Podivuhodné příhody s Českou poštou

Featured Image

V době covidové jsem si dovolil sepsat spíše pro odlehčení tento článek o mých zkušenostech s tímto prazvláštním podnikem, který každého občana naší malé republiky stojí nemálo peněz, za které nám poskytuje dosti zvláštní služby. Skoro každé setkání se službami této organizace poskytuje důvod, pro zadumání nad smyslem existence této firmy.

Česká pošta disponuje rozsáhlou sítí poboček, jejich otevírací doba je nastavena tak aby pro běžného pracujícího občana bylo takřka nemožné se tam dostat, aniž by si na to musel brát z práce dovolenou.

Také disponuje neuvěřitelně neschopným managementem, který vymýšlí neustálé inovace směřující ke stále se zhoršujícím službám. Zkusím to demonstrovat na pár příkladech ze své vlastní zkušenosti:

Příklad první – doručení = nedoručení

Před několik lety jsem po jistou dobu obýval byt na jednom z velkých Brněnský sídlišť. Tato lokalita oplývala i miniaturní pobočkou České pošty s dvěma přepážkami z nichž jedna byla téměř pořád zavřená. Za přibližně dva roky se České poště nepodařilo doručit mi jednou doporučenou zásilku či balík. Vždy jsem dostal pouze oznámení, že jsem nebyl zastižen – ač pracují z domova jsem tedy k zastižení skoro pořád. Jak k tomu docházelo? Doručovatel zastavil před domem, chvíli seděl v kabině a vyplňoval ono oznámení že adresát nebyl zastižen pro všechny zásilky do daného domu. Pak vyběhl, naházel do schránek oznámení a popojel k dalšímu vchodu kde se vše opakovalo. Nákladový prostor dodávky kde měl balíky ani jednou neotevřel. Následně před onou malou pobočkou každé odpoledne čekaly desítky lidí na své balíky a jediná pracovnice za přepážkou prostě neměla šanci.

Pro své vlastní pobavení jsem u všech zásilek reklamoval doručení, ale vždy jsem dostal stejnou odpověď – pošta vše prověřila a vše je v pořádku, protože v dané oblasti ten den doručovatel nějakou zásilku doručil.

Příklad druhý – pošta nenašla dům

Po výše popsaných letech v Brně jsem se přestěhoval do jedné obce na Vysočině. Koupili jsme zde dům, nejednalo se o novostavbu, ale dům na svém místě stál již nějakých 10 let. A hned jsme se dočkali „překvapení“ – zásilky opět nechodily a tentokrát nechodily ani ony lístečky že jsme nebyli zastižení. Vydal jsem se tedy na místní pobočku České pošty a dozvěděl jsem se neuvěřitelnou informaci – doručovatel náš dům nenašel. Po deseti letech pošta neobjevila, kde že to onem dům stojí. Zde se ovšem náprava povedla, vyžádal jsem si telefon na doručovatele, vysvětlil mu kde dům stojí a od té doby je vše v pořádku. Nádavkem jsem s dalším balíčkem dostal i informaci, že doručovatel dostal jako podklad pro svou oblast tištěnou mapu a ta je prostě tak stará, že tam novější domy nejsou…

Příklad třetí – tak trochu rasistická pošta nemá ráda maminky

Asi všichni jste to zaznamenali – pokud zabalíte balíček do černé fólie, připlatíte si. Prý černá fólie znemožňuje automatické načítání štítků na balících. Jenom nevím, proč to ostatním nevadí…

A k tomu jsem se nádavkem od vedoucí pošty dozvěděl, že razantní zdražení doporučených zásilek přišlo proto, že maminky na mateřské dovolenou si na mimibazaru a jiných serverech vzájemně prodávají různé věci a ty pak dokonce posílají poštou. Což managerům pošty hrozně vadí, tak ty zásilky zdražili…považte, lidi od pošty chtějí, aby doručovala zásilky…no kde to jsme, že…

Příklad čtvrtý – zrychlený výdej zásilky

Obdržel jsem balíček s tím, že mám využít jakou službu pro zrychlený výdej zásilky. I vydal jsem se na poštu a prošel onen „zrychlený“ výdej. Zrychlený výdej vypadá asi takto:

1. Na vyvolávacím systému vyberu položku něco jako „Zrychlený výdej zásilky“

2. Do systému zadám číslo zásilky

3. Vezmu si lístek s pořadovým číslem

4. Počkám až na mě přijde řada = moje číslo se objeví nad některou z přepážek

5. Předám paní za přepážkou svůj lístek z číslem a lísteček s číslem zásilky

6. Obdržím zásilku

Snadné že? A jak pro srovnání vypadá normální „nezrychlený“ výdej zásilky?

1. Na vyvolávacím systému vyberu položku asi jako „Výdej zásilky“

2. Vezmu si lístek s pořadovým číslem

3. Počkám až na mě přijde řada = moje číslo se objeví nad některou z přepážek

4. Předám paní za přepážkou svůj lístek z číslem a lísteček s číslem zásilky

5. Obdržím zásilku

Také se jako já ptáte v čem je ona výhoda zrychleného výdeje? Já na to nepřišel…

Příklad pátý – Zvolte si cenu a rychlost doručení

Asi jste to také zaznamenali – doporučenou zásilku můžete poslat ekonomicky nebo prioritně. Za prioritní si připlatíte…a za co? No za nic. Pošta zásilku doručí, jak se jí to hodí, negarantuje nic. Prakticky odzkoušeno…

Příklad šestý a poslední – zásilka ze zahraničí

Dostal jsem jednoho dne dopis do vlastních rukou jehož odesílatelem byla Česká pošta. Uvnitř černobílé vytištěné fotky balíčku z Británie od kamarádky a jakýsi formulář že dávám poště souhlas s elektronickým oznámením příchodu zásilky ze zahraničí a další papír, že mám všechny údaje zadat do jakéhosi formuláře na webu pošty aby mohl balíček do celního řízení. A také skvělá informace, že pokud neudělám do nějakého data, balíček vrátí. To bylo zvláště pikantní, protože ono datum bylo hned následující den po datu doručení dopisu, ve kterém tato informace byla. Opravdu hodně času jsem dostal, stačilo abych nebyl doma a dopisu vyzvednul až druhý den a bylo pozdě…

Na poště jsem dostal poměrně přesnou informaci, co mám provést – leč, jako asi vždy u této firmy, zcela špatnou. Například jsem měl vyplnit jakýsi formulář, který jsem ovšem nedostal. Pak vše poslat emailem vč. informací které jsem neměl (co v balíčku je a kolik to stojí)…a tak dále.

V dopise zase psali, že mám všechny údaje zadat do on-line formuláře na webu…tak to tedy zkusím a ejhle, údaje nelze zadat…proč? Nu, protože celní řízení už proběhlo. Tak tedy čekám, jestli balíček dorazí mě a nebo zpět do Británie…a nebo nikomu.

Samozřejmě to nejsou všechny „zábavné“ historky s Češkou poštou – třeba jak pošťák balíček vykradl a pak napsal, že adresát balíček odmítl převzít (aniž by poznamenal, že se samozřejmě ani nepokusil ho doručit), nebo jak jsem ve schránce celý týden nacházel dopisy určené na úplně jiné adresy. Nebo jak pošta zásilku ztratila úplně. A tak si říkám, má cenu tuhle podivnou organizaci dotovat miliardami ze státního rozpočtu? Poskytuje neskutečně mizerné služby a za neodpovídající ceny. Služby které jiní, bez dotací poskytují levněji a lépe…není čas ji zrušit?


23.01.2022 Zede


Související články:


12345 (221x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
12 896x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017