Česká pošta? Zrušit a zapomenout.

Featured Image

Když mě někdo chce doopravdy nasrat, pošle mi něco Českou poštou. Jakýkoli kontakt s touto příšernou institucí je pokaždé problém. Měli by ji zrušit úplně.

Když jsem slyšel, že se pošta chystá redukovat síť poboček, myslel jsem, že se mastermindové v jejím vedení asi už úplně zbláznili. Všechny zásilkové služby se posledních zhruba deset let zabývají tím, aby se dostaly blíže k zákazníkovi, a to jak geograficky, tak časově. Nabídli výdej a později příjem zákázek jiným firmám jako frančízu nebo budují síť výdajových automatů. Pošta funguje přesně opačně, postupně se optimalizuje pro zákazníka, který má čas mezi osmou a šestnáctou hodinou a nedělá mu problém se trmácet přes celé město na nějakou smradlavou pobočku, kde může stát frontu s dalšími podobně postiženými nešťastníky a čekat, až si na něj nerudná blbá úřednice najde laskavě čas.

Ceny služeb České pošty pokládám za zcela nesmyslné a absurdní. Ale mně je docela jedno, zda zaplatím za doporučený dopis třicet nebo padesát korun, protože posílám jeden za rok a ta částka není vysoká. Když ale pozoruji, jak tam berou u huby důchodce při placení složenek, tak je mi z těch kurev poštovních blivno. Vždy, když sleduji, jak se ty zkurvenci pokoušejí z nějakého důchodce vytáhnout pár desetikorun za úhradu složenky, mám nutkání tam uspořádat rychlokurz online plateb, protože mi připadá naprosto nestoudné chtít po někom takové peníze za něco, co bez větších obtíží nabízí každá slušnější banka zdarma.

Ovšem moje nejoblíbenější služba je tzv. Balík do ruky. Ta hraničí s masochismem. Není nic zábavnějšího, než se nechat zprcat se od poštovní dominy po telefonu, že „my jsme tady u vás před vratama a nikdo není doma, ačkoli jsme vám jasně psali, že mezi 9. a 17. hodinou přijdeme a budeme doručovat zásilku!“.

Tím to však nekončí. Nejen že nabízí mizerné služby v rámci státního monopolu, ještě jsou otravní. Pošty fungují jako dealerství různých krámů a losů pro loterijní společnosti. Zaměstnankyně jsou pravděpodobně motivovány k prodeji toho šmejdu, na kterém se navíc v minulosti přiživovali různí zloději kolem sociální demokracie, a pravidelně mi vnucují nějaké sračky, o které nemám zájem. Několikrát se mi stalo, že jsem si koupil nůžky, pravítko nebo propisku, aniž bych je skutečně potřeboval, protože úřednice vypadala už tak zkroušeně, že se mi jí zželelo. Halt dělat pod Rakušanem a jeho vnitráckým crew je koncentrovaná slast.

Vedení Česlé pošty léta blahosklonně přihlíželo, jak si jiné firmy dělají byznys z toho, co měl být původně její zdroj zisku. Nakonec se nepřekvapivě ukázalo, že nestátní firmy umí zajistit lepší služby za méně peněz a tak se každý, kdo má jen trochu rozumu, snaží České poště a jejím příšerným službám, protivným zaměstnancům a hnusným pobočkám vyhnout.

Jako hlavní příčina neúspěchu České pošty je veřejnosti předkládána digitalizace, čemuž lze skutečně těžko uvěřit, protože konkurenti České pošty použili digitalizaci a mobilní komunikaci jako faktor svého růstu, protože jim umožnila zrychlit doručování a zvýšit efektivitu. Vysoce profesionální skvěle honorovaný státní management České pošty v tomtéž vidí riziko. Už jen to nasvědčuje tomu, jaká je myšlenková dynamika těch retardů, co tento kolos vedou.

Příčina všech problémů je v tom, že Českou poštu zřídil a provozuje stát, respektive ministerstvo vnitra vedené učitelem dějepisu a němčiny Rakušanem.

Pošta je skvělý příklad toho, jak to dopadá, když něco vede stát. Za strategii a dlouhodobé řízení České pošty je zodpovědná dozorčí rada, která sloužila celou dobu jako trafika pro vlivné jednotlivce s pozitivním vztahem k ministerstvu vnitra. Jejich manažerský talent a absence jakékoli vize vedly k tomu, že přivedli zugrunt organizaci, která mohla dobře fungovat, a navíc naprostou neschopností organizaci jakkoli rozvíjet položili základ byznysu paní Kijonkové a dalších několika menších stejně úspěšných konkurentů. O tom se teď nemluví a pokusím se tento deficit nahradit. Dlouholetým členem dozorčí rady je tak pan Mgr. František Lukl MPA, politik za STAN a silný hráč komunální politiky. Hlavním životním posláním pana Lukla je hromadit funkce. Nepostradatený je ve všech, takže si ho jako dějepisář Rakušan přál v dozorčí radě zachovat. Asi pro velké úspěchy. Donedávna Českou poštu strategicky řídil také Vladimír Dzurilla, ten samý, kterému chtěl Babiš dát medaili za jeho služby v oblasti kyberšikany širokých vrstev obyvatelstva během corona games pomocí aplikací jako eRouška a Tečka. Ani pozitivní vztah k Aspen instititu však Dzurillovi nepomohl od fatální kolize s dredatým zmrdem. Agentura NAKIT vedená Dzurillou měla v roce 2020 rozpočet 438 mega, aniž by se dalo někde dohledat, co za tyto peníze občan dostal. O tom pánovi ještě uslyšíme. Dalším členem dozorčí rady České pošty byl ještě donedávna také prominentní sociální demokrat, parlamentní technolog moci a starosta Náchoda Jan Birke, který má také dobré vztahy s ministerstvem vnitra a ještě lepší vztahy s Čínou. Kdo by si však myslel, že se výměnou dozorčí rady nedávno něco změnilo, tak ho musím zklamat. Jak se dozvíte v tomto videu, nová dozorčí rada je také matroš. Vypadá to navíc, že se Česká pošta stala finančním kanálem pro financování neziskovek.

Kromě těchto špičkových vnitráckých odborníků na veřejnou správu zde ještě máme tu okolnost, že pošta funguje jako sklad vyhořelých kádrů. Na různé manažerské funkce se odkládají bývají vysoce postavení fízlové a příslušníci dalších silových složek, kteří jsou tam zaparkováni poté, co měli nějaký průser, typicky alkohol nebo úplatky. Tuto funkci plní i další organizace, například Správa hmotných rezerv. Je jasné, že s tímto vedením honoris causa to muselo dospět, kam to dospělo, spíše je zázrak, že to vydrželo fungovat tak dlouho.

Agónie České pošty v posledních letech nebyla prosta komických momentů. Jeden z nich byla například spolupráce Zásilkovny s Českou poštou, která vydržela fungovat několik měsíců. Výsledky a průběh této spolupráce jsou trefně popsány zde.

Pokud by tedy někdo nyní nebo v budoucnu chystal pronést nějaké moudro o tom, že by se stát měl postarat o tohle nebo o tamto, tak by asi bylo lépe, aby si to rozmyslel a kletbu raději nevyslovoval. Takhle to dopadá, když se stát stará.

Když jsem uviděl seznam poboček, které mají přijít zrušit, došlo mi, že alespoň v Českých Budějovicích mají jedno společné. Sídlí na nějaké docela slušné adrese v docela slušné komerčně využitelné nemovitosti. Takové ty hnusné pobočky, co jsou někde v plesnivém přízemí polorozpadlého činžáku zůstanou fungovat dál a dál budou srát zákazníky, kteří v nich budou dál čekat na mizerné služby, jen o něco déle Myslím, že tohle bude velkokapacitní starostenský tunel, vyztužený ještě navíc zcela absurdní osmimilardovou injekcí na „restrukturalizaci“ pošty. Zdá se, že se klientelistický klub kolem pana ministra po létech malého přikrádání nadechl k něčemu skutečně velkému.

Česká pošta patři zrušit.

Myslím, že veškeré pokusy o restrukturalizaci jsou marné, pokud zůstane státní. Ty její služby postupně nebude potřebovat vůbec nikdo, až na jednu výjimku. Generace, která se nyní ocitne v důchodu, už nemá takový odtažitý vztah k nástrojům digitální komunikace a šikovně vedenou státní propagandu o kyberzlodějích okrádajících důchodce jako na běžícím pásu berou s rezervou. Pro ně už bude pošta i s jejími skvělými službami zbytečná. Zůstane pouze to, co se někdy nazývá „univerzální služba“, tedy doručovací služba garantovaná zákonem. Zčásti ji lze realizovat datovými schránkami, nicméně ne každý je ochoten mít počítač a připojení k internetu. Nicméně máme tady čtyřicet tisíc policajtů, asi o třetinu více, než by bylo při aktuální kriminalitě a počtu obyvatel třeba, a zhruba deset tisíc strážníků, které nepotřebuje už vůbec nikdo. Celkově zde mámě asi osdmdesát tisíc policistů, hasičů, celníků, strážníků a jejich občanských zaměstnanců. Musíme financovat jejich lifestyle, i když nic nedělají, a oni toho skutečně mnoho nedělají. Místo projíždění se v autech a relaxace ve fitness centrech mohou poskytovat univerzální službu od rána do večera, kapacity i vybavení je tam dostatek.

 


10.4.2023 D-FENS


Související články:


12345 (443x známkováno, průměr: 1,25 z 5)
30 531x přečteno
D-FENS © 2017