Pravda vítězí. Fakt? A kdy? A hlavně: čí? - zpět na článek

Počet komentářů: 178

  1. Pekne shrnuti! Jinak hlasovaci boti uz zase jedou? Fakt by me zajimalo, komu presne takovyhle text tak moc lezi v krku, ze se zaobira ovlivnovanim hodnoceni.

    1. Ani jsem si nevšiml že je tu nějaké hodnocení :-) Možná si nějaký elf nebo vnitrák myslí, že to tu funguje jako na facebooku a snaží se tomu snížit dosah, který tu ovšem takto nefunguje.

      1. Hodnoceni mi parkrat prislo vhod, kdyz jsem po precteni prvnich par vet nejakeho vyplodu prescrolloval dolu, abych se podival, jestli je ten clanek skutecne tak stupidni v cele delce. Jinak to taky vnimam tak obcas. Clanky o technice, autech, zajimavostech mi prijde ze jsou vetsinou tak do 1.2, o politice, nebo kde je vetsi nazorovost tak do 2. No a zbytek je pak fakt sracka nebo boti. No a pak je tu jeste Alien:)

        1. Vzhledem k tomu, že tu nevychází tisíce článků, ale tak dva tři, tak u neznámého autora kouknu na čtenost a komentovanost a přečtu kus, jestli to odpovídá kvalitě či kontroverznosti.

      2. A tak dobře, když tu zabije čas, než abyskutečně škodil jinde.

  2. Článek zajímavý a autor si může blahopřát, že už jsou s panem Mrcasikem dva, kteří dokáží dnešním komančům slušně hnout žlučí (ráno známka snad 4.75 a to měl článek pár přečtení).

    Současně by mě zajímalo, k čemu vlastně nabádáte?
    „Tím nijak nenabádám k defétismu či vlezdoprdelství, které je nám historicky vlastní.“

    Přijde mi to symptomatické pro dnešní dobu. Každý ví, co nechce a proti čemu se vymezit (lze velmi dobře vidět i u volby prezidenta), ale prakticky nikdo není schopen říct, co by chtěl a za co stojí za to bojovat.

    1. @fatdwi: Nabádám k hledání pravdy a odmítání lží. Ať už ta pravda bude nakonec jakákoliv, stojí to z mého pohledu za to. Jinak se z toho marasmu asi nevyhrabeme. Máme jako lidé i jako národ na víc.

      1. Otázka je jak s tou pravdou naložíte až ji zjistíte? Třeba fakt, že každá demokracie směřuje inherentně ke komunismu je snad i dokazatelná. Co s tím? Přestat tu hru hrát nepomůže, protože ji stále bude hrát většina lidí kolem mě.

      2. HandyMan: jak to souvisí s „defétismem či vlezdoprdelstvím“? Hledání pravdy přece není alternativou, to je úplně jiná věc a není s (třeba) defétismem ani v souladu, ani v rozporu.

  3. Díky za rozumný názor, poslední dobou si říkám, jestli se zbláznil svět, nebo já. A jak vidím, nejsem v tom sám.

  4. Ad „potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956“ – bylo to stejne jako kdyby ve stejne dobe, tj. 9 let po prohrane valces miliony mrtvych, povstali Nemci. Navic zde byly reci o opusteni Varsavske smlouvy. Vzpominky na valku byly hodne cerstve – hlavne svinske chovani madarskych vojaku na vychodni fronte ne nepodobne pobaltskym narodum. Co se tyka madarskych vojaku, jakmile se zjistilo ze jsou to Madari, do zajeti se behem 2. svetove valky moc nebrali. Ad nase ceske trauma „1968“ – je to hlavne o neschopnem Dubcekovi – ten mel mentalne mozna na oblibeneho krajskeho tajemnika KSS ale na vic proste nemel. On sam byl taky vic „na polovacce“ nez realne v praci. Pred srpnem se mu to snazilo vysvetlit ze takhle soudruhu ne vic lidi. I Breznev – ktery sam byl proti ale vojenske jestraby znervoznovalo blouzneni o treti ceste a opusteni Varsavske smlouvy. Naposledy ho presvedcoval neoficialne Kadar na setkani na delovem clunu, Dubcek to proste nebyl schopny pochopit. Po takove diskusi pak uz jen pronesl Kadar smerem k ceskemu prekladateli ze „vas stary je proste pitomec“ a odjel. Rudolf Barak by na jeho miste byl lepsi a pravdepodobne by to byl schopen se svymi manazerskymi schopnostmi zkoulet aby byli spokojeni vsichni.

    1. @Dede007: to je zajímavé doplnění, část z toho vím, ale historické souvislosti jsem použil ve zkaratce spíš jako podkres a kontrast k dnešku. Třeba tu historku o Kadárovi neznám, z které knížky čerpáš?

      1. Historka z doslechu. V Cechach se vsechno hned rozkeca. I tlumocnici maji rodiny a dobre zname. Osmdesatnici si toho pak docela pamatuji ale bohuzel jich neni tolik co by mely pamet, dar vypravet, siroky rozhled a kamarady/ kolegy aby clovek slysel ten popis minulych udalosti a osob z jine strany. Ta impertinence se prirozene do zadne oficialni zpravy nedostala a vsechny oficialni dokumenty jsou psany uhlazenym pismem. Podle oficialnich dokumentu to bylo v Komárně, v budově okresního výboru KSS, podle meho zdroje delovy clun na Dunaji. Moznosti jsou oficialni a neoficialni cast setkani. Jinak jsem hledal a treba https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1020970-invaze-do-ceskoslovenska-v-roce-1968-prekvapeni-nebo-ocekavana-vec nebo http://www.68.usd.cas.cz/files/dokumenty/edice/820.pdf

        1. Díky!

  5. jistě, že ruská kinematografie je tady dlouhodobě braná za podřadnou a neběží tady z toho prakticky nic, zatímco kde jakou obskurnost ze západních prdelí na čétéčku motají vod rána do večera, na druhé straně, obdobně jsou na tom filmy japonský, korejský a spousta dalších

    eště by mě zajímalo, co to je, tamta, pravda? dokážeš to definovat, dyž se v tom tak patláš?

    1. Otazka kinematografie ani tak nelezi v politice, jako predevsim v prachach. Na U.S. produkci dostavame z U.S. „dotace“. Dalsi vec je okruh temat, ktere umeji Rusove udelat dobre tak, aby se to nelibilo jen Rusum a nebyla to Masa a medved. Obcas kouknu na ruskej film, vyhodou jsou neokoukane zapletky, ale pripadam si, jak koukat na italsky film sedesatych let. Ma to svoje kouzlo, ale musis na to mit naladu. Naopak Amici chrli kvanta a kvanta sracek, ale mezi nimi se obcas objevi film presne podle meho gusta. Pomerne diskutovane tema mezi mnou a moji zenou je napriklad Sakal. U.S. a nebo FR verze. Kazda ma svoje.

      1. tak občas udělají i věci jako nějaký ty sci-fi blockbustery, rádoby historický a tak, je docela zázrak na to tady narazit

        přitom to je často na lepčí úrovni jak spousta takovejch ze západu, ale obvykle strhaný div že jakej ne shit, protože prostě proto, je to z východu, tak je to fuj

      2. Ona ta francouzská verze Šakala je vlastně britská. S francouzskou koprodukcí, obsazením vedlejších rolí a místem natáčení.

  6. Ad krátký zamyšlení k tomu, kam to tu v ČR spěje… si to asi většina z nás (vč. mě) nedokáže pořádně představit, kam ty souvislosti a implikace směřují…

    Díky autorovi za fajn ozdrojovaný článek. Je to nářez – kupř. to skoro zdvojnásobení zadlužení ČR v kraťoučké době 2018-2022. To, že lidem seděly peníze na účtu… a jak byly dotyčný konzervy, co s těma penězma nic nehly, tak teď tam mají fakticky o třetinu míň. Že je snad čtvrtina domácností na hranici chudoby (zdroj zapomněl – jsem někde četl). A co dál…

    Jak HandyMan správně píše, jede se ožebračování lidí o majetky. Já nevím… ale co je moc, je příliš. Právo na vlastní bydlení je jaksi základní věc – zvláště když třeba člověk žije v domě po předcích, a má k tomu místu vztah. Stejně tak, co se týče nějaký základní duševní pohody v tom, že jsem existenčně vykrytý, a nemusím řešit, co budu žrat příští měsíc.

    Se nám ty penízky nějak rapidně koncentrují v elitní vrstvě, která si je, z ničeho, vytiskne, anebo je ve velkém půjčí kamarádíčkům za mizivý úrok (obyčejňák tomu nemůže konkurovat ani likviditou, ani úrokovou mírou). Přijdou elitáři, a skrz investiční společnost vykoupí domy, byty, desetimilión sem, tam – zatímco vy berete průměrných (mizerných!) čtyřicet tisíc, a než si odložíte na základ na hypotéku, je ten základ, ehm, posunutý o třetinu dál. Jsou validní ekonomický predikce, že mladý lidi v Evropě pod 30, pokud nezdědí, věčinou za svůj život na vlastní bydlení nebudou mít – pokud nepůjdou cestou komunitního bydlení, do Portugalska, či tak…

    Se to ojebávání ze strany elit vždy dělo, jak svět stál; teď se to ale dost akcelerovalo, rapidně, neomaleně.

    Co bude dál? Jak říkám, si nedovedu představit – ale jak stát není schopen zajistit lidem šanci na slušnou existenci, co se s takovým státem stává? Agrese ze strany obyvatel (brousíme ty vidle?), radikalizace, represe ze strany státu, střílení politiků?
    Enough is enough – kdy? Nebo budeme dále ohýbat páteře, až nám je pošlapou a sedřou do krve?

    Čuměním mezi řádky (agenda 2030?) tu možná vidím jakési koordinované úsilí o oddělání V4/střední Evropy.

    Co tu bude, za rok, dva, pět?

    1. Třetina lidí se motátá nad/pod hranicí chudoby.
      Prý do půl roku to bude další třetina až jim dojde vyúčtování energií.
      A předpokládám že za rok to bude i ta poslední třetina.

      Nárůst cen energií o 30% by byl pro průmysl a řadu lidí likvidační. Ale on je to nárůst o 300%, tak čemu se divíme ?

      1. Meli bychom udelat sbirku na ukrajinske zbrane. Protoze at se tam posila penez kolik chce, furt to nekde mizi…

        https://caknowledge.com/zelenskyy-net-worth/

      2. Očekávaným důsledkům se nedivím (do té míry, do které je dokážu předpokládat). Divím se té blatantní, in-your-face nekompetentnosti řízení, obnaženým ojebům, a malým domů. Kecům, že jsme ve válce; kecům, že musíme prodávat přes elektroburzu v Lipsku, a dalším povídačkám typu „prostě to tak je – jinak nebude – zvykejte si“.

        Zmiňuješ průmysl. Jasně, ono to má taky svoji setrvačnost – než se zvýšené náklady projeví do cen, než tu podniky zavřou krám, popropouští lidi, a táhnou do stabilnějšího, rozumnějšího prostředí. To se ještě taky bude vyvíjet.

        Co tu bude, za rok? Máš tu představivost, troufneš si tu situaci vykreslit?

        Si totiž kurňa říkám, že toto zdražování nemá okolo obdoby. Jsme tu my (tzv. 20% inflace, ještě zalhaná umělým nastavením tzv. spotřebitelského koše), pak dlouho nic, a pak Turecko (80%).
        Kdo se tu na občanech napakuje? A kdo to bude vymáhat?

        1. „…než tu podniky zavřou krám, popropouští lidi, a táhnou do stabilnějšího, rozumnějšího prostředí.“

          Hmmm, a to jako kam ? Nadnárodní giganti to mají jasné, ti na to mají už vypracované plány (viz BASF). Ale ostatní firmy, notabene české?
          Které byly zvyklé že tu prodávají vohnoutům oreklamovaný odpad a zaměstnávají ukrajince a rumuny, či ty největší české zoufalce ?
          Jak chceš s tímto ubohým „obchodním modelem“ najít uplatnění jinde než v českoprasečáku ?
          Nikdo jiný ti nebude kupovat předražený odpad, než čech zblblý reklamou. Jinde jsou zvyklí na kvalitu za rozumnou cenu. Ne na odpad za přemrštěnou cenu.

          1. Díky za to, určitě stojí za zamyšlení.

            Ze zajímavosti: tím předraženým odpadem myslíš co? Upřímně, já se s tímhle moc do kontaktu nedostávám, nevím, a proto se ptám.

            Svýho času mě nasraly ptákoviny typu HDMI > DVI redukce, v českých obchodech nabízené s vysokohorkosu přiřážkou za 200-300Kč + tučné poštovné. Koupil jsem tedy to samé od Čínana z AliExpressu, za 50, poštovné za dolar, atd. Svýho času (2021?) pak ty samý ČR / evropský obchody s vysokohorskýma přirážkama začaly vřískat, že jim Číňan ničí byznys – chtěli Číňana zdanit, a zadržovat balíky na celnici, s tučným výpalným (malá domů asi stovka za „proclení“ i toho nejmenšího balíčku). Číňan to pak parazitům nějak obešel, že účtuje DPH přímo v AliExpressu.

            Ještě mě napadají Kostelecké uzeniny, kmotrovky (mafioso Babiš, heh, heh), kerý jsou dělaný prý z dánských odřezků kuřat (tamní odpadní maso, vzhledem k % množství kousíčků kostí a jinýho smetí v tom zdravotně nic moc, či až nebezpečný o zuby).

            1. Fatso 3.1.2023 v 14:30

              Ty Kostelecké uzeniny by mě zajímaly, je nějaký zdroj?
              Ekonomicky i technologicky je to pitomost, ale člověk se pořád učí. Možný by byl dovoz drůbežího separátu, ale pochybuji, že by se tento lišil od separátu tuzemského.

              Z praxe: kostelecké Javořické párky jsou patrně uzeninou s nejmenším obsahem masa v ČR (pode namátkových testů, tuším například v D-Testu), nicméně jdou stále dobře na odbyt, a to i v pražských velkokancelářských „mlaskárnách“ – při prvním setkání jsem nevěřil svým očím.

              1. Ad kostelecké uzeniny: dokument Selský Rozum (2017), cca 46. minuta
                https://www.youtube.com/watch?v=sCA-9AJeoJE

                Jsou tam i jiný vtipnosti. Typu, že dají kostelecký uzeniny na nezávislý posouzení do slovenskýho labu – vyjde, jak říkáš, že v tom je masa nic moc, atd. Od „kmotra“ pak ty dokumentárníky vyhazují…

                Prý to ale není nijak zdařilý dokument (apely na emoce, zabředávají v detailech). Zase, ber s rezervou :)

                1. Fatso 3.1.2023 v 15:02

                  Myslel jsem seriozní zdroj.
                  Kostelecké i jiné uzeniny a výrobky jsou testovány dostatečně často, výsledky publikuje třeba D-Test.
                  U velkovýrobních uzenin občas vychází, že v „tom je masa nic moc“, ale na druhou stranu je ho tam zhruba tolik, kolik výrobce deklaruje na obalu. Dále je zajímavé, že při neexistenci závazných norem vyrábí obecně velkovýrobci jeden výrobek (třeba lovecký salám, u něj je to markantní) pro různé velkoobchodní řetězce s různou cenou a tedy i různým složením, proto stojí za to se na obal podívat.
                  Dále je zajímavé, že posledních cca pěti letech drůbeží separát nebývá zjištěn ve výrobcích, kde není deklarován. Citlivost moderních analytických metod je přitom úžasná, jak je to dávno, co byl v nečekaných výrobcích zjištěn obsah koňského masa, většinou prakticky stopový?
                  Technik ze Studené mi tehdy popisoval cestu, kterou dohledal u vadné šarže – vepřové kostky na salám dovezené z Belgie, kde se na jatkách konina zpracovává běžně.
                  Když občas procházím velkou samoobsluhou a dívám se na cenovky, říkám si v duchu u některých výrobků, jak si někdo může myslet, že je to vyrobeno z masa nebo mléka? Patrně musí jít o stejné lidi, jací si myslí, že v tržnici koupí za tři sta Kč teplákovou soupravu Adidas posledního střihu. Budiž jim přáno.

                  „Dokumentárníky“ předmětného typu bych také neváhal vyhodit ze svého pracoviště, které nikdy nebylo a není součástí ani dodavatelem „kmotra“.

      3. Další věc, ten náš ctěný premiér p. Fiala, je z něho takový lokaj, eurocuck. Přitom, když se podíváme, jak se kriticky vyjadřoval k EU a jejímu úřednictví před nějakými deseti lety, udělal otočku o 180 stupňů. Dnes to samé (arguably intenzivnější, horší) zřízení brání stejnými trapnými, kosmopolitními názory a prázdnými frázemi, jako žvanilové na západě.

        Kurňa, si říkám, mu buď přistála tučná privátní dotace na účet, anebo mu kamarádi od Sorose, Schwaba a kol. vyhrožovali, že mu vyvraždí rodinu. Tipuju, co muselo stát takový názorový obrat…

        Co se týče pak naší tragické vlády, jedině ji odvolat (prezident), a pozavírat za vlastizradu. Miloš nic neodvolá, a co se týče kandidátů na dalšího prezidenta, těm nevhodným „nevyšly“ podpisy – viz třeba Březina, nějakých 49 920 platných podpisů z původních cca 70tis. nasbíraných (tedy, okatý výsměch mocipánů).

        Další řešení našeho prohnilého zřízení, je, jak jsem už řekl, střílení politiků. Ne že bych to obhajoval nebo se k něčemu chystal… ale patří to k tomu. Ty obnažené politické ojeby, represe, se dřív nebo později přirozeně můžou potkat se stejně obnaženou protisilou. Jak lidi budou padat do chudoby, najde se víc těch, kteří už nebudou mít co ztratit. Viz taky styl vládnutí více na východ, kde se toto víc děje. Oproti tomu, když plešoun Sobotka dostal přesdržku, to bylo ještě civilizovaný…

        1. Znám tuhle jednu „dcerušku továrníkovu“ jejíž rodina vlastní jeden dost velký potravinářský podnik. Řeklo by se, na generace zabezpečená rodinka. Tedy donedávna.
          Trojnásobné ceny energií, drahý benzín, nižší odbyt z důvodu chudnutí populace. Ten podnik nemá šanci na přežití. A v zahraničí se neuplatní, bo je to značka známá jen u nás a nevyrábí věci konkurenceschopné za našimi hranicemi.
          A takových jsou tu mraky.
          Klasicky se tomu bránili propouštěním lidí a jejich výměnou za ukrajince apod. Jenže to jim tentokrát nebude fungovat.

          Ekonomika tu doposud fungovala na parazitickém principu. Jeden parazitoval na druhém, parazitovalo se na levných a kvalifikovaných zaměstnancích (co odešli do důchodu), pak se parazitovalo na ukrajincích a jiných žebrácích evropy. Nakonec se parazitovalo na levných ruských energiích.
          Nic z toho už není možné.

          1. Tak to bude taky možný nářez – ten parazitistický princip, a jeho konec, jak píšeš. Totiž, jakmile jsou ti dotyčný manažéři zajetí v tomto způsobu smýšlení (mentální lenost, anebo lepšího nejsou schopni, neumí), tak víš jak… po lidsku se budou bránit změny, až je ta změna semele.

            Otázkou je, jaký byznys a jaký panstvo tu pak teda bude šéfovat. Zatím to vypadá, že stát, vláda, lokální univerzity, firmy aj. paraziti přišitý na dotace jedou stylem toho mýtickýho hada, co požírá sám sebe (+ požírají i lidi, svoje zákazníky, keří zchudnou a nebudou schopni tu mašinérii dál udržovat – nebude odbyt, nic, imploze).

            Co teda bude? Dejme tomu, 2025? :)

            1. Ten parazitizmus je podstata celého problému ČR.
              Úspěšně si hrát na parazita může jen někdo kdo má kolonie, tedy GB, USA, Francie apod. My jsme si po vzoru západních páníčků taky hráli na kolonizátora, jenže bez kolonií, takže jsme tu mohli parazitovat akorát sami na sobě, maximálně na ukrajincích. Čili je to skutečně jako když had požírá sám sebe.
              Tohle dlouhodobě prostě vede do pekel. A nikdo to nechtěl vidět.

              Bylo to na spadnutí, i malé kýchnutí v ekonomice a tahle parazitická rovnováha musela rupnout.
              I zvýšení cen a eneggií jen o 30% by toto dokázalo rozbít.

              Prostě jediná konkurenceschopnost tu byla díky využívání levné kvalifikované pracovní síly, která odešla do důchodu. A pak díky využívání ukrajinců a rumunů.

              Management pak naprosto neschopní ultra-paraziti, kteří vše řešili jen vyházením lidí a nabráním nějaké levnější pracovní síly.

          2. S tim parazitovanim na enegriich je Schluß. Nastesti ted muzeme nakupovat suroviny od nasich pratel draze, nez od nasich nepratel a to nam otevre oci, jake svine ti nepratele jsou. Nastesti pro nas, ted se obraci na Cinu, takze tu svymi levnymi surovinami znici take.

        2. Fiala je celkem zručný čerpač dotací a grantů. Jen od eráru inkasoval za posledních 10 let cca 100 mil. Kč. Z jiných zdrojů pak další desítky milionů.
          Mezi jeho pravidelnými sponzory lze nalézt National Endowment for Democracy (US gov.) a Nadace Open Society Fund Praha (Soros).

          1. Fiala je Habsburkův panevropan. Aby infiltroval ods, tak musel lhát.

  7. Vynikající článek. Pravdu nelze „vlastnit“, ale spíše se k ní blížit. Přesto bijí do očí tři zbytečné slabiny.

    – Poslední příklad „falešných narativů“, kde autor zmiňuje expanzi NATO není mediální narativ, ale fakt.

    – Události v Maďarsku v roce 1956 a v ČSSR v roce 1968 mají svůj velmi zásadní kontext, který je dodnes tabu i na „alternativě“. Koho to opravdu zajímá, doporučuji začít ( v češtině nesehnatelnými ) knihami od Nikolaje Starikova „Válka cizími rukami“ nebo „Za kulisami druhé, světové války“ autora Kai Moltke. Polezou vám oči z důlků, jak ještě nikdy.

    – Autor zřejmě dodnes věří, že demokracie je cosi, co by mohlo i fungovat ( byť neuvedl jediný příklad z historie ) a domnívá se, že „pouze ve svobodné diskuzi mohou vznikat a následně být vybírána ta nejlepší řešení společenských problémů“. Háček je v tom, že pole „svobodné diskuze“ dokážou neuvěřitelně rychle obsadit zkušení lobbyisté a že samotná úvaha o potřebě neustálého upřesňování zákonů je ďábelská lež, která dokáže způsobit, že to, co bylo celá tisíciletí považováno za zlo a zhoubný jev, může být náhle předmětem diskuze, pak i dotací, mediální podpory a změny zákonů…

    1. Dokud budou o vsem rozhodovat skupiny nikym nevolenych mocnych bohatych elit, nikdy se nikam neposuneme a diktatura prijde vzdy, drive nebo pozdeji, podle toho, jak rychle tyto elity prestane hra na demokracii bavit.

      Btw: na iDnes vysel clanek za paywall ohledne financovani klima-aktivistu skrze “nadace”.

      A tak jako financuji tyto skupiny, takto spolurozhoduji o cele minimalne Zapadni spolecnosti.

      1. Muzeme podekovat Fenicanum, ze vynalezli prachy ;-)

    2. moravan: a ten Starikov, co o sobě kdesi tvrdil, že podporuje Putina, Stalin byl super týpek a vidí jako úhlavního nepřítele Británii, má pravdu proč? Nic proti autorům, kteří to, o čem píší nezažili, lze jistě čerpat z mnoha zdrojů a třeba i takových, které dříve k dispozici nebyly. Nicméně takový rychlý průzkum o tom, co je ten člověk zač a co napsal a proč mi spíš přijde jako propagandista, hledající senzace tam, kde nejsou. Pak logicky jednomu můžou lézt oči z důlků, asi jako když si něco přečte o čínském moru na seznamrudézprávy.cz. Že bych to ale doporučoval, to říct nemůžu a že bych z toho dělal pravdu už vůbec ne. Můžete aspoň trochu poodhalit, v čem je to přínos a proč je to správná pravda?

      1. Stalin sice byl paranoidni silenec, ale pak si clovek uvedomi, ze stal proti anglosaskym elitam typu Rotschild family.

        Neni horsich smejdu na teto planete s kterymi se da pustit do krizku nez jsou tito a jejich vliv.

      2. Protože Mackinderova „Teorie Heartlandu“, která je na jedné straně vysmívaná, mytizovaná a řazená mezi konspirační teorie z dílny Kremlu, na druhé straně jde o reálný modus operandi anglosaské geopolitiky za posledních 250 let. Z Makinderova Heartlandu přímo vychází „Teorie Velké šachovnice“ Zbygniewa Brzezynského, kde je vysloveně uváděno, že aby si USA udržely svou pozici globálního hegemona, musí kontrolovat a řídit Eurasii. Knihu „The Grand Chessboard: American Primacy and Its Geostrategic Imperatives“ rozhodně doporučuji k přečtení.

        1. dante003: takže to, co popisuje Starikov je „teorie Heartlandu“ a proto je to pravda?

          1. Nehodnotím kde je pravda, snažím se vnímat to, z čeho Starikov vychází.

            1. dante003: ptal jsem se, proč by měly být Starikovy knihy zdrojem pravdy. A odpověděl jste „protože Mackinderova Teorie Heartlandu…“. Zkratka „Starikov vychází z Heartlandu…takže to dává smysl“ mi pro změnu smysl nedává. Na mě při povrchním průzkumu Starikov působí jako ten řeporyjec, při jehož některých výplodech taky jednomu „lezou oči z důlků“. Čtu rád, ale zase ne úplné blbosti, tak mě zajímá, zda Starikov za tu námahu stojí a jestli to může moravan něčím podpořit, když už tím argumentuje.

              1. Asi jsem špatně vyhodnotil vaši linku Putin-Stalin-Britové. Mackinder mi tam naskočil automaticky.
                Starikova považuji za beletristu, který si při vytváření svých geopolitických konstrukcí vypomáhá fikcí a konspiracemi. Jako ilustrace způsobu myšlení je to dobré, jako zdroj objektivního poznání nikoli.

                1. dante003: díky, to je už mnohem přínosnější. Moravan by s Vámi zjevně nesouhlasil, protože mu lezly oči z důlků nad tou novou pravdou.

                  Nicméně když už se tak bavíme o realitě a tak – je to sice více-méně offtopic, ale četl jste od Forsytha Příběh Biafry?

                  1. Prozatím nečetl, ale pokud si dobře vzpomínám, tak Forsyth působil v Nigérii jako novinář a válku v Biafře dokumentoval pro BBC. Takže by se jeho kniha dala brát jako subjektivní popis reality.
                    Je tam nějaká souvislost se Starikovem?

                  2. fatdwi 5.1.2023 v 15:53

                    Ja ano, a je to masakr. Vsak ho za tu knihu taky Briti z BBC vyhodili a byl dlouho bez prace.

  8. Trachtorista na Hrad!

    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-jurecka-zvyseni-dani-je-nutnost-40419042

    Vrtulnikove penize se rozfrcaly, na UKcka se bere uver 5 miliard, tak ted jeste podojit vas, svine jedny plebsacky!

  9. Tak soudruh Rychetský (prý „právník“) se cítí býti občanem jedné mezinárodní organizace… Senilita?
    https://echo24.cz/a/HB9vu/tydenik-echo-rozhovor-predseda-ustavniho-soudu-rychetsky

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017