Příběhy ze záhrobí: Peugeot 306

Featured Image

Tento článek je drobný flashback do ‚90. Aktérem je vůz Peugeot 306 1.4 SL, r.v. 1995.

Nákup

Vývojem situace, kdy v důsledku katastrofální obslužnosti hromadnou dopravou i nemalých vesnic v blízkém okolí města, bylo nutné řešit denní dojíždění partnerky do zaměstnání. Jelikož se jednalo o její první vlastní auto (shodou okolností i zaměstnání) a bylo ve hře i společné dojíždění mým autem, byla cenová relace zvolena do maximální výše 30 tKč. Vzdálenost k dojíždění cca 15km a nechuť řešit smradlavé chrochtavé zimní rozmary dieselu, rozhodly o druhu paliva. Nulová historie povinného ručení, spojená s myšlenkou ,,začít střádat bonusy“, rozhodla o obsahu motoru – co nejmenší.

Vzhledem k cenové relaci byl výběr zúžen na přiměřené okolí inzerenta, tj. max okolo 50km. Relace 20-30 tKč se ukázala nevýhodná, vzhledem k tomu že v ní zjevně byla auta ve stejné (ne)kvalitě jako za 10-20 tKč, jen si majitel řekl o víc. Po nutném odřezání pásma pod 10 tkč, plného absolutních vraků, se výběr zúžil na pouhá 3 auta.

Citroen Saxo 1.0 – nejblíž, Fiat Bravo 1.2 – rovněž 3-dvéřák na společné trase s nejvzdálenějším Peugeotem 306 – 1.4 za 18 tisíc. Orezlé Saxo za 12 tauznů se knockoutovalo ihned a samo. Chybějící klika na pravých dveřích, torzo kliky vlevo, kolotočářsky vyhlížející postpubescentní majitel s předchozím příběhem o prodeji mámina auta, to vše hovořilo jasnou řečí. Následující projížďku po parkovišti jsem provedl spíš z tréningových důvodů. Bylo mi taky už vcelku jedno loupání pravého kloubu a že se ze zadní nápravy do ,,A“ (jistě tunning v RAT stylu) ozývaly zvuky jak z koňského povozu – prý asi jen nějaké gumy na stabilizátorech, vcelku originální a humorná hláška.

Další den jsem pak zorganizoval obhlídku zbylých dvou neštěstí. Fiat za 20 se nejevil až tak marný, ačkoliv byl kýmsi také opatřen samolepkou Monster a i jinak lehce potuněn. Při projížďce se však projevilo podle mě vadné čerpadlo posilovače, které při volnoběžných otáčkách prakticky s řízením nepomáhalo. Podle majitelovy rešerše internetových diskusí prý obvyklý jev. Nikoliv vada, nýbrž vlastnost. Také spojkové ložisko bylo nepatrně slyšitelné, nevím ale jestli by toto skutečně bylo na závadu. Nerozhodnuti jsme se vydali za pežotem.

Nevím zda auto bylo skutečně 3. autem v rodině, ale pokud ne, bylo tak šikovně namaskováno. Přístup prodávajícího (majitele, příslušníka PČR, jsem nikdy ani neviděl) byl svérázný, leč značně upřímný. Příliš neskrýval ambice zbavit se auta a po projížďce, při které jsem nic závažného krom horších brzd nezjistil, nám samovolně udělil slevu na 16,5 tKč a přislíbil bonus ve formě nové STK a evidenčky. Problematická zadní náprava (snad identická jako v Saxu) byla evidentně nedávno měněna, což na ní dosvědčily popisky fixou z nějakého vrakoviště. Nelichotivý stav tachometru, čítající přes 265 tisíc, mi se smíchem nabídl upravit na hodnotu dle přání. Taky upřímně pověděl že motor nějaký ten olej bere, ale ,,dá se to“ a skoro plný kanystr oleje je pro tyto účely v kufru. Tažné, LPG, 4 dveře, okna v elektrice, dokonce i jeden pytel a sada zimních gum nádavkem rozhodly.

A tak se stalo, že tehdy 21 let starý krám, o který by si nejspíš ani východní Němec ani kolo neopřel, si našel novou šťastnou majitelku. Navzdory tomu, že jsme údajně prosperující země ve středu Evropy s nastoleným režimem pravdy, lásky a konzumu. Šrot, který dávno měl být znovu na pultech, přetaven, ve formě spojovacího materiálu a otvíráků na pivo.

Ve druhé části článku bych rád přešel od omáčky k provozu, opravám a dalším zážitkům.

Daily struggle

Je mi jasné, že koupě vylítaného žabožroutského pekáče se leckomu může zdát jako vlastní gól. Mohu však i přes všechny dosavadní útrapy čestně prohlásit, že bilance je kladná. Alespoň v mých podmínkách, z dalšího si bude moci každý vytvořit názor podle svého.

Po přepisu auta, který proběhl s mírnými obavami kvůli pokrokovému systému přepisu vozidel 21. století, jsem ihned vyměnil přední kotouče a destičky. Během této operace se projevil kýmsi stržený a zalepený odvzdušňovák na jednom z brzdičů. Nezbylo, než u lichvářů na vrakovišti zakoupit druhý. Podle rozvrstvení zde uložených dílů by se dalo vpravdě archeologickou metodou určit, kolik mladších generací aut plní vrakoviště od éry mého veterána. Asi jen díky uložení na samé hliněné podlaze haly, nebylo torzo brzdiče ještě vyhozeno. Zkombinováním obou dílů jsem vytvořil jeden použitelný a při tom se seznámil se šroubem s 5 hranou hlavou. Oprava předních brzd mě úhrnem přišla na 1507 Kč. Také jsem vyměnil občas selhávající servomotorek volnoběhu (350,-), na který jsem byl upozorněn už při koupi auta.

Následovalo poměrně dlouhé období klidu, jen mírně zčeřené výměnou těžce vypálených svíček, z preventivních důvodů i s kabely (530,-). I výfuk se ozval, urezlý lem ve sponě na jinak zdravém dílu byl navařen kusem z hromady šrotu. Spotřeba oleje mi přišla značná, 5l kanystr padl na 15 tisíc km. Být to auto z Mladé Boleslavi, dalo by se to však prezentovat i jako simply clever výhoda, neboť tak přece odpadají tolik nepříjemné výměny oleje. Příčina ztrát oleje byla pochopitelně spojena s kouřivostí, takže jsem se morálně začal připravovat na výměnu gumiček na dřících ventilů. Známý to problém těchto motorů. Vymýšlel jsem způsob, jak to udělat bez sundání hlavy, cesta by patrně byla do strany vytáhnout společný čep vahadel a ventily rozepřít vecpanou šňůrou proti pístu. Na jakémsi zapomenutém fóru jsem objevil revoluční návod, spočívající ,,jen“ v banálním povolení nějakých 8 šroubů. Dotyčný nepochopil, že jsou to právě šrouby, co drží hlavu. K dobru mu lze přičíst, že s odstupem pár dní zde doplnil komentář, že metoda asi úplně nefunguje a jde mu voda do oleje. Pravda, bál jsem se i o těsnost na kroužcích, obavy se však později ukázaly zcela liché.

Kus prkna, který odlétl z protijedoucího vozidla, jehož řidič vše buď přehlédl anebo jel zkrátka hrdinně dál, způsobil prasklinu čelního skla, která se každým dnem rozšiřovala. Díky známému,
u kterého jsme si v dílně výměnu provedli svépomocí (i tuba tmelu se tam našla) mě oprava přišla na nehorázných 500 Kč, za sklo z nejbližšího vrakoviště. To je vše, co se s autem událo během roku a půl a 18 tisíc km, ještě jsem zapomněl na 2x přezouvání gum a 1x výměnu vložky filtru kapalné fáze LPG za 35 kaček. A pak to přišlo.

Z auta se zejména při deceleraci začal linout nepříjemný kvedlavý zvuk, spojený s vibracemi. Jednoznačný verdikt – převodovka. Faktem je, že zejména ke konci dostalo pohonné ústrojí těžce pokouřit. Odvoz většího množství sutin na vrchol skládky a dovoz všeho možného stavebního materiálu (tímto zdravím strojníka nakladače z pískovny, který na vozík o nosnosti 400 kg narval 1250) uštědřil převodovce KO. Zhodnocením stavu zbytku auta, kde byla koroze kupodivu jen nepatrná a kvůli pocitu, že za ty prachy bylo ještě celkem málo muziky (zkrátka tak trochu z hecu), rozhodl jsem se převodovku vyměnit. Kolega z práce, s vazbami na vrakoviště, mi udělal vynikající nabídku na převodovku za 4500,-. Proto jsem koupil na inzerát kompletní nastrojený motori s převodovkou za 2700,-. Trochu škoda že s hlavou MPI. Předpokládal jsem a věřil, že mladší motor, údajně demontovaný ze zcela pojízdného auta, bude mít spodek v lepším stavu, čekalo mě tedy snoubit cizí spodek a převodovku s mojí hlavou.

Vykuchání motoru šlo vcelku intuitivně. Na knihu ,,Jak na to: P306“ jsem po několika nonsensech raděj i zapomněl, maximálně si prohlédl některé z obrázků, ať vím co mě kde čeká. Vše jsem prováděl v nevytápěné garáži, což značně znepříjemňovalo práci. Přiznávám, že zpočátku opatrná demontáž samotné převodovky přešla v její pustou destrukci kladivem. Jádro pudla bylo nalezenov diferenciálu, detail satelitů je na fotce. Zbytek převodovky nejevil známky nadměrného opotřebení. 

Následovala reprase hlavy. Zachoval jsem se barbarsky a nedbal doporučení z knihy ani od útlocitných opravářů, zhýčkaných dostupností vybavení profesionálních opraven. Jediná investice byla do nákupu TORX ořechu, 2 druhů brusné pasty a nových těsnění. Přikládám nějaké fotkyz průběhu broušení sedel ventilů a čištění hlavy.

Jako pracovní stůl posloužil vyřazený plynový sporák Mora, který byl t.č. dislokován do kotelny a je možná vidět na fotce při čištění kloubu. Z několika dílů z rozbité převodovky jsem si vyrobil přípravek na demontáž ventilů, tento vehement je rovněž na fotce.

Žádná zábava, zlepšovák s aku vrtačkou a hadičkou se neosvědčil, takže ruční práce. Ještě že je to jen 8V. Test těsnosti nalitým benzinem byl ok. Po oškrabání zbytků těsnění proběhla zkouška rovinnosti hlavy, dle knihy max do 0,005 mm, provedená kalibrovaným pohledem proti světlu, s přiloženou vodováhou z Lidlu. Komplikovanou zkouškou hlava prošla a tak nic nebránilo zpětné montáži na ,,nový“ motor, který už byl tou dobou pověšený v autě. Šrouby jsem opět v rozporu s knihou použil staré, protože buď nebyly natažené, nebo byly natažené natolik rovnoměrně, že mi to tak nepřišlo. Vyšel jsem z dojmu, že poctivý šroub M10, utažený metodou tzv. na krev, může snad i vyrovnat případné pokřivení hlavy. Dle návodu k těsnění (opět v rozporus chytrou knihou) jsem dotáhl hlavu na moment + 270°, podle šablonky z papíru. Další den jsem pro sichr provedl lifting a ještě nějaký ten stupeň všem přidal.

Pak už to šlo ráz na ráz, opět nová těsnění a napnutí rozvodů pomocí kliky od vchodových dvěří. Kladka má totožný 4 hran, stejně tak výpustné šrouby na motoru a převodovce, tam však klika došla k úhoně a musel jsem do 7 mm čtyřhranu vybrousit jakýsi pevnostní šroub.

Naplnil jsem převodovku, již s novými simeringy, novým olejem, stejně tak motor. Mimochodem, všechen materiál (těsnění 1x dekl hlavy, 2x sání, 2x svody , 1x výfuk, gufero kliky, vačky, 2x gufero převodovky, 2x manžety homo kloubů vč. tuku, rozvodová sada SKF vč. pumpy, těsnění pod hlavu a vodítek ventilů Victor reinz, oba filtry, oleje motoru a převodovky, manžeta tripoidního kloubu, matice poloosy) vyšel na 2569 Kč a to jsou  prosím ceny pro libovolného smrtelníka, bez slev, vč. DPH a dopravy.

Během ručního protáčení motorem se ukázalo, že čerpadlo olej tlačí a že nový spodek, s vyššími písty (ano, původní písty byly asi o 0,5mm vyhloubené, tento fakt jsem vědomě zanedbal s vidinou zvýšení komprese) problém hlavě nečiní. Po ověšení elektriky a zbylé veteše přišel první start nanečisto, bez svíček. Pak už následoval skutečně první start, přišlo mi to jako první sex. Na jediný pokus se motor podařilo natočit, jakoby o žádné opravě ani nevěděl. Po prvních kilometrech, respektive stovkách km, postupně opadly obavy o správnou těsnost hlavy. Zato se dostavilo zklamání z důvodu svištícího spojkového ložiska. Důvěra v prodejce mě tak bude stát dalších několik dnů, zabořeného v autě, abych vyměnil spojku, která byla přitom vyloženě na dosah. Je to ale asi moje chyba, něco takového jsem mohl čekat. Teď, po skončení celé předchozí anabáze, mě to upřímně řečeno sere, zvlášť při ceně kompletní nové spojkové sady 874 Kč. Ze staré převodovky jsem si už alespoň uřezal mrkev, až budu v blízké budoucnosti centrovat lamelu..

Analýzou původního motoru, s nájezdem nejméně 300 tkm (na LPG!), jsem došel k závěru, že po opravě hlavy by byl služby i nadále schopen, klidně dalších 300 tisíc km. Navrhnout někdo takto dimenzovaný motor s přesahem spolehlivosti dnes, skončil by patrně na hodinu. Opět přikládám nějakou fotku lágrů a pístů.

Můj dojem z celé akce je ten, že se nachází na samém okraji smysluplnosti. Jenže já optimisticky autu (teď už s čerstvou STK) věštím ještě nejméně 2, možná i 4 roky provozu a tak celá bilance může být úplně jiná. Navíc to byly chvílemi dobře strávené zimní večery (i celé dny). Bylo to sice v leže na kartonu, na zemi ve vymrzlé garáži, nebo šlo o variace jógy, nicméně obohatilo mě to o spoustu zkušeností. Často jsem taky uvažoval, jak by asi dopadla podobná eskapáda na moderním autě..

Abych to uzavřel – auto svou misi zatím zdárně plní. Partnerka beztrestně nabírá řidičské zkušenosti, já zkušenosti automechanika. Nutno podotknout, auto nás zatím ani jednou nikde nenechalo, dokonce jsme se s ním odvážili i na dovolenku po ČR. Mimo to je auto ,,s koulí“ vydatný pomocník a v našich službách se natahá ještě dost.

Kompletní fotogalerie je k nalezení zde.


13.05.2018 XB


Související články:


12345 (201x známkováno, průměr: 1,37 z 5)
13 631x přečteno
Updatováno: 13.5.2018 — 23:42
D-FENS © 2017