Elektromobilita ano, či ne? Aneb pár poznámek o „praktických“ problémech s e-autem

Featured Image

Můj příspěvek je tak trochu reakcí na D-FENSův článek o Tesle. Celkem chápu, že čtenáři tohoto webu jsou ve valné většině zastánci spalovacího motoru, ale přesto by mě zajímaly názory vážených čtenářů na elektromobilitu (myšleno auta) obecně.

O toto téma jsem se trochu zajímal v posledních pár týdnech a proto následující řádky berte ho jako pohled člověka zvenčí, který by koupi elektromobilu chtěl zvážit. Co jsem zatím zjistil, mě přesvědčilo, že je to za současných podmínek pro víceméně normálního konzumenta automobilismu neživotaschopný koncept. O výhodách elektromobilu jsem osobně přesvědčen a nemá cenu je sáhodlouze vyjmenovávat. Dle mého je nejdůležitější absence lokálních exhalací, byť je jasné, že spotřebovávaná energie musí být někde vyrobena, u nás tedy zatím většinově v uhelných elektrárnách. Ale to je téma spíše pro odborníky, já se svým humanitním vzděláním nejsem schopen posoudit, co je energeticky náročnější. Tento text se má spíše zaměřit na praktické problémy a překážky rozvoje elektromobility. Zde bych rád shrnul své postřehy, co se týče praktických nevýhod pro mě osobně (a myslím, že i pro řadu dalších lidí mimo komunitu elektromobilistů :-)):

1. Vysoká cena elektromobilů.

Pokud si budu chtít na našem trhu koupit nové e-auto, musím sáhnout hluboko do kapsy oproti spalovacím autům. Já např. vlastním 6 let starou Dacii Logan MCV s benzínovým motorem za cenu cca 260.000,- Kč (kupováno nové). Najeto je cca 80.000 Km s průměrnou spotřebou 8,2 l/100 Km. Když budu počítat průměrnou cenu benzínu za posledních 6 let na cca 33 Kč/l (ať nežeru, ale podle mě byla nižší), tak jsem za PHM utratil za dobu provozu tohoto auta cca 220.000,- Kč. Náklady na údržbu mohly být za celou dobu cca 50.000,- Kč, z toho ale bylo 20.000,- Kč na opravu bouraného zadního blatníku, který mi někdo pomuchlal na parkovišti. Takže náklady na pořízení a provoz za 6 let suma sumárum 260.000 + 220.000 + 50.000 = cca 530.000,- Kč.

A teď cena nového!!! a zdůrazňuji použitelného (tedy ne VW e-up apod. nákupní tašky) e-auta? Nejméně 850.000 (nový Hyundai Ioniq) až více 1.000.000,- Kč (nový BMW i3). Nezmiňuji se o Tesle, protože ta na našem trhu oficiálně není. Tedy jen pořizovací cena toho nejdostupnějšího je zhruba o třetinu vyšší, než pořízení a 6-tiletý provoz levného rodinného spalovacího auta. Z tohoto pohledu je elektromobilita jen libůstka pro ekologické fajnšmekry a ne pro normálního spotřebitele.

2. Problémy s nabíjením

V diskuzích pod články o elektromobilitě (třeba zde) hodně diskutujících argumentuje nabíjením „doma“. Z mého pohledu je toto nesporná výhoda, zejména na „noční“ proud, ale jen pro ty, kdo vlastní rodinný dům. Pro ty, kdo bydlí v bytě (jako moje maličkost), je tato možnost pasé. Takže co? Jen veřejné nabíječky. Dle EVmapy jsou v Ostravě veřejné jen zdroje nabíjení od ČEZ a PRE. Jinak nic. Jenže. Pro mě osobně by přicházelo v úvahu nabíjení u rychlonabíječky ČEZu, tedy zakoupení nově zdraženého paušálu za 6.534,- Kč/rok. Moje náklady na benzin jsou cca 37.000,- Kč/rok, tedy cca 5,7 násobek toho, co bych platil za paušál jen od jedné jediné firmy. Kde jsou další, abych mohl případně nabíjet i na delší cestě (PRE a já nevím, jaké jsou další možnosti nabíjení)? A to se nezmiňuji o zahraničí. E-auto se vyplatí tomu, kdo má barák, ale pro někoho bydlícího v bytě to asi není.

3. Problémy s nekompatibilitou nabíjecích míst

Jak jsem pochopil z diskuzí na specializovaných webech (viz. třeba www.hybrid.cz), každý provozovatel nabíjecích míst si jede po svém a nestará se, jestli potřebný, který není jeho smluvním zákazníkem, bude mít na jeho „veřejné“ (ale v zásadě neveřejné) stanici možnost nabít třeba za jednorázový poplatek. Takový je v současné době přístup ČEZu, který nabízí pouze smluvní paušál. Pokud nebude u nabíjecích stanic možnost platit podobně jednoduše jako za PHM u pump, pak spousta lidí, i kdyby chtěla, tak s ohledem na tyto praktické komplikace, se na celou elektromobilitu vykašle.

Pokud jste dočetli až sem, pak děkuji za trpělivost. Berte to jako pohled zatím nezúčastněného, kterému jsou e-auta sympatická, ale naráží na dost obtížně překonatelné komplikace. Rád bych znal i názory dalších lidí čtoucích tento web, proto prosím směle komentujte.


18.12.2016 Figi01


Související články:


12345 (113x známkováno, průměr: 1,82 z 5)
13 150x přečteno
D-FENS © 2017