Já jsem kantor, kdo je míň - zpět na článek

Počet komentářů: 433

  1. Školy zrušit! Dělají z dětí votroky. A to je realita. ;o/

  2. Zkrátka učitelé berou moc peněz za to, co předvádí jejich svěřenci. Už jenom struktura vysokých škol napovídá o tom kdo tam půjde studovat (chodit po stanovenou dobu). Učitelé by měli být placeni pouze za úspěchy svých absolventů, dostaneš se na prestižní střední školu, super, tak to má Tvůj učitel slušné prémie, dostaneš se na prestižní vysokou školu, tak má ještě větší prémie. Ale pokud se dostaneš jen na plzeňskou Sorbonnu, ta učitel ještě bude muset vrátit část základního platu. Jinak se nic nezlepší a nejvíc je to vidět na celé společnosti, myslím, že to už horší být nemůže a je to jen důsledek zanedbaného školství.

    1. Zaujímavá idea s tým ohodnotením učiteľov. Z môjho pohľadu to má zopár ALE:
      – kto určí, ktorá škola (stredná či univerzita) je prestížna?
      – celý systém má časové oneskorenie. Učiteľ na prvom stupni (prvá až štvrtá trieda) sa načaká min. 5 rockov kým pôjdu jeho štvrtáci na strednú a 9-10 rockov na vysokú školu. Na druhom stupni (piata až deviata trieda) je už to oneskorenie 0 resp 4-5 rockov.
      – aký bude percentuálny podiel prémie z jedného génia, ktorého na prvom stupni základnej školy učil(a) jeden učiteľ / učiteľka a potom na druhom stupni to bolo 5-8 učiteľov. No a ešte potom treba prirátať učiteľov na strednej škole.
      – aký bude percentuálny podiel malusu z jedného debila, ktorého na prvom stupni základnej školy učil(a) jeden učiteľ / učiteľka a potom na druhom stupni to bolo 5-8 učiteľov. Tu už asi stredoškolské vzdelávanie neprichádza do úvahy.
      – systém by bol diskriminačný. Sú mestá, okresy či kraje kde je proste veľa nevzdelateľných občanov (dosť úzko to koreluje s pomerom celoročne opálených spoluobčanov v danej lokalite) a naopak lokality kde je predpoklad vzdelania u detí na tej lepšej strane gaussovej krivky.

      1. Kdo urci, co je prestizni? Trh, vole, trh. Bavime se o skolach, kam je narocne se dostat, protoze prijimaci zkousky jsou vyberove, je narocne se na te skole udrzet a i ji absolvovat a nasledne nikdo nezpochybnuje titul dany touto instituci. To je takovy to trzni prostredi.

        Ano, ucitele by nemeli byt placeni za uspechy svych sverencu. Ucitele by meli byt placeni za pokrok jejich sverencu. Kdyz mas tridu beznadejnych petkaru, kteri neumi secist dve dvouciferna cisla a na konci roku toto zvladnou, ocividne jim neco bylo predano. Napr. Samozrejme je zde problem, ktery jiz ilustrovaly US of A. Na druhe strane mame Skandinavii a treba Francii, kde zaci dosahuji celkem solidnich vysledku bez masivniho testovani. Jenze tam je mozna karierni proces o opravdovem manazerskem hodnoceni podrizenych a ne o oducenych letech.

  3. Musite udrzet pozornost pubertaku – nemusite :) NE. MU. SI. TE. O tom se muzeme bavit u zakladnich skol, ale stredni skola – to je neco jineho. Na stredni skolu se adepti hlasi a skola si z nich vybira(ma-li z ceho :)). U nas to resili kantori vselijak, ale oblibene bylo heslo, ze stredoskolske vzdelavani neni povinne a tedy pokud se nam vzdelavani v ustavu nelibi, muzeme vlastni vzdelavani ukoncit a rozejit se v miru. Ucitele meli i dalsi zajimave techniky, ale obecne vzato platna je hlavne tato.

    Kazdopadne si myslim, ze plosne pridavani ucitelum byla chyba, protoze neter mam ted u psychologa pote, co s ni jedna pedagozka skoncila a to i pres to, ze se to „resilo“. A ta kurva i jeji nadrizeni maji zvysene mzdy. WOOHOO

    1. jo, to už byl bonton, plus to, že na naše místo čeká aspoň deset dalších; že prej celou dobu až do oktávy X-D

      faktem je, že madurydu obvykle opakovaly tak maximálně dvě černý ovce z celýho ročníku (obvykle jedna osmiletka a dvě čtyřletky) a prolezli všichni, s celkem rozumným průměrem

      1. Ono veľký rozdiel robí, či sa do konkrétnej SŠ robí výber alebo nábor.
        Ak sa robí výber (svojho času, keď som sa hlásil na 8roč. gympel, hlásilo sa 100 a brali 30), tak s motiváciou nebýva problém. Dnes je (z veľkej časti kvôli demografii a neochote školy, najmä gymnáziá, rušiť) aspoň v SR žiaľ až na pár elitných škôl pravidlom nábor, a potom príde na školu zmeska, z ktorej časť to má na háku, a ani sa ich nedá vyhodiť, lebo štátny príspevok od hlavy…

        1. Nas se na gympl hlasilo 108 a brali 30. A s motivaci problemu bylo, no jeje :D

          1. To byl naprosto skvělý poměr. Na moji střední se hlásilo přes 1.100 lidí a brali 56, dvě třídy.
            Vynesly to holky z vedlejší sešky, co chodily na naše ředitelství uklízet. Čuměli jsme jak puci.
            Na některých, ještě atraktivnějších školách to muselo být ještě výrazně víc, například Rožnov a podobně zajímavý školy.
            Ale co si tak matně vzpomínám, tak v té době si dost vybírali i na těch zajímavějších učňákách.

        2. k tomu statnimu prispevku – ten plati po 4 roky studia. Takze pokud jsi potizista, mileradi te nechaji propadnout a budou te vyhazovat na chodbu a jinak resit s tim, ze
          1) reditel nesvoli k dokonceni studia a bude to placeny(alespon tim u nas lidem vyhrozovali, na kolik by to udelali nevim)
          2) nechaji te projit a nedaji ti maturitu, coz uz jsem nazivo videl

          1. Ano, bod 2 se momentálně u chronických potížistů a absentérů aplikuje nejčastěji. Vím o nejméně 3 případech, kdy to tak s úsměvem udělali a otcové pak měli velké hoňky. Dva případy z odborných škol pak skončily s odřenýma ušima zkouškama na nějakých učňákách, ale detaily už neznám. Tím se nikdo moc nechlubí..

            1. Co jsem pochopil, tak opakovani/pripusteni k maturitni (a asi nejen te) zkousce je na libovuli vedeni skoly. A kdyz nedas maturitu, tak mas ukoncene stredoskolske vzdelani bez maturity :) Nadhera. Nejsmutnejsi bylo, ze dotycny byl varovan ucitelem matiky, ze mu milerad da nedostatecne, jinak pujde k maturite a na tu znalosti nema. Chtel, dostal 4, nedal 3 predmety ze 4 a dalsi neznam(spolumaturant z jine tridy)

              1. Momentálně se to prý omezuje na povzdechy učitelů typu „no teda tebe si neumím představit u maturit“ a podobný. To sice bylo už i za nás, jenže skutečný stav byl mnohem lepší, než jaký viděli kritičtější kantoři. Pokud byl někdo vyložený průserář či absentér, tak na následky zpravidla vyletěl už ve druháku, nejpozději snad ve třeťáku, takže výhled na maturitu neměl takový kus ani teoretickou.
                Jenže školský systém byl nastavený naprosto odlišně, zatraceně silně do něj zasahoval stát a například se nemohlo bez vážných následků stát to, aby měl někdo třebas 300 i víc neomluvených hodin.
                Taky myslím, že za tohoto stavu středního školství, mají učitelé prakticky nulovou motivaci, s tímto stavem dělat něco víc, než pokrčit rameny a pokračovat ve výuce těch, co jsou aspoň přítomni fyzicky, když ne duchem.
                Bohužel se o tom nikde nedá (oficiálně)dočíst a pochopitelně se tím nebude žádná škola chlubit, ale ty počty nepřipuštěných k maturitám hrozivě narůstají.
                Semtam někdo zveřejní nějakou opatrnou, kvazi „analýzu“ stavu, ale protože si to nikdo nechce rozházet se školstvím, tak ani nezveřejní počty, ani pravděpodobné příčiny, dokonce se pod to ani nepodepíše.

                1. na normální škole bejval problém už 300 omluvenejch hodin, natož neomluvenejch tvl

                  1. To vysvětluj někomu, kdo má před rokem 89 naprostý černo..Ať už věkem, nebo hůř, úmyslně.

                  2. Měl jsem v prváku nějaký „drobný“ problém s krví, takže na tu dobu celkem hafo omluvených hodin. Přestože to bylo podložený zprávami doktorů ze špitálu, tak i přesto naši museli do školy.
                    Nepamatuju si už, kolik přesně byla ta hranice, ale určitý počet neomluvených hodin a mizerná spolupráce rodičů se školou, znamenalo skoro automatickou dvojku z chování. Byl to dost nízký počet, prostě se to tehda netolerovalo nikde, ani na základce, ani na střední.

                    1. SŠ: 1 neoml. hod = 2. stupeň z chování.

                      A šaškárna zvaná maturitní ples se konala v neděli, následující po pracovní sobotě s plnou docházkou.
                      V pondělí ráno dorazili dva „prozíraví a nikomu nevěřící“, nikoli se rovnou účastnit případného vyučování, nýbrž na velmi opatrný průzkum. Byl jsem jedním z nich.
                      Další osoby nedorazili a tedy jsem mizeli domů.
                      V úterý naše odporná třídní spustila povyk, ale dát dvojku z chování nebylo možné, bo by postihlo i řadu superoblíbených, několik protekčních (tzv. profesní krev) a samozřejmě i všechny tzv. „vysokoškoláky“, nadřazené plebsu, mezi nějž jsem patřil i já.

                      Řešeno mimořádnou brigádou – úklidem okolí školy coby kolektivním trestem…

                      (80. léta)

                      .

                    2. Pracovní soboty. Ty jsi fakt starší než jsem si myslel…

                    3. misaka 30.3.2022 v 23:45

                      Ty kokso, ja som zasa v soku ze je plus minus v mojom veku. Dokonca moze byt mladsi. A je to taky ufrflany balfasz.
                      Inak ma prekvapuju aj ti „vysokoskolaci“. Nespominal tu niekde dvojrocnu vojnu? Cize siel na vysku a nedokoncil?
                      BTW, neviem na aku strednu skolu chodil. Z 37 ziakov nasego mprdelakovskeho gymnazia sa hlasilo na vysoku 35 a prijali nas vsetkych. To ze nie kazdy koncil vysku statnou zaverecnou skuskou je uz ina kapitola.
                      Hehe, je celkom prijemne kadrovat kadrovaka.

                    4. No, po Nobodym tady asi budu z osazenstva nejstarší. Ale zcela jistě tenhle web sledují i lidi, jejichž ročníky začínají pětkou.
                      Hele, teď nic proti nikomu, ale vypozoroval jsem na jiných diskusích, že nejvíc „životních zkušeností“ mají zpravidla ti, co je mají načtený z internetů :D
                      To by mohl někdo i pojmenovat, co to je tohle za sociologický jev, projevující se výhradně ve spojitosti s internetama :D
                      Nobody je imho typický vitální osmdesátník (ne ročníkem).
                      Stejně ale tak Vlk, nebo LeoK z Kosy, to jsou zdraví osmdesátníci každým coulem a slovem.

                    5. servisdok:
                      „… nejvíc „životních zkušeností“ mají zpravidla ti, co je mají načtený z internetů …“
                      – – –
                      Ano. A proto s oblibou dávám různé kontrolní dotazy a ověřuju, zda dotyčnej skutečně zná, nebo jen blábolí.
                      Vojna se ověří snadno, celkem i pracovní činnost starý/nový režim apod.

                    6. Wildcat:
                      Jasně, jsi v šoku – protože ses nechal strhnout kecama nějakých vořežprutů, co tu mleli o kádrovácích a stbácích, bolševíkách a bůhvíčem, když jsem zde popsal ty různé privatizace 90. let, co jak chodilo na vojně apod.
                      Doporučuju spíš sledovat, co píše sám dotyčnej a nikoliv následné narážky a repliky dalších kecalů, kteří ví prd, bo nezažili, ale jsou chytřejší, protože jim všecghno pověděla školička…

                      :OD

                    7. misaka:
                      „…starší než jsem si myslel…“
                      – – –
                      Ano, to sis myslel špatně – když jsem ti vysvětloval rozdíl mezi ZVS v 70. – 80. letech a ZVS v 90. letech, když se leda tak všechbno likvidovalo, tak jsi měl akorát fůru keců, že to bylo to samý. Jsem ti říkal, abys nekomentoval něco, cos sám nezažil – ten rozdíl byl sakra znatelnej. Jenže ty seš chytřejší, bo „školička“.
                      Navíc jsi učitel, nebo něco dost podobnýho…

                      .

                    8. Tak takovou sviňárnu neudělali ani nám a asi mohli. Maturiťák byl v sobotu a to už jsme nějakou dobu na brigády nemuseli. Neděli prozíravě nechali na vystřízlivění a u „některých“ ani to nestačilo :D Přehnali to s vyprošťováky, resp. zvolili absolutně nevhodný druh a už to frčelo :D Mám jenom takové záblesky, že na mě (asi) naši chodili nakukovat, jestli už jsem tuhý, ještě žiju, nebo co vlastně :D Panebože…

                2. No, tehdy to zadnej povzdech nebyl. Dotycnemu bylo receno doslova, ze maturitu z matematiky neudela(ze mu dali sezrat maturitu i ostatni kantori je vec jina) a matikar mu to rekl na plnou hubu. Ty tu maturitu neudelas a jestli ti dam 4, tak budes mi ukoncene stredoskolske vzdelani a bude ti chybet jenom ta maturita a znamky na 5 bohuzel nemas, vazne to zvaz. Doplnim fakt, ze matikar, jenz nas v maturitnim rocniku ucil, nebyl zkousejici matikar. Diky vyberu predmetu jsme meli jineho matikare(IMO lepsiho). A jeste jako bonus pridal varovani, ze si na nej brousi zuby dalsi a durazne jej varoval, ze jestli posere moc predmetu, nebude moct maturitu opakovat(do 2 bylo opakovani mozne, od 3 uz ne, ale ruku do ohne za to nedam, je to nejaka doba).

                  Jako toho typka si podle vseho fakt vychutnali, nedat maturitu z informacnich technologii neslo, maturovalo se na PC a na kazdem sitovem disku byly k dispozici odpovedi :D

                  1. deacon:
                    „…Ty tu maturitu neudelas a jestli ti dam 4, tak budes mi ukoncene stredoskolske vzdelani a bude ti chybet jenom ta maturita a znamky na 5 bohuzel nemas, vazne to zvaz…“
                    – – –
                    Můžeš mi to přeložit…?

  4. Jen si dovolím připomenout, že kantor je produktem pedagogické fakulty (ne vždy, ale často tomu tak je) a díky tomu, že mám možnost pozorovat jak je jedna z těch fakult řízená, jsem se dobrovolně stal předsedou školské rady, abych měl přímou linku na vedení školy, kam chodí moje děti a měl situaci trochu pod dozorem. Mladým učitelům bych nesvěřil k výchově ani labradora, natož dítě. Většina učitelů vznikne až v praxi pod dozorem zkušeného ředitele.

  5. Na stredni(osmiletej gympl) byli tak tri ctyri, ucitele(mimochodem nechapu, proc jsem jim rikal profesore/profesorko), kteri byli super. Zbytek me sral, protoze to byli blbci. Ne zli, inteligencne slabota. Az na VS jsem mel respekt, protoze tam nekteri byli fakt borci a spicky ve svym oboru. By s tema manikama ze stredni vytreli podlahu

    1. Mrakomor: „nechapu, proc jsem jim rikal profesore/profesorko“

      Asi proto, že zákon 19/1966 Sb., platný do roku 1980, uváděl v § 14, odst. 3 „Absolventi všech vysokých škol jsou oprávněni používat, pokud vyučují na školách poskytujících střední vzdělání, pracovní označení „středoškolský profesor“…

      1. Pomocny ucitel? Vaclave, tady na drsnem severu se prece nemusime oslovovat plnymi tituly. Staci kdyz mi budes rikat ‚uciteli‘.

        1. Underground teacher..

      2. Narodil jsem se 89…

    2. proč se na soudech běžně říká soudcům „pane doktore/doktorko“, ačkoliv je spousta z nich pouze Mgr.? Zvyklost? Autorita? Podělanost? Vlezdoprdelismus? Vyber si.

      1. Pro jistotu. :D
        Lidem co neznáme, bohužel nekouká titul z očí, tak je to podle prostředí pro jistotu ten vyšší.
        Na střední taky všichni kantoři neměli profesůru, ale několika z nich to prostě dělalo dobře, když se jim řeklo „soudružko profesorko“, načež Vás ani neopravili. Třeba zrovna ruštinářce. Nebyla to určitě špatná učitelka, ale jenom kapku ješitná :D

        1. Při jednání se soudcem k tomu z 99% máš důvod. Ten důvod máš obvykle i na nějakým papíře, kde jsou tituly uvedeny. Zaměstnanci soudu znají soudce i jejich tituly. Přesto platí to, co jsem psal. Neznalost v tom hraje marginální roli.

  6. Ctu uz dost pozďe,ale davam za 1,srovnani mam,sve zs a str.prum. Košice 80tkya deti na zš 1 i 2 st.v beroune.No přijde mi že na zš 2 stupen malo požadavku a naroku,jak ktery predmet,co jen umi lepe než mi teda AJ.Matika a fyzika tak nic moc.Nevim jestli te inovace a technologie bude mit kdo vymyslet.

    1. Jenom doufám, že ty inovace nevymýšlíš ty, psaný projev odpovídá zhruba IQ venkovní teploty. (Jo, teď v březnu.)

  7. Velmi trapné obhajovat ty nevděčné chudáky. Resp. uvedu to na pravou míru – nevděčný chudák je učitel, který si na svou práci stěžuje. Mám dva kamarády, kteří (oba matikáři) jsou spokojení jak želvy. A k nesmyslům z článku:
    1.) „státnice v oboru, tedy IQ přes 120“ A který vysokoškolák ne?
    2.) „Kantor musí především udržet pozornost puberťáků, kteří řeší tsunami svých hormonů a nějaká škola je jim u prdele. Kdo má doma puberťáka, ví, o čem mluvím. A teď si to vynásobte třiceti.“ A co jako? Autorita je součást kvalifikace učitele – nemáš? Tak tu práci nedělej. Asi jako nebudu dělat nákupčího když nemluvím anglicky.. Stres má v práci tak nějak každý vysokoškolák.
    3.) „Na hodinu matematiky se musíte jako kantor připravit.“ No jo, takovej chirurg si přijde, navlíkne rukavice, řeže, řeže a mezitím mu teprve řeknou co vlastně bude dělat, … Já se třeba už 14 dní připravuju na roční inventuru, domlouvám auditora, řeším termíny, … v překladu – To má prostě každej VŠ!
    4.) „Máte-li úvazek 20 hodin, rozumí se tím, že dalších dvacet hodin strávíte přípravou na tyto hodiny. Přičtěte si ještě další hodiny na opravování písemek,“ Hmm, a copak ten kantor dělá v době kdy studenti píšou písemku? OPRAVUJE TY Z JINÉ TŘÍDY. A sorry, ale to, že trvá příprava na odučenou hodinu – hodinu – fakt nikdo nevěří. A jestli ano tak se jedná o nekvalifikovaného člověka.
    5.) „Sečtu-li veškerý čas průměrného matikáře, dojdu k číslu okolo 60 hodin týdně“ – zvláštní, oba kamarádi matikáři jsou spokojení, mají malé děti a časovou nouzí fakt netrpí. Asi je chyba u vás doma..
    6.) „Neexistuje ročník, který by kopíroval ten předchozí. Úroveň materiálu, který přichází na střední, kontinuálně klesá“ – Ano, takže přípravu ze začátku loňského druháku nelze použít ke konci letošního prváku? Ta látka je pořád stejná, jen se učí později. Ergo – přípravy jsou stejné, jen se použijí v jiném časovém intervalu. Na to musí mít člověk opravdu IQ nejmíň 120 aby ho to napadlo…
    7.) „„Ježiš to je debil“ od sešitů s písemkami už beru jako kolorit zimních večerů.“ – ano, to žádný VŠ nezná. Pokud nepracuje se zákazníky, kolegy, pacienty, .. Takže to ZASE vlastně platí o všech ;)
    8.) „Nadávat na kantory, že hovno dělají a berou za to velký prachy, je minimálně zcestné.“ – Nikdo na kantory nenadává, lidem vadí, že to ONI si stěžují, že za to svoje hovno berou málo.
    9.) „Dělat kantora je velmi stresující zaměstnání.“ Zato takovej doktor, to je pohoda. Uděláš chybu a zavřou tě, to není vůbec stres. Když něco posere architekt, spadne most – jde sedět. Když něco posere ekonom, brutální pokuta od finančáku, případně jde sedět… Takovej učitel když udělá chybu a… Jo aha, nic se neděje.
    10.) „Když se k tomu připočítají zamindrákovaní rodiče, neziskovky, ultralevicové MŠMT“ – Jojo, viz. bod 7.)

    Takže shrnuto podtrženo – Učitel jako „VŠ vzdělaný“ zaměstnanec je z těch „VŠ vzdělaných“ zaměstnanců opravdu na chvostu co se týče rizik, problémů, nutnosti sebevzdělávání, rozvoje, sledování trendů, .. a k tomu má ještě pracovní dobu a dovolenou o jaké se jiným „VŠ vzdělaným“ zaměstnancům ani nesnilo… Co se stresu týče – ten mají všichni, pouze jinak „strukturovaný“. Takže dokud berou alespoň průměrný plat – ať drží hubu a jsou rádi! Spoustu jiných „VŠ vzdělaných zaměstnanců“ se musí sakra ohánět aby na ten průměr dosáhli a to ještě s letitou praxí, nikoli nástupním tabulkovým platem hned po škole.

    1. ty máš to lejstro asi zarámovaný ve vitríně a chodíš se k němu dělat, ne? no ty vole, co to zas je, todleto…

      1. Co z toho přesně rozporuješ? Ono to není tak jasné, asi nemáš IQ moc dobré, když se neumíš vyjádřit.
        Tvoje reakce je hodně zaměřená na diplom, máš nějaký?

        1. četls to vůbec? ráčil si všimnout, jak tam glorifikoval pomalu každýho s lejstrem, že jenom VONI PŘECE MAJÍ ŠTRES a vůbec, protože nikdo jinej asi ne a všichni se jenom kopou do prdele, co? :o)

          1. Byl byste tak laskav a ocitoval mi kde přesně píšu že JENOM oni mají stres? Já zmiňoval VŠ proto, že je to pro učitele podmínka a zaznělo to v článku, jinak samozřejmě chápu a vím, že je MNOHO lidí, kteří tu VŠ nemají a práci mají daleko náročnější.

            1. fakt je to podmínka? nepsalo několik lidí, že se to dá vyřešit i nějakým minimem, a občas se v praxi dá přimhouřit voko a v nouzi vzít i člověka bez toho, co si to jako-že „souběžně dodělává“?

              1. O co ti vlastně jde? Očividně jen o rejpání, argument k tématu nula nic..

                1. Překvápko? Zvykneš si :)

          2. Máš nebo nemáš?

          3. Hm, tak tos četl špatně.

    2. Budu si odteďka pamatovat, že práce s mladými lidmi je úplně totéž, jako je třeba práce nákupčího s vš titulem.

      1. Možná by nebylo od věci zkusit nějaký kurz chápání psaného textu ;-) Ve vámi zmíněném bodě byla řeč o kvalifikaci, nikoli srovnávání náročnosti konkrétní činnosti.

      2. Ne, je to práce jako každá jiná, to je potřeba si pamatovat.

    3. Barman nebo kuchař, recepční s autobusem cizinců, ty stres neznaj…. tvl každej má v práci občas stres, ono je to dokonce občas i potřeba. Učitele bych fakt dělat nechtěl ani za milion.

      1. Přesně tak – KAŽDEJ má v práci stres. Jen učitelé se na to neustále vymlouvají jak oni chudáci to mají těžký. Všichni to mají těžký ;-)

        1. …se neustále vymlouvají…asi hodně sledujete učitelské odbory, což není to samé co učitelé sami.
          Pořád platí, že každý má dělat jenom tu práci, která ho baví a uspokojí. Mě zrovna učitelství hodně bavilo, ale neuživilo. Čili neuspokojilo.
          Dávat k tomu statementy z pozice někoho, kdo to nikdy nezkusil ale má „dva kamarády matikáře“ – takových ti naseru kýbl do hodiny a když přitlačím, tak dva.

          1. z mé krátké zkušenosti si na prachy a stres stěžují ti nejhorší učitelé. byť s mnohaletou praxí.

            1. Jaké zkušenosti? Můžeš být konkrétnější?

              1. učím krátce, ale jsem maximálně spokojen. pravda… neřeším peníze, protože to není můj jediný zdroj příjmů. Ale ty jsem tak nějak neřešil nikdy (krom splácení hypotéky před mnoha a mnoha lety)

                1. To ale hovoříš o sobě, nikoliv o těch, které jsi zmínil, tj. nejhorší (dle čeho BTW?) s mnohaletou praxí.
                  S těmi, co tu káru vezou fakt dlouho, jsem měl daleko lepší zkušenosti než s těmi, co od toho očekávali něco, co tam není (např. prachy).

                  1. někde jsem si stěžoval na stres a nedostatek peněz? nikoliv. Jak tedy můžu hovořit o sobě? Vaše logika mi naprosto uniká. Poznat špatného učitele neni tak těžké, ale nehodlám se vámi zapletat do slovíčkaření. Mám s lidmi sakra velkou zkušenost a koukám kolem sebe

                  2. ach…. omlouvám se vám za nepochopení první části textu. nyní mi docvakl druhý způsob pochopení té věty.

                  3. včera už bylo pozdě, takže dnes:
                    dva případy…
                    kolega 20 let praxe… zkostnatělý přístup, co na děckách neuřve to nemá, děcka se učí mechanicky a nazpamět. Učí jinak oblíbený předmět, ale děcka chodí neradi, někteří ve stresu. On sám taky, věčně řeší peníze.
                    kolegyně 15 let praxe… dějepis mechanicky nazpaměť, nepřijímá jiné pohledy na dějiny (diskuse často končí vynadáním dotyčnému). Naprosto bez autority, starší ročníky jí dělají docela vtipné naschvály, ta to nemůže vydýchat. Permanentní stýskání si na stres a peníze.
                    Osobní zkušenost? Nezáleží, jak dlouho tam kdo je, ale jaký k tomu má přístup. Zatím nejhorší přístup, co jsem zaznamenal jsou ti dva jmenovaní praktici. Je zde spousta mladých učitelek s elánem a nadšením, spousta letitých praktiků a s elánem a nadšením (ti mají můj obdiv). Občas si někdo posteskne, že je něco naštvalo nebo něco nestíhají, ale v mantinelech normálnosti.
                    Nezobecňuji, proto jsem psal, podle mé krátké zkušenosti.

          2. misaka – Za mě se nevymlouvají a maj to těžký, ostatně procento učitelů o kterých vím z jistotou, že byli těžcí alkoholici je kolem 20 – 30. Je fakt, že v 90.tkach když sem já chodil na školy ještě nejely tolik antidepresiva a tak, za to flašku měl v kabinetu kde kdo.

            Jak jsem psal, každá práce je stresová. Jak odborná, tak i úplně pitomá. Já bych učitele dělat nechtěl ani za zlatý prase…

            1. Ale taky vymlouvají, ale ne všichni. Jako všude.
              V každém oboru se držkuje.
              Já bych to i dělal, fakt to má něco do sebe, ale za tyhle prachy ne. Tak to nedělám a nedržkuju.

            2. Už jsem to tu kdysi psal, že mám i takovou kvazi-učitelskou zkušenost.
              Celý jeden školní rok jsem zaskakoval za vážně nemocného kamaráda, který tu stále ještě vede elektronický kroužek při DDM.
              Řekl mi jen, kde najdu nějaký papíry „je to jen hrubá osnova“ a taky, že potřebuje, aby ten rok měli kluci (deset kusů) uzavřený všecky generace výkonových nf švábů, včetně aplikací.
              On je to, hlavně díky kámošovu bastlířskému zaměření, taky spíš takový „hifiklub mladých“, třebaže za začátcích dělali i všechno možné z radioelektroniky.
              Nf elektronika je pro mladý atraktivnější, protože okamžitě jdou slyšet dobré i špatné výsledky práce. To není jako ty pokusy s arduinama a ledkama, kdy to prostě jenom zabliká, pohne to motorkem a tak, nic moc víc s tím dělat nejde, natož nějaké praktické aplikace. Arduino bylo přeci od počátku navrhovaný jako technická pomůcka a hračka, na které se lze sice dost naučit ohledně programování, ale ta atraktivita pro např. sedmáka je už slabší..

              Trémou jsem nikdy netrpěl, o to to bylo jednodušší. A kluci to vzali naprosto vzorně a bez jakýchkoliv šprajců, protože už věděli, že jejich vedoucí a svým způsobem starší kámoš, kterému běžně tykali a říkali křestním jménem, je vážně nemocný.
              Když jsem nastoupil, tak už měli za sebou pokusy a aplikace LM386 a dělali pokusy s úplně první generací nf výkonových IO, konkrétně s výprodejovými Tesla MA0403A, na kterém šlo výborně ukázat, kudy taky vedly slepý uličky – je to ne zrovna aplikačně povedený, špatně oprásknutý IO PA0403 původně od RCA. To je DIL šváb, pouzdrem podobný japonským do jezevčíků, ale má jenom 3,5W a striktně do 8ohm. Ve vhodném zapojení nehraje špatně, vlastně docela dobře, ale stačí u něj jeden jediný volt nad 18V a je po pokusech.

              No a tak vlastně všechny další generace těchto nf IO, včetně jejich různých variant, souběžnou „spoluprací“ s několika tranzistory i jednoduchými signálovými OZ, s jejich specifickým napájením a následnou aplikací do všelijakých zesilovačů pro sluchátka, k mp3-kám, nebo do bedýnek k PC, co si kdo vybral a měl k tomu možnosti (MBA810, TDA2003, TDA2005, TDA2030 i s „přívěsky“ pro vyšší výkon, nakonec dva zástupce prakticky poslední analogové generace, TDA1562Q a TDA7396) jsem absolvoval sám. Vysvětlení funkce a externích součástek, potom návrhy a zadání výroby desek, úprav už dříve navržených podle toho, co si kdo vymyslel.
              A taky vymyslet pro ty aplikovaný šváby, třeba do těch PC bedýnek (z domu donesený starý RK09 či ARS815) samostatný zdroje. A to skoro výhradně z výprodejových součástek, protože na ten kroužek není moc peněz. Analogový stabilizovaný zdroj 18V/3-5A sice jde koupit i od číňana, ale i tak jeho cena několikrát převyšuje cenu napájeného zařízení :D Na druhou stranu, výprodejový teslácký výkoňáky jsou neskutečně robustní, levný a nechají si líbit i nějaký ty mládežnický přehmaty. Největší problém je s trafy…

              No celoroční fuška to byla a celé 4 roky (kroužek je pro 2. stupeň) bych to dělat nemohl.
              Dělalo se to 3x do týdne, aby kluci nevypadli z rytmu, po odpolednech až do pozdních večerů, kdy se volalo rodičům, že máme ještě „důležitou práci“, že jsou zvědaví, jak to dopadne a jeden z tatínků se přišel i přesvědčit.
              Večer jsem padal na prašťák, jako po klasické šichtě. Hlava dostává záhul, protože kluci jsou samá otázka a zodpovězení některých, není na pár sekund, ale je třeba jít i k tabuli a použít i matematiku.

              Nechtěl bych to dělat ani omylem – ani tohle, natož tak „standardního“ učitele.

    4. 1) dnes už málokterý, díky soukromým VŠ
      2) je stres a stres. Stres kvůli nutnosti splnit úkol je jiný než stres, že tě vysírá 30 pubošů – nezkusils, neznáš, mektáš.
      3) dávat do jakékoliv roviny chirurgii s účetnictvím, které je sice časově náročné ale principiálně stupidní, je fakt hodně velký stupeň debility, pokud máš VŠ, popíráš bod 1
      4) Ne, opravdu nemůžeš opravovat písemky z jiných hodin a zároveň se věnovat hlídání žáků, odpovídání na jejich dotazy apod. Nikdy jsi to nedělal, jak vidno.
      5) Tvoji kamarádi, pokud existují, svojí práci pěkně flákají, není divu, že se stýkáte – svůj k svému
      6) Látku nemusíš obměňovat, co musíš je obměňovat testy, aby si to si šmejdi nepřeposlali – jako bys to nevěděl – ale ne, ty vlastně nevíš o učitelství ani to nejmenší ptačí hovínko. Navíc čas od času ti MŠ změní malinko osnovy a musíš do toho sahat.
      7) no, toto platí i na tebe, proto zde souhlas, to první mne napadlo, když jsem si přečetl tvůj příspěvek.
      8) na kantory nadáváš zrovna ty celý svůj příspěvek – ty to nevidíš, ty 120 IQ? Ano, je to kolorit.
      9) Ty zjevně nejsi ani doktor, ani architekt, ani učitel. Jsi účetní krysa, co se vyjadřuje k něčemu, k čemu se ani smykem nepřiblížila. Tvoje roční inventarizace fakt nejsou stres, ty hlavo.
      10) viz bod 7

      A to už jsem to nedělal tolik let, že se jich musím zastat. Protože jako rodič vidím, že je to furt to samé.

      1. jak už někdo psal nějakou tu stránku vzadu, jsou tu v zásadě hlavně potrefený husy (a ti, co si hrajou na potrefený jménem rodiny, přátel a známých, to je eště lepší), a pak ten zbytek :D

      2. 1.) Super, popřel jsi autorův argument a dal mi za pravdu, díky.
        2.) Ano, každý stres je jiný, každý je jinak náročný, taky si povolání každý z nás vybírá dobrovolně. Co jsi tím chtěl říct? Že má někdo jinej stres tak to má „víc easy“? Hovadina.
        3.) Nejsem účetní a nevím kde jsi k tomu došel. Ano, ono porovnávat téměř cokoli s chirurgií je hovadina. Ale i to účetnictví (pokud se nebavím o fakturantce) je o x levlů výš než učení. Nezkusils, neznáš, mektáš..
        4.) Na jaké dotazy učitel odpovídá PŘI písemce? :-D A ano, matematické písemky jsem opravoval, je to daleko snazší než třeba číst slohovky v dějepise.
        5.) A nebo kamarádi mají kvalifikaci, time management a naopak tu práci zvládají. Ano, svůj k svému ;-) Chápu, že kolem tebe jsou flákači co si pak stěžují že nestíhají…
        6.) No joo, obměnit testy z matiky zabere hodinu :-D Pokud vím – čas vyčleněný na přípravu je přímo v úvazku. Konkrétně je to cca 18 hodin týdně (na 22 odučených).
        7.) Podle sebe soudím tebe? :-)
        8.) Líbí se mi tvoje ironie na „ty IQ120“, tím totiž opět dáváš za pravdu mně – tuhle hovadinu totiž do diskuse vnesl autor původního článku.
        9.) Zajímavé, opět jsem účetní ač nejsem účetní. Zřejmě máš nějaký osobní problém, viď? :-) Inventarizace není stres? Cajk, zítra tě čekám, můžeš to vzít celý na sebe. Ale abych tě parafrázoval, jsi jen tupá krysa co se vyjadřuje k něčemu, k čemu se ani smykem nepřiblížila.

        Abych to shrunl, argumenty nula, pouze výblitek na mou adresu. Ale to je běžný argumentační faul – nemám argumenty tak napadám oponenta. No, ubohé. 4-. Příště to zkus znovu a lépe..

    1. Nevím proč, ale vybavila se mi ta otrocky a idiotsky přeložená reklama ze západu.
      Nejnovější Kunerol! Již zítra u Vás!

    2. Jinak-nemyslím si, že je to první případ.

      Ale je myslím první v tom, jak brutálně je medializovaný a čistě za účelem výtěžnosti reklamy.
      Na iděsu před videem, na kterém vůbec nic není, snad kromě lelkujících fízlů a blikajících autíček, čtyři reklamy před a další tři vložené.
      Fízlové by si měli hlídat mediální výstupy. Napsali, že všecky studenty vyvedli ven a „zakázali jim komunikaci“ a já vidím na tom videu a jedné statické fotce, čtyři mladý čumět z okna.

      1. Tak já si nějak nepamatuju, kdy tady v čr někdo rozsekal hlavu mačetou učiteli. A šok vždycky nejlíp prodává, co se divíš…

      2. Mačetou asi první bude, ale není to první případ vraždy nějakého pedagoga.

        1. To řazení není třeba prznit…

          Našel jsem ubodanýho učitele 18ti ranami z roku 2004. Jinak nic se smrťákem, sem tam nějaký to pobodání většinou od nějakýho retarda v ústavu.

          1. Tak pomalu vylézá najevo, že dotyčný kantor byl vyučujícím elektrotechniku a bylo to elektrotechnické učiliště.
            Že prakticky v tom nejdůležitějším předmětu pro daný obor, dostával soustavně za 5 a dokonce vypověděl některý ze žáků, že kantor dotyčného zkoušel u tabule celých 45 minut.
            A že je pravda, že v ostatních předmětech prospíval poměrně dobře, pravidelně do školy chodil a neměl neomluvené absence.
            Je průser pro všecky, až ve třeťáku zjistit, že pro daný obor prostě nemá kluk nadání a že ani učení dané látky nazpaměť zde nepomůže, protože fungování elektřiny a elektrotechniku je prostě potřeba pochopit – ne se ji naučit nazpaměť, jako slovíčka do ruštiny.

            Mám za to, že dotyčný kantor (bylo mu údajně 60, takže asi zkušený) to věděl už nějakou dobu, že ten kluk pro daný obor nemá nadání, že ten hlavní předmět zřejmě nechápe, učí se to nazpaměť z knížek a ze sešitů, což je u elektrotechniky samozřejmě špatně a když kantor chce, nachytá Vás na sebemenší píčovině, kdykoliv se mu zlíbí a pokud je navíc i kokot, dá Vám to podle míry svého kokotismu i sežrat – někdy i před publikem. Sám jsem to na průmce zažil a není to nic, o co byste stáli i s větším sebevědomím.
            A mám právě velmi nepříjemný pocit z toho, že dotyčný kantor, zřejmě velmi sebevědomý jogín a podle věku nepochybně stará škola, to dával dotyčnému sežrat až příliš.
            Tím nechci nic a nikoho obhajovat, naopak.
            I na mé škole se našel jeden, konkrétně vedoucí praktik, co byl takzvaně na zabití. Bazíroval na pičovinách, které neměly na konečný výsledek, nebo dokonce funkci naprosto žádný vliv – bylo to takové to bazírování pro bazírování, takzvaně z principu.
            A protože to byl současně hodně chytrý a zkušený člověk, tak i naprosto neomylně vycítil, kdo si v dané věci není příliš jistý, nebo -dokonce- zčásti ani nechápe funkci toho, co stvořil – přestože to bezchybně fungovalo.
            A právě ty momenty, kdy to vedoucí, po několika dobře mířených otázkách vycítil – a dotyčnému to pak dával před celým zbytkem kolektivu „sežrat“, byly doslova na zabití. A to jsme tam byli výhradně jen „chlapi“.
            Žádná holka, co by snad ujížděla na elektronice, se tam ani tehdy, ale ani o hodně později nevyskytovala.
            Dodnes se neumím vcítit do pozice kluka, po kterém takový, na pičovinách bazírující kantor, takříkajíc jede – protože může.
            A napsat to musím: Tehdy, za dob mého studia, byly nejenom na středních školách počty kantorů, kteří dělali něco jen proto, že jim to systém dovoloval, nepoměrně větší množství, než dneska.
            A tenhle kantor, už podle jeho věku, byl bohužel produktem a nakonec tedy i obětí toho tehdejšího systému.
            Ten systém měl své plusy (které imho převažují), ale i mínusy.
            Jeden z těch důležitých mínusů byl ten, že v té době vedení škol za kantory stálo i za dneska nemyslitelných situací, kdy například kantor velmi drzého studenta občas profackoval.
            To s sebou bohužel neslo i to, že pokud si takový, imho psychopatický kantor na někoho takříkajíc natvrdo zasedl, tak jste neměli (kromě odchodu ze školy) sebemenší šanci ji dokončit. Protože tehdejší vedení škol o jakýchkoli chybách kantorů nikdy nehodlalo diskutovat, natož tak s rodiči.
            Za 4 roky jsem tohle viděl na vlastní oči v jednom případě, přímo u bývalého spolužáka, z celého ročníku pak celkem 3x. Tentýž kantor, tentýž problém. Vedení školy, po intervenci rodičů a tuším i nějakého podniku stačilo prohlásit, že dalších X žáků s daným kantorem nemá žádný problém (což byla pravda) a bylo vymalováno.

      3. Proto se třeba na Youtube koukám jen s VPNkou. Nebaví mě dokola čumět na stupidní reklamy na iPhony ze sekáče a jiný hovadiny. Ta frekvence těch reklam tam v Japonsku není tak vělká a když tak je to nějaká reklama, kterou neznám. Bohužel YouTube šel totálně do hoven. Dvě reklamy za sebou přeskočitelné až po 5 sekundách nebo jedna nepřeskočitelná. Pokud dám F5 tak se mi tam spustí tak 5-7 reklam i když jen na zlomek sekundy. Do toho nacpou tři reklamy do prostředka. Youtube Red nebo Premium jsem měl jeden měsíc, ale i bez reklam tam v hodně zajímavých videích jsou poděkování sponzorům a product placement, strategicky vloženy doprostřed videa…

        1. V tomhle jsem uz vymeknul, hlavne kvuli detem, ktere musely pred animakem sledovat porad nejake vyplachy, co nesly preskocit. Takze pres Indii nakoupena tytrubka prémium za cca 45,- mesicne. Ceskou sazbu bych za to nedal.

  8. Ty jo, PAKO je učitel matematiky na střední. To by o školství ledacos vysvětlovalo 😃

    Učitel musí umět učit? Od kdy? Učitel matematiky, co umí učit a jen si to nemyslí, je tak jeden ze 100.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017