Zkušenost s úředním šimlem na registru vozidel

Featured Image

Před pár lety jsem pracoval pro firmu zabývající se rozvozem květin po ČR. Ve firmě jsem měl na starosti logistiku a autopark. Firma se nacházela u Plzně. Sídlo ale měla hlášené v Praze. Tím pádem veškeré úkony na registru vozidel, bylo nutné dělat právě v Praze, konkrétně Praha-Jarov.

Zážitků bylo mnoho od stání čtyřhodinové fronty, dohadování se ohledně počtu úkonů (jeden lísteček = 1 úkon?!), tzn. pokud jsem se objednával na určitý čas, musel jsem si objednat více lístečků a pak mezi přepážkami běhat jak zmatená kobyla, až po příjezd policejní hlídky. Dnes se podělím o ten poslední, nejvýživnější cca 3 roky starý.

Náš kurýr měl autonehodu, kdy auto bylo téměř na odpis, předek byla harmonika, auto stálo již několik měsíců před naším servisem. Rozhodl jsem se tedy dát auto do depozitu, kvůli zbytečnému placení POV. Po dřívějších zkušenostech napřed volám na Jarov a ptám se milé úřednice, co vše je potřeba. Vše mi hbitě nadiktovala a já se mohl objednat přes jejich online rezervace.

Dorazím na místo a první zásek – pokud se objednáváte online, musí se dostavit přímo majitel vozidla (opravdu jako jednatel firmy??) i když mám ověřenou plnou moc, jsem odkázán, ať si vyjedu lístek a vystojím si frontu. Nevěřícně zírám a po pár větách mi nic jiného nezbývá. Po 3 hodinách jdu na řadu – hurá. Předkládám vše potřebné a žádám o depozit.

Ú: Jé to my tady ale neděláme, to musíte na Vysočany.
J: Cože?? Vždyť jsem sem před 14ti dny volal, do telefonu mi bylo nadiktováno co je k tomu potřeba. Ptal jsem se, jestli je možné se sem na to online objednat, bylo mi řečeno, že ano a teď mi tu řeknete, že to tady neděláte?
Ú: Tady jen přihlašujeme, kam bychom ty všechny lejstra a SPZky tady dávali? To musíte tám.
Trošku ve mně vře, beru papíry, sedám rychle do auta a uháním na Vysočany, do konce úředních hodin zbývá 30 minut, volám jim na informace, jak to vypadá s frontou. Depozit má prý zvláštní přepážku a tam je prázdno, takže prý „pohoda“. Dorazím na místo, 15 minut do konce úředních hodin.

Ú: Jé pane to už nestihneme, já za 5 minutek končím, to si přijďte zítra.
J: Máme ještě 15 minut, letím sem z Jarova, kde jsem 3 hodiny čekal zbytečně, nejsem místní, jedu sem z Plzně, to prostě stihneme!
Ú: Já jsem jen člověk, mám taky svůj život, opravdu to už nestihneme, přijďte zítra.
Tady už mám nutkání plácnout tou SPZkou milou úřednici po hlavě, ale potlačuji vztek a jedu zpět do Plzně.
Druhý den, hned ráno vyrážím znovu do Prahy, již s pocitem, že to konečně budu mít za sebou.
Ú: Taak papíry máme v pořádku, teď ty SPZ… Moment, kde je druhá?
J: Ta byla při autonehodě zničená, máte tady protokol od PČR, kde je to zapsané.
Ú: Tak to já vám ale do depozitu dát nemohu.
J: Eeem jako proč?
Ú: Protože musíte odevzdat 2 ks SPZ.
J: Ale vždyť to tu máte napsané v protokolu, že byla zničená. Na co vám tady bude? Mám jí jít najít někde v příkopu, kde se to auto vybouralo, nebo co jako teď?
Ú: Musíte si zažádat o nové, bude to stát 450 Kč.
J: Mám si zažádat o nové, jen pro to, abych je vám tady zas dal a vy je tu hodíte někam do krabice?
Ú: To víte, podle zákona to tak být musí.
J: Ok tak mi dejte nové, ať to máme za sebou.
Ú: To my tady neděláme, tady je jen depozit, to musíte znovu na Jarov.

V tu chvíli cítím, že nával vzteku nevydržím, popadnu SPZ a mrštím s ní vzteky po místnosti. Naneštěstí SPZ trefí skleněnou nástěnku, která se hlasitě vysype po čekárně.

Úřednice urychleně zvedla své velké pozadí a utíkala za hlavním šimlem, který mě vyvádí před bránu úřadu a žádá, ať vyčkám na příjezd policie. Po odseknutí, že mu na to prcám, sedám do auta a mířím na Jarov pro nové SPZ. Ale zrada, potřebuji ověřenou plnou moc, kterou sice mám, ale jen pro úkon na převod do depozitu, nikoliv pro vydání nových SPZ. Musím tedy znovu do Plzně, kde mi na poště ověří další plnou moc, se kterou cestuji zpět na Jarov, kde dostanu nové SPZ a mířím na Vysočany, kde je již jiná úřednice.

Ú: Počkejte, tady máte protokol, že jedna SPZ je zničená a vy tu máte dvě.
J: Ano, vaše kolegyně mi tu před pár dny řekla, že musím mít podle zákona obě, takže jsem si je obstaral.
Ú: To je ale nesmysl, vždyť tu máte protokol od PČR, takže nebylo potřeba žádat o nové, to byste si zažádal až v případě, že byste chtěl auto z depozitu vyjmout.

No není to radost?

Výsledek: 2 měsíce vyřizování, kvůli jednomu autu. 500 Kč za zasklení nástěnky a velké „tytyty“, za ujetí z místa činu.


24.01.2016 Fantom19

12345 (251x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
14 836x přečteno
Updatováno: 24.1.2016 — 21:50

Reklama

D-FENS © 2017