Stává se vám někdy, že nevíte co říct? Paní Danuše je nejen mladá a hezká, ale taky nemá tenhle problém. Dopřejme si další politicko-sociální matematickou fikci.
Máme k dispozici sadu slovních výrazů, které budeme souhrnně říkat čeština. Jednotlivá slova v češtině na lidi různě působí. Například se slovem „hovno“ si nespojíme nic pozitivního a se slovem „lízátko“ zase nejspíš nic negativního. Také musíme brát v úvahu, že slovo, které na jednoho působí dobře, na jiného už dobře působit nemusí. Tak pro majitele hovnocucu je „hovno“ celkem pozitivní věc a pro těžkého diabetika není lízátko nic, o co by stál, ale takových lidí není mnoho a tak tady máme něco jako „mainstream emotional profiling“, ale v tomto článku nechci zabíhat do podrobností.
Představme si, že zamýšlíme ovlivnit voličské chování velké skupiny osob.
Ve finále je jedno, kdo ti lidé jsou a jaké mají zájmy. Hlavní je, aby těch, na které to funguje, bylo dost. Pokud je chceme mít na naší straně, musíme z češtiny vybrat slova, která chtějí slyšet a ta jim říkat.
Ještě jak je vybrat.
Trochu odbočím. Nemyslím si, že funkce prezidenta je bezvýznamná. Sice nemá nic moc de iure pravomoci a je to taková Škoda Fabia mezi ústavními činiteli, ale i tak může ovlivňovat veřejný diskurz a svými výroky měnit Overtonovo okno, tedy spoludefinovat, co je přijatelné a co ne. Tohle přesně dělá na Slovensku komunistická progresivistka Čaputová a to samé se chystá instalovat tady. Bohužel, přímou volbou prezidenta se tomu přidělalo turbo. Ale alepoň bude mladá a hezká.
Čaputizace České republiky je momentálně nezvratný jev a odstatní dva kandidáti, tedy estébák a vojenský fízl, jsou jen křoví. Je třeba vyřešit to s volbama, tedy v podstatě logistický problém, aby to tam vovce nanosily.
Naštěstí nejsme tak úplně na začátku. Máme už x různých voleb za sebou a hlavně je to samoučící proces. V různém čase lze určit, zda konverguje nebo se vzdaluje. K tomu slouží metriky na základě průzkumů, tedy těch neveřejných, které mají k dispozici jen kandidáti a jejich týmy. Veřejné průzkumy mají spíše charakter samonaplňujících se proroctví, kdy se dovedně pracuje s lidskou mentalitou a tendencí srát na velkou hromadu. Myslím že vyjádření „mladá a hezká“ konvergenci spíše zhoršilo a Danuše realizační tým z toho nebyl nadšený, ale nás bude zajímat ten opačný případ.
Ještě zde zbývá nalézt odpověď na otázku, jak vybrat ta nejlepší klíčová slova. Asi chápeme, že neexistují toliko „hovna“ a „lízátka“. Řada lidí za tím bude hledat nějakou šílenou AI, ale stačí na to úplně jednoduché algoritmy, které jsou dejme tomu konvenční a s AI nemají co dělat. Možná si vzpomenete z vejšky na lineární programování a simplexovou metodu, která v pár krocích hledá maximum účelové funkce. Dala se počítat i na papíře. Ale možná nemají žádný algoritmus, možná to dělají intuitivně jen z hlavy, protože to nejsou začátečníci a už to v minulosti dělali, takže ví, co bude s jakou pravděpodobností fungovat. Fungují tedy iterativně, čas od času kousek odmontují a nový namontují a koukají, jak to fungovalo.
Možná se čtenářům vybavuje „skandál“ s „daty“ „z Facebooku“, která využila společnost Cambridge Analytica ve více zemích včetně České republiky, což se tak docela neví. Škoda že se veřejnost a média více nezajímala o to, co bylo účelem tohoto hromadění dat. V podstatě šlo o to, podle dat o sobě, které si vovce samy na Facebooku pořídily a svěřily je zcela dobrovolně a zadarmo panu Zuckerbergovi, vytvořit profil jedné každé vovce a této vovci naslibovat přesně to, co chce slyšet. Goebbels by se zastřelil o osm let dřív, kdyby tohle slyšel, protože by si uvědomil, jak zastaralé metody používá jeho ministerstvo pravdy. Škoda že lidé víc nepřemýšlejí, proč je pan Zuckerberg tak nechutně bohatý, když oni mají Facebook a Instagram „zadarmo“ a nic za něj panu Zuckerbergovi neplatí, kde ty peníze asi tak bere?
Každopádně na konci bude stát sada výrazů, která pro cílovou skupinu bude emočně přijatelná.
Tak se na ně kouknem.
naděje
lepší časy
vyvést naši zemi z ekonomické krize
naděje na slušný život
řešení existuje
krizi úspěšně překonáme
uchopit celou řadu výzev
V podstatě můžete brát všechno, co na jejím webu má Danuše tučně.
Má to nějakou nevýhodu? Ano. Je to nepřirozený, šroubovaný speak. Je to jako by mluvil nějaký stroj (on to vlatně je stroj). Podobně mluví náš kávovar. .
Ale jinak je to samozřejmě všechno fikce a Danuše je nejen mladá a hezká, ale taky autentická..
Web Danuše doporučuji k prostudování, jsou tam takový hlášky, že vás to srazí s židle. Na web se dostanete, pokud do googlu zadáte „Danuše Nerudová mladá hezká“ a kliknete hned na první odkaz, kterým je reklama. Ať Danuše platí.
14.12.2022 D-FENS
Související články:
- Prezidentská superdebata na České televizi (5.2.2023), Alien
- Zážitková demokratura s jenerálem Šavlem nebo s mafiánem ABém? (29.1.2023), Terbo
- Ať žije náš prezident generál! (29.1.2023), Josef Vohnout
- Soudruh generál nemá chaos rád (21.1.2023), D-FENS
- … a kdy už budeme v tom komunismu? (20.1.2023), PAKO-
- Válka agentů – Pávek vs. Bureš (15.1.2023), TomTom
- Jak jsem sbíral podpisy pro kandidáta na prezidenta aneb malý vhled do duše českého národa (15.1.2023), Terbo
- V jako Volbuše, V jako vomitus, V jako V prdeli (15.1.2023), dedek
25 744x přečteno