Hypotéza o budoucím vývoji COVID situace v ČR

Featured Image

Cui bono? (Komu ku prospěchu)? Je zajímavé sledovat spousty negativních projevů vůči COVID opatřením, i vzrůstající uvědomění občanů, že apokalypsa nepřišla a ani nepřijde. Média hru na pandemii ještě hrají, ne úplně úspěšně a mohlo by se zdát, že hra je u konce. Domnívám se, že rozhodně není.

Protože takové úsilí o vyvolání paniky, úzkosti a strachu přece někdo nevyvinul proto, aby to vzdal bez dosažení výsledku. Zejména lidi, kteří disponují téměř nepředstavitelnou mocí, vlivem a prostředky. A tím nemyslím ty, kdo vedou tento stát, to jsou jen pěšáci. Předkládám tedy hypotézu, jak se asi bude situace vyvíjet dál. U nás v ČR.

Domnívám se, že klíčovým bude datum 11.10. 2020. Bude den po druhém kole voleb. V tu chvíli opadne strach z nepřízně voličů a bude čas na kampaň APOKALYPSA 2. Teď se udržuje atmosféra a impérium se připravuje na úder.

Co se tedy, podle mého, stane:

Opět nastane Covid krize. Opět se bude manipulovat s čísly, bude se mlžit, zveličovat. Počty nakažených budou opět raketově narůstat. Co na tom, že se apokalypsa bude odehrávat jen na papíře a v médiích. V reálném životě se samozřejmě nebude dít nic zásadního, ale kampaní se zlegitimizuje potřeba nasadit velmi razantní opatření. Roušky všude, krizový stav, zákaz vycházení, omezení činností, vše za využití médii. Samozřejmě se zapojením represivních složek a nastavením drakonických trestů za nedodržování. Proto, aby se populace vyděsila, uzavřela a nastal chaos a zděšení. O ekonomickém chaosu nemluvě. A v těchto razantních opatřeních se bude obyvatelstvo udržovat po tak dlouhou dobu, než se objeví zachránce a světlo na konci tunelu. A ve chvíli, kdy bud frustrace na vrcholu, přijede rytíř na bílém koni. Nebude mít v ruce meč, ale injekční stříkačku s novou vakcínou. Jsem váš zachránce. Apokalypsa skončí, když si všichni necháte dát jeden „píchanec“. Pak bude zase dobře, zavládne, pokoj, mír a všeobecný blahobyt…pro ty, kdo budou vakcinováni. V náladě frustrace a ekonomické krize si nikdo netroufne polemizovat:

 • Proč vakcinovat proti viróze, která se svým průběhem řadí mezi ty banální?

 • Proč vakcinovat, když si tělo po kontaktu tvoří vlastní protilátky?

 • Co taková vakcinace přinese?

 • Jak dlouho bude chránit a jak spolehlivě?

 • Jaká jsou rizika?

 • Jak dobře byla vakcína otestovaná

 • Zda bude mít dlouhodobé nežádoucí účinky

 • Zda nebude nebezpečná pro některé pacientů…

Nejasností bude celá řada, ale zblblý dav je nebude chtít slyšet, protože „záchrana“ bude na dosah. Jakákoliv obava a pochybnost bude bagatelizována a kdokoliv bude chtít vést odbornou diskuzi bude umlčen. Obávám se, že nebudou tolerovány ani medicínské výjimky z vakcinace, protože přece jde o dobou věc.

Lidi budou kašlat na to, co se stane za rok, co se stane jejich dětem za několik let. Jestli to, co si pod náporem „urgence“ nechají vstříknout do těla, je skutečně bezpečné. Budou nutit všechny okolo, aby se nechali vakcinovat. A nejspíš tomu napomůže i nějaký sofistikovaný systém vyšší represe, který bude zásadně omezovat práva a svobody těch, kdo očkovaní nebudou.

Ke každé hypotéze musí existovat východiska, proč byla vyslovena. Zde jsou. Zároveň tím odpovídám na otázku z nadpisu článku.

Tak tedy, cui bono?

Pominu možné ekonomické zájmy plynoucí z možnosti koupit za babku zajímavé firmy, které budou krachovat. Stejně tak pominu to, že se budou vytvářet masivní dluhy, což bude dávat moc těm, kdo tyto dluhy budou kontrolovat.

Zaměřím se na jednu specifickou oblast a tou je farmaceutický průmysl. Je to super silné odvětví, které má ale, podle mého, nejlepší léta za sebou. A zároveň disponuje obrovskou mocí a vlivem.

 • Je pryč doba „unikátních zlatých“ molekul, masivně používaných a placených „zlatem“. Je to dáno tím, že vypršela patentová ochrana a firmy se systémem dog eat dog vzájemně podrážejí cenami. Také vlády pochopily, že je třeba šetřit a snižují úhrady. Výsledkem jsou nízké ceny a tím i zisky.

 • Nových, opravdu inovativních léčiv se na trhy uvádí hrstka ročně a o práva na taková léčiva se firmy perou, což opět snižuje zisk, navíc státní instituce vyžadují prokázání ekonomické výhodnosti, kterou některé nedisponují

Je tedy nutno vytvořit prostor pro nástup nových továren na obrat…což samozřejmě může být:

 1. COVID vakcína…nejlépe povinná, drahá pro uživatele a levná na výrobu. Každopádně ale s garantovaným odbytem. Proto je třeba vygenerovat poptávku. Produkci může zásadně zlevnit zkrácení doby testování a snížení náročnosti testů. To by ale neprošlo v časech jistoty, ale může být prezentováno jako „akceptovatelný postup“ v časech velké krize. A ti, kdo zajistí to, že se vakcína „otestuje“ na populaci ČR z toho bude mít masivní prospěch. Nejen ekonomický, ale i publikované studie a zajištění „vědeckého věhlasu“. Třeba s možností dostat se na dobře placená a vlivná místa v globální politice nebo zdravotnictví. A cena? Mizivá. Uvrhnutí deseti milionů lidí do rizika.

 2. Jakákoliv málo otestovaná vakcína může přinést to, že v dlouhodobém horizontu nevíme, co se s lidmi stane. I přes ujišťování o bezpečnost. Pokud bych chtěl spekulovat, tak zájmem může být vytvoření velkého množství pacientů, u kterých propuknou komplikace po aplikaci vakcíny. Třeba autoimunitní onemocnění. A takové pacienty bude třeba léčit. Třeba drahou biologickou léčbou. Tedy druhá vlna zisku.

Za mě vidím primárně tlak pharma byznysu a lidí, kteří jeho prostřednictvím získávají peníze a moc a k tomu ti, kdo se na situaci přiživí ekonomicky nebo mocensky.

Primárním pravidlem medicíny je Nihil nocere (Primum nil nocere) – „(Především) v ničem neškodit“, nicméně pokud je silný motivátor, může se najít lékař, který se této zásadě zpronevěří. Ukázalo se, že takoví figurovali v mnoha aférách s nežádoucími účinky léčiv. A pokud byli v minulosti, mohou být i v současnosti. Ale snad je většina těch, co takového člověka nebudou ochotni následovat. To ale nebude stačit.

Na odbornou diskuzi o vakcinaci na Covid je nejvyšší čas právě teď. Diskuzi, která bude férová, kritická na všechny strany a jejímž výsledkem bude skutečně objektivní analýza a doporučení většiny odborné veřejnosti. Apeluji tedy na všechny lékaře, aby zvedli svůj hlas a zapojili se do odborné diskuze. Aby, stejně jako to dělají u každé nové léčebné varianty, podrobili i tuto vakcínu kritické analýze. Vyžadovali důkazy ve formě relevantních studií na dostatečně velkých souborech pacientů. A jak se může zapojit laická veřejnost? Apelujte na lékaře, které znáte, napište lékařům, kteří jsou v politických funkcích. Požádejte své poslance a senátory, kteří mají lékařské vzdělání, aby se zapojili.

Všichni se teď, dokud ještě nenastala řízená apokalypsa, musí dotazovat na dlouhodobou bezpečnost vakcíny, kontraindikace a rizika. Aby se dopředu otupily zbraně těch, kdo tyhle akce řídí, pokud je tato hypotéza správná. Máme čas do 11.10.!


01.10.2020 Dr. Jiří Urbánek, MBA

Dr. Jiří Urbánek, MBA je původním vzděláním veterinární lékař, který pracoval většinu kariéry na manažerských pozicích ve farmaceutickém průmyslu. Zaměřuje se na propojení racionálního světa medicíny a emočních procesů, které ovlivňují rozhodování a konání, jak u lékařů, tak u pacientů a manažerů

Školí manažery i prodejní týmy jak v ČR, tak v dalších zemích, působí i jako byznysový poradce. Vyučuje studenty manažerských MBA programů.

Je autorem knihy „Nenechám si srát na hlavu – Emoční prodej pro lepší život“ která je implementací zásad Emočního prodeje v osobním životě.

Paralely s byznysem uplatňuje i na poli osobního rozvoje, kde pomáhá lidem najít správnou životní cestu.

LinkedIn profil autora – ZDE, Facebook profil autora – ZDE

12345 (294x známkováno, průměr: 3,01 z 5)
23 971x přečteno
Updatováno: 4.10.2020 — 22:41
D-FENS © 2017