Tak chceme v ČR ten islám nebo nechceme?

Featured Image

Rád bych napsal, že iniciativa IvČRN Martina Konvičky respektive zrušení jejich facebookové stránky díky revizionistům svobody slova vyvolává celospolečenskou diskusi. Diskusi o tom, zda lze tolerovat netoleranci, jaké jsou morální hodnoty nebo o tom, jak se potřebuje islám vyvinout v moderní nedogmatické náboženství.

Žádná taková diskuse ale neprobíhá. Václav Moravec nemoderuje polemiku pozvaného imáma s Jiřím Grygarem nebo Václavem Bělohradským na téma proč není svoboda slova absolutní a pokud někoho pohoršují názory či obyčeje, které jsou do Evropy importovány s jejich nositeli, aby se bál je otevřeně kritizovat. Krom těch, kterým je to buď jedno nebo se na tématu rozhodli vytřískat politický kapitál, v tom, zdá se, mají všichni ostatní jasno. Tedy a) islám je s našimi hodnotami neslučitelný anebo b) je to náboženství jako každé jiné s několika málo extrémisty a mírumilovnou 1,5 miliardou lidí, která korán a hadísy bere taknějak volně a tuší, že koně nelétají. Ten první zdá se nechceme, ten druhý zřejmě ano. Možná bude potřeba zakázat předplacené SIMky, na každý roh instalovat kameru, cenzurovat média, ale pak už zavládne poklidné soužití mnoha kultur.

Obě tvrzení jsou zjevně extrém. Zdravý rozum říká, že v žádné množině lidí totiž nějaká vlastnost či názor není buď 100% přítomen nebo nepřítomen. Někdo krade pořád, někdo jenom stahuje filmy a někdo by s pocitem viny kradl, až kdyby mu doma umíraly děti hladem. Není důvod, proč by tomu mělo být s extrémistickými názory jinak.

Představte si třeba soustředné kruhy, kde úplně uprostřed jsou džihádisté, kteří se na tržišti nebo u školy odpálí čekajíce věčný život v ráji s 72 pannami, které splní každé přání. Následovat budou bojovníci, kteří v nepřátelské zemi vystřílí divadlo nebo redakci časopisu. Pak je tu další kruh – ti mírně umírnění, kteří by se do vzduchu nevyhodili, ale kamenovat za cizoložství nebo lít děvčatům toužícím po vzdělání kyselinu do obličeje, je pro ně celkem v pořádku. Pak je tu další kruh s těmi, kteří jenom shazují homosexuály ze střechy.

Kolem nich je kruh s lidmi, kteří se na ulicích radují, když unesená letadla zabijí 3000 lidí. Nebo ti, kteří vypalují velvyslanectví, když v novinách na druhém konci planety vyjde obrázek, který se jim zrovna nelíbí. Potom kruh pro lidi, jako je tento norský imám, který kvůli víře nezdraví ženy a doporučuje neslavit narozeniny a nepřát k vánocům, neb se o tom prorok zapomněl zmínit ve své knize. Ze stejné knihy čerpá také tenhle génius, který mazaně dokazuje, že se Země netočí.

No a nakonec v kruhu posledním zbývají už jen ti neškodní a mírumilovní. Nevím, co přesně si myslet o lidech, kteří věří, že je potřeba alespoň jednou za život sedmkrát oběhnout barák s meteoritem, protože to anděl Gabriel nadiktoval prorokovi do knihy, ale pokud se té hlouposti dokážou zasmát se mnou, budou asi mírumilovní.

Pro lepší odhad zastoupení jednotlivých kruhů mezi muslimy* existuje mnoho průzkumů z mnoha zdrojů pohodlně seskupených např. zde. Cituji namátkou:

 • ICM Poll: 20% britských muslimů sympatizuje s londýnskými bombovými utočníky.
 • NOP Research: 1 britský muslim ze 4 tyto útoky považuje za ospravedlněné.
 • PCPO (2014): 89 % Palestinců podporuje Hamas and ostatní tetoristy v útocích na izraelské civilisty.
 • Pew Research (2013): Pouze 57 % muslimů na světě nesouhlasi s Al Kajdou. Pouze 51 % nesouhlasí s Talibanem. 13 % podporuje obě skupiny, každý čtvrtý odmítl odpovědět.
 • BBC Radio (2015): 45 % bristkých muslimů souhlasí s tvrzením, že duchovní hlásající násilí proti západu reprezentují hlavní větev islámu.
 • The Polling Company CSP Poll (2015): 19 % amerických muslimů schvaluje použití násilí k nastolení práva Šaríja v USA (66 % nesouhlasí). 38 % amerických muslimů tvrdí, že způsob, jakým ISIS praktikuje islám, je správný (43 % nesouhlasí).
 • ICM (Mirror) Poll 2015: 1.5 milionu briských muslimů podporuje Islámský stát (přibližně polovina populace britských muslimů).
 • al-Arabiya: 36 % Arabů má útoky z 11. září za morálně ospravedlnitelné; 38 % nesouhlasí; 26 % neví jistě.
 • NOP Research: Tvrdé jádro islamistů je 9 % populace britských muslimů, dalších 29 % by „agresivně bránilo“ islám.
 • Pew Research (2013): 76 % of jihoasijských muslimů a 56 % egypťanů hájí zabití každého, kdo opustí islámskou víru.
 • Die Presse (2013): 1 z 5 muslimů v Rakousku věří, že každý, kdo opustí islám by měl být zabit.
 • Motivaction Survey (2014): 80 % of mladých holandských muslimů nevidí nic špatného na Svaté válce proti nevěřícím. Většina z nich slovně podporuje bojovníky ISIS.
 • BBC (2015): po útocích na redakci Charlie Hebdo, 27 % britských muslimů otevřeně podporuje násilí proti karikaturistům, dalších 8 % se nevyjádřilo, což znamená, že pouze 2/3 dotázaných má útoky za neospravedlnitelné.
  83 % pakistánců podporuje kamenování dospělých cizoložníků
  78 % pakisánců podporuje zabíjení odpadlíků
 • ICM Poll: 40 % britských muslimů chce v UK právo Šaríja.
 • MacDonald Laurier Institute: 62 % muslimů v Kanadě chce právo Šaríja (15 % povinně).
  WZB Berlin Social Science Center: 65 % muslimů v Evropě má právo Šaríja za nadřazení legislativě země, ve které žijí.
 • The Polling Company CSP Poll (2015): 33 % amerických muslimů má právo Šaríja za nadřazené americké ústavě (43 % nesouhlasí).
 • Jyllands Posten (2015): 77 % dánských muslimů věří, že pokyny obsažené v Koránu by měly být apliovány doslovně.
 • Wenzel Strategies (2012): 58 % amerických muslimů věří, že na kritiku islámu nebo proroka Mohameda se nevztahuje první dodatek o svobodě slova. 45 % věří, že ti, kdo zesměšňují islám by měli být trestně stíháni (38 % si myslí, že ne).
 • Middle East Forum (2015): muslimové ve Francii tvoří 12 % populace ale 70 % vězňů.

Na základě těchto průzkumů si dovolím celkem bezpečně tipnout, že dejme tomu 20–40 % muslimů je rizikem pro náš způsob života, hodnotový systém, soužití a vývoj naší kultury vůbec. Troufám si také tvrdit, že ostatních umírněných 80-60 % je vcelku irelevantních, protože pokud se nepostaví na žádnou stranu, dojde na ně také. Pokud jsou tato čísla správná, pak by to znamenalo, že jsme vloni otevřeli dveře do Evropy cca 200.000 lidí, pro které je Šaríja nad zákon, korán nad demokracii a kteří inklinují k tomu trestat kritiku či nesouhlas smrtí.

O tom, zda islám a s ním každého třetího muslima chceme nebo ne, ať si popřemýšlí každý sám.


*Čísla extrémistů ostatních náboženství jsem nehledal. Jednak se tu bavíme o islámu a pak to taky vypadá, že budhističtí nebo křesťanští teroristé a sebevražední atentátníci za tu námahu nestojí.

24.01.2016 mssite


Související články:


12345 (217x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
10 568x přečteno
Updatováno: 24.1.2016 — 21:48
D-FENS © 2017