Solární Jánošíci, co chudým berou a bohatým dávájí - zpět na článek

Počet komentářů: 276

  1. Tenhle solarni a tepelnej prasecak jede v nemecku na plny obratky a plati ho vsichni. Nikomu neni kurva divny,ze se kazdej jouda muze pripojit do site a vesele prodavat prebytky kdy SE mu zamane za nadherny prachy.
    Zkusite Jen tak speculativne nabidnout Cezu ze mu budete jako prodavat elektrinu vykup byl tusim koruna Nebo 50 haliru za kWh a jeste samozrejme platite kdyz Maj prebytek jakoze od Vas vemou energii a vy ji platite pro joudy…
    Tak mi vysvetlete jak je mozny,ze vsichni prodavaj svoje prebytky?
    Protoze to plati vsichni a kdyby si author Dal praci tak vi,ze na uctu pribyde nova polozka (viz.echo) platba za redistribuci(Nebo tak nejak) kazdopadne to je to co budou vsichni platit za to,ze ta rozvodna sit to nejak smart rozdistribuje(sorry). Je to totalni zhovadilost takze si Dal zadejte o dotace a tyhle kokotiny,ale potom SE nedivte,ze platite jak mourovati Ono to prijde….

  2. Kdyby treba Ty dotace nebyly a nekdo Vam rekl,ze se mu ta elektrina Ted nehodi a vezme ji od Vas Jen za 10haliru Nebo jeste,ze Ji od Vas vezme,ale musite mu zaplatit 1,-/kWh tak mozna by jsme videli narovnani trhu podle nabidky poptavky. Potom mozna paralelni komunitni site Bez Cezu a statu kdo vi…

    1. Záleží na tom, zda mluvíte o solárech „na poli“ nebo o solárech „na střeše“. Když si pořizujete na střechu, pak je ten prostor stejně „zabraný“ (střechou), umístěním soláru ničemu neškodíte, a motivace je fungovat většinu roku nezávisle na síti (ie ušetřit). Případné přetoky nejsou motivovány snahou získat prachy, a pokud je možnost, každý to raději spotřebuje „na vlastním“, než aby to pouštěl za pár šušňů do sítě. Alternativně to do sítě pouští s radostí za spotové ceny v sedm ráno a osm večer, protože na rozdíl od solárů „na poli“ má vlastní baterku, a takové věci dělat může.

      Baroni to tam samozřejmě sypou dle toho jak zrovna zasvítí.

      1. Ja to chapu docela bych uvital vyjadreni nekoho z oboru co si mysli o 1000 nezavislych par kW zdrojich KDE si z prdele…

        1. Nejsem z oboru, ale je to pičovina totálně rozmrdávájící stabilitu sítě. Už jsme se ale dostali do stavu, že vám to z toho důvodu ČEZ neschválí, neutáhnou to ty koncové trafačky. Solárníci dodávají víc, než na co to bylo dimenzované.

          1. No, a to máte na mysli koho?

            Co se týče stability sítě:
            * daleko větší vliv na to má majitel panelů „v poli“, protože ten to budoval proto, aby vše co vyrobí prodal v okamžiku, kdy vyrábí, ergo tu síť rozmrdává, protože někde jinde musí stát elektrárna na fosilní paliva, a zálohovat
            * majitel fve na baráku je něco jiného, protože ten tu EE vyrábí proto, aby ji spotřeboval. Pokud ČEZ nepovolí přetok do sítě aby si nerozmrdával síť (protože na Broskové, Jabloňové a Meruňkové je těch fotovoltaik 30 takže jak zasvítí, tak je toho přetoku moc) tak je to sice nepříjemnost, ale počítám že pro většinu majitelů ne úplně zásadní. Tak to prostě za pár šušňů neprodají. Pro mě třeba primární motivace byla určitá jistota EE, sekundární pak, že u nás bývají časté výpadky elektrického proudu, protože na trafačku tady serou, do toho uhnívají sloupy EV, a sem tam na dráty spadne strom. Když je to počtvrté do roka, a člověk ví, že v baráku nezatopí, protože plynový kotel potřebuje jiskru a pár wattů pro běh elektroniky), tak ho to docela sere. Zvlášť když ví, že zhruba jednou ročně je ten výpadek přes 24 hodin.

            1. No, vždyť to sám píšete. Právě že vám dnes nezapojí ty panely na střeše do sítě, protože se to nemá čím přenášet, když si tu kravinu v dědině udělají na dvaceti barácích. Když pak svítí slunce, mohlo by to rozžhavit dráty. A vaše motivace je, že si rád hrajete. Bez vnějšího zdroje byste si ani neuprdl. :-D

              1. Já to chápu, jsem vystudovaný silnoproudař. Jen konstatuji, že případné nepřipojení baráku pro zpětný odběr mi u FVE na střeše nepřijde nijak fatální, jakkoli chápu, že každý máme priority jiné, takže pro někoho by to v podstatě zhatilo celý masterplan. Já to nedělal primárně kvůli ROI, takže pokud by mě nepřipojili, tak by mě prostě nepřipojili.

                Jen to beru z toho hlediska, že u majitele FVE na baráku je prostě možnost zpětného odběru vítaná, zatím co nepřipojení majitele solar parku ve vedlejší dědině by pro něj znamenalo konečnou.

                1. jdu zrovna okolo a tak se zeptám možná směšně a blbě:
                  když budu mít nejblbější možnou chalupářskou letně topící a v zimě protizamrzací instalaci, tj. panel a z něj přímotopně stejnosměrně bez měniče a baterie budu vyhřívat podlahu v koupelně, v chodbě a podlahu pod kuchyňskou linkou a bojler, bude to aspoň trošičku fungovat i když sluníčko bude v lednu skryté za mraky (a výkon na panelu budou jednotky procent instalovaného)? co se stane, když v létě nahřeju podlahu i bojler, termostaty se vypnou (čili kam se ztratí ta elektryka, co ji ten panel vyrobí)?

                  1. Na vytápění tam raději dejte vodní kolektory. Mají mnohem vyšší účinnost, pokud už to slunce svítí. Ale taky nesmí zamrznout. ;-)

                    1. vodní kolektory narážejí na několik problémů, musí mít buď nějaké oběhové čerpadlo (elektrické), nebo vyladěný termosyfon, což vidím při tepelném spádu osluněná fasáda v mrazivém dni-vymrzlá cimra jako úlohu značně netriviální.

                    2. čili mě primárně nezajímá ohřívání vody v létě pro sprchování (tam je samozřejmě účinnost nejjednodušších kolektorů neoddiskutovatelná, tam stačí šoupnout na sluníčko na fasádu plechový radiátor a natřít jej načerno), ale zimní temperování

                  2. Neztratí se nikam, ani nic nezpůsobí.
                    Pohyb elektronů ve vodičích, to není voda, u které po otevření ventilu musíte odebírat, jinak ji budete mít pod nohama.

                    Panel je zdroj elektrické energie, přesněji – je to zdroj energie pro uvedení elektronů ve vodičích do pohybu.
                    A pokud panel, nebo třeba i akumulátor nemá zátěž, tedy pokud okruh není uzavřen spotřebičem, nic nikam neteče.
                    Jen to není využito pro práci.

                    Asi jsem to nenapsal úplně srozumitelně, ale líp to neumím :D

              2. Re: RomanL

                Bez vnějšího zdroje byste si ani neuprdl. :-D

                Vím o dvou domácnostech, které tady v okolí jedou v režimu „teplo a většina vaření ze dřeva a s elektřinou z FVE se šetří“, oba dosti malé objekty, ale žijí tam rodiny s dětmi.

                1. pokud si to palivové dřevo nechají dovézt (nebo ho řežou benzínem a nestaví a nekutí) a vaří v zimě na kamnech a v létě na propanbutanu (a nemají takové ty žrouty energie jako je varná konvice, myčka, bojler a trouba), potom je největší žrout energie pračka, a bez ní to jde v zimě fakt blbě (i kdyby se to nakrásně napouštělo teplou vodou z lázeňských kamen), ale věřím, že se to asi za cenu mnoha kompromisů (dneska večer nebude film, bylo celý den pod mrakem a musíme nutně nabít aspoň jeden telefon) dá. pro každého to nebude.

                  1. Pro každého to není ani omylem, zvláště jedna z těch domácností si při cestě do města naplní i barely vodou (to jsou celkově exoti). Jak perou prádlo nevím, tipnul bych, že v lavoru.

                    1. LWG 9.3.2023 v 8:14

                      Před lety jsem měl klienta, který žil s manželkou a dvěma batolaty na samotě a jejich jediným zdrojem elektřiny byl tehdy traktor – večer připojil baterii k domovnímu rozvodu aby si rozsvítili v kuchyni a mohl pustit dětem Večerníček.
                      Možná to byl opravdový vizionář a už tehdy trénoval.

                2. Ano, a já znám dokonce stavení, kde elektřina není vůbec. Hm, a co z toho jako má vyplynout? 8-O

                  1. Že se uprdnou i bez vnějšího zdroje :-)

            2. to sou úplný hovna, náhodně (ne)odebírající spotřevůltel je pro síť stejně nevypočitatelnej bordel jak náhodně (ne)dodávající kokotorobce, co na tom celý ty roky nechápete??

      2. Karkulka: za spotové ceny to pouští a za jaké nakupuje? Protože co jsem to zjišťoval, tak samozřejmě spotové ceny jsou pak vždy obojí, žádný operátor nevykoupí za spotovku a neprodává za pár šušňů. Takže v reálu je to jen bullshit. Pokud máte jiné info, rád se přiučím, mohlo se něco změnit (ale tohle info je z podzimu, kdy snad na JM nikdo kromě E.ONu nevykupoval, natož aby platil spot a prodával levně).

        1. fatdwi:

          Nekdy na podzim dostali rodice napad si dat FVE na strechu, aby tim krmili klimu v podkrovi smerujicim na JZ, ktere je jinak pres leto prakticky neobyvatelne.
          Nechali si vypracovat nabidku na FVE – a protoze by na oboji (FVE + klimu) nebyly prachy, resili, co s prebytky a odberem.

          Tam jim chlapik z CEZu rekl, ze uz se chystaji nejake zmeny a ze „co doda, to si bude moci ze site pak zdarma odebrat“. Povidam, nee, to bude nejakej odrb, ze vas presunou na spot, levno prodate a draze koupite…

          Jenze… on ten chlapik mel mozna pravdu. U CEZu jsem to teda tedka nehledal, ale E-ON to nabizi jako „virtualni baterii“.
          https://www.eon.cz/radce/zelena-energie/solarni-energie/co-je-to-virtualni-baterie-a-jak-funguje/

          Tohle uz asi muze davat trosku smysl, ne? (Mysleno ramcove, oproti prechodu na spot. Je mi jasne, ze „projekt a montaz musime zajistit my“ znamena, ze si na ty prachy prijdou jinde.)

          1. Jo, pořídit si FVE a provozovat v režimu „virtuální baterie“ dává velký smysl. Je to řešení nesrovnatelně lepší, než ty „solární baterie“, co stojí jedna skladovatelná kWh přes 10.000 korun, takže se to nikdy nevyplatí (nesmyslné dotace zde neuvažuji). Baterky stejně nevyřeší veliké přebytky v létě a minimální produkci elektřiny v zimě.
            Samozřejmě u „virtuální baterie“, musíme počítat s náklady za složitější zapojení a komponenty, s nějakými poplatky, a řeší to jen silovou elektřinu, nikoliv ceny za síťové služby.

            Jak to pak bude s návratností: solární panely dneska stojí něco přes 10 Kč / Wp, panel vyrobí za rok zhruba tisíc hodin, takže panel 450 Wp bude stát kolem 5000 korun a za rok vyrobí kolem 450 kWh. Takže platí, čím dražší silová elektřina, tím rychlejší návratnost. Když elektřinu spotřebováváme rovnou při výrobě, ušetříme i za regulované složky ceny elektřiny, tedy kolem 5 korun / kWh. Jeden panel se nám tedy může „zaplatit“ i za jeden rok, samozřejmě bez konstrukce, měniče, připojení a dalších součástek. Ale protože panely dříve tvořily hlavní část ceny, jsme nákladově úplně jinde, než v letech 2009 – 2010.

            (Pokud dokážeme extra levně vyrábět elektřinu, ale máme problém se skladováním, žešením je samozřejmě … vodíková energetika, ale tam technologie zatím zaostávají)

            1. Když jsem na to koukal naposledy, tak na virtuální baterii totálně zabíjel paušál za „existenci“, a to tam snad byl i poplatek za kWh kapacity.

              Navíc je vám to v případě výpadku ee k hovnu. Což není moc času, ale když vás honí termín, a přijde výpadek (nebo „plánovaná půldenní odstávka“ z které mohou být dvě hodiny stejně jako osm),naštve to.

            2. hodně poskočily jiný materiály a vyletěla cena práce

              prostě z nějakýho důvodu nesmyslně drahý to bude dycky, a to si eště každej maluje na růžovo, jak to bude sqěle spolehlivý a odmítá vidět, že nad záruční dobu jedou rejžácký měniče a další cajky na vypučenej čas (a to sou, aspoň tady v ojvropě, kurva drahý)

              1. Opravte mě jestli se mýlím, ale že tam jedou „zkurvené rejžácké měniče“ je důsledek toho, že zatím co většina Evropy (a nejspíš i světa) používá součtové měření, v ČR se v roce 2011 přešlo na měření „po fázích“ což znamená nutnost asymetrického střídače. A protože 99 % světa měří součtově, výrobci prostě vyrábí symetrické, Čech si musí buď nasrat, nebo kupovat asymetrický z Číny, protože nikdo jiný to nevyrábí – je to dražší, méně spolehlivé atd.

                Za tohle si ovšem „můžeme sami“.

                1. důsledek je to toho, že nenažraní managoři vyvezli do rejžákova veškerý elektrotechnický know-how, a tak ten ta bouchá VŠECKO za pusu tak, že podělává tradiční výrobce, no a aby nová generaca managorů měla na hypošky, tak nakupujou rejže, ale místně prodávají ne zas tolik pod cenou kvalitního výrobce, čili pro kolouška je to prekérka, dá za to cenu 3-4 ks přímo z rejžákovo fabriky, ale výměnou má akorát prodlouženou záruku z (0-12) na 24 měsíců, to není zas tak dobrej deal

                  1. Teď nějak nerozumím směru nadávek. Já pouze konstatuji, že jde koupit i evropské měniče ALE problém je, že protože všude krom ČR je součtové měření, tak všichni výrobci dělají primárně symetrický střídač, protože je jednodušší a levnější.

                    Tím, že ČR má měření po fázích, tak musíš koupit asymetrický střídač, a na ten se ti každej v Evropě vysere. Takže ano, musíš koupit zkurvenou rejži, která je komplikovanější, dražší, a protože ji přetěžuješ, tak se ti vysere daleko dřív. Ten problém není v tomhle případě v zmrdovi manažerovi, ale v tom měření po fázích.

                    1. Problém není v měření po fázích, nebo ve vyšší složitosti asymetrických měničů.
                      Problém vězí v tom, že ten číňan ví, že kromě Čechů a možná ještě pár malých zemí, to nikdo větší používat nebude.

                      Proto to číňan, na požadavek zmrdského manažera, vyrábí z podstatně horšího materiálu, fakticky s řízenou životností, jako spotřebku.
                      Takže ano, do výroby číňanovi to zadávají zmrdi, resp. manažeři těch firem, které to pak prodávají. Oni primárně potřebují, aby se ten měnič vysral co nejdříve, ideálně ihned po skončení zákonné záruky.
                      číňan je v řízení životnosti elektronických součástek už tak dobrý, že se strefuje doslova na nízké jednotky měsíců, po uplynutí těch 24.
                      Jedno z klíčových slovních spojení, je například „řízená nečistota výchozího materiálu“.

                      Dál už nebudu pokračovat, protože mně u pojmu „řízená životnost“ dělá zle, letí mi nahoru tlak a tak. To je zas nevýhoda toho, že člověk si pamatuje časy, kdy se téměř všechno vyrábělo tak, aby vydrželo co nejdéle. Časy, kdy pojem „průmyslová kvalita“ v podstatě znamenal buď nezničitelnost, nebo životnost ve vyšších desítkách let.

                    2. Ale asymetrie zatížení sítě, vzniká přece celkem běžně a nijak zvlášť se to neřeší.
                      Paneláky měly původně 4 jednofázové byty na patře a lichý počet pater, s postupem času si lidi elektroinstalace předělávali na trojfázové, někdy i dva na patře. Ostatně, i sama ta 3F přípojka do bytu, je z charakteru odběru i hodně asymetrická a nikdo to nějak zvlášť neřeší dotud, dokud někde nezačne asymetrií hořet nula. A to se stává jen výjimečně, často jde o kombinaci asymetrického odběru z jednotlivých fází a současně „vyhřátého“ oka, nebo jiného spoje na hliníkovém kabelu.
                      Požadavek ze strany vykupujícího (na symetrickou dodávku do sítě) považuju od určitého zdánlivého výkonu za celkem legitimní.
                      Myslím, že námi používaný způsob měření, má na to jen malý vliv.
                      Co bude nutné do budoucna řešit mnohem víc, je fakticky nepředvídatelné zasírání sítě rušením, popřípadě vliv stejnosměrné složky v síti na některé druhy zátěže. Spínaných zdrojů kvaltem přibývá, ale jejich složitost a cena klesá. A první, nač se výrobce vysere, je dvoucestné usměrnění a namísto modulu PFC se naletují dvě klemy. Zákazník/uživatel to řešit nemusí, toho zajímá koncová cena, nikoliv nějaká nezodpovědná jalovina, či stejnosměr v síti. Tak to prostě je.

                    3. já vůbec nechýpu, co do toho motáš měření? pokud to dodá 1×/3× 230/50 Hz tak, aby se to přifázovalo do sítě na správnou frekvenci a amplitudu, měření dělá elměr a pokud jde vo symetričnost zátěže/dodávky, na to sou separátní regulační škatule, pokud už to neumí střídač

                      požadavek na symetričnost odběru platí odjakživa normativně, i když u domácností není tak vynucovanej, vono se to nějak srovnává, síť na to je leta uzpůsobená a (relativně pomalým) způsobem samoregulující (přes odbočky na trafech a potom vyrovnávací zařízení u distributorů); větší, teda hlavně průmysloví, odběrateli, MUSÍ splňovat celkem striktní charakteristiky odběru, včetně symetričnosti, no a pokaváď chce něgdo do sítě dodávat, tak je naprosto logický, očekávatelný a tudíž správný, aby se na něj vztahovalo totéž, ostatně, na všechny dosavadní výrobce a dodavatele eletriky z točivejch strojů to tak dycky bylo

                      pže distributor nemá samozřejmě nejmenší potřebu řešit nějaký hipsterský kokotiny, co mu budou neplánovaně dělat desítky, stovky tisíc nebo v nejhorším miliony takovejch sraček v síti, a já nemám pražádnej zájem to kokotům platit formou zvýšenejch nákladů na distribuce; chceš dodávat? tak splňuj podmínky výrobce vole

          2. jk_: o „virtuální baterce“ E.ONu samozřejmě vím, její problém je v tom, že to celé bude fungovat, jen když to celé bude fungovat. Tj. je to úplně na houby pro případ průseru – když bude např. blackout, je rozdíl mezi virtuální baterkou a skutečnou baterkou asi jako mezi hotovostí a bankovním účtem při krachu banky (nevěřil byste, jak takový týdenní blackout někdy před 10 lety vyškolil jindy plně kreditokartové Američany, najednou na služebkách plné kapsy EUR, USD a GBP „co kdyby“).

            Řešil jsem to poměrně dost, takže toho mám dost zjištěného, nakoukaného i diskutovaného. Velmi záleží, co člověk chce FVE dosáhnout, mnohými deklarovaná nezávislost na síti se ukázalo jako naprostá blbost. Pro účely přežití např. toho blackoutu v délce více než pár hodin je FVE nepoužitelná, protože blackout typicky nenastává, když je mírná zima a spoléhat na to, že kdyžtak všechno vypadne zrovna ve chvíli, kdy bylo několik dnů pěkně a máte zrovna nabitou baterkou jaksi nelze.

            Pokud to chce člověk jako cool věc, která vypadá pěkně na mobilu a dokud se nic nestane, tak na tom díky dotacím ze všech stran (instalace, výkupy atd.) bude šetřit peníze, pak to smysl dávat může. Ale to má ještě jeden háček, který zase vůbec spoustě lidí nedochází a to, že tahle technologie jde stále velmi rychle kupředu. Takže například 3-5 let starý panel je „starý krám“, který funguje výrazně hůř než panel nový (na papíře ne, tam je účinnost dost podobná, ale v reálu je obrovský rozdíl za nepříliš ideálních podmínek, v řádu desítek procent). Přitom FVE kupujete na desítky let, takže moc nepotěší, když je z toho po tak krátké době zastaralý krám. Což je mimochodem to stejné, co uhlomobilita, zkuste si dnes koupit první generaci Leafa, směšný dojezd, vlastně auto k hovnu. Vedle stejně starého benzíňáku je to auto na konci životnosti, ač ten benzín je třeba v polovině.

            Viděl jsem už i pesimistické kalkulace, do určité míry potvrzené neochotnými majiteli FVE, že ve chvíli, kdy se celý cirkus při optimálních cenách výkupů atd. zaplatí, bude potřeba řešit nové úložiště a měnič a najednou je to zase v háji a to ještě neřeším panely, které taky postupně ztrácí účinnost plus jejich celkový výkon je oproti panelům novým o dost horší. Takže co dál, zase to celé vyměnit?

            No a když k tomu přidám bezpečnost, která 10 let nebude problém, ale po 15 kdo ví (pokud už půlka FVE nebude nová, protože to odejde sešlostí věkem) a míru nebezpečí – pravděpodobnost, že to chytne, není velká, ale když už to chytne, tak je to mega průser, s běžným dnešním požárem nesrovnatelný – videí, jak se „hasí“ uhlomobily je spousta – tak člověk na instalaci do baráku nemá chuť vůbec.

      3. Škodíte, protože vám to platí všichni ostatní. :-P

  3. Solární elektrárny mají smysl i bez debilních dotací. Když budete stavět solární elektrárnu ne podle dotačních pravidel ale podle toho co ekonomicky dává smysl, dá se dostat se střešní instalací na cca 20 000Kč za 1kWp instalovaného výkonu. (bez baterie, on-grid elektrárna). Výroba z 1kWp ze soláru je v čr asi 1MWh/za rok, I při výkupní ceně 2Kč/kWh máte návratnosti 10let. pokud dokážete většinu vyrobené elektřinu spotřebovat, a neodebírat ze sítě za 6Kč, tak jste na návrtnosti kolem 6 let, 7 let když si na to vezmete úvěr.
    Baterie za posledních 50 let prodělaly kurevský vývoj. od tehdejších NiCd a olověných baterií s round trip efficiency kolem 70%, a životností 300-1000 cyklů, dnes máme Li-ion a LiFePo s round trip efficiency hodně přes 90% a životností 3 až 6 tisíc cyklů. Energetická hustota se zvedla asi 5x, takže je dnes možné vyrábět bateriové úložiště pro domácnosti které nezaberou celou místnost a elektromobily jsou prakticky použitelné (velmi hrubě 1km dojezdu na 1kg váhy baterie), elektromobily před 100 lety potřebovali 500kg baterií na dojezd 50km. domácí bateriové úložiště před „dobou lithiovou“ ekonomicky nedávala smysl, olověná baterie se nezaplatila za dobu své životnosti. Lithiová baterie se za dobu své životnosti zaplatí možná i 2x v případě že ji koupíte za férovou cenu bez dotací (kolem 10 000Kč/kWh). budoucí baterie jako Na-ion, a další modifikace lithiových baterií dávají v krátkém horizontu šanci na ještě levnější baterie než máme dnes, případně baterie s vyšší energetickou hustotou které reálně umožní elektromobilům dojezd i těch 1000km na jedno nabití pro ty co si to zaplatí.
    Podle mě by celá EU nejlíp udělala, kdyby zrušila DPH na solární panely, baterie a další souvisejicí technologie, a chudším domácnostem nabídnou bezúročné půjčky.

    1. Skopy: můžete nějak smysluplně rozvinout větu „pokud dokážete většinu vyrobené elektřinu spotřebovat, a neodebírat ze sítě za 6Kč, tak jste na návrtnosti kolem 6 let“? Zaměřte se přitom na to, kdy elektřinu potřebujete nejvíc (v zimě v noci) a kdy jí FVE umí nejvíc vyrobit (v létě přes den) a zkuste se zamyslet nad tím, co to znamená pro rozvodnou soustavu a jeji dimenzování.

      FVE je de fakto podvod na lidi. Kdyby se všechny peníze, vyhozené za FVE vzaly a místo toho se postavil další blok v Dukovanech nebo Temelíně, nemusel by nikdo řešit nic. Takto mají lidi na střeše a hlavně v technické (ve sklepě, v garáži) potenciálně velmi nebezpečnou věc a to proto, aby ušetřili pár korun, které následně krvavě zaplatí, protože instalovaný výkon se nedělá podle spotřeby v chladnější jasný letní den, ale podle toho, co se děje v zimě, když je hnusně.

      Pokud FVE máte, jistě Vám výše zmíněné neušlo. Když už zmiňujete uhlomobily, můžete i zde nastínit, jak vypadá jejich provoz v zimě, jaký máte nájezd a kolik % toho nájezdu pokryjete z FVE (znám fanatika s FVE i elektromobilem a i ten přiznává, že v zimě FVE nenakrmí ani barák, natož aby z toho nabíjel uhláka).

      PS: bonusová otázka na skvělý „výkup za 2 Kč/kWh) – kdo to takto vykupuje, aniž byste platil spotové ceny i za nákup?

      1. fatdwi: Při vší úctě, dokážete rozvinout větu „FVE je de fakto podvod na lidi“?

        Mám svoji vlastní FVE koupenou dobrovolně za vlastní peníze pro vlastní zástavbu. Matka má FVE koupenou bohužel s dotacema (nepojede ostrov narozdíl ode mne, takže potřebuje všechny papíry a revize), ale taky dobrovolně, vše na základě racionálních úvah a počítání.
        Nějak mi zřejmě uniká ten vektor podvodu, co jsme přehlédli nebo nám nedošlo?

        (Samozřejmě dotace jsou nemorální zlo, o tom žádná. Samotná FVE s dotací vyšla zhruba na dvojnásobek než mně bez dotací, tzn ty peníze z dotace shrábla firma, rozdíl snad jen v tom papírování. Když budu konkrétní, tak 7kWp za vyšlo na 400, půlka dotace :( přitom postavit 7kWp jako ostrov vyjde do 200tis svépomocí i včetně 7,2kWh LiFePO úložiště).

        1. Při vší úctě, ta vaše slavná FVE je hračka pro nadšence, a bez okolní sítě byste byl v PRDELI. Nebo snad chcete tvrdit, že jedete v ostrovním systému? :-P

          1. Ja myslim,ze se to da s kombinaci parni turbiny na drevo z rakouska…

          2. RomanL: Ano, pojedu ostrov, nemám s tím problém.

            1. Potom by určitě bylo férové připsat, kolik si ze sítě berete pro denní spotřebu běžné domácnosti.
              Konkrétně v našich podmínkách, mám na mysli období zhruba od půlky listopadu, do půlky až konce března.
              Během tohoto období nevyrobíte a neuložíte ani tolik, aby to stačilo na celodenní chod oběhového čerpadla plynového ÚT, plus vlastní spotřeba měniče.
              Na chod dalších samozřejmostí, jako je třeba lednička, mrazák a X-dalších, jakoby zanedbatelně maličkých spotřebičů (jejich odběr se ale zatraceně nasčítá), na to už si musíte vzít ten zlý, jaderný a uhelný proud ze sítě.
              O takovém luxusu, jako je vaření, nebo spíš jen pečení elektrikou, 2kW varné konvici na kafe, či 1kW mikrovlnce na přihřátí oběda od maminky, si v tomto období a ze sluníčka (resp. z akumulace) můžete nechat jen zdát. 7kWp ostrov a se 7kW akumulací, je v naznačeném období prakticky k ničemu, sotva udrží v chodu sám sebe.

              1. servisdok: jsem rád, že se ptáte. Záměrně jsem to zatím neuváděl, zajímaly mě reakce třeba takového RomanL, který má ihned jasno, že bych byl bez distribuční sítě v PRDELI a mám hračku která je vlastně k hovnu.

                Moje spotřeba elektřiny za posledních 5 let se pohybuje mezi 1-1,5MWh/rok, to je dejmetomu 83-125kWh/měsíc, 3-4kWh/den jestli se nepletu, a to výrazně nešetřím, šlo by to snížit. Varnou konvici už dlouho nemám, jen mikrovlnku a indukci. Topení naftové + tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, bojler kombinovaný nafta/elektřina.

                Gamechanger je (přiznávám), že se svojí FVE jsem zatím tady, ale nic mě tady nelimituje, můžu odjet s celou FVE za sluníčkem kam mě napadne. Ale i někdo kdo musí žít v nemovitosti zde v ČR taky může topit dřevem, ohřívat vodu solárníma kolektorama (které kupodivu i u nás dokážou v únoru udělat za jeden sluníčkový spoustu teplé vody) a může mít podobnou spotřebu jako třeba já.

                Jak už jsem psal – lidé jsou různí, mají různé potřeby a způsoby žití, a je docela krátkozraké paušalizovat a dělat obecné unáhlené závěry v diskusích podle sebe. Proto, ač tady chodím často, se diskusí moc neúčastním, ale tady jsem měl docela potřebu se ozvat, když např. zrovna fatdwi, s jehož názory tady hodně často vnitřně souhlasím, plácne rovnou že celková koncepce FVE je podvod. Pořád ale ještě někde v hloubi duše věřím, že to třeba takhle přesně nemyslel, jen že ten podvod třeba špatně identifikoval.

                Jaderná energie přeci není zlá, ta je fajn. Teda aspoň já to tak vidím, vždyť nic lepšího tady zatím nemáme. Čistě teoreticky nějaký malý reaktorek by se mi náramně líbil! :)

                1. zzw30:
                  Hele, když už teda ostrov, neuvažoval jste k tomu připojit ještě nějaký větrný generátor, třeba jenom 500-1000W?

                  1. hellfire: Tyjo, to ani ne. Říkal jsem si že to musí být velký a hučet, aby to něco udělalo. Že malej větrník bude stát za hovno. A jedno z novějších videí Amperáka mě jenom utvrdilo v tom že takhle malá větrná elektrárna je píčovina. Viz https://www.youtube.com/watch?v=eKsSNTfNjto

                2. na ohřev TUV sou žrkadla jedním z mála míst, kde to má celkem smysl, páč jo, pokaváď to dodá aspoň pár kWh, tak to větší část roku kreje a v létě můžeš vohřívat bazén; nepotřebuješ na to ani sinusovej měnič, odporovýmu tělesu je šumaprdel, jakou vlnu do něj pošleš

                  všecky další aplikace se sraním poruchovejch sinusovejch střídačů do toho a nedejdeit akundulátorů jsou naprostá kokotina a hrát si na výrobce, to sou tuplem hovna, na který většina investorů časem dojede, byť první rok-dva si každej myslí, jakej není největší king

              2. „Konkrétně v našich podmínkách, mám na mysli období zhruba od půlky listopadu, do půlky až konce března.
                Během tohoto období nevyrobíte a neuložíte ani tolik, aby to stačilo na celodenní chod oběhového čerpadla plynového ÚT, plus vlastní spotřeba měniče.“
                Nemám moc dobrou orientaci domu (východ-západ s tím, že západní strana je navíc pootočená o zhruba 25° na sever), a není to takové drama jak píšete. Ta půlka listopadu sedí (tam bych možná řekl že to bylo i dřív), ale spíš ani ne do půlky února než března (což dává smysl, uvědomíte-li si, že slunovrat je 21. prosince). Za únor kolem 250 kWh, a jestli si tak dobře vybavuji, první týden v únoru ještě špatný, ale od té doby už je to v podstatě čistě na baterky. Což samozřejmě neznamená, že to tak bude pořád, letos bylo pár dní slunečno, a realisticky to že zrovna 25.-28. února svítí jako svině a vy generujete nadbytky neřeší, že dva dny předtím jste měl baterky na udržovacích 10 % (příklad, ne realita).

                1. Ono je to samozřejmě dáno lokalitou, tady na jih od Brna je samozřejmě jinak než když bydlíte ve Frýdku-Místku. Není to tak dávno co jsem byl lehce překvapený, když jsem si uvědomil, že Praha je severněji než Ostrava, a že vlastně pokud se ve středověku u Karlštejna pěstovalo víno, tak je to vlastně od nás „sakra na sever“.

                2. Karkulka: jaký máte instalovaný výkon, když v únoru vyrobíte 250 KWh? A co děláte v létě s velikými přebytky?

                  Jinak baterie – předpokládám dotovaná – zdaleka nevydrží věčně, jeden den = jeden cyklus.

                  1. 8.5 kWh panely. Pozor, neříkám že v únoru vyrobím 250 kWh, pouze že v tomto únoru to bylo 250 kWh (nepochybuji o tom, že přijdou únory, kdy vyrobím zlomek). Ale letos celkem svítilo, což se hodilo, protože jsem tím pádem mohl přes den topit klimatizací.

                    Jo, to s baterkou je mi jasné, ale ona nebyla nijak dramaticky vybíjená, my tu spotřebu zase tak dramatickou nemáme, primárně šlo o to, že je to starý dům, a mít možnost přitápět/chladit klimou z FVE se prostě hodilo, jinak bylo v horním patře na zdechnutí. Jenže on ten kotel už pomale taky dosluhuje, a zatím nevím, na co bude to další topení. Až teda na to, že čerpadlo to nebude (pokud se tomu půjde jakkoli vyhnout)

                    1. Jen tak vedlechodem, co je tak špatného na čerpadle (já po pěti letech provozu vzduch – voda nelituji).

                    2. Na čerpadle asi nic, jen pro můj barák je to asi lehce problematické na instalaci: do horního patra bych to ještě nějak dal, ale do přízemí by to byl hodně velký problém (dlaždičky, nalepené lino na srovnanou podlahu atd.), takže leda čerpadlo na nějakou vyšší teplotu, což by byl asi docela ranec.

                      Ale možná se pletu. Plus teda kostka „někam ven“, na nároky na umístění jsem moc nekoukal.

                  2. černý mor:
                    Já mám instalovaný výkon 4,5kW a letos v únoru jsem vyrobil 196kWh, loni podobně tak (severozápadní střední Čechy). V létě mám přetok okolo 150 kWh měsíčně. Nebo taky nic pokud přes den klimatizuji a ohřívám vodu v kotli.

            2. Aha? A kolik vás doma bydlí? :-D

              1. Jeden dospělý člověk. A kolik u Vás?

              2. Ano, tady trčí pracka toho zakopaného psa. Mně samotnému, by denně asi postačilo snad jen 1,2-1,5kWh. Jenže sám tu nejsem, pak přijde víkend, sjede se rodina a už to fičí..

                1. Servisdok:
                  U nás čtyřčlenná rodina spotřebuje 4,5-5MWh ročně. 1MWh z toho je pohon hybridu na dojezd do práce (jezdíme obvykle ve dvou).

        2. zzw30: podvod je to v tom, že když to potřebujete, tak je Vám to k ničemu a odsává to peníze, které pak chybí tam, kde by to potřeba bylo. Myslel jsem, že jsem to napsal dost jasně, ale zjevně ne: dotace de facto odtečou firmám, to není žádná zásadní pomoc lidem. Lidi utratí hromady peněz i tak, dotace-nedotace. Za všechny tyhle peníze se mělo stavět něco smysluplného, co není závislé na roční době a počasí a z čeho mají prospěch všichni, nejen pár dotačních vykuků. S extra blokem v Dukovanech bychom žádné nesmysly typu „elektrárna do každé rodiny“ nepotřebovali ani při větším rozšíření uhlomobility, která by tak navíc byla méně uhelná, stejně jako (například) vytápění (mor na vesnicích v zimě). Navíc, s nárůstem spotřeby elektřiny bude ten blok (nebo jiný zdroj) stejně nutný, takže to bude akorát horší, protože i to se bude muset z něčeho zaplatit (ale z čeho, když tyhle peníze už jsou rozebrané za FVE?).

          Můžete se zamyslet nad tím, jestli by nebylo lepší mít elektřinu za pár korun a peníze za FVE dát do něčeho jiného.

          Plus – a to si většina lidí zatím neuvědomuje – sada baterek v baráku je potenciální bomba. Ono dnes je starších elektráren málo, ale za takových 15 let, až bude na konci životnosti hromada instalací z dnešní doby, to bude veselé. Nechtěl bych mít souseda např. v řadovce, tím méně nějaký mega battery pack ve sklepě/na půdě v bytovce.

          PS: kde je 7 kWp ostrov za 200k svépomocí i s 7.2 baterkou? Běžně dostupné sady stojí tak o 100k víc (za 200k je to buď bez baterky nebo o kus menší), takže ekonomicky nejlepší řešení se jeví instalace svépomocí plus revize, která zajistí dotaci.

          1. Lithium v takové kapacitě do baráku..
            Doporučuju shlédnout nějaká ruská videa, kde chlapíci dělají pokusy s použitý lithiem z telefonů. U těch jde jen o nízké jednotky ampérhodin a přesto je to schopno podpálit barák. A při pokusu o hašení vodou to hoří ještě víc a líp. A aby nebyla nuda, tak ještě ke všemu, z toho namočeného akumulátoru ještě odletují hořící kusy smotků elektrod.
            Že je lithium nebezpečnější, než jiné druhy akumulátorů, je už nějakou dobu známo. Že s opotřebením, snižováním kapacity a zhoršováním izolačního stavu separátorů roste riziko vznícení, je dlouho známo také.
            Tohle, v kapacitě 7kW a v baráku – leda v extra betonové kobce, to potom jo. Ale takovou kobku asi málokterý barák má, včetně nově postavených, kde se s montáží FV počítalo.

          2. fatdwi: Takže spíše dotace jsou podvod, než že by byl podvod samotná FVE, ne? S tím samozřejmě souhlasím.

            Za 200K svépomocí není problém. Baterka vyjde asi na 40tis (články+BMS), panely 70-80tis (oboje jsem kupoval loni) střídač střelím od boku 15tis, tam teď přehled nemám, docela se to vyvíjí. Plus samozřejmě zapojení a věci okolo, do 200 se vlezu.

            Odpověď i pro servisdoka tady – 7,2kWh v LiFePO4 mám teď v bytovce na zemi vedle postele, články jsem měřil a teď balancuju celý pack. Velké je to asi jako dvě 100Ah 12V AGMka z A4 2.0TDI, ty se mi totiž válí hned vedle toho. To nejsou Li-Ionky z aut, mobilů nebo tabletů, nebo nedejbože Li-Polky z dronu.

          3. fatdwi: Jinak ještě doplním – s těma Dukovanama to máte recht, s tím rozhodně souhlasím. Řekl bych, že na ten celek máme stejný nebo podobný názor.

            Extra blok v Dukovanech by byl fajn, co mám udělat pro to, aby ho někdo postavil? Vzdát se svojí FVE a ty peníze nasypat do fondu pro stavbu nového bloku, a spoléhat se, že za mne někdo jiný správně rozhodne? No nevím. Já jsem vzal svoje peníze a investoval jsem je tam, kde si myslím, že to má smysl. Každý člověk je jiný, každý žije topí svítí jinak, každý má specifické požadavky. Někdo s rodinou, dětma nebo velkým barákem by rozhodně neakceptoval řešení, které jsem si zvolil například já.

            Takže jasně, ono by bylo fajn nemít dotace na FVE a mít elektřinu i plyn za pár korun, ale to jako jednotlivec neovlivním, to neovlivním ani svým jedním hlasem ve volbách. Já osobně se snažím o maximální soběstačnost, samozřejmě ne proto, že moudří lidé se tak nějak rozhodli nebo že v diskuzích se píše že je to špatně nebo správně, ale proto, že jsme si oba spočítali, co pro nás vyjde nejlépe.

            1. zzw30: podvod je celková koncepce FVE, kdy se akorát vyhazují peníze oknem a neřeší se vůbec nic, naopak se budoucí problémy v podobě instalací přidávají do míst, kde je normální člověk nechce. To je jako kdyby byly dotace na nádrže na benzín 1000 litrů a větší a lidi by se předháněli, kdo toho má doma víc, jak moc super k tomu má čerpací stanici (wallbox) a jak moc ušetří oproti tomu, že by si zajel na benzínku. Snad i mentálně slabší chápe, že je lepší, když se benzín soustředí na méně míst a řeší jeho rozumná distribuce než aby se cisternami s „levným benzínem“ (např. EU-certified-tax free) zavážel každý domek. S elektřinou je to stejné.

              Pokud jde o ceny, pak baterka 2.5 kWh stojí okolo 30k jedna, tj. 7.2 kWh je tak za 90k, nikoliv za 40. Střídač stojí cca 60k (pro 8 kWh). Panelů potřebujete cca 16, při ceně cca 5k/450 wp panel jsme na 80k, to je to jediné, co ve Vašich cenách poznávám. Klidně dejte link, kde je baterka za půlku a hybridní střídač za čtvrtinu, třeba jen neumím hledat.

              1. A v čem je to prosím tě podvod? FVE je technologie jako jakákoliv jiná.
                Podvod je hra na pseudoekologii skrze GD nebo drahá elektřina pro občany ČR, i když mají levnou výrobu z dosluhujících jaderek.
                Ostatně spočítat nějakou skutečnou cenu a návratnost na tomto silně regulačně a dotačně pokřiveném trhu bych se neodvažoval.

                1. Jistěže samotná technologie podvodem není, to z prosazované koncepce FVE dělá až lživá propaganda a spojená dotační agenda.

                  1. Takže FVE za nic nemůže. Díky.

                    1. A to někdo tvrdí? Podvod z ní dělají lidi. Potom za to ale už může, když se je předmětem podvodu. :-P

                2. starter25: nemám sílu potřetí vysvětlovat to, co jsem napsal už 2x. Ale napsal to Hupert, tak snad to poberete od něj.

                  1. Ne, nemusíš mi vysvětlovat, proč píšeš nesmysly, není to poprvé.

                    1. fatdwi: píše ten, který na „podvod je koncepce FVE“ odepíše „takže FVE za nic nemůže“:-))) Nejste ožralej nějak moc brzo?

              2. O FVE se lže horem dolem, aby se mohly přelívat prachy od lidí k mafii, takže podvod to je v každém případě. Jako uhlíková stopa. Tuhle jsem šel z kotelny a ta moje skončila ve sněhu po 8. šlápotě, zatímco Pražáci jí rozmazávají pneumatikama každý víkend po silnici klidně 200km – k nám na kopečky a zpátky. Lepší cestou jsou izolace a tím snižování spotřeby při dlouhodobé životnosti řešení. Elektřina je strategická komodita, což vždy svádí stát k nějakým regulacím, ale jistě stačí jasně definovat hlavní strategické požadavky na spolehlivost zdrojů, zabezpečení distribuce elektřiny i míru dopadů na životní prostředí a nechat trhu, jaké nejvýhodnější řešení nebo kombinaci nabídne. Dotace totiž nekurví jen ekonomickou stránku věci, ale brzdí i vývoj jiných a třeba efektivnějších technologií.

                1. Hupert: celá FVE blbina, stejně jako grýndýl a další ekofašismus z brusele má cíle úplně jiné, než deklarované. Především ožebračení lidí a znovuzavedení když ne otroctví, tak alespoň co nejvyššího nevolnictví. Stačí z firem přejít na úroveň jednotlivců a rozjet „CO2 kredit“. Teď se rozjel update Tečky za asi 50 mega, třeba to soudruzi přidají jako funkcionalitu právě tam. Lidi jsou jak ukázaly covid games veskrze debilní, takže to bude fungovat v pohodě, stačí je vystrašit a továrna na absurdno se rozjede sama – pamatujete třeba na to, jak v Jizerkách chytali ty šmejdy, co šli na běžky? Byl přece zákaz, ale fízl byl plnej pochopení, když byla bumážka: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/jizerske-hory-magistrala-bezkar-ctyrkolky-kontrola.A210304_174328_liberec-zpravy_jape

                  1. Fatdwi: V tom jsem zajedno. Někde výš už jsem hlavní cíl těch šaškáren už zmiňoval.

              3. fatdwi: O link se rád podělím, jedná se o Docan Power na Alibabě, distributor nových článků, výborné reference z DIYsolarforum. Kupoval jsem nové A-grade EVE 304Ah, mnou naměřeno 305-307Ah skutečných, vnitřní odpor jsem ani nebyl schopnej změřit, udávají 0,15mOhm, mě měřák ukázal prostě nulu, protože měří od 1mOhm. 8 článků za cca 1300 USD včetně všech poplatků a daní a pošty z Polského meziskladu za dva dny doma. BMS Jikong (JK-BMS) s 2A balancérem na max 200A proud, ten stál asi 3000, dneska už je ten samý i levnější. Panel 460Wp japonskej Leapton jsem kupoval za 5tis/kus loni v červnu, minulý týden ten samý prodejce (tuším Solberg tady v česku) je nabízel snad o 500-1000 na kus levněji. Já osobně mám střídač z easunpower.com asi za 5tis protože mi stačí nízké MPPT napětí ale chci zase s co největším výkonem střídače, jenže už tak jsem limitovanej 24V, takže to vypadá že budu mít nakonec ještě jeden extra samotnej měnič vedle. Ty větší střídače stojí samozřejmě poměrně víc podle parametrů, namátkou tam měli 48V 5kW modely s cenama 550-750USD. „Značkovej“ Axpert stojí samozřejmě víc, od českého prodejce ještě víc, a fajnovky si můžou postavit třeba Fronius za několik set tísic, pak se do dvou kil nevlezou, já jen popisuju co je možný sehnat a za kolik. Každému to vyhovovat nemusí, někdo bude potřebovat třeba i 3f 10kW.

                Ad ten příměr s nádrží na benzín – IMHO to sedí spíš kdybyste to porovnával např. s dotacema na baterky. Lépe by mi seděl příměr dotace na FVE k dotacím na „domácí výrobnu benzínu“, a ne jen tu nádrž.

                Inu já si tedy z diskuze odnáším to, že jsem se tedy zřejmě stal obětí podvodu, špatně jsem alokoval zdroje a mám akorát tak podvodnej systém, který vlastně nechci a lépe bych udělal, kdybych se zařídil jinak.

                Nechci se s Váma (ani nikým jiným) hádat, nemám to zapotřebí, nevede to k ničemu. To bych se tady mohl s některýma hádat pořád.

                1. Nehádej se, nevede to k ničemu.

                2. zzw30: díky za osvětu, kupovat něco takového na alibabě mě nenapadlo. Poněkud jste mě překvapil, že máte TČ na 240 V (naše vzduch-voda je 3f a z toho jsem odvozoval i cenu střídače). Nicméně chápu, že máte-li topení na naftu, pak elektřiny spotřebujete relativně směšné množství. Můžete ještě popsat, jak funguje to TČ, resp. k čemu ho vlastně máte? Při spotřebě 1-1.5 MWh ročně se to snad ani nerozběhne (spotřebu mám daleko větší, ale na elektřinu je úplně všechno, nemáme plyn, kdybysme ho měli a měli na něj kotel, tak zase nebudeme mít TČ).

                  Nicméně abysme si rozuměli – tím, že jste se vyhnul místnímu dotačnímu marasmu, tak jste z toho „podvodu“ poněkud uhnul. Současně se ale nic nezměnilo na tom, že se tady vyhazují miliardy oknem a nevím, jestli bych Vás chtěl mít s tím naftovým topením za souseda. Tedy bráno celkově, ač pro Vás konkrétně při nákupech z Alibaby, samo-domo instalacích de facto bez záruky a s pro mě nepřijatelně smradlavou kombinací naftového topení se Vám to vyplatí, pro mě je to pořád ukázka toho, jak je to tady ke zdi. Pokud bych měl něco řešit, bude to právě topení, které dává největší smysl mít na elektřinu a neotravovat vzduch ostatním. Proti tomu je sousedův chrochták doslova nic, ale 4 sousedi s čoudícím komínem jsou hlavně při nízkém tlaku na zabití.

                  A ačkoliv Vy si nejspíš myslíte, že je to všechno v pohodě a nic se Vám nestane, tak já bych zrovna samo-domo instalace všude vidět nechtěl. Je to jako se vším ostatním, bastlení je fajn do chvíle, než otravuje nebo rovnou ohrožuje lidi kolem .

                  1. fatdwi: Jasný, tak ono je potřeba si rozumět když diskutujeme :) Takže ten podvod je tedy jinde, než ve FVE. Já chápu tu celkovou situaci a taky jsem z toho rozhořčenej, ale nemůžu to svádět na technologii nebo koncepci FVE, když jsou špatné dotační programy, politici, jejich propagandistické žvásty apod.

                    TČ mám malinké 3kW vzduch-vzduch, příkon to má nějak 960W, akorát si uvědomuju že rozběh změřenej nemám. Teď to mám na plochu cca 30m2 „udržovačku“ pokojové teploty a v létě chlazení, v zimě se tím např. z nuly nezateplená dílna vytopit vůbec nedá, je to slabý, proto ještě 5kW nafta. A proč smrdící nafta? Protože to celé aktuálně zastavuju do velkýho naftovýho auta (jak jsem výše servisdokovi přiznal – že si přes zimu zajedu někam, kde slunko svítit bude). Proof-of-concept se mi osvědčil, takže teď dokončit zástavbu a mizím pryč z tohohle europskýho marasu někam dopiče.

                    Co se pak týče toho samotného zapojení elektřiny, asi se taky shodnem, já osobně s průmkou a elektro VŠ si na to zapojení ostrova svépomocí klidně troufám, je to „jenom pár drátů“, ale nikomu jinému kromě sebe bych to ani zapojovat nechtěl, i přesto že jsem měl paragraf 6 padesátky. Ale ne kvůli papíru, spíš mám soudnost, a taky nechci řešit jakékoliv problémy, proto takový věci maximálně tak sobě. Pochybuju, že by takhle někomu uznali třeba pojistku na barák. A když vidím čeho jsou schopní někteří svépomocníci, tak třeba tady ještě bude veselo :D

          4. Pánové, to je úvaha jak za totáče. K čemu by ten nový blok byl? Jako na další zisky pro ČEZ a další dluh pro stát asi dobré, ale pro lidi nula.
            Až těm solárům dojde životnost tak se do toho nalejou dotace nové. Toho bych se nebál.

            1. Třeba ten stát bude brzy řídit někdo jiný… ;-)

          5. Obávám se, že ty představy o tom jak „extra blok v Dukovanech“ vyřeší naše potíže jsou poněkud liché: Dukovany mají předpokládaný provoz do 2037 s možností prodloužení do 2047. Takže i kdyby si politici vytáhli hlavy z prdele, a začali okamžitě řešit 3. JE elektrárnu (nevím zda lokalita Blahutovice vybraná soudruhy je ještě aktuální či nikoli), v okamžiku dostavění Blahutovic by značná část produkce vlastně jen kompenzovala čerstvě odstavované Dukovany. A když se podíváte na Olkiluoto, kde dostavba 3. bloku zabrala 16 let (a obecně jakékoli stavby/dostavby JE bývají spíše na desítky let), tak vlastně i ta dostavba bloku v Dukovanech by se stíhala jen ztěží do odstavení :D

            Když máme nějakých 60 % EE z fosilních elektráren (a ano, samozřejmě čím víc bude FVE, tím problematičtější to bude, protože sice můžeme nahradit „špinavější“ uhelné za „čistější“ paroplynové, ale s tím plynem je teď tak trochu svízel), tak je tristní, řešit „jestli vůbec 3.“ Měly tady stát další 2. Já stále vkládám trochu naděje do inženýrů v Řeži, kde jsem měl tu čest pár týdnů pobýt, a doufám, že ty malé modulární reaktory budou životaschopné, ale hlavně budovatelné tak, abych se toho ještě dožil, a nemuseli jsme tu pálit mít třetinu nebo kolik EE z uhlí.

            1. Karkulka:

              S ohledem na to, ze nam soudruzi z petidemolice tlaci na MZP Hladika (ideologicky velmi pevny zeleny informatik), ktery prichazi s inovativni myslenkou:
              Soucasny plan na odstaveni uhli v 2038 v pripade dostatku nahradnich zdroju elektriny neni dostatecne ambiciozni, tento plan musi byt dohnan a predehnan, takze budeme prosazovat konec uhli jiz v 2033 hlava-nehlava.

              Vsak soudruh Peksa rika, ze neni problem, elektrinu dovezeme stejne (sice nedodal odkud, ale kdo by se tim zaobiral), nejakej ministr v Nemecku rikal, ze elektrinu neni problem skladovat v distribucni siti, jakoze v tech dratech…
              Takze zadny strach, jsme v tech nejlepsich rukou.

              Ostatne soudim, ze jak dostavba Dukovan, tak male reaktory se seriovou vyrobou nekde v nedohlednu, to planovane odstaveni uhli v 2033 nemaji sanci nahradit.

            2. v zemích, co budou v brzké době civilizovanější, než tady ten zkurvenej bolševickej bordel, je střední doba stavby tak vosum let, to jenom tady dyž to dělají pokrokoví socialističtí soudruzi, tak jim to trvá 18 let, případně u toho zbankrotujou, a tak

              1. koukám že hlavní včerejší starostí NEA bylo, že bez toho, aby bylo do jadernýho průmyslu nataženo víc ženckejch, se nedají klimatický pohádky stíhat https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Getting-more-women-in-nuclear-‘crucial-to-hitting?feed=feed

                tvl soudruzi z RVHP blednou závistí…nemůžem to eště vrátit zpátky?

      2. Nejsem standardní ovečka co kupuje fotovoltaiku od solární firmy co má reklamu na každém 3 bilboardu a milion slizkých obchoďáků v oblecích.
        Mám vystudovanou elektro vš, dokážu si to navrhnout a regulovat podle svých představ. Nejsem klasický domkař, bydlím v pronajatém bytě kde se topí plynem, spotřeba elektřiny je 1,6MWh/rok. Podnikám, zrovna rekonstruuji dílnu s kanceláří, na její střeše plánuju FVE 20kWp, za vlastní peníze. spotřeba v dílně/kanceláři bez vytápění je 3MWh/rok. Topení v dílně se bude předělávat, asi na kombinaci teplného čerpadla a starého plynového kotle jako zálohy. Za topnou sezónu by měla být spotřeba cca 20MWh v plynu / 7MWh v elektrice pro TČ. FVE za rok vyrobí asi 20MWh, a ano je mi jasné že to bude 2,5MWh v červenci a 0,25MWh v prosinci. Nákup/prodej elektřiny na spotu, v kombinaci s malou baterií (cca 2-5kWh) pro vykrytí špiček a zálohu při výpadku, spot dává perfektní ekonomický smysl.
        Sám si budu programovat řídící systém který bude plánovat nabíjení baterie a topení zda tč nebo plyn na základě spotových cen co bude zdrovna nejvýhodnější. je mi jasné že během prosince/ledna budu z velké vetšiny topit plynem nebo elektřinou ze sítě, ale 8 měsíců v roce budu mít elektřinu včetně topení zadarmo a na základě historických dat si troufám tvrdit, že to co vydělám v létě na prodeji přebytků, tak mi v klidu zaplatí ty 4 měsíce odběru v zimě.
        Pokud jde o soběstačnost, tak kdybych v zimě topil dřevem/olejem/plynem a koupil si velkou baterku, nebo používal elektromobil jako baterku a nikam s ním nejezdil, tak se obejdu bez sítě docela v pohodě, ale ekonomicky to smysl nedává.
        Sezóní ukládání energie nechám na čezu, ať už to bude vodík, hydráty soli nebo budou v létě ukládat uhlí na hromadu a v zimě s ním topit, ale dokud nebude solár na každé druhé střeše a přebytky levné energie v létě, tak se čezu nevyplatí budovat jiné sezóní uložiště než tu hromadu uhlí.

        1. Nákup/prodej elektřiny na spotu, v kombinaci s malou baterií (cca 2-5kWh) pro vykrytí špiček a zálohu při výpadku, spot dává perfektní ekonomický smysl.
          Jo, KDYŽ VÁM TO DOTUJÍ! :-P

          1. … a výkup JE POVINNÝ.

            1. Nikdo mi nic nedotuje, a protože stavím a vše nakupuju bez dotací, tak si taky s vyrobenou elektřinou můžu dělat co chci. třeba bych taky mohl mít ostrovní systém a vedle dílny bych mohl přes léto provozovat saunu, parní lázně nebo veřejnou nabíječku na elektromobily, ale ani jedno by mi asi stavební úřad/hygiena nepovolili.

              1. Jo, třeba tu nabíječku bych chtěl vidět… :-D

              2. Skopy 7.3.2023 v 14:53

                Podle toho, že například saunu má v příslušenství každá nájemná rekreační chalupa, pak jistě existuje možnost, že by ji stavební úřad povolil.
                Saunová kamna mají příkon od čtyř do deseti kW, je nutné počítat s ohřevem vody pro sprchování a je dobré nezapomenout, že zařízení se využívá v odpoledních až večerních hodinách, přirozeně.
                Dovedu si představit živit solární elektřinou dům, dílnu, saunu, nabíječku automobilu. Ale bylo by mi líto zastavět panely kromě střechy i dvůr, zahradu a záhumenek.

        2. Skopy: aha, takže Vy to zatím vůbec nemáte a jen tak teoretizujete, to vysvětluje mnohé. Současně počítáte s tím, že Vám to zaplatí jiní (sezónní ukládání energie, zkusil jste se zamyslet, jaká je to v reálu píčovina?). Tak to se pak klidně vyplatit může, nehledě na ty ekoplány vytápění plynem. Váš pohled na věc je mi veskrze cizí, věta „používal elektromobil jako baterku a nikam s ním nejezdil“ je naprostý bizár, bez ohledu na to, zda to (ne)dává ekonomický smysl.

          1. souhlasím že používat elektromobil jako baterii je bizár, ale vysvětlete to výrobcům aut a výrobcům a prodejcům baterií. Bohužel to nefunguje tak že bych zavolal do škodovky a řekl „prodejte mi baterku z enyaqu za 60% ceny celého auta“ a oni by mi ji prodali. Ceny domácích baterií jsou takové, že kdybych chtěl pro plnou soběstačnost baterii o kapacitě 70-100kWh tak mě bude stát 90% ceny elektrické dodávky se stejnou kapacitou baterie. a připlatit si 10% za to že baterka bude mít i kolečka a motor a můžu ji občas využít jako dodávku mi nepříjde zas tak nevýhodné.

            1. Skopy:
              Vy si chcete koupit auto minimálně za půl druhého míče, abyste ho mohl používat jako elektrocentrálu, a když už ho teda budete mít, tak se s ním občas i projedete?

              1. 90% času bude stáť doma a nabíjať a vybíjať, no a 10% času bude veselo jazdiť.

                1. A to se vyplatí!

                  1. Vybíjet stojícímu elektromobilu baterku je nesmysl. Naprosté technické zvěrstvo, neekonomické, neekologické.

                    .

              2. Psal v původním příspěvku, je to výpočtová varianta, která nedává v české ekonomické realitě smysl. Rád bych si koupil pouze baterii ale ono to není tak jednduché. navíc v česku zatím ani žádná elektrická dodávka s baterií nad 80kwh pokud vím ani v prodeji není. Snad bude v buducnu i v evropě fungovat trh s použitými bateriemi z elektromobilů, tak jako si dnes třeba v ameru můžete bez problémů koupit baterku z nabourané tesly za zlomek ceny celého nového auta. Bohužel v EU je zatím elektromobilů málo a použité baterie jsou dostupné jen velice omezeně. (čti pokud nemáte kontakty, tak seženete leda opotřebovaný shit za velkou kupu peněz).

                1. Skopy:
                  „…si dnes třeba v ameru můžete bez problémů koupit baterku z nabourané tesly …“
                  – – –
                  Jak taková věc vypadá, když pochází z vraku?

                  .

                2. A prodávají k té baterce z tesly i kompletní sw a příslušné komunikační rozhraní s protokolem?
                  Aby bylo možno např. vůbec nabíjet, selektivně balancovat, nebo odemknout plnou kapacitu?

                  1. Ne, když se ty baterky používají mimo auto tak se z jednotlivých modulů většinou vyhází originální BMS a nahradí se aftermarket BMS určenou přímo pro tyto tesla moduly.

                    1. Takže baterek z bouraných tesel už je na trhu k dispozici tolik, že se vyplatí vyrábět pro ně aftermarket BMS?
                      No nekecej!

                    2. servisdok: ale to nejsou jen bourané tesly, to jsou taky baterky, které už jsou po smrti (z pohledu uhláku) a jsou repasované pro použití jinde, třeba doma jako bateriové úložiště. Takže jasně, že se vyplatí aftermarket. Vždyť ten krám stojí hromadu peněz, co jste myslel, že se to hodí do koše jak lopatky z větrníku? Nároky domácího úložiště jsou přecejen jiné než auta a co do auta ne, to doma ještě jo.

                    3. To, co jste napsal, je čirá technická pitomost.

                      Jak v elektrovozíku, tak v domovním úložišti je přednostně rozhodující kapacita, resp. schopnost nabití na plnou.
                      Tato schopnost, speciálně u lithia, s časem a počtem cyklů, klesá poměrně strmě.
                      Pokud to nejde nabít ve voze (jinak následuje mizerný dojezd), tak jako denní úložiště v baráku, je to tím tuplem špatně.
                      Pracně a draho z panelů získávanou energii přes den, kterou je zapotřebí uložit na večer, na noc, popř. na ráno dalšího dne, pak kvůli neschopnosti zestárlého akumulátoru, není kam ukládat a fakticky tak přichází vniveč.

                      To se vyplatí?

                      Například na rok, či dva? Píšeme tady o denních nabíjecích cyklech, přesněji u nás o denních cyklech nabíjení/vybíjení a po dobu řekněme 7 měsíců v roce.
                      Během naznačené doby, spíše té kratší, ztratí ten „jetý“ akumulátor i ten zbytek schopnosti plného nabití – a co potom?
                      To jsou podle mě prachy, vyhozené do kanálu.
                      Už vůbec nehledě k tomu, že povinnost likvidace toho jetého monstra, jehož historii navíc nemusíte znát, nebo vám historie byla předána zkreslená (jako u aut), přechází zakoupením na vás.

                      To se taky vyplatí?

                    4. servisdok: slovo „repasované“ Vám uniklo nebo jste ho vyignoroval?

                    5. Neuniklo, taktně jsem ho chtěl přejít s tím, že vás samotného napadne, že taková „repase“ dává smysl jen při výměně všech článků – nikoli jen těch, které mají citelně sníženou kapacitu. Pokud byste to přesto chtěl udělat takto, pravidelně se stane, že velmi brzy po takové „repasi“ odejdou články další. Takže další repase?
                      Smysl by to dávalo jen tehdy, pokud by se repasí rozuměla výměna všech článků za nové, při zachování původní kastle s elektronikou.
                      Uvážíme-li, že naprostou většinu ceny té sestavy, tvoří cena článků a cena kastle a elektroniky je oproti tomu zlomkem ceny článků, pak by mi taková repase dávala smysl jen tehdy, pokud by šlo o unikátní tvar, napětí či připojení sestavy, či jinak uživatelsky definovanou soustavu článků, kterou už nelze koupit jako novou.
                      Takto při repasích akumulátorových sestav postupuje např. Fulgur Batman. Použijí původní, něčím unikátní pouzdro, připojovací systém, případnou elektroniku zkontrolují, ale všechny články mění za nové.
                      To si u akumulátorové sestavy z elektrovozíku, neumím moc dobře představit.

                    6. ale, batman snad má nějakej ten akundulátorovej softwér s klíčema na EEPROmky, kterejm mažou uložený konstanty? leda pýču, i když se to dá pořídit za rozumný prachy, pokud se nemýlím, český lopaťáci na to mrdají a vrcholem jejich umu je u rejžáků nechat nabouchat áftrmarket toho celýho výrobku, nebo, pokud se to vejde, vyměnit celý střeva VČETNĚ elektroniky (což třeba u akundy do laptopu nepřipadá v úvahu)

                    7. servisdok: už jste jak corona, teoretizujete nesmysly, zatímco jiní to používají. Doma to nemám, jak jsem nakoupil, tak prodávám. Co přesně znamenala „repase“ v případě toho známého, co má cca 70 kWh baterku doma se můžu klidně zeptat, nicméně do auta už se to nevrátilo, zatímco on to v baráku má. Můžu mu dát kontakt sem do diskuse, abyste mu vysvětlil, že to nemělo smysl dělat a že když si to Vy neumíte představit, tak on to určitě doma nemůže mít. Prostě corona a „fyzika, bla bla, nemůže to existovat, bla bla, kabel jak noha, bla bla“ 100 kWh nabíječka:-) Dnes se na ten zázrak, popírající fyziku, můžete podívat pomalu u každého kauflandu, takže možná i ty baterky, co nemá smysl repasovat, co by se muselo tohle a tam a nevyplatilo by se to, uvidíte u souseda.

                    8. Nepotřebuju nic teoretizovat, jak už jsem napsal, je to technická pitomost, křížená s ekonomickým nesmyslem.
                      Možná dobrá pro hejly toho typu „a to se vyplatí“.
                      Myslím konkrétně ty hejly, kteří dodatečně už nikdy nepřiznají, že někomu naletěli, resp. že na tom zoufale prodělali. Něco takového, nepřiznává nikdo rád a jsou lidi, co nepřiznají chybu ani v momentu, kdy už jim hoří střecha.
                      Toho vašeho „známého“ se na cenu a podrobnosti klidně zeptejte, nebo ho pošlete sem.
                      Jinak téma „repasovaných akupacků“ z elektrovozíků směrem domů, považuju za uzavřené.

                    9. Jo a ještě něco.

                      Tohle přirovnávání k někomu/něčemu, resp. k názorům někoho jiného, si strč do prdele.
                      Stejně tak, do stejné prdele si strč toho svého známého. Toho, co má v pojištěném baráku repasovaný, vysloužilý akupack z auta a používá ho jako bezpečné úložiště.

                      Buď technicky a ekonomicky argumentuj, nebo v opačném případě se drž toho, čemu rozumíš.

                    10. servisdok: Vážený pane, podle vašich komentářů jsou vaše informace o bateriích tak 15 let zastaralé a vůbec neodpovídají současným typům baterií. Ohledně požární bezpečnosti – nesrovnávejte li-pol baterie v mobilech a NMC li-ion nebo Lifepo4 které se používají v elektromobilech a domácích bateriích. Li-ion je mnohem bezpečnější než li-pol, lipol prostě občas zahoří jen tak, to by vám mohli mnozí modeláři potvrdit, li ion může začít hořet při zkratu, přebití, proražení, přehřátí, ne za běžných podmínek. lifepo nebo LTO jsou ještě výrazně bezpečnější. Bát se dát si do domu pár kwh baterie že by to mohlo shořet když selže BMS, tak kdyby jste přemýšlel stejně, nemohl by jste doma mít plyn, protože co kdyby to kvůli poruše ucházelo a pak to bouchlo, nemohl by jste mít doma ani elektroinstalaci, ani topení na tuhá nebo kapalná paliva, protože všechno tohle při poruše může způsobit požár nebo někoho zabít.
                      Co ale by bylo možná vhodné zvážit když jsou pravidelné revize plynových kotlů a komínů, možná se časem dočkáme pravidelných revizí baterií.
                      Litiové baterie věkem jen mírně ztrácí kapacitu ale roste vnitřní odpor, takže i ojetá baterka z EV která už není schopna dodávat 250kW pro elektromotor a nabíjet se na rychlonabíječce 100kW může v pohodě sloužit mnoho let jako domácí uložiště kde se nabíjí/vybíjí pár kW. 70% kapacity po 10ti letech provozu není nic nenormálního. litiové baterie nejsou jak olovo které bylo po 1000cyklů nebo 10letech na vyhození.

            2. Skopy: výrobcům už to vysvětlil systém dotací a ti se podle toho zařídili. Člověka, který má baterii z uhlomobilu znám, není to nereálné. Ale na celkové nesmyslnosti „elektrárny v každým baráku“ to nic nemění a zimu to neřeší (je jedno, jestli máte doma prázdnou 10 kW nebo 100 kW baterku).

              Na dílnu dává FVE větší smysl než do baráku, protože elektřinu potřebujete i v době, kdy svítí (v létě přes den).

              Už mi došlo, v čem mi Váš pohled přijde jak mimoňský – máte typicky socanské uvažování, což je ale v dnešní době bod pro Vás. Nepřemýšlíte nad tím, jak dělat věci dobře, vyhovuje Vám dělat je blbě v rámci dostupných mantinelů. To je asi největší zlo minulého totáče, ale vidno, už na lidi zase najíždí. Bastlíme z toho, co máme, i když to stojí za hovno. Mě je tohle holt zcela proti srsti.

              1. Díky za zpětnou vazbu, naprosto souhlasím že jsem se docela dobře naučil hledat prospěch v rámci daných mantinelů, protože jsem si v životě vyzkoušel, že překročení mantinelů obvykle vyústí v nějaký postih. A popravdě, často si ani neuvedomím, že by se něco dalo dělat lépe než je možné s dodržením předpisů a jiných omezení. Praxe v oboru elektro a strojní bezpečnosti mi dost sešněrovala myšlení. Máte naprosto pravdu že někdy je pro dosažení lepšího řešení potřeba jít proti systému nebo si ty mantinely přizpůsobit.

            3. Skopy:
              „Nejsem standardní ovečka …
              Mám vystudovanou elektro vš,…
              …připlatit si 10% za to že baterka bude mít i kolečka a motor a můžu ji občas využít jako dodávku mi nepříjde zas tak nevýhodné…“

              – – –

              Cos studoval na té elektro VŠ…?

              .

              1. To by mě taky zajímalo… :-D

            4. Vy jste úplně MIMO. :-D

        3. dybys to ty vole pitomej rači pořádně zateplil a pak tam dal kamna na vyjeťák, líp uděláš, místo takovejch hoven…

    2. Tohle je zbytecny.
      Nikdo Tu nezpochybnuje uzitecnost solaru v baraku snad jeste v soustave baraku v kombinaci s vrtulou,ktera umi taky dat nejakej kW a potom cerpadlo s baterkama.

      Jakmile SE bavime o zarazeni tohodle systemu do normalne rozvodne site treba tam kde SE prenasi 11kV Nebo vys Je to podle me totalni nesmysl nevim jak sou trafostanice udelane v CR,ale predpokladam neco jako 22kV elektrarna step up na 500kV potom treba 100kV dale 33kV a 11kV dale 1kV,kterou vidite kolem baraku (muj odhad). Solarovy pole ma nestabilitu,ktera SE musi furt nejak regulovat + je to proudove slaby umi to nahulit napeti,ale proud je hovno tohle je nepouzitelny pro razovy velky odbery pro prumysl vzduchotechnika 3 fazovy asynchrony atd.
      To je octubezi.

      1. většinou 110, nějaký dálky snad 440 kV, místní zpravidla 22 kV, v odůvodněnejch případech potom 11 nebo 2,2 kV

    3. A to jeste jsem nenakousl tema zaloznich elektraren plynovych,ktery naskakuji nejrychleji kolik toho plynu musite spalit (methan/Ethan),aby to stou elektrarnou neco delalo. Proto mozna vlady tihnou zpatky k uhli…
      Tohle smrdi od nemcu,ale ti maji vecne vyjimky a cpou svoje „pravdu“ vsem ostatnim…

    4. Takže prišiel k nám do firmy v dobre padnúcom obleku, v naleštených pologottkách a s kopou krásne farebných brožúrok a tom ako je cool byť fotovoltaický. Bol to nejaký zástupca firmy čo sa venuje montáži, legalizácii a prevádzke týchto fovoltaických chujovín. Firma má na hlavnej asi 1000m2 síce sedlovej strechy ale sklon je ozaj taký aby voda odtekala a sneh ostal na povrchu. K tomu je ešte asi 500m2 sedlovej strechy na vedľajšej budove al to už je normálna strecha z uhlom okolo 40°. Firma sa nachádza v ozaj svetelnom regióne a orientácie striech sú tiež vhodné na inštaláciu fotovoltaiky. Takže múdry pánko v obleku si to pozrel, zruba aj so šéfom porátal koľko kWp (blúznilo sa tam o nejakých 100kWp sa mi zdá) by šlo na tie strechy narvať a že ich firma by to teda urobila a dokonca tam bola nejaká možnosť, že my by sme strechu prenajali a oni by to celé zafinancovali a my by sme mali od nich super lacnú elektriku. Šéf sa už videl po odchode pána v obleku kdesi na Bahamách a ja som krútil hlavou a snažil sa mu vysvetliť realitu – ale to sa nedalo. Našťastie vytriezvenie prišlo po pár týždňoch kedy došla cenová ponuka s podmienkami. Tam boli také absurdnosti, že sa to nedalo podpísať – mali sme ukončiť odber elektrickej energie od terajšieho dodávateľa a upísať sa tým foto-zmrdom na 15 rokov, že budeme brať elektriku iba od nich a za ich ceny. Samozrejme cena nebola fixne definovaná, plus tam boli kadejaké poplatky a ďalšie blbosti. Tak ich šéf, na moje potešenie poslal do prdele.

      1. takovejch kurev poslední dobou roste jak houby po dešti, nélepší sou takový ty netáhla co v životě nesmontovaly ani kadibudku, elektrice rozumijou jak koza brance a dondou s poptáfkou že kdo nám bude vole dělat garanta na novou montážní firmu nejlíp za dobrý slovo, checht

        to zas budou ovce vřískat jak vyhodily statisíce a celý to stojí za kundu a prodělávají kalhoty, kolikrát už to po nejakejch tech ovcách bylo, jak jim samotnej distributor nasliboval hory doly a v reálu se to NIGDY nezaplatí a prodělávají kalhoty? furt dokola hory doly sliby chyby?

        řekl bych dobře jim tak, jenže, vo ty miliardy sou vomrdaní vobyčení lidi mj. na těch cenách energií, aby se kreténskejm špekulantům nasypalo do korýtka; když je negdo blbej jak tudle soudruh skoppy, hele jejich věc, ale přes ty zkurvený dotace vymrdávka na vostatní

        no já pak do budoucích prostor akorát asi vyměním výměník Ametaltop „kulatej velkej“ za Alfu, osazenou několika větrákama přímo na sobě, což z toho vytáhne v klidu i víc jak deklarovanejch 5 kW, plus dalších 5 kW ze samotnejch kamen, tendle výměník navíc může být umístěnej prakticky kolmo vzhůru a přesto vytáhne solidní výkon, anžto ty trubky jsou spalinám v cestě kolmo

        dřevěnýho bordelu je jenom na půdě minimálně na dvě sezóny (a po bazarech všude dycky hromady za vodvoz) temperovat (na těch minimálních 5, aby věci nepřemrzaly) to budou radiátory co jich je taky po výměně za podlahovfky tam mraky, a dyž se tam bude mít sedět pár dní a dělat, tak bude stačí rozhicovat kamna hromádkou paliva; přímý náklady budou pár desítek kW eletriky na ty větráky za ROK, ten výměník a ty větráky…akorát holt dyž u toho člověk bude, tak bude muset zvedat prdel a přikládat, hroooza :D

        1. jo a eště pže původní eternitovej komín je uřízlej u střechy, tak prostě dovnitř vstrčit dvoumetrovej kus nerezové trubky s nějakou čepicí, tak to bude taky jednorázovej pořizovací náklad, topit už to bude za čas a zvedání prdele…nevim co víc jako vymejšlet, kamna sou kamna sou kamna v roce 2023 stejně jako 1823 jako 2223

    5. Skopy: U nás se tomu říká: „Nasrat si do huby.“ Tak debilní dotace ne, ale živit další bolševické byrokraty, aby řešili DPH u kdejakého cajku a k tomu rozdělovali a kontrolovali bezúročné půjčky jo? Ještě můžeš navrhnout vládě, aby zajistila takové navýšení koncových cen elektřiny z klasických zdrojů, aby měla FVE návratnost 2 roky. To, že garance výroby z FVE je 0, slovy nula a jak píše autor, bez záložní klasické výroby(tedy s obrovskými vícenáklady) pro distribuci nepoužitelná, ti zřejmě uniká. Když se dnes chceš ohřát 2x levněji než elektrickým přímotopem, zapal si naftu nebo benzín. Při dokonalém spálení znečistí za 10let životní prostředí míň než výroba, transport a instalace fotovoltaiky.

      1. Myslel jsem to tak že bych zrušil dotace na fve a tepelná čerpadla a zavedl nulovou DPH což by bylo na počet úředníků výrazně jednoduší než celý debilní systém dotací, který živý hlavně firmy co ty dotace vyřizují. Ekošílenství jsem nepropadnul, dobře si uvědomuju že elektromobil vs spalovací auto jsou na tom za dobu živnotnosti s emisema podobně. možná je o třetinu lepší jedno nebo druhé, ale to záleží na tom jaké si vyberu vstupní parametry do výpočtu.
        Stejné je to s fve, nebo jinými způsoby získávání elektřiny, nemáme vhodné řeky kde by se dali stavět vodní elektrárny a než postaví další jaderný blok v temelíně to bude možná 20-30 let. takže výroba čisté energie v našich podmínkách v nejbližších 20 letech je těžko realizovatelná. fve neberu jako něco ekologičtějšího ale primárně jako možnost zajistit si (částečnou) energetickou nezávislost, z praktického hlediska je to pohodlnější než elektrocentrála a sklad paliva a náhodou i po stránce ekologické to nevychází zas tak špatně ve srovnání s dovozem uhlí z austrálie, plynu z USA nebo ropy z perského zálivu a její energeticky náročné rafinace a následného pálení v elektrárnách.

        1. Skopy: a proč byste zavedl nulovou DPH? Nebylo by prostě lepší jen dotace zrušit? Nebo máte dojem, že je žádoucí mít FVE všude a tedy je potřeba je dotovat skrze zrušení DPH?

          1. fatdwi 7.3.2023 v 15:50

            Přesně.
            DPH je zásadním příjmem státního rozpočtu. Pokud si aktivisté vymohou snížení DPH u předmětu svých zájmů, je nutno DPH u jiné sorty zboží zvýšit, zvýšit daň spotřební, daň z nemovitostí, zvýšit státní dluh – vláda má v tomto ohledu široké obzory.
            Výsledkem je, že na artikl s nulovou DPH jeho kupci přispívají všichni poplatníci, případně i jejich potomci.
            V tom smyslu se dotace a nulová DPH na FVE neliší nijak.
            Co se týče úředníků, domnívám se, že jejich počet by se v případě nulové DPH na FVE z podstaty snížit nemohl, ale to Skopy buď ví, ale žertuje, nebo neví a navrhuje něco, čemu nerozumí. A v případě bezúročných půjček chudým by zejména díky zkoumání chudobnosti počet úředníků výrazně narostl.
            Osvědčení o chudobnosti mají zatím v oblibě velmi dobře přizpůsobiví občané – tuhle měl v čekárně u zubního lékaře jeden několik lejster a nemohl se rozhodnout, které předloží, protože v hodinách čtení nedával pozor….

            1. Tak ono se s těmi náklady státu za zbytečné úředníky něco dělat dá, jak je vidět na příkladu odjinud https://imprimis.hillsdale.edu/rolling-back-government-lessons-from-new-zealand/, ale ne v zemi, kde je parazitismus modlou občanů i mafie, předstírající správu státu.

            2. ygorek: Špatně. Esi je ten artikl s nulovó DPH nedotované tak jeho kupcovi nepřispjél nigdo nijak.
              Daně a dotace só dvojí. Daně státní kasu plnijó, dotace vyprázňujó.

              1. vltava 8.3.2023 v 19:23

                Dobře.
                Jenom jste trochu nepozorně četl.
                Stane se.
                S vaší závěrečnou větou souhlasím bez výhrad, nakonec to podrobně rozebírám v prvním odstavci, ne?

            3. proč by negdo neco zkoumal? dyž šlo vo ukroše, taky stačil automaton, a co na tom, že ukrošský svině chudáci válečný upruchlývácy si šli požádat i tucetkrát za miliony…tím se totiž ušetřilo a vóbec, za něco si mafoši ty hrady na západní ukravíně postavit musí!

        2. Tak pokud vezmeme fotovoltaiku jako posílení soběstačnosti při dobíjení mobilu a nárazově i o něco náročnějších spotřebičů, třeba aku nářadí na samotě u lesa, má to smysl. Ostatně za své ať si každý vybuduje, co je mu libo. Když přitom ještě v létě a v tichu ušetří na palivo nebo elektrocentrálu, kterou bude potřebovat v zimě, ok. Jenom pokud jde o náklady, budou opět dvojí. Jinak ale třeba účinnost kapalinového nebo vzduchového solárního kolektoru může být více než 80% proti max. 20% u fotovoltaiky a cena při shodném výkonu je znatelně nižší, tak proč ten tlak na fotovoltaiku? Je to zatím řešení zpravidla jen pro ohřev vody a topení, ale třeba někdo zkonstruuje solárně plynovou/naftovou kogenerační jednotku se stirlingem nebo parním motorem, což lze na rozdíl od FVE vyrobit ze 100% recyklovatelných materiálů. O ekologii se ve spojitosti s foto a větro voltaikou v ČR moc nedá mluvit, ale to lidem dojde, až jí budou likvidovat. Jenže mafiáni natlačili lidem do hlavy děs z CO2, který může člověku ublížit leda když ho s ním zavřou do bedny, ale v globálním měřítku je trochu vyšší koncentrace sotva škodlivá. Jo to k otrávení mnoha lidí nebo třeba Bečvy stačí nějakého sajrajtu či vakcíny i pár kapek. Nakonec je třeba mít na paměti, že životní prostředí nejvíc poškozují daně a dotace z nich hrazené. Jednak se kvůli nim musí víc vyrábět – při 50% celkové daňové zátěži 2x a potom z daní žijí úředníci, co svojí spotřebou a odpadem zasírají svět podruhé, stejně jako ta zbytečná nadvýroba.

          1. Přesně. Pokud má někdo řekněme 120m2 šikovně orientovaných střech, volné peníze, rozumí tomu a baví ho to, tak ať si na ty střechy namontuje, co mu libo.
            Jenže to bychom nesměli být v ČR. Se vším všudy. Už jsem tu jednou popisoval, co jsem musel absolvovat.
            Všecko jen kvůli státnímu chodníku, na který by eventuálně uvolněný panel, doletěl leda jen s přídavným raketovým pohonem..

        3. Ještě bych dodal, že ani s těmi uhelnými elektrárnami to nemusí být tak tragické, protože byly výrazně vylepšeny. Cituji z materiálu ČEZu: „Díky uskutečnění programu odsíření se podařilo oproti úrovni na počátku 90. let snížit emise SO2 o 92 %, pevných částic popílku o 95 %, emise oxidů dusíku o 50 % a oxidu uhelnatého o 77 %. Téměř 90 % vedlejších energetických produktů z procesu odsíření již nepatří do kategorie odpadů, ale lze je dále využít.“ Máš asi Scopy pravdu ohledně smysluplnosti dovozu uhlí z Austrálie, když bylo blíž na Dombase. Záleží na tom, kolik procent z energetické hustoty paliva padne na dopravu. U uhlí při max. 30MJ/kg to bude proti ropě s 42MJ/kg znatelně více, ale rozlomenej tanker s ropou zasere oceán o něco víc než když se z něj vysype 100tis. tun živočišného uhlí.

          1. Šmankote …Donbase…

        4. v normálních průmyslovejch zemích trvá výstavba JE kolem 6-8 let

          ne každej je vypíčená areva a jinej zkrachovalej weSTINKhaus…úplně se těším jak do toho pšonci zahučijou za bambiliardy a po 10 letech přídou s prosíkem za rusákama, esli by si mohli koupit pár desítek milionů tun uhlí, pže jejich ach tak sqělý jadery budou další tři roky v kuse spouštěný už jenom do tří let…

    6. Nemají. Protože bez dotací to NEFUNGUJE. :-P

    7. – lijonky 3-6 tisíc, aha, teď tu vo Koblížkovi
      – hustota zvedlá pětkrát, a tu vo Sněhurce neumíš?
      – litiofka se zaplatí, aha, akorát že ty balancéry, regulátory a další eletronika kolem nigdy, že :D

      seš srandista tvl, zas tolik ty pohádky nežer; lijonka bez vší drahé a poruchové elekroniky kolem je taková totálně rezavá mina, nikgdy netušíš, kdy to samo bouchne; LFP je na tom o něco líp s cyklama, tolik se to nepřehřívá a nehoří, ale zas horší objemová a vůbec příšerná hmotnostní kapacita

      každá akunda pokud je nějak výrazně lepčí v jednom parametru, je zas horší ve všech vostatních, tak to prostě je, to je fyzika a chemia; řešit akundulátory je prostě ZLO, zdroj vůbec nemůže stát na takovejch kokotinách

  4. Na všem je třeba vidět něco dobrého – až bude dokonáno plánované zničení Evropy, už nebudou problémy s masovou imigrací čmoudů!
    (sorry za nejapný vtípek, nedalo mi to)

    1. No, oni by tady potom už ale mohli taky třeba vládnout. :-(

  5. „Specifičtí jánošíci možná našli kouzelný šem pro golémy po rabínovi „Lévy? :-)) Hroudy uplácané z hlíny, formanti. brrrrr … Faust proletěl čertovi stropem a někteří by z „pohádek sami vyskočili z kůže, že jo. Aneb zázraky na počkání a nemožné do 3.dnů. Co by ne a co nakonec nejde zhmotnit i když očividně destrukční čety talentů a to zřejmě čehokoliv mohou s určitými motivacemi bum bum jakonů prásk bum bum profitovat do alelujá, nebo snad ne?
    https://www.youtube.com/watch?v=038jfGe7Ls8
    7. 3. 2023 05:06
    https://www.pokec24.cz/politika/dusledky-vyroku-zelenskeho-o-usa-a-valce/

    1. Vau, oprava bum bum kanonů °!° °!°

  6. Tam jsem to zas nezeditoval co co, ať puntičkáři s borováči třeba puknou.

    To už začalo za klauna neviizelné ruky a pokračovalo kovid apartheiem rubešem a teď možná rozšíří válečný pluh na nepřítele č. 2 po usa který nemá přátele ale jen zájmy. Asi rusové to nedělají i když oni umí všude šém na golém – Putin. Tu špinavou hru co jedou kdo nejsou karbaníci dát když jim žvaní pravidla svých kterých se drží a bez nich se titulanti ani nevyučí. Ovšem jsou určitě tací co vše spapají i s navijákem a obávám se že je to tu šperkový fundament poblitiků iluzioistů a i sami předvádějí kaprfíldy k popukání, záhubami. V dobré víře, cvoci. Prostě komu není dáno v apatice nekoupí a s averzí konstatují že memoráky přímo nesnáším a tady ta školastika je o takto postižených natvrdo s výchovami funkčně nevzdělaných zabedněnců programově a přesně podle služebních řádů a přání „nadřízených a i se vzhlédli po vzoru laudon a brzce třeba budou mít z něj zážitkové plody třeba nějakých „delbačevských kotlů s jistotami i nirván naplnění životů možná obého pohlaví a to zcela naprosto. ((sen kalergiho evropy výměny obyvatel eu) Time 9:00 tfujtajblisti
    https://www.youtube.com/watch?v=d2sWFTMVNUc

  7. Jak již bylo uvedeno v normálním světě je postačující informací o ekologičnosti cena, pochopitelně nezkurvená dotacemi.
    A co se cen týče hlava mi nebere ceny FV u nás v protektorátu ve srovnání s tím, co nabízí čínské fabriky na alibaba.com, i pokud přidám něco na dopravu, clo, DPH tak mi to tady přijde brutálně předražené, pokud to teda nevozí raketami přes vesmír.

    1. „v normálním světě je postačující informací o ekologičnosti cena“

      Jak přesně to funguje? Třeba na příkladu sekačky na elektřinu/benzín/akumulátor. Jako že čím dražší, tím ekologičtější? Nebo naopak? Co třeba u kotle nebo u auta (benzín/diesel/LPG/elektro)? A znamená to, že v základu a bez dotací bude cena elektromobilu jiná Norsku než v ČR, protože Norové mají jen asi 2 % EE z fosilu, zatím co u nás je to zhruba 60 %?

      1. Cena na (volném) trhu docela dobře ilustruje, kolik bylo na pořízení posuzovaného výrobku spořebováno zdrojů – všech, od těžby surovin až po čas potřebný ke kompletaci a dopravu. Takže obecně platí, že čím levnější, tím ekologičtější. Nebo, jestli je to tak jasnější, tím více šetřící zdroje.

        1. Foundryman: aby toto platilo, musely by být všechny zdroje oceněny (tedy započítávat externality). A s tím byly a jsou spojeny velké problémy – viz zásadní devastace životního prostředí za totalitních režimů (příklad: zbourání královského města Most kvůli hnědému uhlí; obří škody po těžbách na životním prostředí).

          1. Volný trh oceňuje asi nejrealističtěji. Proto jsem se zmínil o volném trhu. Ten za socialismu nebyl a rozhodně není ani dnes. Nicméně pokud stojí elektromobil trojnásobek ceny auta se spalovacím motorem, lze celkem realisticky usuzovat, že během celého cyklu od výroby až po sešrotování spotřebuje i trojnásobek zdrojů.
            Kdyby mohli obyvatelé Mostu prodat své pozemky a domy za tržní cenu, možná by to dopadlo jinak a to uhlí by se nevyplatilo. To už dnes bohužel neposoudíme.

            1. přesně tak, volný trh umožní vzácné zdroje vhodně alokovat, eurosvaz je naopak promrdá za pičoviny.

              1. LD: je dobré si uvědomit, že eurosvaz pochopitelně také směřuje k „vhodné alokaci“ vzácných zdrojů. Jen se to, co je „vhodná alokace“ dost liší od pohledu normálního člověka. Parazit to ale vidí jinak – zkuste se na to podívat jejím pohledem a máte to doma. Třeba ta soudružka Sedláčková z odkazů je zářný příklad.

              2. Zase ty učebnicové definice. Tys viděl někde na téhle zeměkouli volný trh?
                Už jenom listina základních práv a svobod volný trh neumožňuje a tam kde nefunguje (třeba země třetího světa) tak západní trh „vhodně alokuje“ například dětskou práci.
                Vhodně alokují nebo promrdávají výhradně lidi.

                1. No řekněme, že volný trh je velmi vzdáleným světlem ve tmě, za mne je lepší jít k tomu světlu, než bloudit ve temnotách nebo dokonce jít od pryč od světla, tak jak jdeme nyní. Stav kdy polovinu plodů práce lidí promrdá stát za pičoviny, které přijdou fajn byrokratickým vším je proste zvrácený.

            2. O tom, že spotřeba zdrojů je přímo úměrná ceně zboží není pochyb a podílí se na ní i výše daní, neboť při nízkých by za ně tolik úředníků a papalášů nelétalo po světě. Spotřebu lze nejlépe snížit chudobou a tedy i inflací. Problémem pro životní prostředí ovšem není primárně samotná spotřeba, ale míra její toxicity spolu s množstvím odpadu, škodlivého přírodě a lidské populaci. Ta může být různá za pár drobných lze způsobit velkou škodu, což se dnes týká především rizika znehodnocení zdrojů čisté vody, ale i ovzduší a úrodné půdy. Agenda CO2 je ale jen byznys a nástroj k dalšímu přerozdělení bohatství směřující jako další, již 3. rok probíhající manipulace, k novému otroctví.

    2. To je import a neexistující export kromě žvástů pirátů nebo poblitiků ale to jo jedno. :-) Budete vyvážet práci z montoven otrokáren na kterou vám celý svět kácí bobek a radši ji bohatí dají doma.

  8. Mimochodem, takzvané externality jsou také důsledkem státní všeobjímající péče – stát buď „externality“ prosazuje zákonem, nebo naopak za externality nesmyslně prohlašuje věci, které žádnými externalitami (v negativním smyslu) nejsou. Nejkřiklavější je asi bláznivý boj proti CO2, ale určitě by se toho našlo víc. Při troše dobré vůle i kokrhání kohoutů na vesnici.

  9. Hókala
    dole v komentáři je nenadcvičený pohled na formanty podkolonie kolonie, soutěže úžer. Kývačů.
    https://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/neonaciste-sorosovci-konzervativci-liberalove-a-eurohujeri-se-spojili-do-jednoho-tabora-proti-rusku-a-cine.

    A dáme realistické ložení postižených sebeududkováním s „hektory a hermany inkluzek odpadů?
    https://www.youtube.com/watch?v=unWLay8gyA8

    A kauf „indastry pětidemolice „vjerných °!° °!°ků.
    https://www.youtube.com/watch?v=9a—cJa5-E

    A pro vydlabanty. Time cca. 00:56
    https://www.svobodny-vysilac.cz/2023-03-07-pokrivena-zrcadla-tohoto-sveta-s-petrem-vaclavem-256-dil-120-min/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017