Príbeh o nesprávnom parkovaní

Featured Image

Zdravím všetkých čitateľov dfens-cz a road-fens.cz.  Rád by som sa s vami podelil o svoje skúsenosti z prácou a vynaliezavosťou Mestskej Polície (ďalej len MP) v jednom malom meste na ďalekom východe Slovenska.

Som jediným konateľom, spoločníkom a zamestnancom vo vlastnej s.r.o. Pracujem v oblasti IT a tak pri jednej z návštev u zákazníka som musel zaparkovať v priľahlej uličke blízko centra. Ulička sa nachádza v zóne s dopravným obmedzením kde je doplňujúcou značkou zákaz státia. Po pár minútach (priamo pri zákazníkovi nie je miesto na zastavenie vozidla a cesta od auta k zákazníkovi, vyloženie PC a späť trvá zhruba 8-10 minút) som spokojne nasadol do auta a odišiel.

Po pár mesiacoch ma poštárka prekvapila doporučeným listom od MP, v ktorom ma vyzýva, aby som sa dostavil na MP k podaniu vysvetlenia za priestupok zákazu státia v zóne s dopravným obmedzením. Na „pozvánke“ bolo samozrejme zvýrazneným textom aj uvedené, že ak ako právnická osoba (čítaj nenažraný podnikateľ) a zároveň prevádzkovateľ nechutne luxusného, drahého zahraničného vozidla (čítaj 14 rokov starý kombi anglickej výroby, ktorého ani neuznajú členom klubu tejto značky nakoľko tento model ortodoxný členovia pokladajú za satanov výtvor splodený s automobilkou na F ktorej meno sa nevyslovuje).

Po vytočení mozgových závitov do biela a otáčok za ktoré by sa nehanbil ani motor formuly 1 som si vybavil všetky okolnosti a v duchu sa tešil v prvom rade na reakciu orgánu MP (čítaj cvičená opica) keď si celý priebeh podania vysvetlenia (čítaj cirkus) budem nahrávať a ako aj na to, že využijem právo nevypovedať voči sám sebe.

V skratke rozpíšem, ako prebiehal daný cirkus z môjho podania.

JA: dobrý deň

MP: dobrý, čím ma idete otravovať?

JA: predložil som bez slova predvolanie, občiansky preukaz a na stôl položil mobil zo spusteným nahrávaním.

MP: ignoruje telefón a nezúčastneným hlasom a naučenou frázou… Ahá, takže viete o tom že ste spáchali odporný hrdelný zločin keď ste zastavili tam kde sa to nemá…. rukou ukazuje na nástenku kde sú nejaké fotky dopravných značiek.

JA: nie!?

MP: pár minút sa hrabe v PC snažiac sa nájsť nelegálne urobenú fotodokumentáciu tohto ohavného zločinu a popri tejto namáhavej činnosti sa snaží o neformálnu komunikáciu Vy ste ten zločinec, ktorý vlastní to super luxusné auto?

JA: pobavený jeho snahou odpovedám NIE!

MP: značne zneistený… Tak na čo mi sem lezieš?

JA: kľudným hlasom.. Lebo som konateľom spoločnosti ktorá ten 14 vehikel vlastní.

MP: veľmi počudovaný odpoveďou stále hľadajúci fotky v PC… AHA!

MP: víťazoslávne zvolá… Táááákkžžžeeee. Tu to máme… Parkovali ste na zákaze! Chcete sa pozrieť?

JA: Nie.

MP: Tak čo? Priznávate sa?

JA: Odmietam podať vysvetlenie podľa paragrafu atď.

MP: AHA, zopakuje moju odpoveď a hypnotizuje monitor… po chvíli hypnotizovania opäť neformálnym hlasom skúša nezáväznú komunikáciu… Vy ste vtedy riadili?

JA: znova opakujem… Odmietam podať vysvetlenie….

MP: znechutene… Takže postúpime riešenie na správne konanie…

JA: len kývnem súhlasne hlavou…

Po tomto cirkusovom vystúpení som sa riadne pripravoval na správne konanie, pripravoval si argumentáciu v zmysle že fotodokumentáciu pri dokumentovaní priestupkov MP nemožno uznať nakoľko MP nemá v zákone definované že pri dokumentovaní priestupku môže použiť fotoaparát, ako aj to že išlo vlastne o zastavenie, a nie státie a v poslednom rade aj to že zákaz zastavenia je vlastne neplatný, nakoľko je síce značka z označením začiatku zóny s dopravným obmedzením a zákazom státia, ale na druhej strane v našom meste a v tomto prípade už nie je nikde osadená značka, ktorá túto zónu ukončuje.

Najväčšie prekvapenie prišlo s oznámením o začatí správneho konania, kde MP podala na dopravný inšpektorát podanie o spáchanie správneho deliktu v zmysle, že som ako prevádzkovateľ a vlastník motorového vozidla odmietol bonznúť sám seba.

Myslenie cvičenej opice MP, keď si sa nenabonzoval sám, tak ťa udáme za to že nebonzuješ a potom aj za to že si parkoval na zákaze ma veľmi pobavila….

Nahliadol som do spisu, opäť si všetko nahrával, odfotil som si celý spis a napísal vyjadrenie k začatiu správneho konania. Vo vyjadrení som uviedol, že cvičená opica MP sa úplne vykašlala na poučenie, preto by podanie vysvetlenia nemalo byť vôbec brané do úvahy, že cvičená opica nespísala so mnou žiadnu zápisnicu, ktorú by som podpísal, ako aj to že som len využil svoje právo nevypovedať.

Rozsudok v správnom konaní je tiež zaujímavý. Tým že som prevzal výzvu na podanie vysvetlenia, som bol vraj poučený, čo som potvrdil prevzatím poučenia. Že nebola spísaná žiadna zápisnica bolo úplne ignorované.

To že som podal vyjadrenie v ktorom uvádzam že boli porušené moje práva pri podávaní vysvetlenia nepoučením zo strany MP, upozornil na absenciu zápisnice a samotným odmietnutím vypovedať (podať vysvetlenie) využitím zákonného práva som jednal účelovo z úmyslom vyhnúť sa trestu a bola mi uložená pokuta 100€.

Proti rozhodnutiu pripravujem odvolanie a v prípade záujmu podám report ako to celé dopadlo.

S pozdravom pomáhaniu a chráneniu česť a základným právam zbohom sa lúčim.

 


04.11.2018 Henrich


Související články:


12345 (104x známkováno, průměr: 2,45 z 5)
14 252x přečteno
Updatováno: 4.11.2018 — 22:51
D-FENS © 2017