Nichtraucherschutz - zpět na článek

Počet komentářů: 152

  1. Vetsina veci co se clovek v CR dozvi o nemecku jsou kravina. Slyšel jsem hodne: na dálnici je sice neomezená rychlost ale nikdo tam rychleji nez 130 nejezdí. Němci nemají smysl pro humor. V práci se tam nedělají vtipy, nikdo se s nikym nebaví. V každém větším německém městě demonstruje týdne Pegida, chodí na to miliony lidí. Média nám o tom jenom lžou. V Německu je policie přísnější, tam si člověk nemůže dovolit to co v CR.
    Kdyby se češi zase naučili německy, tam nezijou v takovejchhle iluzich.

    1. Německo je velké, závisí na oblasti (byť tam rozdíly nejsou tak veliké jako například v jednotlivých státech U.S.A. mezi sebou). Když jsem jel naposledy, tak kolem Hamburku počet lidí jedoucích přes 130 byl minimální (což by teorii mohlo potvrzovat), ale třeba kolem Braunschweigu se nejpomalejší pravý pruh pohyboval cca 160, lidí jedoucích pod 130 bylo minimum.

      Pokud někdo zná jen malý kus Německa, může si snadno udělat špatný obrázek o celku :)

      1. Po německých dálnicích toho mám naježděno celkem dost a dá se vysledovat zajímavá souvislost – místňáci (za které beru ty, kterým podle SPZ zbývá domů nějakých pár desítek kilometrů) většinou jezdí víc vpravo a kolem 140. Čím dál to Bürger má, tím rychleji a radostněji uhání, což je ostatně i vcelku logické. Z Bolky do Stadt des KdF-Wagens bei Fallersleben je to nějakých pět stovek kilometrů a je rozdíl, jet to šest nebo čtyři hodiny.

    2. Němci mají smysl pro humor. Problém je, že zatímco normální vtip má na konci pointu, ten německý sloveso…

  2. mně několik militantních nekuřáků tvrdilo, že všude kolem už mají zavedeno chodit kouřit před restauraci/hospodu/občerstvovnu a tak to musíme zavést i u nás, abychom byli světoví. Sláva nás nemine, budeme světoví, zvýší se tržby, v hospodě bude zima jak na dráze, protože pořád někdo bude courat dovnitř a ven . . prostě samá pozitiva.

    Opravdu je to tak, že různé cigarety různě smrdí nebo voní, jak je komu libo. Češi odjakživa preferují smrdutější cigarety, možná jsou ty smrdutější silnější. Silné nesmrduté budou dražší.

  3. Jako kuřák žijící v Německu, ČR, GB a cigarety po různých zemích nakupující mohu potvrdit bez debat, že „západní“ chutnají úplně jinak než to, co se prodává tady. A to stejné značky, jako Marlboro či Lucky Strike. Neporovnávám šmejd vs značka.
    Ale ukrajinský či rumunský Marlbora jsou ještě horší.

    1. to potvrdit nemohu. Kupovala jsem si Marlbora u nás i jinde, chutnala stejně. U Lucky Strike nevím, ty mi nechutnají nikde.

      1. Já to naopak rozdíl v chuti z vlastní zkušenosti potvrdit mohu. Dokonce se u stejného typu cigeret liší v závislosti na zemi prodeje obsah nikotnu/dehtu/CO

        příklad Marlboro Gold:

        ČR: 0,6/8/9 Zdroj: http://www.cigarety.wz.cz/cigarettes.php?sort=count
        SRN: 0,5/6/7 Zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Marlboro_%28Zigarettenmarke%29

        Sice se to může lišit jen metodikou měření, ale věřím že i to je v EU standartizované.

        1. otázkou je, jestli množství nikotinu/dehtu/CO dokáže výrazně ovlivnit chuť. Druhá věc je, že já jsem v podstatě kuřák konzerva a opravdu kouřím jen cigarety, které mi „chutnají“. Některé mě „škrábou“ v krku, jiné mi vyloženě smrdí, navíc jsem vyrostla v době, kdy „americké“ cigarety s sebou nesly jakousi přidanou hodnotu. Přesto jsem mně nikdy Marlbora nikdy nechutnala, dokud nepřišla v Light verzi Gold. Podle mého názoru jsou ty chuťové preference velké čarování, ovlivňuje to asi tisíc věcí a nedá se to tak snadno rozhodnout. Slepé testy neexistují, neb dnes je kouření fuj fuj fuj. :-)

          jen mi to trochu připomíná ty výkřiky, kdy nejlepší je jen to domácí a k prožitku stačí visačka „domací“. Visačku „domácí“ lze připnout ke všemu, pokud je splněna státem stanovená receptura. Bio a eko jsou jen normy, které lze porušit, když se nikdo nedívá a tak.

    2. Tak to já jsem si paradoxně nejlepší malbora kupoval ve Vietnamu …

    3. Svata pravda. Zadne Camelky po svete mi nechutnaly ani zdaleka tak dobre a kvalitne, jako originaly z Winston-Salem, NC. A kdyz jeden chtel a hledal, tak je nakoupil stejne draho, nebo i levneji nez v Kocourkove. Privezl jsem si tenkrat te parady dva kartony, takovy rozdil to byl.

    4. Camelky i Marlbora v USA mně taky chutnaly líp a jinak než tady. A pravda, že v některých státech na Středozápadě, myslím Colorado, byly velmi levné.
      Co se týče specifických přísad, tak takovou docela přírodní chuť mají u nás cigarety Pueblo, do kterých se údajně nepřidávají žádné chemikálie. Prodává to síť trafik Valmont, takže hlavně Brno a okolí. Nevím, jestli jsou k dostání třeba v Praze.

      1. Ono to taky může (a je ) být tím, že konkrétně jmenované Camel a Marlboro vyrábí zcela jiné společnosti než ty, které je vyrábějí pro zbytek světa. Každý si to dělá po svém, důsledek historických přesunů kapitálu a dohod o využití ochranné známky. Např. Marlboro. V Evropě vyrábí Philip Morris, v USA Altria, dvě zcela nezávislé a svým způsobem konkurenční firmy. A takových „paradoxů“ najdete mnoho. Také není tajné, že se chuť přizpůsobuje místnímu trhu v závislosti na tradicích a tak dochází k tomu, že dvě cigarety stejné značky budou chutnat jinak. No a poslední douška k postřehu D-Fense. Není vůbec vyloučeno, že mu oděv smrděl méně než je obvyklé. V poslední době výrobci více a více na trh dodávají cigarety, které jsou konstruované záměrně s cílem snížit množství dýmu. Věřte nebo ne, funguje to, chemie je mocná věda.

      2. Nejlepší Camelky jsme koupili na Filipínách. Chutnaly tak nějak měkce, ale připisovali jsme to tropickému podnebí a 90% vlhkosti vzduchu.

    5. Taky mi rum chutná víc na Kubě než v Praze v baru. Kvalitou rumu to ale asi nebude…

      1. Bál bych se, že bude. Aspoň rozdíl mezi Havana Clubem dovezeným z Havany a Havana Clubem importovaným firmou Jan Becher přes jakousi francouzskou společnost byl asi jako mezi nebem a dudami, schválně jsem si udělal malý test…

        Tipl bych si, že té Havaně se po cestě něco přihodí, třeba že ji někdo (legálně) napančuje potravinářským lihem. Aspoň čichové srovnání originál Havany a „Becher“ Havany tomu napovídalo… Ostatně díval jste se někdy na složení Slivovice od Jelínka? Láhve podobné, složení se obchod od obchodu liší. Protože sami pálíme na 52 % z vlastního ovoce, zaujal mne v Tescu Jelínkův produkt Slivovice 40 %. Se slovy WTF jsem si přečetl složení: voda, potravinářský líh, přídavek ovocného destilátu. Aha.

        1. Tak ony nektere ceske vyrobky maji skutecne zajimave slozeni. Napriklad Printers whisky (stock) je pry pripravovana podle tradicni skotske receptury… Ale pokud je mi znamo, whisky ve Skotsku neobsahuje karamel, nebo se tim alespon nechlubi na lahvi.

        2. Zrovna havana club mi nepřijde dobrej nikde, takže ten posoudit nedokážu. Možné to ale samozřejmě je. Zlaté pravidlo říká že kupovat alkohol v kterém je jako složka potravinářský líh je pitomost a podle toho to i chutná, v tom naprosto souhlasím. Naštěstí například ohledně té slivky alternativy jsou a třeba domácí firma Žufánek dělá skvostné lihoviny.

          1. Co se tyce slivovice, tak v CR je drtiva vetsina slivovice prodavane v obchodech ochucenej lih. Ale tak na etikete se to clovek docte, takze pokud neni padlej na hlavu, tak si to nekoupi…Pokud je mi znamo, tak urcite slivovice jsou skutecne slivovice, ale take to pak stoji nasobne vice, nez ty z lihu, no…

          2. Jo Žufánek dělá skvělé věci (včetně špičkového absinthu). Co se rumu týká, tak zkuste třeba Arcane Extra Roma 12yrs. Pak budete mít pochybnosti i o některých kvalitnějších rumech, že jsou vůbec rum. :D

            Že se pančuje při dovozu ledacos není nic zvláštního, obvykle se to ale dá eliminovat nákupem s poněkud vyšší cenovkou.

            A lihovar v Poněšicích je dost dobrý (v rámci těch ČR věcí). Obecně platí, že čím větší firma či produkce, tím větší sh*t to je..

            1. Maji jeste neco zajimaveho krome La grenouille?

        3. Podle mě neumíte číst – to složení jak uvádíte (40% alkoholu, voda, potravinářský líh..) NENÍ značeno jako „Slivovice“, ale „Moravská Švestka“ a stojí to asi 180,-/0,5l oproti Slivovici za 280,-
          Je pravda, že podle obalu s obrázkem švestek si to slaboduchý jedinec může splést se „Slivovicí“.

    6. Když jsem ještě kouřil, tak jsem zkoušel rakouský a italský Lucky Strike a je to v podstatě to samý jako český model.

  4. Informace z článku částečně potvrzuji, na druhou stranu tak úplně sláva to také není, protože tam mají i státní zmrdy, kteří to kontrolují (velmi záleží na konkrétní oblasti Německa, já se pohybuji na západě, kde je to prý spíše horší než třeba v Bavorsku).
    Výsledkem tedy je, že někde se na ten zákaz sere, někde se to obchází (pokud je mi známo, jejich zákonodárci tyto „díry“ v zákoně postupně zalepují), ale jsou i místa, kde je za to drsně pokutují.
    Vím minimálně o dvou případech, kdy to podnik položilo:
    V jednom případě majitelka prostě kouření skutečně zakázala, tržby jí šly dolů, až musela zavřít; v druhém případě se na to majitel vysral, ale chodily mu tam kontroly, až to nakonec stejně musel zavřít.

  5. Já už se nad tim odmítám dál zamýšlet, jsem sice nekuřák ale moje IQ nestačí na to, abych pochopil kdo že mě to jako nekuřáka nutí chodit do kuřácké hospody. Zastánci zákazu se mi mnohokrát snažili vysvětlit své právo na nekuřáckou provozovnu, leč marně. Mě když se někde nelíbí, tak tam prostě nelezu.

    1. ono to má něco do sebe, protože já jsem jako letitý kuřák vždy dodržovala jistá pravidla, ale v tom současném šrumci se rozhodně nehodlám trhat na kusy. Práh mé tolerance se posunul. Pokud nekuřáci houfně požadují nesmyslnou ochranu, pak dávám vale své vrozené slušnosti a ohleduplnosti. Zejména pak z toho důvodu, že pasivní kouření není takový démon, jak se někteří pokoušejí naznačit. Vlastně se ve mně srazila lítost a nekuřáci budete mít, co jste chtěli. To se pochopitelně nevztahuje na lidi, které znám. U cizích žádné slitování.

      1. Gentleman se (obzvláště pak dámy) zeptá: „Nebude Vám vadit, že Vám budu jíst do kouření?“ ;-)

        1. A dáma si pak do sešitku zapíše: „starosta při dokuřování pláče“.

    2. Jsem velmi liberální člověk, ale jsem jednoznačně pro zákaz kouření na veřejných místech včetně hospod restaurací a barů. Ať si fetuje kdo co chce (jsem pro legalizaci drog) – po tom mi nic není, ale neměl by do toho zatahovat další lidi, kteří fetovat nechtějí. Když si dám decku rumu, taky ho nenalívám povinně do všech hostů okolo.

      Argument „proč do té restaurace nekuřák chodí, ať jde jinam“ je docela mimo – pokud člověk není totální sociálně vyloučený introvert a nesedí jen doma u PC, prostě se nevyhne tomu s přáteli do kuřáckého podniku čas o času zavítat. Ne všichni žijí v Praze, kde si lze vybrat (a někdy ani tam není jiná možnost). To už by se také mohlo rovnou kouřit ve vlacích, na pracovišti atd. (jsou to přece taky soukromé firmy) a argumentovat tím, ať nekuřáci jezdí autem/taxíkem nebo si vyberou jinou práci kde se nekouří…

      1. není to tak dávno, kdy se kouřilo ve vlacích i na pracovištích a žádná sodoma gomora se nekonala. Pravda, nebylo tolik nemocných, alergiků bylo výrazně méně a tak vůbec, ale to se těžko vysvětluje lidem, kteří mají na praporu, že jediným nepřítelem celého lidstva jsou kuřáci. :-)

        1. Jo, je to furt dokola. Zase jeden, co se boji, aby mu nahodou nenasmradlo bodycko, ktere si chce vzit na pristi duhovou Love Parade. Ubohy chcipak, kteremu vadi koureni, se v dnesni degenerovane spolecnosti uz nemusi stydet za to, ze je jen ubohy chcipak a tak vsechno vsem okolo sebe zakazuje. A pak se jeste vydava za velkeho liberala.

          Ja jsem taky velky liberal a nekompromisne horuju za svobodu. Jen mi nahodou strasne vadi smrad vareneho zeli. Takze kdo do toho jde se mnou? Se smradem z cigaret to chcipakum proslo, tak muzeme zakazat i to zeli, ne?

          1. Ne ne ne. Záchody v hospodách smrděj víc. Uspořádejte si priority. První by se tam měly zakázat ty záchody. Ať choděj chcát na chodník před hospodu. Tím se kvalita veřejného prostoru zásadně zlepší.

            1. A tak to je pravda. Zakazat hyzliky v hospode a chodit vymesovat ven, je opravdu na naprosto stejne kvalitativni a moralni urovni jako zakaz koureni. Ale protoze vymesovat musi driv nebo pozdeji kazdy, uvedomuji si zakazumilovni zk*rvenci ihned, ze i na ne muze dojit. Kdyz se vsak jedna o to, zakazat neco nekomu jinemu, to jim ten efekt bumerangu unika, protoze je zastinen tim bozskym pocitem, ze nekomu mohli uskodit.

            2. Děkuji za rozjasnění dnešního chmurného dne ;)

      2. Hm…. problém je, že ačkoliv se to média výrazně snaží prezentovat jako boj o práva kuřáků, ten problém je ve skutečnosti jinde – porušovány jsou práva majitelů těch podniků, kteří tam chtějí povolit kouření.
        OK, kdo nechce ve svém podniku cigarety, má samozřejmě právo tam kouření zakázat, to mu nikdo nebere; jenže co hospodští, kteří ve své hospodě kouření chtějí? Proč by oni neměli právo to tam povolit?
        Váš argument „proč do té restaurace nekuřák chodí, ať jde jinam“, je skutečně mimo v debatě o právech kuřáků; ale není vůbec mimo z hlediska majitele hospody.
        Sám říkáte, že jste velmi liberální člověk – jenže když jste tak liberální, proč tedy bráníte někomu, aby si otevřel kuřácký podnik jen pro ty, kdo s tím souhlasí? Nebo snad tvrdíte, že majitel hospody by neměl mít právo rozhodnout o tom, koho ve své hospodě chce a koho ne? Nemyslíte si – jako velmi liberální člověk – že když vlastním hospodu, mám právo určit si jakákoliv pravidla pro to, koho v ní chci a koho ne?

        1. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Ano hospoda je soukromý podnik a majetek, ale to je vlak, autobus nebo firma také (přesto se tam v civilizovaném světě nekouří). Určitá základní pravidla je třeba mít nastavená v liberální společnosti. Proto máme např. i určité hygienické a potravinářské normy abychom se nemuseli obávat, že v každé třetí hospodě chytneme salmonelu.

          Nejde vůbec o nějaký smrad, kouření (i pasivní) je vysoce zdravotně rizikové a to je prokázáno dávno. Negativní zdravotní efekty se projeví naprosto u každého kuřáka, nejde o to zda ano či ne, ale pouze o to kdy a jak velké. Jak říkám, ať si klidně lidi dávají třeba kokain nebo heroin, je mi to fuk, ale nechci být nucen dostávat část jejich dávky.

          1. Tak tam nelezte a nazdar, je čistě věcí majitele té hospody, o jaké zákazníky stojí, Vy nemáte žádné právo na to, aby kvůli Vám měnil pravidla svého podniku.

          2. Prosím Vás, neohánějte se tu pojmem civilizovaným světem jako nějakým etalonem správného jednání, ten má díky své moci a vládnoucím systémům hodně másla na hlavě.
            A proč by vlastně nemohl vlastník zapřáhnout kuřácký vagón pokud uzná za vhodné, nebo proč by nemohl povolit ve své firmě kouření.
            Prostě jeďte nekuřákem a nepracujte ve firmě kde se kouří. Pokud se to majitelům nebude vyplácet, zavedou nekuřácký režim i bez státních nařízení.
            A tak je to téměř se vším v tom našem civilizovaném světě.

            1. Jenze pro chcipaky je to prijemny pocit v podbrisku, neco nekomu zakazovat. Najdou si nejaky fiktivni a neprokazany problem, jako napriklad skodlivost pasivniho koureni a rozjedou celospolecensky terror proti vsem. To, ze i na tyhle militantni protikuracke hajzly v takovem zakazy chrlicim prostredi taky driv nebo pozdeji dojde, je jen slaba utecha.

          3. „Jsem velmi liberální člověk, ale jsem jednoznačně pro zákaz…“
            „Ano hospoda je soukromý podnik a majetek, ale…“

            To snad ani není potřeba dále komentovat.

          4. To ale není odpověď na žádou z otázek v příspěvku, na který reagujete; ptal jsem se:
            Sám říkáte, že jste velmi liberální člověk – jenže když jste tak liberální, proč tedy bráníte někomu, aby si otevřel kuřácký podnik jen pro ty, kdo s tím souhlasí? Nebo snad tvrdíte, že majitel hospody by neměl mít právo rozhodnout o tom, koho ve své hospodě chce a koho ne? Nemyslíte si – jako velmi liberální člověk – že když vlastním hospodu, mám právo určit si jakákoliv pravidla pro to, koho v ní chci a koho ne?

          5. Milý Spaziku, na všechny možné nesmysly ve Vašem příspěvku už reagovali ostatní, já si dovolím reagovat na jednu část, kterou opomněli.
            Píšete: „Nejde vůbec o nějaký smrad, kouření (i pasivní) je vysoce zdravotně rizikové a to je prokázáno dávno.“

            Máte u mně flašku 12 letý whisky, pokud najdete důvěryhodnou studii, která negativní vliv pasivního kouření na rozumně vysoké hladině statistické spolehlivosti potvrdila. Mně se to nepodařilo a spoustě lidí, které jsem v diskuzi vyprovokoval také ne.
            Něco k tématu např. zde: http://www.yourdoctorsorders.com/2009/01/the-myth-of-second-hand-smoke/

            1. Je to zajímavé.
              Vdechování cizího kouře z cigaret neškodí.
              Vdechování kouře z cizích vonných tyčinek škodí (ale tu studii jsem již nenašel).
              _______________________
              Perlička:
              Co se týče té whisky, někteří lidé u takového panáka zjistí, jak hodně jsou elergičtí na na dehet, takže aby to nebyl danajský dar. (Kromě whisky se to týká i některých piv, zástupcem budiž Paradox).

            2. Máte u mně flašku 12 letý whisky, pokud najdete důvěryhodnou studii, která negativní vliv pasivního kouření na rozumně vysoké hladině statistické spolehlivosti potvrdila.

              No, to je takový velmi sporný – vždycky můžete tvrdit, že daná studie není důvěryhodná, ne?..:-))
              Když bych to vzal čistě názorově – negativní vliv pasivního kouření se obecně prokazuje docela blbě. Asi nemá smysl si hrát na alibismus a tvrdit, že tam žádný negativní vliv na zdraví není (to si nejspíš ani Vy sám nemyslíte, že když se člověk pohybuje 24/7 v zahuleném prostředí, tak je to všechno sluníčkový), spíš se blbě specifikuje jeho míra a kombinace s odolností organismu a dalšími vlivy. Zatímco u běžného kouření jsou vlivy (i díky široké skupině lidí, na kterých to jde zkoumat) poměrně značné, tak pasivní kouření už nemá ten přímý účinek – což neznamená, že tam ten vliv není. Například bavíme-li se o zdravotních rizicích, tak obecně se u kouření má na mysli hlavně rakovina, ale ono to nemusí být jenom tohle – máte tam i určité snížení obranyschopnosti organismu resp. další vlivy.

              1. Ono je to sporné celé. Tuhle jsem četl hezký článek o tom, jak se dnes dělají studie, je to tristní. Důkaz o škodlivosti kouření se provede tak, že se vezme tisíc kuřáků, tisíc nekuřáků a srovnají se data.

                Jenže stejně jde dělat důkaz i o škodlivosti třeba cukru. Nebo bydlení v malých bytech, případně nošení levných bot. Chudí vystresovnaní lidé se špatnou výživou prostě víc sladí, bydlí v menších bytech, mnohem hůř jedí, kouří, jsou ve stresu a umíraj dřív. O rizicích pro jedince to nic nevypovídá.

                Můj strýc je chemik, celkem uznávanej. V soukromí mi řekl, že podle něj dvě cigarety denně, po obědě a po večeři, jsou vysloveně přínosný. Takže bych s tím striktním hodnocením nebyl až tak radikální :)

                1. Dvě cigarety denně je zcela mimo rámec této diskuse…
                  U debaty o škodlivosti alkoholu také nebude relevatní člověk, který si pravidelně dává na Silvestra sklenku šampáňa…

                  1. A kolik si myslíte, že toho nadýcháte jako nekuřák v kuřácké hospodě pasivně? Víc než 2 cigarety denně?

          6. Nic takového o škodlivosti pasivního kouření prokázáno NENÍ, právě naopak, prokázalo se, že tato tvrzení jsou LEŽ.

          7. Alkohol je také zdraví škodlivý, poškozuje těla konzumentů a měli bychom ho v zájmu zachování genofondu zakázat veřejně konzumovat, aby třeba ubohé děti jdoucí odpoledne ze školy a přes okno nahlédnoucí do hospody neutrpěly nervový šok. Takže v hospodě už jen vodu! Juchůůů!

      3. Od kdy je hospoda a bar veřejné místo?

        Já měl pocit, že hospody a bary jsou soukromé prostory, kam nám jejich majitel může, ale také nemusí (pokud to neodporuje antidiskriminačnímu zákonu) dovolit vstoupit.

        1. Ve chvíli, kdy byl schválen antidiskriminační zákon, přestaly býtí soukromými – člověk už se svým majetkem nemůže nakládat podle svého rozhodnutí, ale podle rozhodnutí politiků a úředníků …

          1. Omezení a regulace v nakládání s majetkem byly i před antidiskr. zákonem, např. ochrana spotřebitele (to k těm hospodám), úprava veřejných komunikací, úprava držení a nošení zbraní (co do typu, místa, osoby…), nakládání s osobními automobily, nakládání s odpady, skladování hořlavin, výbušnin, jedů, nakládání s léčivy…

        2. Odjakživa, protože tam může veřejnost.
          A k zacházení s veřejností vám panovník povolení jen tak nevydá.
          Zajímavost k tématu: veřejný dům. Není to hospoda, ani bar…

          1. Veřejnost je kdo? Do mýho baru může jen ten, koho tam pustím. Ten, koho nepustím, tam nemůže. Bar je soukromé zařízení, není to policejní služebna ani autobusová zastávka, nikdo nemá „právo“ do něj jít, všechno je na benevolenci majitele.

            1. Z hlediska zákona to není tak docela pravda, viz. § 6 zákona o ochraně spotřebitele:
              „Prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat.“

              Z hlediska zdravého rozumu i výkladové praxe je ale nutno rozlišovat mezi diskriminací legální a nelegální. Je očividné, že zákaz kouření v restauracích je z obou hledisek neobhajitelný, protože kuřácká restaurace omezuje ty, jimž není určena, naprosto stejným způsobem, jako například cukrárna zákazníky, již nemají rádi sladké, případně ho ze zdravotních důvodů nesmějí jíst.
              Nebo jako vegetariánská restaurace milovníky vepřového, plavecké bazény neplavce, a tak dále, a tak dále.
              Chodit do restaurace pro kuřáky a stěžovat si na kouření je stejné, jako chodit do kina na porno a stěžovat si na hanbaté scény.
              Lze samozřejmě diskutovat o pravidlech hry, tedy o tom, co vše má nebo nemá být regulováno. Větším problémem je ale fakt, že zákaz kouření je nekonsistentní a rozporný i se zavedenými obecnými pravidly, jinými slovy to, že zakazovači ani svá vlastní pravidla nectí, což je ukázkovým příkladem mocenské zvůle.

              1. Řekl bych, že myšlenka poslendí věty je velmi důležitá, neboť nejde o ojedinělý případ, ale bohužel o trend.

                1. Trend, který, bohužel, hloupí a krátkozrací (a takových, jako výše Spazik, není málo) podporují výměnou za pamlsek drobné osobní výhody – „já nekouřím, tak pro mne bude dobře, když se nebude kouřit nikde; já psa nemám, tak ať se za ně platí paušalisované pokuty pro případ, že by se někde vydělali…“
                  Hlupáci, kteří nejsou s to domyslet, že uvolní-li bestii mocenské svévole ze řetězu, dřív nebo později se zakousne i do jejich krku.
                  Ale možná vlastně až tak hloupí nejsou a kalkul jim vyjde. Bestie pokouše všechny okolo a oni sami stačí umřít dřív, než na ně přijde řada. Pokud je nezajímá osud vlastních potomků, můžou to považovat za výhru.
                  A takovému přístupu lze sotva co vyčíst, neboť správně pochopili, že demokracie je hra se stejnými pravidly, jakými se řídí smečka psů při rvačce o kost. Osobně jsem ale přesvědčen, že kromě těch pár šťastlivců, již mají už smrt na jazyku, jim to nevyjde.

                  1. Nojo, ale jistě jsi si všiml, že takoví jedinci se vyskytují co svět světem stojí. Nad blbostí nejde vyhrát, ale bojovat je třeba. Akorát to jednoho dost unavuje..

                    1. Hloupost, chápeme-li ji jako sníženou výpočetní kapacitu, tedy schopnost dopočítat vztah mezi příčinami a důsledky, je jedna věc a je pochopitelné, že každému nadprůměrnému v tomto směru se většina jeví jako blbci.
                      Druhou věcí je ale fakt, že sobectví a upřednostňování vlastních zájmů je lidskou přirozeností, byť kolektivně urputně popíranou. Lidi mají z nějakého důvodu pocit, že když své jednání zakryjí pytlem hoven, zvaným „morálka“, přestane vypadat sobecky a sami si začnou připadat být takovími lepšími, ušlechtilejšími…
                      No a my nemůžeme dělat nic jiného, než jim ten pytel občas vysypat, abychom jim to trochu znesnadnili.

      4. Další liberál, co by dovolil úplně všechno, až na pár vyjímek.
        Spazik, poslyšte… co je to tohle veřejný místo? Ty hospody patřej státu? Nebo obci? Nebo tý veřejnosti?

      5. No jasně a je to tady zas. Jsem velmi liberální člověk ale všechno bych zakázal. Zase mi to hlava nebere.

      6. Ty ses ale ubozak. Tu lobotomii ti udelali v auto*matu, nebo ses bez mozku uz narodil?

      7. Je to opravdu příšerné! Já dodnes nechápu, jak jsem to mohl přežít a dokonce se dožít 79 let, kdy v dobách mého mládí se ve vlacích běžně kouřilo. V osobáku byl JEDEN vagon vyhrazený pro matky s dětmi a nekuřáky, v rychlíku o 11 vagonech to byly DVA. V ostatních se běžně kouřilo.

        1. Kouřilo se, ó můj bože, dokonce i v McDonald’s:-), a v Lucky Strike byl čas vod času špek (proto taky Šťastná Trefa).

          1. … a kouřilo se i v kinech a divadlech, a dokonce i v čekárnách a ordinacích u doktorů! ;-)

            1. A třeba také v televizních diskusních pořadech :o)

      8. Tohleto „jsem liberál, ale zakázal bych to, to a to“ ve svém okolí slýchávám poměrně často, ale nepřestává mě to fascinovat. Ještě o řád lepší pak je „musí se to kouření v hospodách zakázat, abych kouřil méně“. Někdy mám skutečně za to, že lidé jsou takové ovce, že si svobodu nezaslouží.

        1. Ja v praci zazil kolegu, ktery zcela vazne rekl na porade nasemu nadrizenemu:
          Podivej se, kdyz nas nebudes nijak sankcionovat za to, ze to a to neudelame, tak to proste neudelam. Takze nam prosim te dej sankce za nesplneni, jinak to neudelam“
          Pricemz se jednalo o dost dulezitou vec a kazdy dalsi kolega sam o sobe plne chapel, ze se ta vec musi udelat a udelali by ji tak jako tak.

          1. Zajímavý je, že pro zákaz kouření v hospodách jsou i některý kuřáci. Znám osobně jednu mladou paní, která kouří a kouřila i během těhotenství a na ten plánovaný zákaz reagovala stylem „už aby to bylo“.

            1. Znám spoustu nekuřáků, kteří jsou proti zákazu. Prostě chápou, že nejde o kouření, ale o omezení vlastnictví a podnikání (jedno z mnoha).

  6. Jsem 10 let odanučený kuřák. V hospodě, kam jsem chodil pravidleně na karty s kamarády se hospodský v létě zbláznil a zakázal kouřit. Nutno podotknout, že to byla opravdu špatně větratelná hospoda, kde pokud se to tam sešlo, bývalo opravdu zahuleno. Ostatní 3 hráči jsou kuřáci. Léto jsme přežili na zahrádce ale od konce září chodíme na můj popud jinam, kde se zase kouří. Já totiž odmítám chodit mrznout ven a zůstávat každou chvíli v hospodě sám jak blb, když ostatní 3 jdou ven na cigáro je opravdu na hovno. Zajímavé je, že těm tře´m to vadilo míň než mně a musel jsem je přemlouvat. Tož tak.

  7. Do hospody dávno nechodím, jsem nucený totální abstinent od začátku devadesátých let (těžké selhání ledvin). Ale do té doby jsem chodil. Tak nějak rituálně v neděli. Program byl následující; něco lehce pojíst, nejlépe pikantní minutku, pak pivo a posléze decák vodky (byla to ještě pravá stoličná, nikoli ty dnešní chcanky se zvučnými jmény). U toho stakana jsem pak seděl hodinu s doutníkem (tehdy jěště kubánským za 10,- Kus). Hodinu jsem tak čuměl do blba a přemýšlel o chodu světa. Dnes tedy do hospody nechodím, je to absencí a piva a těch 100 gramů, které jsou mi doživotně zapovězeny. Nažrat, ne li lépe a daleko levněji se pak mohu doma.
    Chápu ale hospodu jako klub pro velký kluky a k tomu pivu, kartám a fotbalu to cigáro rozhodně patří. O pověstnýcn „čtytřkách“ už nemluvě vůbec.
    Hulit, nehulit? Měla by to být především doména klientů těchto podniků. Kdo chce do logálu s dětma, či svojí děvou na večeři, volí podnik jiný, lepší, kde se dejme tomu, třeba i nekouří. Taktéž by o tom měli rozhodovat majitelé knajp, oni sakra dobře ví, kdo k nim chodí pobejt.
    Chození ven pohulit je hospody nedůstojné. Degraduje tak hospodu na pofidérní autobusovou zastávku a celý ten esprit těchto tratorií je definitvně v háji.
    Celou patálii kouřit, či nekouřit vidím jako tradiční eurobuzeraci, společně s uspornýni žárovkami a podobnými legráckami, kterými nás tento spolek oblažuje. Představa zaplivaný nádražní čtyřky s pivem nevalné kvality a pochybnými existencemi, co tam chodí a kouření je zapovězeno, je stejně tristní, protože relativně čistým vzduchem tetnto podnik kreditu nenabyde. Nebo když si vzpomenu na bývalou hospodu „Na Vápence“ Kde tekl proudem rum a pivo (mimo jiné velmi dobré a dobře ošetřené) a kulinářkou specialitou zde byly pouze utopenci. Tam v sobotu hrával jakýsi cikán na housle (velmi dobře) a pokud se zde chlapi nepoprali, zpívalo se do rána, pokud to tedy policeman dlouho po zavíračce nezatrhl. Což se stávalo zřídkakdy. A tam zarazit kouření?? Děs. Ale hospodu navěky odvál čas, zmizela při asanacích z mapy města začátkem sedmdesátých let.
    Nekuřáci i nevadí. Sám jsem kouřil v mládí cigára v počtu 40-50 kusů denně. Přestal jsem ze dne na den. Bylo to kongo ale šlo to ustát. Pokud budu mezi nekuřáky, a doutník si nechám zajít chuť, doutník pro nekuřáka je skutečně zbraň homadného ničení.
    Vadí mne pouze, že věrchuška se stará o kouření vs. hospody a podobný hovadiny. Ale aby se nemlely paznehty do sekaný a a nesypaly votruby do párků prodávaných s v supermarketech, to jim nevadí. To je v pohodě…

    1. Dodám jen k tomu poslednímu..

      ..paznehty v sekané a votruby v párkách (plus spousta sóji a ne zrovna té kvalitní) jaksi nikomu skutečně nevadí a nikdo neprotestuje. Ono to bude asi tím, že ten kdo chce si koupí párek s garantovaným obsahem masa dovezený třeba z Rakous. Teda pokud si rovnou nedojede do Rakous nakoupit (což pokud hranice nejsou daleko je dobrý nápad).

      Prostě ve žrádle je možnost volby, v kouření v restauračních zařízeních možnost volby nebude.

  8. Je to tak. WOB je sice silně protestantské město, dolnosasíci mají do bodrých bavorů fakt daleko a o pořádnou bierstube ve městě člověk nezavadí, nicméně kouření uvnitř je naprosto běžné. Snad s jedinou poznámkou – hospodští investují do výkonných praček na vzduch, málokde ji nemají.

  9. Pokud opravdu existuje tak obrovský počet lidí, co chce nekuřácký hospody a restaurace, tak proč už není někdo, kdo si takovou hospodu zřídí? Proč někdo tuto mezeru na trhu nezaplní? Pokud to lidi opravdu chcou, tak by to vyřešil prostě trh – na vesnici o 1500 obyvatelích někdo prostě otevře hospodu, která bude smoke-free a tak uspokojí poptávku zákazníků, co chtějí nekuřácké hospody. Proč se to neděje? Možná proto, že to doopravdy tolik lidí nechce. Akorát jsou fanatičští zakazovači více slyšet.

    1. Ono je to jedno. Tuhle jsem byl v nekuřácké hospodě a vzduch tam otravoval Michal David a další popkomunistické hvězdy. Zlatý cigára.

    2. D-FENS zmiňoval Prostějov.. moje to rodné město. :-) Sice jsme relativně malá ďoura s cca 50 tisíci duší, ale je zde celkem abnormální počet hospod a většina bývá plná – a světe div se – celkem dost jich je nekuřáckých či tak stavebně oddělených, že kouření ( má li nekuřák potřebu čistého vzduchu) vůbec nevadí… A většina z těchto úprav na nekuřácké proběhla na vlastní popud majitelů či provozovatelů, prostě zájem části lidí je chodit do nezasmrádlých hospod ( tím myslím putyka na pití piva a duchaplnou konverzaci) a i najíst se v klidu bez kouře ( tj. restaurace kde se dá dobře nadlábnout) a proto vyšli poptávce vstříc..
      A zrovna v pátek jsem seděl v zakouřené Hradebce a měl debatu s dvěma kuřáky… kdy jeden horoval pro zákaz.. a druhý mu oponoval že zakazovat kouření je blbost.. a byli oba překvapeni když jim nekuřák (já) sdělil že je to snad věc hospodského jak si svoji soukromou provozovnu nastaví podle klientely o kterou má zájem a že mu nikdo jiný (hlavně stát) nemá co kecat do jeho živnosti.. a že nekuřáci mají volbu do zakouřené hospody jít či nejít a rozhodně je zlo někomu nakazovat aby všude bylo „nekuácko“.

      1. Též by mě zajímala ta pivní limonáda. Jestli je to narážka na fakt, že na Moravě se historicky pila desítka násobně víc než cokoliv jiného vícestupňového, tak už to není dávno pravda. I když … ve Skleníku přestali točit Prostějovskou 14tku, už se nedělá, což je tragická škoda, asi nejlepší pivo vůbec.

      2. čili závěr: celý ten zákon je úplně na houby?:)

        1. Kdyby byl na houby, byl by alespoň ka něco. Obávám se, že je pouze naprosto zbytečný.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017