Nichtraucherschutz

Featured Image

V probíhající společenské debatě o kouření zaznělo v minulém týdnu, že v Německu je v hospodách kouření zakázáno a nijak se to negativně neprojevilo na tržbách, protože to nikomu nevadí, prostě si vyjde před hospodu na mráz a pak se zase vrátí. Tak to jsem tam neviděl.

To jsme si takhle dali někdy v říjnu spicha s bývalým kolegou v Ludwigsburgu a že půjdeme pokecat a dáme si něco k jídlu. V L-burgu to nebylo jako v Budějovicích, kde jsou večer hospody prázdný, nebo jako v Prostějově, kde jsou sice hospody plný, ale všichni pijou pivní limonádu. Hospoda byla zaplněná lidma, který si šli pokecat, najíst se nebo tam jen tak seděli a okouněli. V hospodě bylo nahuleno že by tam koště stálo. Hulilo se v hospodě a v průjezdu mezi hospodou a ulicí. Hulilo se samozřejmě před hospodou, čemuž se ani nedivím, protože v tý hospodě bylo zahuleno tak, že se tam nedalo ani dýchat, natož hulit. Tak zahulenou hospodu by v Čechách jeden pohledal, z letošních zážitků mě napadá jen knajpa v Hořicích. Nahuleno bylo jak v kuřácký, tak v nekuřácký zóně, protože byly sice oddělené nějakou příčkou, ale v ní byly asi čtvery dveře, navíc nesahala až ke stropu a říkal jsem si, proč tam vůbec ta příčka je. Seděli tam nekuřáci a kuřáci dohromady, nikdo neprotestoval a nikdo si na nic nestěžoval, vypadalo to jako poslední ostrov svobody na území severního chalifátu a měl jsem dojem, že vzniklý stav nejen že všichni akceptují, ale dokonce se jim zamlouvá.

S vědomím militantních postojů části české veřejnosti, která naléhá na politiky, aby „s tím něco udělali“, jinak že budou chodit do zahulených hospod, natruc tam vdechovat kouř a nakonec dostanou rakovinu, jako by je někdo nutil tam chodit, šel jsem tam dobrovolně a nijak mi to nevadilo, i když sám nekouřím.

Nichtraucherschutz alias ochrana nekuřáků v praxi už nešla demonstrovat lépe.

Ptám se teda kamaráda, proč tam mají tak zahuleno, když je prý v Německu ten Nichtraucherschutz. Ten prohlásil,  že se na to leda tak sere a hledají se všemožně cesty, jak to obejít, protože je to úplně úchylný. Když to zaváděli, že skutečně nějakou dobu lidi chodili hulit ven, ale že se stávalo, že nastydli, nebo jim mezitím někdo v lokálu ukrad věci, dál taky že byl před hospodama bordel a vajgly, ale hlavně když hosti hulí venku, tak nejí ani nepijí, což se nelíbilo hostinským a ve finále ani hostům, protože se třeba stalo, že šli ven hulit, mezitím jim donesli jídlo a to pak vystydlo a bylo hnusný jak prdel. Taky si někdo dal tu práci a spočítal, že titíž lidé za stejných okolností venku vyhulí víc cigaret než vevnitř. kde by se spíš koncentrovali na žrádlo, pití a společnost, co tam s nima je.

Oficiání podoba Nichtraucherschutz je tedy ve spolkové zemi Baden-Württemberg taková, že v restauracích je kouření dovoleno v oddělených prostorech. Aha, proto ta příčka.

Když jsem pak přijel na hotel, zjistil jsem ještě jednu zajímavou věc. Kdybych šel do takhle zahulený hospody v Čechách, musel bych po návratu domů všechno oblečení hodit do pračky na alespoň na balkon, protože jinak by to prosmrdělo celý dům odspoda až nahoru. Pak bych se musel půl hodiny ve sprše drbat a třikrát si umejt hlavu, aby to svinstvo pustilo. Tady jsem sice taky smrděl kouřem, ale bylo to tak nějak snesitelný a dalo se toho rychleji zbavit. Napadla mě taková myšlenka, zda náhodou cigarety nenásledují i další produkty, které se prodávají do Kocourkova „optimalizované“ pro speciální požadavky zdejších fajnšmekrů, například speciální edice pseudomasa v plechovce z ráje cyklistiky s extra porcí separátu pro české mlsné jazýčky. Protože není žádné tajemství, že tabák pro cigarety se upravuje různými prostředky, protože jinak by to smrdělo, jak když se pálí listí (no, ono se vlastně pálí listí…). A tak se taky mohlo stát, že marketingové oddělení nějaké tabákové firmy usoudilo, že si naší kuřáci zaslouží něco extra, co se jen tak mimochodem dá vyrobit za méně peněz.

Až vám teda bude zase nějakej militantní nekuřák vykládat, že v Německu je ráj na zemi, tak má pravdu, ale ten ráj není pro nekuřáky.


12.12.2015 D-FENS
 


Související články:


12345 (343x známkováno, průměr: 1,58 z 5)
25 950x přečteno
Updatováno: 12.12.2015 — 23:17
D-FENS © 2017