Meloniove minuly tyden, kdyz tasila fotku maleho cernouska, jak kope zlato pro Frnatiky, kteri ho pak za par susnu odvezou do Francie a soupnou do soukormych sejfu. A k tomu mela nepristojne otazky, proc se to zlato taha pryc a posila podpora do Afriky z penez vsech danovych poplatniku EU.

           Nektere volby prinaseji zabavne vysledky.

          4. Jo, koupil jsem ekobalení Prazdroje a ten větší popcorn.

          5. Childeater
           22.11.2022 v 11:02

           ekobalení, myslíš tu dvanástku co je teď v říšským kaufu za petnást, zatímco tady východní untrmenš s polovičníma platama ju má za třiadvacet? :o)

          6. Behemot 11:05
           na tyhle analýzy nemám čas. Měl jsem na mysli KEG.

          7. Childeater
           22.11.2022 v 11:09

           tam bude rozdíl nejspíš eště větší

          8. máš nějakej odkaz, kde tu cenu najdu? Budu v říši, tak bych si nakoupil.

          9. Ježíš, to je materiál. Takže na sračce Parlamentni listy nějakej kamarád kamaráda kamaráda poslal nějakou fotku nějakýho piva s nějakou cenovkou v kdovíjaký měně za kdoví co. Já se vůbec nedivím, že máš tak vymletej mozek, když věříš něčemu, co zvládne nafixlovat 5 letý dítě s mobilem

          10. Poslys ty prechytrelej smetaku. Dneska jsem kupoval Listerin. Flasticka tmave zelenyho za 2,70 Eura. Podotykam, ze v Nemecku ta flasticka ma 600 ml. V Cesku ta stejna ma jen 500 ml. A podivej se na cenu, ty debile. A dokonce to muzes mit i v akci, treba v Kaufu.

           Vubec nevis, o cem meles. Ale hlavne, ze meles.

          11. Mě je úplně šumák, co si kupuješ a za kolik. Já trvám na tom, že behemot je píča s vymletým mozkem, když takouvou sračkozprávu vyadává za fakt. Bohužel to ukazuje, že zdroje a informace, který mu z mozku udělaly hromadu hnoje, jsou podobného ražení. A prosím, jsi rozumnej a normální člověk (narozdíl od něj), tak ho neobhajuj, nestojí ti to za to.

          12. nove.kostatko:

           Fajn, kdyz ti Parlamentky s fotkou z obchodu nevyhovuji, co treba si ten letak Kauflandu najit? Neni to az tak tezky, je to na prvni strane.

           https://leaflets.kaufland.com/de-DE/DE_de_KDZ_6640_D46/view/flyer/page/1

           Jinak do pismene podepisuji kazde slovo ze Sysopova nakupniho zazitku, rovnez jezdim nakupovat do Nemecka a oproti nakupum stejneho sortimentu v CR se tam cenove dostanu o tretinu az polovinu nize, co se tyka potravin, drogerky, alkoholu, vlastne kde ceho.

           Pruser je akorat:
           – hodne drahe maso oproti nasemu reznikovi, kteryzto vsak tedka mimo turistickou sezonu zavrel kram :/
           – Nemci neumi udelat jogurty, ktere by nebyly strasne preslazene

           Naopak tam maji skvely vyber i zahranicnich syru a obycejnych vin za normalni ceny (odkojen Francii, kde jakykoliv vino kolem 4-5 EUR bylo docela solidni).

           Jeste tresnicka na dortu pro predstavu, jaky jsme v CR neskutecne dojne kravy. Shanel jsem nejakej kabat na zimu, predchozi koupenej nekde ve FR, vydrzel skoro deset let, tak shanim neco podobnyho od stejnyho vyrobce se stejnou vidinou. Cena v CR ve stejne firemni prodejne bratru 8kKc. Pod nalepenou cenovkou s CZ cenou byla cena v EUR, ktera byla 249, tedy kolem 6500 CZK…
           Stejne tak se staci mrknout treba do kramku s drobnostma typu Kik, kde maji cenotvorbu jeste roztomilejsi. Cena v EUR pro Nemecko, cena v EUR pro ostatni zeme platici touto menou (A, SK, NL, …) a cena v CZK.
           Takze tam, kde je 2 EUR pro Nemce, je pro ostatni EUR staty 50 centu navrch (ze prej se tomu rika jednotny evropsky trh, nebo tak neco, ale povazoval bych to za dezinformaci), no a cena v CZK odpovida zhruba 30 Kc/EUR.

           Ostatne soudim, ze pro zahranicni obchodniky je cesky trh pozehnanim, protoze lidi tady to jsou stale ochotni tolerovat a za ty ceny nakupovat.

          13. jk- ale jo, já jsem si ho už našel předtím a vím, že to tak je. Plzeň piju málo, ale trochu si nakoupím. Ale Behemot mě štve, protože to není poprvý, kdy sem hází tyhle sračky. Pár vláken vejš zase házel odkazem na data z neziskovek, protože se mu to hodilo. Jinak na ně jenom nadává. já je teda taky nesnáším, ale aspoň se nechovám takhle pokrytecky.

          14. nove.kostatko
           22.11.2022 v 22:13

           jasně, takže tím, že to je na webu, ktere nové-kunďátko považuje za fujky, tak to není pravda, i když, wait for it, je to pravda…

           no ty seš fakt vylízaná kunda ty vole, to svět neviděl

          15. To nema cenu, kostatko si porad pojede to svy, ackoli o Nemecku tak mozna matne tusi, kterym smerem od CR se nachazi. Ted jsem napriklad prihlasoval SIMku v aute. Proti ceske cene o tretinu levnejsi za stejny sluzby. Celou rodinu uz jsem prevedl na nemeckej T-Mobile, protoze je to levnejsi, nez ceskej T-Mobile. Nechal jsem si jen jedno stary cesky cislo, kdyby se ozval nekdo ze zahrobi.

           Kdo tohle nezna, neveri. Cesko je dojna krava. Brutalni.

          16. sysop – nemám dojem, že bych tohle někdy rozporoval.

          17. Sysop – a když už jsi tak geniálně rodinu dal na německý SIM , tak asi ti, co jim volají přes mobil tak poděkujou. Platí mezinárodní hovory.

          18. Zajimavy. A proc to neplati i obracene? Pokud volam z nemecke SIM od T-Mobile, na ceske cislo ceskeho T-Mobile, tak zadny mezinarodni hovor neplatim?

           Znami volaji rodine vetsinou pres WhatsApp, klasicke telefonovani vlastne nikdo ani nepouziva. Proto s tim nemame problem s Cechama, kteri se bohuzel nechaji odirat ceskym T-Mobilem.

          19. Smernice EU, uz nevim ktera, stanovi, ze hovory v ramci EU nesmeji byt tarifovane jako mezinarodni. Tahle to je na nemeckych SIMkach. Ovsem pozor, na ceskych to plati pouze v pripade, ze volam sice do zahranici, ale na ceskou SIM. Jinak sorry jako.

           Takhle se s Cechama vymrdava. A toho se nehodlam ucastnit. Takze nepodporuju cesky T-Mobile. Nedelam si iluse, ze u Kysliku, nebo Vodafounu je to jinak.

          20. myslím že ne. Ta směrnice říká, že se nemá rozlišovat, v jaké zemi EU jsi, máš mít stejné tarifní podmínky jako doma. neboli, když jsi s českou SIM v Německu a voláš na českou SIM, je to stejné jako když stojíš na Václaváku. Pokus zavoláš na německou SIM, i když jsi metr od ní, platíš mezinárodní hovor.

          21. nevím jaký jsou podmínky pro volání na české číslo z německé SIM. A samozřejmě, že se stále více používají pro telefonování data (aplikace)

          22. Něco na tom bude. Ukáčka vedou přes svoje národní simky i hodinové videohovory. Našinec s O2, by se za takovou aktivitu asi nedoplatil

          23. Sysop
           22.11.2022 v 22:14

           to je tamto číslo, nebo pošleš jiný? :D

          24. Sysop
           22.11.2022 v 11:00

           tak, zdaleka to nebylo volba o tolik k horšímu, jak mohlo

         2. On totiž elektrodebil a vegan nebývá skladník ve šroubárně, nebo v jakékoli výrobě či službě, kde musíš odvést konkrétní práci. Bývá to někdo jako ti, které Musk vyhazuje z Twitteru.

          1. Jihočech Honza: úplně bych to nesměšoval, ač je to podobné. Ale elektrodebil v mém okolí není nutně vegan a obráceně. Argumenty mají prakticky identické („když zítra všichni nebudou jako já, pozítří nastane armageddon!“), ale elektrodebil si dá steak no problemo a vegan jezdí starým ropákem.

           Což je dané i tím, že elektrodebil z principu nemůže být socka, takže toho se drží velmi prachatí lidé, kteří uvěřili bludům o „čistotě“ a které to finančně nijak neomezuje. Takže mezi nimi najdete lidi, kteří jsou poměrně známí (nebo jejich firmy).

           Oproti tomu vegan na svou úchylku žádné peníze nepotřebuje a tak se rekrutují z úplných socek (doporučuji ze studijních důvodů zajít na jakýkoliv levný punkový fesťák – místo klobás sojový guláš, stěny polepené antiglobalistickými bludy, proudem teče nejlevnější chlast) a také z lidí, kteří ztratili přirozené lidské hodnoty (takže nemají děti a v 35 je mít nechtějí, protože by to zatěžovalo planetu, ale hlavně je samotné, ale to nezní tak cool). Tedy různí slušně placení projekťáci, markeťáci, vývojáři atd. A ti sice nemakají rukama jako skladník ve šroubárně, ale konkrétní práci odvést musí.

           Tedy pozor, nepřítel není nutně jen mamánek/chlupatá slepice z neziskovky, co se štítí práce a má plnou hubu svých práv na byt v centru Prahy za cenu garsonky na Chánově. Jsou to díky účinné propagandě i lidé, o kterých byste řekl, že jsou normální (dle zjevu a práce).

           Nedá mi ale nerýpnout si – to byste jako věřící měl přece dobře znát. Blbostem nevěří nutně jen jednodušší lidé. Když je propaganda dostatečně dobrá, naskočí na to i lidé vcelku inteligentní, to je nakonec jejím cílem.

      3. paprikáši mají nějakej objem fixní, a zbytek spotově, kdo by to byl řekl :o)

 9. Pekna analyza, ale nezaznel jeden podstatny fakt.
  Rusko uz nemi velmoc, rusko je fasisticky zebrakov, jehoz HDP odpovida priblizne polovine HDP kalifornie, 7% HDP USA, 10% HDP Ciny.
  Pred sankcemi, ten bude hur. Finske HDP na hlavu uz predbehlo rusacke.
  Rusacke HDP na hlavu je priblizne na urovni Malajsie, po odecteni prijmu za ropu a plyn na urovni Kolumbie.
  HDP Ruska odpovida cca 80% Italie a to veru velmic neni.
  Rusaci maji kvanta sovetskych zbrani a kvanta muziku, co je muzou nahnat na jatka, potom jaderky.
  Navic, zapadni dodavky Ukrajine se stale drzi pri zdi, dalekonosne rakety by byly veru game changer.
  Ostatne, staci sledovat exilove ruske youtubery, ekonomika ruska uz zacina kolabovat.
  Staci proste vytrvat, aby tato krymska valka dopadla stejne, jako ta prvni, totalnim ekonomickym rozpadem ruska a stazenim.
  Kazdy „kompromis“ je nyni vyhrou rusaku.
  Je zbytecne do toho jit, Ukrajina ma vulimbojovat, ta naopak na rusacke strane opada, cele propagandisticke snazeni ruska o fasistech a satanistech na ukrajine zere jenom senochrup a rusaci nejsiou o moc blbejsi, nez bezni evropani.

  1. K tomu HDP mám dotaz. Koupím předraženou věc za 100kKč. A prodám za 100kKč + 1Kč jinému trotlovi. Kolik se započte do HDP? Imho by měla ta 1 koruna…

   1. Oprava, tam co pisu ze finske HDP na hlavu predbehlo ruske, ma byt cinske.
    Rusaci se finum nikdy ani z dalky neblizili.
    Realita je prosta, na teto planete jsou 2 supervelmoci, USA a Cina, ekonomicky jeste EU.
    Soucasne rusko je stinem CCCP a az dojdou ty nashromazdene CCCP rachotiny, koncime.

    1. No, tak to je pro nas dobre ne? Tak, jako Francouzi za nasi pomoci drancuji Mali, tak bude Evropa za nasi pomoci drancovat Rusko a my se budeme mit dobre, ne? Nebo mas strach, ze to dopadne jako v Mali, kde Frantici si odvazeji zlato a Cesi dostali hovno?

     1. Sysop: My jsme na tom lépe! Všichni ostatní si sice namastili kapsy, ale my jsme na tom nejlépe! Jednak jsme ostatním dokázali, že jsme jednotní! A pak jsme pomohli morální věcem a morální nadřazenost, to je ze všechno nejvíc!

      1. Kdyz my to mame tezky, zatimco Frantici bojovali o zlato, my jsme tam bojovali za Prahu.

       1. Za Prahu se bojovalo u Madridu, u Kábulu i u Bamaka, a podle toho, jak to dopadlo, jsme fpiči.

        1. líp to shrnout nešlo :o)

         teď se bude asi bojovat v Burkině, nebo už stihnou žabožrouti dostat na budku tentokrát i dřív, než tam vůbec stihnou natahat další dementy z NATO jako svoje žoldáky?

   2. HDP je ukazatel, kolik se v dane ekonomice protoci penez za rok.
    Pouziva se jako indikator ekonomicke aktivity, hlavne z duvodu, se se snadno meri.
    A pomerne to sedi, nesmyslne preprodeje o korunu draz nedavaji prilis smyslu

    1. Ta koruna má ukazovat nesmyslnost započítání přeprodejů v dodavatelských řetězcích, kde zboží, než se potká s koncákem, může být přeprodáno i několikrát. Já dokonce zažil rotování zboží mezi dvěma firmama kvůli plnění nějakých korporátních ukazatelů a generování prémií managementu:-))

     1. Tohle se celkem bezne deje v EU v ramci matek a dcer, aniz by fyzicky produkty opustily sklad. Firma pak ma hezci cisla, lip to vypada ve vyrocni zprave a i banka pak pri financovani ma dobrej pocit.

      1. Potěmkinova západní ekonomika: Fiktivní cirkulace zboží, fakturování opulentních konzultantských služeb a bazilióny omračujících PowerPointových prezentací.

       1. tak tak, ale můžou si těmadle papírovejma hovadinama honit péra, jak se na západě nemají skvěle, akorát ouvej, pro cokoli západně od Aše je nějakej čechystán dálnej východ, stačí se s kýmkoli bavit nebo si přečíst tamní hoviny, nic jako střední ojvropa neexistuje…je západ (voni), a zbytek je čvarhistánskej východ

        prostě ta mentalita že všichni vostatní sou východní untrmenš tam je zažraná a tím víc, čím se bude vlezoprdelská libtardská svoloč rvát do jejich prdelí, tak tím víc se budou v tomdle přesvědčení posilovat, ne vobráceně

        zatímco pokud i významný finanční domy, analatici a další potvrzují, že východní ekonomiky, založený na skutečným oběhu skutečnejch statků, jsou zdravý, i když ve virtuálních číslech netrhají žádný umělý rekordy, tak je to okázale ignorováno, viz jak předvedl ten kokot nahoře – není to z Toho Správnýho Zdroje, tak to neexistuje :o)

   3. To neřeš. Vašek nás jen chtěl obohatit z dezolátních diskuzí, ale jinak jsou tyhle „argumenty“ na úrovni sousedovi chcípla koza.
    Rusko je v nominálním HDP 9. na světě. V přepočteném dokonce 6..
    Čína je v obou první, v přepočtu na obyvatele daleko za Ruskem, ČR zase daleko před Ruskem.
    Asi by nám měl říct, co tím chtěl sdělit.

    1. Rusko je v HDP 9. na svete, spravne.
     USA 25tn
     cina 18tn
     Rusko 2.2tn

     To at mame srovnani.
     HDP PPP nema cenu porovnavat, protoze rusko meni ekonomika s volne trznimi cenami.
     Rusko pred sankcemi odpovidalo priblizne Italii, Nemecko, Francie, UK, vsechny mnohem vic.

     Jinan Cina per capita v letech 21 a 21 mirne NAD ruskem, ted se to otocilo a rusko je nad Cinou kvuli cenam ropy a plynu.
     Coz je.jenom kratkodoby vykyv, i v HDP na hlavu rusaci na Cinu nemaji

     https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

     1. Hele odborniku, muzes mi teda nejak kloudne vysvetlit, jak by pro Evropu bylo byvalo vyhodne, kdyby Rusko bylo na spici HDP na svete, ergo drahe suroviny i vyrobky, jak bychom na tom vydelali my? Ja nevim, jak to mas ty, ale ja mam prijmy tady v Evrope a Evropa bohatla prave na tom, ze Rusko bylo chudobinec. Ted kupujeme suroviny od rozvinutych USA, kde HDP je nekde uplne jinde a najedou se u nas prestava topit, svitit a prej mame nosit svetry.

      Takze v cem presne by pro nas bylo lepci, kdyby Rusko bylo na svetove spicce v HDP?

      To si fakt rad prectu.

      1. Propaganda perpetuovana establishmentem skrze hnidy jako Kunda Jirka, tenhle kokot vasek, and myriady dalsich placenych provokateru a uzitecnych idiotu kteri regurgituji tydle sracky je nasledujici:

       Rusko je v pici, Rusko jsou teroristi, Russko je Russko, Putler je Putler, etc. etc. ad nauseam. Ucel je demonizovat Rusko a vybicovat v lidech nenavist ktera je/bude kanalizovana v ochotu nechat si dokurvit nas vlastni svet (obetovat se proti ubohe Ukraine, kolebce svobody a Dobra, ktera byla napadena zlovolnym RUsskem vedenym jeste zlovolnejsim Putlerem – jeden (ne)uzitecny idiot ktery tuhle pohadku propaguje je jisty Jan „Mrdka“ Mrcasik) a posleze poslouzit jako cannon fodder az/pokud dojde na svatou crusade against Russia ve ktere tato rise zla bude porazena once and for all aby tam Zapad mohl ukrast vsecko co jim prijde pod ruku.

       V ceskem kontextu je zjevna snaha probudit v lidech latentni nenavist k Rusku pramenici z okupace v druhe polovine 20teho stoleti (tak nejak se conveniently zapomina ze Ukraina byla integralni soucasti tech okupantu) coz neni zas az tak tezky, obzvlast u starsich nebo middle-aged generaci. Mozna i mladejch, nevim. I kdyz ty maj mozna vymrdanej mozek jinejma faktorama. Jedou na plny vobratky – viz ten prapor s Putlerem v pytli nebo fuck you putin tricka na ruznejch politickej mrdkach. That’s gross beyond the imaginable.

       Dalsi ucel techhle hadek „vo tom jak je Rusko v pice“ je aby lidi nediskutovali co je v pice tady, na Zapade. Vcetne toho jak je v pice spolecnost, jak jsou propagovany buzeranti (dekadence pravdepodobne spojena se snahama snizit porodnost).

       Mrdky jako kokot vasek, Kunda Jirka a bohuzel i Mrcasik je potreba poslat s jejich sragorama do prdele. Mrcasika je skoda. Ten clovek ma velice dobre syllogicke schopnosti respektive je to vhodna entita na to aby vyhledal a analyzoval data podle presnych instrukci bez toho aby se snazil vyvodit conclusions. Toho on naprosto neni schopny protoze a) vychazi z mylnych premis a b) projektuje na vsechno svoje mindraky a predsudky.

      2. Přece bys nechtěl kupovat levný plyn z fašistického žebrákova. Buďme už trochu pokrokoví :-D

       1. a tam ten negerstán, kde museli dělat pořádek ani se neptej kdo, aby tam vůbec rejže s talijánama mohly vrtat a zkapalňovat, je teď co? :o)

       2. Jsem zaostaly, chci kupovat levny plyn ze zebrakova :-).

        1. Máš smolíka, neprodá ti ho.

        2. Pote sem, Halík. Já chápu že chcete, aby byl levnej plyn, aby lidi nepadali na držku a měli co žrát a čím topit. Tomuhle všemu já rozumím. Ale když se k tomu budete stavět takhle, tak Russsssko bude furt agresorem a toho putina co Halík? Nikdy neporazíme, kurva, neporazíme! Myslete politicky, Halík.

         1. Ja ho nechci porazit, sudruh major. Ja ho mam uplne fpici. Ja jen chci, aby stat, ktery mne bez meho souhlasu udajne ochranuje a jehoz svymi danemi zivim, mi zajistil dustojne podminky k zivotu a tedy i nejlevnejsi dostupne zdroje surovin.

          1. Sysop – pokud máš od státu taková očekávání, tak budeš celoživotně zklamán

          2. Nemam, jen pisu, co chci. A od toho byva k realite velmi daleko. V pripade statu, dokonce nekonecne.

          3. Sysop
           23.11.2022 v 13:54

           čoveče ale zajímavý, čím to, že drtivá většina ostatních zemí v ojvropě nemá potřebu zlikvidovat svoje vlastní ovčany, a to důstojný živobytí (včetně dostupnejch surovin) jim zajišťuje??

          4. Pokud si stát nějaká odvětví monopolizuje, pak je za ně také odpovědný. Nebo ať se do toho přestane srát a nechá na firmách kde a jak si co nakoupí.
           Je hrozné, co se děje na východě, nicméně já mám větší starost, jestli doma nezmrznem, neskončí mi práce nebo jestli bude na žrádlo. Takže pokud nějaký kokotů futrál vyhlásí embargo, je úplně v pořádku, že pak může viset na lampě, protože je to jeho rozhodnutí a jeho opovědnost.

        3. Sysop: Takže jsi ubohý komouš, který nechce, aby kapitalista bankéř a kapitalista nadnárodní korporát vydělal a měl zisky?

         1. Zaostalý Sysop komouš, co dělá pro kapitalistický Němčoury. Korunu tomu všemu by nasadil, kdyby tam v německým chalífátu o povinných pracovních přestávkách 5x denně mlátil hlavou o koberec. :-D. Úplný multikulti exemplář.

          1. Srandicky, ale zitra mi prijde na pohovor muslimka. Kurvadrat. Ja uvidim palici v rucniku a nedam to. Nedam.

          2. Nedal jsem to. Proste nebyla ten spravnej kandidat. Kupodivu ale, nikdo z vedeni mi do toho nevrtal.

          3. Má ji? Má! 100 bodů.

          4. No dneska si clovek nemuze bejt jistej nicim, ale tahle ji zrejme mela.

          5. Sysop
           23.11.2022 v 12:36

           enženérka, jo?

  2. Vsiml sis nekdy, ze HDP se ohani hlavne zapad? Kdyz ti prodam za litr vec a ty mi ji pak za litr prodas zpatky, HDP je dva litry. To jsou veci, coz?

   Problem naseho chapani Ruska a vubec Asie je, ze HDP tam neni modla.

   1. Kecy.
    Cina ma HDP srovnatelne s EU i s USA.
    A Japonsko po prepoctu poctu obyvatel jeste vic.
    Jizni Korea dtto.
    Vsecko Asie, vsecho HDP na spicce.
    Ta metrika zkratka sedi.

   2. Jj, to je oblíbený ftípek/mantra ruso a jiných filů :-)
    Tak jinak co tahle vojenský rozpočet USA vs. Ruska? Taky podvod a propaganda?

    Nevím, ale stačí pouhé porovnání vyrobených F-35 (dosud cca 550) oproti těm snad možná 50 ruským samoljótom notabene generace předchozí.
    O 10 CVN v aktivní službě a dalších 8 zakonzerovaných ani nemluvě. Pořád nic Genosse? :-)

    1. Cili, pokud Rusove nebudou vyrabet stihacky, tak jsou ve stredoveku. Asi tak, jako treba Cesko. Chapu to dobre?

     1. česko si nehraje na velmoc s megačupr armádou. Vtip je v tom, že oni je vyrobit prostě nezvádnou, ne že by nechtěli. Chtěli by, moc moc.

      1. Rozpor noveho košťátka mezi jeho matrixem a skutečnou realitou dosáhl maximálního stupně.

       1. Tak mi to vyvrať. Ale nějak rozumně, ne tvým způsobem

        1. Odjakživa platilo, že pravdu má realita. Nikdo jiný. Pravdu nemá Brusel, ani Moskva, ani Washington, ani Peking, ani Petr Fiala, ani Lejenová – ani vědci ani odborníci. Pravda je soulad s realitou, kdysi tato teze byla základním kamenem vědy.

         Takže pokud má pravdu nové košťátko, v realitě vidíme, že Rusové neustále ztrácejí území. Západ / NATO / Ukrajinci postupně zatlačují Rusko zpět. Rusko přichází o Krym. Rusko zoufale ztrácí další a další města na území Ruské federace. Ukrajinská armáda / NATO postupně dobývá Moskvu. Ukrajina / NATO předkládá Moskvě a zajatému Putinovi k podpisu smlouvu bezpodmínečné kapitalace.

         Takže pokud má pravdu nové košťátko, v realitě vidíme, že Rusko má problémy s energiemi, zatímco Česká republika, Evropa a další se topí v přebytku plynu, elektřiny, ropy. Západ zažívá nebývalý rozvoj. Proudí sem suroviny v astrnomickém množství jako válečná kořist z dobytého Ruska.

         A nebo … nebo nové košťátko ukrutně kecá a lže jako když tiskne.

         1. ty ani nevíš, na co reaguješ. Já říkám, že Rusáci nejsou schopni vyrobit dost moderních stíhaček. na to jsi reagoval blábolem o mým matrixu. Když se tě snažím vrát na koleje, ať mi vyvrátíš, že ty stíhačky jsou schopni vyrábět, tak sem nableješ hromadu písmenek, kde ale odpově´d zase nemám. Ano, pitomec tady někdo je, ale já to nejsem.

          1. Rusové/Sověti měli co se týká letadel vždycky defenzivní politiku vůči západů, tak jim třeba to co mají k jejich cílům stačí. Doktrína západu je letecká nadvláda, která uzemní protivníka, rusáci si zase pěstovali PVO. Jo nad Afrikou nebo Afganistáten, to se to lítá, ale při konfliktu zemí, které mají moderní PVO se na obou stranách moc nelítá a spíš se zapojuje dělostřelectvo.

          2. Právě. Aby se někteří nedivili, že leteckou nadvládu vlastně zvládnou jen USA se svojí logistikou a podporou a to jen proti méně či středně rozvinutým zemím.
           Jestli nám konflikt UA-RUS jen neukazuje, že ty F-35, které „musíme mít“ budou jen drahá těžítka.

          3. Starter – to je možné. Ale právě proto USA mají doktrínu založenou na letecké nadvládě, protože s konfliktem s nějakou velmocí napřímo nepočítají.

          4. Ada: Nestačí. Stačí si dohledat, jaké byly požadavky na objemy výroby a časy dodávek a jaká je realita.

         2. máme se naprosto skvěle! jak si vůbec dovoluješ zpochybňovat pětidemoliční blahobyt?! aby tě nezaklekl KRIT a Stříž tě neposlal na pět let, soudužko!!

          eště na jaře se dalo tu a tam sehnat i uhlí, brikety, dřevo za vodvoz, dokonce nějaká firma nabízela, že kontejner (!) dřevěnýho bordelu (asi z demolic, nábytkovejch výrob apod.) i snad zdarma doveze (když si za odvoz nechají zaplatit, furt je pro ně výhodnější to někomu vyklopit před barák, než platit odpadovejm firmám za to, že to milostivě vezmou do spalovny)

          teď dyž kouknu na inzerát, tak si můžu jet někam půl dne loupat, nařezat a naložit starou dřevěnou podlahu a eště jim za to zaplatit…brikety moc nejdou pod 10 korun/kilo

          máme se nejlíp, jak sme kdy měli, prostě

      2. A my bychon nechteli. Vubec. Jasny. To ti tak zeru.

      3. Hnus fialovej s ministryní Afroameričanovou se naparují, jako kdyby veleli několika perutím stíhaček, taktických bombardérů a několika vyzbrojeným, vycvičeným a motivovaným mechanizovaným brigádám.

       Vrazi z Arbatu jsou z nás celí hotoví.

       1. nemám ten dojem. Ale jak říkám, nijak moc to nesleduju.

   3. je to absolutně obskurní kunďárna

    pokud tam základní životní věci stojí zlomeček toho, co tady, tak i když je vole vejdělek třeba desetinovej, tak ve výsledku se tam lidi budou mít líp

    ale to těmdle debilům už nedonde, resp. to v notičkách nemají napsaný :)

    1. Ale tam zakladni zivotni veci nestoji zlomecek, sasulo.
     V realu je cenova hladina asi o 10% nizsi nez u nas, v Moskve a Petrohradu znacne vyssi.
     A navic GINi index prijmove nerovnesti kolem 200, takze sice prumerna mzda nejakych 14000Czk ale median, kdy polovuna rusaku ma.mene, je 8000Czk. Pri o 10% nizsi hladine spotrebniho kose pro vypocet CPI.
     Rusko je zkratka fasisticky chudobinec.
     Vyse uvedene cisla jsou ze statistik ored valkou, ted lezou z rosstatu takive kokotiny, ze tomu nemuzou verit ani rusaci sami…

     1. Jeste k tomu medianu, armada a loajalni urednictvo maji v rusku temer trojnasobne platy v porovnani s beznym pracujicim.
      To jsou ty vyrvane otlemene huby, co jsou byly pred valkou videt v egyptskych letoviscich. Normalni oracujici Rus totiz na dovolenou v Egypte nema.ani omylem, jenom zlodeji a.putlerovi poskoci.

      1. Tovarish Vasek vole pico vole Tovarish.

       La seule question qu’il faut repondre c’est la suivante: PROC FURT VONANUJES OHLEDNE RUSKA TOVARISH? Rusko je v pice ne? Tak proc te sere?

       Aby si nahodou nekdo ty zasrany nastrceny provokatere neuvedomil jak je lidem jebana prdel v Zapadnim svete, y compris ici? Zaraz si Rusko do prdele ty skurvena kundo. Sere na nej pes. Jestli mas s Ruskem problem, vodmrdej se na Ukrainu s Ruskem bojovat. Cest tvoji pamatce agente provokatere.

       1. Tupy synku, ja mam v rusku pratele, teda ted uz malo, hodne jich zdrhlo.
        Mej jsem z prvni ruky popsane, jak fungujou putlerovy volebni podvody, znamy byl totiz ve volebni komisi v Petrohrade.
        A tam doslo k zajimavemu ukazu, putler dostal v jeho mistnosti, kam sla volit jmena prvni pulky azbuky 17%, zato vedle kde volila druha pulka azbuky 70% a v prumeru byly na procento stejne, jako celostatni prumer…

        Rusko je nestastna zeme ovladana gangstery a lide tam zijici si zaslouzi lepsi zivot.

        A ty jsi vymatlany idiot.

        1. „Rusko je nestastna zeme“

         Mne je to u prdele pico. Ja na Rusko seru. Vo Rusku si muzes honit pero ty. Zajima me MUJ SVET pico.

         Ty jses propagandisticka nastrcena kunda jejiz ucel je mektat a jektat hovna vo Rusku aby si nahodou lidi nevsmili ze nejde o Rusko nebo snad dokonce o nejakou Ukrainu, ale ze jde o TEN NAS SVET.

         Moc tlacis na pilu pico. Provaril ses hned behem prvni smeny. Rekni veliteli at zas nasadi Kundu Jirku.

        2. Ovsem, to takovy nas pritel v NATO, nejaky Erdogan, mel ty volby kristalove nekristalovejsi :-)).

         A hlavne, nase zeme, kde zijeme, neni zadnymi gangstery ovladana, tady to vedou k lepsim zitrkum demokrate. Ooooo jaky to rozdil :-D

         Jed, jed dal, davas to fakt dobre :-)

         Pro ostatni – at si v Rusku klidne zerou travu, je mi to prdel. Stehovat se tam nehodlam, nic mi tam nepatri, ta zeme me zajima asi tak stejne, jako USA, nebo Burkina Faso. Jen nevim, proc mame porad u nas resit, jak tam nekdo zije, kdyz mame svych problemu dost.

         1. Volby jsou circuses as in bread and circuses. Show pro plebs ktera ma za cil cementovat predstavu ze zijeme v demokracii, ze lide o necem rozhoduji.

          HOVNO.

          Vsechnu politicke strany delaji vicemene to stejne – to co jim prikazou/dovoli bankeri a nadrazene instituce. Politicke strany jsou vlastnene temi samymi entitami. Neni potreba zminovat CR, naprosto nedulezitou zemi. Staci se podivat na udajny etalon demokracie – USA. Tam jsou volby falsovane jak na bezicim pase.

          Lidi se potrebujou zaobirat REALITOU, ne tim cim je jim vymejvan mozek. Realita je takova ze demokracie je prazdna skorapka. Lidi (skrze politiky) rozhoduji akorat tak vo hovne.

         2. Nejsem žádný fanda idiota Erdogana, ale v Turecku není zrovna snadné zfalšovat volby. Proto přišel o radnice v Istanbulu, Ankaře a dalších městech. To byla velká ztráta, protože z městských zakázek těchto bohatých měst žila půlka sponzorů AKP.

          Podle mě příští rok zkusí vyřadit samotné kandidáty opozice (najít na ně něco, co je neslučitelné s volbou), to je jednodušší než zasahovat do práce volebních komisí. Samozřejmě je to taky recept na potenciální občanskou válku.

          1. Sultan zabubnoval na bubny a volby mu vyhrali Turci v Nemecku, kteri se do sezraneho Turecka rozhodne nikdy nevrati. Takze ano, falsovat volby nemusel. Mame prece demokraticke korespondencni hlasovani…

          2. V Turecku zakázal korespondenční volby tamní Nejvyšší soud roku 2011 kvůli tomu, že narušují princip tajnosti hlasování. (Ejhle, mohli bychom se inspirovat Tureckem…)

           Turci v cizině musejí hlasovat na konzulátech osobně. Když se podívám na čísla, tak volební účast při volbách prezidenta roku 2018 byla 86 % oprávněných voličů, odevzdáno bylo 51 197 959 hlasů. Z toho zhruba 1,5 milionu šlo z ciziny. Významné číslo a Erdolfovi jistě pomohlo, ale nad nejsilnějším opozičním kandidátem Muharremem İncem měl Erdolf náskok 11 milionů hlasů.

           TL;DR: Hlasování ex-gastarbeiterů hraje roli, ale svoji kašičku si převážně navařili domácí Turci sami.

          3. Takže je všechno v Turecku naprostý cajk. Žádné čistky někde kolem roku 2016 neproběhly. Všechno je dokonale demokratické, dokonale morální, dokonale spravedlivé.

          4. Tomu se říká, Ještěrko, „mlátit do slaměného panáka“. Vykonstruujete si něco, co druhá strana neřekla ani nenaznačila, a oponujete tomu.

           Turecko je stát v extrémním bordelu, o tom žádná. Ale sčítání hlasů tam funguje do té míry, že Erdolfa připravilo o kontrolu nad všemi velkými městy. Je tedy určitá šance shodit jej z trůnu demokratickými prostředky.

          5. Extrémní bordel ve srovnání se Švýcarskem či Japonskem možná, ve srovnání se zbytkem Blízkého východu jsou docela spořádaná a funkční země.

          6. Zbytek Blízkého východu je celkem nízká laťka, Honzo. Turecko bylo vždycky významná regionální mocnost, protože jejich organizační schopnosti jsou úplně někde jinde než u nedalekých arabských či kurdských kmenů. Oni sami se částečně považují za dědice Byzantské říše, i když samozřejmě ne v náboženském slova smyslu.

           Současná Erdoganova inflace je ovšem peklo. Takové poměry si ani neumíme představit. Je určitým důkazem stability Turecka, že Erdoganovi oponenti v klidu a nenásilně čekají na volby. Podobné události někde ve Francii by nejspíš dávno vyústily v krveprolití.

          7. Marian – obávám se, že ani Váš svěží vítr ve zdejší diskuzi toho moc nezmění… Ale díky :) Je fajn tu mít někoho s argumenty a NE jen pocity a lžemi, jak tu předvádí někteří… někteří mají alespoň dost soudnosti, že sklapnou.

          8. shifty: Když někomu, kdo podporuje naše stanovisko, chceme lézt do zadku, tak používáme adjektiva jako „svěží“, „pravdivý“, …

          9. Zato ty sa nezmôžeš na vôbec žiadny argument a iba vulgárne nadávaš všetkým okolo. Tvoje komentáre sú úplne zbytočný plevel a strata času. Šup s tebou do ignore.

          10. Martin Kechlibar: Ne, Ještěrka prostě připomíná, co se Martin Kechlibar zoufale snaží nepřipomenout. Ještěrka ničemu neoponuje. Jen doplňuje Martinovi Kechlibarovi to, co se mu nehodí do krámu. Nic víc a nic méně.

           Prostě jen Ještěrka ruší tunelové vidění a vykonstruovaný obraz předkládaný Martinem Kechlibarem přidáním Martinovi Kechlibarovi se sakra nehodích faktů.

           Nic víc. Žádná manipulace. Jen doplnění dalšího obrazu, který Kechlibar nebere v úvahu. Třeba to, co Ergodan prováděl za mohutné čistky.

          11. Marian, ne Martin.

           V komentářích na D-Fensu se nemůžeme snažit o opravdu komplexní popsání dnešní situace Turecka. To, čemu říkáte „sakra se nehodící fakty“ a „zoufale snaží nepřipomenout“, tomu já říkám „nebudu tady komponovat stostránkovou habilitační práci na téma turecký vývoj za posledních 25 let“.

           Erdogan se pokusí ty následující volby vyhrát všemi možnými způsoby, o tom žádná. Opozice udělá maximum pro to, aby se mu to nepovedlo. Zatím to vypadá, že i opoziční politici věří v to, že to není prohraný boj. Situace se může změnit, pokud se Erdoganovi podaří zavřít Imamoglua (nejnebezpečnější protikandidát) nebo něco ekvivalentního.

           Armáda je vyčištěna a Erdoganovi z této strany nehrozí žádné nebezpečí. Jeho reálný problém je, že volební komise nemá pod kontrolou a hodně voličů je nasraných jak mraky. Zkuste se do toho tématu chvilku ponořit a zjistíte to sám.

          12. Marian Kechlibar
           22.11.2022 v 22:46

           vymlouváním se na stostránkový traktáty ze sebe dělá akorát debila

           pamatuju se i já z doby, kdy eště vokolo běhával idiotbox, jak prej proběhl údajnej pokus vo puč, naásledkem kterýhož sultán udělal čistky, co ta zem desítky let nepamatovala, že dokonce si stěžovali i v uhniji, že takle ne, že to je jako dichtádor a žádná kdemohkradcia a kdesicosi, a proto zastavujou asociační rozhovory

           teď tady cintáš pentlu vo nějaké vopozici a kdemohkradickejch volbách? pokud je kdemohkradcia čistá jak lilia v Turecku, tak potom je stejnejma měřítkama všecko v nejlepším cajku i v Ruské Federaci a tímto sis vytřel prdel s celou místní kavárnou

           bravo, mistře, bravissimo :o) X-D

         3. A zase ti černoši. Možná se ze mě ten rasista i stane.

          1. No vidis, ze se nakonec vydas na cestu pravou…

          2. Já ti nevím, jestli zrovna tohle chci….

      2. Ale jo, v tomhle mas recht. V Cesku loajalni urednik nekde na ministerstvu bere min, nez pokladni v hypasupa.

       Jasne.

       Jeste, ze mame to srovnani mezi fasistickym chudobincem a rozvinutym kapitalismem. Parada.

       1. oficiálně jo, na druhé straně, u té kasy asi nedostává 13. plat a vodměny, a musí odbuchat taky aspoň 160 hodin tejdně, a musí tam být vidět práca před vočima, že?

        co dělá ten oruadník, pokud je na k tomu vhodným místě, nechává se uplácet, aby úkony, co má dělat řádně a včas, takto dělal, místo toho, aby trvaly čtvrtletí, pololetí, roky?

        1. Řekl bych, že úředník ústředního orgánu dnes nemá zapotřebí brát úplatky.
         Na druhou stranu, viděl jsem kus záznamu z nějaké televize, nevím, jaký kanál to byl, o stavebním úřadu někde snad v Brandýse nad Labem (?). Nevědět, že to není legrace, smál bych se té podařené parodii. Smích skrz slzy jako vyšitý (to je Čechov vlastně, fujfuj, soráč).
         Jistě, není to Praha. Ale i tak to tu úřednici neomlouvá. Její nadřízený, nebo spíš jistě nadřízená musí být kus -úřednice. A vůbec celé to tam bylo nějak podivné. Mimo hlavní město je asi leccos jinak v téhle České liberálnědemokratické republice.

         1. Urednik ustredniho organu nema zapotrebi co…?

          Hehe, kdyz ja si jen vzpomenu na kamarady, co maji rybniky a resili dotace… jojo, to bylo kapriku… checht. A neslo to nikam na nejakej mistni ourad, kdepak…

          1. No jo, dotace. Pomáhání těm nějakým bůhvíjakým, ne všem, kteří jsou na tom stejně blbě, když už. To je nemravné od začátku, prostě bruselské.
           Je, nebo byla tady cukrárna, která se před lety pochválila, jak z brusele dostala na nové stroje. Člověk si říkal, jak na to asi reagují okolní cukrárny, které na tom doteď byly stejně a odteď jsou spíše v háji.
           Na ty dotace vydělali v okolních zemích – proč teda ty peníze nebyly spotřebovány tam? A bylo jasné, že peníze vydřené námi (z nás) půjdou časem pryč. Nic takového není zadarmo – „dobro“ z brusele dvojnásob.
           Na začátku století jsme ty megavýhody, které měly přijít z eurosvazu, nechápali (kdo si vzpomíná na Špidlovy kecy?) a vydrželo nám to doteď. Jistěže snáze o to, že se nás dotace ad. netýkají, stejně jako dobře placená místa tisíců sice šťastných, ale přesto 100% vyžírků, podílejících se na tomto švindlu.
           A přeci jen obecně: lepší život by byl bez těhle liberálně demokratických vymožeností. Na našem, za naše (bronzové koruny české vz. 1953) a mezi svými.

          2. Sysop: takže máš za kamarády povl, kterej tenhle bordel ještě podporuje (sání dotací a uplácení). No jo, svůj k svému.

          3. U kamaradu se neseru do toho, jak vydelavaji penize. Neni to moje vec. Ba naopak, penize umi pratelstvi pekne rozesrat.

          4. Btw, dotace jsou svinstvo, ale ne na strane cerpacu. Blbej kdo dava, blbejsi, kdo nebere. Chyba v dotacnim systemu je ta, ze vubec existuje. Zatrhl bych to jako celek. Ale pokud nekdo cerpa, je to jeho plus.

          5. No vidíš to, napůl se shodneme. Nesouhlasím, že to není svinstvo na straně čerpačů. Protože kdyby nikdo nečerpal, tak to můžeme zrušit a pak jsme ve shodě, že to nemá vůbec existovat a celý se to má zatrhnout.

          6. nove.kostatko
           23.11.2022 v 13:56

           já myslim, že pan rektáldor čistej krásně ukázal, s tou jeho rezervacou, jak to tady bez dodací funguje, když má teď píčovinu topící se v dluzích, zvířata asi skončijou dílem v nějakejch zahraničích zoo, dílem na jatkách, a von to bude splácet eště půlku zbytku života…:o)

     2. no tak vole to tam zdánlivě není drahota, dyž pětidemolica zařídila, že rubl meziročně posílil vo 50 % :D

      sorryjako, plyn tam stále stojí par kaček a litr bencínu taky, tady co sem se naposled díval, to máme kolem štyryceti a minimálně plyn stále poroste

      1. Heh ano, o tom mluvim.
       Rusko je v historii prvni zeme, ktere behem valky posilila mena.

       Realita je krapet prostsi, z rublu se stalo nekonvertibilni seno a kurs si muze putler napsat na futra, jaky se mu zlibi.
       Akorat bezny rusak si za ten kurs dolar nekoupi, protoze mu ho neprodaji, heh.
       Jinak , pro ilustraci, Lada Largus, coz je predchozi generace Dacie MCV, stala pred rokem 700tis rubliku.
       Dnes stoji 1.5 mega…
       https://www.lada.ru/en/cars/new-largus/cross
       Trochu zvlastni, ve state, kde posilila.mena o 50%, co?
       Apropos, na dovoz cinskych vozu neni v rusku zadne mebargo…

       1. rubl se konvertuje celkem běžně, že seš píča, já za to nemůžu…

        1. Hele a kde tady ten rubl muzu koupit? Muj oblibeny Exchange rubl nenabizi, rada nahodne vybranych bank taky ne, v podstate vidim akorat Komercku a jinak nic?

         (Jo, nakup par rublu bych klidne naprosto seriozne zvazil, nakolik je to mena s aspon hypotetickym budoucim potencialem na kryti nerostnym bohatstvim, coz je furt lepsi kryti, nez ma bambilion nicim nekrytych eur napumpovanych do ekonomiky behem covidu.)

         1. vedle té komerčky je možný provádět transakce přes systémy jako PaySend; asi z toho nevymámíš fyzické ruble, ale to mě nezajímá, pokud potřebuju dodavatelovi poslat prachy na jeho ruskou kartu, a von mi sem jeho zboží…zřejmě konverze jsou

          tady ty různí šmelináři mají z toho dycky pré, jak někdo začne dělat vofuky s embargama, chudák na tom spláče ten poslední vohnout, co to pak potřebuje

       2. tady plečky co stávaly dřív 300, tak stojijou 600, nebo už vůbec neexistujou, protože uhnija zakázala…jo! KURVA, TO SE MÁME!!!

        seš píča na druhou :)

        neuvěřitelný, co by ste za vymletý svině…

        1. Nech ho, to je totiz ten model „ja sice plavu v zumpe, ale soused je po kotniky v blate“. Normalne myslici clovek ma u prdele, jak zijou Rusaci, pokud se tam nehodla stehovat.

        2. Behemot: aha, takže my tady máme grýndýl a zelený fašisty a auta zdrahla na zhruba dvojnásobek, to je fuj.

         Rusákovi o 50% zpevnila měna, grýndýl tam nemá, zelený fašisty taky ne, celkově je to tam něco jako ráj na zemi, ale auto taky zdrahlo na dvojnásobek.

         Trochu sebereflexe by to chtělo. Někde máte v těch svých řečech díru jak vrata. Nebo si jako myslíte, že kdyby tady od zítřka bylo euro za 15 Kč, tak škodovka zdraží na dvojnásobek? Pokud ano, můžete vysvětlit mechanismus, jakým se to stane?

         To, že vasek v některých věcech plácá nesmysly neznamená, že ze sebe budu dělat debila tam, kde má zjevně pravdu (je-li tedy pravda to zvýšení ceny, netuším, kolik stála auta v Rusku dřív ani dnes).

         1. Na to abys ze sebe mohl delat debila bys musel nejdriv debilem nebejt malomestsky zvanile.

          Jses konzument propagandy par excellence. Jako ostatni zrouti propagandistickych hoven incessantne blabolis o Russku, Russku, Russku. Na Russko sere pes idiote. Kvaky o Russku jsou RED FUCKING HERRING PAR EXCELLENCE. Ditto UKROMRDINA. Cervenej hadr na onanisticky bejky tvyho typu ktery ne nej zamerej svou pozornost and remain comnpletely oblivious to what’s going on in their own fucking backyard.

          1. Jacq: aha, takže sestra s léky chodí až v 9. Moje včerejší doporučení nepsat před ranní dávkou, abyste dále nepotvrzoval, jaký jste hlupák, stále platí. Nově ale posunuji hodinu: nepsat před 9!

           Nebo obecněji, pokud sestrička nechodí pravidelně, nepsat před ranní dávkou, OK?

          2. Malomestane, pochop ze i kdybys vysral zilion hoven vo jacq, sestricce, a ranni davce, tak to neudela nic z tvoji tvrdojisnou propensitou zvanit vo HOVNE, v tomhle pripade RED HERRING v podobe RUSSKA vole malomestane vole.

          3. ze jim nedojde, ze tihle nejdebilnejsi agenti uz sou proflakli, meli by nasadit nekoho aspon na urovni desatnika, tihle uz sou smesni

         2. jakože tě překvapuje, že dyž měna posílila vo 50 %, tak v přepočtu je všecko dražší vo polovinu? tvl né, a Ameriu vobjevíš kdy? a že ježíšek neexistuje?

          no tvl…

          1. Behemot: v 9 večer našrot? Jste se nějak neměl den, ne? Zaprvé, ta Dacia zdražila o 100%, ne o 50, to snad musíte být schopnej spočítat i po pár těch předraženejch plzní z kaufu. Zadruhé, ano, pokud zpevní měna, je takové zdražení za normální situace naprostá kravina. Proto se ptám, jakým mechanismem se to podle Vás děje. Podle mě je prostě jen lež to údajné zpevnění rublu, kterým se tady pořád oháníte.

          2. ta měna zpevnila vůči zahraničním měnám, a ta kudna nahoře to převáděla do hodnoty zahraniční měny (korun jaksi není platidlem v RF, ani vobráceně), užs to konečně pochopil, ty kreténe, nebo ti to mám hláskovat vole?

          3. Behemot: jo tak Vy lejete už před 8, pak by se jeden divil…. Ta dvojnásobná cena je v RUBLECH! Dokážete pobrat, že tady obhajujete 2x vyšší cenu auta ve chvíli, kdy údajně o 50% posílila měna? Znovu se ptám, jakým mechanismem se to stalo? Tady je šance na nobelovku, tak se snažte. Prý je k ní slušná finanční prémie, to by Vám mohlo pomoct.

          4. fatdwi
           25.11.2022 v 6:47

           jak se to vole stalo tady, že to stojí dvojnásobně? asi hytlerinflaca, vo toms asi neslyšel za poslední rok…že by v tomdle případě to bylo ai embargem na vývoz dílů, takže se to musí tahat vokolo přes dva další překupníky? si napiš e-majl do Lady a zepté se, kde to zdražilo

           každopádně zbývající modely stojí víceméně stejně, jako loni; třeba Granta loni 520 tisíc, letos 610 s nějakým tím stádním příspěvkem, tak kde přesně je tam ten hroznej průser? to je to úplně normální civilizovanej sedan/liftback s atmosférickou šestnáctistovkou, kam se pohodlně vejdou lidi i náklad – nikoli jako tady, cokoli v holobytu kolem 300 litrů jenom nákupní kabele, kam mají problém se pohodlně vejít už dva lidi s nákupem…Logan už se dá pořídit jenom s motorem do sekačky, a to povinně na plyn

          5. Behemot: to není možný, aby to bylo sankcemi, protože ty přece poškozují pouze Západ;-) Plus Rusák nakupuje levně z Asie bez embarga plus s o 50% vyšší hodnotou měny pořád nakupuje v zahraničí výrazně levněji než dřív.

           Nebo je možná na čase přiznat, že tu rusáckou propagandu o tom, jaký tam mají díky válce ráj, žerete až moc a přehodnotit přístup k informačním zdrojům.

          6. fatdwi
           25.11.2022 v 7:37

           samozřejmě ne-pyča pochopí, že zehnat nový subdodavatele není za tejden, ale už se prej docela daří a většina průserů z jarního výpadku subdodávek už je vyřešená, na příští rok se chystají opět nový modely na původních podvozkách, ale jinak komplet novejch dílech, co tam máš dál?

           nevidim, že by to někoho poškozovalo, moře dalších aut je za cenu odpovídající pouze inflaci 10-15 % bo kolik to tam měli, tady všecko cajk, nikdo nikoho nenutí si pořizovat zrovna polododáfku, a to eště nemáme ponětí, který rejžácký nebo indický auta za pakatel se tam dají sehnat

           já si tady můžou koupit Tatu a jiný low-cost auta za 200k? a mohla bych je vidět?

          7. Behemot: takže příští rok to zase o půlku zlevní?

          8. fatdwi
           25.11.2022 v 7:49

           tvl vimjá? každopádně TCO mají někde úplně jinde…

           sem si svičně počítal TCO u toho dfensženovo sejáta a vychází mi tak kolem 7 vočí/km…naprosto příšerný číslo

          9. Behemot: napsal jste toto, pamatujete?
           „no tak vole to tam zdánlivě není drahota“

           Na to Vám vasek odepsal, že ta „zdánlivost“ nevypadá moc dobře, když obyč auto zdrahlo na dvojnásobek. Řešit údajně nízké TCO v takové chvíli je poněkud úsměvné. Mají tam teda tu drahotu jen zdánlivou?

           Jestli jo, tak pak pozor na další střelbu do vlastní nohy, protože – wait for it – my tady máme v takovém případě taky jen zdánlivou drahotu. Nějaká inflace? Pche!

          10. fatdwi
           25.11.2022 v 8:06

           jeden z pěti nebo šesti modelů, co AvtoVAZ vyrábí, což jako znamená úplnou apokalypsu a že všichni budou muset chodit pěšky? už té komedie nech tvl…

           sem si cvičně hodil i TCO toho sedana, a vychází to tak kolem sedmi rublů…což není podle kurzu rajfky ani půlka toho, co tady ten seját…pokud vemu nějakej místní sedan a propočtu srovnatelný nájezdy srovnatelnou metrikou, furt sem minimálně na vo třetinu vyšším TCO proti ruskýmu, dělám něco blbě?

         3. Sebereflexe u Behemota? To se spíš vyřeší, jak přistát na Slunci.

     3. Dejte sem prosím konkrétní ceny zboží, energií atd. ať je možné to srovnat. Jestli si dobře pamatuji, tak třeba plyn měli za desetinu ceny, co u nás. A jestli „značkové“ tričko Adidas šité v někdě v číně nebo v Bangladéši stojí podobně jako u nás, tak to asi nebude pro obyvatele RF ten největší problém.

       1. Děkuji. Kouknul jsem ještě na některé nepřátelské weby a vidím třeba, že v Moskvě je průměrný plat cca 100tis. rublů (nebo i přes) tj. cca 39 tis. korun. Praha dle Vašich odkazů „v Praze je průměrná mzda 41 450 korun“. Tak to není zas nějaký velký rozdíl.
        Nádherně o tom průměru zde:
        https://snn-mn.ru/2022/08/29/%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%8F%D1%8F-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8-%D0%B2-2022-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D1%83-%D0%BF%D1%80%D0%BE/?ysclid=lau1uyasyu496849303
        Ano, Rusové uvažují obdobně jako my.
        No a ceny energií (střední cena, liší se dle regionů):
        zemní plyn 7rublů/m3
        elektřina 4rubly/kWh
        benzín 50rublů/litr
        Je opravdu otázka, kdo je na tom líp…

        A zajeďte do některých regionů v ČR, kde lidé dělají za minimální mzdu…Ne každý si může dovolit vydělávat v Praglu.

        1. V souvislosti s linkem na clanek na nastence od Michala a Petra, Rusove hlavne nemaji to co my – uzasny pocit z dobre zaplacenych emisi na drevu a drevnich peletach, ktere nas cekaji. Ti rusti sraci si nic takoveho proste vubec nemuzou dovolit! A my, my na to mame! Checht!!

        2. Nebude to tak černobílý. Ceny jsou zastropovaný, je to dotovaný. Klidně je možný, že si věrchuška za prachy lidí takhle kupuje loajalitu.

         1. nove.kostatko
          24.11.2022 v 18:34

          jasně, sou to úplný dementi a šmejdi k tomu, když si za prachy zahraničních odběratelů (dodávají suroviny, meziprodukty i koncový výrobky do prakticky všech zemí světa) platí životní úroveň svejch ovčanů

          zatímco když totéž dělají arabský čvargistány, známá je tím třeba arábia, že těm línejm cigánům, co akorát sedijou celý dny na zápraží a foukají ty svoje smrady, platí renty, pže je lepší, aby se poflakovali a dělali hovno, než aby dělali bordel (makat to v životě nebude), tak to sou největší mozci aspoň na středním východě, jo

          no a tady pětodemolica když to tady zadlužuje do bankrotu, aby pak prachy rozdala zadarmo to ukrošstánu, tak to ani nejde popsat, prostě number van, úplně best ve všem…co se zajímat vo nějaký vohnouty, ať si upletou svetr a držijou tlamu, a že v těch nevytápěnejch barákách zplesnivijou? nasrat…

         2. Podotknu, že Rusko má stabilně přebytkový rozpočet a dost malé zadlužení.

          1. „zadlužení“

           Obavam se ze zadluzeni uz nikoho moc nezajima. V ramci soucasnyho financniho/monetarniho systemu dost dobre dluhy nejdou splatit. Pokud se podivame na to co dluhy vyjadruji, the underlying material values, tak tam uz vubec ne. Na to aby budouci produkce zaplatila budouci spotrebu a jeste soucasnou ktera byla do budoucnosti shiftovana skrze dluhy jednoduse nebude dostatek levnych energii. Produkce nevytvori dostatecnou hodnotu na zaplaceni extrakce enegergii a zdroju. Nebo tak to aspon vychazi podle analyz – https://ourfiniteworld.com/author/gailtheactuary/

           Reseni v podstate neexistuje. I kdyby se dluhy vymazaly a odstranil se teda faktor toho ze z budouci produkce je potreba odecist tu cast ktera plati za soucasnou spotrebu, tak model zalozeny na kontinualnim rustu – tedy zvysujici se potreby extrakce neni udrzitelny. Za nejakou dobu by to slo vsechno zase do hajzlu jako je to v hajzlu ted.

           The movers and shakers are evidently trying to resolve this predicament through the imposition of technocracy (https://www.podbean.com/media/share/pb-y89h5-12c52fc?utm_campaign=au_share_ep&utm_medium=dlink&utm_source=au_share), tim ze nahradi trh technokratickym ystemem kde zdroje budou pridelovany podle potreb. To znamena i kontrolu velikosti lidske populace a dalsi chutovky.

      1. Hledal jsem mimo hlavní mediální proud, jak si račte všimnout. Na nějaký čt24 kecy seru, ale teda že by tohle byl nějakej sen…

       Navíc kdo tady dělá pod 20 000 čistýho(27 000 cca hrubýho), tak je vážně na nějaký pozici pro dementy…. tohle maj ženský se základkou na kase v Lidlu.

       1. No tak to potvrzuje to co psal Vasek – je to chudobinec

    2. Upřímně, ty žít v Rusku, tak tam baštíš kořínky.

  3. Jak teda definujete velmoc, kdyz podle vas Rusko neni velmoci?

   1. Velmoc je ten, o kom to vasek prohlasi. Easy.

    Rusko je outsider kdesi na chvostu uplne vseho a proto to s nim na Ukrajine ani po 3/4 roce velmoci nikam nedotahly…

    1. Rusko je na chvostu ve všeličem, ale to nemění nic na tom, že je to velmoc, a jako velmoc se i chová. Ať se to Vaškovi a komukoli jinému líbí nebo ne.
     Hezky je to vidět právě na té Ukrajině.

     1. Rusko se chová jako velmoc, ale pokud po 9 měsících bojů neporazili Ukrajinu, s jejich reálným velmocenským statutem to zas tak slavné nebude.

      Typickým atributem velmoci je, že dokáže menší státy ve svém okolí přimět k tomu, aby tancovaly podle její píšťaly. To se v případě současného Ruska jakžtakž daří s Běloruskem (tak napůl, zapojit svoji armádu do bojů ani Lukašenko očividně nechce), ale ani Kazachstán už je neposlouchá.

      Naopak není zrovna atributem velmoci, že musí jezdit nakupovat rakety a drony do Íránu. To je, jako kdyby Angláni někdy roku 1914 dováželi munici z Dánska nebo Němci roku 1939 ze Španělska.

      1. Rusko ale nebojuje s Ukrajinou!

       USA jako hegemon bojuje skrze své loutky a vazaly, tedy Evropu, proxy válku s Ruskem a Čínou. USA se také snaží přivést Evropu do chaosu a bídy, což se daří extrémně snadno.

       Že jako špička ledovce někdo vidí tunelovým viděním pouze rusko-ukrajinských konflikt – to je bohužel smutné selhání jeho analýzy.

       1. Proxy války jsou posledních 400 let natolik běžné, že s takovým vývojem musíte počítat. Ideálně dříve, než zavelíte svým gardám, aby prorazily hraniční závory.

        Už ve třicetileté válce si všelijak smáčely brko Anglie, Francie atd. Jinak by se nikdy nestalo, že na Moravu přišli řádit Švédi.

        To je Geopolitika 101, to vědí i v Moskvě, však se mockrát účastnili podobných konfliktů zpovzdálí. Zariskovali, nevyšlo.

        1. Marian Kechlibar: Proxy války jsou běžné. Těším se, pane Mariane Kechlibare, že tento fakt jednou bude reflektován i va vašich analýzách rusko-ukrajinského konfliktu a souvisejících událostech. Zatím se tak neděje.

         Rád jsem vás četl až do února 2022. Od té doby jste spíše politruk. Už vás vlastně ani moc nečtu.

         Je to smutný vývoj, když brilantního analytika vystřídá člen politbyra. Ale doufám, že jednoho dne se zase ten starý dobrý Marian Kechlibar vrátí. I když zatím ty náznaky nevidím.

         1. Válečným tématům věnuji na blogu úmyslně jen zhruba 20 procent času.

          Nejsem politruk. Píšu, co si myslím, a nekladu si za cíl někoho konvertovat ke svému názoru, natož závěru (který často ani nemám). Můj hlavní cíl je přimět lidi, aby se nad tématem hlouběji zamysleli.

          Možná byste mohla, Ještěrko, připustit, že odlišnost názorů je celkem běžná věc i mezi racionálními lidmi. Nevím, co přesně si slibujete od případného vítězství Ruska; muslimů mají v armádě mnoho, přemnoho. To není žádná křesťanská mocnost, i když si hrají na novou Byzanc.

          1. Možná byste, Martine Kechlibare, mohl někdy připustit, že někomu jde o objektivní fakta a objektivní vidění situace. Objektivní vidění situace rozhodně není jednostranné vidění a jednostranné fandění.

           Vždyť sám ve svém příspěvku přiznáváte zaujatost a neobjektivnost! Když prostě neřvu proti Rusku, tak se mě Martin Kechlibar ptá co si od vítězství Ruska slibuji – vždyť krásně odhalujete sebe coby Freudovský test podvědomých motivací!

           Ještě se snažíte odhadnout, jestli v tom nemám motivaci muslimskou či křesťanskou.

           A proto umřel analyticky vynikající Martin Kechlibar. A nyní je Martin Kechlibar politrucký, který píše stylem přání otcem myšlenky. Já doufám, že vaše indispozice je dočasná. Protože Martin Kechlibar je jinak naprosto brilantní, a ráda bych se k němu – až se uzdraví z ideologie – zase vrátila. Moc bych si to přála.

          2. Marian, ne Martin, ale to už jsem zmínil i v jiném komentáři.

           No dobře, dejme tomu nefandíte Rusku a vidíte vše objektivně. Zkuste tedy nastínit tak na 4 odstavce, co považujete za objektivní obraz situace a z jakých zdrojů přitom čerpáte.

           Třeba to tvrzení o tom, co všechno za výzbroj Ukrajinci „zašmelili“. Není náhodou celkem těžké nechat zmizet na černém trhu vybavení typu houfnice Caesar? Nebo myslíte nějaký menší materiál?

          3. to myslis doopravdy? Vzdyt uz se to bezne pise v zahranicnim tisku, co se objevuje vsechno na cernem trhu z dodavek na ukrajinu. A ty se fakt jeste tvaris, ze o tom nic nevis? OMG

          4. Hm, no, jestli ty obchody probihaji stejnym zpusobem, jako pri odchodu Rusu od nas, pak jsem uplne, ale uplne klidnej. Prodaji COKOLI. Toliko hypoteza.

           Praxe – lze dohledat ruzna videa s ujizdejicimi Ziguliky s ruskymi znackami, ktere maji neuveritelne veci na zahradkach. Takze drobnosti typu raket zeme-vzduch bych radeji vubec nerozebiral.

           Co jsem se bavil s lidma, co se dostali na misto, tak mi bylo receno, ze hrubym odhadem se na frontu dostane 1/3-2/3 vojenskeho matrijalu. Zbytek „isceznul“.

          5. Sysop – ale zašmelit a ukrást je trochu rozdíl, že jo.

          6. V pripade Ukrajiny, kde sa rozkradne cokolvek uz 30 rokov, ani nie.

          7. Re: nove.kostatko24.11.2022 v 18:43

           Fakt? Ukr to nejprve ukradne ve skladu a pak s tim smeli. Kterou pulku dela dobre?

          8. nove.kostatko
           24.11.2022 v 18:34

           ty vole co je na tom těžkýho? tam zmizne i uhlí, co je eště v zemi, tak i tady těžký zbraně budou prodaný warlordům do negerskejch čvargistánů klidně eště dřív, než vlak přejede hranice, když budou ďéngy, bude všecko

        2. @M.K.: Teším sa že máte čas tu písať, aspoň sa človek dozvie nejaké relevantné argumenty. Škoda len, že „názorová protistrana“ sa nezmôže ku vecnej diskusii a iba sprosto nadáva a kope nožičkami.

         1. Tak stejně jako s Mrcasíkem a dalšími, protože argumenty nemají… ani mít nemůžou… zbývají jen nadávky, úkroky stranou a lži. Typické.. pro diskuzi na DF zde od války.

       2. Ještěrka- hele, a že ten blbej Rusák na to amíkům vždycky skočí a ten konflikt vyvolá (Korea, Vietnam). Teď už mu asi vazalové došli, tak holt útočí sám.

        1. Kdyz uz teda jsi vytahl prehistoricke valky, patri k nim tedy i obe posledni svetove a mas tedy stejny nazor i na Nemce, zaano?

        2. Juzny Vietnam bol predobraz Ukrajiny – uplne skorumpovany a rozkradnuty stat, ktory existoval iba vdaka miliardam dolarov z USA.. ked Americania odisli (a prestali platit), stat sa rozpadol.

      2. Máte rozhodně pravdu v tom, že cenou za válku na Ukrajině může pro Rusko být i ten statut velmoci. Rozhodně se tím Rusko dost odkrylo.

       1. zkurvenej vymrdanej wedosáckej zkund, už mě ty píče začínají srát kurva!!!!!!!

        tak jenom stručně, nebudu dělat piču psací stroj

        to by byla pravda, kdyby vole RF 2/3 světa nervaly ruce za cokoli, co bude ochotna vyvézt, jenom v základních komoditách se vývoz letos zvedl několikrát a furt to nestačí, ceny jsou byť levnější proti burze, tak meziročně v absolutních hodnotách furt vyšší, takže vo cash-flow opravdu nebudou mít nouzi, fakt ne

        akorát tady s náma překupníci, šmelináři a další korporátní kundy furt mávají že to není normální pyča, brambory v létě byly za 8, kvalitní od pěstitele za 12, teď už anál-listi plebsu voznámily, že korporáty se potřebujou nažrat, takže po zimě budou za 30

        zato vole mouka, když bude největší spotřeba před svátkama, tak najednou mohla zlevnit postupně ze 30 už na 16 za kilo, to sou věci co? ty svině překupnický tam mají schovaný marže, že si to koncák nedovede ani představit

       2. zkurvenej vymrdanej wedosáckej zkund, už mě ty píče začínají srát kurva!!!!!!!

        tak jenom stručně, nebudu dělat piču psací stroj

        to by byla pravda, kdyby vole RF 2/3 světa nervaly ruce za cokoli, co bude ochotna vyvézt, jenom v základních komoditách se vývoz letos zvedl několikrát a furt to nestačí, ceny jsou byť levnější proti burze, tak meziročně v absolutních hodnotách furt vyšší, takže vo cash-flow opravdu nebudou mít nouzi, fakt ne

        akorát tady s náma překupníci, šmelináři a další korporátní kundy furt mávají že to není normální pyča, brambory v létě byly za 8, kvalitní od pěstitele za 12, teď už anál-listi plebsu voznámily, že korporáty se potřebujou nažrat, takže po zimě budou za 30

        zato vole mouka, když bude největší spotřeba před svátkama, tak najednou mohla zlevnit postupně ze 30 už na 16 za kilo, to sou věci co? ty svině překupnický tam mají schovaný marže, že si to koncák nedovede ani představit

      3. Tohle je dobrý argument. Jak je to pak ale velmocenským statusem země, která nebyla schopna během 20 let dobýt a kontrolovat Afghánistán, což korunovala chaotickým a nekoordinovaným útěkem? Nemluvě o tom, jak byl odepsán Ašraf Ghání s celým vedením státu.

       1. Velmoc je, dle definice Mariana Kechliba, Afghánistán! Tak jednoduché to je!

        1. Afghánistán není schopen diktovat poměry ve svém okolí. Afghánistán je prostě chaotické kmenové území, které je problém ovládnout zvenčí, protože a) šílený terén, b) šílené podnebí.

         1. c) šílení lidé

         2. Takže z definice Mariana Kechlibara se dozvídáme, že jakýkoli stát, který by sousedil s Afghánistánem nemůže být velmocí, protože není schopna diktovat Afghánistánu (svému okolí). Z této definice Mariana Kechlibara tedy vyplývá, že Čína není velmoc, protože nediktuje Afghánistánu, se kterým sousedí.

          1. Reductio ad absurdum funguje líp v matematice než v politice/historii atd.

           V ní mají všechna pravidla výjimky, víte to stejně dobře jako já.

           Velmocenský status Číny je zatím otevřená otázka. Čína je nepochybně velmoc ekonomická, ale o jejích vojenských kapacitách nevíme celkem nic. Ty se neposuzují podle čísel v excelových tabulkách, ale podle praktických pozorování z bojiště, a Čína naposledy válčila koncem 70. let (s Vietnamem), takže její případný výkon v budoucím vzniklém konfliktu nikdo neumí pořádně odhadnout.

           Myslím si, že jeden z důvodů, proč se zatím nesápou na Tchaj-wan, je ten, že si tím nejsou jisti ani oni sami.

          2. Ja si spis myslim, ze Cina ma vetsi cile, nez Taiwan. Utokem na Taiwan by se odkopala.

       2. Velmoc nemusí vyhrát každou válku, natož na opačné straně světa. Úmyslně jsem tam napsal „ve svém okolí“, protože angažmá na opačné straně glóbu může být vážným problémem i pro skutečnou velmoc. Britové měli celkem slavný problém v Búrské válce apod. Logistika na vzdálenosti desetitisíce kilometrů je problém.

        Problém v AF byl ovšem spíš dán nereálným cílem válečných a poválečných operací (vybudovat tam funkční stát s moderními atributy). Kdyby se tehdejší koalice omezila na naražení hlav několika šéfů Tálibánu na kůly a na jasné sdělení „vyberte si příštího vůdce dle libosti, ale pokud nám poleze do zelí, skončí stejně“, patrně by uspěla.

        To je ovšem v televizní době nemožné, daňový poplatník chce svoje iluze o pokroku.

        1. Subjekt aspirující na roli světového četníka a garanta globálního řádu si podobné debakly absolutně nemůže dovolit.
         Dále bych doporučil oddělit oficiálně deklarované cíle afghánské kampaně od skutečných neokolonialistických záměrů. Afghánistán je jedním z nejbohatších území planety s dosud nedotčenými zásobami nerostných surovin.
         Hlavy na kůly se v současné době nenaráží, místo toho se používají rakety a drony. Projde vím i collateral damage ve formě vybombardované vesnické svatby nebo nemocnice Lékařů bez hranic. A priori, pokud vám ve 21. století jako demokratické zemi prochází existence koncentráku mimo jurisdiskci vlastního soudního systému.

         1. Jain, jak říkají Němci.

          Římani ztratili několik legií v Teutoburském lese a prohráli katastrofálně bitvu proti Kartagincům (u Cannae). Británie si za první světové války brutálně namlela hubu na Gallipoli a o pár let později musela opustit nezvládnutelně rebelující Irsko, načež byla významnou velmocí asi 25 dalších let. Američané dostali napráskáno ve Vietnamu a o 15 let později přejeli Saddáma jako parní válec.

          Ale je jisté, že tím útěkem z Afghánistánu Američané ztratili kus tváře a podruhé se jim do podobné akce tak 20 let chtít nebude.

          Mimochodem, považuji za poměrně nepravděpodobné, že by se komukoliv (třeba i Číně) někdy podařilo ty zásoby surovin v Afghánistánu úspěšně těžit. Dopravní infrastruktura, která by musela vzniknout za účelem úspěšného zásobování těch dolů a naopak transportu získaných surovin ven, by byla extrémně drahá a zároveň velmi snadno napadnutelná všelijakými loupežníky, o které na afghánském venkově nouze nikdy nebude.

          1. Mariane, tady mícháš různé malvice.
           Římská republika nebyla velmocí či impériem – spíš se jim to tak nějak postupně přihodilo, aneb Římané Řím nemilovali, protože byl velkým, ale milovali jej, a tak se velkým stal.

           Cannae byla hrozná porážka, s Hannibalem vlastně všechny bitvy prohráli – až do té poslední, u Zamy, jenže to byla pro Řím existenční záležitost a po každé porážce pořád Římu zbývaly síly i motivace dál bojovat.
           Teutoburský les bylo citelné klepnutí přes prsty, ale rádo se zapomíná, že pár let potom získal Germanicus ztracené orly legií zpět a že Germánii odepsali Římané kvůli nevlídnému klimatu, početnému a bojovnému obyvatelstvu a obecné chudobě toho kraje.

           Irsko: Angličané přes své různé nectnosti mají onen židovský výmysl nazývaný svědomí. Sil na pacifikování irského odporu měli dost, jenže by to nebyla „fair play“ a samozřejmě to nebyla ani životní otázka britského impéria.

          2. Ten židovský výmysl jsem u žádného imperia, natož pak britského nezaznamenal. V Irsku prostě není nic než Irové a nemá tedy smysl to udržovat. Pár let předtím nejmocnějšímu státu planety svědomí nebránilo nechat Iry pochcípat hlady. Kdyby byly v Irsku diamanty jako v Transvaalu tak je tam třeba vyhladí.

          3. Angličané že mají svědomí a Irsko nechali vyhrát, protože mají smysl pro fér hru? To jako vážně? To fakt vážně?

          4. Ono je podle mého názoru dost ošidné srovnávat boj v džungli, v poušti s rovným horizontem, která neposkytuje možnost vytvořit obranné linie a v krasovém terénu protkaném jeskyněmi.
           Podstatný aspekt ovládnutí Afghánistánu, který jsem vynechal a který stál za motivací padlých impérií toto území dobýt, je jeho strategická poloha, díky níž lze kontrolovat Čínu, Irán, Rusko, Indii a Pákistán.
           O Číňany strach nemám. Pokud se dokázali domluvit s warlordy v Katanze, dokáží se dohodnout i s Afghánci.
           Asociace s bitvou v Teutoburském lese a invazí na Galipoli je zajímavá, zejména v té souvislosti, že ze strany dobyvatelů došlo k chybnému vyhodnocení schopností a podcenění nepřítele.

          5. Ale to je ono a o tom píše i Marian. Je rozdíl dobýt a kontrolovat/ovládnout. Samozřejmě, že za cenu spálené země by USA válku ve Vietnamu vyhráli. A stejně tak Rusové nebo USA by prostě se svým arzenálem Afghánistán přejeli. Ale pak už nebude co kontrolovat. Stejně tak ještě dneska večer může Rusko se svým arzenálem Ukrajinu dobýt. Ale k čemu mu ta neobyvatelná země bude? Takže technicky to lze, logicky to smysl nedává.

          6. Marian Kechlibar
           22.11.2022 v 23:05

           aha, a proto se rejžáci tejden co tejden bijou s indama a pákistáncema vo ty osmikilometrový hory v Himalájích, plný surovin, jo? něco levnějšího tam nemáš?

        2. Spíše se Marian Kechlibar snaží o ideologickou definici velmoci. Má předem dané státy, které by měly být velmocí – a předem dané, že Rusko být velmocí nesmí. A teď se nějak na sílu snaží vymyslet definici velmoci podle toho.

         Je to stejně praštěné a uhozené, jako když se astronomové v Praze snažili vymyslet definici planety, aby z ní vypadlo Pluto, ale ne Neptun. Moc se jim to nepovedlo.

         1. Ale kdeže. Takový Sovětský svaz nepochybně velmocí byl, i když se mi to zatraceně nelíbilo.

          Tak schválně, jak podle vás vypadá velmoc? Co jsou její typické charakteristiky? Ať se zase můžu v něčem vrtat já.

          1. Vy jste tu definici celkem pregnantně vystihl výše – jde o schopnost daného geopolitického subjektu ovlivňovat socioekonomické poměry ve svém okolí, mou optikou nejen vojensky, ale i kulturně, ekonomicky a politicky. Tímto (subjektivním) pohledem jsou Čína i USA globálními velmocemi. Ruská federace globální velmocí rozhodně není, maximálně aspiruje na status regionální velmoci.

          2. Jo, to zni rozumne. Ja osobne do toho nechci tahat jaderne zbrane. To je trumfovy eso, ktery pretluce vsechno a tezko se pak dela nejaka skala. Naopak pri srovnani poctu vojenskych zakladen po svete je videt, ze USA jsou uplne nekde jinde. V Africe je to tak nejak sul nul USA/RF, naopak tam ma zase velky vliv FR. Ono je potreba, pokud se chci bavit o svete, nekoukat na to ocima Evropana, nebo obcana USA. Presto ale Rusko neni globalni velmoc, ackoli je to nejvetsi zeme planety.

          3. Myslím, že v dnešním globálním světě Rusko velmoc je. Dokud nebyla taková gobalizace, tak asi ne. Ale dnes, když si na jedné straně někdo uprdne a může z toho být panika na druhém konci, tak stačí míň vlivu. Velmoc (ekonomiká) je ta, která když si usmyslí, ovlivní ekonmiky jiných zemí. Tuhle moc Rusko jasně má. I když, tu má třeba i malej Taiwan (výpadky čipů do aut) :-)

          4. dante003
           23.11.2022 v 10:17

           není, řikáš, aha, a čím to, že poměrně dobře ovlivňuje i události 10000 kilometrů daleko? to bude asi nějaká magie, žejo?

       3. Amerika ve Vietnamu Dtto …

      4. Oni Američané také nakupují bývalé sovětské zbraně a munici po celém světě.

       Co se týče Anglie za I. světové války, s dělostřeleckou municí měli také problémy – dokud se ministrem válečné výroby nestal Winston.

       1. Jj pokud chybí zbraně a munice, asi by bylo fajn něco začít vyrábět a né jen bulet, že není čím bojovat.

        1. re: Ctenar Jirka

         Bylo by fajn začít něco vyrábět…

         Ano. Simsal bim, muniční továrna. Abraka dabra, personál muniční továrny.

         Ostatní metody jsou poněkud pomalejší, napříkald sehnat někoho, kdo vyrobí výrobní linku na výrobu dělostřelecké munice. A pochopitelně zajistí dodavatelský řetězec a personál.

         Pokud jsem četl USA vyrábí směšných 15 tis. dělostřeleckých nábojů měsíčně a do cca. dvou let to chtějí zvednout na asi dva a kousek násobek. V míru je pochopitelně patnáct tisíc nábojů mrak munice. V konflitku vysoké intenzity pakatel.

         1. Tak napriklad delostrelecka munice se u nas vyrabela v Policce. Fury pripravku k vyrobe, udelane jeste za minule totality. Tohle je neskutecnej kapital, kterej, pokud se ma z nuly vybudovat, je doslova k nezaplaceni.

          A to vubec neresim, ze municka je nekde za mestem, kde dneska kazdej metr pudy je cerpadlo dotaci, jednotlive provozy musi byt oddeleny valy, atd., takze postavit dalnici je jednodussi, rychlejsi a levnejsi.

         2. v Rusku po navýšení výrob, údajně, bouchají 2 miliony granátů ročně

       2. Za první světové měli problémy s výrobou munice všichni, tehdejší artilerie byla extrémně žravá. Za dobu bojů na Západní frontě bylo všemi stranami vypáleno 1,5 miliardy dělových granátů. (Opravdu miliardy, ne milionu.)

        Ale velmoci takové situaci vesměs řeší mobilizací vnitřních zdrojů, jde-li to. Ono je dost blbé spoléhat ve výrobě zbraní a munice na nějaké cizí státy, když chcete být Top Dog.

        1. To je nejaka blbost. Staci se podivat, jak to resi nase republika. Municka v Policce uz prakticky nevyrabi nic, municka v Adamove zlikvidovana uz davno, Bojkovice delaji jen drobnou pyrotechniku. A jsme Top Dog? No jsme kurva! A fandime, kurva!!

      5. Ale jo, Rusaci by si meli vzit priklad z toho, jak treba velmoc umi bleskove udelat vojenskou akci Trvala svoboda. Tak se to dela. A ne se s tim srat 3/4 roku bez vitezstvi.

      6. Pan Kechlibar tak potom su USA velmoc, ked neporazili za 20 rokov Taliban? Alebo neporazili Asada? Kto potom je velmoc?

  4. Už zase ty pičoviny o HDP?
   Tak to nám stačí 3x zvednout ceny služeb, 3x zvednout výplaty, a máme HDP jako Německo. Protože všechno ostatní je LAUTR STEJNÉ! Jo, vlastně ne, něco tady máme dražší. :-P

   1. RomanL: A nebo přijmout do České republiky pětset tisíc Ukrajinců. Vynaložené sociální dávky a platby za ně prudce zvýší GDP České republiky. A hned jsme na tom ekonomicky lépe.

   2. Tak to nám stačí 3x zvednout ceny služeb… a máme HDP jako Německo.:-P
    Proč bych měl platit za služby 3× více než v Německu, když už teď ceny stejné? To budou jako služby lepší v ČR než v Německu?:-)

    1. Marty: To jsou otázky levicových socialistů. V kapitalismu je nejvyšší mantrou zvyšovat zisk nadnárdních korporací. A v tom jsme proti Německu napřed.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017