Co se děje v Německu? Nejenom sedláci už toho mají plné zuby.

Featured Image

Minulý týden byla doprava na hlavních silnicích i dálnicích po celém  Německu podstatně omezena – v důsledku protestujících zemědělců  (nafouklý anglicizmus ‚farmář‘ tu nikdo nepoužívá – proč taky: sedlák-zemědělec, který má kus půdy a k tomu krávu, pár ovcí nebo slepic, se rozhodně za farmáře nepovažuje).

Protestů se neúčastnilo jen pár traktorů, nebo dodávek, šlo o desetitisíce vozů zemědělské techniky, řízené těžce naštvanými sedláky. Ti protestují nejenom proti ukončení dotací, ale hlavně proti vysokým cenám pohonných hmot a energie. Ty totiž znamenají pro mnohé z nich, stejně jako pro řadu dalších živnostníků, snížení výdělku na minimum, nebo i konec existence. A stále nová greendealová nařízení bruselských úředníků (kteří většinou o praktických problémech jednotlivých zemí a oborů nemají ani potuchy),  co je na jejich půdě dovoleno a  co je zakazáno, situaci určitě neusnadňují.

Pro účast na stávce se sedláci sjížděli z celého Německa, museli vyrazit brzo ráno a za momentálně mrazivých teplot vydržet celý týden. Člověk by čekal, že toho budou mít za pár dní plné zuby a prostě to vzdají. Dostává se jim však široké podpory – lidi jim nejenom mávají a povzbuzují je akusticky, nebo mentálně prostřednictvím ‚dezolátních‘ médií. Kde je to možné, nosí jím horký čaj, nebo něco k snědku. Okolo 95 procent Němců doufá, že se ‚konečně něco pohne‘ a katastrofická německá vláda dovládne. Přitom však nejde jenom o odstoupení konkrétní vládní koalice, jde tu spíš o změnu celého systému, což by mohly prosadit dvě populární, ale doposud okrajové politické strany: pravicově orientovaná AFD, vedená Alicí Weidel i spíš levicově zaměřená BSW, vedená Sahrou Wagenknecht. Obě strany, i když formálně opačně orientované, mají shodný politický program v mnoha základních bodech: nutná odborná kvalifikace a kompetence vládních představitelů, zastavení války na Ukrajině i v Gaze a žádné další výdaje na zbrojení, reaktivace atomových elektráren a znovuzískání levných energetických zdrojů, radikální omezení počtu migrantů a ukončení zneužívání sociálního systému.

Německá vláda a mainstream – média prezentují aktuální protesty jako pochybnou snahu několika málo zemědělců o zrušení zastavení jejich dotací, ale to je jenom malá část problému. Ke stávce se přidávají i zaměstnanci vlakové dopravy a řidiči kamionů. Pokud se opravdu všichni sjednotí a vydrží dostatečně dlouho, projeví se to velmi rychle např. na zásobování supermarketů potravinami. Tím by došlo defintivně k masovým protestům.

V to doufá většina obyvatel  – protože to je jediná cesta, jakou lze celý systém absurdního bruselského diktátu aspoň nabourat. Němci už mají plné zuby politiky z Bruselu, potažmo z Washingtonu, v jejímž důsledku odchází obrovská část jejich státního rozpočtu na zbrojení a na sociální dávky migrantů. Na zdravotnictví, školství a zajištění potřebných sociálních výdajů vlastního obyvatelstva už ‚peníze nejsou‘.

Na pondělí se chystá obrovská stávka v Berlíně  –  držíme palce a přejeme slunečné počasí.

 


14.01.2024 HS

12345 (363x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
26 860x přečteno
Updatováno: 14.1.2024 — 21:56
D-FENS © 2017