Řidič vs. strojvedoucí

Featured Image

Před pár dny jsem ve zprávách viděl video, kde dva mladíci na nádraží v Otrokovicích přebíhali koleje, prostě nešli podchodem, ale přebíhali přes koleje z jednoho nástupiště na druhé – tisková zpráva např. zde.

Samozřejmě, že koleje přebíhali za posledním vagónem stojícího vlaku a tak okamžitě, jak se za tím posledním vagónem objevili, srazil je protijedoucí vlak, který nádražím projížděl rychlostí 120 km/h.

Musím říct, že to video je dost otřesné a asi nikdo nepochopí ŠTĚSTÍ, které ti dva měli, protože, věřte nevěřte, oba ten náraz přežili. Za sebe dávám Darwinovu cenu 100%…

Před časem tady DF řešil nehodu paní Jakubiskové a jeho logické závěry, že je zcela nemožné úplně všechno očekávat a vždy zcela správně vyhodnotit, jak se tam pokusil nějaký znalec říct a co potom pan soudce osoudil, cituji: „Pokud by se měla Jakubisková nebo kdokoli jiný zachovat podle takového výkladu, znamenalo by to například, že při míjení libovolného vozidla v protisměru musíme zastavit, neboť se k nám blíží, nepochybně představuje překážku v našem zorném poli, zpoza které může cokoli vyjet nebo vyběhnout a to ve vzdálenosti takové, na kterou máme rozhled – což je v okamžiku míjení vzdálenost nulová. Proto zastavit.“

Když jsem to video viděl, tak mě napadla myšlenka, že na silnici by to odnesl řidič a tedy ta paralela se nabídla úplně sama.

Jasně, že je rozdíl mezi řidičem osobního automobilu a strojvedoucím, vlak nemůže uhnout, je těžší atd. Ale – oba jsou řidiči něčeho, pro oba platí naprosto stejné fyzikální zákony, oba jsou obyčejnými lidmi, oba něco před sebou vidí a oba musí za každou cestu vyhodnotit a zpracovat desítky, možná stovky, situací.

Nicméně se ptám, proč je řidič odpovědný za to, že za nějakou překážkou vyběhne člověk a on ho porazí? Proč není za téměř totožnou situaci odpovědný strojvedoucí? Asi není, protože Drážní inspekce se kloní k závěru, že strojvůdce nemohl nic dělat.

Neměl by i on, podle zvrácené logiky znalce a pana soudce, očekávat za stojícím vlakem někoho vyběhnuvšího?

Konečně, jak řekl svědek, na nádraží v Otrokovicích se koleje přebíhají velmi často. A strojvedoucí není na určitou trasu přiřazen náhodně, vždycky, až na skutečně několik výjimek, musí být s tratí dostatečně seznámený. Toto by se proti němu dalo přece použít, stejně jako na řidiče, který v noci srazil chodce a protože byl místní, tak podle soudu měl vědět, že tam takto místní opilci chodí (i toto zde bylo DF zmíněno).

Řidič musí, strojvůdce nemusí?

Obecně by se dalo říct, že ona zvrácená logika „chrání“ na silnici slabšího před silnějším, viz např. nedávná přednost chodců na přechodech…

Proč toto neplatí na kolejích? Proč např. nemají evidentně slabší auta přednost na přejezdech, když ty fyzikální zákony platí?

Chodec přece zastaví zcela jistě dřív než řidič a řidič zastaví zcela jistě dřív než vlak?


13.03.2016  rosel

12345 (192x známkováno, průměr: 2,41 z 5)
13 518x přečteno
Updatováno: 13.3.2016 — 21:45
D-FENS © 2017