Pardubické maximum

Featured Image

Před pár dny jsem si všiml na webu zprávy o klučinovi, který vykrvácel v Pardubické nemocnici. Ta zpráva mě extrémně nasrala, zejména díky vyjádření nemocnice. Tato zpráva se však zdá zapadla mezi důležitější poselství všedních dnů. A proto k tomu musím napsat pár odstavců.

Nemocnice vinu odmítá, udělala maximum, a vzhledem k tomu že probíhá znalecké šetření, nemohou předjímat jeho výsledky. Ačkoli to kolegiálně jistě potvrdí, že vše bylo OK. My však nejsme nijak osobně interesováni, a tak se můžeme k věci postavit kritičtěji.

Dobrý den, jsem úplný laik, který ale měl to „štěstí“ dostat se do dvou škaredých situací vyžadujících řešení života blízkých lidí resuscitací, a chtěl bych se podívat na dostupné informace o tomto případu z Pardubické nemocnice a na naše zdravotnictví jako takové.

Citace paní tiskové mluvčí: „Bohužel, ani při vynaložení maximálního úsilí není možné vždy předejít komplikacím, které se mohou při poskytování zdravotních služeb vyskytnout.“

Hrozně by mne zajímalo, co tím špitál myslel. Šlo o výrok, který byl pronenesen neadresně? Tj. „I při maximálním úsilí se může něco posrat, ale prosím neptejte se, kolik snahy jsme do toho vložili my“? Anebo hovoří o úsilí při této operaci, kde nějaká komplikace vznikla, anebo mluví i o pooperační péči? Anebo chtěli říci, že toto je maximum, které tento špitál umí ze sebe vykřesat?

Těžko říci, ale ta pooperační péče, ta je opravdu divoká:

1. Dle vyjádření otce: Když 10 letý pacient začal na oddělení krvácet, tak se musel zvednout a po svých si dojít pro ošetření. Toto je normální? V této „nemocnici“ nemají lůžka pro transport? Tato „nemocnice“ je něco jako lesní školka, kde je vybavení ořeznáno na minimum a vše se dělá po zálesácku?

2. Z kamer: dítě nám krvácí do dýchacích cest, ale ani doktorka ani sestra jej nedají ani do stabilizované polohy, aby se alespoň nedusilo vlastní krví. Ani jej nedají do autotransfuzní polohy. OK, slyšel jsem, že tato už je prý zavrhovaná, ale pokud jste v takové prdeli jako toto dítě v této nemocnici, třeba by to pár decek krve a možná minutu života hodilo. To co na kamerách v podání profesionálů vidíme, je pod úrovní laické první pomoci. Dítě tam sedí jako v tramvaji a následný vztyk provede skoro jistě proto, že se prostě dusí. Ani pak už jen přítomná sestra neumí zakročit.

Zdroj: Jan Vyčítal via Seznamzpravy.cz

 

3. Z kamer: všude je vidět, že ač je (ještě) přítomna lékařka i sestra, o dítě se vždy stará rodinný příslušník, zatímco sestra po celou dobu nedělá nic. Tohle má být jako co? Vedení nemocnice se příliš líbil případ jistého Rogozova, že se to snaží zopakovat?

 

Zdroj: Jan Vyčítal via Seznamzpravy.cz

 

4. Dle vyjádření otce nejprve doktorka a pak i sestra odešly a nechaly dítě napospas osudu. Každej má dnes telefon a i v debilním supermarketu umí bába zařvat do repráku: „Votevřít pokladnu šest!“ Tak kam doktorka šla? Proč šel pryč nejkvalifikovanější člověk(ne že by toto srovnání v této dvojce něco zásadního znamenalo), a proč nešla pryč sestra?? Proč šel pak i ten druhej? Znovu Rogozov? V Pardubicích se neumí zkoordinovat po telefonu, a musí se vše řešit ústní&prezenční žádostí?

5. Chování personálu, z kamer: Lékařka tam chodí jak na dovolené. Sestra má patrně čerstvě vypranou uniformu a tak udržuje bezpečnostní odstup. Když se objeví více krve, leká se. To jako studovala fildu, anebo o co tu jde? Ano, když uvidíte někoho mrtvého/umírajícího a máte se rozpumpovat do akce, není to nic snadného, ale toto je (měl by být) profesionál, toto chování a reakce je nepřijatelné. Ale abychom byli trochu féroví, toto byla proherní situace. Lékař s většinou specializací by tady neudělal naprosto nic, protože není jak danou tepnu zaškrtit. Toto vnímám jako hlavní důvod odchodu: nechtěli s tím mít nic společného, a chtěli, aby se to stalo bez nich. Ale vím-li, že pacient mi prostě umře, člověk jen s trochou lidskosti v těle si klekne, chytne ho za ruku, a třeba ho bude jen hladit než se to stane. Ve skutečných nemocnicích jsem tento postup od skutečného personálu osobně viděl. Ale víte co, tento zážitek se smývá ještě hůře zašvihaný bílý hadry.

6. Když jsem link posílal lékaři, vyjádřil se (mimo jiné), že délka hospitalizace vzhledem k výkonu se mu zdá delší, a usuzoval by z toho, že došlo k nějaké komplikaci, a proto byl klučina hospitalizován. Je-li to pravda, pak lékaři věděli, že kluk je potenciální průser a nebyli připraveni na nic. Tak či tak, na lůžkovém oddělení ho měli. Nač tam to lůžkové mají? Na proplácení pojišťovnou?? Nač když v případě závažných problémů se jdou s pacientem procházet a pomoc není k dispozici.

7. Jakou tam mají organizaci práce? Doktorovi krvácí pacient způsobem, který ví že není schopen vyřešit, ví že nemá ani zasranej vozejk a bude muset běhat schody(co kdyby se mu pacient složil někde na schodech?), a vyrazí na tuto epickou cestu, aniž by věděl, že ho v jejím cíli někdo čeká. Když se dostanete jako laik do průseru, tak první co děláte, že voláte pro pomoc, zatímco řešíte co sám vyřešit umíte. Protože ti druzí se mohou přinejmenším chystat či vám jít naproti. Ne tak tady. Tady prostě jdete a doufáte, že ten gembl vyjde.

8. Masivně mi krvácí pacient a v celém špitálu přišel první schopný člověk, dle vyjádření otce, za 13 minut. To tak FAKT nikde nemají nikoho blíže po ruce, v baráku kde mají i kardio? Já chápu, že toto musel vyřešit ORL specialista, ale stačil kdokoli z chirurgických oddělení, který by klukovi alespoň dal nějaký adrenalin či co se dává, třeba by i někdo dovezl lůžko, a rval do něj krev co to jde, než přijde mistr ORL. 13 minut, jak tvrdí otec, je dlouhá doba — a je, to je skoro (zákonem) plánovaná (vím, ne skutečná) dojezdová doba sanitky po Praze. To jako lékař zabloudil, anebo co se stalo?

9. Nakonec se ale nemocnice vytáhla. Poté co jim chlapec málem zemřel a dokutálel se někdo schopný, předvedli maximální výkon, a chlapce nahodili, čímž se jim podařilo nezničit jeden život, ale životy rovnou čtyři. Skvělá práce. Nepochybili jsme, dělali jsme maximum.

Abych si (skoro) závěrem trochu zaspekuloval, trochu mi smrdí body 7 a 8. Proč by někdo šel na ambulanci v noci, ke člověku, který tam není. Kdyby byl na inspekčáku, jistě by došel dříve než krvácející pacient, tedy doufejme. Pokud byl tento lékař zrovna u jiného pacienta, asi bych šel za ním, ne? Pokud od něj nemůže odejít, patrně jde o nalehavější případ (což nevím co by muselo být), a odktor má u sebe nástroje. Vsadil bych se tedy o nevím co, že doktor v nemocnici vůbec nebyl. Měl psanou službu, ale zrovna byl někde mimo, ‚šak Pardubice jsou malý. Proto 13 minut a čekání na chodbě. To by mi tak nějak occamově sedělo.

A vtipný je, že se to mete pod koberec. Nepochybili jsme, udělali jsme (naše) maximum. A žádnej jinej jejich doktor se neozve: „Né to né, my tady nejsme všichni takoví lempli, tihle 3 to zkurvili až na půdu, a organizace tady stojí za vyliž, ale nám by se tahle hrůza nestala, prosím neplácejte nic o maximu.“ Jak to že má tenhle špitál lůžka, to tedy nechápu, protože jejich krizové řízení je silně nezvládnuté.

Naše zdravotnictví se dostalo do pěkné prdele, což je zásadní problém, protože po běžných fušéřích můžete ledacos opravit & zachránit, ale tady to neplatí. Na odděleních v některých špitálech občas slouží i neatestovaní lékaři jako jediný lékař na oddělení, špitály cheatují výkony&hospitalizace, aby vyrazily love z pojišťovny, a někdy se tím natahují pořadníky, a všem je to naprosto uprdele. Tedy hluboce lidsky je to zasáhne, ale jinak je jim to uprdele. Schopní lékaři (tj. ne ti o který píšeme zde), kteří nám ještě zbyli a umí by měli okamžitě dostat 500% platu, než vypadnou i ti poslední pryč, ale místo toho jim poslanci slibují komické drobky, a tak si jdou mladí lidé často vydělávat do lépe placených oborů (vzhledem k času/stresu/odpovědnosti), a některé fakultní nemocnice mohou marně shnánět lékaře prostřednictvím reklamy v rádiu.

 


28.10.2018 AR5Q

P.S.

Pokud by někdo hodlal přispět rodině zmíněného pacienta Pardubické nemocnice radou nebo penězi, může tak učinit zde. (D-F)


Související články:


12345 (169x známkováno, průměr: 1,28 z 5)
22 253x přečteno
D-FENS © 2017