Nichtraucherschutz - zpět na článek

Počet komentářů: 152

  1. Pro odlehčení tvrdých argumentů pro a proti, navrhuji zavést „Nekuřáckou daň“!

    Diskriminace kuřáků je žhavým tématem dne. Zavedení nekuřácké daně je v současnosti jedním z hlavních úkolů naší úspěšně se rozvíjející ekonomiky a demokracie. Je to nespravedlivé, když se někdo podílí na tvorbě národního rozpočtu a druhý si jej bezpracně užívá. Je to vlastně svým způsobem nezdaněný příjem. Nekuřáctví je přinejmenším daňový únik. Jistě větší, než z vykouřených topných olejů. Kam bychom takto, občané, všichni přišli s kapitalismem a demokracii? Vyčoudila by se nám.

    Nekuřáci si zadarmo užívají kouření. Vdechují tabákový kouř, který vyprodukovali jiní. Kuřák musí draze platit za hříšně zdaněné cigarety, zápalky či zapalovače. Musel vynaložit síly na jejich zakoupení. Je nucen bojovat s nepřízní okolí i počasí. Stále mu někdo omezuje svobodu. To se přece nesmí! No, a pak si někdo přijde, dýchá a užívá si nezaslouženě plody jeho rizikové práce. A navíc ještě k tomu číst ty pitomé kydy na krabičkách.

    Kdo má zájem – celý článek – http://www.wp.topcz.net/?p=110#more-110

    1. Vzhledem k tomu, ze podobny problem vytapeni v bytovych domech uz nastesti poresil novy zakon a nejaky hajzlik, co se prizivoval na topivsich sousedech uz si ted zadarmo k teplu neprijde, tak je zcela spravne zacit tuto otazku resit i u nekuraku. Dorbny problem ale vidim v tom, ze zatimco teplo, ac znacne subjektivni vjem, je fuzikalne stejneho druhu, tak ale kour ani nahodou. Je rozdil, jestli nam nekurak vleze zakerne inhalovat a odsavat vzduch do ctvrte cenove ‚U Smrada‘, nebo si zajde na lepsi matros treba do golfoveho klubu, ze.

      Asi by to chtelo rozdelit podniky do emisnich zon a pak podle zaplacene dane rozdelit barevne plakety, kam kdo smi a kdo ne.

  2. Ad Německo – kousek od Ludwigsburgu, v Neckarsulmu, jsem byl za poslední 4 měsíce všeho všudy 4x v Brauhausu a nikdy tam nikdo nekouřil. Od kolegů ale vím, že před lety to byl totálně zakouřený lokál.

    Ad ten zákaz u nás – já to jako nekuřák vítám. Z mého osobního soukromého úhlu pohledu to vypadá takto – kdykoliv jdu s kamarády na pivko, zvolí se hospoda kuřácká. Jednak je to dáno tím, že v Děčíně nekuřáckých lokálů moc nenajdete a tudíž vlastně není z čeho vybírat a jednak tím, že kuřáků je z mého okolí nadpoloviční většina a kouřit jednoduše chtějí, tak si to prosadí. Jen párkrát se mi stalo, že to vyhrála hospoda nekuřácká a to pouze v případech, že nás nekuřáků bylo více a dupli jsme si. Zezačátku mě ten cigaretový kouř sral neuvěřitelně, potom jsem si tak nějak zvyknul, protože sedět doma na zadku se mi chce méně, než to dejchat. A proto vítám, že stát řekne – už mu kouřit pod nos nesmíte. S nějakejma kecama o svobodě se běžte vycpat, jako svobodnej člověk mám právo na tento názor a zároveň mám právo na jeho prosazování u voleb.

    Ad zdravotní rizika – o žádné studii, která prokazuje škodlivost pasivního kouření, skutečně nevím. Vím však o své kamarádce, bývalé číšnici, která rok pracovala v nejmenovaném baru. Směny měla týden práce, týden volno. Vyprávěla mi, jak od nějakého čtvrtého pátého pracovního dne kašle černotu. Byl to jeden z důvodů, proč s tím sekla. Možná na to byla více náchylná, netuším, ale pro mě to jako důkaz stačilo. Když je to pasivní kouření tak zdravý, tak proč se rozkašlu pokaždý, když to na mě někdo dejchne?

    Ad ještě jednou ta svoboda – nechci se tu nikoho dotknout, ale po přečtení všech rozhořčených reakcí, kde se většinou argumentuje jakousi svobodou, bych se rád zeptal, proč se v hospodách nesmí hulit tráva. Ač nekuřák, tak brko si občas dám a hodně kuřáků mi řeklo něco ve stylu „To si se snad posral, si tohle zapálit v hospodě…“ Takoví lidé potom můžou argumentovat čím chtějí, ale jsou pro mě akorát pokrytci, protože já osobně nevidím rozdíl mezi tím, jestli si v hospodě zapálím cigaretu, nebo brko, obojí produkuje kouř, který sere někoho v okolí.

    1. Hm, tak to nevím, u nás v hospodě se tráva hulí vcelku normálně…

      1. Moje zena si obcas praskne speka a musim rict, ze to smrdi jak bolava pata. Zlaty cvanha.

        1. Tak at si koupi neco lepsiho. Kolega v praci se teto kratochvili venuje vcelku pravidelne, vzdycky, kdyz mu konci smena, a smrdi to tedy vyrazne mene, nez vetsina toho, co v kurackem vybehu vypaluji ostatni. Ale jestli to chapu spravne, tak si to snad pestuje, nebo pestoval sam, takze si na kvalite zaklada. Oboji mi vyrazne smrdi, ale tabak mnohem vice.

    2. Možná ti kuřáci upozorňují huliče trávy, že vzhledem k nezdaněnosti a nepovolenosti trávy (na rozdíl od cigaret) by majitel hospody mohl mít problémy a proto to nerad vidí a tudíž by bylo dobré to respektovat?

  3. Nemlich to samé u našich jižních sousedů – hospody jsou večer plné, lidé si tam zajdou na večeři, poklábosit, vypít nějaké to pivo či víno a – zakořit si přitom. Ve větších firmách mají kuřárny, přičemž to rozhodně není nějaký relikt minulosti – i v budově mého aktuálního zaměstnavatele postavené v roce 2012 je na každém patře Raucherzimmer, zatímco české pobočce téže firmy se chodí ven. Nad kuřáky na autobusových zastávkách se tu nikdo nepozastavuje, v Čechách jsou tito kořistí pologramotných příslušníků městských opicií. Na vídeňských ulicích jsou často odpadkové koše doplněny popelníkem stylizovaným do velké cigarety. Na nástupištích vlakových nádraží bývají zóny pro kuřáky – věc v Čechách nemyslitelná.
    Pracuji v energetice a prolezl jsem x rakouských vodních elektráren. V některých se hulí všude (a na chodbách administrativní budovy nechybí popelníky), v některých jen někde (třeba v části strojovny se kouřit smí, u olejových tanků či v baterkárně pochopitelně nikoliv). Nedávno jsem měl cosi do činění s KW Freudenau na okraji Vídně – popelníky ve všech kancelářích a ve velíně, odkud je operátory ovládána soustava všech deseti přehrad na Dunaji nebylo s trochou nadsázky vidět na monitor.

    Můj vzkaz pro všechny militantní nekuřáky: nelezte nejen do německých hospod viz Dfensův článek, ale vyhněte se obloukem i Rakousku jako celku, jináč byste mohli dostat Herzschlag :)

  4. Hm, tak to si ted prave pisu z nejake jine spolkove zeme Baden-Württemberg.
    Tady na brehu Bodensee je sitace v hospodach jina, tady v lokale nekouri nikdo a vsichni chodi smrdet ven.
    A nikoho ani nenapadne, aby pachl jinym pod nos.

  5. Může mi nějaký kuřák vysvětlit co je dobré na kouření? Zkoušel jsem to jednou dvakrát a jediné co na tom vidím jsou negativa:
    – stojí to dost peněz
    – ničí to člověku výrazně zdraví a kondici
    – ničí to člověku čich a chutě => nelze si plnohodnotně vychutnat jídlo nebo nápoje (pivo included)
    – smrad
    (chápu proč lidi šňupou koks nebo hulí marihuanu, ty drogy mají skutečně nějaký výrazný účinek na rozdíl od nikotinu, který má účinky asi tolik jako čokoláda)

    1. Nejsem kuřák, ale zkusím přispět se svou troškou do mlýna. U kouření je velice nízké risiko nechtěného otěhotnění slečny či paní, tedy pokud nepolyká a zároveň není naprostá píča. ;-)

      1. Jisty Boris Becker by s Vami nesouhlasil. A dotycna nepolykala a rozhodne nebyla naprosta ani prosta pica. Spis mazana.

    2. – motivuje to v kariernim postupu
      – nabudi to organismus a zaroven zklidni nerf
      – zlepsi to vune a chute – pak si jich konecne vazite (alkohol zvlaste, pivo predevsim)
      – odhani hmyz, slusny zencky a podobnou obtiznou havet

      Mohl by mi nejaky chocoladista vysvetlit, co je dobreho na cokolade?

    3. Jsem kuřák, který dokáže den dva nekouřit a nijak to neřeší, takže myslím, že jsem pro Vás vhodný, neb nejsem natolik závislý.
      Nejdřív k těm negativům jak je vidím já :
      – stojí to dost peněz nepovažuji za negativum – to je jen vlastnost a mým cílem v životě není neutrácet, spíše naopak
      – po 20 letech kouření zatím žádná zdravotní negativa nepozoruji – mam v rodině plicního lékaře, takže jsem dobře zdravotně prověřen a opečováván, zejména z hlediska dýchací soustavy.
      – ničeho takového jsem si nevšiml – čich mám velice dobrý a stále je, dokáži např. dobře rozeznat parfémy, u chuti nevím, možmá to má vliv, přestal jsem žvýkat neb mě nechutnalo kouřit :-)
      – smrad – mě osobně to voní, ovšem ztotožnuji se s tím, že levná cigára fakt páchnou, ty naštěstí nekonzumuji, dříve jsem si kupoval v německu Davidoffky (i proto tu „drahost“ moc neřeším), nyní už jen občas a někdy si koupim Lucky Strike.

      Důvody proč kourím jsou tři: 1. zabití času, je to i to proč jsem začal kouřit, prostě mě nebavilo čekat na tramvaje a autobusy a s cigaretou v ruce mě to baví, pak se mi to změnilo na to, že rád kouřím v autě při řízení, prakticky si tím také doměřuji kilometry a čas
      2. Chutná mi to – rád si dám i doutník, doutník, jointa – prostě : „co hořelo to vyhulil, myslel si, že je to známka punku“ :-D, rozeznávám různé chutě kouře, něco jako různá jídla.
      3. Mám si s čím hrát a s cigaretou si připadám dobře – baví mě si s cigaretou různě hrát, jsem celkem akční člověk a příjde mi to lepší, než abych si hrál s něčím jiným a zároveň se mi líbí vzhled mojí osoby s cigaretou v ruce, něco jako doplněk.

      Chápu, že je to nezdravé, chápu, že to někomu/většině smrdí, chápu argumentaci zakouřenými věcmi, ale nesouhlasím s ní, protože existuje věc zvaná čistička vzduchu, chápu argumentaci společným zdravotním pojištěním ale je chybná neboť to že platíte cizím léčení není chyba kuřáků, ale socialismu a i v něm si mohu platit doktora ze svého.

      Nerozumím pak tomu proč nutně žít zdravě, pokud se tím připravuji o požitky a domnívám se, že kouření je dokonce méně škodlivé než částé stravování a z toho pramenící obezita, či částé (nikolik nadměrné) pití alkoholu a z toho pramenící kardiovaskulární choroby, ale i tam chápu pokud si to někdo vybere radši než představu toho, že si „zdravým“ životním stylem dokážu nějak zlepšit či prodloužit život.

    4. řekla bych, že nekuřákům to vysvětlit nelze. Ve skupině kuřáků můžeme rozebírat negativa, raději se však bavíme o zábavnějších nebo rozumnějších věcech.

      – na světě je spousta věcí, které stojí dost peněz. Proto většinu kuřáků neodrazuje cena. Cena překvapivě vyráží dech nekuřákům, které to nic nestojí. Nebo možná se tím utěšují. Cenu neřeším a vlastně ani nepočítám kolik prokouřím. Je to totiž jedno, když nebudu kouřit utratím to za něco jiného.
      – nijak výrazně to zdraví a kondici neničí. Nejsem ve výrazně horší kondici než mí vrstevníci, spíše naopak. Jako kuřák můžete klidně sportovat. I mezi vrcholovými sportovci jsou překvapivě kuřáci. Že kouření ničí kondici jsem četla naposledy v Rychlých Šípech, kde se ze sedmnáctiletého kluka stala třasořitka po vykouření asi dvou krabiček. Tak takhle to opravdu nefunguje. :-)
      – čich ani chutě mi kouření nezničilo. Nevím, čím to je, ale mám lepší čich než většina lidí a i chuť. Zajímavé je snad jen to, že se mi čich výrazně zhoršil krátce poté, co jsem přestala kouřit. Prvních čtrnáct dnů bez cigaret jsem byla úplně „hluchá“ na nos nebo jsem měla ten dojem.
      – smrad mě štve. To je snad jediné, co mi na kouření vadí, ale naštěstí jsem majitelkou automatické pračky, čistírnu mám za rohem, okna se dají otevřít a vlasy si musím mýt tak jako tak.

      to na co se ptáte je opravdu jen doménou nekuřáků. Z nějakého důvodu se utěšují, že neutratí, že si nezničí zdraví, atd. Není to poprvé, co mě to zarazilo, jako kdyby nekuřáci potřebovali alibi k nekouření. Kuřáci žádné alibi neřeší. Což někdy vypadá dost komicky. Jako kdybyste si hledali důvody proč nekouřit. Nebo možná spíše nechápali, že kuřák nemá potřebu zdůvodňovat proč kouří.

      1. A hlavně už Vás taky není škoda. :-P

        1. tragicky se mýlíte, škoda by to byla obrovská, jen si představte, jak se SR okotí, když zaplatím tu raketu spotřební daně. Nakonec ne nadarmo se říká, že kdyby všichni kuřáci přestali kouřit, tak dočista zkolabuje sociální systém neb ho nebude z čeho financovat. :-D

          1. To není zase tak jisté, neznám sice přesná čísla, ale léčba nemocí související s kouřením stojí taky pěknou raketu (rakovina = miliony v nákladech na člověka).
            Taky člověk který je zdravý a fit je obvykle ekonomicky produktivnější (v zdravém těle zdravý duch) než drogově závislí lidé – většina kuřáků vypadá jako brambora, protože dost často mají tragickou životosprávu celkově. Půlku pracovní doby jen přemýšlí o tom, kdy budou moci zase vypadnout ven a šlehnout si kafe a cigáro :-)
            Tyto drogy sice krátkodobě mohou zvýšit produktivitu, ale tělo si vypěstuje velice rychle rezistenci, takže pozitivní efekt rychle vyprchá, ale negativní zůstanou. Př.: začnu pít 1 kafe denně, první týden-dva to bude fajn, ale po měsíci se po 1 kafi bud cítit stejně jako když jsem žádné kafe nepil :-) Co jsem se bavil s několika kuřáky, nikotin funguje podobně jako kofein, ze začátku nějaký efekt, ale po pár týdnech už prostě lidi kouří proto, aby se cítili „normálně“ (tzn. stejně jako když nekouřili). Dost lidí to pak řeší zvedáním dávek, ale to je špatné řešení. Nejefektivnější je změna látek (kafe, čaj, pauza, redbull, čaj, pauza, pauza, kafe atd.)

            1. Rakovina stojí pojišťovnu průměrně něco okolo 150 tisíc. Dovolím si říct, že jsem si to v cigaretách předplatil několikrát. A to se nebavíme o ušetřených důchodech. I ten imbecil Heger musel uznat, že kuřáci jsou pro rozpočet přínosem. V práci nekouřím, pokud zaměstnavatel zaměstnance kouřit nechá, je to jeho věc. A nejefektivnější je občasný oddych.

              Náklady na léčbu rakoviny plic (shodneme se asi, že tam budeme hledat příčinnou souvislost s kouřením, i když já si myslím, že nezanedbatelný je i fakt, že kouření podporuje peristaltiku střev a lidé si neuvědomí, že potřebují hlídat vlákninu ve stravě, takže dostanou rakovinu střev, ale to jsme jinde) jsou asi 800 milionů korun. Jen na spotřebce z tabáku stát vybere 45 miliard ;)

              1. Koukám, že jsem si to ve spěchu nepřečetl – nejefektivnějším použitím drogy je občasné vynechání – nekouřit a nepít kávu o víkendech třeba.

            2. Problem je v tom ze dodnes neexistuju studie ktore by dokazali kauzalitu medzi fajcenim a rakovinou. Studii dokazujucich korelaciu je mnoho, ale korelacia sa nerovna kauzalite. Napokon, vsetci najdeme vo svojom okoli onkologickych pacientov ktori by na zaklade tvdeni lekarov vlastne pacientmi nemali byt.

            3. To je možné, ale já jsem zdravá a fit. Celkovou životosprávu mám v pořádku, ale netuším, jak vypadá člověk-brambora. Možná tak i vypadám, protože brambory to je moje vášeň. :-)

              Drogová závislost je u cigaret a kávy poněkud problematičtější, protože nelze zvyšovat dávky do nekonečna. I když se můžete zásobovat silnějším koncentrátem kávy, přesto nejste schopen vypít dva litry každou hodinu. Stejně tak cigarety, zvyšujete dávky, ale nekončíte tím, že byste si zapaloval čtyři najednou ve dne v noci. Navíc se tam často dostaví jiný efekt, když to přepálíte, tak se dřív ozvou jiné orgány, třeba žaludek hlásí, že víc už nedá.

            4. Jako nekuřák vás ubezpečuji, že kdekoli jsem v práci narazil na kuřáky, vždycky měli tak nějak nejvíc „know-how“. Důvod je prostý, po čase dojdou témata a oni sem tam zanadávají na to, co právě dělají. Ale i během toho se často stihne vyměnit pár informací, které vám umožní získat pohled „druhé osoby“, a těch 5 minut se často násobně vrátí. O tom, že mají vždy výrazně víc interních informací ani nemluvě.

  6. Peknej clanek, ale delat zaver z navstevy jedny putyky v Nemecku, nota bene v L-burgu…. Bydlim v ponekud zapadnejsi casti a lidi jsou tady asi bud vic priposran ze zakonu, nebo roste vic prizpusobivy novym poradkum, ale tady (Aachen) se proste v hospodach s vyjimkou soukromych baru, nehuli. A nikdo o tom ani nediskutuje.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017