Trápí vás ceny elektřiny? Ukrajinci vám pomohou!

Featured Image

Jak legálně ušetřit 40 % na ceně elektřiny a učinit tím šťastný český národ i vládu Pjotra Fialenka

Prolog

Mám bratrance. Bratranec má v našem městě dům. Upřímně řečeno: dům, kde desítky let bačovala domovní správa a pak se z jednoho platu kousek po kousku rekonstruoval, to žádné terno opravdu není. Než se dohrabete zespodu nahoru, určitě se mezitím něco dalšího podělá. Stav permanentní rekonstrukce, při menších nárocích na životní standard se tam ale bydlet dá.

Na jaře se mu s prosbou o pomoc ozvala jedna známá z té nešťastné části Ukrajiny, kde se bojuje. V dubnu 2014 tam ostřelováním Slavjansku zahájili (s tichou finanční a hmotnou podporou tety Victorie a strejdy Joea) „protiteroristickou vojenskou operaci“. Do konce roku 2021 dle statistiky OBSE úspěšně zlikvidovali přes 11 200 separatistů a teroristů, malých i velkých, mladých i starých. Teta Victorie i strejda Joe se v prostředcích na zabíjení teroristů všech národností, velikostí i věku náramně vyznají, makají na tom už spoustu let po celém světě. A poslední dobou, to už ani nemusí dělat natajňačku, protože mezitím se Joe stal z pouhého senátora prezidentem. Tak to rozjeli ve velkém.

Jistým vedlejším produktem boje proti terorismu a separatismu bylo, že se od roku 2014 zastavila hmotná i finanční podpora obyvatel východní části Ukrajiny. Dřívější oligarcha a tou dobou prezident Péťa, kterého vynesly do čela vlny Majdanu, moudře rozhodl, že teroristé a separatisté si zaslouží jen bídu a hlad a ti malí že se budou schovávat ve sklepech místo chození do škol.

Určitě si ten Porošenkův plamenný projev z listopadu 2014 pusťte, najdete ho třeba na začátku francouzského dokumentu Donbass od Anne-Laure Bonnel. Politicky „nekorektní“, ale poučné. Pro pochopení souvislostí kolem Majdanu považuji za důležitý i způsob slavení 1. máje téhož roku v Oděse, který se den poté svrhl v úplně jinou „parádu“ s téměř padesátkou zaživa upálených. O tom podává pečlivě zpracované svědectví druhý francouzský dokument Ukraine, les masques de la révolution, česky: Ukrajina, masky revoluce. A do třetice – o roli tety Victorie a strýčka Joea v dění kolem Majdanu se dozvíte v kanadském dokumentu Propaganda and the Crisis in Ukraine, česky též jako Vítejte v Nulandistánu. Obsahuje i Victoriino lapidární hodnocení EU z pohledu USA. Ale bacha! Všechny ty dokumenty je nutno nejdříve veřejně odmítnout, prohlásit za dezinformace a distancovat se od nich! (Abyste si pak nestěžovali, že jsem vás nevaroval, pokud přijdete o iluze).

Pojďme ale zpátky na východ Ukrajiny. Jste-li státní zaměstnanec, vyžene vám Péťa separatistické myšlenky z hlavy tím, že občas nedostanete plat, nebo jako důchodce důchod. A že by vám ho někdo za 8 let valorizoval, tak na to vy separatisti rovnou zapomeňte. A tak i v dnešní době musí průměrnému důchodci – teroristovi stačit na měsíc v přepočtu asi 1500 Kč. To číslo jsem si nevycucal z prstu, to je odpověď osmdesátileté ukrajinské důchodkyně, když mi to přepočetl z hřiven: „pačti šestidesjat jevro na mjesac“. Elektřina tam sice je v přepočtu stále jen za něco přes korunu za kWh, ba i jídlo a nájemné je o něco levnější, ale všechno osmkrát, no to tedy rozhodně ne.

Všem těm separatistům a teroristům se jejich životní situace nelíbila, navíc některé Péťovy oblíbence měli z mnoha důvodů za nacisty. I separatisté však měli schopného strejdu. Strejda Vladimír je v tom nenechal, protože jeho země má na nácky už 80 let pifku. Přes hranice veřejně vozil jídlo, oblečení, naftu na topení a stavební materiál, tajně pak zbraně. A protože strejdové na obou stranách mají peněz i zbraní víc než dost, Ukrajinci nejenže neumrzli ani neumřeli hladem, ale mohli se roky dál zabíjet bez velkého povyku okolních zemí.

V únoru 2022 pak strejda Vladimír zahájil vlastní operaci, pro změnu „speciální vojenskou“, zaměřenou proti nacistům. V některých zemích se strhl veliký pokřik, Vladimíra i s tím jeho národem někteří málem rovnou vyloučili ze zeměkoule. Strýček Vladimír totiž není strýček Joe, aby mu střílení nepřátel prošlo jen tak. Tenhle (zatím) lokální konflikt ovšem většinu zeměkoule (zatím) příliš nezajímá a tak si každý barel ropy, kubík plynu, bušl obilí, auto nebo tank stále najde svého kupce… a jedeme dál, i když v Evropě haraší flintičkami. Ten pupek světa už asi není tam, co jsme mysleli. No uvidíme.

Péťa na Ukrajině už mezitím došéfoval, teď tam velí bojovně naladěný kluk v khaki tričku, taky jistý Volodimir, to asi aby se to nepletlo s tím druhým Vladimírem. A dokud budou mocní strýčkové hasit konflikty dodávkami zbraní a peněz, bude se na Ukrajině bojovat a umírat ještě dlouho. Spekulovat, který Vláďa to nakonec vyhraje, ovšem není tématem tohoto článku.

Cesta do země medem a strdím oplývající

Dům oné ukrajinské známé dostal jednoho rána zásah. Když prach a křik opadl, bylo dům zralý na ještě důkladnější rekonstrukci než ten u bratrance, zranění lidí naštěstí nebyla vážná. Navíc ve strachu z dalšího ostřelování z domu utekla, aniž by byt zajistila, takže po návratu v bytě ledacos chybělo. Potřební jsou všude a tam kde se střílí, je jich ještě víc.

Městská správa slíbila přednostní rekonstrukci domu, pokud obyvatelé podepíší, že dům zasáhli Zelenského osvoboditelé raketou od strýčka Joea. Známá odmítla, protože pokud by tihle bojovníci nakonec získali město zpět, půjde nejen městské správě, ale i podepsaným lidem o život. Rekonstrukce se tedy odkládá.

Ale kam teď? Za strýčkem Vladimírem? Na sítích psali, že kdo prchá na východ, dostane na rozloučenou kulku do zad. Vladimíra stejně nemá moc ráda. Na východ tedy raději ne. Koho spolehlivého vlastně zná z „jevrosojůzu“? Vzpomněla si. Telefonát s mým bratrancem dopadl dobře, bydlení kdesi ve vzdálené „Českoj Respůblike“ možné bude. Zadarmo, jsme lidi. A tak se vydala na západ. Přes frontu ale raději ne, takže velkým obloukem na jih přes Rumunsko, Maďarsko, Slovensko… a po pár týdnech dostala klíče od bytu v bratrancově domu. Říkejme ji třeba Věra.

Pomoc? Pomóóóć!

Máme tu v krajských městech Centra pomoci Ukrajině. Věra věří, že jí pomáhají, jen je na rozpacích z toho, že ty dámy a pánové tam neumí pořádně rusky, aby všemu rozuměla. Kdo a jak je na tuhle práci najal? Rozumět klientovi nebylo podmínkou?

A tak se občas z Centra Věra vrátí s něajkou skvělou nabídkou. Hned napoprvé si prý musela zřídit české telefonní číslo. Volání dostala neomezené, i hodně dat, všechno zadarmo, no super! Už jsem měl u nás ve firmě rozjednaný tarif s voláním za korunu a s gigabajtem dat, navíc paušál bychom hradili my, proti „zadarmo“ jsem však uspět nemohl. Skvělá nabídka od O2 má samozřejmě háček, zadarmo je to jen pár měsíců, pak bude Věra platit tři sta plus DPH. No, můj problém to holka do budoucna nebude.

Taky ji v Centru poradili, že těch pět tisíc, co od státu dostane, není na živobytí v Česku nic moc, ale že si bratranec určitě zažádá o příspěvek na ubytování 3000 Kč a měl by se s ní o něj podělit. Nebo jí ho rovnou přenechat. Jsme lidi a pomáháme si, že.

Bratranec překvapeně nesouhlasil, přenechal přeci někomu byt zadarmo a ty tři tisíce od státu je jen slabá náplast na ostatní náklady – vodné, stočné, opravy, daň z nemovitostí atd. Zkusil tedy Věře opatrně vysvětlit, kolik normálně stojí nájem městského bytu. A taky že se zanedlouho vrátí do zahraničí za rodinou a že za současné energetické situace na sebe nenechá napsanou elektřinu, kterou bude Věra v zimě topit. A že se stejně kvůli tomu topení bude muset změnit tarif. Věra s přepisem elektřiny nakonec neochotně souhlasila. Ale jen pod podmínkou, že jí bratranec pomůže s tlumočením, ať nepodepíše nic nevýhodného. Máme tam tedy svědka. Jdeme do finále!

Jak to vidí ČEZ

Chudák ČEZ. Vyrábí elektřinu za zhruba 0,50 Kč / kWh, lidem ji prodává za regulovaných šest korun a ještě si od státu musel vyprosit půjčku 74 miliard, aby se v tom výnosném kšeftu s elektřinou vůbec udržel a nezkrachoval. Mám sice vysokou ekonomickou, ale nějak to stále nechápu. Ještě že je Fiala velkorysej chlap a těch 74 giga mu z našich peněz promptně půjčil. Nevíte někdo, jestli taky alespoň na 9,6 % úrok, jako máme provozní úvěr u nás ve firmě? Aby z toho Fialenkovi aspoň něco káplo. A nevíte, jestli k tomu museli dát Temelín do zástavy?

Tak konec srandy, ta naše protirusko – proukrajinská realita ale i tak skýtá velká překvapení.

Za prvé – nevěřte profesoru Fialovi, že za ceny energií může Putin. Stačí si vzpomenout na krach Bohemia Energy a dalších obchodníků dne 12. 10. 2021. Nejenže to bylo více než 4 měsíce před vyhlášením „speciální operace“, ale už několik měsíců předtím ceny elektřiny na burze masivně rostly, což krach obchodníků údajně zapříčinilo. Pro srovnání: v lednu 2021 stála 1 MWh na burze asi 53 EUR, počátkem října už přes 150 EUR. Jak to jen ten Vladimír tehdy udělal, když nám žádnou elektřinu vlastně ani nedodává?

Za druhé – nevěřte Fialovi ani to, že elektřina bude od listopadu zastropovaná na šesti korunách. Ta silová možná ano, ale kilowatta vytažená ze zásuvky vás se všemi poplatky za distribuci, jističe, ekovýpalné a DPH vyjde v nejběžnější „panelákové“ sazbě D02d kolem deseti korun a padesáti haléřů.

No a za třetí – posuďte sami. Na pobočce ČEZu byly dne 22. 9. 2022 dvě dámy, u okýnka řekněme Eva, vzadu Marie. Věra přistoupí k okénku, poprosí bratrance o sdělení požadavku na přepis a poučena z Centra pomoci podá paní Evě svůj pas se slovy „tarif dlja Ukrajincov, pažálsta“.

Eva lehce znejistí a obrátí se na kolegyni: „Maruš, paní je z Ukrajiny, máme pro ni ještě ten tarif, co už jinak nesmíme nabízet?“

Zákazník u vedlejšího okénka tázavě povytáhl obočí.

Marie: „samozřejmě Evi, ten furt platí, včera jsem jeden zřizovala, šéf o tom ví. Počkej, ukážu ti, kde se to nakliká“.

Zákazník u vedlejšího okénka viditelně zbledl.

Paní si opsala údaje z pasu, doplnil kód regionu, ve stroji zarachotilo, v rákosí ruplo, pod břehem hrklo a vedle standardní smlouvy na tarif D25d se objevil papír s neveřejným tarifem. Po Věřině dotazu „ I za sklólko éto budět vsjevo?“ paní za přepážkou ještě ochotně dopočetla celkovou sumu 6,52 Kč (s DPH) za kWh + 290 Kč za jistič měsíčně – viz rukou psaná poznámka nahoře:

(Promiňte kvalitu obrázku, je to narychlo ofocené mobilem.)

Hlavní zpráva zní: ČEZ se dnes nijak nestydí nabízet Ukrajincům silovou elektřinu dle ceníku účinného od 1. 1. 2022!!! Jen si o něj, poučeni z Center pomoci, musí žadatelé umět jasně říci. Když tento „pro ně“ platný ceník porovnáte s ceníkem „pro nás“ účinným od 1. 7. 2022, který v době psaní článku, tedy 28. září 2022 stále ještě platí, silová elektřina pro nové domácnosti v tarifu D25d mezitím vzrostla z 3 702,60 Kč (s DPH) na úžasných 7 803,29 Kč, což je nárůst o 110,75%.

Kdyby si na elektřinu „za šest padesát se vším všudy“ dnes mohl sáhnout bratranec, neřekl bych na to ani popel. To on nabídl zdarma ubytování člověku prokazatelně postiženému válkou. Ale výše uvedený přístup mi připadá jako prvotřídní sviňárna vůči občanům, kteří do státního rozpočtu nemálo přispíváme. Tato sviňárna je vládou, jakožto majoritním vlastníkem ČEZu, jistě posvěcená.

…a poučení z toho plyne…

Chování ČEZu nejspíš neovlivníme. Odstranit Fialovu vládu, která nepokrytě favorizuje 400 000 lidí, kteří do systému prokazatelně příliš nepřináší, před vlastními občany, to se bohužel nepodaří hned. Ani kdyby kohouti Okamura s Babišem za jeden provaz svorně táhli a Václavák byl plný českých vlajek sobotu co sobotu.

Všem těm, kteří jsou rozhodnuti uposlechnout rad paní Pekarové a začít šetřit, tedy tímto radím: dle statistiky ministerstva vnitra požádalo o dočasnou ochranu přes 414 000 občanů Ukrajiny, volně se tu tedy pohybují stovky tisíc příležitostí, jak snížit celkovou platbu za elektřinu v domácnosti o více než 40%. Jistě, část z nich jsou děti a mladiství, ale i kdyby reálně použitelných Ukrajinců bylo jen 200 000, šance tu je pořád velká. Ale spěchejte, jak se to rozkřikne, volní Ukrajinci nebudou!

Jakmile celý proces proběhne, budou všichni šťastní. Češi, že ušetřili a jak na toho Fialu (nebo Putina) vyzráli. Jen jim nebude smět vadit, že se u části běženců může časem vyvinout syndrom Evy Holubové z filmu Knoflíkáři: „když neplatíš, nepřepínej!“

A dvojnásob šťastný bude po přečtení výroční zprávy ČEZu i profesor Fiala: dvě stě tisíc ukrajinsko-českých domácností! To je panečku integrace! Sen o pozvolné ukrajinizaci české společnosti stal se díky mé nekonečné moudrosti nezvratnou skutečností! V Kyjevě mě budou mít ještě raději, než v Polsku a Bruselu! Jistě na mě už čeká další metál!

 


02.10.2022 HandyMan

12345 (465x známkováno, průměr: 1,97 z 5)
38 436x přečteno
Updatováno: 14.10.2022 — 14:27
D-FENS © 2017