Subaru Levorg: Recenze s příběhem

Featured Image

Když jsem se v létě 2020 rozhodl změnit práci, protože ta stará vyrostla a začala pomalu smrdět korporátem, začalo se pomalu blížit i odevzdání bílé trojkové Ofce f Eleganci s funkcí odpojováním válců a já byl donucen přemýšlet, čím budu jezdit a jak auto vyřeším. Rostoucí osobní odpor k využívání firemního majetku pro soukromé účely ruku v ruce s začínající vedlejší živností mě přivedly na myšlenku ukecat v nové práci proplácení soukromého auta na služební účely a já se začal porozhlížet po nějaké káře.

Požadavky byly jednoduché: Spíše slušný bazar než nové, užitnost Ofce, kvalita a bezporuchovost pokud možno lepší nebo alespoň stejná a pokud možno, abych si to i trochu užil a nabyl pocitu „jdu do lepšího“.

S touhou zbavit se downsizingových motorů s turbem zabrousil můj zájem do Japonska, kde se ještě neposrali. Už dlouho se mi líbila Mazda 6, která byla v počátku můj favorit. Pak jsem jednou u kafe se vzpomínkou na recenzi Outbacka otevřel stránky Subaru. Slintajíc nad Outbackem jsem se zanořoval do filosofie Subaru a postupně začal toužit po motorech konstrukce boxer, po jejich zmáknuté AWD čtyřkolce, slibech kvality a bezpečnosti. Outback měl jeden zásadní problém: Modelové roky se lámaly takovým způsobem, že „soudobé auto“ bylo naprosto mimo mé finanční možnosti, zatímco starší modely měly subjektivně v mých očích nepřijatelně staře vypadající interiér, nevymakaný infotainment s nekompatibilními protokoly… Prostě to, co auto autem nedělá, ale při každodenním ježděním po D1 to chcete, bylo podle mě naprosto špatně.

V koupěchtivé náladě jsem na webu zabrousil i na model Levorg 2.0. Nenápadné kombi, které se užitnou hodnotou rovná Octavii. Tenkrát jsem měl v hlavě stále ještě jiné priority. Auto se mi líbilo jako alternativa Škodovky a Golfa, která oproti nim přináší spolehlivý atmosférický motor zajímavé konstrukce. Oproti Outbacku vítězil Levorg především přijatelnější cenou při snesitelném interiéru. Sliby sportovnosti jsem spíše ignoroval a tak trochu mě mrzelo, že namísto crossovera dostanu auto, co má podvozek ještě níže, než zmíněná Ofce. Oproti Mazdě 6 vítězil Levorg čtyřkolkou a boxerem.

S myšlenkou „nemám na Outback, ale i tak budu mít velké kvalitní Subaru“ jsem začal procházet inzerce bazarových kusů a v tu chvíli začal postupně přicházet zvrat a myšlenka, že Levorg není nouzový plán, ale něco, co prostě musím mít.

Zjistil jsem, že do modelového roku 2018 byl Levorg osazen oturbeným motorem 1.6 s přímým vstřikem. To úplně zabilo můj původní požadavek na spolehlivý a konstrukčně jednoduchý motor. O Levorgu 1.6 jsem začal zjišťovat více. Zaujalo mě náporové nasávání vzduchu k mezichladiči. Uvědomil jsem si obrovskou designovou příbuznost až zaměnitelnost některých dílů přední poloviny vozidla s WRX STI (nejvyšším sportovním modelem Subaru, dříve Imprezou STI). A pak se v něm zkusil projet. V tu chvíli jsem zažil něco nepopsatelného. Změnila se mi část priorit a v podstatě celý pohled na věc. Zjistil jsem, že ho prostě musím mít.

Co je na něm tedy tak neobyčejného? Řada recenzentů jej srovnává s RS řadami Octavie, Leona či Golfa a vyčítá mu motor. Ten poskytuje ne zrovna sportovních, ale rozhodně ne úplně marných 125 kW s plochým přeplňovaným průběhem krouťáku. Pod 8 litrů na sto si za tu bídu vezme málo kdy, při troše toho prasení žere pro Frantu Brabce nepředstavitelných 13 – 15. Když navíc uvážíte vícenáklady v podobě chorvatského supermarketu, protože kufr oproti Ofci pojme o pár konzerv, pytlíků mouky a kartonů piv a vajíček méně, koupě Levorga se může zdát jako čistý nerozum.

Občas se však najde blázen, který je ochotný akceptovat vysokou spotřebu i potravinové vícenáklady. Podobný blázen si musí navíc připlatit za fakt, že Subaru nenabízí příliš velký výběr výbavy. Levorg má vždy AWD, sportovní podvozek a brzdy, nejlevnější výbavu odpovídající Eleganci s příplatky a nejvyšší odpovídající Ofci v Laurinu. Tomu odpovídá i cena, která se u nových dvoulitrů pohybuje mezi 750 a 900 tisíci. U bazarových kusů pak začíná někde kolem 400. Mě se nakonec zdařilo v belgické dražbě portálu Autorola pořídit za spodní hranici zmíněných cen nadstandardně vybavený kus, starý dva roky, s nájezdem 100 000 km. Rád bych se rozepsal i o dovozu vozidla ze zahraničí, ale to zase někdy příště. Teď bych rád dále popisoval, co je na Levorgu za ty šílené peníze a spotřebu horší než na Ofci a Golfu f kamnech.

Levorg není simply clever. Do držáků ve dveřích se vejde sotva flaška s objemem 1,5 l a nasoukat tam dvoulitrovku je vskutku nadlidský úkon. Držáky na kelímky jsou zase tak trochu zbytečně hluboké. Autorádio do roku 2019 nepodporuje CarPlay ani Android Auto, má odporný design menu, trochu nepřehledné ovládání a hnusnou grafiku navigace z dob Windows CE (vždycky mě všude dovedla). Hlasové ovládání navíc neumí češtinu a je tak trochu debilní. Zadní plachta v kufru je na háčkách jako ve starém Fordu, na samočinné odrolování poklepem zapomeňte. A co je tedy dobře?

Někomu se prostě líbí, že řídí tříválcové, nebo proměnlivě 4/2 válcové plechovky z nanometrického plechu, po nastartování rituálně vypne všechny asistenty, aby ho v první zatáčce nestáhly pod kamion, a na autorádiu hrdě zobrazí hru o počet zelených lístečků. K tomu si pustí Rihannu přes Apple CarPlay, zaboří dvoulitrovou flašku do dveří a směle vyrazí po D1 směr Praha.

Pak jsou tu auta, která toto nenabízí, ale jinak je na nich dobře úplně všechno. Třeba Levorg.

Klasický (ne-stavitelný, ne-pneumatický) podvozek přináší skoro srovnatelný komfort oproti klasickým vozům nižší střední třídy, ale dovolí vám s poklidem proleťet 80 tam, kde byste jinak měli v padesátce hrůzu v očích. Doslova. Vyzkoušeno. Zrovna tak nepopsatelně skvělé jsou brzdy a odezva řízení. Těžiště auta je celkovou konstrukcí nenápadně natlačeno nejníže, jak to jen jde. Až na horší nastupování a vystupování si skoro neuvědomíte, že v tom rodinném kombíku v sedačce ležíte skoro na zemi. To vše podtrhuje motor typu boxer a permanentní čtyřkolka, která v průserové situaci podpoří lehkou přetáčivostí. To auto je prostě auto jak má být. Svými jízdními vlastnostmi se spíš než kombi střední třídy blíží sportovnímu sedanu.

Pak je tu jedna mezi milovníky aut neoblíbená kapitola, která však dokáže zachránit život a peníze. Levorg má od roku 2017 v základní výbavě veškeré bezpečnostní asistenty a adaptivní tempomat. Všechny tyto funkcionality jsou implementovány jedinou stereoskopickou kamerou bez miliardy seroucích se radarů a ultrazvuků. Všechny fungují tak, že o nich v podstatě nevíte, nemáte je proč vypínat a dáte jim tak opravdu šanci zafungovat tam, kde jsou potřeba. Tempomat umí skvěle zvládat i kolony a popojíždění. Jediná věc, která zde chybí, je využití asistenta jízdy v pruzích k poloautonomnímu řízení. Tuto funkcionalitu má skvěle zvládnutou například Volvo, ve kterém můžete jíst hamburger jako člověk oběma rukama, zatímco letíte 140. Subaru se bohužel vydá kupředu stylem „ode zdi ke zdi“, navíc s nenulovou pravděpodobností, že asistent nezafunguje a vozidlo z pruhu po nějaké době vyjede. I přes tento nešvar dávám systému, zejména za jeho nízkou otravnost, 4 hvězdy z 5.

Interiér vypadá na fotkách mírně chudě a zastarale. Zpracování všeho je však extrémně kvalitní. Vše, čeho se potenciálně dotýkáte (středový tunel, madlo dveří a okolní oblast tapecu, středová přístrojová kaplička), je polstrováno a potaženo kůží. Plasty jsou měkčené a extrémně pevné. Koncernový papundekl na vás v interiéru nečeká snad ani pod sedačkou. Příjemný je velký displej ve středové kapličce. Ten plní funkci palubního počítače a dokáže zobrazit například analogové budíky s teplotou oleje a tlakem turba. Příběh doslova sám pro sebe jsou zámky. Dveře je možno zavřít tlakem, není třeba s nimi sebeméně bouchnout. To je taková drobnost, která nelze příliš popsat slovy – a zní banálně, dokud ji člověk nezkusí. Až ji zkusí, chce se mu z většiny evropských vozů na místě poblít. A když už jsme u zámků, je třeba zmínit, že keyless vstup a zamykání opravdu funguje. Majitele Subaru jen tak neuvidíte, jak kapsou kalhot s klíčem šuká dveře a u toho nadrženě hladí kliku ze všech stran. K zamčení Subaru totiž nemusíte na teologické fakultě nastudovat víru, že anténa zachytí signál klíče v momentě, kdy se doteková ploška kliky vzpamatuje a pochopí povel „zamknout“. Stačí jeden jasný dotyk na označeném bodě a zámky okamžitě klapnou.

Kontroverzní je převodovka Lineartronic, což je pro trh EU jediná dostupná možnost. Jedná se o variátorovou (bezestupňovou) automatickou převodovku. Tato převodovka se hojně používá ve scooterech a Japonských hybridech. Je proslulá podivným vývojem otáček motoru a tak trochu „hmyzím“ zvukem vozidla. V Levorgu je však softwarově laděna tak, že prakticky ve všech jízdních režimech přechází mezi několika konstantními převodovými stupni. Chová se tedy jako klasický automat a nabízí možnost šestistupňového manuálu s pádly pod volantem. Čistokrevný projev CVT si tak převodovka dovoluje v podstatě jen ve dvou případech: 1) Při jízdě konstantní rychlostí v nízkých otáčkách plynule „podřazuje“ ve stoupání. 2) Pokud člověk nejede sportovně a v tom sešlápne pedál na podlahu (předjíždění, krizová situace), přidrží motor v omezovači a plynule mění převodový poměr tak, aby udržela motor na maximální špičce jeho výkonu. 90% času se tedy chová jako šestistupňový automat. Výhodou CVT je tedy především přeřazení za neustálého pohonu kol, bez spojky. Nevýhodou pak o něco delší akt přeřazení, nedůvěra v danou technologii a potenciálně vyšší servisní náklady.

Co je tedy Subaru Levorg? Je to asi nejméně prodávané Subaru na Českém trhu. Je to filosofický potomek velkých Imprez a malých Legacy – modelů, které se v posledních letech pod původním názvem vrhly do jiných rozměrových tříd. Je to kombi, které s relativně slabým (ale i tak zajímavým) motorem zaskočí vysokou spotřebou, cenou a o pár desítek litrů menším kufrem než Škoda Octavia a proto si ho koupí jen blázen. Tomu bláznovi však nabídne nepopsatelně skvělé jízdní vlastnosti, kvalitu zpracování a bezpečí. Je to příklad špatného marketingu a poctivé nabídky, která nereflektuje povrchní dobu. Příklad auta, které má v sobě nepopsatelně moc, ale podle informačního letáku nenabízí vůbec nic. Pokud s ním však budete mít trpělivost, nabídne vám radost z každého dne, kdy budete spolu.

 


30.5.2021 Kojot

12345 (127x známkováno, průměr: 1,53 z 5)
12 968x přečteno
Updatováno: 30.5.2021 — 21:59
D-FENS © 2017