Solární Jánošíci, co chudým berou a bohatým dávájí - zpět na článek

Počet komentářů: 276

  1. Ad myšlenky okolo: „Pokračování trendu, kterým se ubíráme, povede k destrukci ekonomiky a rozpadu společenského řádu se všemi důsledky, které z toho plynou: nárůstu kriminality, snížení střední doby dožití a kvality života.“

    Jasně. Osobně s těmi vyšinutými pány z NWO souhlasím v jedný věci: je tu až příliš mnoho lidí. Míň lidí = menší problém… a jak počet lidí dostaneme pod nějakó rozumnó hladinu, dá se to rozumně ukočírovat, s rozumnou mírou kvality života pro každýho. ČR má 130 lidí na km2, mě by se líbilo tak 20 (prostor, příroda, klid, procházky divočinou). Stačí vysvětlit místním, aby si pořizovali jedno děcko a konec; a žádný smradlavý, hašteřivý, hlučný, suverénní al-kajdá písečný cigány, nechceme.

    Co se pak dá rozumně ukočírovat (viz výše)? Třeba, ta energie z low-tech obnovitelných zdrojů. Jako třeba… dřevo na zatápění! No, roste to, dá se to pokácet, naštípat (to já rád!), nechat posušit, a obstojně se s tím zatopí. Akorát, jak říkám, toto nejde praktikovat při 130 lidí/km2…

    Dál só energie generační problém. Stačí se podívat na 50. léta, jaký auta tehdy jezdily. A jaký elektrárny se tehdy stavěly (40% účinnost, jaj!) Tohle je pak vidět i v lidech. Třeba otec, to je industriální pirát – ten by si šel zapálit ropný vrt, jen aby se ohřál (a la operace Desert Storm, černý kouř všude co se podíváš). Nevysvětlíš, jiný svět…

    Wolframový žárovky jsem vyměnil za LEDky, dívám se po efektivnější ledničce. Vyrábí se dneska slučně výkonný, nízkospotřebový notebooky (Ryzen 5000U, 6000U…), 15W. Geforce RTX 4090 (480W?) je dobrá předimenzovaná píčovina…

    Jsi zmínil, autore, ERoEI. Jsi ale už nezmínil koncept energetických otroků. Jakože, kolik starověkých otroků by bylo potřeba jako ekvivalent práce mašinek, které vám každodenně usnadňují život? Pak to třeba chce: míň cestovat jako idiot (do práce, z práce – pokud nejde o výrobu či služby, kde člověk fyzicky musí být), být líp zasíťovaný lokálně (walking distance), a víc čumět třeba do přírody než na TV (energy wasted)…

    1. Ááno, jenže to jde praktikovat jen v bohaté rozvinuté společnosti. Třeba takové Švýcarsko, už v referendu nabízelo zaručený příjem všem a díky skvělé síti vlaků a MHD přesunuli většinu dopravy železnici. A lidi s dojezdem auty k nejbližšímu nádraží. Výroba elektřiny z jádra a vody utáhne i elektrokrámy na krátké dojížďky. Bohužel problém je imigrace, kde nově příchozí staré zvyky příliš respektovat nechtějí. A kdyby byli schválili nepodmíněný příjem, tak mají problém tuplem. Samozřejmě pokud bychom snížili nějakou humánní cestou počet veškerých obyvatel o 70-90%, tak by to byl gamechanger. Jen mě nic nenapadá, či?

      1. Jistě nějaká už nějaká komise navázala na nesmělé a neohrabané kroky z minulého pokusu o jednotnou Evropu.🤮🤮🤮

        1. Jo, v EU se to jmenuje Green Deal. Speciální program na snižování životního standardu a populace obecně. ;-)

      2. A co Pol Pot? ten používal cestu vcelku účinnou…spoustu lidí vyhubit, použít je do krmných směsí a máme uhlíkovou stopu téměř dokonalou. Jen je to trošku nehumánní, ale pokrok…

        1. Od Pol-pota přebrali koncepci zemědělství. Téměř 1:1, až na pár nuancí daných technologickým pokrokem.

      3. Co dneska přesně znamená ten výraz „či?“ Nebo věta, ukončená výrazem „nebo?“ – to je nový směr češtiny, kurvené internetama?

        1. Čeština, stejně jako kterýkoliv jiný jazyk, se nepřetržitě kurví pouhým používáním. Internet to může tak maximálně urychlit. Pokud si myslíš, že se to za tvého mládí nedělo, tak dělo. Jen to většina lidí neměla moc kde ventilovat. Ukončení otázky slovem „či“ nebo „nebo“ je takový nadhoz pro ostatní diskutující, v tomto konkrétním případě by se dalo přeložit jako „vás ano?“. Ale to jistě víš, nebo? :))

          1. Začala to bohužel používat ± generace mých dětí, k mému vzteku i v mluveném projevu.
            Nemám potřebu něco předstírat – i bez registrace lze ze sociálních sítí ledacos vidět.
            Přišlo to tam odsud, tím jsem si naprosto jist. A také tím, že „či“ začali jako asi první používat lidi okolo Opavska, to „nebo“ neumím identifikovat, odkud to přišlo poprvé.
            Nemám dojem ani povědomí o tom, že by se za mého mládí jazyk/čeština takhle kurvily.
            Nedělo se to ani v hovorové podobě. Nářečí ano, slang až argot taky ano, čeština nikoliv.
            Tohle se nenápadně a protože krátké a rychlé, tak úspěšně vkrádá do běžného života.

            1. blbé používání češtiny nápadně koreluje s blbými překlady v dabingu nablblých televizních seriálů, respektive frančízových televizních estrád cílených na vkus konzumentů nablblých seriálů. krajové rozdíly pak plynou z procenta obyvatelstva konzumujících babiččinu krabičku *) v tom či onom regionu.

              *) u generace mých dětí (nejen) se just-in-time sledování televizních soap oper jeví jako značně altmodisch.

              mimochodem, zakončení věty otázkou na alternativní výklad či vidění skutečnosti k nám doputovalo z němčiny, zakončení věty frází „nicht war“ běžně nahrazuje módní „oder“.

            2. servisdok 20:07
              …to „nebo“ na konci používá hromada lidí, která je uvyklých mluvit německy. Viděl jsem to u nás v Sudetech už před desítkami let.
              Kdysi mi to taky občas ujelo, teď mluvím mnohem víc anglicky, tak chytám jiný zprasky. Typicky související se slovem „about“. A je to strašně návykový, musím s tím vědomě bojovat a kontrolovat se v řeči.

              1. Mordyje, píšu z telefonu jak hotentot…:-(
                …“kteří jsou uvyklí“

              2. ono to zakončení isn´t it či nicht war je (v běžném sociálním styku, ne při prezentaci matematického důkazu) vlastně svým způsobem zdvořilost změkčující a relativizující kategoričnost předchozí tvrdé teze a nabízející diskusi.

                1. …lze najít i podobnost – německé „was sagst Du?“ na konci věty zní přece povědomě, co říkáš?

              3. Přiznávám, že s tím mám problém.
                Poprvé, když dcerce ujelo to „nebo?“ jsem břinkl hlavou o strop a „NEBO CO?“
                Podruhé, ve vyhlášeném, spojovákem velmi dobře zásobeném železářství. Dělal jsem to tam léta tak, že jsem si doma jmenovitě a přesně sepsal, čeho a kolik potřebuju a velmi čitelně popsaný papír jsem podal prodavačce, co si jen dělala fajfky a sypala do kornoutů.
                Opravdu hodně mladý zaměstnanec, ale už tam nějakou dobu pracující, se nezdál tím mým seznamem nějak zvlášť překvapený.
                Za chvilku se ale vrátil, v hrsti pár obyčejných čtyřek zinkovaných matek, přesně podle specifikace ze seznamu a říká: „Myslel jste tyto matičky, či?“
                A já zas: „Či co?? Je to nečitelné, nebo co je potřeba upřesnit?“

                Mně se zdá, že to do češtiny vůbec nepasuje. Zvlášť když teď vím, že to je deformace, resp. nešikovná náhražka, převzatá z jiného jazyka. Tam může mít úplně jiný význam.

                1. No, nepasuje to tam.
                  To je bez debat.

                  Kdybyste viděl, co mi nosí domů za výrazivo můj nejstarší (12 let)…škoda mluvit. Naposledy jsem se málem polil pivem, když jsem se dozvěděl, že ho učitelka vyhejtila kvůli domáčáku.

            3. servisdok
              „Nebo?“ na konci věty si pamatuju už z osmdesátek a znamenalo to zkratku otázky „Nebo jak myslíš ty?“.Nic degenerativního na tom neshledávám.Totálně mě ale serou jakobýnové.Cpou to všude.Tuhle jeden představoval svoje rodiče: „Tohle jsou jakoby moji rodiče“.To je humus.

              1. To je zlozvyk se slovní vatou. Rádoby je snad ještě horší. Ale slovní vata je všude. Takový německý „eigentlich“, to lze taky vesrat všude a spousta lidí tak činí.

                1. Jo, jeden můj známej má za každým třetím slovem „vole“ nebo „ty krávo“ a uši to tak netrhá!

                  1. no a angličtina cíleně cpe howewer a actually, což je jakobýnství jak vyšité. ostatně, tyhlety vaty jsou zlozvyk reagující na zlozvyk skákání do řeči a nenechání druhého domluvit.

                    1. Lukas B.
                      U angliny je mi to šmafu, protože tu neprocítím.Ale nerozumím, proč je vata reakce na skákání do řeči.Vysvětluju si to tak, že stejně jako v případě takového toho známého ….ééé se jedná o podvědomou potřebu mozku získat mikročas na vylepšení vyjádření.

                    2. odmlčením dáváme šanci druhému skočit do řeči. mikročasové ééé, prostě, jakoby, vlastně (a další vaty) jsou obranou proti odmlčení.

                    3. Lukas B.
                      Možná to tak bude.Anebo dvě mouchy jednou ranou.

              2. Jn. Jakoby, jakože a prostě..

    2. Njn. ve středověku tu byla cca desetina lidí, a jak se tu všem skvěle žilo !
      Na tohle si vzpomeňte až vás světové elity v rámci green dealu a deindustrializace donutí žít v zemljance a topit si tam sesbíraným klestím.
      Tedy pokud ta ruská ruleta depopulační agendy nepadne na vás a vaši rodinu. Zajímavé je, že každý jaksi automaticky počítá že ta depopulace se bude týkat výhradně těch druhých. Přitom na Ukrajině pozorujeme pravý opak, tedy vzájemné vybíjení slovanů. A americký žid jim k tomu dělá muziku.

      Na závěr ještě jeden lehce upravený starý známý vtip:

      Víte proč ve Startreku nehrál jediný slovan ? Protože světové elity do budoucna se slovany nepočítají.

      1. Jak s tebou v mnohým souhlasím, nemyslím si, že by tenhle tvůj komentář byl v něčem nosný, poslyš…

        Jestli nás semelou, tak nás semelou, bohužel. Ve hře je furt spousta neznámých – nevíš, co bude za týden, za měsíc, za rok. Nebazíroval bych na tý nejistotě – to tě akorát rozhodí, a dokud to nepřijde, rázný reakce jsou mimo. Ale, aspoň teda, na rozdíl od oveček hltajících mainstream media tušíš, odkaď vítr vane, a nejsi blbý – můžeš se připravit na pravděpodobný scénáře, vyklidnit se mentálně (a nestrašit), máš výhodu.

        Ještě se teda poslušně zeptám, kdo só ti „slované“. Protože, podle mě je to nepřesné, zaužívané zobecnění, relikt formování národních států 19. století, kdy bylo třeba, byť trochu umělě a s napomocí tomu, formovat homogenní národní celky. Podle genetickýho šetření tu jsou slované jižní, východní, západní, a na obou stranách se to různě míchá, s asijskými a germánskými rysy. Ostatně, co maj folklorem společnýho lidi někde od Aše a z Valašska, no.

        1. Kabrnak to pise moc jemne. Neni podstatny, jestli jsi jizni, severni, zadni, predni slovan.
          Pro elity cokoli bez rodokmenu, je zbytecny jedlik. A zbytecne jedliky co? No nechteji.
          Takze cokoli co se zove nejak jako stredni nebo vychodni Evropa je na odpis. No ani rusaci a SSSR na to nebyli o nic lepe, pro ne jsme v pripade konfliktu byli naraznikove pasmo, kam to zacnou obe strany sypat az dojde na nejhorsi.
          Potiz je, ze jakmile zacnou dochazet zdroje, prestane se hrat na zakladni listinu prav a svobod a opet se pojede stylem silnejsi pes m*da.
          No a jsme my jako narod silnejsi? Nejsme.
          Takze kdyz elity rozhodnou ze uz nebudou hrat low profile, tak jsme v … jak to rict slusne?

          1. Fajn, to beru! To moje polemizování nad slovany je dost možná takový zbytečný, akademický blábol (chtěl jsem tím možná říct, že kulturně, lidsky, si s nějakýma UKčkama nemám moc co říct – a to jsem se s několika zkoušel bavit… vyšli mi dojmově jako „divný lidi“).

            Oproti tomu jak píšeš, „Takze kdyz elity rozhodnou ze uz nebudou hrat low profile, tak jsme v“, no, tak navrhuju, že nejsme nutně v pr…, ale že se mezi sebou musíme víc bavit, krýt si záda, a mít zásoby 7.62×39 k dobru.

            Zpovykovat se nenechám, mainstream media odignoruju, a když se zařídím, tak těžký ekonomický časy ustojím, vymáhat na sobě násilí ze strany ilegitimního Fialova státu si nenechám líbit. Možná silný hospodský řeči… ale možná, pokud takto naplníme kritickou masu, s náma nehnou, šmejdi.

      2. kaBrnak :
        “ Na závěr ještě jeden lehce upravený starý známý vtip:
        Víte proč ve Startreku nehrál jediný slovan ? Protože světové elity do budoucna se slovany nepočítají.“

        -Je to oveľa horšie. Ani samotní slovania (väčšina) nepočítajú sami so sebou do budúcnosti.

        Názorná ukážka – tunajší „Fatso“ . Tomu pripadajú „ne-slovania od Aše“ viac podobní USAkom, ako slovanom z Valašska . Podľa neho sú vlastne Česi iba takí slabšie dorastení USAci. A takí Rusi sú iba tak lepšie vyvinuté opice – ktoré sú geneticky celkom inde ako Česi, slováci, ….

        1. Cože? To, co mi podsouváš, to jsem ale vůbec neřekl.

          To už je dost slušnej úlet. Nebo trolling.

      3. Ten vtip ve Star Treku byl o cigánech, pokud se dobře pamatuju.

      4. kaBrnak 6.3.2023 v 10:22

        Jde vám o etnický původ herců, nebo o postavy? Protože podle závěru vašeho příspěvku dává smysl zabývat se postavami, pak Павел Андреевич Чехов se ve Star Treku vyskytoval docela často.

        1. Přesně tak. Nemohl jsem si hned vzpomenout na jméno… ;-)

        2. Mno, a treba v TNG byli adoptivni rodice jedne z postav Елена a Сергей Роженко, napriklad… Ale jinak to je asi jako ptat se, proc v Через тернии к звёздам nehral zadnej african, kristovanoho…:-)

        3. Kablbák je debil jako vždycky:
          https://stexpanded.fandom.com/wiki/Russia

      1. To říkám už dávno, že dobrá půlka europíčovin měla původ v Londýně

        1. Jo, už to tak vypadá.

      2. Jeje, demonstrace, Oxford.

        Mě je těch ošklivejch, ušišlanejch anglánů líto – jsou totálně přemnožený, fšude barák nalepený na barák, private property, i na venkově malý segregovaný parcely, a ostnatej drát.

        Když jsem zmínil ty „walking distance“ lokality, myslel jsem vesnice, historický města. Vesnice mám rád, tak do 500 obyvatel max. Starý, za středověku založený města mám taky rád, tak do 3000 obyvatel. A když jde o okresní historický město, zkousnu to, ještě tak do těch 10-20tis. obyvatel.

        Oxford (wikipedia): populace 162tis., hustota zalidnění 3270/km2. Smutné.
        https://www.sciencehistory.org/distillations/mouse-heaven-or-mouse-hell

        1. Tak ono se kupodivu dalo žít i v tom 400 000 Brně. Jihomoraváci jsou docela flegmatičtí a mírumilovní (a líní) na to aby se s někým fackovali. Jediný kdo tu dělal bordel byli režimní papaláši (které většina ignorovala) a pak východoslovenské přivandrovalé cikorky.

          Jenže posledních 20 let se tu nějak přemnožili kokoti a šmejdi všeho druhu. Prostě po 89. dostali zelenou grázlové a gauneři všeho druhu, a slušní lidé byli víc utiskovavaní než za těch komárů. Ještě v 90. letech se tu docela žít dalo. Teď už ne.
          Myslím že i Behemot to tu popisoval, co se to stalo s Brnem.

          Ale dneska se nedá vyjít ani s lidma na vesnici, protože kokoti a gauneři se přemnožili exponenciálně.

          Teď je to fakt na to pořídit si chaloupku někde uprostřed lesů a vycvičit si tam pár medvědů a smečku vlků, aby sežrali každého nezvaného návštěvníka.

          Takže to není o tom jestli se lidi přemnožili, ale JACÍ lidé se přemnožili.
          Do jakých extrému to může dojít, vidíme na Ukrajině, kde se přemnožili rovnou banderovci a náckové. A byť tvoří stále menšinu obyvatel, tak po nich zůstala jen spálená y vylidněná země.
          Můžeme být rádi že se něco podobného nepřihodilo u nás.

          1. Brno má prý právě poloviční hustotu zalidnění než ten Oxford, a navíc je v rámci katastru Brno-město myšleno i několik původních vesnic.

            „Jenže posledních 20 let se tu nějak přemnožili kokoti a šmejdi všeho druhu. Prostě po 89. dostali zelenou grázlové a gauneři všeho druhu, a slušní lidé byli víc utiskovavaní než za těch komárů. Ještě v 90. letech se tu docela žít dalo. Teď už ne.“

            Myslíš tzv. šusťáky? Ti se objevili od 90. let, na venkově, a kult konzumu s nimi: pečený kuřata, klobásy, hlasitá nevkusná hudba Cčkových potulných hudeb. skupin, a… šusťákový oblečení. Takový máme i na chalupě (vesnica 300 obyvatel).

            „Myslím že i Behemot to tu popisoval, co se to stalo s Brnem.“

            Jsem tak nějak cca Brno-sever, poblíž Pryglu. V okolí pěkný vesnice, byly tu OK sousedský vztahy… not anymore. Nasáčkovali se sem anonymní, nudní NPC kreténi, zabrali pole a louky, udělali nám tu z toho předměstí. Navíc, bonus, jak se ta píča Vaňková dušovala, natáhnou nám sem R43. No, doufám, že než bude R43, dovedou to dárečci do státního bankrotu. Anebo už budu sestěhovaný pryč na vesnici.

            „Takže to není o tom jestli se lidi přemnožili, ale JACÍ lidé se přemnožili.“

            Burani? Buranství (dřícve typicky náležící k low class / trailer-trash class) je vzor, který nám naše tzv. současná politická elita ukazuje. A lidi je emulují (?)

            1. Není to silnice 73?

              1. Není to silnice 73?
                Tak ta dálnice tam dávno vede, konkrétně od poslední světové války v minulém tisíciletí. Původně se to jmenovalo A88. Přestože je to v některých místech skoro hotové, tak jste to nebyli schopní to v ČR zprovoznit. Z toho také plyne, že ty hotové mosty se budou muset zbourat, pokud se trasa bude chtít použít.

          2. „Jihomoraváci jsou docela flegmatičtí a mírumilovní (a líní) na to aby se s někým fackovali.“ Poslouchaj, voni nikdy nebyli na Slovácku co?

            1. Nebyl, to by si s tímhle přístupem sakra dobře pamatoval :D

              1. Tady se to mydlí každej víkend :)

        2. 1) a do těch 15-minutových měst budou navážet zásoby na oslech, nebo po vzoru Polpota naženou obyvatelstvo na přilehlá pole.
          2) onehdá mi někdo usazený v GB líčil jak landlordi a oldmoney uměli a umí vydrbat v rámci parlamentní demokracie s lůzou … i pokud koupíš pozemek tak nepostavíš, zelený kruh kolem Londýna …

    3. Každého člověka který na mě přijde s tím že by chtěl aby bylo min lidí tak pro něj mám jednoduchou odpověď.

      Zabij se.

      Ještě nikdo z nich to neudělal, tak buď prosím první.

      1. Přesně tak. Při rozumné správě Země 9 miliard lidí klidně uživí a příp. snížení populace lze postupně pomoci smysluplnou, ale humánní politikou tak, aby společnost dřív nezdegenerovala. Ti, co už zdegenerovali a jsou přesvědčení, že populaci je nutné regulovat radikálně, ať se klidně nechají pro záchranu planety přesunout do jiné dimenze přednostně.

        1. Země je schopna uživit lidí mnohem víc.Ovšem těch, kteří chápou, že uživit se znamená makat.Pokud je x procent netáhel s nataženou dlaní, tak je termín přemnožení namístě.Ve zdravé společnosti probíhá regulace přírodním výběrem: Jsem líný, nic neumím = nepomnožím se.

          1. dneska je už, minimálně tady, víc netáhel s nataženým razítkem (eště horší snad je, jakej mají pocit, že sou nepostradatelní a jak že nemakají na chod ekonomiky…no stádní školství, že), než těch, s prázdnou pazourou

          2. „Země je schopna uživit lidí mnohem víc.“

            Mnohem víc? Říkej, to je kolik? 10mld? 20mld? 30mld? To ale nijak nesnižuje závažnost problému. Jen, případně, v tom fatalistickým scénáři lidské ignorance posouváme datum záhuby na trochu později.

            Víc lidí? A co zvířata, rostliny, a přírodní ekosystémy? Ty jsou v rozporu s lidskou činností už teď. Nebyl bych tak antropocentrický – ať už pohledem etiky, nebo pohledem prostý závislosti. Tj., jak se nám přírodní ekosystémy zhroutí jako domeček z karet, taky zkapeme.

            https://cs.wikipedia.org/wiki/Environment%C3%A1ln%C3%AD_etika

            „uživit se znamená makat“

            Makat jak? Kdo to určuje?

            Já si to dřevo klidně nařežu a posekám. O zahradu a zvířata se postarám. Jenže, najednou se nám tu přemnožil homo sapiens, a já dostanu přes prstíčky, že můj způsob života je neudržitelný. A dostanu nalajnováno, jak mám žít (kritické hlasy říkají, že konvergujeme ke globálnímu koncentráku).

            K takovému způsobu žití, nemám zájem.

            „Pokud je x procent netáhel s nataženou dlaní, tak je termín přemnožení namístě.Ve zdravé společnosti probíhá regulace přírodním výběrem“

            To zní awfully specific k určitýmu společenskýmu uspořádání (jakože, Lepší Lidi (TM) z Brusele, možná?)

            „Jsem líný, nic neumím = nepomnožím se.“
            No. Máš dvě roviny přežití. Jednak, rozmnožit se, do další generace (tímto pohledem může být defacto jedno, když zahyneš jako zbědovaný chudák ve dvaceti, když se rozmnožíš). Druhak, kvalita a délka života, péče o vlastní tělesnou schránku, nějaký duchovno/filosofično, nebýt úplný zmrd, atd.

            Mi to nedalo, no. Reaguju na nesouvoslosti.

            1. Fatso
              Dobrej hysterák:-)Hoď se ke klidu, příroda si s tím poradí…Za sebe rozhodně nedoporučuju žít tak, jak ti někdo lajnuje.

      2. „Zabij se.“

        To jsem slyšel už tolikrát. Primitivní, nezajímavá odpověď, která vůbec nevystihuje jádro věci.

        Když si každý z naší generace pořídí 8 dětí, tak je v další generaci 4x tolik lidí. Toto jde dobře praktikovat tehdy, kdy se po planetě dá expandovat. Kdy se dost dobře expandovat nedá (současný případ), je toto receptem pro katastrofu. Kdyby teď měl každý 8 dětí, tak další generace má v průměru k dispozici 1/4 zdrojů na osobu, a bude to nepříjemný, krutý soupeření, zmar. Další generace, 1/16 zdrojů, atd. Podle mě, nemoudrý, až nezodpovědný.

        Proč bych se já měl zabíjet, kvůli druhým nezodpovědným lidem? Sorry jako…

        Potíž je v tom, že tak, jak je třeba nyní myslet v nakládání k planetě, tak lidi nikdy dřív myslet nemuseli. Nemají k tomu dispozice (evolučně, matematickou představivostí). Jestli má v sobě člověk, z evoluce, špetku té expanzionistické sobecká opice, tak bude vždycky inklinovat k blahu pro sebe, na úkor druhých. A dál, když tu plácnu něco o redukování populace, tak chápu, že to nadzvedne ze židle hlavně ty, co mají početnou rodinu. Ale to je jiná rovina uvažování.

        Jinak, „že populaci je nutné regulovat radikálně“ (Hupert, vedlejší vlákno), to jsem neřekl. Jak sám píše, „snížení populace lze postupně pomoci smysluplnou, ale humánní politikou“ – s tím jsem pro.

        1. zdrojů je jak sraček, jenom se nesmijou vypatlaní ideologičtí kreténi srát do věci a umelě vod nich lidi odřezávat

          1. No jo. Kdybys s těmi ideologickými dárečky měl možnost posedět, tak by se mezi nimi krom psychopatů našli takoví, co věří, že to „dělají pro blaho lidstva a planety“.

            Každopádně, vést o tomto tématu řeč, to je politická sebevražda. Každý veřejný činitel, co si potřebuje nahnat bodíky, to bagatelizuje, anebo o tom nemluví.

    4. To jsou zas kecy tvl…vic, hnupe, ten muj 15 let starej bucek furt slouzi celkem slusne, a esli u toho zere dvakrat vic, co jako? Stoji petkrat min, za dalsich 15 let to mozna na eletrice neprozere to, co by stal novej. Sesrotovani staryho a vyroba novyho taky stoji spoustu zdroju (NEJENOM eletriky) a buhvi, jak na tom bude zivotnost.

      Cimdal vic lidi se shoduje na tom, ze az nezdrave moc LEDkovek nevydrzi snad ani to, co ty zarofky, akorat ze ty stoji 5, 10 korun. A nejsou elektro, natoz nebezpecnej odpad…kazdej chleba ma vole dvě kurky!

  2. Už to tu isto zaznelo mnoho krát, ale mám pre všetkých zapálených eko-teroristov vzývajúcich uhlíkovú neutralitu jasné odporúčanie: prestaňte dýchať (stačí tak na hodinku), pretože pri výdychu ste CO2 producenti. A ak toto splníte na 100%, tak potom môžete rozdávať rozumy o znižovaná CO2.

    1. Tak nějak, ty podmínky si pracovně satanisté na vás už stupňují od gryndýlu podvodu uhlíkové 100.pičky, přes ekolžielekromobilismus, lgbtxyz istambulské úmluvy, energie přes lichváře a pětidemolice s teamem kakistokracie vás vydrbe total a prostě vybydlí vás počtem lumenů typu jeden za 18, druhý bez dvou za dvacet vrtošivými hrůzaři zrůdaři a tady už se v tom kocourkově začíná jednat za situace kdo z koho kdy pro vaši likvidaci tito lůzři již spojili všschny nátlakové fašistické metody korporátníků s dráby těžení rent přes mrtvoly zvůle spiklenců po nás potopa a začíná se jednat i bez toho že jste povolí a smířliví o takovou situaci kdo z koho. A nehodlají z korupce a arogance moci z té krvavé hry slz, potu a krve ustoupit „talentovanými institucionálními a průmyslovými rasisty s instalací drábů kdy už si vyzkoušeli kovid apartheid zvůlí přes mrtvoly a teď aplikují se stejnými formanty v kdekterých myslitelných sférách životů otroků.
      https://www.youtube.com/watch?v=oTEFxp2lWd0
      A dám ctrl
      První světový podprasát deep state. Z PL

      Fialová vláda, alias Bandera Group, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKunamila, 05.03.2023 15:52:19
      podvedla voliče mnohokrát. Spousta lží a dezinformací je natolik rozsáhlá, že ji zde nelze ani výčtem uvést.
      Reagovat | Přezkoumat příspěvek | 14 | 0

      Re: Fialová vláda, alias Bandera Group, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRichard, 05.03.2023 16:38:15
      To co předvádí pětikolka nemá s vládnutím společného vůbec nic. Je to jenom destrukční četa.
      Reagovat | Přezkoumat příspěvek

  3. Je to marný, je to marný, je to… :-(

  4. Klimatické tažení je blbost od samého začátku. Emisemi CO² planetu velmi pravděpodobně neoteplujeme. Změny klimatu jsou přirozené, důvody občas tušíme, občas ani to ne. Není navíc důvod, proč by konkrétně oteplování mělo být škodlivé. Rovněž tak emise CO², účinného stimulátoru růstu zelené hmoty.

    Najděte si na YouTube přednášky z loňských Ekologických dnů Olomouc. Budete překvapeni, co skuteční vědci vidí jako stěžejní otázky životního prostředí.

    A ke klimahysterií snad ještě toto. Všimněte si, kdo a kde to přednáší. https://youtu.be/G6vIupinqFA

    1. “ Rovněž tak emise CO², účinného stimulátoru růstu zelené hmoty.“

      heheééé….. CO² nie je stimulátor , CO² je ZÁKLADOM stavebnej hmoty všetkej zelene. Bez CO² by bola zelená hmota skoro iba z vody.

    2. máš to vobráceně, spodní indeks :D

  5. Ten hlavní problém je v „kapitalisticko společenském“ zřízení dnešní EU. Když jste totiž moc chytří a bohatí, tak začnete vymýšlet blbosti. Co na tom, že EU se podílí na znečištění planety do 10%, prostě jim hráblo a chtějí se ztrovna tady chovat ekologicky. Průser je, že země jako my, kde ještě máme trochu rozumu držíme hubu a jak v tomhle hlasuji v EU např. Piráti nemá smysl ani rozebírat. Na místí úrovni si třeba vymýšlíme door to door systém, nebo zálohování plastů. Což ve finále nikam opravdu nevede. Vědci prohlásili, že je potřeba snížit teplotu planety o 1,5 stupně. Tak mi v EU přispějeme 0,XX bezva.

    1. Souhlas, až na to, že do prdele EU se nepodílí na znečištění planety 10%. CO² je potřebný plyn a ne „znečištění“!!!! EU blbne na kvadrát zcela neopodstatněně.

    2. „Ten hlavní problém je v „kapitalisticko společenském“ zřízení dnešní EU“
      – sranda, ….. dnešná EU je menej kapitalistická, ako sovietsky sojuz za Lenina. Za Lenina vlastnili Soviety iba fabriky, dnes vlastní EU-soviet aj naše telá – ktoré môžu napichať „vakcínami“.

  6. Technická: solární panely za poslední desítky let celkem výrazně zlevnily, aspoň měřeno v dolarech na watt.

    https://ourworldindata.org/grapher/solar-pv-prices

    Problém je spíš to, že se je snažíme provozovat v nepříliš světlem požehnané Evropě, pro kterou nejsou vhodné. Výjimkou může být jižní Španělsko a podobné okraje kontinentu se „saharským“ podnebím.

    V Africe by soláry mohly být o dost spolehlivější než tamní rozbordelené energetické podniky, aspoň z hlediska domácností. Poslední dobou už se rozpadá síť i v Jižní Africe, kde za apartheidového režimu fungovala.

    1. Myslím, že se existence na solárech v našich končinách dá vesměs řešit – tehdy, kdy s nimi člověk kalkuluje prvoplánovitě, a není líná svině.

      Jak máš problém s nedostatečným výkonem panelů v ČR, řešením je větší plocha panelů. Když vycházíme z 250Wp na 1m2, 10kWp je 40m2 – což jde. Toto uspořádání pak, v ideálním letním dni, v ideálním umístrění, vydá 40kWh (mi řekni, že toto spotřebuješ – já zdaleka ne). Nicméně, designujeme na krušné zimní dny – tehdy tato soustava vydá na 20-30% výkonu, když svítí (furt jde). Když nesvítí, jsi v pr…., ale zase, nemusí být každý den posvícení, a rezerva v podobě baterie (15kWh, 20kWh?) to může jistit.

      Jak máš problém s nedostatečnými slunečnými hodinami, jde to řešit umístěním části panelů na východ, do nějakých 45 stupňů, a stejně, na západ. V létě toto uspořádání může produkovat eletriku až nějakých 12 hodin v kuse.

      Co se týče tý prvoplánovitosti a nebytí línou sviní, myslel jsem tím spotřebiče, které na soláru pojedou. Jak jsem tu už v diskuzi napsal, dneska jsou mnohý technologie krásně úsporný – brát tyto. A trochu se uskromnit.

      https://letsavelectricity.com/wattage-power-consumption-of-household-appliances/
      http://1.bp.blogspot.com/-o2Z6IbWvTOw/UZ0Ibd-AD5I/AAAAAAAACxA/rmkiDC22tH0/s1600/home.jpg

      Myslím, že dneska jde postavit PCčko, pracovní mašinu s dedikovanou grafikou a výkonným CPU, a vejít se do 100W, maximálně 200W. Existují slušný, efektivní ledničky, co jedou na 100-200W (dle velikosti). A pračky, do 400W (takový odběr, pro FVE baterie, to je tak na hraně).
      Je o tom nepoužívat zařízení s velkým odběrem, co FVE nemaj rády: varný konvice, vysavače, atd. Toto vezmu ze sítě, anebo si holt vodu na kafe ohřeju na sporáku na dřevo, zametu smetákem, atd. – jde to.

      Kdo na týto technologii utře, jsou řemeslníci. Vrtačky, brusky, soustruhy, kilowatty provozu, ach ouvej. To nepůjde.

      Pak jsi zmínil ty negry v JAR. Problém negrů je v tom, že to jsou negři – nezáleží na tom, že jim předáš parádní apartheidní infrastrukturu, oni to ve svý lenosti a blbosti rozkradou, a co nerozkradou, nechaj shnít.

      Negr, bez bílého muže, vždy konverguje směrem k vegetování v zasmrádlých, hliněných chýších – ať už viz Chicago, Haiti, JAR, ghetta v západní Evropě, všude je to stejný.

      https://www.brightworkresearch.com/what-is-the-problem-with-not-addressing-black-intelligence/

      1. Panely SE daj tocit podle slunce s pomoci photosensitive cell Nebo sofistikovanejsi zpubob je podle casu a rocniho obdobi yield dvojnasobnej horizontanelllne pokud I azimut tak +20%.
        Stejne je to hovno na Tu zasranou plochu a baterku Bude platit kdo vcetne tech 10000* menicu co tam das 300-700 vdc na 230 vac a potom znova na 12vdc do baterii Nebo je skladas nejak v serii aby Tito dalo neco smysluplnyho 48v Nebo 96v Nebo jak tohle resit,abys nepropalil v menicich to co si Nasvitil?

        A potom zpatky zase prevadis jak idiot na 230vac?
        To uz je lepsi jet vdc svetla kde to jde (LED) na nejakych vysokych napetich 1kV a Vic,ale tady me nekdo utluce,ze Tesla vyhral and edisonem jenze vysokonapetovej vdc SE provozuje v cine treba.
        Kazdopadne lepsi je TLFR
        KDE SE stare uhelne prestavi na tekute palivo z thoria a ucinnost I efektivita je uplne jinde nez svitit na pitomy panely potom Staci vyresit palivo co uz SE dnes taky da…

        1. Sorry LFTR

        2. Ber to s ohledem, že jsem blbej vesničan, co má tu problematiku akorát trochu načtenou. FVE nemám – dej mi rok, dva, než si na to vydělám prachy bokem.

          Ad otáčení podle photosensitive cell: fajn, ale jak máš k dispozici šikmou střechu od domu, to neuděláš. Ale aspoň tý plochy je pak dost.

          Ad invertory, vac, vdc: jsem akorát něco četl, že jak to zapojíš paralelně nebo sériově, řešíš primárně jiný problémy (spolehlivost, maximální výkon, ztráty). Ztráty budou, v řádu vyšších procent. Ohledně parametrů invertorů, nevím, zase tak do toho nevidím – ale minimálně chápu to riziko nechat si to udělat, jako blbeček, na klíč od nějakýho opilýho řemeslníka, na méně než ideální řešení.

          Když tomu tak rozumíš… znáš nějaký free web nebo software, kde si můžu naklikat možný zapojení těch panelů a invertorů s tím, že mi to spočítá možný ztráty, atd.? Jsem takový softwary kdesi viděl, ale placený…

      2. Ale pujde Maj secko baterkovy na to Staci 40vdc a solidni proud secko naradi nepotrebuje 230vac az na vyjimky

      3. Fatso
        – tvoje moudrosti sú genitálne. V amerikastáne však vymysleli aj genitálnejšiu metódu – s naftovými generátormi vyrábajú elektriku, a s ňou osvetlujú foto-panely 24 hodín denne. A je vystaráno.
        A tiež je výborné – ťahať za elektromobilom príves s benzínovým generátorom elektriky. Dojazd – neuveriteľných 1000 km.

        Ale píš ďalej – sranda musí byť.

        1. Ne, díky, strawmany nechci.

          Nevím, co jsem zrovna já tobě kdy udělal, že se chováš takto. Nevzpomínám se…

      4. Varnú konvicu na akumulátor ponúka Makita – pre remeselníkov na stavbu.
        Vysávač na akumulátor už ponúka kdejaký číňan a Dyson aj na ten akumulátor celkom obstojne funguje – len tá cena a životnosť akumulátora. Ale neboj, EU už zastropovala raz tie vysávače, tak to urobí ešte raz na 200W a bude.
        Práčku si viem predstaviť dvojokruhovú – prípoj studenej a teplej vody aby si ani pri vyšších pracích teplotách nebral toľko šťavy z bateriek (teplá voda sa bude holt ohrievať v peci na tuhé palivo). Či to niekto vyrába neviem a ak hej tak to bude opäť riadne drahé.
        Chladničku môžeš mať aj absorbčnú – ale tam je problém v lete. Ale ak ju dáš do pivnice a tá bude pod úrovňou terénu tak tiež no-problem.
        Ale riešiť fotovoltaikou úplnú elektrickú sebestačnosť je podľa mňa nešťastné riešenie – nočné hodiny, jesenné a zimné mesiace s minimom svitu, nereálne brať dlhodobo odbery v kilowatoch, degradácia panelov, obmedzenie životného komfortu, ceny komponentov a to nehovoriac o tom, že by si chcel poriadnu baterkovú zálohu v radoch kW, atď.
        A k tomu ešte potrebuješ minimálne jeden poriadny zdroj tepla – plyn, tuhé palivo – aby si od neskorej jesene do skorej jari neplietol svetre pre celú rodinu.

        1. Díky za komentář. Už mi to asi taky trochu došlo, už i IS250-3GR-FSE to zmiňoval: akumulátore řeší spoustu zařízení. Vrtačku teda ano, ale ten soustruh stěží, no.

          „Ale riešiť fotovoltaikou úplnú elektrickú sebestačnosť je podľa mňa nešťastné riešenie – nočné hodiny, jesenné a zimné mesiace s minimom svitu, nereálne brať dlhodobo odbery v kilowatoch, degradácia panelov, obmedzenie životného komfortu, ceny komponentov a to nehovoriac o tom, že by si chcel poriadnu baterkovú zálohu v radoch kW, atď.“

          Však áno, jak říkáš. Jsem to myslel v tomto duchu – když stavíš takovou soustavu, tak abys věděl, jaký zařízení si na to můžeš dovolit připojit hned, kde si dát pozor/ pořešit to, a co nepůjde.

          A šel bych možná trochu dál, než říkáš, ohledně toho životního komfortu – si myslím, že jsme dnes moc rozmazlený, máme se jako nikdy v historii. Jestli ti FVE pokryje 60% spotřebičů, a zbytek si buď odpustíš, nebo se zařídíš jinak (ze sítě na zimu, kamna na tuhý paliva, atd.), proč ne.

          Kdesi jsem šetl článek, že nějaký půstevník žije kdesi v Oregonu na louce u lesa, bez civilizace. A že si teda na starý kolena nainstaloval FVE, a nabíjí si vrtačku na akumulátor, a hodně s tím udělá :)

          Navíc, za sebe to taky beru tak, že cílem je shrouhnout náklady za eletriku na minimum. Nechcu 6, nebo 8, nebo 10 Kč/kWh.

          1 cord spalného dřeva = 2,5m3.
          1 akr lesa prý průměrně udržitelně vyprodukuje 1 cord dvěra ročně (špatný stromy na pokácení, atd.)
          Když ty imperiální jednotky převedeme na naše, znamená to, že 1ha (2.5akr) vydá na 6m3 dřeva. Jestli spaluješ tak nějak rozumně, vystačí ti 2ha lesa (12m3 dřeva) na jednu topnou sezónu.

          :)

          1. Dajme tomu, že staviaš novostavbu niekde na Šumave, alebo niekde inde kde máš na jednej strane komfort civilizácie (voda, kanalizácia, elektrika, prístupové cesty atď.) a na druhej strane máš možnosť vlastniť veľký pozemok aj s veľkým listnatým / zmiešaným lesom.
            Tak v tom prípade môžeš nad fotovoltaikou či veternou „farmou“ uvažovať – samozrejme treba zohľadniť svetelné a veterné podmienky v danej lokalite. Ale chcelo by to poriadne naplánovať, že čo pôjde na baterky, čo pôjde na verejnú sieť a čo môže ísť striedavo (napr. v prípade black-outu, resp. v zime kedy nepôjdu OZE a tvoje baterky budú prázdne). Z toho ti vyjde potrebný inštalovaný výkon OZE, ten vynásobíš aspoň dvomi a podľa toho nakúpiš panely, vrtuľníky, meniče, baterky a všetku bižutériu k tomu. Celé to zlegalizuješ a o rok-dva príde tvoj dodávateľ elektrickej energie a povie, že 1kWh v tvojom tarife bude stáť bambilón korún mesačne a poplatok za istič budú 2 bambilóny korún mesačne.
            Silnejší pes s tebou už nejak vyjebe – buď dnes, zajtra alebo o rok.

            1. To je trošku katastrofický scénář, co popisuješ. Ale zase, abychom nebyli úplně naivní, může se stát (možná tu máš ty či nějaký známý osobní zkušenost)?

              Slovy klasika, je to o jakýsi národní kultůře. Na styl „to by se v německu vůbec nemohlo stát, mají odbory, a slušnost“.

              Co ti na to mám říct, v případě protiargumentu? Buď se adaptovat (FVE omezit na off-grid, a jinak odebírat standardní on-grid tarif), anebo se domluvit se sousedy, na styl anarcho-kapitalistických výtržníků, kteří si řeší energie výhradně lokálně, v komunitě, ha!

              Se zbytkem, stran designu toho systému, souhlas.

              1. na řešení něčeho v komunitě slouží nějakej vyřazenej tatrováckej/škodováckej/ČKD generátor s výkonem 40-800 kW, podle velikosti komunity, co dokáže dodávat bez problémů velký čistý tvrdý proudy minimálně pár tisíc motohodin v kuse, a ne tydle kunďárny tvl

          2. Fatso: děláte si srandu nebo jste retard? 2 ha na jeden objekt = při počtu RD v ČR cca 2.1M = skoro 42k km2 lesů jen na vytápění domů. To je jako nějaká „ekologie“? A těch cca 2.75M bytů budete vytápět čím? I kdyby náročnost byla poloviční, na to Vaše „rozumné“ vytápění by bylo potřeba 26k km2. Vzhledem k tomu, že rozloha ČR je 79k km2 a Vy byste potřeboval skoro 90% rozlohy celé země jen na lesy pro vytápění, jeden by si myslel, že takovou píčovinu, nota bene s přívlastkem „rozumně“, normální člověk nemůže napsat.

            Ale to už tak bývá, že ti, co se zaklínají rozmazleností a je „nutné“ a „potřeba“, aby se všichni kolem uskromnili bývají zcela mimo mísu a hlava je zjevně jen na nošení čepice.

            1. Zdar tlusťochu. V prvé řadě, nevím, proč mi furt vykáš – jsem taky tlusťoch (per nickname). Buďme kamarádi, chovejme se k sobě slušně, zkusme spolu vyjít.

              Jinak ano, jsem takový malý retard – a mám tu sebereflexi, že vím, že jsem retard. A to je OK. Teď ale k tomu, cos mi napsal…

              … možný nepochopení vzniklo tím, že oba vidíme jiný kontext. Výše (druhý diskuzní vlákno) jsem uvedl toto:
              „je tu až příliš mnoho lidí. Míň lidí = menší problém… a jak počet lidí dostaneme pod nějakó rozumnó hladinu, dá se to rozumně ukočírovat, s rozumnou mírou kvality života pro každýho. ČR má 130 lidí na km2, mě by se líbilo tak 20 (prostor, příroda, klid, procházky divočinou). “

              S tímto tedy ano – tvoje propočty na potřebnou plochu sedí (navíc, jde o průměrné zalidnění – tedy, o něco nereálně praktikovatelného ve velkých městech). A podotýkám, že v předmoderní době se v českých zemích jaksi z přírodních zdrojů vyžít dalo – ale to zdejší země měly 1,5mil – 3mil obyvatel, ne 11mil.

              Pak uvádíš toto:
              „Ale to už tak bývá, že ti, co se zaklínají rozmazleností a je „nutné“ a „potřeba“, aby se všichni kolem uskromnili bývají zcela mimo mísu a hlava je zjevně jen na nošení čepice.“

              Nevím, o jakou čepici se má jednat. Myslíš Trumpovu MAGA čepici? Ale… hlava je přece k tomu, aby nám nepršelo do krku.

              A seriózně, současný lidstvo plundruje planetu v takový míře, ve který se obnovitelný zdroje nestíhají obnovovat – a to je recept na katastrofu, spálená země, jako z Mad Maxe, v r. 2100. Jestli nejsi starý páprda, co to má za pár let za pár, taky tě to ještě potká. To není něco, co jsem si vycucal z prstu ze své zlovůle, to jsou matematický modely, sorry jako. Jo, a nepiju víno… já se tak nějak uskromňuju, ale když se rozhlédnu okolo sebe, v horizontu několika mála desítek let, tak vidím tu destrukci přírodního prostředí okolo sebe, a furt nějaký otravný zástavby homo sapiens.

              Derůst (degrowth), jestli ti to něco říká. To hnutí, byť očerněný stigmatem působení různejch radikálních levičáků, má v sobě nějaký zajímavý myšlenky, na systémový a filozofický rovině.

              1. Tvůj požadavek 20ks/km2 zatím Zeměkoule splňuje. Když nenaštveš plejtváky, můžeš plout oceánem a baštit kryl. Ono je ale zatím dost místa i třeba v Kanadě nebo v Austrálii. Dokonce v přepočtu na osobu víc než v Rusku.

              2. Citujem: “ to jsou matematický modely, sorry jako.“
                No matematické modely sa ukázali ako veľmi presné a prínosné počas plandémie čínskeho vírusu.

                1. Liberálně demokratické matematické modely se mýlit nemohou.

          3. Těch 12m³ dřeva je myslím hodně.

            Já spotřebuji 2500 kg peletek (nezateplený dům 150 let starý, vytápíme 3+1, žena na topení suší i prádlo, když je venku hnusně…).

            To by mělo odpovídat 6-8 m³ dřeva (1 prms suchého dřeva by měl vážit 300-400 kg).

            Po zateplení si myslím, že se dostanu na polovinu.

        2. Jo, vysavač na aku jsem zkoušel. Na houno, ale úplně. Výkon nanic, když to vohulíš, aby to vydávalo, tak to hned brečí, že není šťáva.

          1. Taková poznámka k vysavačům. Zastropovaný příkon pro vysavače je od roku 2017 tuším 900 watů, ale pokud je to vysavač i pro mokré čištění koberců, tak tam strop není. Já mám Bosch s 2100 W.

          2. na takový to domácí vysávání dyž batolata a trochu chodící haranti dělají 20 hodin denně bordel, to je celkem dobrý :)

        3. SatanOkky 6.3.2023 v 15:25

          Z praxe: již bájný Tatramat vyráběl před více než čtyřiceti lety automatické pračky ve dvou variantách – s připojením na studenou vodu /s připojením na studenou a teplou vodu.

          1. No mne by sa teoreticky šikla taká pračka a aj myčka na riad.

            1. K čemu to, když vodu musíš pak ohřát jinde a cestou k pračce část tepla ještě ztratíš. Pokud jí ale chceš brát ze soláru, pak jsou dvě cesty. Manuální s předřazením termostatické baterie anebo automatická. Pak je ale třeba pračka s bluetooth či wifi, komunikující solenoidový modul a aplikaci, která bude vstup teplé a studené přepínat podle stavu programu praní. Takovou jistě dnes každý mladý programátor spíchne pro Android, IOS a Arduino za chvilinku.

        4. SatanOkkY:
          Kdes viděl tu rychlovarku na akumulátory z nářadí? Já se po něčem takovém pídil, ale našel jsem jen jakési 350W konvičky na 24V pro kamioňáky.
          Na 12V a při příkonu řekněme 300W (jaký dřív měly ponorné spirálky na 220V do hrníčku), to už může být problém.
          Proud bude okolo 25A, tedy to bude znamenat přívody nejmíň 6mm2, bytelný krokosvorky (tohle z palubní zásuvky nenakrmíte, bývá jištěná 7,5A-10A pojistkou) a přesné dodržení odporu varné spirály, který se musí udržet konstantní s teplotou a bude jen okolo půl ohmu.
          Taky přívody k té spirále budou muset být festovní, vodě odolné a s minimálním přechoďákem, protože při proudech okolo 25-30A, byť po dobu třeba 5 minut, už to není sranda a každá desítka miliohmů přechoďáku, je sakra znát.
          Při těch 24V už je to veselejší a i ty přívody stačí čtyřky.
          Ty konvice pro stavaře, to bude na ty akumulátorové standardy mezi 18-22V?

      5. NEDÁ! :-P

      6. pyčo a co budeš delat s těma desítkama kilowatt v létě? počkáš až vyletí napětí nade všecky meze a všecko zhoří na uhlí? nebo to budeš pálit v odporech jak kolomotíva? tvl…

        co takle místo tech nehoráznejch statisíců nasypanejch do kokotin si koupit akcie ČEZa a po vykopání vymaštěnejch kund vod koryt postavit pár VVER-TOI?

        1. Pyčo, dyť tomu moc nerozumím – to je přece vidět. Ale rád si nechám poradit.

          Co jsem našel: https://www.schlieger.cz/radce/pretoky-do-site/

          S nadbytečnou elektřinou z fotovoltaiky můžete naložit těmito způsoby:

          1) Dotovat ČEZ (ne!)

          2) Prodávat přetoky za spotovou cenu na burze. Některé společnosti ve výpočtu výkupní ceny zohledňují spotové (aktuální) ceny elektřiny na burze, nebo dokonce umožňují prodávat (ovšem budete muset i kupovat) energie za burzovní spotové ceny.

          3) Prodávat přebytky za fixní částky. Další možností je uzavřít smlouvu se společností, která vykupuje nadbytky za předem stanovenou cenu, jež platí dlouhodobě.

          4) Využívat virtuální baterii. V tomto případě váš elektroměr změří hodnotu přetoků odevzdaných do sítě. Když budete někdy později potřebovat elektřinu od svého dodavatele, dostanete ji až do výše předchozích přetoků za zvýhodněnou cenu. Záměrně nepíšeme zadarmo, protože s provozem virtuální baterie souvisí určité poplatky.

          5) Prodávat nejen přetoky, ale veškerou elektřinu. Pokud chcete využívat FVE vyloženě k podnikání, musíte si pořídit fotovoltaický systém o minimálním výkonu 20 kWp. Zároveň nesmíte využívat vyrobenou elektřinu pro vlastní potřebu. Všechnu elektřinu totiž prodáváte distributorovi za smluvní cenu. V některých případech se vám tento přístup opravdu může vyplatit, ale návratnost je poměrně dlouhá. Navíc to vyžaduje FVE s velkým výkonem, a tím pádem i vysoké počáteční náklady.

          … jestli ti něco z toho dává smysl.

          1. Tak se hlavně vyhni obloukem Schliegeru, Malina group a podobným.

          2. jediný, co dává smysl je, že co vyrobíš, to si sám spálíš, jinak se vydáváš na milost a nemilost distributorům a to, že dneska nabízejí třeba VB rozhodně neznamená, že zítra nebudeš za přetok v létě během dne cálovat. přece nikdo nemůže čekat, že od něj někdo bude kupovat něco, čeho je až moc, k čemuž přispívá skoro každej novej solárník. prostě buď to co vyrobíš si smysluplně hned spotřebuješ nebo uskladníš (asi do horký vody, protože baterka je moc drahá, leda nějaká malá na vyhlazování mráčků, abys často necvakal mezi sítí a panelem), nebo sis koupil drahou hračku. (neberu v úvahu dotace, předpokládám společnost slušných lidí)

    2. Na Sahaře je prý obrovský problém ten jemný písek. Musel by se z nich nějak ometat.

      1. A to není jediný problém. Střídání extrémního tepla a chladu v tomu křemíku taky vůbec neprospívá. Prostě fotovoltaika je naprostá pičovina! Nejvíc energie to dodává v době, kdy vlastně žádná není potřeba.

        1. Spíš jde o lokality, kde reálně bydlí lidi, tam to počasí nebývá tak extrémní.

          Kolega žil nějaký čas na jihu Súdánu a časté deště tam udržovaly snesitelné klima.

        2. RomanL:

          FVE dodává nejvíce energie od května do srpna, několik hodin kolem poledne. Pro topení to je o ničem, ale budovy, které mají velikou spotřebu pro klimatizaci a chlazení – tam se naopak výroba se spotřebou přesně potkává.

          1. No, na ty klimatizaci jsem čekal. Já jsem ji v životě viděl 3x, a poprvé to bylo u sálového počítače. Problém je v tom, že horko jde nějak vydržet. Co v zimě? :-D

          2. Jo, a ještě náklady na takovou „klimatizaci“. Fakt se to vyplatí? Na kolik set tisíc to přijde? ;-)

            1. Všichni si naistalujeme klimatizace, aby nám soláry z pohledu zelených papírků nazývaných peníze „dávaly smysl“ a u srdíčka nás hřála „ekologie“.

    3. >Poslední dobou už se rozpadá síť i v Jižní Africe, kde za apartheidového režimu fungovala.

      Napiš to rovnou vole.

      Čím více negru daný stát importuje tím dříve dojde k jeho zániku.

      1. Tuhle píčovinu jsi napsal jen proto, abys mohl napsat slovo „negr“, které už nikde jinde na českém internetu napsat nemůžeš?
        Autor toho výroku měl na mysli to, že dokud v Africe sítě spravovali bílí ďáblové, tak to tam fungovalo.
        Dokud v jiném státě nebude převážná většina negrů a dokud nedostanou práva, která jim nenáleží, tak to bude fungovat i jinde. V Africe si to zavinili bílí sami – moc se srali s Mandelou. Kdyby ho zastřelili hned a nepárali se s ním, jako s malovaným vejcem, mohli tam bačovat dodnes.
        Liberálové a lepšolidi, vyznávající rovnost ras a nepřipouštějící možnost používání bičů teď kvičí, že je negři z Afriky vyhnali a jejich tamní investice negři rozkradli, rozbili, zničili, nebo prodávají číňanovi.

        1. Asi nejlepší definice negerství, kterou jsem slyšel, je obsažena ve filmu Blood and Bone (2008). Říká to tam, bohatej, čistokrevnej bílej týpek, nějak takto:

          „You are an African American. We are quite entertained by your sense of rhytm, and your animal athleticism. Other than that, we have no use for you.“

          Stran JAR, kdyby šlo jen o rozkrádání. Dochází tam i k nesmyslně kruté genocidě bilých – krutosti, které jsou schopni jen negři.

          Dle pokročilé rasové teorie by pak šlo polemizovat v tom duchu, že negr je nižší vývojový stupeň našeho druhu. Potřebuješ v populaci nějakou základní obecnou inteligenci na to, abys mohl používat základní nástroje, a stavět hliněné chýše. Potřebuješ na tom být líp, abys udržoval v chodu moderní infrastrukturu, a stavěl mrakodrapy. I když se někteří negři nacházejí v civilizovaném světě, tak v průměru i tam konvergují zpět ke hliněným chýším.

  7. S tým Jánošíkom je to pravda len z polovice (tej prvej). Ale aj to závistlivej časti národa stačilo na to, aby ho považovali za „národného“ hrdinu…

    1. Bohatým bral a chudým mával?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017