Přímá demokracie a referenda

Featured Image

Po Brexitu jsem zahlédl všude možně napříč celým online i reálným světem někoho tvrdit, že je proti tomu, aby stejné referendum o výstupu z EU bylo také v ČR. Dokonce jsou proti přímé demokracii.

Můžete je vidět tvrdit něco takového:

„O tak důležitých věcech jako je výstup z EU by neměli rozhodovat obyčejní lidi. Ti do toho nevidí a nerozumí tomu.“

„Většina lidí je blbá a ničemu nerozumí. Rozhodně by nebylo OK, aby rozhodovali o některých věcech. Třeba o nějakých militantních akcích nebo třeba právě o členství v NATO či v EU atp.“

A někteří politici mají podobný názor. O takových věcech by neměla být referenda! Jeden politik z ODS, jehož jméno jsem se neobtěžoval zapamatovat, dokonce prohlásil něco jako: „To by dopadlo, kdyby bylo o všem referendum! To by si pak všichni třeba odhlasovali, že by se mohlo jezdit 200km/h na dálnicích apod. Taková věc je nebezpečná!“

Ok, fajn, tak jsme se dozvěděli, že lidi jsou prostě blbí a nedovedou o věcech rozhodovat správně. Dejme tomu, že je to pravda (a ona nejspíše je), potom se musím však ptát:

A KDO JE TEDA JAKO TEN, KDO BY O TOM MĚL ROZHODNOUT?!

Někdo by řekl, že odborníci. Lidi, co tomu rozumí. Znalci a experti. Uno momento a kdo jsou jako tihle lidé? Kdo je to ten „odborník“? Nějaký úředník? Nějaký politik? Sobotka snad? Případně nějaký ekonom, kterého si zaplatil nějaký ten politik, aby mu říkal, co chce slyšet?

Pokud někdo tvrdí, že lidé jsou blbí na to o něčem rozhodovat, musí do toho pochopitelně zahrnout i ty politiky, protože jsou taky lidi (sice je tomu těžký uvěřit, ale je to tak). Pokud je tam nezahrnuje, tak vlastně věří, že politici jsou jediní chytří a všichni ostatní jsou dementi. Fajn, je hezké, že někdo něčemu takovému věří, já však jeho náboženství nesdílím. Mě zatím žádný politik nepřesvědčil, že by byl chodící moudrost sama. Ani ty nelogický argumenty, kterými si obhajují různá šílená rozhodnutí a zákony nepomohly.

Ok, je možný, že někteří politici mají třeba školy – vysoký školy, takže jsou vzdělaní. A? A co jako? Já jsem nedávno zjistil, že jeden známý politik z ČSSD studoval tu stejnou školu jako já. Jsem teda jako odborník a měl bych mít právo o všem rozhodovat? He?

Ostatně, co když potkáte třeba dva ekonomy a oba mají stejnou školu, stejné vzdělání plus mínus a stejné životní zkušenosti. A jeden je pro EU, zatímco druhý proti? A ano, já znám takové případy. Který názor je potom správný? Kdo je vlastně ten odborník, který by měl rozhodovat? Pravda je taková, že i to, co někdo nazývá „příliš důležitým rozhodnutím, než aby o tom rozhodovali lidi v referendu“, není nakonec nic jiného, než něčí názor.

Teď trochu odbočím – abych řekl pravdu, já jsem obecně proti demokracii. Podle mě je to naprosto nesmyslný a nefunkční systém. Jsem anarchokapitalista asi jako Urza. Nicméně, to je můj problém. Pokud je někdo demokrat a zastánce demokracie, nemám nic proti. Je to jeho názor.

Ovšem pokud je někdo demokrat, měl by být demokrat do důsledku a měl by chtít přímou demokracii a referenda. Měl by chtít, aby lidé hlasovali o všem. Je pokrytecké říkat, že jsou věci, o kterých by neměli rozhodovat. Takový člověk vlastně říká „Jsem pro demokracii!“, ale pak zároveň říká „Ale vlastně pro demokracii nejsem!“

Mimochodem, věřit, že lidé nedovedou správně rozhodnout o setrvání nebo vystoupení z EU, ale zároveň věřit, že jsou dostatečně chytří si zvolit své zástupce, kteří o tom rozhodnou správně, je nejméně trochu humorné.

A z tohoto důvodu jsem pro přímou demokracii. Když už tu máme nějaký systém, který evidentně nefunguje, tak ať je tu pořádně. Aspoň se takový systém rozpadne na kusy dříve.

Brexit je každopádně taky důkazem zvrácenosti tohoto systému. Nechápejte mě špatně. Já jsem hrozně rád, že Leave vyhrálo. Já jsem obrovský odpůrce EU. Proti mně jsou třeba Petr Mach a Nigel Farage jen slabý odvar.

Nicméně výsledek 48% a 52% ukazuje, že je to vlastně půl na půl, ale vyhrálo Leave, jen protože jich bylo o chlup více. To je spravedlivé? Názor jedné poloviny obyvatel je něco, na čem záleží, zatímco názor té druhé nám může být úplně u prdele, jen protože té jedné skupiny je o pár procent víc? He?

Také je k smíchu, jak zastánci Remain najednou demokracii zpochybňují. Ta úžasná, krásná demokracie, ze které jsou všichni udělaní, najednou není tak super, když nevyhraje můj názor, co? Zastánci Remain tvrdí, že Leave skupina byla zmanipulovaná, a že se jednalo většinou o stará rasistická xenofobní primitivní hovada.

Aha, ok… Takže volba mladýho člověka je OK, zatímco volební hlasy starých by se měly házet radši do urny bokem, která by se měla následně vysypat do ohně… Aha! A co bude příště? Bude někdo volat po tom, aby hlasovaly jen ženy? Nebo jen pěkní lidi? Nebo jen černí?

No, nemá cenu se rozčilovat, to už za mě udělal Joseph Paul Watson.

 


03.07.2016 pipe.maze


Související články:


12345 (212x známkováno, průměr: 1,38 z 5)
14 846x přečteno
Updatováno: 3.7.2016 — 23:18
D-FENS © 2017