Nenechte psa chcípnout

Featured Image

Asi jste už slyšeli o tom, že poslanci se v minulém funkčním období předháněli, kdo více oseká informační zákon. Dává to smysl; čím více občanských svobod a transparentnosti státního monopolu, tím méně moci, vlivu a korupčního potenciálu pro politika, soudce a úředníka.

Občas se ale při utahování šroubu stane omyl. Většinou bývá před volbama a je se potřeba trochu přetvařovat. Jedním z takových momentů byl Zákon o svobodném přístupu k informacím. Občané se následně trochu unáhlili – mysleli si, že by třeba taky mohli vědět o tom, jak se utrácí jejich peníze. Informační zákon se tak postupně „upravuje“ v Parlamentu a soudci se také poprali o to, kdo z nich InfZ nejdříve zatne tipec. Cílem není ho zrušit; to by vytvořilo zbytečnou díru, kterou by mohl jednou nahradit opět na několik let funkční předpis, který by napáchal mnoho škod. Je potřeba jej přetvořit do podoby, kdy formálně existuje, ale občanům k ničemu není.

Je pár lidí, jejichž konání tento proces trochu zpomalují. Jedním z nich je Tomáš Pecina a jeho blog paragraphos.pecina.cz. Přečtěte si článek o tom, jak dopadla jedna z mnoha žádostí o poskytnutí informace dle InfZ. Jmenuje se Začarovaný kruh. O Pecinově žádosti ohledně platů na Ministerstvu vnitra rozhodl nejnovější Ministr vnitra za Agrofert, Lubomír Metnar. Na konci článku páně Peciny bylo patrné něco, co jsem tam za těch pár let, co blog „hlídacího psa demokracie“ čtu, ještě neviděl. Pecina tam napsal něco v tom smyslu, že už se na to taky může vysrat. Začal jsem přemýšlet, co s tím.

D-FENS blog už za sebou jednu podporu žádosti o informaci dle InfZ má. Tato reality show byla moc fajn. Existovalo i rozuzlení – v té době frčelo tzv. zpoplatňování InfZ – ve formě navazujícího článku, který jsem už ale nenašel. Tedy já jsem se snažil; jedna jeho část, obsahující doporučení v situaci, kdy by někoho snad mělo napadnout to úředníkům platit, mi utkvěla v hlavě. Byla geniální.

Ruka vám upadne, péro uhnije, žena se promění ve Vlastu Bohdalovou a vaše děti vstoupí do Sociálnědemokratické mládeže, jestli té verbeži něco zaplatíte!

Já mám nápad. Nechcete taky podat žádost o informaci dle InfZ na Ministerstvo vnitra?

Jak?

  1. Elektronickou poštou. Elektronická adresa podatelny: posta@mvcr.cz
  2. Datovou schránkou. ID datové schránky: 6bnaawp.
  3. Telegram, korespondenční lístek a jiné. Adresa:

Ministerstvo vnitra

Nad Štolou 3

poštovní schránka 21

170 34 Praha 7

Co?

Napište, že žádáte Ministerstvo vnitra dle Zákona č. 106/1999 Sb. o informaci o výši platů a odměn zaměstnanců Ministerstva vnitra za poslední tři kalendářní roky, tj. za rok 2015, 2016 a 2017, vždy ve formě součtu pro jednotlivého zaměstnance za celý kalendářní rok.

Dle § 14 odst. 2 InfZ uveďte vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu a místa trvalého pobytu, jinak bude žádost neplatnou. Odešlete.

Proč?

1. Protože i hlídacím psům může dojít šťáva. Podpořte psa. Pecina svou žádostí dle pana ministra nesplňuje tyto dva body jednoho z těch výše uvedených judikátů:

a) účelem vyžádání informace je přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu;

b) informace samotná se týká veřejného zájmu.

Když požádá o informaci nadkritické množství jednotlivců, které zajímá, jak jsou vynakládány prostředky z jejich daní na platy na Ministerstvu vnitra, jen těžko půjde argumentovat tím, že to vlastně nikoho nezajmá.

2. Existuje i judikát NSS, který nálezem určil, že platy úředníků mají být veřejné. Jediný způsob jak o tohle nepřijít, je na to prostě zezdola tlačit.

Na závěr?

Kdož žádost o informaci podá, napište prosím do komentářů ODESLÁNO, ať je plus mínus jasné, kolik žádostí je na cestě.

 


30.1.2018 Smrtihlav
acherontiaatropos@email.cz

12345 (139x známkováno, průměr: 1,10 z 5)
16 213x přečteno
Updatováno: 5.2.2018 — 22:11
D-FENS © 2017