Pavlišovský řízek a Velký Bratr

Featured Image

Když byste se někdy ocitli na Náchodsku a zašli na něco k jídlu, patrně narazíte v restauračním menu na krajovou specialitu s názvem Pavlišovský řízek.

Těžko říct, zda šlo o geniální nápad či znouzectnost, ale když si tuto krajovou specialitu objednáte, budete minimálně překvapeni z toho, co máte na talíři: Vedle houskových knedlíků, dušeného zelí a šťávy z pečeně na vás bude koukat klasický vepřový šnicl. Pěkně trojobalový, jen ty přílohy jsou prostě velmi nezvyklé. Ale možná vám to zachutná jako mě. Lehce kyselé zelí bohatě nahradí klasický citron a šťáva z pečeně zajistí, že se neudusíte knedlíkem. Třeba kdysi dávno kuchaři došly brambory, nebo si po šichtě nandal na talíř zbytky, ale nejen jemu tahle nezvyklá kombinace zachutnala. Určitě ji každý den dostanete třeba v restauraci U generála Laudona, ale prakticky všude především v okolí Police nad Metují.

Minulý víkend jsem seznamoval s touto krajovou specialitou u vínka své známé. Seděli jsme u na hotelovém pokoji kdesi v zahraničí, a tlachali o všem možném. Velmi podrobně jsem kamarádům vyprávěl, jak jsem mimo jiné objevil Broumovské stěny, popsal jim úžasnou výletní restauraci Hvězda s nezvykle vtipným vrchním, a díky tomu jsem se dostal i k pavlišovskému řízku. Tento výraz během večera zazněl několikrát. Na celou záležitost bych druhý den ani nevzdechl, kdybych…

Kdybych si druhý den nepustil v mobilu Chrome. Jako vždy po ránu mi naběhla služba Discover – seznam zpráv a informací, které Chrome nabídne na základě aktivit, které na netu provádíte. Při letmém pohledu na seznam titulků jsem se zarazil: Jako čtvrtá zpráva byl odkaz na článek o krajové specialitě zvané pavlišovský řízek. To prostě nemohla být náhoda.

Hned jsem si vzpomněl na moment, kdy jsem psal článek na tento blog s názvem Stavba sauny svépomocí. Článek jsem měl na PC rozepsaný více dní, neustále jsem od něj odbíhal a samozřejmě pracoval s Chromem. Po uzavření článku jsem chtěl cosi vyhledat na youtube – a minimálně tři videa na úvodní obrazovce se týkala stavby sauny nebo sauny jako takové. Takže slavná AI nejen skenuje vaše aktivity na pracovní ploše, ona už umí i odposlouchávat.

Když jsem se se svou příhodou svěřil jednomu kamarádovi, vysmál se mi, že jsem paranoik. Jenže druhý den mi zavolal, že se na jeho facebooku objevil recept na pavlišovský řízek. A hned přidal i příhodu někoho dalšího, kdo se bavil u kafe s mobilem na stole o zbytečnosti prodeje matrjošek v krámcích okolo Karlova mostu, a vzápětí spatřil matrjošky v odkazech při brouzdání po webu.

Je jasné, že to s námi umělá inteligence myslí dobře. Nejen že se při běžné aktivitě podívá, co právě děláte na počítači, ale velmi pozorně sleduje, co říkáte svým přátelům. Je to určitě příjemné zjištění. Představte si, že vedete diskusi na nějaké konkrétní téma, a zapnutý mobil vám hned pomůže doplnit znalosti k dané problematice prakticky online, aniž byste museli pracně vyhledávat téma, a ještě navíc je budete mít komfortně očištěné o dezinformace. Možná si za pár let jen pomyslíte, že je potřeba koupit novou komodu, a do hodiny u dveří zazvoní pracovník Ikey se třemi exempláři na výběr v rozměrech, které daný prostor umožňuje. Nebo si pomyslíte něco jiného a do hodiny jste v base.

Google se zapřísahá, že naše data z jeho šmírování zůstávají privátní a vše je v zájmu marketingu. Pokud ovšem beru v potaz uvažování toho zamindrákovanýho exoftalmika z Kolína, moc nadějí bych si nedával. Není nejspíš daleko právní úprava, která umožní silovým složkám donutit provozovatele předat záznam veškeré komunikace určené osoby. Když jde o udržení moci, veškerá pravidla jdou stranou. Aneb jak kdysi pravil Stanislaw Jerzy Lec: „Nikdo nemá rád bezpráví. Zákony si po svém upraví.“

Vítej ve světě bez soukromí. Velký Bratr tě sleduje.


05.03.2023 Pako


Související články:


12345 (201x známkováno, průměr: 1,56 z 5)
18 056x přečteno
Updatováno: 5.3.2023 — 20:54

Reklama

D-FENS © 2017