Populismus je dobrý aneb komunismus je špatný - zpět na článek

Počet komentářů: 437

Přidat komentář
 1. Článek výborný 1*..Akorát ten švajc tam trochu hapruje..Prvně se jedná o druhou Albanii, jednak ceny žrádla a bydlení šli kurevsky nahoru,daně z majetku jak cyp, ale hlavně zkurveně policejní stát..Jak nemáte tmavší nebo úplně černou držku, jste neustále pod dohledem sousedů z vaší ulice.Lze sledovat postupný zánik jednoho národa..Tmavne to ze všech stran, jednou bude bílým ještě v Evropě tuze horko..

  1. Počet soudružek s hadrem na hlavě mě taky překvapil. Jenže žádné nepřístojnosti jsem nepozoroval. Ono totiž při tom komunistickém blahobytu asi není důvod. I naši tmavší spoluobčané využívající komunistických vymožeností nám v ČB žádné problémy nedělají. To je spíše výsada severních okresů, kde jim závistiví úředníci nechtějí zasloužený příjem přiznat :-)

 2. Celý článek je snůška náhodných dohadů. Že elektromobily spalováky nahradit nedokážou, je celkem jasné. O přebujelé byrokracii v EU si už léta povídají i vrabci na střeše. Ale že Čína přestane v dohledné době exportovat na Západ, o tom si dovoluji pochybovat – půlka jejich továren by ztratila odbyt. A autorovy řeči o síle ruské armády a dalším vývoji války na Ukrajině jsou vůbec komedie. Takové tady slýcháme už celý rok, ale fakt je, že ani jedna strana nemá vítězství na dosah.

  1. Matematika opotřebovávací války je neúprosná. To věděl soudruh Yamamoto i Arestovyč. Pokud do roka nenapráskají velmoci, tak jen hrdinství nepomůže. Dokonce ani Kamikadze. Podle všeho stačí nakoupit popkorn a pár týdnů sledovat informační a dezinformační média. O lemplovství Rusáků nikdo nepochybuje, jenže ohromné ztráty je spíš zocelí. 25 milionů vycvičených záložáků proti 25 milionům ukrajinských civilistů má celkem jasného vítěze. Zbytek Ukrajinců je 10 mega v EU, 5 v Rusku a 5 v bojové zóně na zabraných územích. Rusko je 2. největší vývozce zbraní na světě a ovládá čtvrtinu trhu. A v záloze je Čína, která má společného nepřítele. Bohužel i východní armády NATO jsou celkem k smíchu. Anglie má munici na jedno odpoledne válčení. Zapojení USA je 3. světová, navíc pro Bideta je urgentní Tchajwan.
   https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-britanie-by-ve-valce-s-ruskem-vzdorovala-jedno-odpoledne-varuje-general-40421927

   1. No ten první největší vývozce a výrobce zbraní na světe je USA. 70% všech výdajů na zbrojení je NATO, z toho USA 50% na celém světě. Trošku si to Rusko idealizuješ, obzvlášť pak jejich reálnou ekonomickou a výrobní sílu. Rusové mají hodně surovin a lidských zdrojů, to je fakt. Ale jinak toho moc nemají. A že by každej ruskej záložák byl nějak ubersoldier, to je vážně komická představa. Jediný ruský jednotky, co na Ukraině něco vyválčili jsou wagnerovci a z těch už Puťka chytá psotník, takže je začíná brzdit a stahovat. Asi dobře ví, že by mu a jeho režimu mohli být slušnou hrozbou, že?

    https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-putin-stahuje-wagnerovce-z-ukrajiny-40422935

    1. @shifty
     tak nápad poslat vrahy, mafiány a sprosté podezřelé (co už byli spravedlivě odsouzeni) bojovat není špatný…
     Poněkud nešťastné je nechat je přežít a po půl vypustit do civilu.
     Zbytek je snůška blábolů a drobných postřehů v rámci zde moderního hate all stylu, kdy pozitivním vzorem jsou rozličné obskurní figurky, které se dokáží nepohádat jen sami se sebou, nebo zcela zjevní magoři a zloději, dle hesla všetci kradnú.
     Nepřestává mě fascinovat fakt, že se podobní experti mezi sebou plácají po ramenou a utvrzují o své pravdě v úzkém okruhu bratrstva popletených hlav již desítky let, furt proti někomu, furt fšecko špatně, konec světa nastane nejpozději letos věští každý rok..

    2. Mě by zajímalo odkud takhle čerpàte informace? Rusko je v HDP nominálně 11. na světě a 6. v paritě kupní sily (PPP). Obzvláště oproti evropské části jsme jen chudí příbuzní. Jinak na vývoji hypersonických zbraní údajně spolupracovali s Čínou, takže cena je úplně jinde než kdyby to vyvíjeli v USA. A těch 25 mega vojáčků prostě jen prošlo ročním výcvikem, někteří i konflikty, které Rusko pořádalo. Podle videí bych asi ruskou vojnu zažít nechtěl. A je to jen matematika, když teď dostanou zase na prdel, zmobilizují další milion. UA už má za sebou asi 7. vlnu mobilizací a fakt nemá koho. A ruský průmysl jede naplno, Ukrajina má vše rozbombardované. Pár tančíků ze západu možná v létě nebo na podzim je k smíchu.

     1. Jo, chudí příbuzní. Ty vole, houpat s náma můžeš, ale točit, to už fakt ne.

      1. Asi jsi v Moskvě nebo Petrohradu nikdy nebyl co? Samozřejmě v Sorošově neziskovce se to nedozvíš.

       1. Ty vole a ty jsi tam nějak dlouho žil? Moji dobrří přátelé byli v Petráči pracovně a na ten smrad z kanálů do smrti nezapomenou.
        Ano, jsou tam krásné památky a já bych určitě rád Petrohrad nebo Moskvu někdy navštívil. Jinak je tam obrovskej rozdíl mezi chudejma a tou smetánkou nahoře a většina obyvatel tam jsou ti chudí. Sociální nůžky josu v Rusku 100x horší než třeba tady, viz. jejich zdravotní péče, výše důchodů a další věci. Neznám nikoho, kdo by se tam nějak hrbnul žít, rozhodně teda nikdo tady z toho vašeho klubu proruskejch pitomců.

        1. Tak tyhle dementní kecy nám říkali stáří komouši. V prohnilém kapitalismu jsou všichni žebráci a bezdomovci a jen pár je jich bohatých. Průměrný Pražák je proti Moskvičovi úplný chudák. Plat Moskva cca 120000 RUB, dělník 100000 RUB. Nový byt od 1,5 mil. RUB, benzín 50 RUB, elektřina a plyn za hubičku, jídlo z jejich produkce taky. Nízké zdanění DPH 18 a 10%, do důchodu stále kolem 60. Ale Sorošovo tukani budou furt mlít nesmysly. A není to proruské, měli bychom volit vlády se kterými je aspoň doženeme.

         1. Jož, jako rozjezd dobrej, ale neusni na vavřínech. Sice to vypadá, že cenu pro Komika týdne máš v kapse, ale ještě nedorazil s válečným zpravodajstvím polní podmaršálek Behemoth.

         2. Tak ja ti nevim, clovece, tu novou kvartiru v Moskve za 1.5 Mio rubliku bych fakt chtel videt (to je tak za hajzlik) a toho delnase se stovkou za mesic taky. Co vim ja, tak kdyz sezenes v novostavbe byt za 4 Mio tak mluvime o byte, kterej nebude mit ani 20 m2 a bude 50 km od centra Moskvy… Takovej milion rublu za rok ma tak leda ucetni, delnik ani omylem. Jinak jo, o neco levnejc nez u nas tam je (zatim), ale to v Zimbabwe taky.

        2. Po covidu máme sami zdravotní péči v rozkladu. Čekačka na běžné operace v řádu let.

        3. Tos moc netrefil, zrovna Petrohrad je jako jakákoliv jiná evropská metropole.
         Smrděly kanály. To je vtip nebo to myslíš vážně a jsi fakt tak omezenej? Já v Petrohradu byl při cestách na sever dokonce vícekrát. Kanály jsem teda necítil. Byl jsem i v Benátkách, tam kanály místy smrděly, ale úplně nevím, co bych z toho měl vyvodit. Asi, že tam nechci žít, což je pravda, ale ne kvůli tomu, že smrdí kanály.
         V Rusku bych žít taky nechtěl protože ruská mentalita, ale zejména evropská část Ruska jede srovnatelný konzum jako u nás, a to i v menších městech. I vzhledově se to blíží, je tam dost věcí nových a opravených, není tam špína a je tam bezpečno. Ty prdele jsou dálných východ a úplný jih.
         O sociálních nůžkách v ČR bych dneska už radši mlčel. To je jeden z parametrů, který si po nízké míře zadlužení taky budeme moci škrtnout.
         Míra chudoby je v Rusku pod průměrem EU.

         1. ad „míra chudoby“ – nebude to definicí „chudoby“?

          http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1h_chudoby

          Jak definují chudobu v Rusku tam není ale pokud to bude kolem 2 USD/den tak je jasné že budou pod průměrem EU …

          1. Ono se to počítá a přepočítává dost složitě podle dostupnosti základních potřeb a životní úrovně. Podle Indexu lidského rozvoje je rusko asi padesáté na světě, přičemž ČR je 32. Samozřejmě, z globálního hlediska je na tom rusko furt celkem dobře, ale na to, že jde o zemi s největším nerostným bohatstvím tak nic moc.

           https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index

          2. Tak je pravda, že specifikum vlastníků nerostných surovin je v tom, že značná část sanace chudoby je právě proto, že mají ty suroviny a tak toho „zneužívají“. Arabáši v tou jsou ukázkovým příkladem. Rusko ale není jediné, kde by za zdražení energií, benzínu a základních potřeb pověsili prezidenta za koule do průvanu. Ty stany v centrech velkých amerických měst jsou čím dál méně přehlédnutelné.

          3. shane
           20.2.2023 v 13:27

           řada těch surovin je ale v dost prdelních podmínkách, máš ponětí, jaký nebetyčný bambiliardy a co všecko je teď v běhu, aby se rozjely nový doly na měď, nikl, zinek, zlato a další hromady drahejch/ušlechtilejch kovů, pak taky těžbu ropy a plynu, na dálným východě, ne moc daleko od polárního kruhu? jenom tak letem světem, několik novejch přístavů, desítky novejch ledoborců, tankerů, nákladních lodí, staví na to plovoucí jaderný elektrárny, aby tam potom ty na-bílým-ledu postavený doly a kompletně nový čtvrtě blízkejch sídel mohli vůbec zásobovat elektrikou a teplem, a tak…a plán je, že tam budou těžit možná až do konce století

           tam teď probíhá takovádle výstavba měsíčně v objemu, co v tomdle prdelstánu není za několik let

           no už tady dlouho nebyli ty vypatlaní čuráci nám popovídat, jací sou tam na dálným východě RF všici vožralí zoufalci z chatrčí a zemljanek :o)

          4. víš co je hrozně zajímavý? že na tom tzv. bohatým západě je podle vlastních statistik tamních vlád výrazně víc lidí v různé té míře chudoby, než i tady, načež do těchto zemí pak proudí z brusele bambiliardy ojrů, na boj proti tamté, chudobě; bez výjimky jsou tamní minima, včetně nezabavitelnejch exekučních minim, podpory, dáfky a další, zhruba tak na úrovni průměrnejch platů tady (co je minimálně 40 % lidí nemá)

           tamní vlády staví, nebo dotujou, stavby mraků bytů a nezřídka mají mladí přednost v přidělování takovejch, aby mohli zakládat rodiny a stád fungoval

           tady? ukravínskej žebrákov, na chudý a maximálně střední třídu biče, jedno z největších zdanění práce, zdražuje se lidem naprosto všecko, počínaje věcma, který kupovat musí (základní potřeby, energie, potraviny), důchody katastrofální už teď (doba strávená v důchodu je hlavně v okrajovejch regionech jedna z nejhorších v ojrope), územněplánovací mafia a šmeliny, erární byty přidělujou hlavně sobě a kamarádíčkům, aby pak rejžovali na nájmech, a další

           na druhé straně erár, nejvyšší úředníci, politikouni apod., těch tady je na hlavu skoro nejvíc v uhniji, berou vůči průměrné mzdě prakticky nejvíc na planetě a pak si sobě a dalším zbohatlíkům nadělujou dotace a zvýhodnění (páč běžnej člověk vůbec nemá na to, aby vydal takový prachy, jaký musí, načež z nich dostane kus zpětně)

           no prostě fakt se to tady mílovejma krokama sune na úroveň různejch těch ukravínskejch, středoafrickejch a dalších negerstánů a žebrákovů, kdy vládnoucí třída a spřátelení kumpáni vodírají plebs, kterej na ně dře jak votroci

           ani se nedivím, že se sem hrne tolik UKček, však todle ze své původní domoviny znají velice dobře, mimo toho přízvuku sem zapadnou raz dva, nemusí se ani skoro nic učit

         2. Myslím to vážně, mám to potvrzené od kamarádky co tam rok studovala a kamaráda, co tam byl 3 měsíce pracovně. Kanály někdy smrděj i v Plzni, tak se hned nevytáčej.

          Míra chudoby opravdu není v Rusku pod úrovní EU. To je fakt nesmysl. A sociální nůžky, výše důchodů a další faktory jsou celkem jasně dohledatelné. Ostatně kolik lidí se v Rusku každoročně upije vodkou je celkem známé, to asi taky není proto, že je to tam ráj na zemi. Zdravotnická péče s námi naprosto nesrovnatelná.

          https://worldpopulationreview.com/country-rankings/standard-of-living-by-country

          Ale tak myslet si může každej co chce, že? :)

          1. míra chudoby je hausnumero, jestli si správně pamatuji (sociolog či gůglista mě možná opraví), tak je to procento lidí v populaci, kteří mají čistý příjem menší než 60% mediánu příjmu. v zemi, kde je procento boháčů, tři procenta střední třídy a zbytek jsou fakticky nevolníci je tedy míra chudoby nulová – prostě ráj na zemi, kde by chtěl žít každý.

          2. „The key OECD indicator for international comparison of poverty is the poverty rate, which is defined as the percentage of people living in households whose income falls below half the median household income of the total population (OECD, 2020). According to this statistic, the poverty rate in 2016 was 10.4% in Germany, 12.7% in Russia and 17.8% in the United States.

           https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1468018121996075

           Doplnil bych, že ČR má cca 10% a průměr EU je 20%.

          3. porovnávat můžeme jen porovnávatelné, třeba státy/regiony s jakžtakž stejným mediánem, ne jabka a hrušky.
           je jistý rozdíl mezi rovností v chudobě a rovností v bohatství. mít medián příjmu ve švajcu a v myanmaru je rozdíl v kvalitě života dosti podstatný.

          4. Co to je „jakžtakž stejným mediánem“? Podstata relativní metriky, je právě v tom, že je porovnatelná bez ohledu na absolutní hodnoty. A chudoba se neměří iphonama nebo jachtama, které po celém světě stojí stejné dolary.
           Však pokud ten článek rozklikneš tak se tam dočteš, že tahle metrika není úplně ideální. Tedy spíš asi není ideální, když se to zrovna hodí a jde zrovna o Rusko.
           Jinak já to téma nepřinesl. Jako chápu, že když do diskuze na nějakém mainstreamu někdo napíše, že rusáci jen chlastají vodku a mají holou prdel tak to bude jistě cool za hodně lajčíků, ale tady se snad o tom můžeme pobavit věcně.

          5. Tá metrika nie že nie je úplne ideálna. Tá metrika je načisto nezmyselná, lebo v skutočnosti neindikuje „mieru chudoby“, ale „podiel slabo zarábajúcich v spoločnosti“, a ani to nie celkom, viď Lukášov za vlasy pritiahnutý (ale nie nemožný) príklad.

          6. to mi připomíná staré moudro (autora si nepamatuji), že člověk se proto, aby se cítil šťastný a úspěšný, nemusí mít objektivně dobře, ale musí se mít lépe než soused. index má vypovídající hodnotu nikoli o úspěšnosti, efektivitě či něčem podobném objektivně srovnatelném, ale o procentu lůzrů, kteří mají nárok býti nešťastní z ekonomického neúspěchu (lépe se snáší „sousedi mají hovno a já mám také hovno“ než „sousedi mají mercedesy a já jen fordku“).

           mnohem objektivnější je porovnání, kolik hamburgerů světového řetězce si můžu za medián příjmu koupit.

          7. Lukas B.: to vcelku přesně vystihuje situaci u nás během minulého totáče. A všude jinde, kde mají prd a sociální status určují z našeho pohledu naprosté blbosti.

          8. Lukas B.: Tohle moudro neznám a vždy jsem se řídil pouze spokojeností svojí a svých blízkých.Peníze v tom hrají podružnou roli.Když to nadnesu, tak spousta lidí v chudých zemích žije šťastnější životy než někteří milionáři tady…

          9. Forge: tak jsme tu věčně, a nejvíc záleží na tom si tváří v tvář Smrti říct, to jsem toho nahamounil, checht, a nikdo mi to už nevezme. A nebo umřít s pocitem že Rus je totální hovado, nebo neskutečný hrdina. Tyhle nadčasové sebeujišťování mají smysl asi jako elektromobilita k záchraně planety. Memento mori, všechno je marnost. Ale nechci nikomu bořit bábovičky, hodnocení Ruska dle úrovně toalet je další level a uvidíme kam to povede… :D Hlavně mít pravdu za každou cenu…

          10. No One: Asi tak.Tyhle témata když v hospodě vystrkujou růžky, tak vezmu kytaru a všechny přeřvu!Voni si pak zapějou, zatancujou a zapomenou řešit píčoviny.Tuhle metodu jsem si vypiloval v našem hlavním městě a tady na venkově je to čajíček.

          11. Ale rusáci fakt hodně chlastají vodku a velká část národa má holou prdel. Proti nám nesrovnatelné. To samý v číně. Nemůžeš vytrhnout dvě metropole a projít se v jejich centrech. Srovnej 10 měst velikosti Rokycany, Tachov atd. Nemluvě o venkově. Nemluvě o kvalitě života ve stáří, o zdravotnictví nebo třeba délce života jako takového. Sorry jako, ale v tomhle jsme prostě jinde, jinak by asi většina migrantů mířila do Ruska a ne na opačnou stranu.

          12. Já nevytrhávám dvě metropole, napsal jsem to jasně, co jsem viděl na vlastní oči.
           Jinak z pohledu konzumu se má tak 80% zeměkoule hůře než my a žijí, představ si, normální životy. To je až zábavné jak ty jsi vystrašený, že bys ten konzum v takovém rozsahu neměl. Tak se začni psychicky připravovat, o kvalitě a dostatku doktorů budeme i my ve stáří jenom snít. Ale chtělo by to trochu pokory nejdřív, pro některé národy jsme totiž holoprdelníci zase my.
           A asi to pro tebe bude novinka, ale Rusko má posledních 25 let čistou kladnou imigraci každý rok. Zase fail. Začni si to plácání už ověřovat, prosím tě.

          13. Mě vo žádnej konzum nejde, spíš o kvalitu života. Doktorů a celkově zdravotnictví máme jedno z nejlepších v Evropě, což se projevilo za Covidu, kde nebejt Babišovo nesmyslů, mohlo vše proběhnout v klidu a nemuseli jsme si zlikvidovat ekonomiku. Pročpak je asi teď ta inflace, že?
           Já nevim, pracuju třeba s bohatejma francouzema a pro ně teda holoprdelníci nejsme, i když já rčitě proti ním holá prdel jsem. Ale to je fakt to poslední, co by mě sralo. Je vidět, že sis na mě udělal nějakou svojí nablblou škatulku a nemáš vůbec představu.

           Přesto mě těší, jak na skoro každej muj příspěvek tady hned startuješ, startere. Chtělo by to víc klidu.

           S toui migrací se rád nechám poučit, ale je fakt, že mě nenapadlo počítat muslimy z ještě zaostalejších zemí, než je Rusko. Těch tam jde samozřejmě asi hodně, což pro Rusko je určitě velkej přínos a výhoda. Hoď sem pár odkazů na tu migraci, díky.

          14. shifty: Škatulku si tady děláš sám tím jaké nesmysly sem píšeš.
           Třeba další marketingovou frází jako „Doktorů a celkově zdravotnictví máme jedno z nejlepších v Evropě“. Tahle fráze vznikla pouze a jenom na základě široké dostupnosti ZÁKLADNÍ péče, která je ale sama o sobě průměrná. Jinak je to dlouhodobě podfinancovaný postsocialistický moloch, kde kdo něco umí a může utíká do Německa a ve světových žebříčcích jsme třeba až za Kubou.
           Pak plácáš nesmysly o statistikách, které jdou zjistit na dvě kliknutí na netu.
           Mě spíš baví tvoje argumenty pocitem a ničím nepodloženými prázdnými rádoby cool frázemi a když dojede na tvrdá data tak se prakticky každý druhý tvůj příspěvek sype jak domeček z karet. Takhle mimo jsou fakt už jen důchodci, jestli co všechno píšeš myslíš vážně.
           Přiznávám, že je to velmi lákavé reagovat, protože je to tak jednoduché ti to rozkopnout. Promiň. Budu se snažit to trochu omezit.

          15. No já si rád ty tvoje tvrdý data přečtu. Nemám problém uznat chybu, nebo že se mejlim.

           Takže začni sypat, kydy si nech od cesty.

           Míra chudoby je v Rusku pod průměrem EU

           zejména evropská část Ruska jede srovnatelný konzum jako u nás, a to i v menších městech. I vzhledově se to blíží, je tam dost věcí nových a opravených, není tam špína a je tam bezpečno

           Rusko má posledních 25 let čistou kladnou imigraci každý rok

           Rád se dovzdělám. Napiš tvrdý data.

          16. starter25 – tady máš ty kašpárku příklad jasných a tvrdých dat, jak se žije starým lidem v Rusku

           https://archiv.hn.cz/c1-66172310-penze-se-v-rusku-nedozije-az-40-procent-muzu-zeme-zvedla-vek-odchodu-do-duchodu

           Tak se předveď.

          17. starter25
           20.2.2023 v 15:21

           tak tak, podle vlastních uhnijních statistik je na západě mnohem víc lidí postiženejch chudobou a vlády na to vynakládají ohromný prachy, z velké části taky z brusele

           přitom v absolutních hodnotách tam mnohdy nejsou základní potřeby o moc dražší, ale příjmy úplně někde jinde, než má nadpoloviční většina lidí tady na východě

           kdemohkradický vlády to tady dotáhly tak daleko, že po 30 letech, kdy bylo 800 milionů rejží pod světovou hranicí chudoby (příjem pod dolar za den!!), se už mají stovky milionů rejžáků ve velkejch čínskejch městech i v průměru líp, než v průměru tady v tom slavným práglu (kterej z velké části táhnou taky všichni papaláši ve všech těch stádních barákách, co tady sou centralizovaný)

           no a rejžákův výhled? další ekonomickej růst a stále nízký ceny základních potřeb; tady? pětidemolica to dotáhla na recesi, pomalu největší propad životní provně na planetě a svou politikou slona v porcelánce dál kurví vztahy na VŠECKY strany, takže každej, kdo bude moct, vodsud s byznysem zdrhne, takže další propad a průser…

         3. nedávno tady šlo videjo, co všecko se snad jenom v jednom takovým větším městě někde na východě postavilo

          srovnání s tímdle třeba slavnej prágl prohrává na plné čáře naprosto tragicky, a to eště drtivá většina nově vzniklejch baráků jsou tzv. kancle, za tři roky předělaný na studia (takže byty nezkolaudovaný jako byty, anžto územně-plánovací bolševismus) a eventuelně pokud už byty, tak takový, že to stejně skupujou profesionální skupovači a pak samozřejmě náplava z cizozemí, co je s kupní silou někde úplně jinde, běžní lidi už na to nezvládají dosáhnout

          když si vemeš, jak třeba v Pze i širokým okolí strašně mizí takový ty všecky bejvalý průmyslový areály, JDZčka a podobně (na jejich místě vznikají ty králíkárny), ve kterejch sídlí hromada řemeslnejch a autodílen, a náhrady za to vznikají tak v poměru 1:10 a míň, tak su zvědavé, kam si budou chcet všichni jezdit ser-vícovat auto…jo vlastně vono se jim to postupně zakáže, takže to nebudou muset řešit, tak to jo

          tvl kdyby tady komouši tydle různý areály nezbudovali, tak je tady asi fakt úplný hovno, nemluvě vo tom, že noví majiteli a další restituenti to v drtivé většině případů akorát dojí jako prase a nešáhnou tam na NIC, všecko je zflikovanej bordel se základem starým 50 let i víc a neustále to všecko smrdí průserem (elektro, plyno a další instalace)

          (v mezičase v RF zrušený povinný technický a na řadě dálničních úseků zvýšený rychlostní limity)

        4. shifty 20.2.2023 v 10:03

         V Skt.Peterburgu jsem byl pracovně také.
         Podnik, spravující tam vodovody a kanalizace, udržuje dlouholetou družbu s Hamburkem, který je v oboru evropskou špičkou. Není to družba politická, ale profesionální.
         Je možné, že v tak velkém městě mohou být lokality postižené ve stokování dědictvím minulosti a technologickou nekázní současnosti, bez podrobnějších údajů těžko soudit.

         Perlička z praxe: za sovětských časů se v SSSR zřizovaly domovní přípojky DN100 na rozdíl od „západního“ DN150. Systém mohl fungovat jen díky kázni obyvatel.
         Slyšel jsem, že ve staré zástavbě opravují, a to i výkopově, zhruba padesát ucpaných přípojek denně na jeden milion obyvatel.

         1. To je zřejmě stejné jako v Řecku, nebo? V Řecku se musí papír do koše, jinak se to ucpává.

          1. nejen v řecku. I třeba v Číně. A asi ve většině světa. V USA ne, tam maj trubky široký a splachovače výkonný

         2. „ruský“ způsob používání toalety s tenkými trubkami, tedy utírání zadnice starými novinami/kradenými knihami a házení použitých papírů do koše, aby se pak obsah koše pálil na ulici je roztomilou čuňárnou*). na letištích s větší frekvencí přímých letů do ruska jsou velmi často veřejné toalety vybaveny komixem o tom, jak správně používat sedací záchod, a že postup stoupnout si špinavými křuskami na prkýnko a dřepnout si není žádoucí, jakož i pohazování použitého toaleťáku mimo mísu.

          *) ovšem zase nutno dodat existenci pohrdání evropským používáním toaletního papíru ze strany tradičně řiťomyjských národů, kdy i pro nejšpinavějšího plebejce je představa suchého roztírání hovínek po pudeli velmi nechutná záležitost.

          1. ono toaletní papír je za peníze (a je „konstruován“ tak, abby se rychle rozmočil), staré noviny, reklamní letáky, manuály k mikrovlnkám jakož i starožitné svaté knihy jsou zadarmo. nakládání s toaletním papírem je měřítkem kupní síly obvyklého uživatele.

          2. Lukas B. 20.2.2023 v 18:13

           Člověk se zde doví pokaždé nějakou zajímavou novinku, která podnítí jeho zvědavost:
           Starožitné svaté knihy jsou zadarmo?
           Kolik starožitných svatých knih (přepočteno na 1 milion obyvatel) přežilo podle vás sedmdesát let vědeckého ateismu?

          3. to je takový odkaz na dvacetiletý pobyt bratrské rudé armády na děčínském zámku. ruský voják je skromný, obejde se bez tekoucí vody, stačí mu v jedné komnatě zavřít okenice a zamnout dveře a v komnatě o patro výše prorazit na deseti místech strop, a hle, máme toalety pro celou posádku na dvacet let, a na utírání vojenských zadnic tady máme celou zámeckou knihovnu.

      2. To, že při zprávách ohledně Ruska je jako ilustrační foto vždy Kreml, je zcela účelové. Opravdu bych Vám doporučil se podívat, co se v evropské části Rusky vybodovalo za posledních 10 let.
       Třeba ten most na Krym. Tvl. V roce 2015 začali navážet techniku a dělníky a v roce 2018 už jezdili auta. A v roce 2019 spustili i železnici. Ta sranda má 19 kilometrů.

       1. To je jen ten most přes moře, pokračuje to 240 km dálnicí až do Sevastopolu. U nás by ještě neměli ani stavební povolení.

        1. ano, v samoděržaví (nebo oligarchii s jasnou hierarchií) je možno rozhodnout za vteřinu a zadavatel se nemusí nikomu zpovídat ohledně účelného vynaložení prostředků, práv majitelů dotčených pozemků, ochrany přírody, památek etc., a prostší lidé tedy občas vzhlížejí obdivně směrem východním.

         nepopírám, že stavební/územní legislativa je v našem kulturním prostředí (a zejména ta tuzemská*) poněkud vymknutá z kloubů, ale furt je to v konečném součtu efektivnější než samoděržavní systém **).

         *) pod dojmem prasáren v sedmdesátkách a osmdesátkách spolu s podhoubím samovolně vznikajících iniciativ na ochranu přírody vykrystalizovala tuzemská legislativa, kdy šikovný a motivovaný obstrukčník dokáže zablokovat téměř cokoli na libovolnou dobu

         **) co je nám platná rychlost rozhodování gosudara, když je celý systém demotivující a ekonomicky zoufale neefektivní. QED výsledkem studené války.

         1. poměrně pikantní je, že k podobným autoritářským samoděržavím nejvíce vzhlížejí ti, o které by si gosudar ani boty neotřel a které by v tom samoděržaví v případě konfliktu zájmů rozmáčkli jako žábu.

          1. ano, když sníme sen o efektivním biči, tak je fajn se zamyslet, na kterém konci biče se sami můžeme ocitnout.

          2. a ostatně, jak tady bylo dříve diskutováno, při rozjímání nad efektivitou samoděržavného biče vzpomeňme na pana Lacinu a pana Kramného. v ideálním světě „západního“ typu (ve kterém bych chtěl žít) by byli neodsouzeni, neboť by se dokazování zaseklo v důkazní nouzi (právníci zde přítomní mi laskavě odpustí nepřesné termity diletanta), zatímco prosťáčci volali po okamžitém bičování, kastraci, ukřižování, oběšení a upálení (postupně v tomto pořadí) obou „pachatelů“, neboť mají oba zlý kukuč.
           kausy Studénka a Čapí hnízdo mě pak naplňují mírným optimismem, že to tady není zas tak špatné.

          3. „ucelne vynalozenie prostriedkov“ je charakteristicke pre kazdy velky eurosudruzsky projekt – Eurofighter, EPR, Galileo, aby som uviedol iba zopar.

          4. dovolím si kontrovat roztomilou historkou, jak před pár lety jakési rusko-kazašské sdružení získalo zakázku na rekonstrukci jednoho úseku jisté tuzemské dopravní tepny (nabídka za méně než polovinu „projektantské“ ceny), a následně se na centrálu jisté investorsko-správcovské státní organizace dostavila delegace několika pánů exotického zjevu, strakatých šál a špičatých polobotek s igelitkou naducanou papírovými penězi, hledajíce někoho, kdo by igelitku převzal a cenu kontraktu vynásobil. po bezradném krčení rameny pány vyvedl vrátný a od té doby je nikdo nikdy neviděl, a zmíněné středoasijské konsorcium z rozkopané stavby uprchlo.

          5. Lukas B. 20.2.2023 v 14:38

           Dobrá historka, tu jsem ještě neznal. S kazašskou účastí znám jen proslulé TGS Joint Venture tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy, D1 v úseku Humpolec – Větrný Jeníkov za 1,75 miliardy korun. I když v tomto případě se na závěr nejednalo o úprk, ale „odejití“.
           Opravdu se Kazaši účastnili na stejné dálnici vícekrát?

           https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/italsko-cesko-kazasske-konsorcium-odstoupilo-od-smlouvy-na-opravy-dalnice-d1-1354714

          6. a vlastnická struktura firmy geosan je prosím pěkně jaká? a dobrá, taliáni tam byli také.
           prostě taková historka.

          7. Lukas B. 20.2.2023 v 17:55

           Vlastnickou strukturu firmy neznám a nikdy jsem po ní nepátral. Jako vlastník vystupuje Luděk Kostka z Velimi, v rejříku je označen jako nepřímý vlastník.
           https://www.e15.cz/rozhovory/ve-stavebnictvi-zuri-cenova-valka-rika-majitel-geosan-group-kostka-1340091
           Se stavbyvedoucími jsem jednal několikrát a byli očekávatelně všedního zjevu.
           Aktuálně jeden kolega dozoruje stavbu dodávanou Geosanem, zeptám se, zda zná majitele, ale silně o tom pochybuji.
           Firma získala jistou proslulost při likvidaci ekologické zátěže (Ostramo).

          8. nepřímý vlastník – to je hezký termín. zkusím si to zapamatovat. do angličtiny by se to zřejmě překládalo jako jméno jedné z peřejí na pokračování chilkootské stezky ke zlatu na Aljašce.

          9. Ano, to jsou politické, resp. vojenské projekty. Pokud s nimi srovnáváte dálnici s mostem, říkáte víc, než si myslíte.

         2. no, zatímco tady sme na úrovni, takže po 30× delší době a za několikrát vyšší cenu, je výsledek k hovnu a další ROKY se vo to soudí a vopravuje se to za další prachy

          co ty vlny jak na mořu na té D1 u vostrávy, už je to spravený? hele, předloni, už po devíti letech soudních tahanic, dostal dodavatel za úkol ty sračky spravit https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/dalnice-rozhodci-soud-zvlnena-d1-rozhodnuti-eurovia-rsd.A210607_124211_ostrava-zpravy_woj

          tak aspoň vím, jak dlouho bude v prdeli vokruh vod Šterbohol na ČM, poté, co se v tom dva roky hrabali a po pár měsícách to taky bylo jak moře (což trvá doteď, už taky přes dva roky)

          loni už u mě padlo rozhodnutí, že musim kupovat nový sady gum rovnou po šesti, pže každou sezónu na těch zkurvenejch tankodromech zničím aspoň jednu (holt evoluce děr je taková, že pro 13″ gumy už je pohyb po těch místních Západních Svobodnejch Kdemohkradickejch vozovkách smrtící)

       2. U nás by se za tu dobu udělala akorát studie, pak další studie za několik desítek mega. Pak by začali sabotovat ekomrdky a nakonec by se uspořádalo legrační výběrové řízení ve stylu kdo dá víc a po zjištění, že uže nejsou peníze by ze stavby sešlo.

        1. jistě narážíte na DOL, čili Emanům kanál, a to v médiích pilně propíraných +/- 25 milionů utracených za všeliké studie. jo nasere to, to je 5 skromných rodinných domků, o kterých většina prostých voličů marně sní. ovšem v kontextu dopravy jsou to drobné, ať už to přepočítáme na počet souprav tahač+návěs nebo na běžné metry dálnice (v rovinatém terénu, bez mimoúrovňových křižovatek, mostů a tunelů a vyvolaných investic)

     2. Jako že západní Evropa je proti jakýkoliv části Ruska chudá jo? Ty vole to je matroš zase…

      Proto taky všichni do toho Ruska migrujou…

     3. Nominální HDP je ukazatel na exkremento. V GDP per capita je RF někde kolem padesátky.
      Mobilizovat se dá celkově zhruba 10-12% populace. Neboli i na té UA téměř 5 milionů.

      1. Jsou to nesmysly. Třeba takové Monako má daleko vyšší PPP per capita než USA a k obsazení Monaka by snad stačila i armáda ČR.

      2. Jenže to by museli mobilizovat UKáčka u nás a jinde po Evropě.

       1. Z UA zatím odešlo cca 4,5 mil lidí, z toho 70% ženských a dětí … Na počet potencionálně mobilizovaných to tedy může mít vliv tak 1,5%.
        Naopak se tam vrátilo zhruba 0,5 mil gastarbeitrů.

        1. Jo, teď. Pár miliónů ještě před válkou. :-D

      3. To by musel Zeleňák těch 5 milionů leda nachytat u nás a v dalších státech Evropy, kam se rozprchli.

     4. – Rusko je 11cté podle HDP, za Německem, UK, Francií, Itálií. Z čehož samozřejmě vyplývá, že je EU chudá příbuzná.
      – v HDP na hlavu je cca 60té. Ti se teda mají dobře.
      – ruský průmysl jede naplno, přesto se Rusko drsně zadlužuje.
      Tolik k „faktům“. A pokud mají tak úžasně vycvičené vojáky, proč už nevyhráli? Proč už je nenasadili?

      Výhodou Ruska je, že je velké, udělalo si pořádné zásoby a národ historicky trpí velikášstvím, takže velká část veřejnosti chce věřit narativům, pokud bude výsledkem větší Rusko. A dále ruský mužik snese hodně.
      Nevýhodou Ruska je korupce, rozkrádání, oligarchové (v tom jsou s Ukrajinou jako přes kopírák) a že uvěřilo úžasným zprávám
      o své bojeschopnosti. Takže po válce vyjde Rusko slabší (i v případě, že vyhraje), hodně získá Čína a trochu i Indie.

      1. Prdel je, že ten Jožův optimismus nesdílej ani rusáci. A to ani jejich oficiální média. Prostě český rusofilcky měly vždycky o rusku větší mínění než sami rusáci.

       1. To se ovšem zdaleka netýká jen Čechů anebo filcek. Podívej se na situaci před první světovou válkou – Francie brala smlouvu s Ruskem jako základ své bezpečnosti, přehnané iluze o síle ruské armády měli i Srbové – a jak to dopadlo. A ostatně i Němci se hnali do té války právě proto, že měli strach z toho, jak by ještě ruská armáda mohla vyrůst, až dokončí přezbrojení.

        1. Německo se hnalo do války? Francie se do toho nemusela míchat.

         1. Nemusela, ale chtěla :-)
          Rakouské váhání dalo čas se Rusům a Francouzům umluvit, jak na to, když jeden z nich bude ve válce s Německem. A protože slovanské bratry v Srbsku nešlo opustit…

          Na německém generálním štábu zase bouchalo šampaňská a důstojnící si gratulovali, že konečně padlo rozhodnutí, ve stylu „válka by stejně byla, tak ať je teď, než Rusko příliš zesílí“.

          1. Přesně, takže kdo se hnal do války?
           Pochybuji, že šlo o slovanské bratry co rádi vraždí následovníka trůnu, jen vhodná šance na mocenský boj.
           O tom nevím, ale i kdyby, tak na tom moc nezáleží a není to u „zelených hlav“ nic neobvyklého. Ale vím o Německu, které mobilizovalo a vyhlásilo válku jako poslední a o Kaiserovi, který poznamenal, že díky stupiditě a neohrabanosti jejich spojence je obklíčení Německa konečně dokončeno navzdory snahám tomu zabránit, takže buď musí zradit spojence nebo se nechat zničit.

          2. To není zcela přesné, první vyhlásilo válku R.-U. (Srbsku). Německo hned následovalo.
           Data:
           25.7. R.-U. mobilizuje
           28.7. R.-U. vyhlašuje válku Srbsku
           31.7. Rusko mobilizuje (spojenecká smlouva se Srbskem)
           1.8. Francie mobilizuje, Německo mobilizuje a vyhlašuje válku Rusku
           2.8. Německo obsazuje Lucembursko
           3.8. Německo vyhlašuje válku Francii
           4.8. Německo vstupuje do Belgie, UK vyhlašuje válku Německu
           6.8. R.-U. vyhlašuje válku Rusku
           7.8. Černá Hora vyhlašuje válku R.U.
           10.8. Francie + UK vyhlašují válku R.-U.

           Z uvedeného vyplývá, že válku skutečně zahájily Centrální mocnosti, Rusko nevyhlásilo válku nikomu a Francie a U.K. až jako poslední Rakousku-Uhersku.

          3. Ostatně je příznačné, že i v I. SV se Německo pokoušelo útočit na 2 frontách, 2.8. zahájilo i útok na Rusko (obsazení tehdy ruské Kalisze). Z toho měla o 25 let později hrůzu německá generalita, proto ty šachy v OKW, kam si Hitler dosadil přikyvovače.

          4. Německo se dostalo do obklíčení, logicky muselo válčit na dvou frontách, proto měli Schlieffen plan, pro který byla zásadní naoko neutrální Belgie jako koridor do Francie.

          5. Nikoliv, ale měl jsem upřesnit, že řeč byla o mocnostech a mobilizaci jako vyhlášení války.

           Data:
           25.7. rozhodnutí, 26.7. Rusko začalo tajně mobilizovat, 31.7. generální mob. je oficiální (Rusko nemělo smlouvu se Srbskem, neoficiálně mu slíbilo podporu)
           25.7. Francie začíná s přípravami, oficiálně mobilizace vyhlášena 1.8.
           27.7. UK nařizuje flotile pohotovost.
           1.8. Německo mobilizuje po Francii a po absenci Ruské odpovědi na požadavek o zastavení mobilizace na německé hranici, vyhlašuje válku Rusku.
           atd.

           Z uvedeného vyplývá, že Německo se do války nehnalo a Rusko vyhlásilo válku mobilizací ve sporu, po kterém mu nic nebylo a který mohl zůstat lokální mezi R-U a Srbskem.

          6. Mobilizace ještě není vyhlášení války. A je velice nepravděpodobné, že by Německo mobilizovalo až 1.8. (i když oficiálně ano). Mobilizovat armádu a přesunout ji do bojových postavení během 2, resp. 4 dnů by bylo nemožné i dnes, kdy jsou logistické i přepravní možnosti úplně jiné.

          7. Není, formálně. Jestli o tom máte informace, tak je napište. 28.7. srbský zástupce z jeho cesty – na německé straně nic, obrovské přípravy na ruské. 30.7. car informuje Kaisera o vojenských opatřeních rozhodnutých před pěti dny, Kaiser to komentuje, že Rusové jsou skoro o týden napřed a tajně mobilizují za jejich zády, takže musí také mobilizovat. Ruská i francouzská strana později zfalšovaly pár dat a dokumentů, aby jejich činy vypadaly jako reakce na R-U a Německo, ale Německo bylo ostrovem relativního klidu a R-U částečně mobilizovalo jen proti Srbsku v odvětě za casus belli s následníkem trůnu.

      2. Goro: „Přehlédl“ jste to 6. místo v paritě kupní síly, tak se podívejte kdo je před a za Ruskem https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29 Někdy se taky podívejte jak jsou na tom země s dluhem, co by za to ruské „drsné zalužování“ spousta zemí dala.

       1. na výši dluhu sere pes. Kdo je na tom líp, bezďák co dluží sto tisíc nebo multimilionář co dluží deset milionů? Podstatná je schopnost dluh splácet a jakou zátěž tvoří pro ekonomiku.

        1. Tak to Goro asi nebude pes.

        2. shane: Jo a ne. Dluh států je kryt důvěrou, že ho ostatní nenechají padnout. Splácení dluhu je něco, co se v EU nenosí a všichni tak nějak počítají, že „to ještě projde“. A kdyby padl jeden stát, s ostatními to pořádně zatřese. Když chci mít obrovský dluh, je nejlepší být velký a mít euro, viz. Itálie.

        3. Schopnost dluh splatit je v EU i v USA nulová. Tomu, že by ta hora dluhů byla někdy splacena, už snad nikdo nevěří. Zátěž pro ekonomiku jak kde. Pokud by nebyly úroky v eurozóně drženy uměle nízko, celá jižní Evropa (minimálně) klekne ze dne na den.
         Celá ta západní prosperita jede, obávám se, posledních minimálně 35 let na dluh. Feldkurát Katz taky hodoval.
         Skončí to velkým průserem, rok 2008 byl jen takovým jemným upozorněním. Dlouhodobě nelze bez následků uměle dusit produktivní sektor. A celé hospodářství je v konečném důsledku směna zboží za zboží s pomocí peněz. Pokud přestaneme produkovat zboží, ekonomicky chcípnem.

         1. západní ojvropa se to snaží nějak pytlíkovat, případně uměle ničit průmysl na východě a přesouvat ho k sobě (byť je to potěmkin – ale aspoň krátkodobě jede)

          pětidemolica je likvidaci místního průmyslu aktivně nápomocná a akorát to maskuje neustálejma žgryndama vo válkách a podobnejma sračkama, zatímco hrabou, jak kdyby nemělo bejt zejtra, pže jim je jasný, že až ukrajinizaca doběhne, nebude už moc z čeho brát – a voni budou muset být hooodně daleko

          přesně jak díš, nebudem produkovat nic a bytovej fond (jakožto i další) budou vlastnit z větší části zahraniční majiteli a velkokapitál – za co přesně lidi čekají, že ty nájmy budou platit, když nebudou produkovat nic, co by poskytli výměnou?

       2. qwertyz: 6. místo v paritě kupní síly. Jinými slovy má Rusko na vnitřním trhu hodně levné zboží a Rusů je hodně. Takže kdyby Rusko chtělo, můžou si koupit hodně vlastních výrobků, nebo výrobků na vlastním trhu. Ale pokud bude Rusko chtít nakupovat v zahraničí (což stát většinou chce), tak je GDP_PPP mimo hru.

        Pro samotného Rusa je důležitější GDP_PPP per capita – tedy kolik si on sám může koupit na vlastním trhu. A v takovém srovnání už to nevychází dobře – 55. místo (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita) i přesto, že je mají hodně levné zboží.

        Ale souhlasím v tom, že my spolu se západními zeměmi jedeme na dluh poměrně dlouhodobě, zatímco Rusko si dluh nádherně zmenšilo. Nicméně mám pocit, že to nebudou schopní utáhnout další 2 roky (napomůže tomu ten jejich bordel). Každopádně Putin může být v klidu, obyvatelstvo je zvyklé a bouřit se začnou až za hodně špatných podmínek, takže má ještě poměrně čas.

        1. ekonomika RF klesla o zlomeček toho, co se předpokládalo, a letos poroste víc, než půlka slavnýho západu (zatímco ta druhá půlka rádobyzápadu je v těžké stagnaci), takže v čem přesně jim dochází čas a krach je na spadnutí, jak tady prorokuje propaganda už nejpozdějš vod loňskýho března?

         to vosmý kolo sankcí asi mají na mysli to, jak potichu všecko povolujou, pže na žrádlo a hnojiva a paliva si ukončení embarg vynutil zbytek planety přes OSN, a na kvatna vzácnejch prvků si to vynutí zbrojní průmysl, pže jinak by ty objednaný zbraně a munici nedodali za 2-3 roky, ale možná 12-13 let :o)

         tak tak, RF rozbíjí na ukravíně západní hračky, a západu pak prodává suroviny a subdodávky na výrobu novejch hraček, lvl Pro :D

         1. „pže na žrádlo a hnojiva a paliva si ukončení embarg vynutil zbytek planety přes OSN“

          Jako že embargo USA + EU si zbytek světa vynutil přes OSN ukončit? Smím vědět, jakým mechanismem a kdy se tak stalo?

          1. No já si myslím, že tu Istanbulskou smlouvu OSN moderovalo.
           https://1url.cz/jrXaY

      3. talijáni, frantíci a další sou taky potěmkin s obrovským vnitřním i vnějším dluhem – kvalita jejich péče o flotilu jadernejch elektráren byla vidět loni a letos, kdy jich bylo 60 % odstavenejch, až konečně praskla ta katastrofální úroveň jejích (ne)údržby a korupční šméčko s utajováním stavu, stali se obrovským dovozcem eletriky (při tom všem, co se loni dělo) a EDFko vyhlásilo minulej tejden prodělání kalhot – 18 miliard ojro čistá meziroční ztráta

       to svoje virtuální bohatství si dílem udržujou vysáváním východu, dílem tištěním stamiliard ojrů a žitím na dluh

       RF si může pučit několik stádních ročních rozpočtů, a furt nebude ve stavu, jak slavnej západ, pže Putin za celý roky od svýho nástupu stádní dluh jenom snižoval a ta země udělala pro většinu místních celkem těžko uvěřitelnej skok dopředu

     5. Ano, nominálně je rusko dokonce 9 na světě. jenže když se podíváš na čísla,tak ruský cca dva biliony dolarů jsou zhruba to, co má Itálie, zhruba polovina Německa, asi devítina Číny a asi dvanáctina USA. Na celkovém světovém HDP se podílí asi jednou padesátinou, zatímco USA cca čtvrtinou.btw, 14x méně lidnatá ČR má jen 7x menší HDP oproti rusku, tj. jsme dvakrát výkonnější než oni a to nemáme dohromady žádný suroviny.

      1. HDP je ukazatel celkem k ničemu – pokud třeba posadím ve škole ke každému děcku asistenta, zvýší se o jeho plat HDP.
       Pokud roste HDP a současně se zvyšuje vládní zadlužení, nevypovídá to o výkonnosti ekonomiky zhola nic.

     6. Těch 25 mega vojáčků možná prošlo ročním výcvikem, ale je už to spíš -sát než -cet let. A lze předpokládat, že ani tehdy neměli velkou důvěru ve své velení. Představa, že bandu s průměrným věkem 60 let a výzbrojí zhruba stejně starou (pokud vůbec je) pošlou válčit na Ukrajinu aby šli dobýt město mi přijde… no ne že by byla nereálná, ale být síly 1:1, věřil bych spíš UK civilistům kteří roky věděli že ten konflikt bude, než mužikům, kteří tam jdou bez motivace, s nedůvěrou ve velení, patrně bez žrádla, s nedostatkem munice, a bez podpory (krom zadních řad která má tam stojí aby střílela dezertéry)

      1. Karkulka 24.2.2023 v 10:24

       UK civilisté versus mužici, to je zajímavý postřeh a protože ho nečtu poprvé, přiznám se, že mě zajímá kam se poděli ukrajinští mužici?
       Ještě nedávno jich byly miliony…

  2. Jinak Číňani nejsou úplně blbí. Dodávání za barevné papírky a na úvěr který nebude nikdy spkacen je blbost. A hlavně si chtějí opravdu zlepšit kvalitu životního prostředí, takže půlku továren opravdu zavírají.

 3. Naprostá kravina článek. Autor předpokládá že rvhp vydrží do roku 2030 aby nastolilo ekologicky fašismus.

  1. Ten už dávno je. Bohužel se obávám, že vydrží ještě velice dlouho.

 4. Normalne zde do diskusi neprispivam, tentokrat musim.
  Pokud smyslem clanku a umyslem jeho autora bylo ukazat nam, jak vypada v praxi populismus, tak cile bylo dosazeno vce nez na 100%.

  1. Přesněě, vláda má vycházet z přání lidu a snažit se je rozumné plnit. Bohužel když je zkorumpovaná, slouží cizím zájmům nebo zvráceným ideím, tak to pro lid není vůbec dobré. To už známe jako komunismus, nacismus, fašismus, lidová demokracie, liberální demokracie atd. atd
   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Populismus

   1. Cudzie zájmy… naše zájmy…
    Čo to je? Kde je nejaký zoznam tých zájmov a kto ho schválil?

 5. Tak jsem s Vám pokusil v nedávné diskusi nastavit zrcadlo a Vy jste se rozhodl, že místo sebereflexe z toho uděláte článek. No proč ne, nakonec není důvod, abyste se s nefalšovaným a poněkud hloupým obdivem vůči úžasnému Rusku nevytasil přede všemi, nejen před těmi pár, co si to přečetli v diskusi. Ale čekal bych, že aspoň něco upravíte tak, aby to nebilo úplně do očí a zřejmě jste o své „pravdě“ zcela přesvědčen.

  Jen na dokreslení těch Vašich fantazií. Znám člověka, který v Rusku dlouhá léta bydlel a neměl se tam vůbec špatně. Dnes už tam není, protože to, co se tam děje holt není nějaká drobná válka někde v prdelákově, která má na život v Moskvě hovno vliv. Ten kdyby viděl ty Vaše ódy, buď by kroutil hlavou, nebo by se smál, až by se za břicho popadal.

  Celkově na mě působíte dojmem novináře ze seznamrudezpravy.cz, akorát se chcete zalíbit jinému chlebodárci a tak píšete hovadiny z jiného úhlu pohledu, ale Jasánek jste úplně stejný, jako když byly potřeba lokdaune, náhubke a vakcíne. Jsem zvědav, jestli se do té země zaslíbené vydáte nebo jestli ji budete i nadále velebit z pohledu zkaženého a prohnilého západu, jehož vymožeností se ale vzdát nebudete chtít. Protože kdybyste v Rusku psal podobné blbosti opačným směrem (jak v USA létají pečení holuby rovnou do pusy, jak to má Ukrajina se silnou bruselí a NATO za zadkem vyhrané, jak se Rusko jednoznačně hroutí a vůbec jak je na západě mnohem líp), nejspíš byste je nepsal moc dlouho. Ale to zjevně nejste schopen pobrat, tak proč tady ze sebe nedělat blbce, že.

  1. Přesně komoušké kecy o prohnilých imperialistech. Čísla hovoří jasně Moskvan si koupí nový byt na sídlišti od 20 platů. Byty k dispozici jsou, otvírají tam nové linky metra a vše funguje normálně. Rybář na Bajkale má sice komfort nižší, ale základní životní potřeby má stále téměř zdarma. A byty po budovatelích magistrály také města rozdávají. Lid je spokojený a báťuška má stále velkou podporu. Kvůli lásce k vlasti si klidně při sankcích utáhli opasky a zahraniční zboží nahradili, i náš plesnivej sejra z Madety. Nevím s čím máte problém? Že při protivládní činnosti nebo strategickém profesním selhání vypadnete z okna vám nikdo nevyvrací.

   1. Joža: souhlasím, ale proč je vedete tady? Nebo jste si toho ještě nevšiml, že jste jak Rudé právo lp 1985?

    Čísla hovoří jasně pouze na papíře. Argument „byty jsou“ mě pobavil, u nás ne?

    Můžete těmi „čísly“ nějak doložit míru „nižšího komfortu rybáře na Bajkale?“

    A protože jste to odignoroval, položím přímou otázku, rozšířenou o dvě upřesnění: budete se tam tedy stěhovat? Pokud ano, kdy? Pokud ne, proč?

    1. Tak o stěhování na stará kolena někam za Irkutsk skutečně přemýšlím. Nádherná příroda, milí lidé, minimalní životní náklady a i míra státní buzerace. Car je daleko a bůh vysoko. Ono jste totiž propásl gamechanger. Komouši jsou teď v Bruseli, v Rusku vládne sociální kapitalismus s minimem restrikcí a celkem rozumnými zákony. A nad tím bdí samozřejmě „osvícený“ báťuška. Nad námi bdí potrhlá gynekoložka.

     1. samozřejmě populistický báťuška, jinak by ho hnali

     2. Řekl bych, že o stěhování do jiné země máš představy jako pražák o stěhování na venkov. Tady je navíc tou jinou zemí země, s kterou vedeme proxy válku, jestli sis všiml.

     3. Joža: v tom případě by bylo lepší rozumovat, až tam budete. „Sociální kapitalismus“ zkuste přihlásit někam na WEC nebo si to aspoň dejte chrátnit jako registrovanou ochrannou známku.

      Současně netuším, co tam budete dělat na stará kolena, přece potřebujete ty rozumné zákony a minimum restrikcí, tak šup tam, ať to využijete ještě za produktivního věku.

      1. Naštěstí žádnou válku nevedeme, ale samozřejmě by to teď bylo trochu problematičtější. Takže až si ten lokální spor východní Azbuci dořeší a začne se u nás naplno projevovat řádění zelených bolševiků, tak bude vhodná doba i na přesun celé firmy. Furt je naděje, že lidi dostanou rozum a vrátí EU jen k hospodářské spolupráci. Kapitalismus s lidskou tváří, kde zákony zatnou tipec různým šmejdům, je podle mě ideální zřízení.

       1. No nevím jestli jde zrovna o lokální spor když tam dodává zbraně prakticky celá Evropa, pár evropských zemí dokonce kanonefutter a šéfuje tomu strýček Sam ze zámoří.
        Krom toho se potácíme na hraně jaderné konfrontace mezi 3 jadernými mocnostmi.

        Kdoví jestli třeba Sysop zrovna nebalí kufry a nestěhuje se na ten Bajkal.

        1. Vidíš, Jožo, takhle se to musí. Žádnej falešnej huráoptimismus. Ten skončil s létem, blbe. Teď drahou ruskou říši vovinuly mračna a situace je vážná. I sám VVP vraští své ušlechtilé čelo.

         1. Bohužel když jsem toho Senila viděl potácet se v Kyjevě, tak obavy chápu. Vono starej prďola Procházka tu první světovou asi taky takhle neplánoval.

          1. Kdyby to bylo o jednom senilním prďolovi, tak by to byla pohoda.
           Jenže ono je to o clintonovic gangu, bushovic gangu a dalších oligarchických amerických klanech co si brousí zuby na nerostné bohatství sibiře.
           Tam žádný senilní inkontinent/narkoleptik nehraje významnou roli, spíš jen komparzní.
           Když tak ho nehradí Kamala Harakiri a bude to. Nic se nezmění. Protože prezident není ten kdo to řídí.

     4. A to skvělé zdravotnictví, pro ta stará kolena naprosto ideální!

      1. Nietzsche by zajásal. Co tě nezabije, to tě posílí.

       1. Keynes taky. V dlouhodobém výhledu….

 6. Ja bych rekl,ze podle vsech indicii maji problemy a Cena lidskeho zivota neni co tady nicmene Pravda je takova,ze v globale asi neresi bezpecnostni normy tak staveni jde rychleji. Co to znamena pro jednotlivce asi nic. Dostupnost sluzeb zejmena tech kvalitnich bude drazsi nez u Nas to je pripad myslim I ukrajiny. Je to dano tim,ze hodne lidi zdrhlo a ten zbytek ma platici klientelu. Nejak nevidim duvod SE tam stehovat Nebo totam velebit navic si myslim,ze to bude hodne dano Tim,jak pecete s mistnimi a kolik mate keshaku. Ale to sou Jen dohady potom Maj jeste June statistiky treba problem s chlastem,sexualnimi chorobami a hiv a mozna Vas prejde chut SE tam stehovat…

  1. Pro Čecha, který na východě nikdy nebyl je naprosté bláznovství básnit o stěhování do Ruska. Smysl, to nedává ani jinak, až na nějaké velmi specifické případy.
   Sexuálně přenosné choroby, není nutné se stěhovat. Sexuální choroby a HIV jsou na UA na podobné úrovni jako v Rusku a je to jeden z cílů zdravotní „uprchlické“ turistiky úkáček u nás.

   1. Specifický případ je vždy řádění komunistů. Ono ani po 2. světové nedávalo smysl utíkat do zemědělského Rakouska. Jinak do Ruska jezdím pravidelně, celá Transsibiřská, Bajkalskoamurská magistrála, Bajkal, Sachalin, Stalingrad, Vladivostok, ukrajinský Krym… Jenže gamechanger je za dveřmi, zákaz aut, deindustrializace, povolenky na všechno i bydlení, vybíjení chovů, pojídání švábů, digitální buzerace… Není to zatím plán na příští měsíc.

 7. „… 1800-2500 tanků, často moderních T90 včetně nejmodernějších T-90M Proryv-3“ – jsou pro tento údaj nějaké uvěřitelné zdroje, nebo jde o papírové číslo a tanky jsou přetaveny v jachty Oligarchů u lizu?

  1. to snad není ani papírový číslo, joža si rád údaje cucá z prstu. Asi jako těch jeho 20 milionů Ukrajinců mimo Ukrajinu.

    1. Článek informativně naprosto na hovno.

     1. Stejně tak, jako si myslet, že 27.000 zaměstnanců UVZ seděli a sedí ve fabrice na prdeli a nic nedělali a jen brali výplaty.
      Mimochodem Škoda má cca 35.000 zaměstnanců.

      1. nj, jenže yvrobit fabii je o dost jednodušší a rychlejší než vyrobit tank. A zrovna počty vyrobených kusů tanků nebyly nějak závratný ani v době, kdy na rusko nebyly uvalaný sankce a embarga, který výrobu sice neznemožňují, ale dost komplikují

       1. Vzhledem k tomu, že tam jen Sagem dodával +800 ks termovize ročně, se dá očekávat, že těch 350-400 tanku ročně opravdu vyrobili.

    2. Jo tak v minulosti určite SSSR vyrobila spoustu techniky, jde o to v jakém stavu se nachází dnes …

   1. shane: na těch číslech není úsměvný jen „zdroj“, ale taky ta smrtící přesnost na úrovni projektilu onoho Proryvu-3. Vysoce konkrétní čísla jako „1800-2500“, „často“, „včetně“ – takhle nějak si představuju Hitlera tehdá v bunkru, když jezdil prstem po mapě a svými neexistujícími divizemi zasazoval spojencům jeden drtivý úder za druhým. Akorát Joža zatím nedospěl Behemotovy dokonalosti v plánování zdrcujících, geniálně do detailu promakaných strategických ústupů. Možná i na to dojde, až bude muset obhajovat, kde těch 1800-2500 tanků skončilo. Hlavně se při projekcích toho, co je „jasné“ a „nevyhnutelné“, vyhnout jakýmkoliv časovým údajům, kdy to nastane. Pak je z toho akorát mrzení jak s Kramatorskem a ostatní diskutéři začínají mít jízlivé poznámky. Tomu lze ale jak vidno snadno čelit vírou v tisíce nejmodernějších tanků, valících se na frontu, doprovázených miliony bojechtivých záložáků, co to tam do týdne vyřeší. Opět se na mysl vkrádá Hitlerovo blouznění, což mi přijde, že je současný mentální stav většiny rusofilů, co předvídali pád Kyjeva do konce března, teda dubna, teda do léta, teda do podzimu, teda do Vánoc…

    Fakt jsem zvědav, jak se to tam vyvrbí, Zelenskij si nemůže dovolit to nechat padnout a zbytek Evropy teď už taky ne, takže to bude ještě hodně zajímavé. Vlastně nikdo není (jak velmi dobře popsal tuším Kechlibar) v pozici, kdy by si porážku mohl dovolit. Takže se pojede, až kam „zdroje jsou“ dovolí. Můžem akorát doufat, že nedojde na atom. Přitom ústup dnes by pro ustupující stranu ve výsledku znamenal menší průser než konečná prohra, ale tak už to holt ve válkách bývá – není možné ji snadno vypnout-zapnout, jak se do toho (j)elity pustí, je jen velmi těžko cesta ven jiná, než ta na bitevním poli, i kdyby měla půlka národa zařvat zcela zbytečně. Ale protože s masou nelze argumentovat logicky, je až tento extrém tím, co té zbývající půlce jasně ukáže, že to fakt už smysl nemá. Do té doby funguje propaganda, tedy že to nejen dají, ale dají to rychle a na druhé straně je satan-fašista-nacista-Sauron a tomu je prostě potřeba to nandat, stůj co stůj.

    1. Osobně si myslím že začnou jednat (tipuju léto) a pro začátek dohodnou příměří a prozatímní status quo. Jestli se k něčemu doberou je ve hvězdách, taky mohou být zabetonovaní v pozicích roky …
     Jednat budou muset, je to moc drahý pro všechny zůčastněné.

     1. Příměří dohodnou, až obě strany přijdou s realistickými požadavky. Dohoda, že si Rusko nechá co obsadilo a Ukrajina totálně demilitarizuje pro Ukrajinu npřijatelná. Případně, až jedna strana nebude moct pokračovat ve válce a kapituluje. V současnosti ani jedna strana nehodlá ustupovat té druhé.

     2. Tak z určitého pohledu by dávalo smysl, že mírová jednání už probíhají a že jarní ofenzíva z jakékoliv strany už je jen „vyjednávání o konečné ceně“.
      Na druhou stranu, po prvotním útoku chtěla UA dohodnout příměří. Dneska je teoreticky v podobné pozici, akorát že má pár set tisíc zmrtvených vojáků a civilistů a rozmrdanou půlku země. To je poměrně fail pro Zelenského teď dohodnout příměří. Ani Rusko nebude ochotno dát svoje ztráty zadarmo.
      Proto možná došlo k osobní návštěvě prezidenta Alzheimera, aby Zelenského nenapadlo s Rusy jednat.

      1. V mírové jednání pevně doufám, ale dokud mají obě strany sílu, asi se bude válčit dál. Jak to udělat, aby Rusko úplně neztratilo tvář a zároveň Ukraina byla spokojená, to zatím moc nevidím…

      2. Tak ty loňský jednání zkrachovaly prostě proto, protože ruský podmínky byly nepřijatelný. Což je situace, která se klidně může opakovat. Já chci koupit, obchodník chce prodat, ale ke koupi nedojde, protože chci koupit za míň, neź je obchodník ochoten prodat.

       1. Nebolo to skor tak, ze kseft by aj celkom bol, ale prisiel rozkaz od zapadnych demokratov (myslim UK), aby kseft nebol v ziadnom pripade?

        Ako jasne, kto plati, rozkazuje.. a v pripade skrachovanej Ukrajiny to plati dvojnasobne.

        1. Jakožy by UA nejradši rusům řekli Odpusťme si co jsme si, jste naši bratři, tady máte čtvrtinu Ukrajiny a budeme kamarádi, odzbrojíme a necháme se denacifikovat, ale zlý Západ je donutil bojovat? No, možný to je, ale moc tomu nevěřím. Popravdě by mě zajímalo, jakým způsobem jim západ brání v kapitulaci a přijetí ruských podmínek.
         On totiž je v Ukrajincích ten étos Velký vlastenecký války zažranej stejně jako v rusácích. Oni kdyby chtěli, tak prostě nebojují, nebo by aspoň ve velkém přebíhali k rusům. A to se neděje. Kdyby se to dělo, tak se tím rusové chluběj dnes a denně.

         1. „Nabyl jsem dojmu, že obě strany velmi stojí o příměří. (Ruský prezident Vladimir) Putin byl svolný ke dvěma velkým ústupkům z původních požadavků. Vzal zpátky odzbrojení a ‚denacifikaci‘ Ukrajiny,“ řekl Bennett k loňskému jednání s Putinem v Moskvě v rozhovoru, který byl v sobotu zveřejněn na jeho videokanálu na Youtubu.
          Na přímý dotaz, zda tedy západní státy dohodu o příměří podle něj zablokovaly, odpověděl, že ano. „V podstatě ano. Zablokovaly to. A byl jsem tehdy toho názoru, že udělaly chybu. S odstupem si myslím, že je brzy na to to posoudit,“ řekl Bennett.

    2. Propaganda ide na oboch stranach na plne obratky.. Rusko malo predsa uz davno skrachovat v prvej polovici minuleho roku, aj cipy z praciek sa mali uz minut a cojaviem co este.. desiate (ci kolke to je) kolo sankcii marxistickej stvrtej rise voci risi zla uz urcite zaberie a podobne.

     Skor som zvedavy na dementneho Bideta vo Varsave, ci kde to teraz je.

    3. Tak je jasný, že slovní spojeni „ruská protiofenzíva“ vyvolala jožovi masivní erekci a musel svoje pocity hodit na papír. Objektivně vzato, zatím se teda rusové od začátku ofenzivy moc nepředvedli. Trochu mi to připomíná slavné ofenzivy na Sommě nebo u Verdunu. Sice se tam taky tak nějak drtivě postupovalo, ale na konci byly obě strany tak nějak tam, kde začaly.
     Jestli je pravda, co tvrdí sami rusáci, že za leden měli schodek vy výši 60 procent plánovaného ročního rozpočtového deficitu, tak nic moc vyhlídky.
     Nicméně joža, behemoth a ostatní proroci zkázy nepochopili, že prorok musí umět svoje prognózy formulovat tak, aby měl pravdu, ať už to dopadne jak to dopadne. „Když vytáhneš do války, zničíš velkou říši“. A tak. Pýthie věděla jak na to. Nebo Nostradamus.

     1. To víš jednou se trefíß a už se považuješ za Sybilu. Invazi jsem trefil už v prosinci 21. Ruského plynu díky krachům výrob a stojícím automobilkám nakonec malinko máme. Elektřina za 13 Kč sice plundruje peněženky i státní kasu, ale furt svítíme. Číňan taky něco málo občas pošle. Tak hyn sa hukáže, jestli se vše úplně vyplní až letos
      https://dfens-cz.com/na-co-se-pripravit-v-roce-2022-aneb-jak-to-vidi-bezpecnostni-specialista/

      1. Joža: a přečetl jste si celej ten svůj článek, že byste pak své nadšení z vlastní dokonalosti nejspíš trochu krotil? Respektive, Vy už jste si řekl, že jste to vlastně trefil, jen jste se sem-tam seknul o nějaký ten rok nebo efekt. Prostě jste to trefil, jasný:-) Zerg2 strikes back!

       Elektřina za 13 kč plundruje státní kasu? Co benzín, ten ji neplundruje?

       1. Nějak jsme si nevšiml, že by byl doplácený cenový strop na benzín. U elektřiny a plynu ovšem doplácí obchodníkům vše nad strop státní kasa. Takže vše nad 6 Kč u elektřiny a vše nad 30 Kč za m3 u plynu. Ceníček ČEZu zde, strana 3. Je to tedy jen 12,10 Kč https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2023/moo/moo_ee_bez_zavazku_cez_01_01_23.pdf
        To může být bratru 350 miliard za rok, ale klidně více. Jen blbí dráteníci od ČEPSu si nárokují 23 miliard. Proto chybí na důchody. Kubánský efekt se dostaví postupně… i se zkrachovanou výrobou lze ještě chvíli fungovat ze zásob, omezením spotřeby atd…
        https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceps-dostane-od-statu-dotace-22-7-mld-kc-dalsi-penize-se-rozdeli-distributorum/2325745

        1. No prostě si trefil akorát to, co věděl pomalu každej a zbytek si minul o parník, ty prognostiku.

      2. Jo, ty a zbytek světa, s výjimkou Ovara, který svůi debakl Putinovi nikdy neodpustí.

       1. Teda Ovara a Challengera, ale ten Vláďovi svoje prognostické selhání odpustil.

     2. shane :-D

     3. shane: myslím, že čára přes rozpočet byla nutnost ofenzívu vůbec začínat, celé se to sesypalo už na Hostomelu. Tomu odpovídaly počty jednotek, že to jen projedou jak wehrmacht protektorátem do již osvobozeného Kyjeva. Řekl bych, že se projevilo to, co řekl Tyson: každý má plán do chvíle, než dostane jednu do držky. A Rusáci do ní dostali hned v prvních hodinách. Že teď jedou zase ofenzívu, no co mají dělat, že? Navíc různí Jožové tohle prostě potřebují a je vidět, že to na ně stále funguje.

      Ad věštění: je to tak, i zerg původní „padne to v listopadu 2015“ (2016? Už nevím) postupně změnil a pak už to mělo „padnout na podzim“ apod. Ale to už je pozdě, kdyby tím začal, mohl být dokonalým věštcem a místo toho odešel jako poblázněný chemtrails believer s alobalem na kebuli.

      1. To je tak, když na stará kolena uvěříš vlastní propagandě.

       1. Tatar Kamil Galeev Kazani, velký bijec za ruské národnostní menšiny, si myslí, že v rámci věrchušky půjde nakonec Putin do pryč a bude nahrazen echt etnicky ruským „liberálním nacionalistou“… Načež to Rusové před světem celé hodí na etnické menšiny.

        Třeba takoví Tuvajci, hajzloví jedni! Jakého etnika byl ministr obrany, he? A koho posílal do mlýnku na maso, kdežto když si jeho Tuvajci dupli, hned je odvelel do bezpečí, he? Určitě chtěl poštvat proti Rusku celý svět, aby se mohl odtrhnout a stát se diktátorem nezávislé Tuvajské republiky! Tuvajské spiknutí! A Čečenské – viděli jste toho hajzla Kadyrova, jak to tam co nejvíc rozstřílel, co? Všichni známe proradné Čečence! A tak.

        Nevím, nehodnotím, ale znamenám si a kdyby se to náhodou stalo, zpětně Galeevovi uznám bludišťáka.

        1. Tohle je ovšem divoká spekulace i na ruské poměry. Poslední, co by ve své multinacionální a multináboženské říši potřebovali, by byly nějaké zjitřené národnostní vášně.

         Putin půjde do pryč tak jako tak, biologie je neúprosná, ať už má nějakou strašlivou nemoc, či ne. Někdo to tam převezme. Zvládli to po Stalinově smrti, zvládnou to i teď.

         1. Poslední, co potřebovali, byla roční opotřebovací válka na Ukrajině. A hle, přesto si ji začali. Protože proč? Protože 10% ruských nacionalistů (ano, podle Levada už jich není 20, ale jen 10 %) požadovali válku za zničení všeho ukrajinského…

          …A jsou to přesně ti samí nacionalisti, kteří udělali provokaci-zdravici Navalnému s heslem „proč by po 80 letech Rusko nemohlo mít nikoli rosijského, nýbrž etnicky ruského prezidenta.“

          Pokud prostě politik musí ustupovat nějaké zfanatizované, ale dobře organizované a na silové orgány napojené skupině, nemůže to dopadnout dobře. (A ano, platí to i pro Ukrajinu.)

   2. Všechno je jen propaganda. Vlaky s T90 lze najít na YouTube, většinou je to z jihu Bëloruska. Armaty jsou vyloženě natočené ruskou propagandou. Co se týká lidiček ofiko číslo EU je 5 mega nových žádostí. Neofiko odhad je celkem 9,8 mil. Ukrajinců v EU. Samozřejmě chlapíci, kterým hrozí odvod, tak tu zůstávají i s propadlým pracovním povolením. A i nově příchozí raději nežádají, abysme je pak náhodou neposlali na frontu. Rusák tvrdí taky 5 milionů prchlíků. Krymčanů je 2,3 milionu, Jenom třeba Doněck má milión obyvatel, 1,7 s perifériemi. Luhanská oblast 2,1 mil., pak máme kus záporožské a chersonské. Plus mínus autobus to vyjde. Kerej je kerej nespočítá nikdo.

  2. Mna by len zaujimalo, kolko z tej zapadnej pomoci bolo pretavenych do majetkov ukrajinskych sudruhov oligarchov za cele desatrocia, pretoze ukrajinsky bordel a rozkradanie je nasobne vacsie ako v Rusku.

   1. Nepochybně mnoho. Taky by mě to zajímalo, ale to se nikdy nedovíme.

   2. Ta větší část peněz od nás a zbytku Evropy odteče do USA na účty zbrojařských firem, které teď žerou jako Pfizer při Covidu a čaśt zůstane za nehty ukrošským ologarchům.

    1. Mna zaujima ta mensia cast, co ma akoze zostat pre blaho Ukrajiny.. z tej vacsia cast ostane ukrajinskym sudruhom oligarchom.. ee co to trepem, ctihodnym podnikatelom.

    2. Zatím je to přesně naopak – prachy tečou z USA a Nizozemí k nám do Excaliburu, který modernizuje tanky ve Štenberku.
     CSG prodá (nikoli daruje, ani to neplatí česká vláda) na Ukrajinu zbraně za 15 miliard Kč:
     https://www.czdefence.com/article/a-successful-year-for-czech-armourers-with-new-challenges-on-the-horizon
     https://www.czdefence.eu/article/czech-modernised-tanks-and-other-systems-are-and-will-be-helping-ukraine-in-its-fight-against-russia

     A z toho většina jde jiným českým subdodavatelům. Osobně mám z toho, jak se daří českému obrannému průmyslu, velkou radost.

     (Ještě zajímavější, ale offtopic je, že se za dalších 12 miliard zaháčkovali v Indonésii, které dodají „systém PVO středního dosahu.“ Kde kurnik Češi vzali systém PVO? Zcela neuvěřitelně: od Turků koupili rakety, k těm přidali české radary a všechno to postavili na podvozky Tatra… A integrovali dohromady! Češi byli systémový integrátor a Turci jen dodavatel! Tohle je pravý majstrštryk:
     https://czechoslovakgroup.cz/novinka-spolecnost-excalibur-international-realizuje-nove-projekty-pro-indonesii-v-hodnote-pres-500-mil-eur–2 )

     1. Fuhrerin von Lajno minuly tyzden vyhlasila v Bruseli, ze EU naliala do Ukrajiny 67 miliard eur.

      1. Jo. Jenže EU platí Ukrajině civilní provoz státu – duchody, sanitky, elektřinu atd. -, kdežto Američani, Britové a Nizozemci zbraně.

       1. A kde je tedy ta ukravínská „suverenita“, ta absolutně nezávislá na Moskvě?
        Zápaďáci si udělali z Ukrajiny střelnici a z to slavného národa zbydou folklorní hloučky u nás, v Polsku a v Americe. Banderovi sláva!

       2. Na ktorych samozrejme najviac zarobia (a otestuju) Americania, Briti, Holandania.. mozno aj Nemci, ak su este schopni nieco realne vyrobit v tejto branzi.

        Pripomina mi to cele Juzny Vietnam – ten bol tiez tak skorumpovany, rozkradnuty a uplne zavisly na dolaroch, ked dolare prestali prudit, zrutil sa do roka.. a tiez je poucny osud Ngo Dinh Diem, ked prestal byt uzitocny USA.

        1. Jo, to je dobré srovnání. Byl zkorumpovaný… Ale komunisty tam nechtěli tak moc, že se všichni snažili uletět ze Saigonu vrtulníky a matky dokonce cpaly své děti do rukou úplně cizím vojákům, jen aby nezůstaly v komunistickém předpeklí. Dovedeš si představit, co musí matka prožívat aby své dítě takto dala cizímu?

         Když se Američani stáhli a padlo to, nejlepší jednotky ARVN dostaly nabídku, že dostanou amnestii a mohou dělat pro komouše -. ale odmítly a zemřely v boji do posledního.

         A záhy začaly politické monstprocesy stalinistického druhu, kdy byly do gulagů odvlečeni kněží, inteligence, buržousti atd.

         Vítězství Severního Vietnamu si tehdy přály a vydávaly za „Správnou věc“ jen komunistické zrůdy… A pak ta specifická sorta „komoušofilních antiameričanů“ v čele s Fondovou, Learym a (KGB placenými) Weathermany. Ti všichni měli naprosto jasno, že cokoli je lepší než proamerická vláda, a všichni Jižní vietnamci nejvíce ze všeho touží po komunistické diktatuře, protože Moskva to s nimi myslí nejlépe.

         1. V ktoromsi dieli PBS Vietnam War hovoril jeden ucastnik z CIA (myslim), ze dostali za ulohu urobit prieskum oblubenosti medzi obyvatelstvom niekedy v 1970.. viac ako 60% obyvatelov juzneho Vietnamu nechcelo ani Americanov, ani Vietcong.. aby vypadli a dali im uz konecne vsetci pokoj.

          Bol z toho celkom pruser v Saigone, museli to utajit a zahrat do stratena.

          Na druhej strane – samotni obyvatelia Juzneho Vietnamu vraveli, ze to je sice nahovno, vsade sa kradne a korumpuje, ale este stale si mozu zanadavat, citat noviny roznych vydavatelov ci pozerat spravy.. na rozdiel od Severneho Vietnamu.

          Ho Ci Min nechcel na zaciatku komunistov, chcel iba samostatnost.. lenze jeho ziadost USA ignorovali a poslali tam naspat Francuzov, ktori udrziavali poriadok prve roky s japonskymi dostojnikmi, co tam zostali este od vojny.

          1. To je právě to. Místní nechtěli ani svou zkorumpovanou vládu, ale ještě více zahraniční „pomocníky“ – a ze všeho nejvíce nechtěli autoritářské okupanty pod taktovkou Moskvy.

           Jenže komoušofilní antiameričani v čele s USA naopak tvrdili, že místní ze všeho nejvíce touží po komunismu a padnout kolem krku Moskvě.

           Podobně by vycházelo třeba srovnání Fialovy vlády, diktátu Eurokomise – a perspektivy začlenění pod Č9nskou Lidovou i se sociálním kreditem a grid policing. Všechno je zlé, ale EU horší a Čína úplně nejhorší… Ale nablblík v reflexivním režimu bude adorovat Čínu.

          2. EU uz ma predsa nalinkovany Velky EU Firewall tusim v 2025/26.. aj socialne kredity budu v mene radostnej buducnosti!

          3. https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2020/648784/IPOL_STU(2020)648784_EN.pdf

           The EU should include an action plan for a digital cloud – a European Internet – in the DSA [Digital Services Act]. This European Cloud would foster a European digital ecosystem based on data and innovation. It would drive competition and set standards. Foreign web services could become part of such a digital ecosystem but must adhere to the rules and standards of the EU – such as democratic values, data protection, data accessibility, transparency and user friendliness.

           Like the Chinese firewall, this European internet would block off services that condone or support unlawful conduct from third party countries.

           To uz ani Cinanov nepotrebujeme..

      2. tak z něčeho musí kdejakej řadovej mafoš mít v satelitu né vilu, ale rovnou vlastní rádobyzámek, jak tady šlo to videjo vonehdá, ne?

 8. Doufám, že Vám za tuto hromádku polopravd, zamlčení a blábolů někdo platí, protože jestli jste to napsal z vlastního přesvědčení ve svém volném čase, tak Vás upřímně lituji :-)

  1. Jasně, že jedinou pravdu najdete na Hovinkách, ČT09 a Lžidnes. Kolik bylo dáveček lektvaru? Aspoň 4 dávky? Ani mi vás líto není :-)

   1. v tom případě by mě zajímalo, kam chodíš ty, protože ani ruské noviny ani ruští milblogeři tvůj naivní optimismus rozhodně nesdílí.

    1. On věří a cítí to tak. To je ztráta debaty. Na otázku, zda by tam šel žít, samozřejmě nedpověděl.
     Ty zdroje bych taky prosil Jožo. My pravdoláskaři je máme špatné, tak se předveď, Jožo, kde čerpáš informace.

     Aeronet, sputnik?

     1. Bych tipoval na Michala s Davidem, nebo jak se ten párek postarších bukvic jmenuje.

     2. Na to není třeba číst dezinformační weby. I nepříliš bystrý člověk si dneska zvládne otevřít http://www.tass.ru, http://www.ria.ru, http://www.interfax.ru, http://www.rbc.ru atd. A pak stačí v menu rozšíření google translator kliknout přeložit a hádejte co? Přečtete si ruskou propagandu česky. Na tu ukrajinskou propagandu stačí otevřít naše novinky… Kupodivu některé informace jsou v podstatě stejné, jiné se liší jen dramatickým zabarvením Po úhybných manévrech jsme ustoupili do předem připravených pozic… Nepřítele jsme seřezali jako žito… A pak nezbývá než zdroje vyhodnotit a podle historických souvislostí udělat predikci dalšího vývoje. Znalost států z reality je samozřejmě neocenitelnou výhodou. Desítky kilometrů ruské techniky (byť postarší) jsou vidět i z vlaku u čínských hranic. Samozřejmě někdy může být predikce mylná, ale to se nedá nic dělat. Furt lepší než přežvýkávat nesmysly jen jedné strany jako sorošovo Elfové, Trotlové a další Komsomolci.

      1. No, právěže tyhle ruské zdroje nejsou zrovna v souladu s tvým nadšením. O milblogerech ani nemluvě. Takovej Girkin by ti za ty kecy nejspíš naflusal do bot.

       1. Tak samozřejmě válečný zločinec, který nechal sestřelit civilní letadlo, by mě asi rád neměl. To mě asi úplně nemrzí. Jinak kontrolní otázka:
        Interfax tvrdí, že Putin o návštěvě Bidena dopředu věděl. Seznamzpravy, že vše bylo v naprostém utajení a Rusko na Kyjev normálně pálilo. Co z toho bude asi pravda?

        1. Vzhledem k tomu, že se o plánované návštěvě Bidena v Kyjevě psalo v západním tisku pár dní dopředu, tak o tom asi věděl. Teda pokud mu to řekli, internet nepoužívá. Ale nakolik je VVP informován svýmni lidmi o dění ve světě se neodvažuji ani odhadovat. Nakolik o tom psaly ruské noviny jsem nezjišťoval, v kontextu otázky ot enní podstatné, VVP asi pro informace do Pravdy nechodí.

         1. Nalejme si čistého vína – jelikož eskalace k WW3 není v zájmu kterékoli zapojené strany, jsem si poměrně dost jistý, že ruská rozvědka dostala před návštěvou Borise, Sunaka i Dudy, natož Bidena, avizo v duchu „nic konkrétního, ale následující 3 dny fakt nestřílejte na Kyjev, pokud nechcete masivní průšvih a třetí světovou.“

          Že by potom USA připustily scénář, že VKS RF úplně haluz nešťastnou náhodou trefí amerického prezidenta a co teď s tím – takhle se to nehraje.

          Ale samozřejmě že Rusové nemohou přiznat svým krvechtivým náckům, že měli příležitost oddělat „satanistu arciďábla“ Bidena/Sunaka/Boríska/Dudu a neudělali to, a stejně tak Biden/Sunak/Borísek/Duda nemohou přiznat svým domácím „Rusko je ZLO a domluva je nepřípustná!“, že se s Rusy normálně v zákulisí domlouvají.

          1. No, že měli dopředu avízo přiznávají i rusové. Akorát tvrdí, že na Kyjev nestříleli a ty sirény pustili Ukrajinci pro efekt. Což je klidně možný, i když riskantní, raketový útok či jeho absence se obvykle zjišťuje poměrně snadno.

          2. A už víme, jak to prý bylo i s tím leteckým poplachem. Rusové prostě v Bělorusku zvedli jeden MiG-31K. A protože od vzletu do dopadu Kindžálu na Kyjev by to trvalo 20 minut, v Kyjevě preventivně vyhlašují poplach vždycky, když v Bělorusku jedenatřicítka vzlétne :)

           Po cvičném letu sedla o dvě hodiny později, aniž kdy opustila vzdušný prostor Běloruska.

          3. Btw, tohle nelze brát jako nějaké „jednání“ nebo „domlouvání se“, resp nic to nedokazuje o tom, źe se s ruskem dá nebo nedá „jednat“. Politici si s vvp volaj celkem běžně a i se tím chlubí v médiích. K ničemu převratnému to zřejmě dosud nevedlo.

          4. propaganda a divadlo pre masy je jedna vec (v tom je pianodick ako doma), ale pokial si este poza chrbat politici velmoci volaju a komunikuju, je este dobre.

          5. Tohle je něco úplně jiného. Telefonáty jsou PRko pro veřejnost o ničem. Ale právě na těch „neformálních setkáních představitelů tajných služeb“, jako onehdá CIA-FSB v Turecku, si „ti se kterými se nedá jednat“ vyjednávají skutečné „červené linie“ a sondují, co by se stalo kdyby oni.

           Viz ATACMS. Ukrajině by hodně pomohl takticky v jejich logistics-denial misích – zachránil by jim Bachmut, protože Rusům by tam zkolabovala logistika jako na podzim u Lymanu apod. Takhle mají Rusové masivní logistický hub v Dovzhansku, těsně za dostřelem HIMARSů, a odtamtud to lifrují na frontu náklaďáky. Ale USA ne a ne dodat za žádnou cenu – to raději vymyslely GMLRS s tím, že dodávky se rozběhnou až bude pozdě, za minimálně další řádově měsíc/e. Proč?

           Samozřejmě může být pravda, že jich mají málo a drží si je na Čínu. Ale spíše si myslím, že si to tak dohodli s Rusy. Buď jako vyjednávací žeton – „my nedodáme ATACMS když vy …“, nebo protože mají Rusové z ATACMS takovou hrůzu, že by prostě eskalovali a USA tomu věří.

           Všichni se v tomhle konfliktu chovají víceméně racionálně – USA miskalkulovaly v roce 2008, Rusko mislaklukovalo v roce 2022, teď se všichni snaží neztratit tvář a urvat co se dá.

          6. Takže obsazení minimálně Haliče a Západní Ukrajiny Polskou armádou už je ve hře? :-) A nepůjde tam Pávek osvobodit naší Zakarpatskou Rus? To by vlastně bylo dle ústavy v pohodě, jen cvičení na vlastním území. Na vojně se mění situace každým okamžikem :-)

          7. Nějak mi nepřijde, že by někdo nějaká jednání Západu s ruskem popíral. Těsně před útokem na kerčský most, když se rusáci snažili chrastit atomem, tak se jednalo celkem dost. Horká linka washington-Kreml existovala i za studený války, existuje i dnes. Zvlášť když západ na UA neválčí.
           Jiná věc je, nakolik jsou zainteresované strany ochotny jednat. Řek bych, že moc ne. Putinovi jde o kejhák a nic moc jinýho než kapitulace Ukrajiny mu ho dlouhodobě nezachrání. Určitě se vypouští různí kontrolní chrousti, ale nejspíš nic, na čem by se dalo stavět.
           Ono taky není moc o čem jednat. Rusko se momentálně nechystá z UA vysmahnout, UA se zatím nechystá kapitulovat a Západ si nehodlá lehnout před ruskem na zádíčka a nastavit bříško a prdelku. Až se změní rozložení sil, jednat se bude.

          8. Jistě. Ale naši politici se tváří, že „jednat s Ruskem není možné protože je to teroristický stát“ ablablabla.

           Tak jen naznačuji, že USA i Britové skoro určitě jednají – resp. bez pochyb, leaklo toho už docela dost co se řešilo na platformě CIA-FSB -, takže kecy naší vlády jsou buď to nejtrapnější virtue signalling pro zfanatizované Pražáky… A nebo zase devótní „poturčenec horší turka“.

          9. Jan Mrcasik 20.2.2023 v 22:46

           Jedná se až jeden rozmrdá druhýho, nikdy to jinak nebylo. Všechny ty kecy vokolo jsou jen popírání reality rozumbradama.

          10. Výjimku tvoří jaderné státy, protože tam „rozmrdá druhýho“ tak nějak nefunguje jen jednostranně…

          11. Západ na UA neválčí?

          12. Válka je dána jednoznačně – přímým zapojením do bojových akcí. Nasazením svých vojáků na frontu, nebo poskytnutím svých základen k vedení bojové činnosti.

           Dodávání zbraní není a nikdy nebylo „účastí ve válce“ ani legitimním, ani legálním důvodem vojensky napadnout dodavatele zbraní. Maximálně oficiálně vyhlásit a zřídit blokádu a dodavatele zadržovat a obracet pryč.

          13. servicedok: Ne. Stejně jako na UA neválčí Írán, Bělorusko nebo S. Korea

          14. No a je to výslovně potvrzené z americké strany. NSC Finer a Sullivan: „We did notify the Russians that President Biden would be travelling to Kyiv. We did so some hours before his departure for de-confliction purposes.“

          15. Biden rozmáznutý raketou jako šajch Jasín blahé paměti, to by byly pro Emeriku vskutku smíšené pocity :-)

          16. No kdo ví, ona by to byla win-win situace pro hodně zájmových skupin v USA. Vzrostla by podpora pro demokraty, senilní děda by byl vyměněný za někoho s lepším kádrovým posudkem, změnila by se nálada mezi obyvatelstvem směrem k zapojení do války, výrobci zbraní by měli pré…

    2. shane: ruské noviny a blogeři nemají přístup na youtube a tak neviděli vlaky plné tanků.

   2. No je sranda, že ty sám sem dáváš odkazy na Novinky jako zdroje :-)

 9. Joža má úplnou pravdu! T-90M Proryv-3 tam jsou a všechno změní!

  Akorát že… Tenhle má na sobě načmárané nějaké divné znaky a ještě divnější barvičky:
  https://twitter.com/i/status/1627217981984890883

  A tenhle má výfuk na nějakém nestandardním místě, a také byl asi předělán na turbínu s forsáží?
  https://twitter.com/i/status/1627346236800901120

  Také jsem, zcela v duchu Josefa Vohnouta, poněkud zmaten protiřečícími si informacemi. Je tomu slabý týden, když mi Spolek Přátel Ruska vysvětloval, že Leopardy na Ukrajině nic nezmění a jsou zcela k ničemu, protože tank nebojuje s jinými tanky, ale dělá palebnou podporu pěchotě tříštivotrhavými granáty a to umí nejlépe staré T-72B a T-62, takže jejich nasazení není důkazem docházejících zdrojů Ruska, ale naopak nekonečné moudrosti Gosudara. Jen blbec nebo západní agent by chtěl nasadit modernější tanky. A najednou je strašně důležitý T-90M? Já vím, vždy jsme byli ve válce s Euroasií – ale co z toho je tedy podvratná propagandistická kampaň? Že jsou nejlepší staré T-72 a T-62, nebo že jsou nejlepší T-90M? Nevím, čemu mám věřit!

  1. Čas 0:11

   Ještě to také může být „jen“ T-72B3M, jenže ta je podle UralVagonZavodu „srovnatelná“ s T-90M – má stejnou ERA Relikt i kanon 2A46M5.

   T-90M se liší jen vlastizradou v žoldu západních agentů, kteří po vzoru podřadných západních tanků umístili munici i do „batohu“ za věží – ačkoli všichni Rusové a jejich čeští přátelé léta vysvětlovali, že nejdůležitější je mít co nejmenší a nejkompaktnější tankovou věž, aby se do ní protivník nemohl trefit, a batoh na věži je škodlivý a nebezpečný!

  2. Vzhledem k tomu, že jsme UKrajině nedávno poslali pár T55, tak je asi úplně jedno co tam pošle Rusko. Potíž je pořád válečná matematika. Komu dojdou tančíky, vojáčci a munice, ten prohrál. A taky je potřeba zmínit válečnou výrobu… Ve vybombardovaných továrnách, často bez proudu to prý jde dost blbě.
   https://root-nation.com/cs/ua/news-ua/it-news-ua/ua-ukraina-otrimae-vid-slovenii-modernizovani-tanki-t-55/

   1. Na západě jsou vybombardované fabriky?

    1. A von západ jede nějakou válečnou výrobu? Západ řeší spíš zaplacené clo na zbraně, protože se obává šmeliny s vojenským materiálem.
     https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-nemecke-houfnice-dodane-ukrajine-udajne-staly-na-hranicich-kvuli-clu-40423208
     Vše jede jinak v mírovém módu. V Česku je Colt CZ zahlcen objednávkami pro zvýšenou poptávku obyvatelstva. Navíc se dal dohromady s Maďary, takže Ukrajina bude dle pořadníku. Opravy pár kusů techniky je záležitost pro několik hodin boje.
     https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/colt-cz-utvori-podnik-s-madarskou-statni-firmou-vznikne-tovarna-na-palne-zbrane/2302356

    2. Spíš přesunuté do Číny a pod. I v mainstreamových médiích se objevilo, že Britové munici a vybavení pro UA nakupují všemožně po světě. Kdyby alespoň podpořili vlastní výrobu a zaměstnanost… Clown world.

     1. Tomu se myslím říká globalizace. Musíš to vidět i tak, že když někde je vysoká životní úroveň, většina populace se ti do fabrik zrovna nežene. Ruku v ruce s tím jdou ty ekonesmysly. Ale třeba se to zase zlepší.

      1. To je prostě NIMBY. Kdekdo básní o převedení výroby k nám, o soběstačnosti a lká nad tím, že už se u nás nic nevyrábí. Ale když se ho zeptáš, jestli by tu fabriku chtěl mít za barákem a jestli by do ní chtěl chodit hákovat, nedejbože na směny, tak se akorát trapně vymlouvá. Dálnice jo, ale ne za barákem. Těžit suroviny jo, ale ne u nás za vesnicí. Stejný jako s řemeslníkama. Je jich málo a stát by měl nahnat víc lidí na učňáky, ale rozhodně ne našeho Pepíčka nebo Mařenku. A tak je to se vším. Koukejte mi to zařídit, ale běda, jak bych se měl JÁ omezovat.

       1. A proč by ta fabrika měla být za něčím barákem? Pokud bude slušně platit a slušně zacházet se zaměstnanci, proč do ní nejít hákovat? Třeba na směny? Dálnice za barákem je prasárna, vzniklá už při plánování trasy.
        Jeden barák z 30.let, dobře vyplacený, není problém.
        Vesnice či městys, kde mají všichni své baráčky po letech dřiny, šetření a shánění řemeslníků opravené, zkrášlené a chtějí tam v dvougeneračním, čerstvě rekonstruovaném baráčku spolu s mladými dožít, to problém je a kurevský. Ale i ten je dobře řešitelný, změnou trasy. Žádná vesnice přece nestojí na úpatí obrovské hory kamene, který by bylo nutno odstranit, aby dálnice mohla vést jinudy. Stačí kolikrát odklon o půl-jeden kilometr, jde přece o zdraví a kvalitu života těch lidí ve vesnici, což by mělo být nadřazeno zájmu na co nejúspornějším vedení dálnice.
        Argumentace veřejným zájmem dálnice, tu stojí proti veřejnému zájmu lidí v té vesnici – aby netrpěli kraválem a smradem, nezhoršila se jim bonita pozemku, ani hodnota/kvalita bydlení a nedošlo ke znehodnocení jejich, často vlastnoručně vybudovaných domovů.
        Mají na to do piče právo a nikdo jim svévolně nesmí vnutit opak.

        Totéž je s těmi surovinami:
        Prasáčtí bouchači zisků, se nikdy neohlíželi na lidi, bydlící poblíž a srali na všecko, často i na předpisy, kdy se v lomech střílelo už v šest ráno a tak, že lidem na barákách praskaly omítky, nebo se některé i hnuly. V tomto případě MUSÍ do prdele stát zákon na straně těch, kdož tam bydlí třeba půl století, kdy byl důl/lom zakonzervovaný či zrušený a proto si tam ty domečky postavili.
        Jednoduše nepočítali s tím, že po 40-50 letech přijde nějaký vychcaný zmrd, který ten lom znova zprovozní a začne jim 400m od baráku odstřelovat pískovcovou skálu, dole ji drtit na stavební šutr, bouchat na tom dlouhý prachy a současně zvysoka srát na cokoliv okolo. A když se někdo ozve, tak na něj (za pomoci dlouhých prachů) poštvat smečku právníků, majících za úkol vesničany zblbnout, případně jim zkusit zavřít huby jednorázovým držhubným.
        To myslím není omezování nikoho, to je jen právo na to, aby nebyla znehodnocena kvalita života a bydlení těch dotčených vesničanů.

        Tak o čem to tu shane točíš??

        1. pomiňme že pískovec není vhodný kámen na drtě (snad kromě ordovických, které jsou u nás dost ojedinělé, není to meritum diskuse a lom na granit, ryolit nebo fonolit sto metrů od rodné chýše nasere úplně stejně.

         trasování liniových staveb je věc velmi nejednoduchá a občas to holt trefí nějakou hájovnu, polosamotu nebo štrejchne městys. ta územní rezerva už tam leckdy byla už v době, kdy chalupníci v potu tváře měnili roubení za zdivo a zobytňovali podkroví. to je jako hudrání domkářů že jim nad hlavou létají letadla, když stavěli na laciných pozemcích v linii runwaye.

         1. Ona byla nesnadná vzdycky. Proto se historický okresky kroutí jak nakoplej had a vyhnou se tam s bídou dvě feldy. Silnice jo, ale ne přes můj grunt.

        2. Netočím. Vysvětluji podstatu fenoménu NIMBY – Not In My Backyard (Na mém dvorku ne). Jde o to, že jsou stavby a provozy považované za jednoznačně potřebné a přínosné a veřejností často vyźadované, které mají ale takové dopady na své bezprostřední okolí, že je nikdo nechce mìt ve svém sousedství. Dálnice, železnice, letiště, hutě, doly, lomy, válcovny plechu, skládky a úložiště, spalovny…
         Přeneseně to pak platí i pro pracovní profese. Každý by chtěl mít levný řemeslníky, ale málokdo chce být levný řemeslník.

         1. Btw, proč myslíš, že furt není hotovej obchvat Prahy? Kvůli ekologům? Zlatý voči. Kvůli majitelům domů v okolí plánované stavby. Nikdo z nich ho tam nechce. Ať vede jinudy. Jenž tam ho taky nechtěj. Ale jinak po něm všichni upřímně touží. Včetně těch majitelů domů. Ale jinde. NIMBY!

          1. Pak ovšem musí přijít natolik štědrá nabídka na odkup domů, že rádi prodají a zakoupí se jinde, lépe a ještě jim zbyde.

          2. To je ovšem teorie. V praxi máš lidi, co prostě prodat nechtěj. Bydlej tam po generace, jsou tam zvyklý, maj ja hřbitově hroby předků… proč by se měli chtít stěhovat? Jistě, potomci to patrně prodají. Ale to může trvat desítky let.

        3. servisdok: to jde někde na ruských nebo amerických pláních, kde jsou od sebe vesnice kvanta kilometrů. V ČR připadá v průměru 1 vesnice na 2 kilometry. Za Rakouska přesně tohle vedlo k těm šíleným tratím lokálek, které se klikatily jako kdyby je nalajnoval ožralý zeměměřič – ten dovolil, ten nedovolil, tam chtějí, tam nechtějí, cik-cak.

         Jenže dálnice má dané určité parametry a prostě se klikatit nemůže. K tomu ochranné pásmo, k tomu sjezdy a nájezdy které musí být co X kilometrů… Schválně si vem mapy.cz Turistickou s vrstevnicemi a zkus vymyslet lepší řešení, kudy má vést severní větev obchvatu aby byla v rovině podle parametrů dálnice a žádné vesnici nevadila.

         Naše země je prostě krásná, ale totálně nacpaná až k prasknutí.

         1. Když sedláček neprodal, tak se nestavělo. Tehdy byla jiná úcta k majetkovým právům. Aspoň do té nešťastné války. Ale zase neměli liberální demokracii.

          1. A dodnes se tam jezdí 50km/h vzhledem k poloměru oblouků. A nikdá už to lepší nebude.

           Neříkám tak ani onak – infrastruktura je klíčová pro přežití i prosperitu, takže občas se to asi bez vyvlastnění neobejde… Ale potom by to vyvlastnění mělo být naprosto, ale naprosto královsky kompenzované bez ohledu na to, jak škrti závidí a „spekulanti se na tom napakují“. Alespoň by to motivovalo stát, aby se snažil to vyřešit bez nutnosti vyvlastnění. Třeba lepší dohodou se zasaženými.

       2. Dám příklad se svého vlastního života.
        Hned těsně vedle mě, soused v přízemí rodinného domku z roku 1991, provozuje malou výrobnu extra lahůdek a cukrářských specialit.
        A protože to není vepřová hlava, ale úplně normální, myslící chlap, o necelé půl generace mladší, tak venkovní jednotky dvou klimošek, externí kompresory chladicích boxů i vývody vzduchotechniky, dal na tu stranu baráku, směřující mimo další zástavbu, fakticky proti břehu humna jiného majitele, které oba máme za baráky. Tam tak neruší nejen jeho, ale ani nikoho ze sousedů, i za cenu delších trubek, kabelů a zastřešení proti dešti.
        Výkonnější kompresory chlaďáků byly a jsou poměrně hlučné, krom kompresoru mají i výměník s výkonným větrákem. Proto je má uzavřené v opravdu dobře odhlučněných, větraných bednách. Nebýt pohybu a přestávkového švitoření pracovnic venku, tak ani nevíme, že tu nějaká výroba je.

        Za celých 30 let se vyskytly jen dva „větší“ problémy – a i ty, byly s použitím zdravého rozumu a dobré vůle řešitelné.
        Rozvážková auta surovin (původně malé/střední dodávky, do velikosti většího Transita), jsou dneska docela velké a těžké, často plně naložené či přeložené krávy, jako velké Iveco a podobné, řekl bych asi tak „tří a pětituny“.
        Často jsou to fakt skoro „menší kamiony“ a protože zadkem té velké a dlouhé krávy, potřebovali řidiči zaparkovat před bočním vchodem do skladu, pravými koly na chodníku, aby nepřekáželi dalšímu provozu, tak přední kola těch těžkých krav, zajížděla asi 2,5-3,5m na můj, tedy vlastně obecní dlaždicový chodník před mým barákem.
        Většina těch „kostičkových“, betonových dlaždic 30x30cm z počátku 70.let se rozlámala, protože štěrkopískové podloží chodníku, se začalo ve stopě kol těžkých náklaďáků propadat. Na taková zatížení není žádný běžný chodník pro pěší dimenzován, žádný snad kromě těch, co jsou z litého betonu.
        Majitel firmy-soused viděl, jakou neplechu tam ta auta, která jemu vozí suroviny, napáchala. Pracně to vyběhal a vypapíroval na MěÚ, pak totéž na místních TS, dohodli se na částečné úhradě z jeho a částečné z městské strany.
        Soused zaplatil i dovezl, té neporušené většině délky chodníku dost podobný materiál (betonové dlaždice) na 5m délky chodníku, TS dodaly zbytek materiálu na pevnější podloží dlažby, dodaly dva lidi a Multicar 24 na kompletní opravu/úpravu toho chodníku – tedy to zpevnění podloží s výměnou dlaždic.
        Vše bylo vyřízeno a provedeno během šesti týdnů, samotná práce trvala zhruba 14 pracovních hodin – aniž bych sousedovi musel cokoli říkat, či připomínat – viděl to sám.
        A protože to není asociální debil, tak se na to nevysral, protože škody na chodníku nevznikly chůzí chodců, ale vedlejším vlivem jeho podnikání.

        Druhý problém jsem řešil už jen já sám.
        Výrobna má celkem 8ks „profi“ klasických pečicích troub á 7,5kW, k tomu tři velké „profi“ roboty, všechny s 3kW motory, zapínanými rovnou do trojúhelníka, což ale není nic neběžného. Neběžné je, zapínat je v častých intervalech, byť na střídačku – skoro každý asi ví, jakou prdu do sítě dává už zatížený 3kW asynchron, s kotvou nakrátko a bez rozběhu Y/D.
        Problém byl v tom, že celé dopoledne, kdy jedou trouby a roboty, se tu v podstatě nedalo rozumně pracovat s citlivější/přesnější měřicí technikou.
        Vlivem velkého počátečního příkonu při ranním nahřívání, následně střídavého, strmého spínání a následné regulace teploty pečicích troub, bohužel neodrušenými triakovými regulátory (v průmyslové výrobě to neodrušení většinou nevadí), lítalo prakticky celé dopoledne a někdy i část odpoledne, síťové napětí v místě až o ±16V.
        Což o to – každý slušný síťově napájený, profi měřák, stejně má všechna důležitá napájecí napětí stabilizována. Ovšem, např. u osciloskopu urychlovací napětí 12kV, nebo zdroje vychylovacích napětí pro obrazovku, stabilizována běžně nejsou. Stejně tak i pomocná napětí v generátorech, ve spektráku, v Neutriku 3P, mili- a mikrovoltmetrech stabilizovány nejsou. Pomalé kolísání síťového napětí v průběhu 24h, podle tehdejší ČSN a dnes v téměř nezměněné, ale harmonizované normě s DIN, které bylo dovoleno v rozsahu maximálně ±5%, nemělo mít na přesnost těch měřáků žádný vliv.
        Problémem ale nebyly ty mžikové prudké poklesy a vzrůsty napětí, ale to brutální rušení do sítě z výkonných triaků regulátorů troub, které těmi nestabilizovanými napájecími částmi prošlo.

        Samozřejmě, venkovní NN rozvod AlFe lany, průřezem dimenzovaný jen na běžnou soudobost odběru domácností, se nemohl takto neprojevovat – těmito úbytky, citelnými na celé trase od trafačky až ke společnému sloupu, odkud máme přípojku oba. Vedení je dlouhé od 250kVA trafačky zhruba 500m a od „našeho“ sloupu pokračuje dál do druhé ulice, zhruba také těch 500m, kde je vedení sesmyčkováno s druhým 250kVA trafem.
        Podstatný je ale ten jeden z úseků od „naší“ trafačky k „našemu“ sloupu, na kterém ty úbytky, napěťové skoky vznikaly, ale hlavně se po nich, prakticky bez omezení, šířilo až brutální a širokopásmové rušení z té neodrušené, triakové fázové regulace v troubách. Zasahovalo to celé bývalé DV, SV asi po 1.300-1.400kHz, pak díra a jako další byla v podstatě smáznutá ta „delší“ KV pásma, která byla přijímatelná i ve dne. Pak zase díra – a komplet zahlcené bývalé FM OIRT pásmo, vlastně už od bývalých TV kanálů R1 až R4, končilo to někde u 75-77MHz. Dál jsem to už znechucen neměřil, podstatné bylo a stačilo mi zatím, že FM CCIR ani z větší dálky dotčeno nebylo. S AM pásmy si naprostá většina evropských bělochů hraje až večer – a to výroba v sousedství neběží.

        Vyřešil jsem to, ve vlastním zájmu, 450VA síťovou „pračkou“, což je autonomní zdroj stabilizovaného, sinusového napětí 230V, které si přístroj vyrábí „od základu“ sám.
        Plus k tomu důkladné, třístupňové a dobře uzemněné odrušení, což je poměrně složitá kombinace symetrických tlumivek řady WN, MKP kondenzátorů třídy X i Y, varistorů a transilů. Musel jsem ho instalovat jak na vstupu jednofázové sítě do dílny, tak i na vstupu téhle „pračky“.
        Zjistil jsem totiž, že to divoké triakové rušení, se bohužel šíří i po přívodech k osvětlení, či zásuvkám běžné spotřeby.
        Asi nejvíc v dílně „svítila“ 5m dlouhá, síťová šňůra nezapnuté trafopáječky, kterou jsem musel začít napájet z „pračky“ také.
        Šel jsem tak daleko, že i síťové přívody k přístrojům jsem udělal z lehce speciálního, stíněného kabelu 3×1, kde stínění obstarává nikoli měď či hliník, ale cínovaná Fe pletenina, takže stíní dobře i elektromagneticky, nejen elektrostaticky, jako stínění z barevných kovů.
        Nakonec to dopadlo dobře, všechno funguje jak má, takže mohu i dopoledne měřit např. napětí řádu jednotek mikrovoltů a na vyšších impedancích.

        Řešit tohle s dodavatelem/distributorem elektřiny, nebo s odrušovací četou ČRa (která by za ty neodrušené triakové trouby, souseda bez řečí pokutovala) by nemělo smysl, vůbec nic by se tím nevyřešilo. V zájmu skvělých sousedských vztahů jsem to vyřešil, jak psáno výše. Protože to umím navrhnout i postavit, stálo to vlastně jen ten čas – s návrhem, spočítáním i vlastní výrobou „pračky“, instalací už kdysi odladěného a osvědčeného odrušení a výměny síťových přívodů za stíněné.

        Poté, co jsem tuhle anabázi s rušením a skákáním napětí, podotýkám bez jakéhokoli dalšího záměru, jen tak mezi řečí při letním povalování na dvorku a terase vyprávěl sousedovi, tak další týden byly v pokladně jeho malé, k výrobě přifařené prodejny, přeprogramovány už tak směšné „režijní ceny“ skvělých zákusků a dalších lahůdek pro nejbližší sousedy, na cenu „0“.

        Je blbý, že takto se chovajících sousedů, bude asi dost málo.
        Můj názor, utvořený víceméně jen z odposlechů situací, nebo někdy až k násilí vyhroceného chování souseda k sousedovi, jinde.
        S rozumnými lidmi se dá vyjít vždycky a ve všem.

        Pardon za špalek.

        1. servisdok: Vše má řešení i když se střetnou dva „vesmíry“ těsně u sebe.My jsme zase měli desetitunovej ohraňovák a vedle v hale (areál Letov v Letňanech) natáčeli filmaři jistě kvalitní snímky.A prej jim to tam vždycky poskočilo.Tak jsme se domluvili a když chtěli točit a my makat, tak nám to proplatili a alespoň se mezitím na dílně uklidilo…

        2. Respekt za to, že jsi to vyřešil takhle konstruktivně. Existují bohužel lidi, co by souseda cukráře běželi napráskat úřadům za rušení sítě – a ještě by se za to hrdě prsili na internetu.

        3. Misto pracky nestacil normalni sitovy filtr od siemensu (komb civek a kondiku a varistoru) na 1 kW?

         1. Pardon 1000VA

         2. Zajimalo by me jak by vypadalo nejaky rele na Ty trouble…pozar za pul hodiny😁

          1. proč? velikost relé a stykačů je shora prakticky neomezená, na sauny, esli se teda pan investour při 15. variantě provedení (!!během výstavby!!) rozmyslí, dáváme takový velký, co se ani na standardní lištu nevejdou, na snad 63 A v nějaké té průmyslové třídě (nakonec dobře, že se koupily, dopadne to úplně obráceně, než bylo chtěno na začátku, a bude to nestále spínat a rozpínat 40 kW…go figure)

        4. Já mám tu zkušenost, že když člověk vyhoví sousedům, tak ho akorát mají za vohnouta a troufají si ještě víc.
         Na vesnici pak případně všude roztroubí jaký jsi vohnout.

         Nejlepší je, při nejbližší příležitosti jim dát obrazně řečeno „přes držku“ aby roztroubili po celé vesnici, že je lepší si na tebe dávat majzla, že se s ničím nemažeš. To je bohužel dnes realita i jihomoravské vesnice.

         Známí na vesnici měli domek používaný jako chatu. Jihomoravská vesnice, jeden domek namačkaný na druhý, uliční šíře max.10 metrů. Takže tam byli jen občas o víkendech. A soused vedle si přestavoval barák.
         Ovšem proč by se svojí 7metrovou dodávkou naloženou nějakýma tunama stavebního materiálu najížděl přímo na obrubník a ničil si tak pneumatiky. Když mohl pohodlně najíždět bočními koly na jejich vjezd do garáže (návratí) a kurvit tak podomácku dělaný betonový nájezd, který byl dimenzovaný tak na stodvacítku či fabii.

         Pak si ještě udělal „improvizovaný, dočasný“ svod z okapu, který takto zůstal dva roky a který jim cákal na fasádní omítku až začala opadávat.

         A to nebyl žádný extra nepříjemný soused, jen naprosto běžný vohnout, který se stará jen o to svoje. Jako prase které zajímá jen to co je před ním v korýtku a že na druhém konci produkuje hromady exkrementů které musí někdo odklízet, už je zcela mimo jeho zorné pole.

        5. Poznámka naprostého amatéra:

         Nebylo by jednodušší tam dát prostě motor, řemenicí spojit s alternátorem, a mít takto perfektně odrušený sinus bez nějakých složitostí ?
         Byť za cenu nějakých ztrát.

         Případně pár starých vyřazených olověných akumulátorů a ty nabíjet přes noc ze sítě, a přes den je mít napojené na měnič napětí?
         Předpokládám že taková laboratoř nemá velkou spotřebu elektřiny.

         ps: to se dnes někde dá sehnat, kabely opletené pocínovanou Fe pleteninou? To musí být dost kvalitní stínění, byť asi dost těžké třeba na kabel ke kytaře.

         1. Pardon, tohle nejde nějak normálně komentovat.

          Ano, takové kabely se dají v ČR ještě stále normálně koupit.
          Je to silový kabel, určený do těžce zarušeného prostředí. Ty se jaksi ke kytarám nepoužívají..

        6. Popis té „pračky“ zní jako on-line UPSka nebo mi něco uniká?

     2. Tohle rozebírá Trent Telenko. Je prakticky nemožné postavit v rozumném čase novou fabriku na dělostřeleckou munici, protože dost věcí se prostě automatizovat nedá a potřebuješ na to extrémně vzácnou sortu lidí. Nejhorší je prý lití trhaviny do předpřipraveného granátu – fachman musí celou šichtu dávat strašný pozor a být strašně pečlivý, jinak to celé vyletí do vzduchu. Prý se na to hodí jeden ze 100 adeptů.

      Takže Britové mají jednu fabriku od BAe systems, kde se chlubí jak je „state of the art automatizovaná“ a stejně tam snad 50% úkonů dělají ručně – včetně toho, že chlapík točí granátem na úchylkoměrech, což tedy jako sorry, to by snad automatizovat šlo – v učebnici strojařiny o takových měřících mašinách mám kapitolu :-O

      1. V čem se liší současné granáty a trhaviny od těch prvo- a druhoválečných? Tam přece museli rychle zavést masovou výrobu – a nevěřím, že měli zásobu fachmanů, co to po krátkém zaučení uměli.

       1. A to já bych věřil – tehdy bylo kvalifikované pracovní síly, i lidí s lepšími návyky, řádově více. Protože tehdy dělalo v průmyslu snad 70% západní populace. Dnes je to kolik – 10%? 25%? A kolik je jí volných pro zaplnění takových neatraktivních pozic, jako odlévač trhaviny?

        1. Tak jo, ty kvalifikovaná sílo (jen v rychlosti):
         https://epochaplus.cz/nejhorsi-praci-behem-1-svetove-valky-mely-kanarkove-divky/
         Si laskavě najdi, kdo především dělal v muničkách za 1.SV a 2. SV.

       2. Jihočech Honza 20.2.2023 v 23:02

        Technickou literaturu k problematice neznám, ale v beletrii existuje popis „zaučení“ v knize Tragický kus země od Erskine Caldwella (1944).

      2. Tak jsou střeliviny a výbušniny a potom i speciál kterým se odpaluje vodíkovka bez at. Krásný fialový zášleh i buď s optickým klamem stlačeného vzduchu ale první co člověka napadne je s 80% správně a mě jako senzibilovi bliklo v palici časoprostorový posuv. Nechat lidi dělat výbušninami je o chybách a průserech z mnoha důvodů a hodně blbé, třelivimy které mohou stejně plnit funkce jsou bez uzavřených prostor hořlavé i když extrémně a kalamity tolik nehrozí.

       1. Počkat počkat, jaký časoprostorový posuv ? Tohle by jsi měl dovysvětlit.

      3. Specialisto na všechno. Už jsi někdy byl ve výrobě, kde se pracuje obecně s výbušninami??? Než tu zase začneš trousit svoje moudra?
       Asi vůbec netušíš, že firmy, které se s takovými látkami pracují se naopak snaží vše automatizovat, aby se vyvarovaly lidské chybě.

     3. Má. :-) A nemalou…

Napsat komentář

D-FENS © 2017