Dovoz auta z Německa po vlastní ose – co to obnáší?

Featured Image

Motivací k článku jsou lži a bludy, šířené firmami a jednotlivci, kteří auta z Německa vozí za peníze a které mají vyvolat dojem, že je to něco složitého, do čeho je lepší se nepouštět a raději platit „odborníkům“. Zjišťováním relevantních informací jsem tak přes kvanta těchto mystifikací strávil víc, než jsem původně čekal.

Kupní smlouva

Nákup začíná už doma a je dobré mít co nejvíc věcí zařízených před tím, než se pro auto vypravíte. K tomu patří i nachystaná kupní smlouva, které díky slovníku porozumíte, i když nevládnete němčinou. Mobile.de má svou volně dostupnou a hojně využívanou šablonu, kterou si stáhnete jako editovatelné PDF a na počítači ji můžete snadno vyplnit. Odkaz zde.

Registrace – žlutá nebo červená?

Existují dva druhy registračních značek. Registrační značky pro krátkodobou registraci (Kurzzeitkennzeichen) na sobě mají žlutý pruh a platí typicky 5 dní. Alternativně značky vývozní, které mají platnost delší (měsíc a více) a které mají pruh červený. Liší se cenou za jejich vydání i výší pojištění, „žluté“ jsou výrazně levnější. Jen je třeba mít na paměti, že je během jejich platnosti nutné auto přivézt a vyřešit STK a současně mít kam auto odstavit, protože registraci u nás už stihnout nelze. Zde se na netu objevuje množství zavádějících informací, typicky že žluté značky u nás neplatí a podobné bludy. Ano, PČR svého času objevila důvody, proč je neuznávat a můžeme se jen domýšlet, komu takový postup sloužil. Nicméně v mezičase proběhla změna způsobu vydávání značek v Německu a jejich použití je bez problému, více například zde.

Pojištění pro převoz

Podobně jako u nás, bez uzavřené pojistky Vám auto nepřihlásí a je to po podepsání kupní smlouvy první krok před vstupem na registrační úřad. Způsob přihlašování aut v Německu je specifický v tom, že značky si necháte vyrobit sami a tak u každého registru sídlí firma, která je vydává. Ta umí i pojištění, ale počítejte s přirážkou – cena za 5 dní byla 75 Eur, zatímco na netu jsem ho pořídil za půlku, na www.nondos.de stálo 36.5 Eur. Mají na webu i prázdnou zelenou stránku, kterou si můžete stáhnout a na ni teprve vytisknout zelenou kartu, aby byla echt zelená. Hodí se, když s tím „Váš“ prodávající počítá a poté, co se ujistíte, že auto berete to máte kde zařídit a vytisknout, třeba u něj doma (platit lze přes PayPal, nikoliv kreditkou).

Německý registrační úřad

Opět podobně jako u nás, na úřad buď musíte mít sjednaný termín nebo jít na registr, kde není problém si počkat. Doporučuji toto řešit s prodávajícím předem – může tam zavolat a pochopitelně se to liší úřad od úřadu. Pro přihlášení potřebujete osobní doklad a doklad o sjednaném pojištění. Poplatek za odhlášení platí prodávající (7.5 Eur), poplatek za přihlášení Vy (12.80 Eur). Poplatky se údajně mohou lišit v závislosti na městě, takže částky výše uvedené berte jen jako indikaci.

Následně jdete do firmy, která vydává značky. Cena 17 Eur za kus, tedy celkem 34 Eur. Se značkami jdete zpět na úřad, který na ně ještě vylepí kontrolní nálepku a následně už s velkých techničákem, malým techničákem předchozího majitele a novým malým techničák se svým jménem (vše budete potřebovat při přihlášení u nás) jdete k autu, nacvaknete značky a můžete jet. Celá akce na úřadě vč. vydání značek trvala necelou hodinu.

Po příjezdu – dovozová STK a emise

Dle stáří a nájezdu auta existují 3 kategorie vozů, které se liší dokumenty, potřebnými pro přihlášení:

  • Do 6 měsíců stáří a 6k km nájezdu
  • Nad 6 měsíců a 6k km nájezdu ale do 4 let stáří
  • Nad 4 roky stáří

Informace k dokladům nutným pro každou kategorii najdete na stránkách registrů, včetně žádosti ve formě editovatelného PDF, kterou můžete vyplnit už doma. Mě se týkala třetí kategorie a to znamená, že je nutné mít:

  • Emise (920 Kč)
  • Dovozová STK (zároveň slouží jako evidenční kontrola, 1070 Kč)
  • Buď CoC (Certificate of Conformity, prohlášení o shodě) nebo navíc „technický protokol“, který vydá STK. Je vhodné se prodávajícího na CoC zeptat, protože vydání technického protokolu obvykle stojí 1000 Kč.

Přihlášení na registru v ČR

Nejdříve je nutné sjednat si u nás pojištění odpovědnosti (povinné ručení). Přihlášení z dovozu se nedělá na počkání, je to správní úkon, na který má úřad ze zákona 30 dnů. Protože ho umí udělat jakýkoliv registr, doporučuji si jich pár v okolí obvolat a poptat se na vytížení. Já se dostal na „zhruba týden“. Cena za přihlášení je 800 Kč, donesete vyplněnou žádost, dovozovou STK, všechny 3 technické německé technické průkazy (velký, malý na prodávajícího, malý na Vás), technický protokol nebo CoC a doklad o pojištění (zelenou kartu).

Vyzvednutí registračních značek

Jakmile je auto zapsané v registru, úřad Vás bude informovat a půjdete si pro registrační značky a české technické průkazy – tím celá procedura končí a můžete jezdit.

Další potenciální náklady

K výše uvedeným nákladům může být dle stáří vozidla nutné zaplatit ještě eko poplatek dle emisní normy.

Celkové shrnutí

Auto jsem objevil v úterý, „doma“ bylo další pondělí. STK v úterý, přihlášení ve středu, na značkách další úterý, celkem tedy celá akce od otevření mobile.de po první jízdu na našich značkách trvala rovné 2 týdny. Náklady:

  • (DE) Převozní pojistka: 965 Kč (36.5 Eur)
  • (DE) Registrace: 330 Kč (12.8 Eur)
  • (DE) Převozní značky: 880 Kč (34 Eur)
  • (ČR) Dovozové emise: 920 Kč
  • (ČR) Dovozová STK: 1070 Kč
  • (ČR) Žádost o zápis do registru a RZ: 800 Kč

Celkem 4965 plus náklady na cestu tam a zpátky (vlak, bus, benzín, dálniční nálepka atd. dle vzdálenosti a způsobu dopravy). Jestli se to vyplatí je na Vás, za mě naprostá spokojenost.

 


26.05.2019 fatdwi


Související články:


12345 (235x známkováno, průměr: 1,11 z 5)
40 851x přečteno
Updatováno: 26.5.2019 — 22:43
D-FENS © 2017