Prosím neobtěžujte pana premiéra s tím vaším žrádlem - zpět na článek

Počet komentářů: 427

  1. Vláda, ani premiér, neřídí ceny a nedělat nic je v téhle oblasti naprosto v pořádku.

    Výdaje na Ukrajince – stát podpořil UA zhruba 30G Kč ročně. Ze státního rozpočtu ve výši (2023) 2223G Kč jde o 1,3%. Bude dalších 77 článků o ukradených daních? Souhlasím, že ti, kteří by UA nejradši nepřispěli nijak, se cítí poškozeni; mně osobně tohle konvenuje víc než zbytek výdajů rozpočtu. Dost možná, že ve spravedlivém státě, kde by měl člověk možnost rozhodnout o účelovém užití jeho daní, by se ukázalo, že sponzoring UA je dobrovolný.

    Souladný postoj našeho státu k protiruským sankcím v rámci EU je výhodný, i když to tak na první pohled nevypadá. Pro srovnání Maďarsko, které zvolilo disentní postoj, je na tom nemlich stejně.

    Tolik fakta.

    1. přidej tam aspoň nulu a bude to vodpovídat reálné situaci, kokote; leze to z nich jak z chlupaté deky a vždycky se odhalí tak špička ledovce, jak tudle třeba ty ukravínský svině, co si podávaly žádosti o dávky třeba desetkrát za sebou a pak ty MILIONY (skrz jednu osobu!!) okamžitě letěly do ukrošova, pže přece jenom, za něco si tam mafoši ty svoje né vily, ale HRADY, co staví na západních hranicích, zafinancovat musí

      ouřadní ředitelská kurva na to celou dobu srala, i když urgovaly snad ai hajzlbáby, ať to kurva řeší a stopne, pže co jako, sou to chudáčci ukravínci, stejně se to vykáže jako sociální výdaje buď nezařazený, nebo eště líp, pro domácí (!!) řešení drahoty

      pak technicky vzato občas ani nelžou v tom, kolik desítek miliard nasypali na pomoc v chudobě, akorát už se nesmí mluvit vo tom, v čí chudobě – čili kolik toho nakradli ukroši a vyvezli to někam do prdele, a že bílej českej pracující/důchodující heterosexuál z toho neviděl ani ň

      každopádně, věřit takovejm kurvám tabulku rozdělení stádních prachů, seš jenom úplně blbej, nebo eště k tomu i úplně zalezlej v pětidemoliční prdeli?

      1. Nešlo by to bez těch emocí? Nejsme báby na trhu. Zdroje?

        K níže uvedené levné ceně elektřiny (např.) v Maďarsku viz:
        https://www.statista.com/statistics/1314534/hungary-monthly-wholesale-electricity-price/

        1. Loading statistic…

          coto jako má kurva byt

      2. Pridat nulu?

        Jako ze podle vas jde na ujrajince 13% naseho rozpoctu? 8-|

        1. No, podle cen všeho to tak rozhodně vypadá! :-P

    2. jo a jasně, nezapomeň si kopnout do paprikášů, akorát že voni vole domluvili obrovský kšefty s RF i rejžákama, kteří tam staví několik fabrik, a dalších několik fabrik tam přesunou západní korporáty; možná to má potom za následek to, že paprikášskej rozpočet je vcelku zdravej a ve většině důležitejch žebříčků mají dobrý výsledky a očekávanej dobrej výhled do budoucna

      tady všichni balí krám a jediný, vo čem přemejšlí, je KAM se přestěhujou, že ale potáhnou je evidentní, což má za následek to, že ve všech žebříčcích už fyjalistán soupeří o poslední místa a zhoršení ratingu není otázkou jestli, ale kdy a o jak moc, přičemž to OKAMŽITĚ asi zdvojnásobí obsluhu stádního dluhu, což spolu s ekonomickým propadem a sníženým výběrem berní je začátek konce, v ten moment se rozjíždí spirála do stádního bankrotu

      1. Paprikáši mají levné energie a ve výsledku jim umožní to, oč my přicházíme ultradrahými energiemi.
        Už bylo ohlášeno, kam se budou stěhovat pobočky některých zahraničních firem, protože tu máme tak drahé energie a mizerné pobídky, že se jim už nevyplatí, setrvávat tady.
        Ve výsledku tak přijde o práci nejen spousta našich lidí, ale i ti nalezlí ukroši, co v nich původně makali. A protože ti druzí jsou ochotni makat za minimálky, tak nejvíc nezaměstnaných bude Čechů.

          1. Dissenter 12.3.2023 v 12:30

            Při kliknutí se na obrazovce objeví graf, na kterém je pro CZ 0,3 Eura/1 kWh pro HU 0,09 Eura/1 kWh.
            Asi by to chtělo nějaký výklad.

            1. Mluvili jsme o elektřině pro firmy (dole, odkaz non-household customers). S výjimkou Řecka na jedné a Finska a pár dalších drobotin na druhé straně nejde o významné rozdíly (jak by se dalo soudit z „levné“ / „ultradrahé“).

              Přímý odkaz na obrázek:
              https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/thumb/6/6c/Electricity_prices_for_non-household_consumers%2C_first_half_2022_.png/800px-Electricity_prices_for_non-household_consumers%2C_first_half_2022_.png

              1. první polovina 2022? jak moc to je relevantní? firmám se to zdražení na několikanásobek teprv začlo projevovat, naplno to platily až právě tak někdy začátkem léta, což rozhodně eště nebude v těch grafech, tam bude nějakej průměr za celý pololetí

                1. Tak zkus najít novější data.

    3. No to teda s těmi 30G řádně přitlač. Nejsem schopen si vzpomenout, kde jsem viděl tabulku od MV, kde byly rozepsány jednotlivé položky. Těch pár zveřejnitelných, ty byly ve vyšších desítkách a stovkách M a ten zbytek, ten byl ze „strategických důvodů neudáno“. Dole samozřejmě chyběl součet, jak jinak.
      Nepřijde mi rozumné, strategické, ale ani hospodářsky vhodné, nalívat takové prachy do doslovné černé díry, co nemá dno a kde většina „pomoci“ skončí zcela jinde, než si naivní snílkové představují.
      Obligátně viz videa p. Šafaříka. Zkousněte to občasné odbíhání od tématu a získáte hrubý náhled na to, kde naše „pomoc“ asi končí.

      1. spousta věcí ani vyčíslitelná není, takový to, dlouhý desítky let nakupovaný hmotný vybavení krajů, měst, obcí a spolků (až po kdejaký dobrovolný hasiče), co rozdávají zkurvenejm ukrošům svou techniku (všecky ty stany, elektrický generátory, ohřívače, hadry, deky, spacáky a podobně), za ty desítky let v tom jsou taky nejspíš desítky miliard

        ukroští bossi a mafijózi to vokamžitě z větší části rozprodají někam dál na východ a do negerstánů, ale až se tady něco posere, zas nějakej větřík nebo povodnička, tak bude všude HOVNO a stád bude muset zase „mimořádně“ tu chybějící techniku nakoupit za další miliardy (samozřejmě nejlíp přes schránkový firmy, spící, čekající až příde příležitost) za trojnásobný prachy, nemluvě o prodloužení škod proto, že v ten moment, kdy to bude potřeba, tak to nebude!!

      2. Zdroje? Čísla? Nechci sledovat videa nějakého Šafaříka, pokud má někdo zajímavou myšlenku nebo informaci, nechť to napíše jako text.

      3. No ale podívejte se na bývalou pějici ministerstva obrany s tím ráčkujícím kreslířem kdysi že jo jak se vypracovala na rozdíl té dnešní s tančíkem v tašce a černochem doma, nebo ne? Zas děláte kozi, co?
        https://www.youtube.com/watch?v=Q_NqQq51jaM

    4. Tak samozřejmě, na tunelované a předražené armádní zakázky peníze jsou, na přidání fízlům podle inflace taky bude, na ukáčka a rozkradení podporu UA je taky, ale na dvacet mld. vlastním důchodcům peníze nejsou.
      To, že ti to konvenuje nejsou fakta, ale popis tvého křivého charakteru.

      1. Taky dost peněz nacpou do skupiny obyvatel, která má své majetky, aby si tyto majetky zhodnotili (dotace na tepelná čerpadla a FVE). Přitom při dnešních cenách snad není ani potřeba dotovat, návratnost zaručena i tak.

        1. O tom mi ani nevykládej, třeba zrovna podpora OZE (celkem do roku 2030 to má být bilion Kč) a nebo církevní restituce (130mld. Kč) jsou tunely za bílého dne. Kdyby se ty prachy vrazili do důchodů tak je nemusíme řešit.

  2. Vidíte – a z mého pohledu je nakupování zbraní za státní finance, ale i ze sbírek občanů špatně.
    Proč zrovna na dávky – proč ne například na léčení českých dětí, na jejichž operace se pak musejí sbírat víčka od petek?
    A pokud jde o ty dávky – nebýt inflace a plošného zdražování naprosto všeho, tak obyčejní pracující lidi – podotýkám pracující lidi – by jistě vyšli i bez ponižujících dávek, o které by jinak nežádali.

    1. Ještě z jednoho důvodu je nakupování zbraní a jejich dodávky do konfliktu špatně.
      Špatně je, že Slovan vraždí Slovana, nebo chcete-li, tak Rus Rusa.
      Nemyslím si, že zrovna my, jako Slované, se toho musíme z rozhodnutí této zkurvené vlády účastnit. Je jedno, co si kdo myslí o Rusech. Faktem zůstává, že RF není SSSR a VVP není Brežněv. Že tam Rus vraždí jiného Rusa, je špatně a my bychom se toho neměli účastnit podobně, jako se toho neúčastní Uhři a zatím i Germáni.
      Ostatně, ten transparent na berlínské demonstraci proti dodávkám čehokoli na UA, byl výmluvný a říkal, co si většinově Germán dnes myslí: „Stalingrad tentokrát bez nás“.

      1. Ale no tak se uklidníme, ne? :o))) Vždyť čelisti už jsou posbírané, zuby pozametané. Vždyť jste to přece i vy omezení hlupáci museli aspoň podvědomě vědět. :)

      2. Prostě ase hezky zařaď a vyčkej :o) Ale mám jednu otázku. Ten drak už dorazil nebo je ještě pořád na cestě? :o)))))

      3. servisdok :
        „Špatně je, že Slovan vraždí Slovana, nebo chcete-li, tak Rus Rusa.“

        – je však fakt, že väčšina (neruských) slovanov podporuje to vraždenie ruských slovanov. Aspoň podľa volebných výsledkov.
        Ono- tí neruskí slovania nechcú pochopiť, že po tých ruských prídu na rad tí ne-ruskí.

        1. Tak určitě. :-P

    2. Jestli nekdo na operaci dětí sbírá víčka od petek, tak sice hodný, ale debil.

  3. to sou ale kurvy ti doochodci, co to tady všecko vybudovali a bez nichž bys trčel v nějaké korporátní sádrokartonové boudě za nepředstavitelnej majlant, asi jak je zvykem třeba v Sydney, že eště furt nezdechli a místo toho chcou mít aspoň na nájem/energie ve svým bytě co má těch 40-50 let z větší část furt původní všecko, včetně vybavení (snad vyjma pračky a sporáku, co už za tu dobu zdechly), co? :o)

    1. A to brutální rozkradení v devadesátkách jim teda velkoryse odpustíme? Nebo dáme dvoji metr? Důchodci budovali a ONI rozkrádali?

      1. To jde za ODS a oposmlouvou.

        1. Chudáci zloději a tuneláři. Oni vlastně krást a tunelovat nechtěli, ale Klaus se Zemanem je k tomu donutili :)

          1. Btw, tu ODS a CSSD tenkrát houfně volil kdo? Dnešní důchodci.

            1. Ty kecy servisdoka či Behemota jsou tak akorát na pár facek. Obdivuju vaší trpělivost, jim stále ty jejich lži a hovna vyvracet.

      2. No jéje. Za průser vždycky může někdo jinej. Aneb oblíbený V pětactyřicátém nás osvobodilo rusko a v osmašedesátém okupoval Sovětský svaz.

        1. máš to náký domotaný, přece vosfopotila ukravína, a napadlo russsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssskó, ne?

  4. zdravím,
    k tomu , že vláda nemá jak ovlivnit ceny potravin, potažmo čehokoliv, je jediná odpověď, je to narativ, česky pohádka,
    bo daně z benzínu a nafty, bo dotace, bo zákonník práce, bo daně z nemovitostí, bo dálniční poplatek z kilometru dálnice, bo poplatek recyklace, bo emisní povolenky, bo napřed dotace na zničení uhelného průmyslu, tedy dotace na plynové pece a přípojky, a ted dotace na zničení plynu, tedy na soláry a tepelná čerpadla, bo, bo bo bo bobo bo, atd bo bo bo

    1. Taky mě překvapuje to kvantum reklam na firmy, nabízející tepelná čerpadla, často pohromadě s FVE. Firem zcela bez historie a bez referencí, už je jako nablito. Vše vyřídíme za Vás – AlfaSolar a Vašut..

      1. Co je na tom zajímavýho? Když je poptávka, přijde i nabídka. A poptávka je jak nikdy, zavedený firmy nestíhaj, tak se snaží přiživit se kdo může.

        1. tak snad si to pitomci vyžerou

          1. Do pěti let nastane veliký mrzení, až se jim ty rychlokvašený střešní elektrárny spálej na škvarek a čerpadla z papundeklu rozsypou. Už vidím, jak se hledá viník, jedinej kdo za nic nebude moct, budou ty plačící nešťastníci co chtěli ve svý chaloupce žít zelenějc, protože jim to někdo doporučil. Viz přímotopy v devadesátkách, velký FVE v 2010, první generace tepelných čerpadel, kdy se to sem vozilo z Číny takovým tempem, až jsem si říkal že jde o nějaký fieldtesty na středoevropanech…

            1. rejže sou jediný, kdo se směje – drtivá většina výroby žrkadel, drtivá věčina výroby větráků, drtivá většina výroby lednicodel (nebo aspoň komponent), skoro výhradní výroba přímotopů, deček…

              co že to posílá ojvropa? dluhopisy?

              1. dluhopisy a pak si tady budeme všichni navzájem poskytovat služby… ach jo, není to tak dávno co se tu blouznilo, jak výroba hmatatelných věcí + rejpání se v zemi je pro smrdiaky a že Evropa se postaví na vyšší přidaný hodnotě, na službách, softu a vývoji a vynálezectví… dnes když si na to vzpomenu tak nevím jestli se mám smát nebo brečet.

                1. musí byt buď rozumnej mix všeho, nebo v nějaké jedné oblasti vynikat tak moc, že budou všichni chodit za tebou a vo kšeft nebudeš mít nouzi

                  dyž nemáš ani jednom, tak je to fpiči

    2. Já tedy úplně nevím, jestli chápete pravomoci vlády, když mluvíte o změnách zákonů.

      1. Tak zase je nutno říct, že vládní koala má pohodlnou zákonodárnou většinu.

        1. Jistě. Ale legislativní proces má svoje lhůty, a jakmile se zrychlí využitím např. institutu legislativní nouze, tak tihle „VLÁDA NIC NEDĚLÁ“ spustí ohromné kňů.

          1. Samozřejmě. Ať udělá co udělá, všechno bude špatně

  5. Fascinující, kolik Lojzů si tady bere do huby volný trh. Právě ten je totiž Fialenkovým pánům trnem v oku a dělají vše pro to, aby přestal existovat.
    Ta inflace je čistě projevem deformací a zkriplení trhu, takže ano D-Fens má pravdu – Fialenko by proti tomu něco dělat mohl. Už jen tím, že by se na tom zeleném svinstvu nepodílel. Aspoň snaha by za tím byla….

    Jste směšní, vy lepší lidé. :-)

    1. Jsou. Ale neviditelná ruka je vyfackuje :)

    2. dritchie :
      „Fascinující, kolik Lojzů si tady bere do huby volný trh.“
      – volný trh nie je celom širokom okolí už aspoň 100 rokov, od založenie FEDu. Takže sa nemôže brániť, a všetko zlo možno naň hodiť. Ale je to moc príjemné, keď ovčania presne vedia, kto je vinný za ich debilných politikov, ktorých si demokraticky zvolili.
      Ale jedna ruka tohto trhu ešte funguje : Tá neviditelná ruka, ktorá ovčanov vyfackuje.
      (PeterSly !)

      1. TO je právě to, že tito socialisti mohou dělat cokoliv, a trh se nebrání. Akorát jim nakonec nafackuje a opět si zatancuje na jejich mrtvolách :)

    3. Inflace: Green deal. Tisk peněz. Covid. Sankce na Rusko.

  6. Výborný článek, díky. Jestli bych měl kdykoliv pochybnost o tom, že autor dělal v automotive, popisem onoho jednání ji vyvrátil,. Podobná jsem zažil.

    Nicméně já jsem Fialovou vládou nadšen. Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce. A Fialenko dělá co může, aby agonii neprodlužoval.

  7. Zasraní keynesiáni…

    1. Sice ano, ale jsou to vlády, kterým se keynesiánské bludy zatraceně hodí. Že někdo vytvoří chybnou teorii není zločinem…

      1. Máte pravdu, leč využití ideologické, nebo strategické bohužel následky nezmění.

        1. Hm, Hm… Jen jsem chtěl ukázat správným směrem. Lord Keynes za ty sr*ky nemůže. Koneckonců, je 70 let mrtev. Od té doby vznikly mnohem lepší teorie.

          1. „Lord Keynes za ty sr*ky nemůže. Koneckonců, je 70 let mrtev.“

            – heheééééé, aj voľný trh je už 100 rokov mŕtvy, a ešte stále za všetko môže.

            1. No dobře, propagandisticky ano, ale mezi námi, co tomu rozumíme… :)

  8. Mám nepříjemný pocit že Fialenko s Ropušenkem mají momentálně u prdele nejen celý elektorát. Ale mají fpiči i jakékoliv volby jako takové.
    Protože ví, že se ke korytu dostali ne díky voličským vohnoutům, ale že jim vyhrání voleb zařídila americká rozvědka a její mediální oddělení zahrnující ČT apod.

    A že jim dokáže zařídit vyhrání i dalších voleb. Každému vohnoutu nabídnou nějakou straničku s líbivým programem, a pak je všechny (jeden prsten všechny sváže a do Mordoru zaveade) dají dohromady třeba v nové Desetikoalici.
    A vše pojede dál podle notiček z americké ambasády.
    Ostatně tenhle trik udělali američtí rozvědčíci u voleb už nejmíň 3x a pořád jim to vohnouti žerou.
    (myslím že poprvé to bylo s paroubkem, kdy volby vyhrála ČSSD, ale koalici dokázaly sestavit jen strany CIA protičeské koalice, sloužící americkému páníčkovi)

    1. Mají to na háku. Průměrní politici, bez jakékoli vize, jen udržovači a názorově kam vítr, tam plášť. S pocitem státníků na koni, protože nemají absolutně žádnou konkurenci.

      V patách je Babiš, který je nepřijatelný z mnoha důvodů (hygienická diktatura, agrofert, krade stejně jako ostatní, už tam byl a tak dále).
      Za ním je Kanimůra, který ani výš nechce, protože mu vyhovují státní příspěvky za hlasy a mandáty + totální nezodpovědnost.
      Zbytly levice nehodící se do agrofertí drůbežárny chcíply. Bohudík.

      Pak už tu máme jen směšné pořvávající kolozubé dezoláty, kteří jsou levnou kořistí twitterových a mediálních jízlivců.

      Kde je do háje normální pravice? Koruna Česká s voličstvem tvořeným částí rodin členů to nevytrhne.

      1. Takže systém je na hovno nebo lidi v něm nebo obojí? :D

        1. Systém který bere ekonomicky aktivním lidem cca 1/2 peněz (podíl veřejných rozpočtů na HDP) aby je dával neproduktivním, se zhroutí vlastní vahou. Lidi jsou fajn, ale řídí se pravidlem hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere.

          1. Myslíš? Já znám lidi, co by se hluboce styděli, jít poníženě žebrat o nějaké dávky a nechat se při tom lustrovat.

            1. Je normální nebýt parazitem.

            1. Kuš, hubu suš. Řvi, podíl lví. To říkal už KHB a platí to stále. Proto je třeba mít jasná pravidla, co stát NEMÁ financovat.

            2. dyby startapy tvl, ale hádám tak pětina větších technologickejch firem tam měla účet, aktuálně ze statisíců, milionů, desítek milionů liber dostanou 85 tisíc jako pojí-štěnic, což mají tak na pár dní fungování…to zas bude proooser…

              a významní anál-lytici už jasně říkají, to je důsledek všech těch úchylnejch ideologickejch hovadin, jako ty zelenokundo rejtingy, který ukazujou spíš na pravej vopak skutečnýho ekonomickýho stavu; čili řečeno krátce, dost možná bude brzo na bubnu pár dalších bank, což lezly do prdele uhniji s těma fantasmagorickejma hovadinama…

            3. JH:

              Ale nebojte, v Cechii jsme pokrokovi, tady budeme startupy podporovat, masivne!

              Je potreba ukoncit coal mining a zacit data mining, povidal soudruh Timmermans, vzpominate?

              https://www.e15.cz/byznys/stat-napumpuje-do-startupu-pres-miliardu-podporit-chce-ai-nebo-fintech-1397003

              S ohledem na to, ze ze startupu prezije tak 1/10, zrejme brzy dojde na slova ekonomky Svihlikove o „pomste realne ekonomiky“ zalozene na surovinach a fyzicke produkci. Jdeme tomu naproti milovymi kroky.

      2. Ano, není kde brát. Proto otázka zní, jestli se současné zřízení se státem za každou prdelí prostě nepřežilo…

        1. Samozřejmě. Ono to nejde utáhnout.
          Ale to…obnovení ekonomické rovnováhy… bude dost zajímavé. 2008 byla jen drobná ochutnávka.

          1. Prostě lidi přestanou žvanit, v politice, neziskovkách nebo na demonstracích a socsítích a začnou makat a poslouchat zákazníka, případně svého zaměstnavatele. Nebo budou mít hlad.

            1. No, jenže máme několik milionů lidí, co v životě nesáhli na práci a dobře žijí… A tento stav budou chtít zachovat.

              1. Jejich problém. Nemyslím si, že by se bylo potřeba bát nějakého úspěšného povstání netáhel.

                1. No… Zatím napáchali pěkné škody, ne?

            2. Dissenter:

              Svata prostoto!

              Slysel pan neco o evropsky hodnotnem ESG hodnoceni? Ne? Tak racte nastudovat, pak tady nebudete placat takovy hovadiny…

              Prej „poslouchat zakaznika“, ten byl dobrej, jeste k tomu pridejte „ekonomiku zalozenou na poptavce a nabidce na volnem trhu“… ale pockejte s tim tri tydny, na aprila ;D

      3. Dissenter :
        “ Mají to na háku. Průměrní politici, bez jakékoli vize, jen udržovači a názorově kam vítr, tam plášť “

        – V ČR už fúka 20 rokov iba západný vietor ??????
        Podceňuješ politikov a ich múdrosť. Tých (tuším) 150 zvolených gaunerov sí získalo lásku milionov voličov, a nechalo si pichať do riti aj jed z USA. A teraz oslavujú ich voliči vypnutie ruského plynu, a nosia dva svetre.
        Toto by predsa hlupáci nedokázali !!!!
        Myslím, že hlupáci nesedia tam hore, ale tu dole !!!

        1. Spíš bych řekl, že voliči mají takové politiky, jaké si zaslouží.

          Ale nejde mi do hlavy, proč je tak málo populární opravdová pravice.

          1. Jste na stopě.

            Co je populárnější, „Odpovědnost a práce“, nebo „za to může někdo jiný“ a „zajistěte mi obživu“?

            1. Ano. Jak vidno, i pan domácí se z pravicových postojů časem propracoval ke Státe, postarej se o mě.

              1. Já to teda moc nevidím, omluva. Já teda v tom volání po zásahu vlády vnímám volání po Rašínovské reformě, ale třeba se mýlím.

                1. Rašínova reforma byla celkem solidní zlodějna a silná koruna kurvila československou ekonomiku až do okupace. To jen tak na okraj. Už tenkrát jsme byli exportní ekonomika

                  1. Německá a rakouská hyperinflace byla lepší? A okupace s nadiktovaným kurzem 1:10 vyvolala hotový boom.
                    Zásadním problémem nebyla měna, ale rozpad zahraničního obchodu v důsledku první světové války a rozpad čtyřicetimilionového vnitřního trhu habsburské říše.

                  2. Právě proto, že Rašín tu hyperinflaci viděl a taky viděl, jaké má následky, tak to udělat musel, neměl na výběr.

                    1. Hyperinflace přišla později než Rašínovy reformy. Až v roce 1923.

                    2. Protože udělal ty reformy.

                  3. Nemluvě o faktickém znárodnění 1/3 hotovosti.

                    1. Pozemková reforma byla taky žrádlo. A protože, jak pravil Tatíček, státy se udržují idejemi jakými vznikly, tak se u nás v Kotlince staly zlodějny a křivárny nedílnou součástí naší národní a politické kultury.

              2. @shane
                jo státní plánovací komise, to byli borci.
                Možná by se ještě nějací našli, určí ceny a fšecko bude fajn.
                Mlíko 1l 10 Kč (stávalo i míň v akci před 8 lety)
                Máslo 250g 20 Kč
                Rohlík 50g 1 Kč
                Chléb 1kg 20 Kč
                Kuře 1kg 40 Kč (stálo běžně 2010-2018)
                Vysočina 10dkg 10 Kč
                Párek vídeňský dtto
                Brambory 1kg 5 Kč celý rok
                Pivo desítka za 5 Kč, tolik stával legendární Bráník dvoulitr ještě nedávno…
                Atd., atp
                Podotýkám jen, že průměrná mzda 2010 byla 24kKč a doochod 10kKč a zatěžovat
                zdejší fňukaly spotřebním košem se už vůbec neodvažuji.
                Mimochodem nakupuji už pár let v malém obchůdku po cestě z montovny a do Polska ač to mám 2km moc nejezdím.
                Nesnáším plnou ledničku narvanou levnými dobrotami z Biedronky, 300g goudy co musím sníst za týden než oschne, levné párky v igelitovém střívku, vodou napitou szynku a jogurty o 2 Kč levnější. Kupuju tam ryby neb je tam větší výběr a semtam něco v akci, před vánoci olej rzepakowy, neb byl litr o dvacku levnější než v Česku.
                U řezníka jsou dramaticky levnější jen kuřecí čtvrtky, plné tuku…

                1. házíš perly sviním

                2. Dachsmeister 12.3. 18:50
                  S tím Polskem mě to docela zaujalo. Občas jezdím nakupovat do Rakouska (Gmünd), kde je výběr známých rakouských superkarketů a nakoupím. Ceny se od ČR prakticky neliší, respektive něco je levnější, něco dražší. Zboží je ale kvalitnější a je ho větší výběr, typicky ovoce, uzeniny a sýry.
                  Kvůli finanční úspoře tam nejedeme. Spíš tak občas zajdeme jen kvůli tomu, že máme český obchody okoukaný a v Rakousku můžeme nakoupit přesně to, co chceme. Výborně vedený je třeba – světe div se – Tesco vedle Weitry na cestě do Gmündu.
                  Co to Polsko?
                  Dá se tam ušetřit, nakoupit kvalitněji, nebo obojí? Co tam ty Pepiczky vlastně táhne?

                  1. @Childeater
                    Já nevím, je to levnější tak cca o 20%, možná více v některých případech, ale já jsem ten typ co kupuje na co má chuť a ty se mění.
                    A nesnáším ledničku narvanou žrádlem v baleních XXL.
                    Mám čerstvé srovnání s německými supermarkety a tam je radost nejen cenová, ale hlavně ve výběru.
                    My dost vaříme k k večeři, tak těch pár snídaní zvládnem ufinancovat i s Fialovou drahotou. ;-)

                    1. Rozumím, díky!

                    2. Dachmeister:
                      Přesně tak.Kvalitní suroviny jsou důležitý.Raději si zajedu na jih a narvu mrazák xxl angusem, než kupovat v akci xxl výsekovku z lidlu:-)Ale teď vážně:To je klasický psychoefekt, na který odjakživa sázejí obchodníci.Máš chuť na Horalku.V krámě je za patnáct.Předražená.Stejně si jí koupíš, protože to chceš hned, sežereš jí máš zase na půl roku klid.Ne tak u jiných.Nemají chuť na Horalku, ale vidí akci 3+1.Dohromady za dejme tomu 44.No, a je to doma…

              3. Ani jsem si nevšiml… :-P

    2. kaBrnak :
      “ Protože ví, že se ke korytu dostali ne díky voličským vohnoutům, ale že jim vyhrání voleb zařídila americká rozvědka a její mediální oddělení zahrnující ČT “

      – preceňuješ vplyv US rozvedky. Na víťazstvo vo voľbách bohate stačí ČT. ČT presvedčila ovčanov, že dva svetre nahradia ruský plyn.

      1. Souhlas. Jsem si dost jist, že naše volby byly legit. Proč podvádět, když stačí pokroutit.

        1. Argument – „Zmanipulované voľby“ – to je iba taká náplasť na polichotenie debilných voličov.
          Hodiť vinu na iných – to je moc potešujúce.

      2. Čo ti jebe ? Zapomněl jsi:

        -na VAŠistického trockistu Rychetského a jeho předvolební úpravy zákona ve prospěch proamerických stran ?
        -zapomněl jsi na to jak Rudý svetr z amerického Aspenu doslova před očima rozložil a zlikvidoval jedinou relevantní opoziční stranu, a to sice ČSSD ?
        -zapomněl jsi na vyřazení neamerických kandidátů z volby prezidenta 30% neplatných hlasů, zatímco ostatní proameričtí kandidáti měli jen nějaké procento neplatných ?

        A to je jenom pár svinstev na které jsem si zrovna vzpomněl, že vedly k současnému stavu.
        Bylo jich mnohem víc, jen jsem to už pozapomněl.

        Navíc na ČT se dívají už jen důchodci ze zvyku. Podstatná část elektorátu byla zhypnotizována a brainwashingována jinými mídii.
        Hlavně těmi v německém vlastnictví (a co je Německo? Kolonie s kancléřským systémem, pod americkou okupační správou od WW2)

        1. No, tá úprava platila pro všechny. ČSSD nebyla reálná opoziční strana, jela prozápadní sr*ky jako ostatní.

    3. Jakkoliv si myslím, že plácáš píčoviny jako vždycky, tak i kdyby to byla pravda tak co?

      Vy ruský komouši jste tady vládli padesát let a žádný zmanipulovaný volby jste k tomu nepotřebovali. K udržení u moci jste tu měli tanky a komouše musel volit každej bez nějakýho předstírání a konspirací.

      A nemám pocit, že by to tu rusák dovedl k nějaký prosperitě.

      Takže jestli to tady teď řídí tajně američani přes nastrčený loutkový vlády, tak je mě to u prdele, protože je tu mnohem líp než za rusa.

      1. Přesně takhle ale argumentovali komouši až do té perestrojky :-)

        Vy buržousti jste to přivedli jen dvěma světovým válkám a velké hospodářské krizi, zatímco teď mají pracující co jíst i co na sebe a rozhodně se jim žije lépe než ve třicátých letech.

      2. No, koukám na inflaci a HDP a hrozící velký krach a nevím, zda bych zrovna tento argument…

        1. Az klesne zivotni uroven pod tu bidu a svrab do ktery to dotahli komousi, tak me ten argument klidne omlatte o hlavu.

          Zatim je to tak, ze co jsme se zbavili komousu se mame lip.

          Inflaci mame. O hrozicim krachu nevim.

          Kazdopadne jedinej kdo tenhle stat zatim dovedl k bankrotu byli prave komousi, tak na to nezapomente. Menova reforma tomu tusim rikali.

          1. O třetí pětiletce nemluvě.

          2. Mně se nezdá.
            Komouši měli na důchody a ještě financovali stavby, o jakých si tento pomrdaný režim může nechat jen zdát.
            Komouši mimo jiné postavili dvě jaderné elektrárny, bez kterých by tento režim byl v piči.
            Takže si ty svoje rozumy o komouších, strč víš kam.

            1. Aby nebyla mýlka:
              Je toho kurva hodně, co těm předchozím komoušům vyčítám a nikdy nezapomenu.
              Osmačtyřicátý i padesátky, během nichž zbytečně přišla o život spousta lidí při rozkulačování a zakládání JZD, také přišel o prosperující živnost ten, kterému z velké části vděčím za to, co umím a který mě naučil systému práce, jaký byl obvyklý ve vyhlášených, prvorepublikových radiotechnických firmách.
              Politické procesy – tady samozřejmě všecko špatně.
              Na druhé straně, kdo vyloženě nevyjebával do režimu (což neznamenalo mít ohnutá záda), tak měl klid a měl se poměrně dobře. Díky nejebání do režimu, nebo tzv. vnitřní emigraci, si takového člověka, notabene s dobrou pracovní morálkou a nějakou odborností, režim neměl proč všímat. Dotyčný pak měl klid v životě, žádné nervy co bude zítra a měl tu odbornou práci jistou, ze které pak pohodlně a sám uživil rodinu i přesto, že žena byla na mateřské s druhým děckem. Mezitím stihli pořídit bydlení (často přistavěné patro u rodičů, nebo postaveno vedle, na jimi darovaném pozemku), vybavit kvartýr vším potřebným a až děti trošku povyrostly, tak i na ty dovolené a na levnější auto zbývalo i přesto, že ti daní manželé nijak zvlášť neškudlili – ale taky je třeba napsat, že nerozhazovali za naprosto zbytné píčoviny.

              Zrovna já to takhle měl, ačkoli nepionýr, nesvazák a nekomunista. Byť jsem s režimem měl nějaké „“neshody““ (ty dvojí uvozovky nejsou chyba) co se týče muziky a jejích původních autorů (necelé 4 roky v kapele), nebo potom toho, jestli s oficiálníma papírama od KKS i od Pragokoncertu a s nejvyšší kvalifikací můžu, nebo nemůžu, zvučit kromě oficiálních akcí i koncerty, nebo minifesťáky pankáčů, skinů či metalistů.
              Takže až na pár sezení u kafe a bábovky v úřadovně v UH, se to obešlo bez větších excesů a fakticky to bylo, zpětně hodnoceno, jen takové nafoukané tytyty, jestli nás fakt nasereš, tak ti ty papíry sebereme. Měl jsem je v podstatě v prdeli, byl to přivýdělek k normální práci, kde na mě páky neměli. Někdy to ani nebyl přivýdělek, ale spíš sčítání škod a hodnocení, co je ještě použitelné, nebo co po několikaterém nablití do subbasových horen smrdělo tak, že se muselo zlikvidovat – zvlášť po těch „povedenějších“ akcích pankáčů a skinů :D
              Nemělo to u mě vliv ani na práci a její náplň, na přístup šéfa a 13 kolegů, ani na výjezdy na Západ, ani na další studium mých dětí. Měl jsem, až na pár závistivých udání, celkem klid i na tu „práci po práci“, což od 1986 už šlo za kolek legálně.

              Nejsem takový nafoukaný pitomec, abych nepřipustil, že mnozí na tom nemohli být hůř, zvlášť u míň atraktivních profesí, nebo v jiných krajích, kde měli okresní a krajští tajemníci občany, nebo vedoucí pracovníci podniků své pracovníky fpiči.

              Píšu o tom, že za tehdy platných zákonů se prostě nevyplácelo do režimu jebat.
              Ti chytřejší to pochopili už poměrně brzy, někdy ještě i před ZVS, ale nejpozději po ní a po zkušenostech z ní. Kdo to nepochopil, nebo pochopit nechtěl, tak to byla čistě jeho volba, zda jeho děcka zůstanou bez fotra, mezitím co on bude za tu svou „pravdu“ hnít v base, žena zůstane bez prostředků a na pospas tomu režimu, do kterého pan manžel tak usilovně jebal.

              1. Jo presne….zmrdi jako ty to nazvou „ti chytrejsi“.
                Ja tomu rikam „ti zmrdi“

                1. Lojzo :D od tebe se nechat nazvat zmrdem, to je pocta! To ti nedochází? :D

                  1. Chapu, ze lidi jako ty, to tak berou.
                    V pohode, kdyz ti to udela dobre…

                    1. ty vole, zmrd od OSA nekoho oznacuje za zmrda, to nevymyslis

                    2. Ano, to je v pohodě, tak je to v pořádku. :-D

              2. servisdok:
                „…pochopili už poměrně brzy, někdy ještě i před ZVS, ale nejpozději po ní a po zkušenostech z ní…“
                – – –
                Ano.
                A ta ZVS byla vlastně i takovým přelomem – kdo jí měl za sebou, čekalo ho spíš to lepší.

                .

                1. To si tak úplně nemyslím, protože vím, že pár lidí ± stejného ročníku, přišlo z vojny dost zmagořených či rozchlastaných a pak měli problémy.
                  Vím i o lidech, co narukovali jako nekuřáci a po příchodu ze ZVS hulili jak zjednaní – to tam způsobovala nuda, zvlášť druhým rokem.
                  Taky jsem tam poznal lidi, co až na vojně poprvé uviděli splachovací hajzl, nebo lidi, co se museli doučit dost velké části některého oficiálního jazyka, pár kousků se doučovalo i čtení a hlavně psaní, protože občas bylo potřeba někam něco zapsat a bylo nutné se s nimi nějak domluvit, jinak ničemu nerozuměli. Myslím ani nemusím naznačovat, z které části ČSSR ti kluci byli. Byli z toho nešťastní, frustrovaní a někteří i vzteklí, dokud si je „potajmu“ někdo nevzal do parády a nedoučil je aspoň to nejnutnější. Pak z nich ale byli chlapi, od kterých bych si klidně nechal krýt záda. Měli jen smůlu na to, kde a komu se narodili. Dříči k pohledání, schopní až do noci, při 0° venku skládat něco na vejtřasce, nebo Kačeně.

                  Sám jsem se tedy moc nenudil, nastupoval jsem už jako kuřák a pivní píč. Jenže díky službě v ČB, jsem pak přišel do civilu, zmlsaný Budvarem. A protože tady v okrese skoro nikde nebyl k mání ani ve flaškách, natož na čepu (jen v interhotelech), tak ty místní samosery jsem skoro 2 roky radši nepil vůbec :D

                  1. servisdok:
                    Vojna měla jeden přínos.Člověk poznal široké spektrum lidí.Něco podobného nabízí pouze kriminál.Co se týče tvýho názoru na život za komančů tak ano: Pokud se držela huba a krok, tak se dalo žít.Ovšem pouze sobci nevnímali to zlo.Pro dnešní dobu ovšem platí to samé.Takže to zavání marností a beznadějí.

                    1. Musim nesouhlasit. V kriminale prilis velke spektrum lidi nepotkas. Clovek si tam vazi tech par vyjimek, co jim muze verit a tak, jinak je to vsechno na jedno kopyto…

                    2. Lojza:
                      Poznáš tam lidi, s jakýma by ses v životě nesetkal.Tak to bylo myšleno.

                    3. Forge: to prave Lojza ne, jde tam mezi svy, ktery uz davno zna, sou to vsichni kamosi :-)

                  2. Vojna měla jedinou výhodu, člověk se naučil se fyzicky rvát. A to dost tvrdě, na krev a menší zlomeniny. Jinak by byl za onuci. Myslím, že zrovna tohle jsem pak v reálném životě použil snad jednou a víckát rozhodně nechci. Od toho jsou krátké palné zbraně.

                    1. V kriminále jsem nebyl, ale tipuju, že by to bylo podobné. Kdekoliv je člověk přinucen se setkávat s nižšími vrstvami života, které nerozumí sofistikovanému vysvětlení, ale potřebují přes držku, to nebude jiné.

              3. Sorry, ale nechci mít přistavěné patro u rodičů, levnější auto a už vůbec nechci strávit rok stlaním kavalce a učením se pořadového kroku.

                A tohle vše (co dneska má i průměrný elektrikář, kromě té vojny :)) mít jen za podmínky, že se nevzpěčuju proti režimu?

                NASRAT!

                1. No, takže jsme se dozvěděli, že jsi průměrný elektrikář, máš vlastní barák, slušné auto, nebyls na vojně a nic ti vlastně nechybí.

                  Tak proč sem píšeš ty píčoviny a snažíš se diskutovat o věcech, o kterých vůbec nic nevíš, protože jsi je nezažil – a všechno o nich, máš vyčteno z internetů?

                  Na tvým místě bych toho radši nechal, než dopadneš jako chudák Lojza.

                  1. Už jsem staršího data výroby, takže jsem na vojně byl. :)
                    Takže kritizuješ blbě.

                    1. Dissenter:
                      „…jsem na vojně byl…“
                      – – –
                      Nikoli však za strého režimu, že…?

                      .

                    2. Bylo to za starého režimu jiné? Ubylo politických školení, ale moc poddůstojníků s iq tykve byla stále obrovská a to jsem měl výhodu drzého čela, osvalené postavy, zkušeností z boxu a nastoupení jako „špagáta“. :-)
                      (podporučík v záloze :-))

                    3. Dissenter:
                      „…za starého režimu jiné?“
                      – – –
                      Zcela jistě bylo.
                      Vím, že jsi „Y“. Věřím, žes měl coby špagi se svalstvem výhodu. Za předchozího režimu bys ji ale mít nemusel.

                      .

                    4. Přišlo mi, že býti „špagátem“ mělo výhodu spíš u důstojníků (gum), zatímco u vojínů (mazáků) šlo spíš o ty svaly.

                    5. Dissenter:
                      „…býti „špagátem“ mělo výhodu spíš u důstojníků (gum), zatímco u vojínů (mazáků) šlo spíš o ty svaly.“
                      – – –
                      To ano. Ale jak jsem psal – za starého by ani svaly nemusely znamenat nic. O nepsaných pravidlech, která platila tam, kde jsem byl, by mohl být román.
                      Viděl jsem brečet zbitého těžkého atleta, za konkrétní věc (a byl to číslem můj „starý“).

                      .

                    6. Nemohu posoudit, u nás to byl trochu … elitnější (trochu přeháním) útvar, takže se moc nepěstovaly žádné vylomeniny a bitky se dost řešily. Ale jak říkám, taky jsem tomu neunikl a dát na chvíli najevo slabost, převálcovalo by mě to.
                      Šikana ve smyslu přesily se moc nepěstovala, spíš to bylo 1:1.

                    7. Jó, špagáti s drzým čelem. Ano, jednoho četaře absolventa s takovým čelem jsem tam potkal.

                      Tu deku a pár ohnutých dílů fosforbronzové antény od R-112, jsme pak museli vyhodit. Deka byla pochcaná a smrděla hovnama.

                    8. servisdok
                      12.3.2023 v 20:15
                      – – –
                      Věřím tomu.
                      A já sám jednoho č.a. vydusil, ač jsem na něj fyzicky neměl. Platil Bo vz.58…

                      .

                    9. Jo, bylo to jiné.

                    10. Být tebou, už bych v tom sebe-shazování nepokračoval.

                      Ale jak je libo, druhý Lojza v provedení „libtard“ se hodí, bude prča.

                    11. Nevím, co je libtard. Ale kolaboranti s komunismem a Ruskem mě štvali tehdy, i dnes. :)

                    12. Zaprvé: Nebylo to žádné Rusko, ale třistamiliónový Sovětský svaz.
                      Zadruhé: komunismus v ČSSR nikdy nebyl, byl tu -relativně- volný socialismus, oproti takovému Rumunsku, nebo NDR zcela určitě. Volnější měli jen Maďaři a v určitém směru Poláci.
                      Zatřetí: nelze kolaborovat s něčím, co neexistuje.
                      Jestli je pro tebe kolaborací zbytečné nevyjebávání do tehdejšího, socialistického režimu a zákonů, pak je mi tě vážně líto.

                      Znovu tě upozorňuju, že udělat ze sebe na tomto webu idiota, je snadné, rychlé a obvykle to nejde vrátit.
                      Proto ti radím, abys v tom radši nepokračoval. Každým dalším příspěvkem to jen potvrdíš.

                    13. Jen technická, řekl bych spíše tužší, obzvláště ke konci. Oproti NDR určitě, ale Maďarsko, Polsko v 80.letech byli před námi…
                      Sakra, vždyť na Ruzyni koncem 80.let naši komunisti zabavovali i (sovétskou) Pravdu :)

                    14. Ale nic nezabavovali, dala se s asi 3-4 denním zpožděním normálně koupit a číst podrobnosti o perestrojce a o tom, jak tam pokračuje.
                      Je ale možné, že zabavili to vydání, v kterém byl vyhlášen Gorbyho „suchý zákon“, protože to by vyvolalo všeobecné pobavení celé ČSSR (při pověsti Sovětů) a to nemohli potřebovat.

                    15. Osobní zkušenost v rodině. žil jsem v Martině, kde byla ZŤS, můj děda byl podplukovník. Asi nemusím rozebírat.
                      Pravděpodobně šlo o to, aby ohlídali, kdyby se něco nehodilo. Nevím.

                    16. 1) Tím hůř. Až zbyde 50M Moskalsko, bude zase o kus líp na světě.

                      2) To je mi úplně jedno. Omezující a duchamorný režim to byl stejně a srovnávám ho se Západem a ne s ještě horšími svinstvy.

                      3) Kdyby tvoje a předchozí generace masivně nekolaborovala, režim by nezůstal. Celkem chápu, proč ty a tobě podobní zbabělci nenávidí Ukrajince; protože jejich odvaha až šílenost až nepříjemně kontrastuje s českou zbabělostí v r. 1938, 1939, (1946,) 1948 a 1968.
                      Mám nefér výhodu, že jsem se do takové situace nedostal, takže nemůžu vědět, jestli bych nebyl zbabělec jako ty. :)

                    17. Tak jo, pokračuj. Pobavíme se při neděli.
                      Na zítra toho moc domluveno nemám a mám v sobě od pěti hodin odpoledne už tři presa, tak ještě chvilku vydržím.
                      Jeď, draku a neser se s tím.

                    18. Dissenter:
                      Zbabělec je asi zbytečně silný výraz.KSČ měla cca 2 miliony členů, republika 15 milionů obyvatel.Takže se dalo žít i bez rudé knížky.

                    19. Forge: Jasně že dalo. Taky jsi mohl za protektorátu pracovat na artilerii ve Škodovce a pak jet za odměnu coby nejlepší dělník do lázní Prora (no dobře, to se nestihlo začít používat).

                      Ale že bych měl tu drzost se tím chlubit…

                    20. A pokud v téže Škodovce, pak za socialismu, pracoval na reaktorových nádobách a příslušenství k nim podle sovětského vzoru, tak taky kolaborant s režimem?

                    21. Jistě že ano. Může max. mlčet a šoupat nohama. :-)

                    22. Ad „Kdyby tvoje a předchozí generace masivně nekolaborovala, …“. Dovolil bych si nesouhlasit, politika ČSR, Protektorátu, zase ČSR, pak ČSSR, ČSFR a nakonec ČR byla vždy z 90% určována vnějšími mocnostmi, za 100 let se nezměnilo vůbec nic – Francií, Německem, SSSR, USA, EU…
                      Kolaborace nebo odpor vůči režimu nehrály nikdy významnou roli a už vůbec neovlivnily jeho existenci. Taková je, bohužel, realita. Rozdíl je jen v tom, jestli zrovna vládli politici, kteří se dokázali alespoń občas vzepřít, nebo nadšení aktivisté, plnící přání velmocí dříve, než byla vůbec vyslovena.
                      Nám budou potomci vyčítat Green Deal, multikulti, genderové šílenství atd. a nebudou moci pochopit, jak to mohl národ dopustit.

                    23. Foundryman: tohle se těžko posuzuje. V 1968 jsem si jistý, že bychom si vydobyli lepší režim, něco na způsob gulášového socíku Maďarska nebo Jugoslávie. V 1948 byla velká šance. V 1939 malá, v 1938 … tam nevím, hodně lidí, co se v historii vyzná, je přesvědčeno, že by se historie vyvíjela jinak.

                    24. ČSSR byla sakra důležitější, než Maďarsko. Vojenský průmysl.
                      A Jugoslávie je úplně mimo.

                    25. V roce 1938, ač to zní kacířsky, nebyla šance vůbec žádná. Kdybychom se pustili do války s Německem, dopadli bychom stejně nebo ještě hůř než Srbové v roce 1999. Francie a Anglie (o Německu a Itálii nemluvě) by nás prohlásily za viníky války a podpořily by Německo. Dnes bychom byli součástí Říše, ať by následná válka dopadla jakkoli. Případně, pokud by se podařilo obnovit ČSR, pak snad jedině v hranicích Protektorátu, Sudety by byly v hajzlu definitivně.

                    26. to Foundryman:
                      Osobně si to nemyslím, nikdo by neoznačil ČSSR za původce války. Jenom za jeho první oběť….poté.

                    27. Jako Srbové? Jakože bysme pár let podřezávali sudeťákům krky, etnicky vyčistili republiku od Němců, pak by nám Dohoda vybombardovala pražský hrad a sídlo vlády, mezinárodní tribunál by odsoudil Beneše a pár nejprovařenějších vrahů a jelo by se dál?
                      Ve skutečnosti by na nás Francie a UK coby garanti mnichovské uvalili embargo a dali by Hitlerovi volnou ruku. Ten by uzavřel hranice, spolu s Polákama a Maďarama, přes zimu by nás nechal vykysat, trochu počechral bombardováním a na jaře by zkrachovalý, vymrzlý a vyhlasovělý ČSR převálcoval za tejden. A celou dobu by jel takovou protičeskou propagandu, že by mu zbytek světa tleskal i za to, kdyby nás všechny nahnal do plynu.

                    28. Citace: „Kdyby tvoje a předchozí generace masivně nekolaborovala, režim by nezůstal.“ Odpověď: Tohle asi vstoupí do historie, jako největší chujovina všech dob. Pán si hraje na „morální autoritu“, bez sebemenší znalosti tehdejší reality. Ani mě nepřekvapuje, co píše dál. Přeprogramovaný lidský ideo-robot. Takové současný režim potřebuje.

                    29. Technická – byl tu komunismus, protože vládli komouši, stejně jako byl v Německu nacismus, když tam vládli náckové. Jak lživě ten komunismus soudruzi slovně označovali je nepodstatné. Komunismus totiž není žádná beztřídní společnost, ale totalitní režim pod vedením komunistické strany. Tvrdit něco jiného je stejná lež, jako když soudruzi lhali o „pravicové“ NSDAP. Oni lhali FURT!

              4. Jojo. Úžasnej komunismus.

                Do třicíti jste bydlel s manželkou a dětma v jedný místnosti u rodičů, dokud pro vás ten úžadnej sosík nepostaral, což nastalo asi tak za 5-10 let. Auto byla spíš utopie a čekalo se na něj i roky v pořadníku. Vrcholem luxusu byla automatická pračka a barevný televizor. Zahraniční dovolená prakticky nemožná.
                A to vše pokud jste držel hubu a krok.

                Dneska si může důstojné bydlení zaplatit i mladý pár po škole. Auto má skoro každej osmnáctiletej cucák a po světě si lid cestujou i několikrát do roka. A to všechno bez ohledu na to, jestli na vládu píčujete, nebo ne.

                Ale chápu, že to jde teď všechno od prdele, protože místo kila špekáčků už teď pořídíte jenom osmdesát deka. Fakt v prdeli. Zlatý komouši.

                1. x-f 12.3.2023 v 20:47
                  Do třicíti jste bydlel s manželkou a dětma v jedný místnosti u rodičů, dokud pro vás ten úžadnej sosík nepostaral, což nastalo asi tak za 5-10 let. Auto byla spíš utopie …
                  – – –
                  Ve 4. ročníku SŠ přišel verbung do HDBS, do vojny ubytovna, po vojně byt 1+1/1+2 svob/žen, ve výstavbě nové 3+1.
                  Šlo o odbornou práci, zčásti drsnější podmínky.
                  Nevzal jsem to.

                  Šel jsem jinam, ovšem konec RVHP, padly stavby MLR, BLR a s tím šance na velký prachy.

                  Tím chci říci, že kdo preferoval prachy a chgtěl pracovat, ten mohl – já neměl žádné protekce…

                  .

                2. Všecko špatně.
                  Platí „voják se stará, voják má“.
                  3+1 v paneláku jsem získal ještě za svobodna, tři roky po vojně – a ano, do té doby u rodičů, kde jsem měl adaptovanou i dobře (za své) vybavenou dílnu na tu „práci po práci“.
                  A 110LS s nějakými 40.000 jsem kupoval už rok po vojně, protože mi přišlo blbý, lítat po všech čertech tátovým, opečovávaným Fiatem. Tahle práce se bez vlastního auta dělat nedala.
                  Svoji paní jsem po svatbě přenesl přes práh našeho vlastního bytu. Byla v něm už automatka Zanussi, 82cm Panasonic a komplet obývák, zbytek vybírala moje paní.
                  Ještě něco máš k tomu tvému „komunismu“?

                  1. Nesnažte se někomu namluvit, že tohle bylo za komunismu běžné. Já ho taky ještě zažil a vím jak na tom lidi v okolí byli.
                    Taky vím jak na tom byli rodiče. A to táta vykonával taky nadstandardně hodnocenou profesi a vlastně ani máma na to nebyla špatně.

                    Jasně, kdo vykonával nějakou „protěžovanou“ profesi, mohl se mít líp. Dneska se maj taky někteří nadstandardně. Jen už to nejsou horníci atd.

                    Dneska nemusí bydlet tři roky po vojně u rodičů nikdo a auto maj už cucáci na střední a to mluvím o obyčejnejch „lemplech“, nikoliv o „vyjímečných“ lidech jako jste vy.

                    Není fakt, že vy takový vyjímečný člověk jste na to musel za komoušů dřít a dneska to má kdejakej lempl jen tak? :D

                    1. já zas vidim moc dobře, jak na tom lidi sou dneska, miliony se jich podívají tak do prdele, a né na dovolenou, vlastní bydlení je už nepozdějš od loňska taky spíš utopie

                      od letoška si to důstojný bydlení zaplatí tak možná ten mladej pár společně s rodičema a prarodičema dohromady, tos myslel, když teď budou doochoci vokradení za bílýho dne?

                    2. to Behemot:
                      ještě přidej mrtvé na ulici.
                      Podle všeho (a zejména pak statistik cestovek, což dřív byla bohulibá a poslední poctivá práce Okamury) pojedou lidi na dovolenou krize nekrize. Tyhle ty tvoje plačky o okradený důchodce si strč za klobouk – kdo koho o co okradl? Maximálně tak Babiš, když navázal růst důchodů na inflaci, takovou blbost. Slíbit kravinu je snad nejhorší zločin.
                      Mimochodem, furt tady vláda hledá nové peníze, co je můj osobní problém je, že nehledá úspory. Brečí, že nemají na kde co a na seznamu v hlavní sekci běží reklama na náborový příspěvek na nové cajty….
                      Digitalizace státní správy – nenechte se vysmát. Přitom to je na 5 mld investice s úsporou stejnou do dvou tří let.

                    3. Behemot me pripomina tu scenku z Monty Pythonu, jak se vzneseni panove v klubu u doutnicku predhaneji v prehaneni, kdo se mel v mladi hur. Nakonec to konci pan, ktery rika, ze rano museli vstavat driv nez sli spat, cely den museli pracovat, otec je kazdy den zabil a bydleli v krabici od bot uprostred silnice.

                  2. Víš Noku, ty jsi konkrétní případ zmrda, kvůli kterým to vypadalo jak vypadalo před prazským Majdanem tak právě po tom Majdanu. O tebe bych si ani kolo neopřel ;) A právě kvůli takovým zmrdům jako ty, nebo třeba dýfenz, mě opravdu těší jak skončíte vy i vaši parchanti. Je to jen vaše dílo.

                  3. to servisdok:
                    Mám kamaráda, který tu tvoji vychvalovanou „tvrdou“ práci dělá 50 let. K dobru nám dodnes dává historku, jak si musel na byťáku sednout na chodbu a řekl, že ten flek neopustí, dokud mu ten byt nepřidělí, protože má na cestě třetí dítě a s tchyní v garsonce už bydlet nemůžou. Defiloval tam soubor lidí od nejnižších referentek až po šéfa – pak ho málem zavřeli.
                    Byt nedostal. Musel to zaplácnout do kapsy a bylo to druhý den – Kobylisy 3+1 za výtahem. Nějakej jinej čekatel asi ostrouhal.

                3. Na druhou stranu berte v potaz fakt, že ony ty faktory definující „jak se máte“ se mění, protože se mění společnost. Řešit, že tehdy jste čekal i roky na auto, zatím co dnes ho má každý cucák je skoro jak říct, že tehdy neměl počítač prakticky nikdo, a mobil vůbec nikdo, zatím co dnes mají.

                  No mají, jenže dnes jste bez auta v půlce republiky tak nějak v hajzlu, mobil je pro značnou část populace nezbytnost i kvůli práci, a na počítači taky přepisuje zprávy kde kdo. Tím neříkám, že se dnes nemáme lépe, to sakra máme. Máma si tuhle stěžovala, že sporák za komunistů jí vydržel snad 20 let, ten co koupila někdy v 95 jí vydržel taky 20, a teď jí každý řekne, že nový jí vydrží tak 7. No je to fakt, jenže za komoušů stál ten sporák několik výplat, ten z roku 95 jí stál jednu výplatu, a ten co kupovala před nedávnem byl kolem 40 % důchodu… což je smutný, když se všichni tak zaklínají ekologií, ale co už.

              5. to servisdok:
                No jak to říci, ano, šlo to, asi.
                Ale ke chlubení to tedy není, to ti povim.
                Tys prostě nedělal kravál a tím pádem ti nikdo nesral na hlavu přímo, jen tak možná ukakával, což tak nevnímáš. Že jsi v kleci se zrnem a vodou, tos tak nějak nebral zle – bylo, nebylo.
                Vypadá to, že sis našel svoje místo v systému, k jehož nedostatkům máš dodnes, přiznej to, trošku slepotu.
                A to propaguješ jako skvělou variantu dneška.

          3. No, určité neobhajuji hospodaření socialistů, koneckonců, proto to projeli.

            Já jen, že nám opět vládnou a trendy v ekonomice jsou jasné. Samozřejmě, můžete to pojmout jak ten chlápek, co padal z 50. patra a na každém patěe si říkal „Zatím je vše v pořádku“. Za poslední rok úspory dolů o 15 procent a životní úroveň o 10.

            1. Ekonomika jede v cyklech. Období růstu střídají období recese. Někdy je recese menší, jindy větší. Bylo to tak vždycky. Ještě bych z toho nevyvozoval ukvapené závěry.

              1. Ekonomické cykly nejsou žádná nebesy daná předurčenost, nýbrž důsledek existence fiat money a bankovnictví částečných rezerv.
                V dřívějších dobách byly krize způsobovány především válkami, epidemiemi, neúrodou a podobně. Dnes k jejich vyvolání stačí centrální banky a diletanti ve vládách, alespoň to je pokrok.
                Finanční krize dnešního rozsahu naposledy zažíval snad starý Řím v posledních cca 200 letech své existence. Ostatně, podobnost vývoje euroatlantické civilizace a Západořímské říše je poněkud znepokojující.

                1. Včetně té inflace.

                2. Tulipánová horečka taky nebyla zanedbatelná…

                  Ale jinak souhlas, existence fiat money a rozhazovačnost vlád (+ zdanění) je hlavní důvod.

                  1. Tulipánová horečka je taky zajímavá historie. Něčím připomíná současné akciové bubliny. Oproti teorii o masovém zblbnutí lidí bych ovšem postavil můj soukromý názor, že šlo především o průvodní jev tzv. Osmdesátileté války, kdy došlo kvůli válečným výdajům k omezení nabídky spotřebního zboží a tím vznikl převis disponibilní hotovosti nad objemem obchodovaného zboží.

                    1. Podobně jako po covidovém blbnutí.

              2. Ano, v 47. patře je vše v pořádku :)

                Jedna věc jsou cyklu, druhá věc jsou enormní dluhy, přebytek peněz, deindustrializace… Koneckonců, i 1929 byl vlastně cyklus, jenže extrémně zesílený vládou vládou…

          4. Jakože dokud nás tahle vláda nedostane do stavu tak padesát let zpátky tak je to jako v pohodě?
            To měl být argument?
            Tak jako bránit ti v tom nebudu, když po tom toužíš, ale beze mě.

            1. Až nás dostane do stavu před rokem 1989, tak to bude známka jednoznačně selhání.
              I vrácení životní úrovně před rok 2013 by bylo velký selhání.

              Obojí je ale dost nepravděpodobné. I totálně neschopnejm komoušům to trvalo dost dlouho, než rozjebali co se tady povedlo za první republiky vybudovat.

              Nicméně momentálně bych řekl, že se životní úroveň nevrátila ani o 5 let dozadu a lidi už vyváděj.

              1. Přesně tak, žádnou hysterii zatím ve svém okolí nepozoruji.A to žiju na venkově.Recese bude, to je jisté.Otázka zní, jak hluboko to půjde.Myslím, že to nikdo neví.Ve hře je dost faktorů.

              2. Mám pocit – ale počítám to z hlavy – že už jsme někde na úrovni 2018.

              3. Úplně si nejsem jist, jestli má smysl o tom diskutovat, když vlastnictví bytu a nájem bytu považuješ za ekvivalentní životní úroveň.
                Těžký post socialismus začíná pomalu končit totiž až teď.
                Nechci být ošklivý, ale odhadl bych to tady na DF, že tak 80% přispěvatelů, kteří si hrají na pravičáky, by se z skutečného kapitalismu podělali do kalhot a instantně šli volit ČSSD, protože by spadli v těch rozevřených nůžkách mezi ty chudáky.
                V Anglii se vlastník nemovitosti, kterou pronajímá nazývá landlord, to mluví za vše.

                1. starter25:
                  Těch 80% je asi normální podíl těch, co se nikdy nedostanou nahoru.Z důvodu lenosti, hlouposti, vrozené submisivity, výchovy k ohleduplnosti a slušnosti atd…Kapitalismus je boj jak v pravěku a kdo je cíťa nebo dobrák, má smůlu.Vlci ho roztrhaj.Ryzí kapitalismus má dost společného s feudalismem, možná přeneseně i s otrokářstvím.Doufám, že v Čechách se udrží dnešní mutace, i když na ní hodně lidí nadává.V Anglii funguje ničím nepřetržený feudální systém majetku, kdy šlechta má rozdělenou půdu a vlastní i vesnice.Domy spousta lidí vlastní, ale je to na pozemcích, které šlechta prodala.

                2. Nevím kde jsi vzal, že vlastictví a nájem bytu považuju za ekvivalentní.

                  Strovnával jsem to, že za komoušů museli rodiny s dětmi bydlet v jedný místnosti u rodičů, kdežto dneska si nájem může dovolit i pár po škole. Kde to tam prosím vidíš?

                  Za komoušů totiž nebylo nic a tak mladá rodina nejen že neměla vlastní bydlení, ale neměla možnost ani toho podnájmu. Nezbylo jim proto nic jinýho, než bydlet v tý jedný místosti u rodičů, tchýně, prarodičů atd.

                  To jak řešili finální bydlení pak je další otázka. Za komoušů čekali, až jim byt přidělí (a pak nebyl jejich), nebo svépomocí postavili, nebo pořídili byt v rámci nějakýho družstva a spláceli.

                  Dneska se sice taky můžeš dostat k přidělenýmu městskýmu bytu, ale to je okrajovávěc. Spíš si postavíš, nebo koupíš byt.

                  1. x-f: Tak pokud popisuješ padesátá léta tak by to mohlo souhlasit jinak je bydlení to poslední, co lze komoušům vyčítat a v roce 89, kdo nebyl úplný vocas, tak odcházel z komunismu prakticky s vlastním bytem nebo domem. Často s nevratnou či bezúročnou půjčkou, s kterou porevoluční inflace udělala směšné částky. Jako doplácení původní půjčky 60k z roku 1980 v roce 2005, směšné.
                    Právě komouši přestěhovali z domů z dob krále klacka, kde se mačkalo více generací, s hliněnou podlahou a hajzlem na chodbě do civilizovaného bydlení.
                    Na všechny postkomunistické země z pohledu podílu vlastnického bydlení západní Evropa jenom smutně kouká, kdy zadlužili i svoje vnoučata, protože hypo se tam běžně dědí.

                    1. S vlastním bytem těžko. Byty v soukromém vlastnictví jsou až porevoluční záležitost. „Dostat byt“ znamenalo mít přidělen byt k pronájmu na dobu neurčitou. U družstevních bytů by se o soukromém vlastnictví bytu jakžtakž mluvit dalo, ale družstevních bytů byla menšina.
                      Postavit si dům vcelku šlo, jen to znamenalo trávit kolikrát roky všechny víkendy a dovolený „na maltě“. Znám dost lidí, jejichž rodiče během jejich dětství stavěli a většina z nich na to moc s láskou nevzpomíná. A ironií osudu většina z nich onu nemovitost v dospělosti opustila a žijí jinde.

                    2. Fokusuj na slovo „prakticky“, má v té větě svůj význam. Nakonec všechny ty byty v soukromém vlastnictví skončily za velmi příznivých okolností, o kterých píšu. Já bych teda řekl, že většina nové výstavby za socíku skončila ve vlastnictví družstevním. Máš pro to nějaký zdroj, že ne?
                      Tak jako já mám z první ruky nevratnou půjčku ve výši 200k na řadovku za cca 300k. Jako kdyby mi dneska na dům za 15 mio dal stát 10 mio jako nevratnou půjčku tak do toho jdu. Pravda je, že stavba svépomocí byla často řehole, to mám taky z první ruky. Bez práce ale nejsou koláče.

                    3. Stavba svépomocí znamenala tvrdě makat všechny víkendy po dvě sezony plus v týdnu po večerech nějaké úklidy a přípravy. A dům stál. Takže to nebyl takový problém. Já dům postavil, víceméně ve dvou lidech, před osmnácti lety, vloni jsme ještě stejným stylem vyfrkli dílnu o stejných rozměrech a podobného rozpočtu. Je to na každém. Stále ještě stojí materiál na rodinný dům cca 1,5 – 2 mega. A postavíš to.

                    4. h72: To ste dobré. Můj kamoš si vzál v 88 tó nenávratnó půjčku, furt pohoda, až „najednó“ v 98 nevěďél z keré do keré aby mohl kolaudovat a nemusél to vracet. Ale to býl spíš takové vodstrašující příklad jak nestavět.

                    5. starter25: No vida, další takové kerýmu sem přispjél na barák… :-)

                    6. vltava: Mně jsi na nic fakt nepřispěl, jestli máš na mysli tu socialistickou dotaci, o které jsem psal.
                      Ale je roztomilé, že víš, na co komu přispíváš.

                    7. starter25: Fakt né? A gde se teda téch 200 000,- Kčs „dotace“ vzalo?

                    8. Plácáš. Projdi si čísla ČS ze sčítání. Od pádu komunismu jsme si ve všech možných číslech polepšili.

                      Ubylo vícečetných domácností. Snížil se průměrný počet členů domácnosti. Zvýšil se počet místností. Zvýšila se průměrná plocha bytu (snad krom Prahy). Plocha připadající na jednu osobu se prakticky zdvojnásobila. Celkově počet bytů narostl za 20 let po revoluci z cca 4 mega na 4,7 atd.

                      Celkově z toho nelze vyvodit jiný závěr, než že se kvalita a dostupnost bydlení po revoluci zásadně zlepšila.

                      Žvásty jak bylo za komančů líp si můžeš strčit za klobouk.

                    9. Je zřejmé, že historie ti moc nejde, ale opravdu si dostuduj jak to tady vypadalo po válce, ať se dál nezesměšňuješ.
                      Pak bych poprosil o citaci, kde píšu, že za komančů bylo líp. Takhle stupidně prázdné výkřiky není moje doména.

                    10. Z historie jsem tě právě poučil já pako ;)
                      A už se nezesměšňuj, nebo se ti budu vysmívat podruhé.

                3. Těžký postsocialismus? Co to je? Pro koho to platí? Pro globální a spřátelené korporace mafiánsko fašistických vlád? Proč by mělo 80% podle tebe tzv. pravičáků v „pravém“ kapitalismu mělo někam padat? Ti by na tom byli stejně jako dnes. Prostě by se dál normálně živili prací. Jinak ano, od dob socialismu si asi většina lidí v ČR žije lépe, jen jsme na tom trochu jako feldkurát Katz: „Jo, to se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.“ Přesněji, když nás vlády zadlužují. Státní zlato uloupené Brity, Němci, Američany a nakonec rozprodané vládou s podporou Vency Flašky.
                  x-f tu dál něco mele o tom, jak za socíku bydleli rodiny s dětmi v jedné cimře u rodičů. Asi jsem žil v jiné ČSFR, ale v mém okolí jsem takové skoro neznal. Kdo nebyl líný, buď si postavil nebo koupil starší a opravil dům a pak byla bytová družstva, ale např. i podnikové, kromě státních bytů. Samozřejmě ti, co setrvávali s nebo po svých předcích v neudržovaných pavlačových domech z 19. stol. s jedním hajzlem na chodbě i v éře socialistické, budou tu dobu vinit nejen za to podstatné – nesvobodu, prolhanost a rozesírání ekonomiky politikou(k čemu se mílovými kroky vracíme), ale i za svojí neschopnost obstát profesně a ekonomicky už v té době. Nemluvím zde o těch, které komouši opravdu diskriminovali, neumožnili jim např. studovat atd.

                  1. Oprava ….rodiny bydlely…

                  2. Muzu rict to same o dnesku.

                    Kdo si dnes nedokaze poridit nemovitost, je budizknicemu,nemakacenko a flakac ;)

          5. No, k té životní úrovni bych jen připomněl, že pokud půjčíte cikánovi 1.000.000,- Kč, jeho životní úroveň se rázem neuvěřitelně zvýší. Dokud to mega neprochlastá a neprohraje v automatech.
            A přesně tak se chovají posledních 20 let naše vlády a posledních 40 let západoevropské vlády. Ta životní úroveň totiž jede na dluh. A obávám se, že nastává doba splácení.

          6. proti třicátejm letům skutečně vzrostla životní úroveň, jak těch nejchudších, tak v průměru, a to eště jaksi kurva bylo potřeba opravit zem po válce a pozdvednout pasteveckej slovač do průmyslové civilizace

            zmenšilo se množství nadprůměrnejch, to jo (prakticky jenom nějaká ta umjelecká smetánka a nejvyšší pohlaváři, přičemž to, jak kradli voni, tak je dneska strčí do kapsy kdejaká místostarostenská svině)

            tendle režim dostal na zlatým podnose průmysl sice poněkud zhuntovanej, ale furt nejak funkční, funkční (a docela předimenzovaný) elektrickou, vodárenskou a plynárenskou soustavu, stejně jako že většina lidí měla bez potíží kde bydlet (a ne že vosum lidé v jedné cimře), atd., a kam to vede? do naprosté deindustrializované prdele s dluhem teď už přesahujícím stádní majetek, kde si lidi nebudou moct dovolit základní potraviny vedle brouků, nebudou se smět normálně dopravovat, a kdo nebude moct pracovat (na nemoci, stáří a tak), tak zdechne jako všivej bezďák?

            krátí se dny, kdy většině lidí už bude hůř, než za předchozího bolševika, a myslim, že to tendle režim stihne rychlejš, než za jak dlouho zbankrotoval ten předchozí

    4. >Mám nepříjemný pocit že Fialenko s Ropušenkem mají momentálně u prdele nejen celý elektorát. Ale mají fpiči i jakékoliv volby jako takové

      Mají elektorát v piči protože budou zavádět korespondenční volbu a těch půl mega ukacek co sem natahali z západní Ukrajiny samozřejmě dostanou časem občanství.

      Ale hlavně věřme té demokracii soudruzi.

  9. :) Žádný strach chošííí. Na každého se dostane. Všichni nakonec skončíte s holýma prdelema. Vyčkejte spořádaně konce toho co jste spustili :o)

    1. A a budeme slyšet – já nechci na měsíc fííííí, ne na pilu ne – bzmmmm.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017