Proč se mě policie ptá, odkud nebo kam jedu?

Featured Image

Zdá se mi, že se při policejních kontrolách začíná objevovat více a více irelevantních otázek. To není úplná novinka, zvlášť pro čtenáře tohoto webu, ale je jedna z nich, která se podle mých pozorování začíná objevovat čím dál tím častěji. Je to otázka „kam jedete, pane řidiči?“ případně „kam jedete?“ nebo „Odkud jedete?

Policista si žádá vaši odpověď na jeho dotaz, nicméně je v tom ještě něco víc. Jedná se o psychologickou otázku, na kterou si můžete vymyslet jakoukoliv odpověď chcete, vaše odpověď však bude do velké míry determinovat následující postup probíhající kontroly. Z pohledu policie na tuto otázku existují i špatné odpovědi, a policista na základě vaší reakce na tuto otázku je schopen odhadnout vaši osobnost a řídit následující průběh kontroly ve svůj prospěch.

Jinak řečeno, bude s vámi dále jednáno podle toho jak „dobře“ odpovíte.

Bohužel.

Teď chci jen v krátkosti dát nějaké konkrétní příklady těchto situací z praxe a projít pár možných scénářů.

Tou úplně nejlepší odpovědí, řekněme odpovědí tzv. za jedna hvězda je zvolit odpověď, kdy řeknete něco ve smyslu, „Jedeme akorát na nákup, a pak hned zpátky domů“. Akceptovatelná je taky třeba jednoduchá odpověď „domů“. Ta už však více závisí na tónu, kterým jí podáte. Všechny tyto odpovědi jsou z pohledu policisty správné. V jeho očích vyloučíte možnosti, že byste jel na tuningový sraz nebo fandit na fotbal (nedej bože).

Ve skutečnosti je zcela jedno jakou z výše uvedených odpovědí udáte, policista nemá zájem na tom vás do toho Tesca sledovat a přesvědčit se, jestli jste mu nelhal. Touto otázkou si vás chce jen otestovat. Je to psychologický nástroj, jak zjistit jaký jste typ člověka a jak s vámi může nakládat.

Přitom komunikace obou stran by měla být omezena na minimum.

Teď se pomalu dostáváme k odpovědím, takzvaně za trojku, čtyřku až pětku. takže na otázku „kam jedete?“ může být třeba i další právoplatná alternativa: Odpověď „K tomu nebudu dávat žádné prohlášení“ není v očích policisty vnímána jako „v pořádku, to mi přece říkat nemusí“, ale „tak počkej ty zmrde, já jsem chtěl být na tebe hodný“. Je to z jeho pohledu signál, že vám má celý zbytek setkání s ním zavařit, jak to jen půjde. Vaše odpověď formulovaná slovy „nebudu k tomu dávat žádné prohlášení“ by neměla a nesmí být policistou vnímána s jakýmkoliv sentimentem nebo emocemi. Tento druh odpovědi musí být v očích policisty postaven na stejnou úroveň jako „jedu jen nakoupit a pak zpátky domů.“

Chtěl jsem ještě touto cestou okomentovat toto starší video, které se ke mně dostalo až nyní. Míra neprofesionality ze strany policie v tomto zásahu je donebevolající a dalo by se o tom hovořit dlouze.

Podle mě by tato policejní akce měla proběhnout níže uvedeným způsobem, a když to přeženu, všechny strany by mohly být spokojeny. Jinak řečeno, takhle si představuji, že by tato akce mohla proběhnout i v kontextu k nějakým emocím a lidskému faktoru.

 

Situace s motorkou:

P.: Dobrý den pane řidiči, zastavili jsme vás, protože jste k předjíždění neoprávněně použil pravý pruh. Prosím předložte řidičský a technický průkaz vozidla a registraci.

Řidič.: … Ale on jel v levém pruhu (ve stejném momentu policista zastavuje i řidiče Peugeot 206)

P.: Zastavili jsme ho taky, je za vámi.

Řidič.: Aha.

P.: V blokovém řízení to máte za 1000 Kč, tady nám to podepište, pokud s tím souhlasíte.

Řidič.: Nesouhlasím a žádám o projednání přestupku ve správním řízení.

P.: Dobře, chvíli počkejte.

 

Situace s Peugeotem:

P.: Dobrý den pane řidiči, zastavili jsme vás, protože neoprávněně jedete v levém pruhu. Prosím ukažte nám řidičský a technický průkaz a registraci.

Řidič.: …Ale viděl jste, jak se kolem mě prohnal?

P.: Ano. V blokovém řízení vám udělujeme pokutu přestupek jízdy v levém pruhu ve výši 500 Kč.

Řidič.: Nechci to řešit tady v blokovém řízení, chtěl bych projednat přestupek ve správním řízení.

P.: Dobře, chvíli počkejte.

 

A nebo je to možná až moc zidealizované. Ale přiznávám, že by se mi žilo lépe.

Do komunikace policie – řidič nesmí patřit sentiment.

 


11.02.2018 NB


Související články:


12345 (94x známkováno, průměr: 3,22 z 5)
25 490x přečteno
Updatováno: 11.2.2018 — 21:21
D-FENS © 2017