Přes Öresund pro Saaba

Featured Image

Na základě zde vydaných článků o zkušenostech s individuálním dovozem Saaba (Přes Alpy pro Saaba) a Lancie (Přes Alpy pro Lancii (legal edition) z Itálie jsem si pohrával s myšlenkou, podělit se se svými zkušenostmi s dovozem auta ze severu. Prosím případně o shovívavost, je to moje prvotina na tomto webu. Nejsem zvyklý psát delší texty, naposled jsem tak konal před více jak deseti lety při psaní diplomky.

Už delší dobu jsem si říkal, že by nemuselo být špatný dovézt si Saaba ze Švédska. Proč zrovna Saaba? Mám rád tu značku, měl jsem jich už několik a aktuálně mám doma 9-5 Aero kombi, brejlovce (označení pro I.generaci 9-5 pro modelové roky 2006-2010), tak jsme se s přítelkyní dohodli, že pro ni pořídíme menší 9-3 v kombíku (aby mohla vozit kočár). Zkušenosti s brejlovcem sepíšu časem.

Původně jsem si chtěl ve Švédsku pořídit 9-5 pro sebe, ale okolnosti nakonec způsobily, že jsem koupil dovoz z Rakouska. Nicméně, pořád mě bavilo sledovat jeden švédský server pro prodej aut, konkrétně bytbil.com. Ten server sleduju poslední cca tři roky. Za tu dobu jsem nabyl přesvědčení, že by vůbec nemuselo být špatný si něco dovézt. Velkou většinu informací o autě si navíc můžete na netu ověřit po zadání registrační značky auta. Auta, dle fotek, byla ve výrazně lepším stavu než jinde v Evropě, ale i cena byla samozřejmě vyšší. A velmi často jsem spíš narážel na interiér v látce, než v kůži, zato všechny Saaby měly vyhřívání předních sedadel, což se o kusech v západní Evropě říct nedá (speciálně o Saabech dovezených z Itálie).

Někdy v průběhu listopadu 2015 jsme se s přítelkyní dohodli na tom, co konkrétně chceme a určili jsme si budget, cca 200 000Kč. Požadavek byl na 9-3 Sport Combi MY 2008 a mladší, benzín, motorizace ideálně 1.8t, tzn. nejslabší dvoulitrové turbo o výkonu 110kW. (Opravdu je to dvoulitr, 1.8t je pouze obchodní označení). Pak ještě přítelkyně podotkla, že by se jí líbila modrá barva a bylo by fajn, kdyby interiér byl v bílé kůži. Ale není to podmínkou.

Za mě byl požadavek takový, aby prodejce nesídlil někde moc daleko od civilizace, protože jsem měl v plánu tam doletět, koupit auto a po vlastní ose dopravit zpět do ČR. Z toho důvodu jsem chtěl eliminovat cestování po Švédsku vlakem, atd.

Začal jsem na serveru vytipovávat konkrétní kusy, asi ve dvou případech jsem prodejcům do Švédska rovnou i volal. Když jsem řekl, že chci auto na export, byl s tím problém. Přes zimu se dlouho nic zajímavého neobjevilo. Navíc jsme se v prosinci stěhovali do většího bytu a narodila se nám dcera, takže jsme se dohodli, že auto začneme intenzivně řešit v průběhu jara 2016. Někdy v dubnu jsem začal být zase více aktivní. Nicméně, pořád bez úspěchu. Navíc se také párkrát stalo, že jsem poslal odkaz přítelkyni, aby mi to schválila a ta, než to otevřela a podívala se na to (není závislá na netu, nemá potřebu surfovat každý den), tak už bylo pozdě. Uvažoval jsem, že toho nechám a řeknu servismanovi, ať mi něco doveze ze západní Evropy.

Pořád mně to ale nedalo a koukal jsem na web, až jsem jednou (bylo to ve středu) večer našel kus, který splňoval téměř všechny naše požadavky. Napsal jsem rovnou e-mail prodávajícímu autocentru. Byla to 9-3SC, MY 2008 (vyrobeno 22.11.2007), motor 1.8t s možností spalování E85, najeto cca 168000 Km, barva modrá. Interiér nebyl v bílé kůži, zato byl velmi zachovalý bez jediného poškození. Cena 55.000 SEK. Vypozoroval jsem, že 9-3 II.generace trpí na kvalitu provedení bočního vedení sedáku u těch obyčejných, převážně látkových sedaček- řidičova sedačka je u jeho levé nohy velmi často narušena, či roztržena. Vyhlídnutý kus se vyskytoval ve městě Järfallä, což je mezi letištěm Arlanda a Stockholmem. Takže i doprava pro auto ideální, vzhledem k plánovanému způsobu přepravy.

Následující den ve čtvrtek jsem v poledne zavolal do toho autocentra, protože na e-mail nebyla zatím žádná reakce. Týpkovi jsem řekl, že jsem jim psal a že bych rád koupil konkrétní auto a na export do ČR. Odpověděl mi, že už ten mail vidí a že mi na něj odepíše. Když jsem ho měl na telefonu, rovnou jsme probrali, jak to bude s převozem. Chtěl jsem po něm vědět, jestli dostanu značky na export, jestli si mám uzavřít pojištění, jaká bude platební metoda, atd. Položil jsem mu i otázku, jestli s tím dojedu do ČR po vlastní ose. Na české poměry poněkud troufalý dotaz, odpověď je přeci jasná každému dopředu.

Odpověděl mi, že tohle všechno mi napíše do e-mailu, spolu s číslem účtu, kam zaplatím zálohu ve výši 5.000 SEK. Dohodli jsme se, že až mu pošlu potvrzení o zadané platbě, on auto stáhne z nabídky a hodí do rezervace pro mě. Pak budeme řešit další kroky. To celé probíhalo v průběhu čtvrtka odpoledne.

Okamžitě jsem začal řešit s bankou mezinárodní platební příkaz. Vše OK, jen mě banka upozornila, že peníze už ten den neodešlou, že to udělají následující den, v pátek. Ještě v průběhu čtvrtečního odpoledne jsem prodejci poslal potvrzení o zadání platby s tím, že peníze budou bankou odeslány následující den a jejich přijetí na jím zadaný účet autocentra může být až do pěti pracovních dnů. Odpověděl mi, že OK, není problém a zároveň mi potvrdil stažení auta z nabídky a rezervaci pro mě. Ještě se mě zeptal, kdy pro auto dorazím a uklidnil mě, že nebude potřeba žádné značky na export. A stejně tak pojištění. Díky tomu, že pojedu domů na původních švédských značkách, uzavřeme pojistku při prodeji. Dovezu to do ČR a následně po přihlášení mu pošlu scan velkého TP, aby on to mohl odhlásit. Registrační značky zpět nepožadoval.

Hned ten den večer jsem cestou z práce zavolal do Student Agency, aby mi pomohli najít letenku do Stockholmu na další týden. Našli, buď v úterý s ČSA za cca 8.000Kč, nebo hned pak ve středu, také s ČSA, za 2.800Kč. Volba byla jasná, letí se ve středu. Poslali mi do e-mailu rezervaci a info k platbě, takže jsem dojel domu a okamžitě zaplatil letenku. Teprve ve chvíli, kdy jsem měl i zaplacenou letenku, jsem oznámil přítelkyni, že jsem jí během dne vybral auto, že už je zaplacená záloha a mám koupenou letenku.

Následující den v pátek jsem jen v bance vyřešil navýšení limitu pro platbu kartou tak, abych mohl bez problémů zaplatit a vybral jsem si dostatečnou hotovost SEK a EUR na cestu.

Ve středu následující týden jsem ráno sedal na letadlo do Stockholmu. Už sám let s ČSA probíhal vesele, neb kapitán letadla uvítal cestující slovy: „Welcome on a board, we are flying from Prague to Goteborg“. Protože už to bylo ve vzduchu, lehce tam pár cestujících zpanikařilo. Já byl mezi nimi, protože z Goteborgu do Stockholmu bych to měl fakt daleko. Asi po 15 minutách se kapitán letadla omluvil a zbytek letu byl bez problémů.

Po příletu na letiště jsem šel hledat taxi. Byl jsem rozhodnutý vzít to taxíkem, doma jsem si zjišťoval cenu. A protože Järfallä je necelých 40km od letiště, předpokládal jsem, že bych se měl vejít max do 600 SEK, což jsem byl ochotný za to zaplatit. Taxík stál nakonec 455 SEK.

Veselo nastalo po příjezdu do autocentra. Nahlásil jsem na recepci, že jdu za konkrétním prodejcem, že jsme na dnešek domluveni. Po chvilce opravdu přišel, pohodovej, mladej kluk. Prohodili jsme pár vět o cestě sem a vrhli se na obchod. Řekl, že jde hledat klíče. Tady jsem poprvé zvednul obočí, protože jsem čekal, že je bude mít připravený. Asi po deseti minutách přišel a držel klíče v ruce. Prohodil, že jde hledat auto. Zvedl jsem obočí podruhé. Po dalších deseti minutách přišel s tím, že auto je na druhém konci města v jejich skladu a že je tu za 10 minut i s autem. Už jsem obočí nezvedal, něco ve mně rovnou začalo panikařit. Prodejce opravdu do deseti minut přijel i s tím správným autem. Zaparkoval vevnitř v hale a vrhli jsme se na věc. Rovnou mi řekl, že nefunguje elektrický ovládání sedačky řidiče a že mi na to dává slevu ve výši 2000 SEK. Na to jsem přistoupil, není problém sehnat kostru sedačky s manuálním ovládáním a sedačku přečalounit. Pak mi ještě ukázal servisní knížku a předal kompletní servisní historii, včetně faktur, atd. V době koupě bylo auto cca 3000 Km po posledním autorizovaném servisu.

Pak jsme jeli auto projet. Všechno bylo v pohodě, nebo aspoň jsem měl ten pocit. Kupovaný kus vypadal následovně: modrá barva, litá kola nebyla, byly plecháče. To mi nevadilo. Na karoserii nebyl žádný škrábanec, všechno ve skvělém stavu, snad jen v pravém zadním světle malá prasklinka. Interiér celý černý, sedadla látková, s koženými bočnicemi. Výbava pro švédský trh spíš základní, tzn. 5stupňová manuální převodovka, automatická klima, vytápěná přední sedadla, tempomat, palubní počítač, radio s CD, všechna čtyři okna v elektrice, elektricky ovládaná zrcátka, vytápěná zrcátka, samozřejmě dálkový centrál, elektronický zámek volantu, atd. Ve výbavě dále byla standardní světla, nikoliv xenony, dešťový senzor a nějaké výkonnější ostřikovače předních světel. Auto nemělo přední mlhovky a hagusy. Takhle auto vypadalo při přebírání:

Tak přišla na řadu nejsmutnější část dne, placení. Z ceny auta odečetl poslanou zálohu, nefunkční elektriku sedačky a přičetl pojištění pro EU ve výši 500 SEK. Auto bylo totiž pojištěno jen pro švédský trh. Platba kartou proběhla bez problémů, řekli jsme si, kdy cca po příjezdu domů se mu ozvu s potvrzením, že je přihlášeno, dostal jsem švédský techničák (modrý a žlutý papír), abych to mohl v ČR přihlásit a mohl jsem vyrazit.

Zpět do ČR jsem jel přes Kodaň, protože jsem chtěl přespat přes noc u tety a ráno pokračovat domů. Cesta do Kodaně byla naprosto bez problémů, jen jsem měnil nastavení tempomatu v rozmezí 80-110km/h. Z Kodaně domů také naprosto v pohodě, po cestě žádný zádrhel.

Po příjezdu do ČR jsem auto odvezl svému servismanovi, se kterým jsem byl dohodnutý, že mi zařídí přihlášení a udělá na tom případný servis, pokud něco bude třeba. Servis žádný potřeba nebyl, auto bylo naprosto v pořádku.

Když jsem po pár dnech dostal auto na českých značkách, hned jsem, dle dohody s prodejcem, mu posílal scan velkého a malého TP. Upozornil jsem ho, kde tam najde informaci o tom, že to bylo řádně přihlášeno na základě původních SE papírů a znovu jsem se ho zeptal, jestli je to takto vše OK. Odpověděl mi, že ano, že je to takto vše OK, ani po mě nechtěl poslat zpět původní registrační značky.

Celá sranda individuálního dovozu vyšla na následující peníze:

160.000 Kč kupní cena auta

8.000Kč přihlášení na české značky (neměl jsem na to čas, nechal jsem to na jiných)

2.800Kč letenka z Prahy do Stockholmu

Zbytek, 12.200 Kč obsahuje benzín na přibližně 1460 km, most přes Öresund (přesnou cenu už nevím) a trajekt Gedser- Rostock (ten stál přibližně 100 EUR).

Pokud se na to dívám zpětně, tak fakt je, že dovoz ze západní Evropy vyjde o něco levněji. Ale když se k tomu přičte nějaký ten servis, tak se to může dostat na obdobné peníze. Chtěl jsem to zkusit, pár lidí mě od toho odrazovalo. Nejsem člověk, který se v autech nějak moc vyzná, tady v ČR bych se neodvážil jít do bazaru a sám si něco koupit. A možná bych ze západu dovezl něco lépe vybaveného, ale i přesto jsem do toho šel. Nelituju toho a tato moje pozitivní zkušenost začíná nalamovat k podobnému kroku i kolegy v práci.

Pokud jste dočetli až sem, jsem poctěn. Na případné dotazy rád odpovím v diskuzi.

 


12.03.2017 Michelskej


Související články:


12345 (183x známkováno, průměr: 1,23 z 5)
15 023x přečteno
Updatováno: 12.3.2017 — 23:19

Reklama

D-FENS © 2017