O elektromobilu a mrtvém koni - zpět na článek

Počet komentářů: 436

  1. Jen dotaz – kdo kde vidíte tu elektřinu skoro zadarmo, protože svítí slunce a výkonů ze solárů je víc než je potřeba? Já vidím jen ty chudáky, co doma stále řeší „přetoky“, pokuty za dodání víc než můžou, to že neví co s tou elektrikou v létě dělat (mámo, pojď se ještě jednou osprchovat, uložil jsem do vody v bojleru), to že jim nikdo za tu elektřinu nechce platit (a když, tak ku.va málo), a sebe, který do té tvrzené návratnosti v tomto stylu nikdy nepůjde, a musí odebírat za ku.evské peníze, ač má naproti souseda se solárem na střeše (který mi nemá jak, resp. nesmí dodat, teda vlastně dodává přes společný sloup, ale platím za to někomu jinému). A k tomu ty dřívější solární barony připojené za luxusní Kč za kWh. Tohle je fakt na defenestraci, a divím se, kolik toho ještě vydržíme (i ty zákazy, se kterými 95 % obyvatel nesouhlasí, ale nemůže nic dělat neboť jím volená sebranka podepsala poslušnost nevolené sebrance která si dělá co chce).

    1. To se začíná rychle otáčet, protože distributoři elektřiny tyhle přetoky z domácích sítí absorbují a prodávají za těžké peníze firmám, které touží být uhlíkově neutrální.
      Máš starý informace.

      1. ty skáčeš na levný propagandistický žvásty

        samozřejmě, že zmrdí distributor dá chudákovi pálku co si to kurva dovolil, a současně s tím to veme a prodá za těžký hrachy nějakejm vypatlancům o kus dál

        simysiš že to je jako nějakej lidumil? hovno, zmrdikorporát to je

        stejně nějaký domácí čučkaření je akorát xmíchu, mají svoje vlastní instalovaný výkony v MW a nějakejm těm vymaštěncům v jinejch korporátech to vosolí ze své produkce

        1. Promiň, zrovna nejsem taky vožralej, tak tomu nerozumím.

          Přečtu si to večer po pár pivech ještě jednou.

        2. Jste mně tak znervóznil, že jsem si pročetl smlouvy a nic o pokutě za přetoky navíc tam není. Je tam ale, že mi to mohou libovolně regulovat výkon.
          Při aktuální ceně silovky cca 8 kč/kWh jsou aktuální podmínky pro virtuální baterii celkem přijatelné i když pochybuji, že takové vydrží. A provoz elektromobilu by to 6 mesíců v roce utáhlo s prstem v nose.
          V době pořízení to sice ekonomicky nevycházelo, ale bylo jasný,že grýndýl to všechno překope. A stalo se o dost rychleji, než jsem čekal.

  2. O tohle řešení se – byť ne v domácích podmínkách – pokouší několik firem.
    Já se trochu točím kolem firmy battswap (https://www.youtube.com/watch?v=bfOZifyMq-4)
    Jde to dopředu pomalu, ale jde to.

    Jinak není úplně třeba to měnění. Mám doba fotovoltaiku a malý VW eUP. Ano je to debil auto, ale přesně na pojížďky kolem města super. Vpodstatě od března do listopadu mi jej nabije solár a vůbec o tom nepřemýšlím. Přes zimu to občas nestačí, ale i tak jsou náklady směšné.

    Já bych spíš uvítal, kdyby existoval malý elektromobil, se kterým by člověk nemusel řešit různý STK a pojištění. Opravdu jenom nákupní taška s dojezdem 50km

    1. Tak si ho kup https://www.benycargo.cz/pracovni-elektro-trikolky/benycargo-11s-khaki/. Jinak miluju ty kecy o směšných nákladech na elektromobilitu, když jde o těžkou dotační zlodějinu ekobolševický mafie, za kterou cáluje i nejmenší daňový poplatník. Pokud jde o dopravu, je totiž v souhrnu ekologická zátěž elektromobilu větší než klasického auta, o tom ostatně vypovídá jeho reálná, a ne ta zfixlovaná, cena. A co auta na plyn? Jo ona je tu fóbie z CO2 i z těch, co ho těží. Zdebilizovaná společnost může fungovat jen stěží.

      1. Ja mam s hybridem naskakano 90000 km a uz poctvrte kompletne menene disky, protoze diky rekuperaci a memu jemnemu brzdeni se kotouce moc ke slovu nedostanou, takze oreznou a kdyz pak hamstnu na brzdu, tak jsou hrbate. Tento fenomen jsem u spalovaku nemel, kotouce jsem menil tak po padesati, spis sedesati tisicich. Nebavim se o staceni kotoucu, to jsem delal, kdyz mi bylo 18 a nemel jsem prachy.

        1. Sysop 1.7.2022 v 9:24

          U běžně provozovovaného osobního automobilu jsem dosud měnil kotouče mezi 180 až 200 tisíci km. U zřídka používané rezervy/nákupní tašky ani ne po dvaceti tisících. To by sedělo.

          1. Není tedy od věci třeba jednou za týden dvakrát, třikrát prudce zabrzdit, aby se zkorodovaná vrstva odstranila a vše fungovalo, jak má. Ale pokud auto stojí dlouho a skoro nejezdí, je otázka zda to vůbec živit a zda jsou vůbec nějaké výhody toto provozovat…

            1. No 0ne 1.7.2022 v 9:49

              Byla to málo používaná rezerva a po zvážení provozních nákladů jsem ji prodal.

        2. To máš stejný jako s politiky, když je jak rozjedou pořádně nebrzdíš, tak si to nakonec odskáčeš – jak u zvlněných kotoučů.

  3. Elektricky vozidlo do mesta, neco jako Smart na baterky, neni uplne blbej napad. Je to maly, vsude to zaparkuje, nakup se do toho vejde, vsechno OK. Ale na stredni a delsi vzdalenosti (500+ km) je to kravina. Na to je vhodnej nejlepe diesel tak do E3.
    Co se tyka elektricky trakce stapleru, na bezny nakladky ve skladech potravin se pouzivaji vyhradne elektricky voziky. Ovsem kdyz jsem jeste vozil zelezo, bud mi davali stropem jerabem nebo vozikem, ale stapler s nosnosti 20 tun nejde na baterky asi efektivne vyrobit, vsechny na plyn. A stohovaci nastroje na kontejnery taky bud v plynu nebo v nafte. Proste na drobny prace je elektro vhodny, ale na tezsi a tezkou praci aniprd..

  4. Doporučuji ku pozornosti zdejší ctěné společnosti elektromobil Sinclair. Ano, známý anglický vizionář a úspěšný výrobce počítačů Steve Sinclair měl sen, že elektrifikuje provoz v Británii. Vyrobil komerční elektromobil, utopil v tom všechny peníze co vydělal na počítačích a zkrachoval na tom. https://youtu.be/l5N937V8ZOw

    1. Jeho chyba. Neuměl prodat příběh o záchraně planety před zlovolným židokapitalismem.

    2. No jo, holt předběhl dobu. A nejenom v elektromobilech… :-D
      https://pctuning.cz/article/genialni-clive-sinclair-a-zrozeni-mikropocitacu-v-albionu

    3. Skvělé vozidlo – leda tak pro hluchého. Na tenhle turbolet by si u hnutí Duha nejspíš stěžovali i netopýři.

  5. Clive, ne Steve, drobný omyl.

  6. Mimochodem, proč se dále nerozvíjela extrémně levná, ekologická a za války již obecně vžitá technologie spalování dřevoplynu? Není škoda zavrhnout tak perspektivní techniku, která se již plně osvědčila? Navrhněte to evropské komisi, tím se staneme nezávislými na cizích pohonných hmotách a vše bude krásné. Pokrok nezastavíš.

    1. Jo, dřevoplyn. Aneb jak u běžného motoru ztratit cca 80% výkonu.
      …Nejvyšší naměřený výkon byl 13,5 kW, což je výkon naměřený přímo na motorové brzdě, pokud připočteme účinnost všech tří převodovek, kterou jsem stanovil na hodnotu 95
      %, je skutečný výkon motoru větší. Tedy 13,5 * 1,05 * 1,05 * 1,05 = 15,6 kW. Ve srovnání s hodnotou výrobce (77 kW) se jedná o ztrátu na výkonu 79 %….

      viz BAKALÁŘSKÁ PRÁCE – Konstrukční úpravy motorů pro pohon dřevoplynem a měření jejich základních veličin
      https://theses.cz/id/mmnfzc/BP_PETR_EDIV_2013.pdf

      1. Jezdilo to?
        Jezdilo.

        Spalovalo to fosil?
        Tak drž pysk.

        1. No, právě že to skoro NEJEZDILO.

          1. ono to jezdilo na dřevoplyn velmi slušně v třicátých a čtyřicátých letech s motory vhodnými na takovou přestavbu (tak nějak 10-15 kW z litru zdvihu) s nízkým kompresním poměrem (motory fungující na biboli byly vhodné), velmi robustní konstrukce a se zpřevodováním vhodným pro takto nízký výkon. generátor dřevoplynu byl tovární výrobek s návodem k obsluze a údržbě a umisťoval se dozadu na automobil.
            komfort obsluhy takového verglu byl podobná jako u parního stroje, žádné otočíme klíčkem a jedem, ale roztápíme, dusíme, regulujeme atakdále. no a samozřejmě nějaká pravidelná údržba, filtrací počínaje a malou generálkou motoru každých deset motohodin konče.

            kdyby snad měl pan domácí zájem, zašlu mu příslušné kapitoly rukověti pro řidiče československé armády, polovina třicátých let.

  7. Na celé téhle komedii kolem emisí apod mě nejvíc fascinuje, že odpustky musí platit automobilky.. jakou to má logiku? Proč auto, které bude jezdit ve firmě do rozpadnutí platí stejné odpustky „za emise“ jako auto, které si někdo koupí na občasnou dopravu do kostela? A proč se pořád dokola elektromobily opěvují jako „bezemisni“, když většina Evropských zemi vyrábí polovinu a víc energie z uhlí? Už tohle je jasný důkaz, že se jedná jen o ideologii. Jo, kdyby se platilo za emise z provozu, bylo by to víc fér a možná i nějaký přínos. Jenže to by se pak zjistilo, že ty fujky spalovaky na tom nejsou až tak zle…

    1. Mne uz sere jen ten princip, ze vubec nejaky odpustky existujou. Prej ty emise nicej prirodu, ty odpustky by ji to mely vynahradit, ale lowe nejdou na ucet prirody, ta zadnej nema. Cely to zeleny nabozenstvi je proste nabozenstvi. Nekdo nekde zjistil, ze lidi je dobry ovladat strachem a penezma. Uplatit ludi k poslusnosti by bylo kurefsky drahy, tak to zkouseji strachem. Z bohu uz dneska nikdo strach nema, zkusili to pres otepleni. To nikoho taky nijak extra nevydesilo, tak prisli s chorobou, kovidkem zabijskem. Taky nezabralo, dalsi level je valka zatim daleko, ale slibujou, ze ten Voloda osobne obsadi celou Evropu. Otazka za miliardy je, co prijde potom, kdyz jim dojde, ze lidi se ani valky nebojej a porad ty svy politiky ignorujou? Protoze poslednich dvacet let vidime upadek politicke tridy, tim ztratu zajmu obcanu o politiku a spirala jede. Jenze ta politicka trida by nas tak chtela presvedcit o svoji dulezitosti..kam az to bastardi povedou? Jak moc budou jeste kopat nozickama?

      1. Vodpustky só enom další forma přerozdělování, a bez přerozdělování nemože socan existovat.
        Bohužel málo lidí góme, že stát funguje jako výherní automat – vypadne z něho akorát to co tam negdo iné dá.

        1. To:vltava
          O tomhle nic nevim, ale bude to zajimavy. Takze kolik odpistku se bude platit za auto, ktery zere 33-38 litru nafty na 100 km? Ja jen, ze nakonec to zaplati kazdej, kdo si pujde koupit cokoliv k jidlu.

      2. Samozřejmě, že vůbec ty odpustky existují je svinstvo, ale když už, tak aspoň nemlaskat tak nahlas. Takhle je do očí bijící, že o žádnou ekologii nejde.

    2. Nebojte, placení za provoz právě schválila naše vláda. Klimatickou daň z vytápění budov a klimatickou daň z pohonných hmot.

      Ale úplná chudina na to dostane dáfky. Jen střední třídu to systematicky má zničit.

      1. Hlavně že máme tu slušnou pravicovou vládu bez trestně stíhaných estébáků a zlodějů.

        1. A Fiala „hájí svobodu slova“ a „nenechá nám zakázat auta se spalovacími motory“.

          1. No co, nakonec dve az tri v Cesku proste zustanou. Zakazany to nebude, ale nikdo normalni to neufinancuje.

      2. Cili stredni trida bude platit velke dane a jeste pres dotace podporovat chudinu? A to se vyplati!

  8. Logika je nástroj heteronormativního patriarchátu a bělošské nadřazenosti.

  9. Takovych aut co na silnici nikdy nebude. V USA jsem videl 16 lete kluky jak si se svareckou meni motor ve starem mustangovi, a pak s tim mustangem jezdili kde chteli, u nas neco takoveho ani neni pravne mozne. Pro nase vlastni dobro…

    Ale rad bych se dozil doby, kdy si kazdej bude muset svuj samohyb postavit sam. Co se me tyce, mohla by to byt sranda. Pokud by se to teda povedlo. Kdyby doslo na to vyrobit si svuj samohyb sam, podle me je jasna budoucnost v malych turbinovych generatorech, s turbinama ktere pojedou na vsechno co hori. S moderni elektronikou by teoreticky nemel byt problem postavit auto treba na pelety do kotle, pohanejici malou turbinovou elektrarnu misto baterky. Moc bych za to nedal, ze by muj parostroj nakonec byl o polovinu lehci a dojel desetkrat dal, nez moderni dvoutunova elektromonstra.

    Cely problem pohybu automobilu lze zredukovat na co nejefektivnejsi zpusob premeny paliva na tlak a tlak na vykon – a kdyz uz jsme u te elektriky: Moderni elektronika, automaticke ventily a rizeni teplot, by ze starych parnich stroju zcela jiste vytahly par wattu navic. Turbinove generatory pry maji ucinnost cca 50-65%. Ale nez bych sehnal turbinu, podle me neni od veci ani klasicky parni stroj, pohaneny pres uzavreny cyklus mezi boilerem a kondenzatorem. Boiler pak nemusi mit nadrze na vodu velikosti lokomotivy, a superkriticka para se vytvari v male trubce uprostred spalovaci komory. To byl takovy vrchol mezi parnimi stroji:

    The Besler Steam Plane
    A Travel Air 2000 biplane made the world’s first piloted flight under steam power over Oakland, California, on 12 April 1933. The strangest feature of the flight was its relative silence
    https://www.youtube.com/watch?v=nw6NFmcnW-8

    1. https://www.pureworldenergy.com/technology/capstone-products/c65-capstone-microturbine/
      Něco takového budou dávat v jedné firmě do bioplynky, až jim doslouží tahle poslední kogenerační jednotka.
      Jinak účinnost 50-65% bude asi kombinovaná. Čistě elektrická účinnost se pohybuje mezi 25-40%

      1. To je ono! Libi se mi hlavne ta schopnost spalovat ruzne veci a generovat z toho energii. Kdyz za druhe svetove nebyl benzin, jezdilo se na drevoplyn, tak si rikam jestli dneska bysme mozna skoncili s hybridem na drevoplynovou turbinu, nebo neco podobneho. Stara oktavka s elektromotorem misto motoru a v kufru parni generator na pelety nebo repkovy olej, turbina a dynamo… :-)

    2. Kupodivu v Británii s tím také není problém. Respektive tam není problém tyhle bastly dostat na značky a provozovat naprosto legálně, pokud splní pár základních požadavků, třeba že to nějak brzdí.

      1. Snad i v Polsku je to permisivnější. Minimálně hned nezavřeliy ty úžasné maniaky s obousměrným Maluchem :o)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017